23/02/2009 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Και η επόμενη απόδραση έτσι θα γίνει" !!!


_______________________________________________________________________________________________
Σχολιάζει αναγνώστης μας: «Ακούω τώρα στο ραδιόφωνο του Άλφα τον Αραβαντινό να λέει: «Το θέμα είναι να μην φτάσει το ελικόπτερο πάνω από τον Κορυδαλλό. Και σήμερα αν πήγαινε ελικόπτερο, θα γίνονταν τα ίδια».

Ρε τι είναι τούτοι δω; Δηλαδή, αν πάει ελικόπτερο πάνω από το Μέγαρο Μαξίμου ή το Προεδρικό, θα μπορέσει να τα ισοπεδώσει; Θα μας τρελάνουν;  Δηλαδή, αυτοί μέσα στις φυλακές, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε; Δεν μπορούσαν π.χ., να μην έχουν μαζί Παλαιοκώστα και Ριτζάϊ; Όταν προ ημερών βρήκαν σκοινί και ένα κινητό στους Ριτζάϊ Παλαιοκώστα, και ένας σωφρονιστικός είπε ότι ετοιμάζουν απόδραση, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτε; Ένα δίκτυ στα ευαίσθητα σημεία των φυλακών δεν θα μπορούσαν να βάλουν μετά την απόδραση του 2006; Και για να μην μας  δουλεύουν άλλο, όλοι ξέρουν ότι οι θέσεις φυλακισμένου στον Κορυδαλλό χρυσοπληρώνονταν και χρυσοπληρώνονται. Άπαντες γνωρίζουν ότι εκεί θέλουν να βρεθούν όλοι οι εγκέφαλοι του υποκόσμου.

Αλλά δεν τον άκουσε μόνο ο αναγνώστης μας τον κ. Αραβαντινό. Έμαθε όσα λέει το πανελλήνιο αφού έσπευσαν να αναμεταδώσουν την συνέντευξή του (βλέπε πχ «Και η επόμενη απόδραση με ελικόπτερο θα γίνει»...)

Δεν λένε όμως παράλληλα στο απληροφόρητο κοινό και ποιος είναι ο κ. Αραβαντινός,  πρώην πρόεδρος της Ομοσπονδίας Σωφρονιστικών Υπαλλήλων Ελλάδος και of the record του αείμνηστου Ε. Γιαννόπουλου:

Ελευθεροτυπία, 29/5/2002: «Με εκτεταμένες αλλαγές στις ηγετικές θέσεις των φυλακών Κορυδαλλού, αλλά και θεσμικές παρεμβάσεις στον τρόπο συνολικής λειτουργίας του σωφρονιστικού συστήματος, η κυβέρνηση επιχειρεί να αποκαταστήσει το βαριά πληγωμένο -από τη νέα, αναπάντεχη και καλά σχεδιασμένη απόδραση βαρυποινίτη- κύρος της κρατικής εξουσίας. Η απομάκρυνση του Αντώνη Αραβαντινού από τη θέση του αρχιφύλακα, έπειτα από συνεχή παρουσία τουλάχιστον 7 ετών σε αυτό το πόστο..» (http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=29.05.2002

ΑΠΕ, 19/02/2003: Ο εισαγγελέας Πειραιά άσκησε σήμερα οκτώ ποινικές διώξεις, εκ των οποίων οι έξι σε βαθμό κακουργήματος, εναντίον πέντε κρατουμένων (τρεις Έλληνες, και δυο αλλοδαπούς) και τεσσάρων σωφρονιστικών υπαλλήλων των ανδρικών φυλακών, μεταξύ των οποίων και ο πρώην αρχιφύλακας Αντώνης Αραβαντινός» ο οποίος κατηγορήθηκε τότε «για ηθική αυτουργία στην παραπλάνηση σε ψευδορκία» (http://www.hri.org/news/greek/apegr/2003/03-02-19_1.apegr.html)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 23/02/2009 18:41:51

    Eιναι πολλα τα αποκομισθεντα κερδη του ισοβιτη απο τις εγκληματικες ενεργειες, που εχει διαπραξει, και λογικο ειναι να μπορει μ' αυτα να εξαγοραζει οποιονδηποτε πειναλεο του φανει χρησιμος στο δρομο της παρανομιας, που εχει επιλεξει.
    Και δυστυχως στην Ελλαδα, λογω καλπαζουσας ανεργιας και χαμηλων μισθων, πολλοι ειναι προθυμοι να δωσουν κω.. για χρημα.

  2. donaE avatar
    donaE 23/02/2009 18:51:58

    Εκει μεσα ειναι ο λακος με τα φιδια τι αποψη να εχει κανεις.Φανταζει αφελες.

  3. donaE avatar
    donaE 23/02/2009 19:02:31

    Δεν κανουν κουμαντο αυτοι που φαινονται και εκτιθενται.Ειναι για βιτρινα.

  4. saaladin avatar
    saaladin 23/02/2009 19:12:21

    πρόκειται για ένα άθλιο κράτος όπου πολλοί απ τους ηγέτες του έχουν κατακλέψει τα δεκαπλάσια του ιπτάμενου δραπέτη και ως εκ τούτου και η ξεφτίλα του Συστήματος.Μόνο τους 10 πρώτους μισθούς της κρατικής Εθνικής Ασφαλιστικής να δείτε
    και τι ξεφτιλοπάρτυ με το χρήμα των πολιτών κάνουν οι ’κουμπάροι’,καταλαβαίνετε πάραυτα γιατί θαρθούν τα χειρότερα..’στους καναπέδες αδέρφια μου,στους καναπέδες γι ν απολαύσετε το θρίλερ που έρχεται..’

  5. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 23/02/2009 19:17:00

    Ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί μετά από λίγο χρονικό διάστημα ο Παλαιοκώστας, αφού βαρεθεί να ζεί κρυπτόμενος, να νοικίασει κάποιο ελικόπτερο και να επιστρέψει στον Κορυδαλλό εναερίως.

  6. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 19:26:15

    και το Μαξιμου και Ραφηνα ...

  7. interpeter avatar
    interpeter 23/02/2009 19:29:28

    Μ'αλλα λογια ολες οι "παρθενες" του ιδρυματος στον κορυδαλλο δουλευουν τωρα για τον Παλαιο-Κωστα.
    Ο Νεο-Κωστας ακομα προσπαθει να καταλαβει τι του συμβαινει.
    Εχει γελιο, λεμε.

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 23/02/2009 19:56:46

    Προτεινωο Βγενοπουλος να αναλαβει το οικονομικο μεροςκαι ο Παλαιοκωστας να αναλαβει το επιχειρησιακο μερος της εταιριας Korydallos Airlines!!!Σιγουρη επιτυχια!

  9. Κανείς avatar
    Κανείς 23/02/2009 20:43:57

    Α ρε ειστε βλακες εσεις οι Ελλαδικοι. ΒΛΑΚΕΣ με περικεφαλαια.
    Και η Ελλαδικη βλακεια εχει και κοκκινο και πρασινο και γαλαζιο χρωμα.
    Και το μυαλό πετάει απευθείας στα Αριστερά λεγόμενα κόμματα! Απογοήτευση πλήρης! Δεν συνεργάζονται ούτε μεταξύ τους! Μόνιμα διαζευγμένα, με τον ξύλινο μαξιμαλιστικό τους λόγο! Μόνο αυτά είναι τα έντιμα! Μόνο αυτά έχουν εκ γενετής την τιμιότητα την ορθότητα και την μαγική συνταγή της επιτυχίας! ελπίζοντας κάποια μέρα να λάβουν το 45% της εμπιστοσύνης του Λαού για να εφαρμόσουν το προγραμμά τους!! Σου λένε εμείς καλά είμαστε βολεμμένα στα ποσοστά που μας εξασφαλίζουν την μάσα εκ του ασφαλούς της κρατικής επιχορήγησης!

    Αμ το ΠΑΣΟΚ του Τζεφρυ; τι να πρωτοθαυμασει κανεις, την ανελληνιστη γλωσσσα τους; την ζεση τους ποιος να ειναι πιο νεοταξιτης; Θ σας κυβερνησουν ξενοι παλι, να μου το θυμαστε. Αληθια, για διακοπες στη Χιο χρειζομαι τουρκικη βιζα;

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/02/2009 21:00:31

    Tο πιο ωραίο θαναι να ξανααπαγάγει (καρμπόν) τον Μυλωνά. Εκεί θα είναι για Νόμπελ....

  11. daris avatar
    daris 23/02/2009 21:12:02

    ΘΛΙΒΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ...
    ΘΛΙΒΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ...ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ!!!

  12. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 23/02/2009 21:15:44

    Δεν είναι τυχαίο που το υπουργειο δικαιοσύνης προκηρυσσει διαγωνισμο για σωφρονιστικους υπαλληλους και θα γινει το σωσε.Το τι μεσον θα παιχτει δεν λεγεται.Εκει είναι το χρημα.Ταριφα για εξυπηρετηση πλουσιου φυλακισμενου.Εαν εχεις χρημα και μεσον τοτε κανεις τον οποιοδηποτε υπαλληλο.Η αποδραση ηταν το πιο φαντασμαγορικό.

  13. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 23/02/2009 21:25:20

    @Κανείς

    Εντάξει το καταλάβαμε ότι είσαι δεξιός.

    Περαστικά, σε τριάντα χρόνια θα είσαστε πάλι κυβέρνηση.

  14. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 23/02/2009 21:27:07

    Και δυστυχως.πανω από δυο μερες δε θα κρατησει η απόδραση.Και χάθηκε και η φιλότιμη προσπάθεια όλων των ελλήνων να αναλύσουν την σεχτα και τους δημοσιογραφικους της στόχους.ολοι φοβουνται ξαφνικά.Γιατί;Είναι όλοι πολύτιμοι;

  15. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 21:44:52

    Ο Σάλι Μπερισια ανοίγει το λιμάνι στο Shengjin στους Κοσσοβάρους αλλά και προωθεί άλλες διευκολύνσεις

  16. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/02/2009 22:05:54

    Κανείς Says
    Μόνο αυτά είναι τα έντιμα! (τα κομματα της Αριστερας)

    -καλα το καταλαβα οτι ζεις σε αλλη χωρα (μας ειπες εσεις οι ελλαδικοι, αλλα δεν το καταλαβα απο αυτο..)

  17. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/02/2009 22:08:11

    @κανεις
    ακυρο το σχολιο. προετρεξα να γραψω επειδη ηθελα να παρακολουθησω τους μεγαλους ελληνες, και δεν διαβασα ολο το κειμενο σου

  18. PATRA avatar
    PATRA 23/02/2009 22:16:32

    ''Πεποίθηση της κυβέρνησης είναι, από τα μέχρι τώρα υπάρχοντα στοιχεία, ότι αυτή η εγκληματική ενέργεια δεν θα μπορούσε να γίνει, δεν θα μπορούσε να πετύχει, χωρίς την ύπαρξη συμμετοχής στελεχών του (σωφρονιστικού) συστήματος σε όλα τα επίπεδα από μέσα’’ δήλωσε από την πλευρά του ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευάγγελος Αντώναρος, ο οποίος ανέφερε ότι, προφανώς, τμήματα του συστήματος είναι τόσο διαβρωμένα, ώστε αποδείχθηκε, στην πράξη, πως τα υπάρχοντα μέτρα ήταν αναποτελεσματικά, δεν ήταν επαρκή.

    Οπα γνωματευση ο ... γιαουρτωμενος πανσοφος...

    Ενω τα ...δομημενα και το ...Βατοπεδι
    θα μπορούσαν να πετύχουν, χωρίς την ύπαρξη συμμετοχής στελεχών του συστήματος σε όλα τα επίπεδα από μέσα.

    Και... ριξε απλετο φως,
    και ...δωστου ανεξαρτητη δικαιοσυνη
    και ...παπαρολογιας το αναγνωσμα

    Μηπως μας δουλευουν οι ...γελωτοποιοι???

  19. PATRA avatar
    PATRA 23/02/2009 22:24:01

    Παρεπιπτοντως,
    γνωριζει κανεις καποιον -εκτος του Παλαιοκωστα- που να εκλεψε πανω απο 1.000.000 ευρω και να εκανε φυλακη?
    Σε εποχες κρισης, τυποι σαν τον Παλαιοκωστα πρεπει να ειναι εξω για να κινηται το χρημα...

  20. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 23/02/2009 22:28:59

    Εννοειται οτι μας δουλευουν.Ας ασχοληθουμε με τον Σον Πεν.και τις αδελφαρες του.παω να το ξαναδω το εργο.

  21. relais avatar
    relais 23/02/2009 23:06:42

    Συμφωνα με τα νεα μετρα.
    Ο επόμενος διευθυντής των φυλακών Κορυδαλλού θα έχει τουλάχιστον βαθμό
    αντιπτέραρχου!

  22. Cleine Meine avatar
    Cleine Meine 23/02/2009 23:12:43

    @ 18 Dubai Expatriate...


    Η Εταιρεία Ρουφιανόσκονης Άνοιξε
    και σας περιμένει...

    Μόνο σοβαρές προτάσεις…
    εμπιστοσύνη-εχεμύθεια-αποτελεσματικότητα

    Περαιτέρω πληροφορίες
    Strange Tractor

    -
    Καλά το υποψιαζόμουνα, οτι είσαι
    κολλητάρι του Eichmann
    φιλαράκι του mengele
    και παιδικός φίλος του cornelsen...

    Οχι ρε, δεν θα ρουφιανέψουμε!
    Δεν τα θέλουμε τα αιματοβαμμένα δολλάρια σας!

    Μήπως τελευταία είχες πάει στο Burundi?
    Η είναι καποιος άλλος "δικός μας" εκεί?

  23. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 23/02/2009 23:28:20

    Έχει πολλούς εκπατρισμένους απο όλες τις χώρες του λεγόμεου τρίτου δρομου..εννοούσα τρίτου κόσμου

  24. The man from Nairobi avatar
    The man from Nairobi 23/02/2009 23:37:03

    @ 11, 18
    τι σχέση έχουν οι "νεοταξιτες", οι Massa-grande (τους θυμάστε), η μεγάλη μάσα, το Βατοπέδι, τα Ζωνιανά και οι "κοριοί κινητών" του Βουλγαράκη;
    Τελικά, τα δωσαν πίσω ή όχι τα οικόπεδα;
    Does anyone know;

  25. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/02/2009 23:40:49

    PATRA-Και ο Θεμος ,Μάκης ,Νίκος κλπ κάθε μέρα μέσα στο σπίτι μας είναι μέσο ΤV είναι …

  26. Decay avatar
    Decay 24/02/2009 00:03:18

    Δέσμη 10 μέτρων για τις φυλακές

    "Τη λήψη 10 μέτρων αποφάσισε η κυβερνητική επιτροπή, μετά τη νέα απόδραση Ριζάι και Παλαιοκώστα με ελικόπτερο από τον Κορυδαλλό. Μεταξύ αυτών η κατάργηση ανωνυμίας του κατόχου καρτοκινητών τηλεφώνων."

    Απο τη Ναυτεμπορική DOT gr

  27. Decay avatar
    Decay 24/02/2009 00:06:19

    Τα ποιό ενδιαφέροντα κατα την άποψή μου είναι:

    2. Τοποθέτηση ηλεκτρονικών μέσων εντοπισμού χρήσης κινητών τηλεφώνων στις φυλακές.

    7. Πρόσληψη συμβούλου ασφαλείας με διεθνή διαγωνισμό.

    8. Στελέχωση του σώματος επιθεωρητών καταστημάτων κράτησης.

    9. Νομοθετική ρύθμιση για την επέκταση του πόθεν έσχες των σωφρονιστικών υπαλλήλων

  28. Decay avatar
    Decay 24/02/2009 00:07:50

    Και βέβαια το

    1. Ειδική νομοθετική ρύθμιση για την κατάργηση ανωνυμίας του κατόχου καρτοκινητών τηλεφώνων.

    Γιατί απτεται θεμάτων ανωνυμίας γενικότερα...
    Κακό σημάδι...

  29. ariel avatar
    ariel 24/02/2009 02:52:15

    @ 27 όχι μόνο δεν έδωσαν τα ακίνητα πίσω, αλλά έκαναν νέα αίτηση για οικοδομικές άδειες. Γιατι, πίστεψες ποτέ πως θα τα δώσουν?? Πυροτέχνημα ήταν

  30. thanos avatar
    thanos 24/02/2009 05:55:50

    11-Κανείς

    February 23rd, 2009 at 8:43 pm

    Kαι με αυτα που μας ειπες,τιποτα δεν μας ειπες.
    Μουγγα για την ταμπακερα.

  31. thanos avatar
    thanos 24/02/2009 06:07:56

    26-Dubai Expatriate
    February 23rd, 2009 at 11:28 pm

    Φιλαρακο σε πηρανε ολοι χαμπαρι.Την περασμενη εβδομαδα κατι πηγες να κανεις αλλα βιαστικες, δεν μπορεσες να κρατηθεις.Αnyway good try.

  32. χιώτης avatar
    χιώτης 24/02/2009 19:07:01

    κανείς @11 Όχι ακόμα! Για καλό και για κακό προγραμμάτισέ το σύντομα. Είναι πολύ όμορφο νησί.