#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/04/2011 21:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Καλός φαίνεται αυτός ο Σαμαράς, ρε παιδί μου, αλλά δεν φωνάζει να τον ακούσουμε..."



Προχθές Παρασκευή....Πηγαδάκι πρωινό, διάλειμμα για τα νέα της προηγούμενης βραδιάς, ανέκδοτα, σχολιασμός για τον ποιον έκραξαν πάλι τα μπλογκς, πόσα γκολ έβαλε ο Σισέ, τα χάλια μας τα μαύρα....

Συνηθισμένες κουβέντες απλών νέων ανθρώπων που καταλήγουν πάντα  στο γνωστό πλέον «όλοι το ίδιο» είναι, όλοι το ίδιο παραμύθι πουλάνε.

Μέχρι που πετάχτηκε ο Νίκος και είπε φωναχτά: Κι όμως αυτός ο Σαμαράς κάτι φαίνεται να λέει, κάτι καλό λέει, αλλά γαμώτο μου δεν το λέει φωναχτά. Έτσι με τσαμπουκά, με τσαγανό ρε παιδάκι μου πώς να το πω! Να φωνάξει να φτιαχτώ, να ορμήσω  βρε παιδί μου, πως το λένε;



Ναι, ναι, πετάχτηκαν κι άλλοι. Πράγματι, φαίνεται ήπιος, πράος, ήσυχος. Πρέπει να προσέξεις για να δεις τι λέει.



Η τσαχπίνα του πηγαδιού πετάχτηκε και είπε: …πολλά λέει ,είναι και ωραίος, αλλά αλήθεια τι τύπος είναι αυτός ο Αντώνης Σαμαράς;



Ρώτησα

-Θα  λέγατε τα ίδια σε κάποιον





-Τώρα, τώρα τώρα, τα λέμε όπου θές είπαν όλοι.

Έβγαλα το κινητό απ’ την τσέπη μου τηλεφώνησα στον Factora να ακούσει μόνος του  από στόματα , νέων ανθρώπων, δημιουργικών και παραγωγικών ανθρώπων, γαμάτη γενιά ( με πτυχίο, μεταξύ των 700 και 1000 ευρώ παρακάτι μισθό, που  δεν γνωρίζουν τον Αντώνη τον Σαμαρά αλλά φαίνεται να τον γουστάρουν.

Αλλά ο Φάκτορας ξενυχτάει κι αυτός στα blogs και δεν απάντησε

Ροδάνθη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 03/04/2011 21:43:19

    Είδες Ροδάνθη πόσο υπαρκτή είναι η προπαγάνδα του "όλοι είναι το ίδιο"?
    Αυτή την προπαγάνδα έσπασες.

  2. αντιλαικος avatar
    αντιλαικος 03/04/2011 21:49:49

    Αντιγραφοντας -και παραφραζοντας- το "Ακινητο Συννεφο" απο την Καταη του Εζρα Παουντ:

    Τα πουλια φτεροκοπανε στο δεντρο μου απανω,
    και τ' ακουσα, μου φαινεται, να λενε,
    "Οχι πως λειπουνε ανθρωποι αλλοι
    Αλλά εμεις γουσταρουμε αυτον τον τυπο
    Ομως οσο κι αν λαχταραμε να του μιλαμε
    Τη λυπη μας μπορει να καταλαβει?"

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ αντιλαικος 04/04/2011 00:45:16

      "Η λύπη ομορφαίνει
      επειδή της μοιάζουμε."
      Οδ. Ελύτης, Μαρία Νεφέλη

  3. zagor avatar
    zagor 03/04/2011 21:59:46

    Δεν ξέρω αν αυτός ο διάλογος είναι φανταστικός ή πραγματικός απηχεί όμως σίγουρα την πραγματικότητα. Ο ΣΑΜΑΡΑΣ πρέπει να γίνει δυναμικός για να πεισθεί ο άλλος ότι αυτά που λέει τα πιστεύει και μπορεί να τα πραγματοποιήσει. Κάποιος να τον συμβουλέψει επιτέλους να μην γέρνει το κεφάλι όταν μιλάει, ούτε να σταυρώνει και να πιάνει αμήχανα τα χέρια του σαν κάτι να τον φοβίζει. Ένας ειδικός τέλος πάντων δεν υπάρχει εκεί στη Συγγρού?

    • Ροδάνθη avatar
      Ροδάνθη @ zagor 04/04/2011 00:58:02

      Αγαπητέ zagor ο διάλογος είναι απολύτως πραγματικός.
      Τα παιδιά αυτά πέρα απ' όσα περιγράφονται στον διάλογο φάνηκε να θέλουν να μάθουν περισσότερα για τον Αντώνη Σαμαρά και ίσως να θέλουν να τον γνωρίσουν από κοντά.

  4. Ξυνούλης avatar
    Ξυνούλης 03/04/2011 22:18:02

    Αν μέσα από την κατάλυση κάθε μορφής ιδεολογίας και οράματος που καθημερινά βλέπουμε να συμβαίνει, η σιγανή φωνή του Αντώνη Σαμαρά κατάφερε ν' ακουστεί απ' αυτά τα παιδιά τότε σίγουρα "δεν είναι όλοι ίδιοι" κι αφήστε τους να λένε.
    Κάποιοι διψούν για καθαρές και δυνατές φωνές.

  5. Underdog avatar
    Underdog 03/04/2011 22:26:39

    Πρέπει να κάνει πορεία στο λαό. Να ξεκινήσει επισκέψεις σε Αττική και Υπόλοιπη Ελλάδα. Να κάνει δομική αντιπολίτευση. Να σταθεί με τη φυσική του παρουσία δίπλα στο λαό. Να μη φοβάται τη ρετσινιά του λαικιστή που θα του προσάψουν οι παπαγάλοι των ΜΜΕ. Ο κόσμος περιμένει το γκεσέμι (= το κριάρι που οδηγεί το ποίμνιο) για να συνταχθεί και να ακολουθήσει. Να δώσει την ευκαιρία να αναδειχθούν νέα στελέχη. νέα πρόσωπα που θα αρθρώνουν ένα νέο πειστικό λόγο. Να εκλαικεύσει τις θέσεις του κόμματος για να τις αντιληφθούν και οι φοβισμένοι μικροαστοί , που ενώ καταλαβαίνουν το λάθος της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ και τη "σφαγή" που τους περιμένει, ψελλίζουν "όλοι ίδιοι είναι" και "δεν μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό". Να τον νοιώσουν ότι αυτός είναι που μπορεί να τους οδηγήσει έξω από το τέλμα. Μην περιμένει να χαθούν οι επόμενες εκλογές και περάσουν επτά χρόνια, όπως έγινε με το Καραμανλή. Μην χάνεται χρόνος.

  6. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 03/04/2011 22:32:16

    Η ΝΔ τι μήνυμα εκπέμπει προς τους πολίτες ; Αν λάβουμε υπόψη όσα υποστηρίζει ο γραμματέας του κόμματος Α. Λυκουρέτζος "ο τόπος δεν χρειάζεται εκλογές, αλλά αλλαγή πολιτικής" .
    Αν δούμε τι υποστηρίζει ο αντιπρόεδρος του κόμματος Δ. Αβραμόπουλος για το μνημόνιο διαβάζουμε τα εξής: «και εμείς κάποιο μνημόνιο θα υπογράφαμε αλλά όχι αυτό.»
    Ό έτερος αντιπρόεδρος Σ. Δήμας ανάθεμα αν έχει βγει μια φορά δημόσια να υποστηρίξει τις θέσεις Σαμαρά.
    Επομένως τι χρειάζεται να σπαταλάμε άλλο το χρόνο μας για το πόσο και αν ακούγεται ο Σαμαράς στην κοινωνία. Οσο και να φωνάξει ο Σαμαράς με τέτοια ηγετική ομάδα, το πολύ πολύ η φωνή του να ακουστεί μέχρι το γειτονικό Ωνάσειο. Για το λόγο αυτό οι δημοσκοπήσεις παρά την τραγική ανεπάρκεια της κυβέρνησης δείχνουν τη ΝΔ να υπολείπεται του ΠΑΣΟΚ. Διότι η ΝΔ δεν εκπέμπει ένα ξεκάθαρο μήνυμα. Αν η κυβέρνηση είναι ανεπερκής λές το προγραμμά σου για το πόσο επαρκής είσαι εσύ. Στην προκειμένη περίπτωση η ΝΔ πρέπει να ξεκαθαρίσει άμεσα ξεκάθαρα και εμπεριστατωμένα πως θα απεγκλωβιστεί η χώρα μας το ταχύτερο απο τη μέγγενη του μνημονίου.

  7. netakias avatar
    netakias 03/04/2011 22:53:59

    Μπράβο Ροδάνθη.

    Κάθε μέρα αυτό βλέπω, αυτό ζω, η ΝΔ είναι ένα σκαλί πριν το θριάμβο, αλλά ένα...σκαλί, αυτό το ρημάδι το σκαλί! Ετσι και το ανέβει ο Σαμαράς δεν τον σταματάει τίποτα, αλλά πως;

    Η "υπεύθυνη" αντιπολίτευση δεν περνάει στην Ελλάδα, θέλει κάτι περισσότερο, δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν είμαστε Σουηδία, είμαστε Ελληνες...Ο Σαμαράς έχει ανέβει όλα τα σκαλιά (αρχηγός την αξιωμ.αντιπολίτευσης) αυτό το τελευταίο πρέπει να τολμήσει για να γίνει πρωθυπουργός. Αυτό το τελευταίο....

    • zagor avatar
      zagor @ netakias 03/04/2011 23:37:12

      Aυτό το τελευταίο είναι να γίνει ο ΣΑΜΑΡΑΣ που μας έπεισε και τον ψηφίσαμε για αρχηγό. Τσαμπουκαλής, δυναμικός, πειστικός και ελπιδοφόρος!!!

  8. Priapos avatar
    Priapos 03/04/2011 23:29:39

    Ο Σαμαράς δεν λέει μεγάλα λόγια. Κάνει μεγάλες πράξεις.

  9. Sofie avatar
    Sofie 03/04/2011 23:38:31

    Δηλαδη ρε παιδιά συγνώμη... ο ΓΑΠ δηλαδή τα λέει πιο φωναχτά?

  10. thodoris_s avatar
    thodoris_s 04/04/2011 00:46:23

    παιδιά ο Σαμαράς πιστεύω οτι θα αλλάξει ύφος όταν έρθει η ώρα.
    Φαίνεται ανθρωπος των πράξεων και που θα μιλήσει όταν πρέπει να το κάνει.
    Δεν θα θέλαμε όλοι μας πιστεύω έναν αρχηγό-''φωτοβολίδα''.
    Δεν περιμένει το ΠΑΣΟΚ να ωριμάσει,απλά το αφήνει να εκτεθεί στο λαό.Όπως ακριβώς έκανε και με τη Ντόρα.
    Οτι και να λένε τα ΜΜΕ,όση προπαγάνδα και να τρώμε καθημερινά 24/7,όταν θα έρθει η ώρα να μιλήσει ο λαός θα σιωπήσουνε πολλοί.
    Του έχω εμπιστοσύνη και πραγματικά νιώθω οτι είναι η τελευταία μας ελπιδα,και ο μόνος άνθρωπος που έχει πλάνο εξόδου απο το αδιέξοδο.
    Το μόνο που του λείπει είναι οι σωστοί άνθρωποι διπλα του.Μην την πατήσει και αυτός σαν κάποιον άλλον που πολύ σωστά αγάπησε ο ελληνικός λαός...

  11. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 04/04/2011 01:32:13

    Αγαπητοί μου φίλοι θα πρέπει να βάλουμε τα πράγματά στην θέση τους.Η Ν.Δ προέρχεται από μία εκλογική πανωλεθρία η οποία οδήγησε στην εκλογή του Προέδρου μας για πρώτη φορά από την βάση του κόμματος (Μεγάλη αλλαγή για την Νέα Δημοκρατία).Τα γεγονότα αυτά έγιναν στο τέλος του 2009, δηλαδή πριν από ενάμιση χρόνο περίπου, δεν νομίζεται ότι είναι πραγματικά άθλος για τον νέο Πρόεδρό μας να μας οδηγήσει από 13% στο 2.5% εκλογικής διαφοράς των τελευταίων σφυγμομετρήσεων.Το βασικό πρόβλημα είναι ότι οι σφυγμομετρήσεις δείχνουν την πολιτική απαξίωση που υφίσταται το πολιτικό σκηνικό στην χώρα μας διότι θεωρώ ότι με αυτόν τον πολιτικό ρυθμό κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα δεν θα συγκεντρώσει το εκλογικό ποσοστό του 38% που είναι απαραίτητο για την ύπαρξη αυτοδύναμης κυβέρνησης.Έτσι λοιπόν υπάρχει πεδίο δόξας λαμπρόν για όσους πιστεύουμε στην ιδεολογία που πρεσβεύει η Νέα Δημοκρατία να ανατρέψουμε την υπάρχουσα κατάσταση. Θα σας παρακαλούσα να μην περιμένουμε τα πάντα από τον Πρόεδρο, ο κάθε ένας απο εμάς πρέπει να βάλει το δικό του λιθαράκι αν θέλουμε τον Κοινωνικό Φιλελευθερισμό κρατούσα πολιτική ιδεολογία στην Ελλάδα. Όλοι μαζί πρέπει να προσπαθήσουμε και να παλέψουμε με το θηρίο του ΠΑΣΟΚ και ας φαίνεται ότι παραπαίει. ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και με αρχηγό τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ η Ν.Δημοκρατία θα γίνει κυβέρνηση, θα σώσει την Ελλάδα μας από την αναδιάρθρωση και από την βέβαιη χρεοκοπία.Μετά θα μιλήσουμε και για ανάπτυξη.

  12. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 04/04/2011 03:14:29

    Ο Τάσσος ΜΑΣ μίλησε μία φορά και έκλεισε τα στόματα όλων.
    Έτσι είναι οι πραγματικοί ΕΛΛΗΝΕΣ ηγέτες.

  13. Enzo avatar
    Enzo 04/04/2011 10:24:08

    τον καφε μου δεν προλαβα να πιω σημερα πρωι πρωι και μολις αρπαχτηκα με εναν.
    "και ποιος να ερθει μου λεει?"

    Ο Σαμαρας ρε παπαρες θα ερθει ποιος αλλος?
    αι σιχτιρ νεοελληνες.

  14. Μisha avatar
    Μisha 04/04/2011 11:17:33

    O Σαμαράς με τον Χρύσανθο και τον Φαήλο;
    ή ο Σαμαράς καπελωμένος από τον κ.Καλοχαιρέτα, τον φαλακρό επίτροπο, τον Κούλη, τον Άρη, τον Μπάρμπι, την Έλσα, τον Μάκη, τον Σταϊκούρα, τον Λυκουρέντζο, τον Παν Παν, τον Χατζηγάκη κλπ κλπ κλπ;

    • Arianos avatar
      Arianos @ Μisha 04/04/2011 13:44:54

      O Σαμαράς με τις επιλογές που ορίζουν η ιστορία και το όραμα του -δεν τον "διαβάζεις" περιπλανώμενο αρκουδάκι;

  15. λέων avatar
    λέων 04/04/2011 11:23:37

    Ο τίτλος του κειμένου τα λέει όλα.

  16. Enzo avatar
    Enzo 04/04/2011 14:06:38

    εχω την αισθηση οτι κατι μεγαλο ετοιμαζει για τον Ζαππειο ο Σαμαρας.

  17. Heaven avatar
    Heaven 04/04/2011 14:50:01

    στην πολιτικη υπαρχουν πραγματα που λεγονται και δεν γινονται και πραγματα που ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ!!!

  18. kanapes avatar
    kanapes 04/04/2011 15:22:22

    Μια απλη ερωτηση να κανω σε ολους εδω που αρθρο γραφητε υπερ ΝΔ και Σαμαρα και καλα κανετε...!!!

    Τον Σαμαρα τον ρωτησατε αν θελει να κυβερνησει τωρα ;
    Μπορει να μην θελει να κυβερνησει την παρουσα στιγμη. Αν ηθελε θα τον ακουγαμε θα το νοιωθαμε. Με τοσα που γινονται αν φωναζε σιγουρα θα πετυχενε μια προταση μομφης....!!!

    Εγω μαζι σας ειμαι ειλικρινα γιατι αυτο που συντελειτε ειναι πολιτικο πραξικοπημα και η ιστορια θα γραψει ολους αυτους με τα χειροτερα .

    Ζηταμε απο την επομενη κυβερνηση:

    1.Την επομενη μερα των εκλογων να κυρηξει το μνημονιο ΠΑΡΑΝΟΜΟ γιατι ειναι πραξικοπιματικη πραξη.
    2. Με ενεργοποιημενο το αρθρο 122 της συνθηκης της Λισσαβωνας (μαιος 2010 μια μερα μετα που μπηκαμε στο μνημονιο !!!!!!) να απαιτησει να δανειστει απο το EKT για το λογο του οτι χτυπηθηκε σαν χωρα απο κερδοσκοπους ΕΝΤΟΣ της χωρας
    3. Να στειλει στα δικαστηρια για εσχατη προδοσια ολους αυτους που το ψηφισαν και ΣΧΕΔΙΑΣΑΝ ΚΑΛΑ εκ των εσω ολη αυτην την επιθεση.

    Ο κοσμος δεν πρεπει να γυρισει τις πλατες του στις εκλογες, ΔΕΝ πρεπει να ριξει ΑΚΥΡΟ ή ΛΕΥΚΟ αλλα να ψηφισει ΕΓΚΥΡΑ . Προσοχη... ΚΑΘΕ ΨΗΦΟΣ στο ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ, ΝΤΟΡΑ, ενισχυει το μνημονιο.

  19. stefanos avatar
    stefanos 04/04/2011 19:19:27

    Αντώνη αναρωτιόμουνα τι έλεγες 1 βδομάδα στις Βρυξέλλες. Όταν σε άκουσα στη συνέντευξη να λες όχι σε συγκυβερνήσεις με μειοδότες και λαγούς ένιωσα ότι κατι καλό φέρνεις. Ένιωσα ότι στις πιέσεις των ευρωπαϊκών λαμογιών έδωσες μια πατριωτική απάντηση.Εύχομαι να συνεχίσεις έτσι, το έχουμε ανάγκη.