#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 19:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κοπρίτες" κλπ "αντιπαραγωγικοί" πληρώνουν τα χρέη του Μεγάρου Μουσικής !!!


Πρόκληση έναντι του ελληνικού λαού και του ρημαγμένου κρατικού και επιχορηγούμενου πολιτιστικού τομέα αποτελεί η νέα «χείρα βοηθείας» του αστικού κράτους προς το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, αυτή τη φορά μέσω της καταβολής μέρους ποσού δανείου που έλαβε το Μέγαρο το 2007 από την Εθνική Τράπεζα με εγγυητή το ελληνικό δημόσιο.

Στο φορολογικό νομοσχέδιο που κατατέθηκε χτες περιλαμβάνεται διάταξη με την οποία «ρυθμίζεται το θέμα της απρόσκοπτης δανειοδότησης του Οργανισμού του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, καθώς (...) του είχε χορηγηθεί, μεταξύ άλλων πηγών χρηματοδοτήσεως, δάνειο στον ΟΜΜΑ (σ.σ. Οργανισμός Μεγάρου Μουσικής Αθηνών) από την Εθνική Τράπεζα με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου». Διότι «ενόψει του περιορισμού του ύψους της επιχορηγήσεως του ΟΜΜΑ από το Δημόσιο λόγω της τρεχούσης δυσμενούς οικονομικής συγκυρίας, η απρόσκοπτη εξυπηρέτηση του δανείου κάθε φορά από τον ΟΜΜΑ δεν είναι βέβαιη». Ετσι, «προς αποφυγή εμπλοκών που θα μπορούσαν να επηρεάσουν τη λειτουργία της δανειακής συμβάσεως αλλά και τις δραστηριότητες του ΟΜΜΑ, και ενόψει επίσης των δυσχερειών που συνδέονται με την ενεργοποίηση κάθε φορά της εγγυήσεως του Ελληνικού Δημοσίου, προβλέπεται προς διευκόλυνση του όλου χρηματοδοτικού σχήματος η απευθείας εξυπηρέτηση του δανείου από το Δημόσιο

(Ριζοσπάστης)

Η τρέχουσα «εξυπηρέτηση» ανέρχεται στα 2,6 εκ. ευρώ, ενώ το δάνειο που είχε λάβει το Μέγαρο με εγγυητή το Δημόσιο το 2007 ανέρχεται στα 95 εκ. ευρώ.

Με άλλα λόγια οι Έλληνες φορολογούμενοι (κοπρίτες, αντιπαραγωγικοί κλπ) πληρώνουν τον λογαριασμό του Μεγάρου στην κυβέρνηση

Στο Megalo κανάλι τι να λένε άραγε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2011 19:23:54

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ είναι η μόνη μία βίαιη απάντηση
    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ archaeopteryx 02/03/2011 13:10:27

      Μα άν το Ελληνικό δημόσιο έχει μπεί εγγυητής μπορεί να αρνηθεί να πληρώσει ??
      Και τελικά ποιός φταίει, αυτός που πληρώνει το χρέος ή αυτός που υπέγραψε τα σχετικά έγραφα του δανείου ??
      Πότε πήρα αυτό το δάωειο το μέγαρο μουσικής και ποιός υπουργός, υφυπουργός ή άλλος παράγωντας υπέγραψε από τη πλευρά του δημοσίου ??
      Γιατί πιστεύω ότι ο κυρίως φταίχτης είναι αυτός που δηνιούργησε την υποχρέωση και όχι αυτός που την πληρώνει.

      • Στάθης Δ avatar
        Στάθης Δ @ Ηλίας 02/03/2011 13:38:21

        To δημόσιο μπήκε εγγυητής με την υπουργική απόφαση υπ’ αρ. 2/48243/25/2007 (υφυπουργός οικ Π. Δούκας), άρα στην ουσία ανέλαβε και την εξώφληση του δανείου

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/03/2011 19:24:29

    "μη" βίαιη απάντηση

  3. Κρης avatar
    Κρης 01/03/2011 19:26:26

    Για την εξυπηρέτηση του δανείου το οποίο έχει χορηγηθεί στον Οργανισμό
    Μεγάρου Μουσικής Αθηνών (Ο.Μ.Μ.Α.) με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου
    δυνάμει της υπ’ αριθμ. 2/48243/0025/8-8-2007 αποφάσεως του Υφυπουργού
    Οικονομίας και Οικονομικών (Β΄1587), το Ελληνικό Δημόσιο αναλαμβάνει την
    υποχρέωση να καταβάλει απευθείας και εμπροθέσμως στην δανείστρια Τράπεζα το
    ποσό της εκάστοτε οφειλής, σύμφωνα με τους όρους της δανειακής συμβάσεως,
    χωρίς δικαίωμα αναγωγής ή και συμψηφισμού κατά του Ο.Μ.Μ.Α., και χωρίς εν
    γένει να διατηρεί αξίωση έναντι του Ο.Μ.Μ.Α. για την αναζήτηση οιουδήποτε
    ποσού καταβάλλεται από το Ελληνικό Δημόσιο εξ αυτής της αιτίας. Αντίστοιχη
    υποχρέωση αναλαμβάνει το Ελληνικό Δημόσιο, με τους ίδιους όρους και
    προϋποθέσεις και για την εξυπηρέτηση του δανείου που έχει χορηγηθεί στην
    Κτηματική Εταιρία του Δημοσίου (Κ.Ε.Δ.) με την εγγύηση του Ελληνικού Δημοσίου
    δυνάμει της υπ’ αριθμ. 2/1485/0025/11-4-2003 (Β΄ 459) απόφασης του
    Υφυπουργού Οικονομίας και Οικονομικών

    σελις 93 του ***pdf
    11.
    http://bit.ly/fcpXNS

  4. Κρης avatar
    Κρης 01/03/2011 19:28:42

    στο επόμενο βέβαια το 12.

    ειναι το Πρωτοφανές περί Εθνικού νομίσματος !!!!!

    .......Το Ελληνικό Δημόσιο δύναται να εξοφλεί παντός είδους υποχρεώσεις του, σε
    εθνικό ή αλλοδαπό νόμισμα, προς όλους τους φορείς του δημοσίου ή ιδιωτικού
    τομέα, με τη σύμφωνη γνώμη τους, με έκδοση κρατικών χρεογράφων εντόκων
    γραμματίων ή ομολόγων ή άλλων τίτλων δανεισμού, στο πλαίσιο του εκάστοτε
    εκτελούμενου κρατικού Προϋπολογισμού. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών
    καθορίζονται το ύψος των εκδιδόμενων τίτλων, ο σκοπός, οι όροι, οι διαδικασίες και
    κάθε άλλη τεχνική λεπτομέρεια που αφορά την έκδοσή τους. Η παρούσα διάταξη
    ισχύει από 12 Δεκεμβρίου 2010.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Κρης 02/03/2011 08:45:21

      Εθνικό είναι (δυστυχώς πλέον) το ευρώ, αλλοδαπό το γιεν και το δολάριο, που κόλλησες ακριβώς;

  5. nasos avatar
    nasos 01/03/2011 19:29:46

    θα μπει ποτέ κανένας εισαγγελέας εκεί μέσα για να ελέγξει πόσα μας έχει κοστίσει έως τώρα αυτή η ορθογώνια αηδία,που χρησημοποιείται κυρίως ως παιδότοπος για τους καθ'έξιν τσαμπατζήδες μεγαλοαστούς αυτής τη χώρας;

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 01/03/2011 19:41:57

      +1000

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Orestios 01/03/2011 20:53:15

        Πας στον προυπολογισμό του 2010 ... 2009 .... 2008 κλπ και βλέπεις πόσα λαμβάνει το Μέγαρο και οι λοιποί Οργανισμοί Ν Πρόσωπα κλπ κλπ κλπ
        Αν κόβαμε όλα τα "μαγαζάκια" που επιχορηγεί το κράτος θα γλιτώναμε ...δις.
        Αντίθετα δανείζονται και από πάνω με εγγύηση του κράτους και ο έλεγχος είναι ...0.
        Οτι και να λένε όσους ορκωτούς και ισολογισμούς να ανεβοκατεβάζουν απλά σας κοροϊδεύουν.
        Υπάρχουν ιερές αγελάδες που κανείς δεν ακουμπά ... ο κάθε βλάκας μπορεί να πάει μέσα για 1 € φοροδιαφυγή οι πολιτικοί και οι επώνυμοι πάνε Μέγαρο.
        Αυτή είναι η χώρα μας...

  6. Misha avatar
    Misha 01/03/2011 19:46:07

    Λουκέτο στο (κάθε) Μέγαρο, αν δε μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του.
    Όταν κλέβουν (στην κυριολεξία) τη σύνταξη του ανθρωπου που την έχει πληρώσει με το αίμα του, με υπέρογκες εισφορές που αν τις αποταμίευε θα ήταν πλούσιος, τοτε η επιδότηση ιδρυμάτων σαν το ΜΜΑ φαντάζει σαν το παντεσπάνι της Μαρίας Αντουανέτας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Misha 01/03/2011 21:00:05

      Φίλε μου αν κλείναμε κάθε Ν Πρόσωπο ΑΕ ή ΜΚΟ που επιχορηγείται, δανείζεται διαχειρίζεται και προσλαμβάνει ανεξέλεγκτα θα είχαμε λύσει το 60% του δημοσιονομικού προβλήματος της χώρας.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 02/03/2011 00:07:57

        Σωστός

  7. c om avatar
    c om 01/03/2011 19:51:13

    υποχρεωση 2.6ΜΕ ΑΝΑ ΕΤΟΣ, συνολικα ειναι 95ΜΕ σκανδαλο πολλαπλασιο της μονης βατοπεδιου!

  8. Polux avatar
    Polux 01/03/2011 20:25:48

    Το Μεγάρο ανήκει στον Ελληνικό λαό... Ας πετάξουν όλον αυτό τον συφερτό
    "ειδικών" που είχε μαζεψει ο Λαμπράκης και ας μπούν ανθρώποι ικανοί γιά να υπάρξει επιτέλους σωστή διαχείρηση...

    • c om avatar
      c om @ Polux 01/03/2011 22:37:13

      Οχι δεν ανηκει στον Ελληνικο λαο, 50% εχει το δημοσιο και 50% ο συλλογος (!!!) φιλων της μουσικης στο ΔΣ, διοριζουν τρωνε και πινουν με οποιον θελουν και εισ υγειαν του κοροιδου.
      κλεισιμο του μεγαρου, τωρα που εχουμε και λυρικη, και αξιοποιηση του οικοπεδου και των καταπατημενω ν εκτασεων του.

      να και το πληρες θεμα , 100ΜΕ οχι 2.5, http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=66947&catid=9
      Οταν το βατοπεδι ηταν σκανδαλο υποτιθεται για ανταλλαγη αναμεσα στο δημοσιο και σε ΝΠΔΔ (!!!) και δεν ειναι σε ενα ΝΠΙΔ που το δημοσιο εχει μειψηφικη (μονο για το χρημα) παρουσια

    • Orestios avatar
      Orestios @ Polux 02/03/2011 00:09:10

      Δεν ανήκει στον Ελληνικό Λαό.
      Στον Ελληνικό λαό ανήκουν μόνο τα χρέη τουτ για να ζούν και να πίνουν οι βδέλες της διαπλοκής.

    • Λίγκα Του Βορρά avatar
      Λίγκα Του Βορρά @ Polux 02/03/2011 16:39:08

      Μπορείς να με παραπέμψεις σ΄ένα άτομο συγκεκριμένα, το οποίο ν΄ανήκει στο λαό και να το ρωτήσουμε περί Μεγάρου Μουσικής; Υπάρχει περίπτωση να μας πει «ανήκει και σε μένα»;

      Εντάξει, το να είμαστε οπισθοδρομικοί δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά... Σε χαλεπούς καιρούς, ορίζουμε κάπως καλύτερα τις προτεραιότητες.... Επιβάλλεται, θαρρώ!

  9. Ζαχος avatar
    Ζαχος 01/03/2011 23:05:35

    MEGA Channel - Ιδρυμα Λαμπρακη - Ψυχαρης - Μέγαρο ...
    Ohlalalala...
    Τυχαίο; δεν νομίζω!

  10. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 02/03/2011 00:19:13

    Η ΝΔ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΕΣΑ ΘΕΣΗ. ΜΟΝΟ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ. ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ. Ο ΛΑΟΣ ΕΧΕΙ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ. Η ΝΕΑ ΝΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΠΙΟ ΓΛΑΦΥΡΑ ΤΟ ΝΕΟ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΟ. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ.

  11. Crocodile avatar
    Crocodile 02/03/2011 01:40:05

    Οι εργολάβοι παίρνουν δάνεια με την εγγύηση του δημοσίου, εγγυήσεις στις τράπεζες, χρειάζομαι κι εγώ έναν αξιόπιστο εγγυητή˙ που μπορώ να απευθυνθώ;

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 02/03/2011 08:07:27

    Η ανάληψη της υποχρέωσης καταβολής των απορρεουσών υποχρεώσεων του ληφθέντος δανείου του Μεγάρου Μουσικής από την Εθνική Τράπεζα απευθείας από το Ελληνικό Δημόσιο, απεικονίζει για ακόμα μια φορά την κατάντια των ΔΟΛ-MEGA και των "συγγενών" αυτών, καθώς και του κράτους. Ονειδος. Τους αξίζει κατάπτυστη διαμαρτυρία.

  13. kiki avatar
    kiki 02/03/2011 08:25:55

    Το μεγαρο ανηκει στο λαο.Το εχουμε πληρωσει και ξαναπληρωσει, αν ανηκει το 50% στους Φιλους της μουσικης ποσα εχουν βαλει για την κατασκευη και λειτουργια του.
    Οσο για τα καταπατημενα τριγυρω οικοπεδα , ποιος ηταν ο νομικος συμβουλος που προσεφυγε εναντιον των κατοικων στο ΣΤΕ και ποιος απο το ΣΤΕ εισηγηθηκε το νομιμον της καταπατησης.
    Ψαξτε στην ΝΔ, εκει θα τους βρητε.
    Αλλωστε οσο ζουσε ο Λαμπρακης , ηταν γνωστο οτι επιχειρηματιες που με διαφορες επιχειρηματικες τους δραστηριοτητες, παρανομουσαν, πριν τους κρεμασουν στα τσιγκελια των περιπτερων, εκαναν μια χορηγεια στο Μεγαρο , κρεμαγαν και ενα πανο μπρος και παει το σκανδαλο, απειρες περιπτωσεις.

  14. δημητρης avatar
    δημητρης 02/03/2011 09:29:12

    Κρίμα για τα παιδιά αυτά και τις οικογένειες τους

  15. takis roula avatar
    takis roula 02/03/2011 12:11:14

    Καλά ο Λαμπράκης δεν αφησε κληρονομιά να την πάρει το κράτος να ξεπληρώσει τα δάνεια του πεθαμένου. Τι΄έγινε στον άσσο πέθανε κι αυτός?

    • kiki avatar
      kiki @ takis roula 02/03/2011 12:18:37

      @ Τακη ρουλα,
      αφησε στο Ιδρυμα Λαμπρακη, στον Ψυχαρη και στα ανηψια του.
      Τιποτα δεν αφησε στο ελληνικο δημοσιο. Το δημοσιο του εδωσε προικα , και την κληρονομησαν αλλοι.
      Ετσι ειμαστε εμεις ανοιχτοχερηδες.

  16. spiros1 avatar
    spiros1 02/03/2011 13:53:56

    Δωράκι του Δημοσίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών ύψους 95 εκατ. Ευρώ ! Δηλαδή μια ακόμη καταχρεωμένη ΔΕΚΟ ! Ντροπή τους και μόνο ντροπή τους . Γιατί ο Έλληνας φορολογούμενος να πληρώνει Κρατικές επιχορηγήσεις για το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών ?

    Γιατί ο άμοιρος Έλληνας φορολογούμενος της επαρχίας, που βαδίζει 2 χιλιόμετρα με τα πόδια για να φτάσει στο χωριό του (ή κακόμοιρη συντεχνία του ΚΤΕΛ έκοψε το Λεωφορείο - μια φορά την ημέρα – γιατί δήθεν «πέφτει οικονομικά έξω καταναλώνοντας μισό λίτρο Πετρέλαιο !») να πληρώνει για το ΜΜΑ της Πλουτοκρατίας, όταν ο ίδιος δεν γνωρίζει κατά που πέφτει ?

    Κλέβουν τις συντάξεις για να τα δίνουν στους Εθνικούς Νταβατζήδες. Είναι κατάπτυστο και εξοργιστικό !
    Υποτιμούν την νοημοσύνη μας με τέτοιο ξεδιάντροπο τρόπο. Διακομματικές αθλιότητες.
    Μέχρι και η ΝΔ προσκύνησε αυτούς που κατήγγειλε ως «Εθνικούς Νταβατζήδες».

    Εσένα, Εμένα μας ρώτησε ο Ποπάϋ των οικονομικών εάν συναινούμε ? Να πληρώσουν αυτά τα δάνεια από την τσέπη τους , όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν το ΜΜΑ για δική τους προβολή και ΟΧΙ τα Λαϊκά στρώματα
    Να πληρώσουν οι «Μακεδονομάχοι, επαναστάτες καλλιτέχνες της τσέπης» και όλοι Αυτοί που υπάγονται στην Πλουτοκρατία του Κολωνακίου, της Κηφισιάς, της Εκάλης, των πλουσίων Βορείων και Νοτίων προαστίων. Φτάνει πια η κοροϊδία και η κλεψιά. Σύντομα θα δημιουργηθεί «κίνημα σφαλιαρώματος» !

  17. Polux avatar
    Polux 02/03/2011 13:55:18

    c om και orestios,
    γνωρίζω, λόγω επαγγέλματος, αρκετά καλά και "εκ των ένδον" τα πράγματα στο ΜΜΑ... Αλλό ήθελα να εννοήσω και το οποίο κάλυψε η KiKi...
    Ειρήσθω εν παρόδω, αναφέρω δύο γεγονότα. Όταν κατασκευάσθηκε η αίθουσα "Τριάντη" δεν είχαν υπολογισθεί (πόσο και ποιά είναι) τα λειτουργικά έξοδα της αίθουσας!!! Kαι μιλάμε γιά ένα "σκασμό" λεφτά...
    Λίγο πριν το θάνατο του Λαμπράκη, τους "τιτανικούς", τα "βουλιάζουμε" και λοιπά ευτράπελα της κυβέρνησης, η "διεύθυνση" κάλεσε τους μουσικούς της Καμεράτας και τους είπε χωρίς περιστροφές, "παιδιά ή δέχεσθε περικοπές στον μισθό σας ή σας απολύουμε"... Μετά από 17 χρόνια δουλειάς στην ορχήστρα ο μουσικός έπερνε 1500 ευρώ...

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/03/2011 16:24:00

    Σημιτης ηταν αυτος... εδωσε 180 εκ στον "την καιω τη βατα" για να εχει αβαντες..
    ο λαος πληρωνει σημερα... Δεν ειναι Μεγαρο ειναι Κλιβανος.
    Να κλεισει τωρα και να γινει πανεπιστημιακη βιβλιοθηκη.
    Κουλτουροκτονια τωρα. Να σωθουμε απ τους πατριωτες του ΠΑΣΟΚ που πολαει τα παιδια της για την πρασινη καρεκλα. Ποτε?? τον 21ο Αιωνα, μετα απο Ολυμπιακους 25Δις και νεοι/γεροι στον ταφο των στοχαστων του Ψυχαρη.

    Με Τραβελ Πλαν θα φυγουν... εχουν πολλα μιλια εκει..!! ξερω εγω!

    ΠΠ

  19. SP avatar
    SP 02/03/2011 17:39:09

    ... ο πολιτισμός (που στην Ελλάδα είναι εν πολλοίς παρατημένος και βασίζεται στον προσωπικό αγώνα μεμονομένων ανθρώπων) είναι τομέας που ειδικά σε περιόδους κρίσεων είναι απαραίτητος και συνεισφέρει στην διατήρηση της κοινωνικής συνοχής και την κοινωνικής μόρφωσης, ειδικά σε έναν καιρό που η νέα γενιά βομβαρδίζεται απο σκυλάδικα, μεσημεριανές εκπομπές και "γιουροβίζιον". Σαφώς και χρειάζεται η στήριξη του κράτους. Το ερώτημα είναι, όμως, γιατί το κράτος αντί να στηρίξει το ανθρώπινο καλλιτεχνικό δυναμικό στηρίζοντας ζωντανούς οργανισμούς (θέατρα, ορχήστρες, όπερες, χορευτικές ομάδες κλπ.), προτιμά να χρηματοδοτεί την κατασκευεί κτιρίων και αιθουσών, που είτε αραχνιάζουν, είτε τα γεμίζει με μετακλητούς καλλιτέχνες από το εξωτερικο (ακολουθώντας τη λογική "από έξω είναι, άρα καλό θα είναι"). Κι ένας Έλληνας καλλιτέχνης για να αναγνωριστεί απαιτούμε να μας το πουν "από έξω", αλλιώς δεν το πιστεύουμε ότι μπορεί να είναι καλός...
    Χρειάζεται η Αθήνα τέτοιο τεράστιο υπόγειο μέγαρο; Νομίζω μέχρι και η Βιέννη βολεύεται με μικρότερα κτίρια. Την στιγμή που η μοναδική όπερα της χώρας απειλείται με κλείσιμο (στην Τουρκία έχει 6); Την στιγμή που δεν υπάρχει μουσική ακαδημία (στην Τουρκία έχει 4); Ποιος θα παίξει σ αυτές τις υπερπολυτελείς αίθουσες; Η μήπως θα αποτελέσουν τα ιν μπαράκια του μέλλοντος;

    Υ.Γ. λέτε η ανάμειξη εργολαβιών στην δημιουργία κτιρίων να σχετίζεται κάπως;;;

  20. δημης avatar
    δημης 02/03/2011 20:45:21

    "Στο Megalo κανάλι τι να λένε άραγε"
    ΟΤΑΝ ΤΡΩΝΕ Δ Ε Ν ΜΙΛΑΝΕ!!!!!