#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2010 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Κομμένοι όλοι όσοι πλήγωσαν την παράταξη" (!!!)



Σε ένα αποφασιστικό και καθοριστικής σημασίας βήμα για το μέλλον της Κεντροδεξιάς παράταξης προχώρησε σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς από το βήμα της Προσυνεδριακής  Συνδιάσκεψης του κόμματος για τα Αγροτικά στη Λάρισα. Μια ημέρα μετά την προειδοποίηση διαγραφής που έστειλε στη Ντόρα Μπακογιάννη από την Κοζάνη, μιλώντας σήμερα στην Λάρισα δήλωσε ρητά ότι είναι «κομμένοι» από τη νέα Νέα Δημοκρατία όσοι πλήγωσαν την παράταξη

Ιδού το σχετικό απόσπασμα της ομιλίας του που οδηγεί πλέον τη ΝΔ και τον τόπο σε άλλη εποχή:

Είπαμε ότι θα μιλήσουμε με καθαρές κουβέντες. Και θα τα πούμε όλα.

            Το ΠΑΣΟΚ ξέρουμε τι είναι. Και δυστυχώς θυμίζει όλο και περισσότερο τον χειρότερο εαυτό του.

            Αλλά εμείς δεν βλέπουμε μόνο τα σφάλματα του ΠΑΣΟΚ.

            Βλέπουμε και τις αδυναμίες τις δικές μας.

            Θέλω λοιπόν, να απαντήσω, από δω από τη Λάρισα, από την καρδιά της αγροτικής Ελλάδας, στο ερώτημα που συχνά δέχομαι:

            -- Τι θα κάνεις, με ρωτάνε, με εκείνους που πλήγωσαν το φιλότιμό μας όταν ήμασταν στην Κυβέρνηση;

            -- Τι θα κάνεις με όλους εκείνους που ο Καραμανλής έβγαλε από τις λίστες;

            -- Τι θα κάνεις με εκείνους που έπρεπε να είχαν καταλάβει μόνοι τους ότι θα έπρεπε να είχαν παραιτηθεί για να διευκολύνουν την κατάσταση;

            -- Τι θα κάνεις με όλα εκείνα για τα οποία βοά ο κόσμος της παράταξης;

            Απαντώ: δικαστής δεν είμαι. Είμαι πολιτικός.

            Και μάλιστα με εξέλεξαν 800 χιλιάδες μέλη της Νέας Δημοκρατίας –εκλογή κινηματικού χαρακτήρα και με  εντολή απερίφραστη:

            -- Άλλαξέ τα όλα! Όλα!

            Αυτή είναι ξεκάθαρη εντολή κάθαρσης.

            Και μάλιστα αυτοκάθαρσης!

            Άρα ναι!

            Ας γνωρίζει ο λαός της Νέας Δημοκρατίας ότι άκουσα την εντολή του.

            Κι ότι θα κάνω αυτό που είναι ηθικά σωστό, πολιτικά απαραίτητο και ρεαλιστικά αναπόφευκτο:

Όσοι πλήγωσαν την παράταξη δεν έχουν θέση σ’ αυτήν. Δεν έχουν θέση στη νέα μας πορεία. Είναι εκτός. Είναι κομμένοι.

            Με ρωτούν για το παρελθόν:

            Εγώ δεν θα απολογηθώ για κανένα.

            Αλλά δεν θα μιλάμε μόνο για το παρελθόν.

            Δεν θα μείνουμε εγκλωβισμένοι στο παρελθόν.

            Ξεκαθαρίζουμε το παρελθόν.

            Και στρεφόμαστε μπροστά:

            Στο σήμερα, που παλεύουμε για να ανορθώσουμε τη χώρα

            Και στο αύριο, που μαζί θα ξανακτίσουμε τη χώρα

            Καλύτερη, δικαιότερη, ισχυρότερη…

            Με ήθος - δημόσιο και ιδιωτικό.

            Γιατί το ήθος δεν είναι «πολυτέλεια» για τον Πολιτικό

            Το ήθος είναι οξυγόνο για τη Δημοκρατία…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 12:51:53

    Επιτέλους. Πνοή δημοκρατίας στη ΝΔ.

    Ντόρα τέλος. Καιρός να ακολουθήσει αυτή και οι ακόλουθοί τηςε το δρόμο Μάνου, Ανδριανόπουλου και Καρατζαφέρη.
    Bye bye Dorothy.

    • δυσάρεστος avatar
      δυσάρεστος @ Orestios 10/04/2010 18:45:50

      Δε ξέρω για Καρατζαφέρη, αλλά Μάνο - Ανδριανόπουλο πρέπει να τους στήσετε άγαλμα και να τους ανακηρύξετε αγίους της παράταξης γιατί όταν όλοι οι άλλοι έκαναν πάρτυ με τα λεφτά του κράτους, αυτοί ήταν οι μόνοι που γίνονταν δυσάρεστοι προειδοποιώντας για τα δημοσιονομικά ελλείματα και τον άκρατο κρατικισμό. Αλλά ξέχασα... η ιδεολογία της αριστεράς θριάμβευσε στους δεξιούς, αυτοί είναι οι ... ακατανόμαστοι νεοφιλελεύθεροι, και η ΝΔ παραπαίει να βρει την ταυτότητά της, απαρνούμενη την ιδεολογία της (που θριαμβεύει παντού και που η Ελλάδα πληρώνει τώρα την περιφρόνηση που της έδειξε) επειδή η αριστερά έπεισε τους κομπλεξικούς δεξιούς ότι για να μην είναι ... νεοφιλελεύθεροι θα πρέπει να αποκηρύξουν τη μόνη οικονομική θεωρία που κάνει νόημα σήμερα.

      • Karmacedon avatar
        Karmacedon @ δυσάρεστος 11/04/2010 01:13:03

        Προς Δυσαρεστο , εχεις δικιο +1

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ δυσάρεστος 11/04/2010 01:49:05

        Δυσάρεστος είχε γίνει και ο Μητσοτάκης το 1992. Πού το θες το άγαλμά του;

      • akatanomastos avatar
        akatanomastos @ δυσάρεστος 11/04/2010 09:16:21

        Καλα φιλε μου ολα αυτα τα σκεφτηκες??
        Ποιος περιφρονησε την ιδεολογια του??
        Ας μην τρωγανε με χρυσα κουταλια και ολα θα ηταν καλυτερα!!!
        οσο για τους 2 που αναφερεις επρεπε να φυγουν και αυτο αποδυκνειεται!!!Για δες το ΛΑΟΣ τωρα μια απο δω και μια απο κει!!!Ειναι αυτο πολιτικη??? Kai ναι να την διαγραψει τη Ντορα και αν ο κοσμος την ακολουθησει πια θα μιλαμε για την απολυτη ξεφτιλα!!!

  2. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 10/04/2010 13:33:00

    Οχι μόνο λόγια.Θέλουμε και έργα Αντώνη.Σαφώς κι απερίφραστα,από τώρα που έχεις όλη την άνεση χρόνου,διευθύνσεις και ονόματα αυτών που δεν θα είναι ξανά υποψήφιοι.ΤΩΡΑ !!!!!!

  3. Spartakanaktor avatar
    Spartakanaktor 10/04/2010 13:34:51

    Ντόρα, Ντόρα άδειασε τη γωνία ΤΩΡΑ!!!!

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ από ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ και το ΣΑΜΑΡΑ!!!

  4. provocateur avatar
    provocateur 10/04/2010 13:38:28

    Καλά εσυ ΣΠΑΡΤΑΚΕ δεν τρωγεσαι με τίποτα. Η μηπως είσαι ντοράκι και την βγαίνεις απο αριστερά; Ειναι σαφεστατος ο ανθρωπος και σιγα μην είναι τόσο ανόητος να βγαλει και λίστες. Ετσι τους βαζει όλους να κάνουν τις πάπιες μην τους παρει το βολι

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ provocateur 10/04/2010 13:54:21

      Τις προβοκάτσιες τις εμπεριέχει το ψευδώνυμό σου.Οσο γιά το άν είμαι ή όχι Ντοράκι,μην περιμένεις να σου δώσω λογαριασμό.Όταν εσύ πήγαινες,εγώ είχα από χρόνια γυρίσει.Γιά την ώρα,πάρε τα κουβαδάκια σου και πήγαινε να παίξεις παρακάτω.Πάντως σ'ευχαριστώ γιά την 'προσφορά'.Γιατί εσχάτως ,κάτι τζιμάκια κάτι σμασντιρέκτια και τιραμόλια,δεν μας πολυτιμούν με την παρουσία τους(εκτός κι αν φόρεσαν ΞΑΝΑ στολή παραλλαγής),οπότε θα ξέρω που να ρίχνω τις φάπες μου.Στη διάθεσή σου μικρό μου.

  5. socrates avatar
    socrates 10/04/2010 13:43:55

    Δεν πρέπει να ξαποστείλει μόνο τη Θοδώρα και όλη την Αγία Οικογένεια.
    Δεν πρέπει να ξαποστείλει μόνο όσους έδωσαν λαβή για να λερωθεί το μέχρι τότε λευκό ποινικό μητρώο της Νέας Δημοκρατίας.
    Δεν πρέπει να ξαποστείλει μόνο όσους έφτιαξαν μασονικό κλοιό γύρω από τον Κ.Κ. και τον εγκλώβισαν να μην μπορεί να κάνει τις μεταρρυθμίσεις που ήθελε.
    Δεν πρέπει μόνο να ξαποστείλει κάτι γραφικούς τύπους, που αντί να κοιτάνε τη δουλειά τους ρεζίλευαν τη Ν.Δ. με τη συνεχή παρουσία τους στα Γιωργοκάναλα.
    Πρέπει επίσης να ξαποστείλει και τους δεκάδες, τίμιους μεν αλλά πολιτικά ανεπαρκείς βουλευτές και στελέχη, που είτε διακατέχονται από μια παρωχημένη αντίληψη περί πολιτικής δεοντολογίας και πρακτικής είτε απλά "δεν τραβάνε" λόγω προσωπικής ανεπάρκειας.
    Καθοριστικός παράγοντας εδώ πρέπει να είναι η αποπομπή όσων ανρριχηθήκαν στην ιεραρχία επειδή τους προώθησε κάποιο παλιό πολιτικό τζάκι.
    Με χορτασμένους και γόνους πλουσίων η Νέα Δημοκρατία δεν θα γίνει ποτέ πραγματικά λαϊκό κόμμα.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ socrates 10/04/2010 13:56:30

      Σωστός ο παίκτης.Επικροτώ.

    • Orestios avatar
      Orestios @ socrates 10/04/2010 15:05:24

      Τί πάει να πεί λαϊκό κόμμα?
      Αυτά είναι σοσιαλιστικούρες.
      Η ΝΔ είναι κόμμα της κοινωνίας και ο κοινωνικός φιλελευθερισμός είναι αυτή τη στιγμή η μόνη απάντηση στον σοσιαλιστικό νεοφιλελευθερισμό του ΠΑΣΟΚ
      Δείτε τί πρόκειται να πάθουν οι Ούγγροι Σοσιαλιστές στις εκλογές. Ούτε 20% δεν θα πάρουν. Η κοινωνία της Ουγγαρίας κατάλαβε ότι οι σοσιαλιστές λένε μόνο ψέμματα. 20 χρόνια μετά την πτώση του κομουνισμού, ήρθε η ώρα του σοσιαλισμού.

      • socrates avatar
        socrates @ Orestios 10/04/2010 21:51:14

        Λαϊκό κόμμα είναι οι συντηρητικοί στη Βρετανία.
        Τί μας λές φίλε μου;
        Η λέξη σε πείραξε;
        Η Νέα Δημοκρατία δεν είναι μέλος του Ευρωπαϊκού Λαικού Κόμματος, μαζί με όλα τα σοβαρά συντηρητικά κόμματα της Ευρώπης;

    • NDakis avatar
      NDakis @ socrates 11/04/2010 11:53:28

      Όλα καλά ρε Σώκρατες, αλλά πρώτον από πότε ο Σαμαράς έγινε λαϊκός και όχι χορτασμένος και γόνος?
      Και μετά άντε και τους έστειλες όλους. Ωραία. Θα γίνουμε Πολιτική Άνοιξη? Θα κάνουμε κόντρα με τον Καρατζαφέρη για το ποιός θα έχει περισσότερους ψήφους? Και εν πάσει περιπτώσει, άσε τον κόσμο να ψηφίσει μέσα από τα ψηφοδέλτια ποιούς δεν θέλει και ποιούς όχι. Μήπως κάποιος καταδικάστηκε και δεν το ήξερα? Ή μήπως με αυτούς που βγήκαν από την λίστα σώθηκες? 10 μονάδες φάγαμε από τους ανύπαρκτους και συνεχίζουμε χειρότερα.
      Αν ο ΓΑΠ έχει καθυστερήσει σε αποφάσεις, τι να πούμε και εμείς για τον δικό μας? Έχουμε καταντήσει ανύπαρκτοι

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ socrates 13/04/2010 18:36:40

      Προτείνω να υπάρξει πρόνοια στο καταστατικό του κόμματος, "να μην γίνονται βουλευτές συγγενείς πρώτου και δευτέρου βαθμού βουλευτή, πριν περάσουν τρία χρόνια από την καθ΄οιονδήποτε τρόπο παραίτηση του βουλευτή -ή μη εκλογή του".

  6. Rasta avatar
    Rasta 10/04/2010 13:55:34

    Ok για τον Σαμαρά και μπράβο του. Είναι όμως σίγουρος για το ήθος όλων των ανθρώπων του;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Rasta 10/04/2010 15:13:48

      Ο Μαρκόπουλος ομολογώ πως μου κάθεται λίγο στο στομάχι. Ελπίζω ο Αντώνης να γνωρίζει καλύτερα..

      • Καππαδόκης avatar
        Καππαδόκης @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/04/2010 20:00:23

        Ο Μαρκόπουλος δεν έχει θέση στο νέο ξεκίνημα. Οσοι γνωρίζουν από μέσα τα πράγματα ξέρουν πολύ καλά τον λόγο. Η αποπομπή του όμως φαντάζει πολύπλοκη καθώς κατάφερε να τοποθετήσει τον εαυτό του σαν "άνθρωπος του Προέδρου", είναι και κοινοβουλευτικος εκπρόσωπος. Για μένα στην τυχόν αποπομπή Μαρκόπουλου θα δείξει ο Σαμαράς την πραγματική πυγμή του παρά στους υπόλοιπους γνωστούς που είναι από καιρού "κλινικά νεκροί".

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ ΓΙΑΝΝΗΣ 10/04/2010 20:20:50

        Το γνωρίζει μη σε αποσχολεί...............

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ ΓΙΑΝΝΗΣ 11/04/2010 01:51:15

        Μόνο ο Μαρκόπουλος είναι;
        Αβραμόπουλος
        Σκανδαλάκης...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΓΙΑΝΝΗΣ 13/04/2010 18:39:57

        Εγώ πάλι , χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά τον έχω ακούσει στις ομιλίες του και στα "παρασκήνια", τον θεωρώ αξιόλογο άνθρωπο. Για τον Γιάννη Βρούτση τί λέτε; Νέος,φέρελπις συνδικαλιστής στους εφοριακούς, στις Κυκλάδες είναι ο μόνος που βγήκε από την ΝΔ, χάρις στο μυαλό του και το αεικίνητο, από το ένα νησί στο άλλο. Οι δε γνώσεις του περί τα οικονομικά, εξαιρετικές.

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Rasta 10/04/2010 17:17:55

      ενώ πρόσφατα 50χρονη (!) σύζυγος κορυφαίου βουλευτή-συνεργάτη του, ανακηρύχθηκε με εξόφθαλμα ΠΑΣΟΚικές διαδικασίες λεκτόρισα σε σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών αδικώντας-παραγκωνίζοντας ένα από τα ανερχόμενα περιζήτητα μυαλά του εξωτερικού.. Και όλως παραδόξως δεν έχει καμιά σχέση ούτε με τον Μητσοτάκουλα ούτε με τα φερέφωνά του.

  7. ΣΟΥ ΡΕ avatar
    ΣΟΥ ΡΕ 10/04/2010 13:57:58

    =Η ΠΑΣΚΕ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΚΑΚ, ΑΥΤΗ ΘΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΑΠ.

    -ΠΕΦΤΟΥΝ
    -ΑΚΡΙΔΙΑ
    -ΣΥΝΝΕΦΟ
    -ΚΑΗΜΕΝΟ
    -ΕΛΑΔΙΣΤΑΝ

  8. neotera avatar
    neotera 10/04/2010 14:01:35

    Κυρίως, αφού απαλαγεί από το βαρίδι του Μητσοτακέϊκου, οφείλει να πολιτικοποιήσει το λόγο του. Δηλαδή ευθεία αντιπολίτευση που να προσφέρει άλλη πορεία για την Ελλάδα, όχι τη ραγιάδακη, όχι στο μη κράτος. Μπορεί ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ neotera 10/04/2010 15:02:11

      Έχει μιλήσει για τον κοινωνικό φιλελευθερισμό.

  9. σερτης avatar
    σερτης 10/04/2010 14:24:00

    και΄όχι αυτούς μόνο που την πλήγωσαν αλλά και αυτούς που ακόμα και τώρα την πληγώνουν......

    αυτούς που κράτησαν όμηρους στην αντιπολίτευση το 00 τη νδ εν ονόματι των προσωπικών τους φιλοδοξιών
    αυτούς που ακόμα και σήμερα δεν μπορούν να χωνέψουν ότι η βάση της νδ τους έβαλε στο περιθώριο και κρατάνε την παράταξη γαντζωμένη........

    η νδ δεν είναι όμιλος επίλυσης και ψυχοθεραπείας των αρχομανικών τάσεων αυτής που επί 20 χρόνια το ήθελε
    η νδ δεν είναι κανενός μέρισμα σε μετοχες......η νδ είναι ιδέα και αυτό θέλουμε από τον αντώνη.....προτιμάμε όλοι μας να ανέβουμε στην εξουσία μετά από 10 χρόνια χωρίς τα βαρύδια της οικογένειας παρά μετά από 6 χρόνια και η κυρία να έχει πάντα μια οβίδα στα χέρια που θα απειλει να την ρίξει αν δεν της κάνουν τα χατήρια

    ήδη η κοινοβουλευτική ομάδα ΠΛΗΝ των μουτζαχεντίν κεδίκογλου, κοντογιάννη κιλτίδη παπαδημητρίου κασσίμη κατάλαβε τί λάθος έκανε στις εκλογές......
    ήδη η κυρία μας έδειξε τον χαρακτήρα της και ό,τι έλεγε προεκλογικά φάνηκε τί ψέμα ήταν.....αυτά τα ανέκφοτα.....ήμουν πάντα δίπλα στον καραμανλή και άλλα τέτοια......
    φάνηκε ότι δεν μπορούσε να ενώσει........φάνηκε ότι η ψυχική της εξάρτηση από την αρχομανία της ήταν τέτοια που πήγε να κάνει το κόμμα βαγδάτη......
    οι ηγετικές της ικανότητες;;;;;μια φούσκα!!!!!! κάποιος βρε παιδιά να μου πει....τί μυαλό χρειάζεται για να σπέρνεις διχαστικό λόγο παραμονές εσσωκομματικών εκλογών;;;;τί πνευματικό επίπεδο πρέπει να έχει κάποιος για να ψηφίσει κάποια που διχάζει;;;;;;

    επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια......η εν λόγω κυρία πλήγωσε την παράταξη με τον διχαστικό λόγο που έσπερνε προεκλογικά.............ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗ ΝΔ ΔΕ ΘΑ ΨΗΦΙΖΕ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΔΙΧΑΖΕ......Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΖΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ.........ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.......

    Απλά αν μείνει στο κόμμα θα χρειαστεί ένα ακόμα χαστούκι αν θέσει θέμα αρχηγού.......και είναι σίγουρο ότι θα το φάει διότι οι λογής συμφεροντολόγοι που τώρα ήταν μαζί της θα έχουν πάει στο πασοκ......δεν υπάρχει περίπτωση καιροσκόποι τύπου νομάρχη χανίων να ξαναγραφούν στη νδ.....

  10. Justin Case avatar
    Justin Case 10/04/2010 14:31:20

    Αντε μας εσκασε

  11. DrNo avatar
    DrNo 10/04/2010 14:32:53

    Με συγχωρείτε όλοι σας , αλλά δεν έχω καταλάβει το Σαμαρά.
    ΟΚ, μακάρι να απαλλαγεί γρήγορα από το βαρίδι της αδίστακτης Ντόρας. Στη χειρότερη στιγμή της Ελλάδας μεταπολιτευτικα, η άθλια κάνει εσωτ. αντιπολίτευση και ζημιά στο κόμμα της για προσωπικες φιλοδοξίες.
    Είναι μόνο αυτο το πρόβλημα;;;;
    Στον κλάδο του περιβάλλοντος που ασχολούμαι, έχω απογοητευτεί απο το Σαμαρά.
    1. Έχει τοποθετησει υπεύθυνο τον Κυριάκο Μητσοτάκη, ένα πρόσωπο που, ασχέτως προθέσεων, είναι συνδεμένο με ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ, ΦΑΥΛΟΚΡΑΤΙΑ και ΣΚΑΝΔΑΛΑ στη σκέψη της πλειοψηφίας της κοινής γνώμης κι αυτό δεν αλλάζει!
    2. Εχει τοποθετησει στην ενέργεια έναν κο Γιαννάκη που αφενός προσφέρει ΜΗΔΕΝ έργο (με μηδεν προηγούμενη εμπειρία) και αφετέρου όπως γνωρίζω καπελώνεται από τον Κυριάκο που θέλει και την Ενέργεια (πάνε πακέτο Περιβαλλον-Ενέργεια πλέον)
    3. Για την κα Λιάνα Γούτα δεν συζητώ, λέει και γράφει μονίμως ανοησίες (εχω διαβάσει όλα τα άρθρα της (πχ πρασινη ανάπτυξη και γυναικεία επιχειρηματικότητα)) και τραβάω τα μαλιά μου, είναι μάλλον καλή λομπίστρια του εαυτού της.
    4. Κάνει μπαμ οτι δεν διαθέτουν τεχνοκράτες/συμβούλους με γνώση σε αυτό το αντικείμενο. Για τα νομοσχέδια της Μπιρμπίλη που έχουν βουήξει τα μπλόγκς , δεν έχουν κάνει καμία παρεμβαση, κανένα στρίμωγμα στον τοίχο, ούτε καν ερωτήσεις στη Βουλή...που τις μονοπωλεί το ΛΑΟΣ. Γνωρίζω δε από πρώτο χερι πως ικανά "μπλέ" στελέχη του κλάδου αυτού , έχουν αγκαλιαστεί σήμερα από το ΠΑΣΟΚ και γύρισαν την πλάτη στη ΝΔ! Καλά ακούσατε.

    Αν ανοίξει το στόμα του κάποιος άλλος, από άλλο κλάδο, φοβάμαι πως θα σας πει παρόμοια πράγματα.

    Εν κατακλείδι, αμφιβάλω εάν το πρόβλημα είναι η σκύλα Ντόρα, ή το γενικότερο ανθρώπινο δυναμικό που περιστοιχίζει το Σαμαρά.

    • σερτης avatar
      σερτης @ DrNo 10/04/2010 14:41:18

      αναφέρθηκες σε 3 πρόσωπα......για σκέψου όμως.....ποιους καλούν τα κανάλια;;;;;τους είδες να τους καλούν;

      • DrNo avatar
        DrNo @ σερτης 10/04/2010 14:48:55

        Φίλτατε τα κανάλια, ούτε τη Μπιρμπίλη, ούτε το Μανιάτη δεν καλούν. Τα κανάλια ασχολούνται με θέματα πρωτης προτεραιότητας, όπως οικονομία, ασφαλιστικο.
        Επαναλαμβάνω είναι ο κλάδος που δραστηριοποιούμαι και σας μεταφέρω απλώς τα δεδομένα. Η ΝΔ σήμερα στερείται ομάδας σε περιβάλλον, οικολογία, ενέργεια, ΑΠΕ, κλπ. Ούτε σπιλώνω , ούτε γενικολογώ.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ DrNo 10/04/2010 15:21:19

      Ο βουλευτής Βοιωτίας Μιχάλης Γιαννάκης είναι πολύ αξιόλογο στέλεχος αν και έχει χαμηλή αναγνωρισιμότητα. Χρειάζεται κάποιο χρόνο, όπως και άλλοι νέοι τομεάρχες για να αποδώσουν. Πάντως από Σεπτέμβρη θα έχουν βγει ασφαλή συμπεράσματα για την απόδοση κάθε στελέχους.

    • Aris M. avatar
      Aris M. @ DrNo 10/04/2010 17:22:26

      Διαβασε αυτό να δείς ποιοι περιστοιχίζουν το Σαμαρά http://www.antinews.gr/?p=8347

  12. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 10/04/2010 15:04:00

    ΑΛΛΑΞΕ ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα ΑΛΛΙΩΣ !!!

  13. provocateur avatar
    provocateur 10/04/2010 15:08:18

    @ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ: τσου ....

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ provocateur 10/04/2010 16:48:28

      Α,γειά σου !!!!Δεν τσίμπησες.Πάντως στο μέλλον,καλού-κακού,να έρχεσαι πιό διαβασμένος και να βουτάς την γλωσσίτσα σου δυό φορές στο τσερβέλο σου πρίν εκτεθείς.

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 10/04/2010 15:12:44

    Πάντως εγώ έχω να προτείνω λίστα στελεχών προς κόψιμο: Γ.Βουλγαράκης, Αρ. Παυλίδης, Ευ. Μπασιάκος, Θ. Ρουσόπουλος, Κ. Κιλτίδης, Α.Μπέζας, Έ. Παπαδημητρίου, Θ. Κασσίμης, Χρ. Μαρκογιαννάκης, Ευ. Αντώναρος. Κρατάω επιφύλαξη για κάποιους Ντορικούς βουλευτές που είναι επίφοβοι για αποστασίες. Βλέπε Θαν. Γιαννόπουλος, Σ.Κεδίκογλου, Γρ. Αποστολάκος, Γ.Κοντογιάννης, Στ. Νικηφοράκης, και κανά δυο ακόμα.

  15. DrNo avatar
    DrNo 10/04/2010 15:35:38

    ΟΚ, αλλά χρειάζεται έμπειρη ομάδα για τα θέματα (που δεν την εχει) εχει και...παύση καπελώματος από Κυριάκο.

  16. Apon avatar
    Apon 10/04/2010 15:38:54

    Σωστός ο φίλος Γιάννης 15.12. Αλλά ρε φίλε ο Σαμαράς ο Παναγιωτόπουλος, ο Μαρκόπουλος και η Παπακώστα θα απαρτίζουν την ΝΔ. Μήπως να κάνετε άλλο κόμμα, την ΠΟΛΑΝ να πούμε.

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Apon 10/04/2010 15:55:58

      Και μια στρατιά νέων άφθαρτων στελεχών που θα αναδειχθούν τους επόμενους μήνες και θα αντικαταστήσουν κάποια φθαρμένα και διεφθαρμένα στελέχη που ντρόπιασαν την ιστορική παράταξη.

  17. maximos avatar
    maximos 10/04/2010 15:46:42

    "Δεν χρωστάω σε κανέναν τίποτα" είναι η αγαπημένη επωδός του κυρίου Σαμαρά. Μπορεί να μη χρωστάει τίποτα στους κομματικούς μηχανισμούς, στις πολιτικές καμαρίλες και την κομματική νομενκλατούρα. Χρωστάει πολλά στις Ελληνίδες, στους Έλληνες αλλά κυρίως στα Ελληνόπουλα.
    Έφθασε η ώρα η ΝΔ να απαλλαγεί απο το σύμπλεγμα της παραπολιτικής μειονεξίας που της κληροδότησε ο μολιερικός αρχοντοχωριάτης παλαιοκομματικός ανήρ Καραμανλής Α'.

    Ο Καραμανλής Α’ με την επιστροφή του, καβάλα στα τουρκικά άρματα μάχης, στην Ελλάδα το 74 δημιούργησε το κόμμα της ΝΔ. Κόμμα χωρίς ιδεολογική ταυτότητα, χωρίς κοινωνική πρόταση, το οποίο δεν ήτανε παρά ένα μεταλλαγμένο πολιτικό μόρφωμα, χωρίς ιδεολογικό προσανατολισμό λειτουργώντας όχι σαν πολιτικό κόμμα με πιστεύω και ιδεολογία, αλλά σαν σωμάτιο. Αφού απογύμνωσε την Ελλάδα από κάθε περιεχόμενο πολιτιστικής ιδιαιτερότητας, γόνιμης ετερότητας ιστορικών εθισμών και συλλογικών αναγκών: «ανοίκομεν στην Δύση», περιορίστηκε στην διαχείριση της εξουσίας χωρίς την μεγάλη σύνθεση που θα έφερνε την Ελλάδα σε μία δημιουργική επαφή με την κληροδοτημένη πείρα της παράδοσης . Την παράδοση που δεν είναι αντίθετη με τον νεωτερισμό , αλλά το πλαίσιο μέσα στο οποίο πρέπει να γίνονται οι νεωτερισμοί, ώστε να έχουν σημασία και διάρκεια. Όχι αυτό που είναι «πίσω μας», αλλά αυτό που είναι μόνιμο, αυτό που είναι «μέσα μας». Ο «εθνάρχης» Καραμανλής μπόλιασε το κόμμα του με ανεξίτηλη φοβία μήπως και χαρακτηριστεί «εθνικιστικό» και παρέμεινε προσκολλημένο στην παθητική μίμηση της «προοδευτικής» χολερικής αρλουμπολογίας. Κόμμα ουραγό του «προοδευτικού» μηδενισμού και λακέ της ιμπεριαλιστικής απανθρωπιάς της «Νέας Τάξης».

    Με νερωμένο αίμα οι άνθρωποι της έχουν αφεθεί στο έλεος των κυμάτων της τρικυμισμένης θάλασσας των καιρών μας για να πνιγούν από την θεοποίηση της επικοινωνίας και να βουλιάξουν στο παραμύθι του "μεσαίου χώρου". Στο μυαλό τους έχουν εγκαταστήσει μπαταρίες. Δεν μπορούν να το αφήσουν να σκεφτεί γιατί κάθε φορά που σκέπτεται πονάει. Καθησυχάζονται με την σκέψη μίας "σιωπηλής πλειοψηφίας". Δεν βλέπουν πως η μάζα αυτή είναι πρώτα σιωπηλή και μετά πλειοψηφία ή μάλλον δεν είναι πλειοψηφία παρά σαν σιωπή. Μη μπορώντας να αρθρώσουν δημιουργική λέξη μηρυκάζουν τυποποιημένες ετικέτες, αναμασούν ταξινομημένες απόψεις απλοϊκών μανιχαΐστικών σχημάτων και μισούν την Ελλάδα έχοντας στήσει μάχη μαζί της.

    Ακόμη και σήμερα, μετά την κατατρόπωση των τελευταίων εκλογών , η ΝΔ μειονεκτεί και ντρέπεται να δηλώσει κριτική αντίρρηση στην «προοδευτική» απολυταρχία, στον αφελληνισμό και στην αποσύνθεση της παιδείας, στην «φενάκη» του διαλόγου, στην φρεναπάτη του «πανεπιστημιακού ασύλου». Οι προστάτες των κουκουλοφόρων τους "χάιδευαν τα αυτιά" και η ΝΔ τρέμει μήπως και χαρακτηριστεί οπισθοδρομική αν βγάλει έστω και ένα βογκητό για να εκφράσει την αγανάκτηση των Ελλήνων που θέλουν κρίση και δύναμη. Οι Ελληνες πολίτες έχουν κλειδαμπαρωθεί στα σπίτια τους. Έχει γεμίσει η χώρα κάγκελα στις πόρτες και τα παράθυρα. Αστυνομικοί δολοφονούνται εν ψυχρώ κατά την εκτέλεση του καθήκοντος. Η αριστερά ουρλιάζει, έχει γνώμη για όλα και για όλους και το κόμμα της ΝΔ καμουφλάρει τις αντιφάσεις της ύπαρξης του πίσω από κούφιες λέξεις, ελπίζοντας να περάσει η τρικυμία, και συμβιβασμένο με την παρακμή, ψελλίζει. Η ΝΔ περιορίζεται σε ρητορικές υπεκφυγές αντί της καίριας και ουσιώδους απάντησης στον αμοραλισμό της αριστεράς. που μετατρέπει την αλλοτρίωση σε γνησιότητα, την καπηλεία σε καινοτόμο πρωτοβουλία. Η ΝΔ μειονεκτεί και ντρέπεται γιατί έχει η ίδια πιστέψει ότι ο «φωταδίστικος» μηδενισμός είναι μονόδρομος «εκσυγχρονισμού».

    Στον κύριο Σαμαρά εναποτίθεται το δύσκολο έργο να βγάλει την ελληνική κοινωνία από την ιδεολογία και την πράξη του ελλαδισμού, που την κρατάει δέσμια η κενή καυχησιολογία, οι ρητορικές σαπουνόφουσκες της μεταπρατικής αριστεράς,η νεα τάξη και ο παλαιοκαμματισμός. Να της αποδώσει την αυτοεκτίμηση, μέσα από μία νέα αυτογνωσία που θα αντλεί την προβληματική της από τις πραγματικότητες της ιστορικής ιδιοσυστασίας του ελληνισμού ώστε να την εισαγάγει αποκαθαρμένη απο δυσβάστακτες δουλείες, στην νέα περίοδο ενός νέου κοσμοσυστήματος που κέντρο του είναι ο Έλληνας άνθρωπος.

    • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
      Μποτίλια στο Πέλαγος @ maximos 10/04/2010 16:35:34

      Πολύ μεστό κείμενο, που εκπέμπει αναμφίβολα δημιουργικά ερεθίσματα.
      Επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ την Γερμανική πολιτική επικαιρότητα ως ένα βαθμό, προσκρούω σε ανάλογα δημοσιεύματα και κριτικές, που με αυξανόμενο ρυθμό απευθύνονται προς το Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα και την κυρία Μέρκελ, στην οποία αποδίδεται "άχρωμη" πολυσυλλεκτική πολιτική, πέρα από τις διακηρυχθείσες αρχές του κόμματος.
      Συμμεριζόμενος την κριτική σου και τον κίνδυνο ότι βαθμηδόν καταλήγουμε σε κοινωνία χωρίς αξίες και πρώτυπα και χωρίς να θέλω να αρνηθώ τις ευθύνες όλων μας σε αυτή την πορεία ουσιαστικής κοινωνικής αποδόμησης - διότι η συνεκτική δύναμις των κοινωνιών δεν μπορεί να περιορίζεται αποκλειστικά σε στόχους αμοιβαίας πρακτικής εξυπηρέτησης - εντοπίζω την απαρχή αυτής της διαδικασίας στο εξής:
      Στις αρχές της δεκαετίας του '70 έλαβε στα πλαίσια της λέσχης Μπίλντερμπεργκ μια σύγκρουση μεταξύ "συντηριτικών" και "ρεφορμιστών", που εκτυλίχθηκε με σφοδρότητα και κατέληξε στην επικράτηση στων "ρεφορμιστών". Στην συνέχεια κηρύχθηκε πόλεμος στις παραδοσιακές αξίες και αποφασίστηκε το ξεχαρβάλωμα των κοινωνιών. Αυτό το ρεύμα διαχύθηκε σε όλους τους πολιτικούς χώρους από τους διεκπεραιωτές της λέσχης.
      Ιδιαίτερη προσφιλείς χώροι προς το ξεχαρβάλωμα αποδείχθηκαν οι φιλελεύθεροι και οι αριστεροί, οι οποίοι ήταν έτοιμοι να προάγουν ότι σερβιριζόταν κάτω από την μάσκα του προοδευτισμού. Σε αυτό συνέβαλλε, ότι συχνά οι αυτόκλητοι ταγοί των συντηρητικών αξιών τις πρόβαλαν με τρόπο πουριτανικό, φαρισαϊκό, χωρίς οργανικό όραμα ζωής και αποκλειστικά ως δεκάλογο προσαρμογής στα πεπραγμένα.
      Ήταν επόμενο αυτό το ρεύμα να επεκταθεί και στους συντηρητικούς φορείς και να τους εντάξει στο κοινωνικό ξεχαρβάλωμα.
      Οι κατά περιόδους υποτιθέμενοι "σταυροφόροι" των συντηρητικών αξιών που εμφανίστηκαν - πλην ελαχίστων εξαιρέσεων - έδρασαν με τρόπο που γελοιοποιούσε και περιθωριοποιούσε περισσότερο αυτές τις αξίες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι οι "Neocons" των Στράους και Μπους στις ΗΠΑ, οι οποίοι είναι στην ουσία Νεοχεγκελιανοί, εμφορούνται δηλαδή από ανάλογη φιλοσοφική-ιδεολογική αφετηρία με τον Κάρολο Μαρξ.
      Στην σημερινή φάση κατάπτωσης, σημαντικό μέρος της πάλαι ποτέ αριστεράς, σοκαρισμένο από την αξιακή αποδόμηση, κρούει και αυτό τον κώδωνα του κινδύνου, συμβάλλοντας στην δημιουργία ενός ρεύματος νέου, ειλικρινούς και υγιούς συντηρητισμού. Όταν ο Μίκης Θεοδωράκης παίρνει πατριωτικές θέσεις σε ρήξη με την κ. Δραγώνα και ο Γιώργος Καραμπελιάς διαβάζει στο τελευταίο Βίντεο της ιστοσελίδας της "Ρήξης" τον "Αναστάσιμο Ψάλτη" του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, πράγματι ο κ. Σαμαρας - όπως ορθότατα εντοπίζεις - θα πρέπει να προσέξει πολύ - μα πάρα πολύ - όσο αφορά τις επιλογές του αναφορικά με την υιοθέτηση προβολή της πλατφόρμας που καταγράφεις.
      Επίτρεψέ μου λοιπόν την παρατήρηση, ότι αυτή βρίσκεται εκτός της λογικής των λεσχών της παγκοσμιοποίησης. Και είναι φρόνιμο να εθιστούν οι πορτοκαλιές στην ιδέα ότι πρέπει να κάνουν πορτοκάλια.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μποτίλια στο Πέλαγος 10/04/2010 16:41:31

        Νεοφιλελεύθεροι Μποτίλια. Όχι φιλελεύθεροι.

      • Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
        Μποτίλια στο Πέλαγος @ Μποτίλια στο Πέλαγος 10/04/2010 17:03:10

        @ Orestios
        Έχει λάβει τέτοια κλωνοποίηση στους πολιτικούς προσδιορισμούς, που έχω χάσει αυγά και καλάθια.
        Δεκτή βέβαια η διόρθωση.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Μποτίλια στο Πέλαγος 10/04/2010 17:19:19

        Ευχαριστώ Μποτίλια. Χαίρομαι που επανήλθες

    • δυσάρεστος avatar
      δυσάρεστος @ maximos 10/04/2010 18:57:20

      Μη ξεχνάς ότι ανάμεσα στα εγκλήματά του είναι ότι ο "αρχοντοχωριάτης" έστειλε στη φυλακή τους "πατριώτας συνταγματάρχας", έτσι Maxime;

  18. Καπσουλης avatar
    Καπσουλης 10/04/2010 15:57:49

    Προτεινω η Ντορα να διορισθη στα ΕΛΤΑ.Τουλαχιστον απο καθυστερημενα τηλεγραφηματα (αν και κατεπειγοντα) γνωριζει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Καπσουλης 10/04/2010 18:43:41

      χο! χο!

  19. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2010 16:06:48

    Ο κύκλος της Ντόρας έκλεισε οριστικά. Η ΝΔ δεν έχει να φοβάται τίποτα γιατί είναι κόμμα της κοινωνίας και από αυτή αντλεί δύναμη. Σε αντίθεση με την Ντόρα και τους συνεργούς της που αποτελούν μια μικρή ομάδα.

    Δυστυχώς για αυτή επέλεξε το δρόμο του Μανου, του Αδριανόπουλου και του Καρατζαφέρη υποστηρίζοντας μια ληστρική κυβέρνηση νεοφιλελεύθερων σοσιαλιστών. Το όραμά της είναι η εξαθλίωση της Ελλάδας, όπως είναι του GAP.

    Τώρα είναι η ώρα για να φύγει και να φανερωθεί το πραγματικό της πρόσωπο και με ποιούς συμπορεύεται τόσα χρόνια υπονομεύοντας την παράταξη και την κοινωνία. Αρκετά με τους λεκέδες. Αυτοκάθαρση.

  20. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 10/04/2010 16:19:58

    Ο,τι τα ΜΜΕ επί 5,5 χρόνια υπονόμευσαν το έργο του Καραμανλή και των υπουργών του είναι άνευ σημασίας για τον κ. Σαμαρά; Ο,τι επί 5,5,χρόνια, το 1/100 να είχε γίνει απ' αυτά που κάνει ο ΓΑΠ σήμερα, θα είχαν ξεσηκώσει τον κόσμο σε γενική επανάσταση, είναι άνευ σημασίας; Ο,τι τα δήθεν σκάνδαλα της ΝΔ, εφευρήματα της πράσινης προπαγάνδας, είναι ασήμαντα μπροστά στα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ των 6 πρώτων μηνών (Διώτης, Ρόβλιας, Γόλντεν Σαχσ, πτώσευση της χώρας και κερδοσκοπία των ξένων καρχαριων, λαθρονομοσχέδιο, υποχώρηση σ' όλα τα εθνικά θέματα, Δραγώνα, ημιυπαίθριοι, νομοσχέδιο για στήριξη των τραπεζων, σπρεντς, κα.α), δεν πρέπει να το καταγγήλουμε; Ο,τι πρώτα πρέπει να καταγγείλει το ΠΑΣΟΚ και τα νταβατζοΜΜΕ και μετά να μιλήσει για κάθαρση δεν το το καταλαβαίνει;;Εδιωξε κανέναν απ' την καταστροφική περίοδο Σημίτη ο ΓΑΠ;; Κανέναν! Και πολλοί ξαναέγιναν υπουργοί... Θυμόταν κανένας ότι πριν από 5,5 χρόνια αυτοί είχαν υπερχρεώσει τη χώρα με τους ολυμπιακούς αγώνες, έπερναν μίζες απ' τη σίμενς, έκαναν αβαβά τραμ για να πάρει λεφτά η ζίμενς, πήραν τα λεφτά του ελληνικού λαού με το χρηματιστήριο και τα έδωσαν στους πλούσιος πράσινους μεγαλοκαρχαρίες, κ.α.;;;
    Τα πράσινα νταβατζοΜΜΕ παρουσίασαν την Ελλάδα ως χώρα ηλικίας 5,5 ετών που την κατέστρεψε η ΝΔ, ο κόσμος το έχαψε, τη χαντάκωσε, και τώρα τη χαντακώνουμε και εμείς οι ίδιοι...
    Δηλαδή, εμείς οι νεοδημοκράτες λέμε ότι επί 5,5 χρόνια όλοι σχεδόν οι υπουργοί της ΝΔ, ήταν άχρηστοι, ανίκανοι, και πρέπει να βγούνε από στελέχη του κόμματος;;Μάλιστα.. μήπως πρέπει και ο Καραμανλής να φύγει;;Και μετά ποιός θα μας ψηφίσει;; Περιμένει κανένας ότι θα πάρουμε σε κάποιες εκλογές άνω του 20%; Δηλαδή το σύνθημά μας θα είναι "είμασταν ανίκανοι, αλλά τώρα γίναμε ικανοι";;
    Νομίζω σήμερα ήταν απ' τις καλύτερες μέρες του ΓΑΠ και των νταβατζοΜΜΕ. Είδαν ότι η επόμενη τετραετία θα είναι παιχνιδάκι για τηξν πράσινη λαίλαπα...

  21. mara avatar
    mara 10/04/2010 16:20:13

    Τον Ρουσόπουλο καλύτερα αφήστε τον έξω από τους γνωστούς της Ντοροπαρέας.
    Τα χτυπήματα που δέχτηκε από όλο το σύστημα ίσως να ήταν και χειρότερα απ΄αυτά του Καραμανλή. Μιλάμε για τέτοιο μίσος όλοι εναντίον του με μοναδικό στόχο βέβαια να φύγει δίπλα από τον τέως πρωθυπουργό δεν έχει ξαναγίνει..... ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??????
    Δεν συμφωνώ με τίποτα να τον "στείλει" ο Σαμαράς.

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ mara 10/04/2010 17:32:16

      mara,συμφωνώ απολύτως.Μερικοί,επιμένουν να ξεχνούν το...πυρετικό διάγραμμα των δημοσκοπήσεων τον Αύγουστο του 2007,μετά από τις τυχαίες και τις....ολότελα συμπτωματικές πυρκαγιές(1-3 μονάδες μπροστά το Πασόκ).Θυμούνται άραγε,πως γύρισε καπάκι το κλίμα ,μόλις βγήκε σε καθημερινή βάση ο Ρουσόπουλος από το Ζάππειο;;;; Τότε ήταν καλός;;;Πιό λασπωμένο πολιτικό ,από τον Θοδωρή γνωρίζουν;Σωστά τονίζεις το :ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ;;;; Ε,λοιπόν ...όρσε και η απάντηση:Γιατί πονούσε κι έτσουζε τους 'προοδευτικούς' κονδυλοφόρους και τους 'δημοκράταρους ' κορύβαντες,που ένας αριστερής προέλευσης άνθρωπος,βρισκόταν στο χώρο μας.Και τι δεν εφηύραν.Πόσα έπαιρνε η Ζαχαρέα στο ιδιωτικό κανάλι(ΟΧΙ, τη Μάγια Τσόκλη της Δημόσιας τηλεόρασης,δεν την αγγίζουμε ποτέ, αβαβαβά),πως έφτιαξε τη βίλλα στο Μικροχώρι(χτισμένη πολύ πρίν το 2004 βεβαίως-βεβαίως),πως αγόρασε σπίτι στην Πάρο κ.α,κ.α. Λές και δεν ήσαν και οι δύο προβεβλημένοι και ακριβοπληρωμένοι δημοσιογράφοι αρκετά χρόνια πρίν το 2004.Και σαν τους χάννους,έσπευσε κάθε δεξιούλης να το αποκυρήξει το...μίασμα!!!Μιά ζωή απολογίες στον κάθε μασκαρά που δηλώνει 'δημοκράτης'(=λαμόγιο του κερατά). Οσο γιά τα θέματα της Αθωνικής Πολιτείας,εύγε και τρισεύγε που τρέξατε όλοι να τσιμπήσετε.
      ΥΓ : Μπροστά σε κάποιους 'ευπρεπείς και σοβαρούς' πολιτικούς ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ μεγάλων κομμάτων,ο Ρουσσόπουλος μοιάζει να έκλεψε την γομολάστιχα του πλαινού του.Λιγότερη αχαριστία λοιπόν 'συντρόφια' του ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δημοκρατικού φιλελεύθερου χώρου,γιατί έντιμοι και σοβαροί άνθρωποι από την αριστερά,τιμούν με την παρουσία τους και σήμερα την παράταξή μας.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Σπάρτακος 10/04/2010 20:02:22

        I second that που θα έλεγε και ο αρχαιοελληνικής μόρφωσης Γιωργάκης. Δυστυχώς ο Καραμανλής "έχασε" έναν από τους αξιολογότερους (από τους ούτως ή άλλως λίγους αξιόλογους) συνεργάτες του μέσα σε αυτόν τον ορυμαγδό της λάσπης. Ελπίζω ο ιστορικός του μέλλοντος να μπορέσει να προειδοποιήσει τις κοινωνίες για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η Δημοκρατία με την ασύδοτη ελευθεροτυπία.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Σπάρτακος 10/04/2010 21:42:18

        Ασύδοτη ελευθεροτυπία δεν είναι αυτό που υπάρχει στην Ελλάδα αλλά κατασκευαστήρια λάσπης και παραπληροφόρησης και θύλακες προστασίας εγκληματιών.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Σπάρτακος 11/04/2010 10:31:31

        Ε είπα να του δώσω ένα πιο εκλεπτυσμένο όνομα, αν και ομολογουμένως ως ορισμός δίνει βήμα σε προβοκάτορες ψευτο-υποστηρικτές της Δημοκρατίας (ξέρεις, όλο αυτό το τουμπάνιασμα περί ελευθεροτυπίας και δημοκατίας).

  22. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 10/04/2010 16:40:42

    Ο Σαμαράς έδιωξε σήμερα από τη ΝΔ όσους ο Καραμανλής είχε βγάλει από τις λίστες..

    Σε μια βαρυσήμαντη ομιλία του στη Λάρισα σήμερα ο Αντώνης Σαμαράς, ξεκαθάρισε ποια ακριβώς παρελθόντα πλέον στελέχη της Νέας Δημοκρατίας είναι κομμένα από τη νέα προσπάθεια.
    Συγκεκριμένα είπε:
    «Θέλω λοιπόν, να απαντήσω, από δω από τη Λάρισα, από την καρδιά της αγροτικής Ελλάδας, στο ερώτημα που συχνά δέχομαι:
    – Τι θα κάνεις, με ρωτάνε, με εκείνους που πλήγωσαν το φιλότιμό μας όταν ήμασταν στην Κυβέρνηση;
    – Τι θα κάνεις με όλους εκείνους που ο Καραμανλής έβγαλε από τις λίστες;
    – Τι θα κάνεις με εκείνους που έπρεπε να είχαν καταλάβει μόνοι τους ότι θα έπρεπε να είχαν παραιτηθεί για να διευκολύνουν την κατάσταση;
    – Τι θα κάνεις με όλα εκείνα για τα οποία βοά ο κόσμος της παράταξης;
    Απαντώ: δικαστής δεν είμαι. Είμαι πολιτικός.
    Και μάλιστα με εξέλεξαν 800 χιλιάδες μέλη της Νέας Δημοκρατίας –εκλογή κινηματικού χαρακτήρα και με εντολή απερίφραστη:
    – Άλλαξέ τα όλα! Όλα!
    Αυτή είναι ξεκάθαρη εντολή κάθαρσης.
    Και μάλιστα αυτοκάθαρσης!
    Άρα ναι!
    Ας γνωρίζει ο λαός της Νέας Δημοκρατίας ότι άκουσα την εντολή του.
    Κι ότι θα κάνω αυτό που είναι ηθικά σωστό, πολιτικά απαραίτητο και ρεαλιστικά αναπόφευκτο:
    Όσοι πλήγωσαν την παράταξη δεν έχουν θέση σ’ αυτήν. Δεν έχουν θέση στη νέα μας πορεία. Είναι εκτός.
    Είναι κομμένοι.»

    ΣΣ. Νομίζουμε ότι δεν υπάρχει κάποιος που δεν γνωρίζει ελληνικά. Επομένως, κατ’ αρχήν, όσους άφησε έξω από τις λίστες ο ίδιος ο Κώστας Καραμανλής είναι ήδη από σήμερα εκτός νέας Δημοκρατίας.
    Ας αναζητήσουν λοιπόν όλοι αυτοί την πολιτική τους τύχη σε άλλους πολιτικούς σχηματισμούς για παράδειγμα στο ΠΑΣΟΚ, στον ΛΑΟΣ ή σε κάποιο μόρφωμα που θα δημιουργηθεί μαζί με άλλους που εξακολουθούν να μην αποδέχονται το δημοκρατικό αποτέλεσμα της 29-11-2009 και έπονται.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/04/blog-post_9800.html

  23. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 17:36:06

    Ρε παιδιά μήπως το παρακάνετε? Αν αθροιστούν όλοι αυτοί που υποδειμνύετε ότι πρέπει να διώξει (πως άραγε αν πχ πρόκειται για εκλεγμένους βουλευτές?) οΣαμαράς ποιοί ακριβώς θα μείνουν? Είναι τόσο απλό να βγάζουμε άχρηστους εκλεγμένους βουλευτές? Ακόμα και ανθρώπους που ο Σαμαράς σήμερα χρησιμοποιεί σαν συνεργάτες του και τους έχει θέσει επικεφαλής τομέων? Αυτή η απαξίωση στελεχών όπως και μη υπεράσπιση του έργου (προφανώς όχι χωρίς καίρια λάθη) του έργου της κυβέρνησης της ΝΔ δεν γίνεται αντιληπτό ότι υπονομεύει το μέλλον της?
    Το έχω ξαναπεί. Μήπως ο Σαμαράς που υποστηρίζετε υπάρχει μόνο στη φαντασία σας? Μήπως αυτά που του ζητάτε δεν ήταν ποτέ μέσα στις προθέσεις του?
    Πέραν των ερωτημάτων και μία θέση.Οτι και όποιους σκοπεύει να απορρίψει και να περιθωριοποιήσει (δεν θα του κάνω εγώ υποδείξεις,υποψιάζομαι ότι ξέρει καλύτερα) ας το κάνει ΓΡΗΓΟΡΑ. Το αργότερο στο Συνέδριο. Και μετά δουλειά.Πολλή δουλειά. Και με το βλέμμα στο μέλλον.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 17:51:27

      Υπάρχουν αξιόλογα στελέχη στη ΝΔ τόσο από την δεξαμενή των μελών όσο και ενεργά που εξαιτίας αυτής της ομάδας της Ντόρας έπεσαν στην αφάνεια. Η ομάδα αυτή με χυδαιότητα επιτέθηκε σε ανθρώπους που άξιζαν για να ελέγχει τη ΝΔ με απολυταρχία βάζοντας τους στο περιθώριο. Βολεύτηκε από την ανοχή αλλά αυτό τελείωσε πια. Μέσα από την κοινωνία αναδείχθηκε ο Σαμαράς και αυτό ενοχλεί.

      Η Ντόρα είναι το απομεινάρι του Μάνου και του Αδριανόπουλου στη ΝΔ. Η κοινωνία τους απέρριψε έτσι όπως απορρίφθησαν ο Μάνος και ο Αδριανόπουλος.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Orestios 10/04/2010 17:59:25

        Στις επόμενες εκλογές,η Θεοδώρα στο Επικρατείας του Πασόκ(δεν λέω του Γιωργάκη γιατί....ποιός μπορεί να είναι βέβαιος ότι ακόμα θα ηγείται;;;;).Στην άκρως τιμητική τελευταία θέση.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 18:29:24

      @ Orestios
      Εντάξει έγινε αντιληπτό ότι δεν θέλεις Ντόρα.Αλλά τα ερωτήματα και κυρίως στο αν η απαξίωση (από ορισμένους) στελεχών της ΝΔ ακόμα και στελεχών με τα οποία συνεργάζεται ο Σαμαράς υπονομεύει το μέλλον της ΝΔ δεν τα αγγίζεις.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 18:33:27

        Μάλλον δεν διάβασες καλά τί έγραψα.

  24. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/04/2010 17:58:38

    Προς το παρον δεν ξερουμε ποιους ακριβως εννοει.Μια αοριστη εκφραση ¨αυτοι που πληγωσαν τη παραταξη" που μπορει να σημαινει πολλα.
    Ειναι π.χ. ο Αλογοσκουφης σε αυτους που πληγωσαν;Για μενα οχι.Διαβασα το σημειωμα του και ειμαι σε πολλα συμφωνος.Αν ομως η ΝΔ αποδεχθει την αντιλογοσκουφικη προπαγανδα του ΠΑΣΟΚ αποδεχεται οτι αυτη φταιει για την κριση.Προσεξτε γιατι το ζητημα ειναι καιριο.Τα οικονομικα βασανα του λαου τωρα αρχιζουν και επειδη κανεις δεν εχει λυση ολοι θα επικεντρωθουν στο ΠΟΙΟΣ φταιει.Η διαμαχη για το ποιος φταιει για το χρεος τα επομενα χρονια θα ειναι ισοδυναμη της διαμαχης για εθνικες καταστροφες και θα κρινει πολλα.
    Απο τους αλλους το ερωτημα ειναι : Οποιος ειπε το ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ οτι ευθυνεται εμεις τον βγαζουμε οτι "πληγωσε".Οχι αγαπητοι.Οποιος βαλλεται απο το ΠΑΣΟΚ και τα ΜΜΕ αντιθετα σημαινει οτι ηταν επικινδυνος για εκεινους και αρα συμφερων σε εμας.

    • o aneksartitos avatar
      o aneksartitos @ ψυχραιμια 10/04/2010 18:02:01

      Συμφωνώ απόλυτα. Είναι τραγελαφικό να συμφωνούμε με την πράσινη προπαγάνδα

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 10/04/2010 18:11:29

      Ψυχραιμία αγνοείς ότι ο Σαμαράς βάλλεται και αποκλείεται από τα ΜΜΕ με τα οποία η Ντόρα διατηρεί άριστες σχέσεις. Μάλιστα προβάλλεται η Ντόρα όπως ο Καρατζαφέρης.

      • Σπάρτακος avatar
        Σπάρτακος @ Orestios 10/04/2010 18:23:14

        Και τον...βεελζεβούλ θα προβάλλουν προκειμένου ν'αποκλείσουν τον Σαμαρά. Παληά τους τέχνη και καθείς εφ'ώ ετάχθη.Είναι πολλά τα λεφτά Αρη......

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 10/04/2010 18:36:58

        Πράγματι. Όμως η κατρακύλα της Ντόρας δεν έχει τελειωμό. Είναι τόσο φθαρμένη πια που δεν τη σώζει καμία προσπάθεια εναντίωσης ή αυτονόμησης. Καλύτερα να αποσυρθεί και να γίνει μια desperate housewife.
        Για την κατρακύλα αυτή ευθύνεται η ίδια και κανείς άλλος. Το να παίζει το θύμα είναι τουλάχιστον αναξιοπρεπές.

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ψυχραιμια 10/04/2010 18:35:32

      @ ψυχραμία
      Ακριβώς αυτή η αοριστία που αναφέρεις είναι το πρόβλημα. Πρέπει να γίνουμε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ και μάλιστα όχι μόνο ως προς πρόσωπα αλλά και ως προς τι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ λάθη έγιναν.
      Και βεβαίως πρόσωπα και πρακτικές πρέπει να περιθωριοποιηθούν αλλά οχι με βάση εντυπώσεις που καλλιέργησαν τα ΜΜΕ στη κοινή γνώμη. Η ΝΔ πρέπει αν χρειασθεί να κινηθεί και "κόντρα στο ρεύμα"

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 21:39:23

        Eγω εχω συγκεκριμενη αποψη αλλα δεν ειμαι αρμοδιος.
        1) Στην οικονομικη πολιτικη θεωρω οτι προ της πιθανοτητος υφεσης μετα τους Ολυμπιακους Αγωνς ορθως ακολουθηθηκε η ηπια προσαρμογη.Δεν εχω αντιρρηση δηλαδη για την περιοδο 2004-2007.
        Επρεπε να ληφθουν μετρα λιτοτητος αμεσως μετα τις εκλογες του 2007.Ελαφρυντικο οτι ειχε μονο 152 βουλευτες.
        2) Δεν εγινε η επανιδρυση του κρατους ή κατ εμε η ανασυγκροτηση του Δημοσιου.Υπευθυνοι δυστυχως αναγκαστικα ειναι οι Καραμανλης - Παυλοπουλος.Δεν ειναι λογος αποπομπης αλλα το λαθος πρεπει να αναγνωρισθει.
        3) Περιεργη ανοχη αναρχικων ταραχοποιων στο ονομα "καλων σχεσεων" με την αριστερα.Και εδω ευθυνονται οι δυο προηγουμενοι.
        4) Αδυναμια δημιουργιας παραταξιακου τυπου.Ευθυνονται Καραμανλης (που δεν ηθελε να "χρωσταει" σε παραγοντες της παραταξης και την αφησε χωρις τυπο) και Ρουσοπουλος ασχετα με την προσφορα του στον τομεα της επικοινωνιας.
        5) Ελλειψη ιδεολογικου στιγματος : Παλι η προσεγγιση Καραμανλη (με βοηθο το Λουλη) περι ανοιγματος στην αριστερα που δημιουργησε ιδεολογικο χαος.
        6) Σκανδαλα : Δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω πληρη στοιχεια.
        Νομιζω οτι εξογκωθηκαν λογω ελλειψης επικοινωνιακου μηχανισμου.

  25. thespieys avatar
    thespieys 10/04/2010 18:27:17

    Διώξτε το Μητσοτακέικο απ΄τη ΝΔ τώρα!

  26. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/04/2010 18:53:13

    "Όσοι πλήγωσαν την παράταξη δεν έχουν θέση σ’ αυτήν. Δεν έχουν θέση στη νέα μας πορεία. Είναι εκτός. Είναι κομμένοι."

    Όχι μόνο λόγια, έργα...

    • Σπάρτακος avatar
      Σπάρτακος @ Αγανάκτηση 10/04/2010 19:01:32

      @ Αγανάκτηση,αυτό είπα κι εγώ πιό πάνω,αλλά κάποιος ασύνετος κι απερίσκεπτος προβοκάτορας(provocateur) που προφανώς διαβάζει μόνο αυτά που ο ίδιος γράφει, έσπευσε να με χαρίσει στη Ντόρα.Προφανώς,κάτι θα της χρωστάει......

  27. Astefan avatar
    Astefan 10/04/2010 19:00:08

    Αυτό το αντιμητσοτακικό μένος των ανθρώπων των Νέας Δημοκρατίας και η ευκολία με την οποία απαξιώνονται πολλά από τα στελέχη της είναι ακριβώς ο θρίαμβος του ΠΑΣΟΚ.
    Ακόμα και το σύνθημα "άλλαξέ τα όλα" είναι απαράδεκτο για την προσφορά της Νέας Δημοκρατίας στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της μεταπολίτευσης.

    Και ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και ο Κώστας Μητσοτάκης και ο Κώστας Καραμανλής, αλλά και οι άλλοι αρχηγοί της παράταξης προσέφεραν πολλά στην Ελλάδα και, προσωπικά εγώ, είμαι υπηρήφανος για αυτούς και τους συνεργάτες τους.
    Ένας Βουλγαράκης και ένας Παυλίδης πλήγωσαν την παράταξη. Σιγά τα ωά δηλαδή. Παίζετε το παιχνίδι του συκοφάντη με όλα αυτά που λέτε και γράφετε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Astefan 10/04/2010 19:07:05

      Η Νέα Μεταπολίτευση δεν χρειάζεται να συντηρεί πτώματα του παρελθόντος. Συγκεκριμένα αυτά του Νεοφιλελευθερισμού και τα κατάλοιπά τους, που σαν ζιζάνια εμποδίζουν την κοινωνία να αγκαλιάσει τη ΝΔ.

      Όλοι έχουμε δεί που καταλήγουν τα ζιζάνια. Στο ΠΑΣΟΚ. Είναι ο φυσικός χώρος τους.
      Τέρμα τα ψέματα για αυτούς που υπονομεύουν τον Σαμαρά με τερτίπια που θυμίζουν αλγεινές περιόδους νεοφιλελεύθερου νεποτισμού.

      • δυσάρεστος avatar
        δυσάρεστος @ Orestios 10/04/2010 20:33:32

        Ποιός από τη ΝΔ είναι νεοφιλελεύθερος; Ποιός είναι έστω φιλελεύθερος, και πότε εφαρμόστηκε φιλελεύθερη πολιτική; Αν δεν το κατάλαβες, το σημερινό χάλι της χώρας δεν οφείλεται στον νεοφιλελευθερισμό, που στην Ελλάδα υφίσταται μόνο σαν μπαμπούλας, αλλά στον ψευδοκαπιταλιστικό διεφθαρμένο ρουσφετολογικό κρατικισμό.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 10/04/2010 22:50:04

        Νεοφιλελεύθερος είναι ο Μάνος, ο Αδριανόπουλος, ο Μητσοτάκης, η Ντόρα και οι συνεργοί τους. Στον πλανήτη της Αραβαντινού ζείς?

        Και σε παρακαλώ μην μπερδεύεις τις έννοιες νεοφιλελεύθερος και φιλελεύθερος. Είναι ιδεολογικά αντίθετες. Εκτός αν είσαι ημιμαθής.

      • δυσάρεστος avatar
        δυσάρεστος @ Orestios 11/04/2010 18:36:05

        Αγαπητέ μου Orestie, είσαι πλήρως μπερδεμένος. Πέραν από το αδόκιμο του όρου "νεοφιλελευθερισμός", πόθεν προκύπτει η ιδεολογική αντίθεση; Εκτός βεβαίως από την κομπλεξική και απεγνωσμένη προσπάθεια των φιλελεύθερων να αποστασιοποιηθούν από τον "μπαμπούλα" που δημιούργησε η αριστερά. Είναι ανέκδοτο η ιδεολογική αντίθεση. (Το άλλο με τον "ριζοσπαστικό φιλελυθερισμό" το ξέρετε;)

      • δυσάρεστος avatar
        δυσάρεστος @ Orestios 11/04/2010 19:42:40

        Επίσης, πέραν του Ανδριανόπουλου, ούτε ο Μάνος ούτε πολύ περισσότερο Μητσοτάκης - Ντόρα είναι νεοφιλελεύθεροι. Πως θα μπορούσαν να είναι όταν επί θητείας των δύο τελευταίων το κράτος γιγαντώθηκε μέχρι πτωχεύσεως; Πως είναι νεοφιλελεύθεροι, στο νού; Αλλά είπαμε, πας "κακός" βαφτίζεται νεοφιλελεύθερος και ξεμπερδέψαμε.

    • Αγανάκτηση avatar
      Αγανάκτηση @ Astefan 10/04/2010 19:10:01

      Astefan, κανένας δεν παραγνωρίζει το έργο όλων των παραπάνω πρωθυπουργών και αρχηγών της ΝΔ που αναφέρεις. Είναι συκοφαντικό και μόνο που υπονοείς ότι το λέμε.

      Αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβουμε είναι ότι τώρα που δίνουμε τη μάχη για μια νέα Ελλάδα, πρέπει όλοι να είμαστε μία γροθιά, και οι "χαμένοι" και οι κερδισμένοι.

      Όποιος δεν μπορει να το καταλάβει αυτό, έξω από το μαντρί. Δεν υπάρχει χρόνος για παιγχνίδια.

  28. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 10/04/2010 19:43:06

    Δεν υπάρχουν χαμένοι και κερδισμένοι. Ας ξεκινήσουμε από αυτό!

  29. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 10/04/2010 19:46:07

    Γι'αυτό έβαλα “χαμένοι” σε εισαγωγικά.

  30. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 10/04/2010 21:23:50

    Ζούμε μιά ιστορική στιγμή. Πραγματική αναδιάρθρωση της Νέας Δημοκρατίας. Με γρανιτένια θέληση, ψυχή και θάρρος ο Αντώνης Σαμαράς κοιτάζει μπροστά μαζί με τις εκατοντάδες χιλιάδες αληθινούς Νεοδημοκράτες και όχι μόνο. Ανατέλλει μια όμορφη ξεκάθαρη αυγή, μια χρυσαφένια aurora για την Πατρίδα μας. Σε μια πρωτόγνωρη, δύσκολη καμπή για κάθε ένα από μας, μια ελπιδοφόρα ακτίνα φαίνεται στον ορίζοντα. Εχει χαθεί ο κόσμος κάτω απο τα πόδια όλου του σαθρού εξωθεσμικού, συστήματος που ελέγχει τους περισσότερους πολιτικούς μας οι οποίοι, σε ρόλο μαριονέτας, υποκύπτουν σε κάθε ένα από τα κελεύσματα του. Ποτέ ο Αντώνης Σαμαράς υπέκυψε σε όλους αυτούς και δεν θα υποκύψει, απλούστατα γιατί δεν του το επιτρέπει ο χαρακτήρας του. Δεν είναι εκδικητικός, δεν χαρακτηρίζεται από νεποτισμό, δεν είναι δημοσιοσχεσίτης και δεν κινείται στο παρασκήνιο. Είναι ΑΛΗΘΙΝΟΣ. Αντώνη Σαμαρά απομάκρυνε άμεσα όλους αυτούς που πλήγωσαν κάθε ένα από μας τους πραγματικούς Νεοδημοκράτες. Το μήνυμα μας την 29η Νοεμβρίου 2009 το πήρες και φαίνεται τώρα που οι στιγμές είναι κρίσιμες, οτι το ενεργοποιείς. Σε στηρίζομε με ην καρδιά μας. Προχώρα μπροστά χωρίς φόβο.

  31. GreenHorses avatar
    GreenHorses 10/04/2010 21:35:03

    Ξεμπάζωνε Αντώνη και κόψε ομφάλιους λώρους με λαμόγια επιχειρηματίες που χρηματοδοτούν το κόμμα.

    Βρες ανθρώπους με γνώσεις και πατριωτικές ιδέες για στελεχώσεις το κόμμα ώστε να ανακοπεί και η διεθνιστική λαίλαπα του Μινέικο.

  32. Aggelos avatar
    Aggelos 11/04/2010 00:39:25

    ειπε ο Σαμαρας νομιζω.. .οτι οσοι ειπαν οτι θα παραιτηθουν και δεν παραιτηθηκαν θα φυγουν...
    για Πακη χτυπαει η κουδουνα..

  33. thouthou avatar
    thouthou 11/04/2010 01:41:18

    Ο Σαμαράς έκανε ένα στοιχειώδες λάθος. Δεν αξιοποίησε το συναισθηματικό πλεονέκτημα της εκλογής του. Σωστά εστίασε στο διαλυμένο κόμμα του, αλλά δεν προσπάθησε να "σύρει" πολιτικά τις εξελίξεις.
    Την αρχική αισιοδοξία, την αντικατέστησε το "καλός είναι μωρέ, θα κάνει καλό στην ΝΔ"...
    Αυτό όμως στην χώρα μας και στις στιγμές που ζούμε, στις προσδοκίες που είχαμε, είναι λίγο, είναι μίζερο...
    Γιατί οι λόγοι του Σαμαρά είναι μεστοί, έχουν ουσία, αλλά δεν έχουν πολιτικό αποτέλεσμα. Το να είναι καλός πολιτικός στοχαστής, δεν τον κάνει καλό ηγέτη των Ελλήνων...
    Πχ, αν ο Σαμαράς που έχει "διαφορετικό λόγο", έχει συμβιβαστεί και διαχειρίζεται την κομματική, πολιτική, κοινωνική κατάσταση που κληρονόμησε, τότε γιατί πχ ο Καρατζαφέρης που διαχειρίζεται εδώ και χρόνια πολύ μεγαλύτερες μάχες πολιτικής, κομματικής και ιδεολογικής επιβίωσης, θεωρείται "μίασμα"; Τους μήνες της Πασοκικής ισοπέδωσης, ποιος επηρέασε περισσότερο την πολιτική πορεία της χώρας, ο "θριαμβευτής της αλλαγής της αξιωματικής αντιπολιτεύσεως", ή ο "καραγκιόζης ακρολαϊκιστής του 5%";;; Γιατί;
    Ας πάμε παρακάτω. Η πολιτική δεν είναι το απλοϊκό της ιστορικοσυναισθηματικής ευκολίας, και της μυθοδημιουργίας των "θέλω" μας...
    Στις στιγμές που περνάμε, ο Σαμαράς πρέπει να ξεπεράσει τα δεδομένα του, πρέπει να ξεφύγει από την κειμενική δημιουργία, και να καταλάβει τον πολιτικοκοινωνικό ρόλο που κέρδισε: την ηγεσία, τον ρόλο της ατμομηχανής της κοινωνίας, ή έστω μέρους της... Αυτό δεν έχει σχέση με τα εσωκομματικά. Αν ασχολείται με εσωκομματικά σήμερα, μέχρι να πάρει πλεονέκτημα εξουσίας για να πάει ευρύτερα, δεν είναι ηγέτης, είναι ένας διαχειριστής όπως οι προηγούμενοι, έστω καλύτερος.
    Αυτό το στοίχημα δείχνει να χάνει. Ότι δεν είναι ηγέτης, ότι είναι απλά διαχειριστής. Και δεν είμαστε στο 2000 ή στο 2004. Τα δεδομένα πλέον είναι χαοτικά. Όποιοι εστιάζουν μόνο στα εσωκομματικά, ή στα λογίδρια, απλά έχουν χάσει την εποχή...

  34. manios avatar
    manios 11/04/2010 09:34:45

    Ο ίδιος ο Σαμαράς έκανε την αυτοκριτική του?Σε μία κρίσισμη για το κόμμα αλλά και τον τόπο στιγμή έφυγε και σήμερα μιλάει για αυτούς που πλήγωσαν την παράταξη. Όταν πολεμούσε και πλήγωνε την παράταξη ήταν όλα ωραία και τώρα μιλάει ως σωτήρας? Ας τα βλέπουμε όλα παιδιά.

  35. Aggelos avatar
    Aggelos 11/04/2010 12:35:58

    ' Γιατί οι λόγοι του Σαμαρά είναι μεστοί, έχουν ουσία, αλλά δεν έχουν πολιτικό αποτέλεσμα. Το να είναι καλός πολιτικός στοχαστής, δεν τον κάνει καλό ηγέτη των Ελλήνων…"

    δω εχουμε Γαπ που δεν μπορει καν να μιλησει..συγκρινουμε με Σαμαρα?
    βεβαια ο σαμαρας δεν εχει τα Μμε να σπρωχνουν απο πισω..

  36. ._ avatar
    ._ 11/04/2010 12:59:31

    Προσωπικά υποστήριξα τον Σαμαρά έναντι της εξερευνήτριας, αλλά πλέον δεν πιστεύω ότι μπορεί να οδηγήσει την παράταξη στην γη της επαγγελίας. Δεν λέω, είναι διαβασμένος, έχει σωστή εικόνα, αλλά προς το παρόν είναι κατώτερος των περιστάσεων. Ειδικά όταν δεν μπορεί να αντιμετωπίσει επιτυχώς ακόμα και πολιτικούς του βεληνεκούς του... ραγκούσι σε θέματα κρίσιμα όπως το πακινομοσχέδιο.

    Αυτό που πάντως θα πρότεινα στον Σαμαρά να κάνει, είναι να αφήσει όλες αυτές τις απελπισμένες προσπάθειες να σώσει το trademark. Η Νέα Δημοκρατία πλέον δεν πουλάει, κυρίως γιατί έχει γίνει τοξική στην συνείδηση της παράταξης. Πρέπει να ξεφορτωθεί ότι την θυμίζει, και δεν είναι μόνο το όνομα.

    ΥΓ. Όσο γι΄αυτούς που φοβούνται την λειψανδρία μετά τις προγραφές; Και ο κωστάκης, με μια μικρή ομάδα ξεκίνησε την πορεία του, και μέσα σε κάτι παραπάνω από 3 χρόνια κέρδισε εκλογές.

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ ._ 12/04/2010 17:54:29

      Συνήθως 2004-1997 κάνει 7

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ περαστικός 12/04/2010 18:10:43

        Και το 2000 τις κέρδισε, άν δεν μετρήσεις τις ψήφους των Τσετσένων. (Ασφαλώς δεν γνωρίζω άν αυτό εννοούσε ο προηγούμενος ή απλώς μπερδεύτηκε στο μέτρημα.)

        Στο μεταξύ, τότε Τσετσένοι στη ζούλα, στις επόμενες εκλογές Πακιστανοί στα φανερά...

  37. Skeptikos avatar
    Skeptikos 11/04/2010 23:58:45

    Ανακοινώθηκε από τη Ρηγίλλης η οριστική κι αμετάκλητη ΔΙΑΓΡΑΦΗ από το Κόμμα, της Ντόρας, του Κυριάκου, του Γιακουμάτου, του Παυλόπουλου, του Δούκα, του Βουλγαράκη, του Παυλίδη και του Κιλτίδη (αρχικά);;;;;;

    Αν δεν ανακοινωθεί μέχρι το τέλος Απριλίου, εγώ που στήριξα Σαμαρά στις εσωκομματικές και ήρθα από το Εξωτερικό να τον ψηφίσω, τον θεωρώ (τον Σαμαρά) πλέον συμβιβαζόμενο και πλήρως ταυτιζόμενο με το "Κατεστημένο" του Κόμματος και τα παραπάνω "φρούτα" και αποχωρώ από το Κόμμα απαξ δια παντός θεωρώντας οτι αρκετά ασχολήθηκα.