04/09/2012 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κουκουλοφόροι" εργοδότες πίσω από το mail της ντροπής για τα εργασιακά

Έκπληκτοι έμειναν όλοι από τις σκληρές απαιτήσεις που έχει η τρόικα σχετικά με τα εργασιακά θέματα, απαιτήσεις που αποτυπώθηκαν στο περίφημο e-mail που εστάλη στον Γ. Στουρνάρα και τον Γ. Βρούτση πριν μερικές ημέρες. Το μήνυμα που βγήκε στη δημοσιότητα προχθές αναφέρει ότι η τρόικα απαιτεί μειώσεις στις αποζημιώσεις αλλά και κατάργηση της πενθήμερης εργασίας με πιο ευέλικτα ωράρια. Πραγματικό εργασιακό μεσαίωνα που ξεπερνά ακόμη και τα προηγούμενα μέτρα που είχαν ληφθεί τα τελευταία τρία χρόνια.

Ο κόσμος έπαθε ένα σοκ για όσα τον περιμένουν καθώς ουσιαστικά ο εργαζόμενος γίνεται έρμαιο των εργοδοτών που μπορούν να έχουν φθηνή εργασία και ακόμη φθηνότερες απολύσεις.

Σύμφωνα, λοιπόν, με πληροφορίες του antinews, το περίφημο μήνυμα στους δύο υπουργούς δόθηκε μεν από την τρόικα αλλά υπαγορεύτηκε από συγκεκριμένους εργοδότες εντός της Ελλάδας. Πρόκειται για τους γνωστούς κουκουλοφόρους – εργοδότες που πήγαιναν στις συζητήσεις με την τρόικα προκειμένου να εφαρμοστεί η παροιμία «βρήκαμε παπά, ας θάψουμε πέντε – έξι».

Στο όνομα της κρίσης και των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων, λοιπόν, κάποιοι νταβατζήδες της ελληνικής επιχειρηματικής σκηνής που έκαναν πάρτι επί χρόνια με το δημόσιο χρήμα, πιέζουν μέσω της τρόικας την κυβέρνηση να προχωρήσει σε ανάλγητα μέτρα σε βάρος των εργαζόμενων. Υπό το βάρος των κακών τους επιλογών και των επιχειρηματικών αποτυχιών τους θέλουν εδώ και τώρα να βάλουν χέρι σε κατακτήσεις δεκαετιών και να ισοπεδώσουν τα πάντα με μόνο σκοπό να γεμίσουν και πάλι οι τσέπες τους.

Οι συγκεκριμένοι επιχειρηματίες έχουν διαύλους επικοινωνίας και με την κυβέρνηση ή όταν δεν έχουν εφευρίσκουν διάφορους τρόπους εκβιασμού.

Ελπίζουμε μόνο να μην έχει παιχτεί κανένα παρασκηνιακό deal με την κυβέρνηση. Όμως, η δημοσιοποίηση του e-mail μπορεί να αποτελέσει και το έναυσμα ώστε να «καεί» το σενάριο το οποίο στο κάτω – κάτω δεν αφορά την τρόικα και τα δημόσια οικονομικά.

Με μειώσεις στις αποζημιώσεις δε θα σωθεί το κράτος αλλά οι τσέπες ορισμένων εργοδοτών. Αυτή είναι η αλήθεια και στην κυβέρνηση, προτού ανοίξουν τέτοιο θέμα θα πρέπει να είναι προσεκτικοί διότι η θύελλα θα είναι μεγάλη. Να συγκρουστείς με την κοινωνία για άλλα θέματα, να το καταλάβω, αλλά για τα πορτοφόλια των μεγαλοεπιχειρηματιών δεν υπάρχει λογική.

Διαβάστε το κείμενο στα αγγλικά

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικος avatar
    Νικος 04/09/2012 20:34:31

    Εκτός από ελικόπτερα, μάλλον θα επιστρατευτούν και C-130....

    • Γεωργία avatar
      Γεωργία @ Νικος 05/09/2012 09:20:11

      Αν βρεθούν πιλότοι για να τα πετάξουν και μηχανικοί για να τα φτιάξουν.

  2. kostis avatar
    kostis 04/09/2012 20:52:08

    Ο καθε εργαζομενος θα πρεπει να πληρωνεται συμφωνα με την αξια του και τις ικανοτητες του.. Ατομικες συμβασεις εδω και τωρα, μειωση ασφαλιστικων εισφορων, απελευθερωση απολυσεων, καταργηση αποζημιωσεων, ευελιξια στο ωραριο εργασιας. Αυτα αν εφαρμοσθουν αυριο το πρωι μεσα σε 6 μηνες οι ανεργεια θα πεσει 5 μοναδες και σε 2 χρονια κατω απο το 10%. Ολα τα αλλα ειναι υποκριτικα και για να χαιδευουμε αυτια

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ kostis 04/09/2012 21:05:22

      Που νομίζεις πως ζείς ρε Κωστή ,στη Δ.Γερμανία του 1965? Το μόνο που θα συμβεί αν γίνουν αυτά που λές , είναι πως θα αγοράσουν μεγαλύτερα σκάφη οι 'Ελληνες "επιχειρηματίες" εργοδότες , για να κάνουν φιγούρα στους φίλους τους στη Μύκονο!

      Α ,ναι ,θα γίνουν και μεγαλύτερες επενδύσεις σε γαρδένιες στα κυριλέ σκυλάδικα!

      • kostis avatar
        kostis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 04/09/2012 22:38:37

        κανενας δεν απαντα σε τι ωφελησαν αυτα τα προστατευτικα μετρα τους εργαζομενους.. Οι επιχειρησεις δεν μπορουσαν να απολυσουν και αναγκαζονταν να κλεισουν

        • Chris avatar
          Chris @ kostis 05/09/2012 02:00:31

          Συμφωνώ με τον Κωστή. Είμαστε χώρα υποκριτών. Έχουμε ανελαστική εργατική νομοθεσία. Η μη-εφαρμογή της οφείλεται, πολύ απλά, στο ότι η αγορά αδυνατεί να ανταποκριθεί στις ρυθμίσεις της.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Chris 05/09/2012 11:40:51

            Οπως έγραψα και στην απάντησή μου στο Γέρο , που για κάποιο λόγο δεν αναρτήθηκε , άλλο να αντιτίθεσαι στον Κρατισμό και στον προστατευτισμό, οπού είμαι ο πρώτος που θα συμφωνήσω , και άλλο να μιλάς για επιστροφή στις εργασιακές συνθήκες της...Βικτωριανής εποχής , που λίγο πολύ περιγράφει το πολύ ύποπτο mail.

            Φοβάμαι πως οι... κουκουλοφόροι "επιχειρηματίες" που εύστοχα περιγράφει το άρθρο , μεταξύ άλλων επιδιώκουν και την κοινωνική έκρηξη που θα οδηγήσει στη Δραχμή , ώστε να πληρώσουν τα χρέη τους με πληθωριστικά κουρελόχαρτα.

      • Geros avatar
        Geros @ ΣΤΕΛΙΟΣ 05/09/2012 06:37:50

        Γιατί ΣΤΕΛΙΟΣ οι επιχειρματίες της Ελλάδας αν γίνουν αυτά που λέει ο kostis θα τα κάνουν βίλες και κότερα ενώ οι Γερμανοί του 1965 θα τα κάναν επενδύσεις?
        Είναι καθάρματα οι Έλληνες επιχειρματίες? Είναι ανήθικοι από την φύση τους? Και σε τελική ανάλυση τι σε πειράζει αν τα κάνει βίλες , κότερα και λουλουδοπόλεμο? Είσαι σε καμία οργάνωση που μάχεται για την σωτηρία της γαρδένιας?
        Ο επιχειρηματίας που δεν θα επενδύσει σωστά τα κέρδη του θα καταστραφεί (τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά) και θα επιβιώσει ο σώφρον που δεν σκορπάει τα λεφτά του.
        Η απελευθέρωση της αγοράς εργασίας είναι παντού και πάντα υπέρ του εργαζόμενου , τον προστατευτισμό τον θέλουν οι πολιτικοί (είναι το νταβατζιλίκι που πουλάν στην κοινωνία), οι βολεμένοι (ξέρουν ότι με απελευθέρωση θα πέφταν οι αποδοχές τους μιας και είναι άχρηστοι) και οι κρατικοδίαιτοι επιχειρματίες που το "ένα κουστούμι που ταιριάζει σε όλους" τους βολεύει μιας και δεν κινούνται σε πραγματικές συνθήκες ανταγωνισμού.
        Μήπως ανήκεις σε κάποια από τις παραπάνω ομάδες ή απλά μισείς ότι έχει σχέση με επιχειρηματικότητα και κέρδος και τα έχεις βαφτίσει λαμογιά για να αθωώσεις τον εαυτό σου που δεν τα κατάφερες?

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 05/09/2012 07:45:52

          Βρε καλώς το γέρο !!! και έλεγα που θα σε ξαναπετύχω. Οφείλω να ομολογήσω ότι είσαι ο bloger με τις πιο καινοφανείς οικονομικές απόψεις. Σε κάποια άλλη ανάρτησή σου είχες γράψει ότι η απολύσεις στο δημόσιο δεν επιτείνουν την ύφεση τώρα μας γράφεις ότι η απελευθέρωση της αγοράς εργασίας είναι παντού και πάντα υπέρ του εργαζόμενου αν είναι έτσι γιατί δε τη θέλει ΚΑΝΕΙΣ !!! εργαζόμενος ; Μάλλον δε ξέρουν το συμφέρον τους και περίμεναν εσένα και το "δάσκαλο" M.F. να τους το υποδείξει.

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 05/09/2012 11:06:07

            Δεν φταίω εγώ αν έχεις πέσει θύμα μύθων που σύσσωμη η πολιτική σκηνή στην Ελλάδα μηρυκάζει συνέχεια ("οι απολύσεις στο δημόσιο θα φέρουν και άλλη ύφεση γιατί θα στεγνώσουν την αγορά") την στιγμή που η οικονομική επιστήμη έχει δώσει οριστικές απαντήσεις πάνω σε αυτά εδώ και 50 χρόνια.
            Δεν χρειάζεται όμως να στραφείς στην οικονομική βιβλιογραφία για να καταλάβεις ότι πρόκειται για παράλογη μπούρδα , λίγο με κοινή λογική να το ψάξεις θα δεις ότι δεν βγάζει νόημα.
            Αν είναι καλο πράγμα να δανειζόμαστε για να τα δίνουμε σε μη παραγωγικούς δημοσίους υπαλλήλους επειδή και καλά τα λεφτά αυτά κινούν την αγορά τότε θα έπρεπε η Ελλάδα να είναι πρωταθλήτρια ανάπτυξης και όχι χρεοκοπημένη! Τα λεφτά που δίνουμε ως μισθούς στους δημοσίους υπαλλήλους δεν γεμίζουν την αγορά με χρήμα , ΤΗΝ ΑΔΕΙΑΖΟΥΝ. Γιατί? Μα γιατί τα πήραμε με φόρους από την αγορά για να τα δώσουμε στους δημοσιους υπαλληλους ! Οι δημόσιοι υπάλληλοι πήραν 100 ευρώ , όντως ξόδεψαν τα 80 αλλα αποταμίευσαν τα 20 μικραίνοντας την διαθέσιμη πίτα. Άρα έχουμε μεγάλα ποσοστά αποταμίευσης που δημιουργήθηκαν από μη παραγωγική εργασία. Ο μεγάλος δημόσιος τομέας δημιουργεί ύφεση , όχι ο μικρός.
            Την αλλοπρόσαλλη αυτή μπούρδα όμως την επαναλαμβάνουν όλοι ανεξαιρέτως σαν να είναι πάτερ ημών , πολιτικοί όλων των παρατάξεων , δημοσιογράφοι ,ακόμα και έμποροι που όντως βλέπουν κάθε πρώτη του μηνός που πέφτουν οι μισθοί των δημοσιων τα μαγαζιά τους να έχουν κίνηση , δεν καταλαβαίνουν όμως ότι μακροπρόθεσμα αυτό οδηγεί σε σπιράλ ύφεσης.
            Τώρα για το θέμα της απελευθέρωσης της αγοράς εργασίας εκτός από εμένα που την υποστήριζα από την εποχή που ήμουν υπάλληλος ξέρω και άλλους πολλούς που της υποστηρίζουν , δεν έχουν σημασία τα άτομα όμως. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι την στήριξαν έθνη ολόκληρα και πάνω σε αυτή βάσισαν την ευημερία τους.
            Δεν λέω εγώ καινοφανή πράγματα , εσύ είσαι εγκλωβισμένος στις παρωπίδες της Ελληνικής αριστεράς , άνοιξε τα ματια σου , υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω πολύ διαφορετικός από την πολιτική μιζέρια της Ελλάδας που μας έφερε σε αυτό το χάλι.

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 05/09/2012 12:39:43

            Εχεις τη συνήθεια να μπλέκεις τους όρους , δε ξέρω αν το κάνεις σκόπιμα η απλά τα έχεις μπερδέψει. (στη προκειμένη περίπτωση την ύφεση με το έλλειμμα)
            Ύφεση στην οικονομία = επιβράδυνση της οικονομικής δραστηριότητας. Εστω και ένα € αν "φύγει" από τη κατανάλωση τότε αυξάνει η η ύφεση.Δυο παραδείγματα 1) πριν το 2008 με το τερατώδες δημόσιο και τους μεγάλους μισθούς γιατί δεν υπήρχε ύφεση; 2) ας υποθέσουμε ότι ακούμε τον οικονομικό "ογκόλιθο" Σ.Μάνο και απολύσουμε 400.000 δημοσίους υπαλλήλους τι νομίζεις ότι θα γίνει με την ύφεση ;
            Όσο για το δεύτερο πως είναι δυνατόν η απόλυση χωρίς αποζημίωση , η μερική απασχόληση , οι μισθοί πείνας κ.λ.π. είναι για το καλό των εργαζομένων μόνο εσύ και ο σκ... ψυχος M.F. μπορούν να το καταλάβουν. Όσο για τα περί απελευθέρωσης αγοράς εργασίας, όπως την εννοείς εσύ(απολύσεις χωρίς προειδοποίηση & αποζημείωση , άπειρες ώρες εργασίας κ.λ.π.), δεν υπάρχει σε καμία ανεπτυγμένη χώρα αντίθετα σε αυτές τις χώρες υπάρχουν πολύ αυστηροί εργατικοί νόμοι. Εκτός βέβαια αν εννοούσες τη Κίνα όμως εκεί ο λαός δυστυχεί._

          • Geros avatar
            Geros @ Γιάννης Κιαπέκος 05/09/2012 13:52:27

            Δεν κατάλαβες , τα χρήματα που πληρώνουμε τους δημοσιους υπαλληλους είναι λεφτά που φύγαν από την αγορά , όχι το κομμάτι των χρημάτων αυτών που επιστρέφουν οι δημόσιοι στην αγορά με την κατανάλωση.
            Αν είπα πουθενά για απολύσεις χωρίς προειδοποίηση και αποζημίωση να μου το δείξεις , από το μυαλό σου τα βγάζεις και μετά απαντάς? Ωραίο κόλπο!
            Το ότι η κριτική σου στον Milton Friedman αρχίζει και τελειώνει στον χαρακτηρισμό ... σκ...ψυχος δείχνει την βαθά γνώση οικονομικών που έχεις , και λες και ότι μπερδεύω και τις έννοιες τρομάρα σου ....

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Geros 07/09/2012 00:01:53

            Τι έγινε Γέρο ;;; "ρούπωσες" από τη πολλή σφαλιάρα ;;;

          • Γιάννης Κιαπέκος avatar
            Γιάννης Κιαπέκος @ Γιάννης Κιαπέκος 06/09/2012 07:28:09

            Γέρο σε τρώει ο "π...ός" σου έχουμε και λέμε στη παρόν άρθρο
            kostis είπε:
            "Ατομικες συμβασεις εδω και τωρα, μειωση ασφαλιστικων εισφορων, απελευθερωση απολυσεων, καταργηση αποζημιωσεων, ευελιξια στο ωραριο εργασιας."

            Geros είπε:
            "Γιατί ΣΤΕΛΙΟΣ οι επιχειρματίες της Ελλάδας αν γίνουν αυτά που λέει ο kostis θα τα κάνουν βίλες και κότερα ενώ οι Γερμανοί του 1965 θα τα κάναν επενδύσεις?"
            Δηλαδή ρε Γέρο τι θέλεις να υποθέσω ότι δε συμφωνείς με τον kostis ;
            Όσο για τον M.F. τον αποκάλεσα "σκατόψυχο" γιατί όπου εφαρμόστηκαν οι θεωρίες του Χιλή , Αργεντινή κ.λ.π. μόνο πόνο και δάκρυα έφεραν στο λαό. Όπως εσύ θεωρείς τον Keynes "άχρηστο" έτσι και εγώ έχω δικαίωμα να θεωρώ τον Milton Friedman καθίκι._

          • kinezos avatar
            kinezos @ Geros 06/09/2012 07:48:36

            Απελευθερωση αγορας: Σωστο, αλλα για ολους ανεξαιρετως. Χωρις κριτηρια. Εξηγησε μας πως θα γινει αυτο. Θα κανει λοβοτομη στη μιση Ελλαδα? Γιατι τοσοι ειναι αυτοι που απαραδεκτα αντιδρουν. Τοσοι ειναι οι βολεμενοι.

            Μειωση του δημοσιου τομεα: Σωστο. Αλλα σταδιακα (σημειωση ΔΕΝ ειμαι ΔΥ). Οχι 400.000 ατομα στο δρομο μεγαλε plus τις οικογενειες τους. Γιατι πρωτον, θα σε φανε ζωντανο εσενα (που εχεις απότι αντιλαμβανομαι το κατι τοις σου και καλα κανεις) και δευτερον ΦΥΣΙΚΑ θα δημιουργησουν προβλημα ρευστοτητας στην αγορα. Ισως δεν το αντιλαμβανεσαι γιατι βλεπω οτι εχεις μπλεχτει σε μικρο/μακρο-οικονομικες αναλυσεις βαρυγδουπες αλλα χανεις την ουσια. Ισχυριζεσαι οτι αν δεν υπηρχε τοσο μεγαλος δημοσιος τομεας, οι φοροι θα ηταν μικροτεροι. Συμφωνω. Αλλα ισχυριζεσαι ομως οτι αυτο το ποσο θα πηγαινε ουτως ή αλλως στην αγορα οποτε δεν θα υπηρχε λογος υφεσης. Υποθεση εργασιας που ακροβατει. Αμφιβολο. Μιλας για ενα κεφαλαιο που θα σωσει ο φορολογουμενος και θα το ξοδεψει αμεσως μετα. Σιγουρα για να καλυψει μη βασικες αναγκες, γιατι αυτες τις εχει ηδη καλυψει. Δυστυχως η διαχειριση αυτου του αποταμιευθεντος ποσου ειναι αμφιβολη και μη προβλεψιμη φιλε. Δεν ειναι σιγουρο οτι αμα σωσεις καποια λεφτα απο τη μειωση της φορολογιας, θα πας να τα κανεις "κουμπι" απαραιτητα. Ενω ο ΔΥ θα τα ξοδεψει σιγουρα μεχρι δεκαρας για καλυψη βασικοτατων αναγκων του. Μεγαλη διαφορα την οποια αντιλαμβανεσαι. Δεν ισχυριζομαι οτι πρεπει να ο δημοσιος τομεας να μεινει ιδιος. Σε καμια περιπτωση. Χτισιμο απο το μηδεν θελει, οπως και ολη η Ελλαδα. Αλλα με προσοχη.

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ Geros 05/09/2012 09:44:11

          Να'σαι καλά Γέρο, μ'εκανες και γέλασα!

          Το παραλήρημα σου δεν επιδέχεται απάντηση βέβαια. Οταν πάρεις τα χάπια σου και ηρεμήσεις , θα δείς πως κατ'αρχήν δεν αναφέρομαι στους επιχειρηματίες αλλά στους "επιχειρηματίες" (εισαγωγικά). Αν είχαμε αρκετούς σοβαρούς επιχειρηματίες και σοβαρές επιχειρήσεις, δεν θα συζητούσαμε κάν. Αλλα αν τις τελευταίες δεκαετίες στην Ελλάδα οι λέξεις "επιχειρηματίας" και οι λέξεις "λαμόγιο" έχουν γίνει συνώνυμες σε ανησυχητικό βαθμό, αυτό κάτι σημαίνει.

          Και ποιός σου είπε πως ο αντίποδας του προστατευτισμού και του κρατισμου είναι η επιστροφή στον 19ο αιώνα στα εργασιακά , που περιγράφει το email? Η Ντόρα?

          • Geros avatar
            Geros @ ΣΤΕΛΙΟΣ 05/09/2012 13:55:04

            Αυτό που έχω εγώ με ένα χάπι όπως λες και εσύ θα περάσει , αλλα αυτό που έχεις εσύ δεν θεραπεύεται , με αυτές τις πνευματικές δυνατότητες γεννήθηκες.

          • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
            ΣΤΕΛΙΟΣ @ Geros 05/09/2012 15:43:07

            Το επίπεδο των επιχειρημάτων σου πραγματικά κοσμεί το Antinews!

            Αν με είχες ενημερώσει εγκαίρως πως είσαι πιο έξυπνός από εμένα , δεν θα είχα επιχειρήσει να μπω σε διάλογο μαζί σου , απολογούμαι και το βουλώνω!

            ΥΓ: Ελπίζω οι δικές σου «πνευματικές δυνατότητες» να σου επιτρέπουν να καταλάβεις πως σε δουλεύω!

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Geros 05/09/2012 13:28:54

          ΓΕΡΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΜΕ ΧΙΛΙΑ .
          ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΡΙΣΡΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΡΩΘΕΙ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΡΕΒΛΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ.
          ΦΙΛΟΙ ,ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΤΕ ΤΗΝ
          ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΣΤΡΕΒΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΓΕΡΟ.
          ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΟΣΟ ΠΟΤΕ ΑΛΛΟΤΕ.

        • Εθνικιστης avatar
          Εθνικιστης @ Geros 09/10/2012 00:10:52

          Τι μας πειραζει τι θα τις κανει τις μειωσεις μισθων/απελευθερωση αγορας εργασιας; Ισως μας νοιαζει γιατι αυτες υποτιθεται οτι γινονται για καποιο ανωτερο σκοπο απο τα σκαφη και τις γαρδενιες. Για την "ανταγωνιστικοτητα" αν εχεις ακουστα. Βεβαια, δεν αναφερομαι στο κομματι της κοινωνιας που μπορει να νευριασει αν πηγαν χαραμι οι μειωσεις μισθων της. Ηδη το βλεπει οτι πηγε στα περιθωρια κερδους (και συντομα απο κερδη σε κοτερα και γαρδενιες) και δεν διαμαρτυρεται. Ισως και να αξιζει σε τοσο κοιμηση λαο σαν τον νεοελληνικο μια ριζικη απελευθερωση τυπου Χιλης. Να μαθει να φυλαει τα ρουχα του (ολα, οχι μονο τα μισα).

      • Chris Theocharis avatar
        Chris Theocharis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 05/09/2012 22:45:18

        Και που σχολιάζεις κάποιον που έχει πάρει "διαζύγιο" από τη γραμματική, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, πολύ του είναι... Χρησιμοποίησε τη φαιά ουσία σου εκεί που αξίζει πραγματικά.

        • Γιάννης Κιαπέκος avatar
          Γιάννης Κιαπέκος @ Chris Theocharis 06/09/2012 07:14:50

          Εσύ είσαι το ζωντανό παράδειγμα της παροιμίας :
          "Του έδειχναν τον Ουρανό και αυτός κοίταγε το δάκτυλο".Σε ικανοποίησε η γραμματική μου ; :(
          (μάλλον συντακτικό εννούσες στην ανάρτησή σου)

    • GR.DOUR avatar
      GR.DOUR @ kostis 04/09/2012 21:07:27

      ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΕΣ.ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ.

      • kostis avatar
        kostis @ GR.DOUR 04/09/2012 22:40:22

        δουλευω αγαπητε μου απο τα 15 μου.. Και παντα στην ελευθερη αγορα.. Αν αυτο ενδιαφερει..

    • Άμα έχεις τέτοιος έλληνες τι την θες την τροϊκα!! avatar
      Άμα έχεις τέτοιος έλληνες τι την θες την τροϊκα!! @ kostis 04/09/2012 21:07:48

      Θα πέσει!! η ανεργία και θα αυξηθούν οι θάνατοι σε μια χώρα με τιμές Ολλανδίας και βελγίου, ρε προσέξτε τι γράφετε !!!!!

      • kostis avatar
        kostis @ Άμα έχεις τέτοιος έλληνες τι την θες την τροϊκα!! 04/09/2012 22:51:11

        εσυ πως βλεπεις να βγαινουμε απο την κριση? να παμε ολοι να γινουμε δημοσιοι υπαλληλοι τοτε, οπως λεει η αριστερα, και να μας πληρωνουν σε χαρτοπετσετες..

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ kostis 04/09/2012 23:55:07

          Με αύξηση ανεργίας και μείωση της ενεργής ζήτησης που φέρνουν τα συγκεκριμένα μέτρα πάντως, μόνο αύξηση λουκέτων θα έχουμε. Αν λοιπόν δεν πέσει χρήμα στην αγορά και δεν κυκλοφορήσει με ταχύτητα και δε μειωθούν οι φόροι πάπαλα. Να η λύση. Έργα και επενδύσεις. Όχι περαιτέρω μείωση στο διαθέσιμο εισόδημα των πολλών.

          • Geros avatar
            Geros @ Γεώργιος Τ. 05/09/2012 07:19:59

            Διαφωνώ μαζί σας .
            Όσο και αν έψαξα δέντρο που αντί για φύλα έχει euro δεν βρήκα , δεν υπάρχουν οι πόροι για να χρηματοδοτήσουν άλλο έναν κύκλο Κενσιανής φούσκας. Καλο το πανηγύρι όσο κράτησε αλλά το άτιμο το long run είναι εδώ και το ζούμε.
            Η αυξημένη κατανάλωση με δανεικά είναι παρελθόν όχι μονο για εμάς αλλά και για όλο τον κόσμο.
            Ο επόμενος κύκλος ανάπτυξης θα χρηματοδοτηθεί με πραγματικά λεφτά και όχι με "fiat money".
            Η λύση είναι όμως πολύ οδυνηρή , απαιτεί να αλλάξουν πολλά πράγματα και το κυριότερο να αποπληθωριστούν πολλές αξίες , για αυτό και οι πολιτικοί θέλουν να γυρίσουμε στο ευδαιμονικό παρελθόν όπου με ένα αμπρακατάμπρα γεννούσαμε χρήματα και κινούσαμε την οικονομία.

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ kostis 04/09/2012 21:10:13

      Μπορείς να αποδείξεις αυτά που ισχυρίζεσαι ;
      Γιατί διαφορετικά μιλάμε για προπαγάνδα.

    • Νικος avatar
      Νικος @ kostis 04/09/2012 21:12:41

      Στουρνάρα, εσύ;

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ kostis 04/09/2012 22:05:54

      Αυτά που γράφετε ίσως θα μπορούσαν να εφαρμοστούν σε χώρες όπου η ελεύθερη οικονομία κάπως λειτουργεί.
      Σίγουρα δεν είναι για την Ελλάδα των κρατικοδίαιτων νταβατζήδων/πρακτόρων ξένων συμφερόντων-υπηρεσιών/τοποτηρητών/κλπ που το παίζουν επιχειρηματίες.
      Εάν, ο μη γένοιτο, εφαρμοστούν θα περάσουμε από τον παρεϊστικο/οικογενοιοκρατικό "καπιταλισμό" στην δουλοπαροικία χωρίς εισαγωγικά.
      Αλήθεια, μήπως το επώνυμό σας είναι Χατζηδάκης και στην ταυτότητά σας γράφει επάγγελμα υπουργός;

      • kostis avatar
        kostis @ kapar13 04/09/2012 22:47:41

        οχι φιλε μου, δεν ειμαι ο Χατζηδακης.. Απλα ειμαι ενας ανθρωπος της αγορας και γνωριζω τι γινεται απο πρωτο χερι.. Μεχρι τωρα στην Ελλαδα το επικεντρο του ενδιαφεροντος ηταν ο εργαζομενος υποτιθεται, αδιαφοροντας για την επιχειρηση. Γιαυτο και κλεισανε και κλεινουν συνεχεια και ανεβαινει η ανεργια. Το κρατος απλα πρεπει να εχει εποπτικο ρολο στα εργασιακα. Οπως και να εποπτευει αν τηρουνται οι συμφωνιες καθως και τα σχετικα με την ασφαλεια εργασιας..

        • Δεν έχει σημασία avatar
          Δεν έχει σημασία @ kostis 04/09/2012 23:46:44

          Μήπως είσαι ο άνθρωπος του μόχθου που προσέφερε τον 13ο μισθό του στο ΓΑΠ;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ kostis 04/09/2012 23:57:32

          "Απλα ειμαι ενας ανθρωπος της αγορας και γνωριζω τι γινεται απο πρωτο χερι..."

          Δηλαδή εμείς που είμαστε μέσα στον κόσμο και προβλέψαμε τη διάλυση και την ύφεση των πρώτων μέτρων της τρόικας, και είμαστε το ίδιο σωστοί τώρα που αρνούμαστε να δεχθούμε τις βλακείες κάποιων σαν εσένα, να αυτοαναγορευτούμε προφήτες; Δε μας ξεφορτώνεστε λέω εγώ εσείς οι ξερόλες-άσχετοι-εγκάθετοι;

        • Dal avatar
          Dal @ kostis 05/09/2012 00:20:19

          Φαίνεται ότι ζεις σε άλλο πλανήτη. Εαν νομίζεις με αυτά τα μέτρα που προτείνεις η ανεργία θα πέσει στο 10% είσαι γελασμένος. Στην Ισπανία είναι 24% στην Πορτογαλία 16% στην Ιταλία 11% και στην ΕΖ 11%. Χωρίς να υπολογίζονται οι παρταιμερς. Και τούτοι δεν έχουν απελευθερωμένη εργασία?.
          Αν εφαρμοστούν αυτά η ανεργία θα ξεπεράσει το 30%.

          • Geros avatar
            Geros @ Dal 05/09/2012 06:47:44

            Το ποσοστό ανεργίας σε κάθε χώρα της E.E. είναι ανάλογο με τον προστατευτισμό που αυτή η χώρα έχει στην αγορά εργασίας , μεγάλο ποσοστό σημαίνει μεγάλος προστατευτισμός. Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση σας : "όχι δεν έχουν αυτές οι χώρες απελευθερωμένη αγορά εργασίας"
            Οπότε μην μιλάτε για το ποιος ζει σε ποιον πλανήτη γιατί και εσείς από κάποιον πλανήτη ήρθατε και τα λέτε αυτά , τον πλανήτη της Ελληνικής αριστεράς.

        • kinezos avatar
          kinezos @ kostis 05/09/2012 08:10:05

          Λαθος κανεις φιλε μου. Μεχρι τωρα στο επικεντρο δεν ηταν ο εργαζομενος (για τον ιδιωτικο τομεα μιλαμε παντα...στο δημοσιο παιζοταν αλλο παιχνιδι γνωστο σε ολους). Στο επικεντρο ηταν μια προσπαθεια ανομιας και καταλυσης του κρατους δικαιου προς οφελος παντα των επιχειρηματιων. Γιατι στην αναμπουμπουλα ο λυκος χαιρεται. Δεν χαιρεται το αρνι. Επετρεψαν ενα καθεστως ανομιας, νομικης ληθης, και δικαστικης αργιας, ωστε να μετατραπει η αγορα εργασιας σε ζουγκλα. Αφου εισαι στην ελευθερη αγορα, γνωριζεις τις υπαρχουσες συνθηκες εργασιας, τα μισθολογια, τα ωραρια (εδω γελαμε) και το σεβασμο που τρεφει ο εργοδοτης για τον υπαλληλο (ο κακος εργοδοτης μιλαω, γιατι υπαρχουν και σοβαροι) και ποσο ενδιαφερεται για την συνεχη του επιμορφωση και το career path του. Αναλωσιμος εχει καταντησει ο ιδιωτικος υπαλληλος, την τελευταια τουλαχιστον 10ετια. Και δυστυχως, εφοσον δεν υπαρχει κρατος δικαιου, δεν μπορει να τον προστατεψει κανεις. Επειδη καπου ανεφερες την ΕΕ, πηγαινε μια βολτα στη Νορβηγια, ή στην Αγγλια να δεις που λειτουργει το εργατικο δικαιο και τα συνδικαλιστικα οργανα. Εδω, για τους μονους που νοιαζεται το συνδικα-ληστρικο συστημα ειναι για την παρτη του και οι πολιτικοι για τους ΔΥ που ειναι η μεγαλυτερη μαζα των ψηφορορων του.

          Μη μας παραμυθιαζουν λοιπον οτι οι κακομοιροι επιχειρηματιες ταλαιπωρουνται και στριμωχνονται απο το μισθολογικο κοστος. Οι περισσοτερες επιχειρησεις ειναι παροχης υπηρεσιων. Με μια καλη μηχανογραφηση και ελαχιστο πρωσοπικο (που δουλευει περαν του ωραριου), τη βγαζουν. Το μισθολογικο κοστος το εχουν αντιμετωπισει προ πολλου. Δεν περιμεναν την τροικα. Απλα αυτη τους βοηθαει να το καταρακωσουν. Αλλα ειναι τοσο μ@@@@κες που δεν εχουν καταλαβει οτι "οτι πληρωνουν θα παρουν". Πιστεψε με. Ειμαι κι εγω πολλα χρονια στην αγορα, στον ιδιωτικο τομεα και αυτο που σου λεω ειναι ΝΟΜΟΣ της αγορας. Ο κακοπληρωμενος υπαλληλος, ο υπαλληλος που νοιωθει οτι αδικειται, ειναι ο χειροτερος εχθρος μιας επιχειρησης. Και μην πιστευουν οι οτι θα στριμωξουν τον κοσμο και θα τον κανουν να το καταπιει γιατι δεν θα εχει αλλη επαγγελματικη διεξοδο. ΠΑΝΤΑ υπαρχουν διεξοδοι. Ουτε στα μεταπολεμικα χρονια δεν υπηρχαν αδιεξοδα. Υπηρχε η ξενιτια.

          Αλλα, για να μας πουνε, αυτοι οι περιλυποι επιχειρηματιες: τι περιθωριο κερδους εχουν? (ΟΧΙ συγκεντρωτικα ανα επιχειρηση, αλλα ανα προιον. γιατι τυχαινει να γνωριζω καποια προιοντα με 400% περιθωριο κερδους). πως γινεται παραλληλα να καταρακωνεται υποτιθεται η επιχειρηματικη δραστηριοτητα (πχ. κατασκευες) και οι τιμες να μενουν στα ιδια? θυσιες περιμενουν μονο απο το πορτοφολι των αλλων? εκεινοι δεν ειναι θεμιτο και ηθικο να βαλουν το χερι στην τσεπη? ας πουμε λιγο την αληθεια. και ας μην προσπαθουν να στριμωξουν τον κοσμο. Δεν θα το καταφερουν.

          Αλλα απο την αλλη, μπορει και να το καταφερουν. Μπορει να καταφερουν να μας στριμωξουν ολους. Χωρις διεξοδο. Εκει ομως θα πρεπει να αρχισουν να φοβουνται. Γιατι μετα η εκρηξη της μαζας θα ειναι ανενξελεκτη. Ελπιζω η ντοπια επιχειρηματικη ταξη να μην ειναι τοσο ηλιθιοι.

          • kinezos avatar
            kinezos @ kinezos 05/09/2012 08:42:45

            Το παραπανω σχολιο @kostis

    • Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) avatar
      Ελλάς το κάτεργο (ex avanti) @ kostis 05/09/2012 09:03:15

      Η αλυσίδα στο πόδι με την σχετική μπάλα για να μην απομακρύνεται ο σκλάβος από το κάτεργο από τι υλικό θα είναι?
      Μην είναι τίποτα ακριβό και έχουμε έξοδα ....

  3. Ikaros avatar
    Ikaros 04/09/2012 22:05:41

    Ο κος Κωστής μάλλον είναι κανένας απο αυτούς του Ελληνάρες
    επιχειρηματίες που θα φέρουν την ανάπτυξη ................ στην τσέπη τους μόνο

    • kostis avatar
      kostis @ Ikaros 04/09/2012 23:12:55

      Κανενας δεν σε απαγορευει να εισαι νοσταλγος της Ελληνικης σοβιετιας.. Οπως και στην Ρουμανια υπαρχουν νοσταλγοι του Τσαουσεσκου και στην Ρωσια του Σταλιν.. Εμενα θα μου επιτρεψεις να θελω μια αλλη Ελλαδα απο αυτο το κουφαρι που καταντησε σημερα.. Δεν ειναι κακο να διαφωνουμε.. Και ποτε δεν ειπα πως ο επιχειρηματιας δεν πρεπει να βγαζει κερδος. Πρεπει να βγαζει.. Το αν θα τα επεδυσει η θα τα ξοδεψει στα μπουζουκια, προβλημα του.. Εγω ομως δεν ξερω πολλους σοβαρους επιχειρηματιες να τα ξοδευουν αριστερα και δεξια.. Μονο οι κρατικοδιαιτοι και τα λαμογια θα το εκαναν

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ kostis 04/09/2012 23:58:56

        "Εγω ομως δεν ξερω πολλους σοβαρους επιχειρηματιες να τα ξοδευουν αριστερα και δεξια.. "

        Για να τους ξέρεις πρέπει να υπάρχουν. Είναι ελάχιστοι για να τους βρεις και αρκετά βαθιά χωμένοι για να μη τα έχουν πάει Ελβετία ή αλλού...

  4. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 04/09/2012 22:44:51

    Εμπρός λοιπόν κ.Σαμαρά,επιτέλους προστατέψτε τους Ελληνες.

  5. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ 04/09/2012 23:18:37

    Μη μασάτε .
    Το παιχνιδάκι είναι κακός μπάτσος- καλός μπάτσος.
    Θα βγει σε λίγες μέρες ο Gladiator Βρούτσης και αφού θα έχει παλέψει με το Χάρο (Τρόϊκα) στα μαρμαρένια αλώνια, θα ανακοινώσει τη νίκη του (με κάποιες μικρές ανεπαίσθητες ήττες , όπως τη νομοθέτηση του κατώτατου μισθού από το κράτος).
    Έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.
    Ο Κουτρουμάνης φυσικά ζει και μας οδηγεί.

  6. νικος1610 avatar
    νικος1610 04/09/2012 23:53:57

    Τελικά γιατι μαλωνουμε εδω ποιος εχει δικιο και ποιος οχι ...ας δουμε τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο ΕΕ και ΗΠΑ και ας το εφαρμοσουμε κι εδω , και μη μου πειτε οτι δεν ειναι δημοκρατικα κρατη αυτα.

  7. Αλέξανδρος avatar
    Αλέξανδρος 05/09/2012 01:43:04

    Είναι απλό .
    Το πρόβλημα της Ελλάς είναι δημοσιονομικό .
    Το ξαναγράφω ΔΗΜΟΣΙΟ-νομικό.
    Τί δουλειά έχει ο ιδιωτικός τομέας να πληρώνει τα σπασμένα του δημόσιου τομέα ;
    Εάν γουστάρει ένας επιχειρηματίας γιατί να μη δίνει 780 βασικό ;;;;
    Και 1000 και 2000 ;;;;;;;;;;;;; !
    Γιατί το κράτος επεμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα ;

    Ολοφάνερο είναι .... ό,τι βάζουν το χεράκι τους οι εργοδότες .....
    Και ο ΣΕΒ απών !!! Απ'όλες τις συζητήσεις !!!!!! ~*.,.*~

    Εάν μια επιχείρηση βγάζει εκατομμύρια σε εξαγωγές , γενικά πηγαίνει καλά , γιατί το κράτος να υποχρεώνει με νόμο το μισθό που θα δίνει στους υπαλλήλους ;;;
    Ας δίνουν όσα θέλουν και μπορούν αναλόγως τα κέρδη ........... !!!!!

    Έχουμε καταλάβει πλέον η κρίση ποιους εξυπηρετεί πρωτίστως !

    Ξύπνα λαέ , ξύπνα ραγιά ............. !

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Αλέξανδρος 05/09/2012 07:43:04

      Oχι,δεν ειναι δημοσιονομικο μονον.Ειναι και εμπορικο καθως εχει μεγαλο εμπορικο ελλειμμα.Χρειαζεται υποτιμηση εξ ου και τα δημοσιευματα για δραχμη.
      Επειδη δεν μπορει να γινει κανονικη υποτιμηση γινεται εσωτερικη υποτιμηση δηλ. πτωση μισθων απευθειας για να ανακτηθει η ανταγωνιστικοτητα.

      • Αλέξανδρος avatar
        Αλέξανδρος @ ψυχραιμια 05/09/2012 10:35:51

        Δίκιο έχεις , αλλά για μένα είναι πρωτίστως δημοσιονομικό .
        Πτώση μισθών έχουμε .....
        Φτώχεια υπάρχει όμως γιατί δεν έχουμε και πτώση τιμών !
        Αυτή είναι η εσωτερική υποτίμηση ;
        Και πέρα από κάποιες μικροπαρεμβάσεις , που μένουν στα λόγια δεν έχω δεί να πέφτουν κεφάλια !
        Τα προϊόντα αυξάνονται και ο μισθός μου κόβεται κι άλλο !..
        Αυτό δεν είναι εσωτερική υποτίμηση , συγχώρεσε με , αυτό είναι ένδεια !!!!!

        Τί να τα κάνω εγώ , παράδειγμα , τα 5000 ευρώ μισθό αν το ψωμί έχει 300 ευρώ , ο χυμός 500 και οι πατάτες 450 το κιλό και το τόστ 650 ευρώ ;
        Και πάλι φτωχός θα ήμουν .
        Το θέμα είναι εφόσον παίρνω 500-600 ευρώ να μπορώ να αγοράζω με 15 λεπτά ψωμί , ένα χυμό με 17 λεπτά , ένα κιλό πατάτες με 30 λεπτά , καφέ και τόστ με 50 λεπτά .

        Τότε ακόμα και με 500 ίσως αισθανόμουν και λίγο πλούσιος .

        Εφόσον δεν έχουν γίνει όλα αυτά .
        Εσωτερική εξαθλίωση των ανθρώπων έχουμε .

  8. λαλακης avatar
    λαλακης 05/09/2012 02:04:39

    Στην Ελλαδα δε λειτουργει ανταγωνισμος, νομοι , επικρατει μαφιοκρατια
    ο εργαζομενος ετσι κι αλιως στον ιδ τομεα ειναι δουλοπαροικος.
    Αυτο που γινεται ειναι εξαθλιωση του ιδ υπαλληλου για να συνεχιστει
    ο δανεισμος της χωρας να τρωνε οι ΔΥ κ οι κρατικοδιαιτοι.
    Αν θελαμε να σταματησει αυτο απλα θα ειχαμε μισο δημοσιο κ δε θα χρειαζονταν
    να λιωνει στην πεινα η εκτος δημοσιου κοινωνια.

  9. xp avatar
    xp 05/09/2012 03:38:25

    Πρόταση:
    1.Nα γίνει εισαγωγή 1.000.000 μεταναστων από τρίτο κόσμο για να απελευθερωθεί η αγορά εργασίας.
    2.Οι ΔΥ να αντικατασταθούν από ινδους κατά 50%(υπηρεσίες γραφείου)
    3.Να καταργηθούν ΟΛΟΙ οι φόροι και οι συντάξεις και να αντικατασταθούν με ενιαίο φόρο 1%.
    4.Ο στρατός να γίνει μισθοφορικός από μισθοφόρους κουρδους κτλ
    Η αστυνομία το ίδιο.
    Ετσι θα επιτύχουμε την δημοσιονομική εξυγίανση!
    Ειμαι πολιτικά ορθός?

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ xp 05/09/2012 07:53:36

      Μπορούμε να ξεκινήσουμε απο πιό απλά...Πριν λίγο διάβασα για το νέο καρτέλ.
      Τα πορτοκάλια αγοράζονται απο τους παραγωγούς 5 λεπτά και φτάνουν στον καταναλωτή 80 λεπτά...
      Ακόμη και βόλτα να τα πάνε ένα-ένα ,με συνοδεία πακιστανού εργατη για το καθένα, άντε να ΄φτάσει το κόστος στα ΄30 λεπτά...
      Να το κάνουμε 40 γιατί τα χαρτιά και τα τιμολόγια κάνουν μεγαλύτερες βόλτες και τρίγωνα,είναι λίγο βιτσιόζα τα άτιμα.
      Μέχρι τα 80 λεπτά είναι διπλάσια τιμή.
      Προφανως είναι κάποιοι τύποι,κάτι σαν τους ταλιμπαν , που τους ψάχνουν σε απόκρημνες σπηλιές και απάτητα βουνά και καταφέρνουν να ξεγελούν τον κόσμο...
      Κανείς αγρότης δεν ευθύνεται γιαυτό, κανείς δημόσιος υπάλληλος δεν έχει εμπλοκή, κανείς επιχειρηματίας....

      Και για όλα αυτά φταίνε το διαβολικό ευρώ, αφού δεν έχουμε δικο μας νόμισμα τα παθαίνουμε όλα αυτά...
      Μόλις αρχίζουμε να τυπώνουμε κουρελόχαρτα ,όλοι οι κλέφτες και απατεώνες θα εξαφανιστούν..

      • Geros avatar
        Geros @ ορεσείβιος 05/09/2012 12:14:47

        Το θέμα με τα πορτοκάλια αγαπητέ είναι άλλος ένας μύθος , τελικά νομίζω τους μύθους τους δημιουργούν οι πολιτικοί για να εμφανιστούν μετά ως σωτήρες , δεν ξέρω, αλλα ξεφυτρώνουν με απίστευτα γρήγορους ρυθμούς.
        Επί της ουσίας , πορτοκάλι στο χωράφι 0,05 λεπτά ΔΕΝ ΥΠΑΧΕΙ και το λέω μετά λόγου γνώσεως , κάτω από 0,10 λεπτά δεν πάει ούτε στην κορυφή της παραγωγής που πέφτουν οι τιμές. Και καλά όμως χριστιανέ μου το κομμάτι του μύθου που αφορά την τιμή παραγωγου να καταλάβω γιατί το έχαψες , ούτε ξέρεις από πορτοκαλια ούτε είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις , το κομμάτι όμως με την τιμή πώλησης 0,80 πως το έχαψες βρε αθεόφοβε??? Έχεις αγοράσει ποτέ στην ζωή σου 0,80 πορτοκαλια? Τα Ελληνικά πορτοκαλια στην διάρκεια της σεζόν τους (τώρα καλοκαιριάτικα φυσικά δεν υπάρχουν) θα πουληθούν από 0,30 ως 0,60 το κιλό ανάλογα με την ποιότητα τους , το μέγεθος τους και ... το θράσος του τύπου στην λαϊκή.
        Αγοράστηκαν ΟΛΑ (μικρά, μεγάλα , σάπια ,χτυπημένα, φύλλωμα) από το δέντρο από 0,10 ως 0,25 και φτάνουν στον καταναλωτή καθαρισμένα και ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΑ σε τιμές από 0,30 ως 0,60. Μια χαρά είναι αν αναλογιστείς ότι ο έμπορος έχει εργατικά ,έξοδα συσκευασίας, διαλογή, μεταφορικά, φόρους και πάγια έξοδα επιχείρησης. Αν βρούν καρτέλ να μου τρυπήσουν την μύτη , αααα και αν βρούν πορτοκαλια με 0,05 το κιλό τα αγοράζω όλα.

        • kinezos avatar
          kinezos @ Geros 05/09/2012 13:54:12

          Ωραιος. Αρα ξερεις απο πορτοκαλια. Και γενικοτερα απο την αγορα τροφιμων. Μας λες δηλαδη οτι δεν υπαρχουν καρτελ. Οτι ο χοντρεμπορος δεν αγοραζει σε εξευτελιστικες τιμες και πουλαει με μεγαλα περιθωρια κερδους. Δεν υπαρχει εναρμονισμος τιμων σε προιοντα οπως το λαδι, φερ'ειπειν. Σε τιμες χαμηλοτερες του κοστους για τον παραγωγο (εδω μην την ψαχνεις. το θεμα το ξερω καλα). Ανταγωνισμος στην αλυσιδα τροφιμων ΔΕΝ υπαρχει αρχηγε. Και αυτο σημαινει καρτελ. Απλα. Συμπληρωνω ομως οτι τα τροφιμα ειναι το λιγοτερο εξοδο ενος σπιτιου. Για τα καρτελ των κατασκευων-μεσιτων-τραπεζων (ενα παγιο εξοδο μιας οικογενειας που θελει να στεγαστει), τα καρτελ των ΔΕΚΟ, τα καρτελ ρουχισμου, παιδειας, υγειας, κλπ. που στην τελικη ειναι και το χοντρο χρημα που φευγει απο ενα πορτοφολι...ΔΕΝ μιλαει κανεις. Αστα. θα φτασουν οι πατατες 0.05ευρω το κιλο, αλλα παλι θα πειναμε παιδια γιατι το 5ευρο που θα γλυτωσεις στη λαικη καθε βδομαδα δεν σε σωζει.

          • Geros avatar
            Geros @ kinezos 05/09/2012 14:37:43

            Για πορτοκαλια είπα αγαπητέ , όχι για τα άλλα που ανέφερες , που να ξέρω τι συμβαίνει εκεί?
            Από την εμπειρία μου ξέρω ότι 80% των περιπτώσεων που ακούς είναι ελλιπής γνώση του προϊόντος , ηλιθιότητες δημοσιογράφων που δεν ξέρουν να περνουν τιμές και ... νταβατζιλίκια πολιτικών. Υπάρχουν αλλα δεν είναι η αιτία της ακριβειας στην Ελλάδα , επειδή όμως το θέμα τις ακριβειας είναι πολύπλοκο και αγγίζει συμφέροντα πολλών κοινωνικών ομάδων τα ρίχνουμε όλα σε ένα καρτέλ και καθαρίσαμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να παταχθούν αμείλικτα τα καρτέλ όπου υπάρχουν.
            Αν σου φαίνεται ακριβό το πορτοκαλι το ρίχνεις στο καρτέλ και ξεμπέρδεψες , αυτό θέλει να κανεις ο μεταφορέας (που είναι κλειστό επάγγελμα) , ο φορτοεκφορτωτής (που είναι κλειστό επάγγελμα και ΔΕΝ φορτοεκφορτώνει καν , μονο νταβατζιλίκι παίρνει) , ο πάγκος της λαϊκής (που είναι κλειστό επάγγελμα). Όσο εσύ τα ρίχνεις στο ... σατανικό καρτέλ αυτοί κερδίζουν αέρα φράγκα , και όχι μονο αυτοί αλλα και ο δικηγόρος που για το κάθε συμβόλαιο μου θα πληρωθεί με ποσοστό και πολλές φορες ορίζεται από τον νομο ότι ΠΡΕΠΕΙ να τον πληρώσω ακόμα και όταν δεν υπάρχει λόγος , ο πολιτικός μηχανικός όταν θα φτιάξω μια αποθήκη , ο συμβολαιογράφος και ένα καρο άλλοι. Όλα αυτά στην τιμή πάνε αλλα δεν λες "πω πω πανάκριβα τα πορτοκαλια εξαιτίας του ... δικηγόρου" , τα ρίχνεις στο καρτέλ και οι άλλοι συνεχίζουν το φαγοπότι στην πλάτη σου.

          • kinezos avatar
            kinezos @ Geros 05/09/2012 15:02:43

            Συμφωνω απολυτα. Το ιδιο λεμε. Οτι εναρμονισμενες πρακτικες (ξενικα καρτελ) ειναι παντου. απο την αγορα τροφιμων μεχρι την παροχη υπηρεσιων. και αυτα τα παραδειγματα που αναφερεις, δειγμα καρτελ ειναι.

        • ορεσείβιος avatar
          ορεσείβιος @ Geros 05/09/2012 15:24:26

          Συμφωνώ ότι πρόκειται περί θράσους όλων όσων μας δουλεύουν με το κύκλωμα των προιόντων,παραγωγών,πωλητών,εμπόρων...

          Με 30 λεπτά λιανική ,παραδοτέα στα ορεινά μας, άνευ θράσους φυσικά, τα αγόράζω όλα .Αντε να κάνουμε δουλειές,να βγεί και κέρδος...
          Ανευ θράσους, σε κόβω για τίμιο έμπορο.

          ΥΓ. Τα περί καρτέλ και τιμών τα είπε ο περιφερειάρχης Πελλοπονήσου και αναφερόταν στους παραγωγούς της περιοχής του.Εμείς εδώ στα ορεινά ,δεν ξέρουμε απο πορτοκάλια και γιαυτό δεν μπορούμε να καταλάβουμε τους θρασείς..
          Αντε να μας γλυτώσεις και μας και τους πελλοπονήσιους κάνε καμιά κίνηση της προκοπής.
          Ο περιφερειάρχης πάντως δήλωσε ότι θα προσπαθήσει να σπάσει το καρτέλ...
          Αν δεν υπάρχει καρτέλ, εγώ σε πιστεύω, εδώ στα βουνά είμαστε εύπιστοι , πέστο όμως και στο άνθρωπο αυτό ,να μην παιδεύεται και ξοδεύεται άδικα...
          Να δώσει και καμιά ενίσχυση στους καυμένους τους εμπόρους που μπαίνουν μέσα απο τα πορτοκάλια....

          Μισό ευρώ η σκελιδα το σκόρδο αιγύπτου είχε πριν λίγο καιρό στα σούπερ μάρκετ...είναι ισχυρό το ευρώ ή δεν μπορούμε να χτυπήσουμε το καρτέλ των αιγυπτίων παραγωγών...
          Αμεση ενίσχυση και επιδότηση των ταλαίπωρων εμπόρων μας, αυτών που αγωνίζονται να μας κουβαλήσουν απο τις πυραμίδες σκόρδα...Ενα ευρώ το κομμάτι πρεπει να πάει η τιμή..

  10. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 05/09/2012 05:53:50

    Μερικοί είναι ακόμη στα 'κεκτημένα'! Σύντομα θα αρχίσουν να μιλάνε και για απεργίες, ....για τα κεκτημένα'!

  11. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 05/09/2012 07:57:03

    Όταν γράφετε "κουκουλοφόροι" εργοδότες εννοείτε τους...τραπεζίτες; Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα σε μία τάξη. Γιατί, λίγο-πολύ, στον υπόλοιπο ιδιωτικό τομέα το πενθήμερο δεν ισχύει εδώ και πολύ καιρό...πολύ πριν την Τόϊκα μάλιστα...

  12. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 05/09/2012 08:14:56

    Ολοι φταίνε λοιπόν πλήν κυβέρνησης, πόσο μάλλον πού δέν μετέχει τών αποφάσεων .

  13. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2012 08:44:25

    Μεγάλωσα μέσα σε Επιχειρηματικό περιβάλλον, γνωρίζω πολύ καλά πως σκέπτεται ο Ελληνας επιχειρηματίας. Για να μην μακρηγορώ και κάνω βαθυστόχαστες οικονομικές αναλύσεις, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής. Στην Ελλάδα ο Επιχειρηματίας θεωρείται επιτυχημένος (στο περιβάλλον του), όταν καταφέρνει να φοροδιαφεύγει. Έχουμε πάμπολλες περιπτώσεις που το αφεντικό πληρώνει λιγότερο φόρο από τον εργάτη του. Πρώτιστο μέλημα του είναι να βγάλει τα λεφτά του στην Ελβετία και τα εδώ περιουσιακά του στοιχεία δεν αρκούν για να καλύψουν τις δανειακές του υποχρεώσεις. Απειλώντας μάλιστα πως αν η πολιτεία τον ..ζορίσει , παίρνει το καπελάκι του και φεύγει. Σύμφωνα με έγκυρες εκτιμήσεις ,τα τελευταία χρόνια φυγαδεύτηκαν 285 δις ευρώ! Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει ανάμεσα τους κανένας μισθωτός, εκτός από κανένα λαμόγιο πού θα λαδώθηκε από κανέναν Επιχειρηματία ο οποίος έτσι κέρδισε πολλαπλάσια σε βάρος όλων μας. Δεν νομίζω ότι ο εποικισμός με βίλες των βορείων και νοτίων προαστίων,καθώς και των κοσμοπολίτικων νησιών, έγινε από τους ..τεμπέληδες μεροκαματιάρηδες μισθωτούς . Και σε τελευταία ανάλυση, δεν νομίζω ότι η μη ανταγωνιστικότητα των Ελληνικών προϊόντων οφείλεται στα υπερβολικά μεροκάματα, τότε οι Επιχειρηματίες της Δυτικής Ευρώπης τι θα έχουν να πουν. Και εκτός αυτού, τώρα με τις τραγικές απομειώσεις όλων των εργατικών δικαιωμάτων, γιατί αυξάνονται οι τιμές των προϊόντων αντί τουλάχιστον να παραμείνουν σταθερές; Και μη μου προσάψετε τη .. ρετσινιά του αριστερού. Είμαι και εγώ υπέρ της ελεύθερης οικονομίας , αλλά να είναι σύμφωνη με τους κανόνες και τους νόμους! Ξέρετε πόσοι από τους Ελληνες Επιχειρηματίες αν ήταν στην Αμερική, θα βρίσκονταν πίσω από τα κάγκελα;

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2012 10:55:11

      Κανένας...
      Στην Αμερικοί υπάρχει σοβαρή διοίκηση και κράτος με σοβαρούς μηχανισμούς ελέγχου.
      Μόνο οι πάρα πάρα πολύ μεγάλοι ξεφεύγουν.

    • Geros avatar
      Geros @ ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2012 12:23:38

      ΝΤΙΝΟΣ,
      γράφεις ότι σύμφωνα με έγκυρες εκτιμήσεις φυγαδεύτηκαν τα τελευταία μόνο χρόνια στο εξωτερικό 285 δισεκατομμύρια ευρώ , μπορείς να μου πεις πιάνου είναι οι εκτιμήσεις αυτές?
      Να τυφλωθούμε και εμείς από την εγκυρότητα τους βρε αδελφέ ... 285 δισεκατομμύρια είναι πάνω από ένα ΑΕΠ αρχηγέ , αν έφευγαν όλα αυτά τα λεφτά θα είχαμε όχι ύφεση που έχουμε τώρα αλλα επιστροφή στην λίθινη εποχή.
      Προφανώς όταν λες ότι μεγάλωσες σε επιχειρηματικό περιβάλλον εννοείς ότι ήσουν ο γιος του κηπουρού? Να είσαι από επιχειρηματική οικογένεια και να τους βγάλεις όλους κλεφτες χλομό το κόβω.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/09/2012 09:00:10

    "Ενα από τα νέα αντεργατικά μέτρα, αυτό που δίνει τη δυνατότητα στις επιχειρήσεις για διευθέτηση του ημερήσιου και εβδομαδιαίου χρόνου εργασίας, αφήνοντας ελεύθερο χρόνο στον εργαζόμενο 11 ώρες το 24ωρο, που σημαίνει ότι όλος ο υπόλοιπος ημερήσιος χρόνος είναι στη διάθεση της επιχείρησης, άρα εργάσιμος, συνοδεύεται και από το μέτρο της κατάργησης των περιορισμών μεταξύ πρωινής και απογευματινής βάρδιας. Σύμφωνα με όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας, η επιχείρηση μπορεί να διευθετεί το χρόνο ακόμη και μέσα στην ίδια μέρα. Επιβάλλουν λοιπόν υποχρεωτικά 6ήμερη εργασία για 13 ώρες δουλειάς τη μέρα, δηλαδή 78 ώρες δουλειά τη βδομάδα, ενώ ο ίδιος εργαζόμενος μπορεί να δουλεύει και στις δυο βάρδιες, για 13 ώρες, με κατανομή του ωραρίου όπως βολεύει την επιχείρηση. Οι ρυθμίσεις της οδηγίας για την «οργάνωση του χρόνου εργασίας», όπως διαμορφώθηκε με την απόφαση της ΕΕ που ενέκρινε την Εκθεση Σέρκας, από την οποία προκύπτουν τα παραπάνω ζητήματα, βάζουν ένα επιπλέον ζήτημα - καρμανιόλα για τους εργαζόμενους. Τη δυνατότητα της επιχείρησης να χωρίζει τον ημερήσιο εργάσιμο χρόνο σε ενεργό και ανενεργό. Διευθέτηση εργάσιμου χρόνου σημαίνει ότι ο εργαζόμενος θα δουλεύει μεν 13 ώρες αλλά δε θα πληρώνεται τις 5 ώρες, δε θα παίρνει υπερωρία. Θα πληρώνεται κανονικά το μεροκάματο ή το μισθό και αυτές οι ώρες κάποτε, όταν βολεύει την επιχείρηση (π.χ. όταν δεν έχει πολλή δουλειά, όπως τώρα, π.χ., με την κρίση) θα τις δίνει σε ρεπό. Αρα έχουμε αύξηση του ημερήσιου εργάσιμου χρόνου με αύξηση της απλήρωτης δουλειάς. Αρα ένταση της εκμετάλλευσης. Με το χωρισμό του ημερήσιου εργάσιμου χρόνου σε ενεργό - ανενεργό, στον ανενεργό ο εργάτης θα βρίσκεται στην επιχείρηση, αλλά ο εργοδότης θα θεωρεί ότι δε δουλεύει. Επομένως, δε θα τον πληρώνει. Ετσι, στις 13 ώρες δουλειάς θα θεωρεί ο εργοδότης ότι ο εργάτης δουλεύει μόνο 8 ώρες σπαστά, ή και μόνο 7 ώρες, κ.ο.κ. Τις υπόλοιπες θα τον έχει τάχα στο χώρο δουλειάς χωρίς να κάνει τίποτα. Αυτό και αν είναι συγκάλυψη τεράστιας απλήρωτης δουλειάς, ενώ στο όνομα του ανενεργού χρόνου η 78ωρη βδομάδα μπορεί να ισχύει ακόμη και για όλο το χρόνο." http://www1.rizospastis.gr/storyTextOnly.do?id=7016313&publDate=4%2F9%2F2012&textOnly=true

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ εναςάσχετος 05/09/2012 10:30:53

      Απορία ψάλτη

      ...και ο συντάκτης λέει:
      "Ελπίζουμε μόνο να μην έχει παιχτεί κανένα παρασκηνιακό deal με την κυβέρνηση. "
      Απορίες που έχει ο άνθρωπος ...!!!

  15. Ταξικός πόλεμος avatar
    Ταξικός πόλεμος 05/09/2012 11:01:05

    Διάβασα πολλά σχόλια και αηδιάζω με όσους επιμένουν να θεωρητικοποιούν το συμφέρον τους και να το παρουσιάζουν ως λύση στην οικονομία. Δείξτε μας την ταξική σας θέση, κύριοι εργοδότες, για να φαίνεται η σαπίλα σας. 30 χρονών άνθρωπος να δουλεύει 9 ώρες για 700 ευρώ, χωρίς σύμβαση για 3 μήνες και όταν απολύεται και κάνει καταγγελία στο ΙΚΑ και την επιθεώρηση να του λένε τηλεφωνικά σε δήθεν φιλικό κλίμα ότι είναι ανήθικο. Αυτό που υπέστη δεν είναι ανήθικο; Και η επόμενη δουλειά να είναι 6ώρο με 360 ευρώ που περιλαμβάνει και ταμειακό επίδομα. Η απορρύθμιση της αγοράς εργασίας εξυπηρετεί την τσέπη των εργοδοτών. Γκε γκε;

    • Geros avatar
      Geros @ Ταξικός πόλεμος 05/09/2012 16:32:09

      Με τι προσόντα είναι αυτός ο 30 χρόνος που μιλάμε? Έχει πτυχία και σε ποίους τομείς ?
      Έχει προϋπηρεσία και σε τι θέσεις?
      Ξέρει καμια γλώσσα?
      Έχει συστατικές επιστολές?
      Αυτό με το ΙΚΑ μας το κανεις λίγο λιανό γιατί δεν το κατάλαβα , γιατί έκανε καταγγελία? Πως έκανε τηλεφωνική καταγγελία? Πως είναι δυνατόν να πάρουν το μέρος του εργοδότη αν είχε παρανομήσει και μάλιστα να τον πούνε και ανήθικο?
      Πόσες καταγγελίες μετράει στο ΙΚΑ ο συγκεκριμένος υπάλληλος ξέρουμε?
      Απάντησε να δούμε που είναι η σαπίλα τελικά ....

      • Ταξικός πόλεμος avatar
        Ταξικός πόλεμος @ Geros 14/09/2012 12:04:34

        Καλά, σοβαρά μιλάς τώρα; Ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ή μήπως οι τραγικά χαμηλοί μισθοί οφείλονται στην έλλειψη προσόντων των εργαζομένων; Είναι γνωστό ότι ο μέσος 30άρης έχει τουλάχιστον ένα πτυχίο ΑΕΙ, όπως ισχύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και ξένη γλώσσα που ποτέ πια δεν πληρώνεται και προϋπηρεσία 3-4 ετών σε πωλήσεις και αλλού. Και συστατικές, Απαντάω για να μην νομίζεις ότι υπεκφεύγω, αλλά ξέρεις ότι δεν οφείλεται εκεί η εκμετάλλευση που υφίσταται. Όσο για την καταγγελία στο ΙΚΑ ανήθικο χαρακτηρίστηκε από τον εργοδότη που τηλεφώνησε για να ζητήσει και τα ρέστα.

  16. Ταξικός πόλεμος avatar
    Ταξικός πόλεμος 05/09/2012 11:23:41

    Και για να μην είμαι ανακριβής, τα 700 ευρώ των 2 μηνών δεν πληρώθηκαν ποτέ. Ελπίζω η οργή μας να μας ενώσει εναντίον σας.

  17. Darki avatar
    Darki 05/09/2012 13:27:13

    **Οταν ο τελευταιος εργοδοτης κρεμαστει με τα εντερα του τελευταιου δημοσιου υπαλληλου,ο οποιος θα εχει δαγκωμενο το καρυδι του τελευταιου συνταξιουχου,ο οποιος θα μαχαιρωνει τον τελευταιο μαγαζατορα,ο οποιος εχει πυροβολησει στα μουτρα τον τελευταιο Δημαρχο,ο οποιος εχει ανατιναξει το Δημαρχειο μ ολους τους σκουπιδιαρηδες,οι οποιοι....τοτε θα σωθει το Εθνος.Τοπε κι ο Διογενης ασχετα αν δεν ειχε τοτε συνταξιουχους.(Η ειχε?Ωρε ποιος τους χ.ζει?)

  18. Εθνικιστης avatar
    Εθνικιστης 05/09/2012 13:44:25

    Φιλοι μου, καθεστε ειλικρινα και χανετε τον χρονο σας με αντιπαραθεσεις σε αυτους που επικροτουν τα μετρα αυτα; Με ανθρωπους που πιστευουν οτι η πραγματικη και η θεωρητικη οικονομια ταυτιζεται οπως και ανθρωποι που πιστευουν σε νεραϊδες, δεν πρεπει να ασχολειστε.

    Οι περισσοτερες χωρες με τους μεγαλυτερους κατωτατους μισθους (Λουξεμβουργο, Ολλανδια, Βελγιο, κτλ) εχουν πολυ χαμηλη ανεργια εν αντιθεσει με αυτες με τον μικροτερο (Πορτογαλια, Σλοβακια, Εσθονια) ενω επισης χαμηλη ανεργια εχουν και οι περισσοτερες χωρες με ανελαστικη αγορα εργασιας (πχ.Νορβηγια, Νοτια Κορεα, Ιαπωνια, κτλ).

    Οι ανθρωποι που πιστευουν οιτ τα παραπανω μετρα θα μειωσουν την ανεργια ειναι οι ιδιοι που πιστευουν οτι οταν ανακοινωθουν μειωσεις εισοδηματων θα πεσουν και οι τιμες. Αυτοι που πιστευουν οτι αν μειωθουν τα εισοδηματα ολων, θα μειωθουν και οι τιμες. Ειναι αυτα που πιστευουν οτι η εσωτερικη υποτιμηση της Αγιας Τροϊκας καποτε θα εμφανισθει. Περαν του οτι τα εισοδηματα και η ζητηση εχουν κατακρημνιστει αλλα ο πληθωρισμος παραμενει θετικος, χτες περασα απο 3 σουπερ μαρκετ που επισκεπτομαι πολυ συχνα, μετα την ανακοινωση των μετρων. Βασικα καταναλωτικα ειχαν αυξηθει απο 10% εως 20% ενω "πολυτελη" (σαμπουαν, κρουασαν, μπισκοτα, κτλ) απο 20% εως 30%. Τι να λεμε τωρα;

    • Geros avatar
      Geros @ Εθνικιστης 05/09/2012 16:11:31

      Συγκρίνεις άσχετα μεταξύ τους πράγματα αγαπητέ , βάζεις σε ένα τσουβάλι πλούσιες χώρες , το .... Λουξεμβούργο !?!?!, φτωχές χώρες , χώρες χωρίς κατώτατο, χώρες με ανελαστική αγορά .... ένα χάος.
      Για να βάλεις και εσύ μια τάξη στο κεφάλι σου στο συγκεκριμένο θέμα σου λέω ότι ο κατώτατος έχει νόημα όταν τον βλέπεις ως ποσοστό του κατακεφαλήν εισοδήματος και όχι ως απλά ένα νούμερο. Αν ήταν απλά ένα νούμερο μεγάλε θα βάζαν όλες οι χώρες κατώτατο 20.000 τον μηνα και θα πανηγύριζε ο κόσμος στον αιώνα τον απαντα. Επίσης η ανεργία δεν έχει σχέση μόνο με τον κατώτατο αλλά και με την παραγωγικότητα της κάθε χώρας.
      Παραθέτω λίστα με τις χώρες που ανέφερες , η πρώτη στήλη είναι ο κατώτατος ως ποσοστό του κατακεφαλήν , στην δεύτερη το ποσοστό ανεργίας και στην τρίτη ο ο δείκτης παραγωγικότητας της κάθε χώρας.

      1. Νορβηγία 0% , 3% , 76 (δεν έχει κατώτατο όπως δεν έχου επίσης κατώτατο η Γερμανία , η Φινλανδία και η Δανία , οι πιο προηγμένες χώρες της Ευρώπης στα εργατικά τους δικαιώματα δηλαδή ΔΕΝ έχουν πρόβλεψη για κατώτατο.)
      2. Λουξεμβούργο 25% , 5% , 74
      3. Σλοβακία 30% , 13% , 33
      4. Εσθονία 32% , 10%, 23
      5. Ιαπωνία 35% , 4% , 40
      6. Πορτογαλία 40% , 15%, 25
      7. Νότιος Κορέα 46%, 3%, 27
      8. Ολλανδία 48%, 5%, 65
      9. Βέλγιο 52%, 8%, 58

      Με μοναδική παραφωνία την Κορέα (για λόγους που αγνοώ είναι αλήθεια αλλα σίγουρα έχουν να κάνουν με τις Ασιατικές ιδιαιτερότητες) θα δούμε ότι η παραγωγικότητα και όχι ο κατώτατος μισθός είναι το σημαντικό στην καταπολέμηση της ανεργίας, επίσης από την άλλη βλέπουμε ότι όταν βλέπεις τον κατώτατο όπως πρέπει (ως πόστο του κατακεφαλήν εισοδήματος) δεν υπάρχουν οι τρελες διαφορες μεταξύ χωρων που εσύ διαπίστωσες.
      Αν και το δείγμα που πήρες ήταν εκ του πονηρού φτιαγμένο έτσι ώστε να δείξει αυτά που θες να αποδείξεις βλέπεις ότι με μια σοβαρή προσέγγιση δεν βγάζει αλλα από αυτά που ξέρουμε. Οι χώρες πρέπει να απελευθερώσουν την αγορά εργασίας για να αυξήσουν την παραγωγικότητα και έτσι στο μέλλον να πέσει η ανεργία.

      • Εθνικιστης avatar
        Εθνικιστης @ Geros 05/09/2012 17:05:30

        Χαιρομαι που αναγνωριζεις οτι η παραγωγικοτητα παιζει τον βασικο ρολο και οχι ο κατωτατος μισθος. Παντως, στο τελος παλι εμμενεις στο να καταργηθει ο κατωτατος, παροτι στις χωρες που παραθετεις και βρισκονται σε πολυ καλη θεση υπαρχει. Δεν σε καταλαβαινω. Επισης, Νορβηγια, Δανια, Γερμανια μπορει να μην εχουν κατωτατο, εχουν ομως τεραστιο συστημα προνοιας. Ειναι το γνωστο flexicurity. Το προβλημα ειναι οτι στην Ελλαδα αν εφαρμοστει, θα εφαρμοστει μονο το flexibility και οχι το security, για δημοσιονομικους λογους. Η παραγωγικοτητα αυξανεται με αλλους τροπους και οχι με καταργηση κατωτατου μισθου, οπως και εσυ ο ιδιος αναγνωριζεις. Κανε μας μερικες προτασεις για αυξηση της παραγωγικοτητας, περαν της καταργησης κατωτατου. Επισης, ομολογησε μου. Εισαι δεν εισαι πεπεισμενος οτι το μνημονιο θα μειωσει ελλειμμα, χρεος και ανεργια; Και τελος, εξηγησε μου την παταγωδης αποτυχια της εσωτερικης υποτιμησης, με ζητηση στο δευτερο υπογειο και τιμες που καθε μερα ανεβαινουν οροφο ουρανοξυστη. Ειναι η ελληνικη οικονομια αποτελεσματικη και συγχρονη και το μονο που της λειπει ειναι η απελευθερωση της αγορας εργασιας; Ειναι ή δεν ειναι το καρτελ το βασικο στοιχειο της ελληνικης οικονομιας; Γιατι να μην υπαρχει και καρτελ στην αγορα εργασιας τοτε; Καταργηστε τα υπολοιπα καρτελ και βλεπουμε για την εργασια.

  19. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 05/09/2012 16:19:25

    ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΗΝ
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΑΚΑΘΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ
    ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ
    ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΓΕΡΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ
    ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΕΩΝ ΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.

  20. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 05/09/2012 20:48:19

    Gero, οι έγκυροι κύκλοι που αναφέρουν το ποσό του χρήματος που φυγαδεύτηκε στο εξωτερικό, είναι οι Financial Times της ΝΥ, αλλά και η Μέρκελ και άλλοι αξιωματούχοι κατά καιρούς έχουν κάνει σχετικές δηλώσεις.
    Όσο τα του κηπουρού τα θεωρώ γελοιότητες και ενδείξεις κάποιου κόμπλεξ!
    Δεν χρειάζεται κανείς να είναι γιός κηπουρού για να δει την πραγματικότητα. Μπορεί καλλίτερα σε πληροφορώ , να τη δει και όταν βρίσκεται σε οικογένεια που το προϊόν της ίσως το χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση στην κουζίνα σου.
    Όσο αφορά τα περί φοροφυγάδων , διάβασε την σημερινή ειδησεογραφία για το εισόδημα που δηλώνουν οι κάτοικοι των ευγενών προαστίων, αλλά επανέρχομαι και στις δηλώσεις όλων ανεξαιρέτως των αξιωματούχων Της Τρόικας μηδέ εξαιρουμένης της Μέρκελ ,περί της Ελληνικής φοροδιαφυγής , για την οποία σε έχω ικανό να επιρρίψεις την ευθύνη στους ..μισθωτούς!!
    Ίσως σου είναι απίστευτο πως μπορεί να υπάρξει κάποιος τόσο αιρετικός , αλλά κάποιοι με τις δικές σου τις ιδέες με έκαναν τόσο .. αιρετικό . (Αυτό δεν σημαίνει ότι και η άποψη μου είναι οπωσδήποτε και σωστή!!)