#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2010 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Θερμό χειμώνα" προβλέπει η ΑΔΕΔΥ



Θερμό χειμώνα, με μαζικές και σκληρές αντιδράσεις, λόγω της κατάστασης που οδηγεί «την οικονομία σε αποσάρθρωση και διάλυση» προβλέπει η ΑΔΕΔΥ.

Αυτό δήλωσε το μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΑΔΕΔΥ Ηλίας Δόλγιρας, μετά τη συνάντηση που είχε αντιπροσωπεία της ΑΔΕΔΥ με τους υπουργούς Εσωτερικών και Οικονομικών Γιάννη Ραγκούση και Γιώργο Παπακωνσταντίνου, στο υπουργείο Εσωτερικών.

Η συνάντηση έγινε στο πλαίσιο ενημέρωσης των υπουργών, οι οποίοι θα μεταφέρουν τα αιτήματα της ΑΔΕΔΥ, στον πρωθυπουργό ενόψει της ΔΕΘ

Ειδικότερα, ανακοινώθηκαν κινητοποιήσεις τόσο στο πανευρωπαϊκό επίπεδο στις 28 Σεπτεμβρίου, όσο και στη ΔΕΘ στις 11 Σεπτεμβρίου.

Οσον αφορά τις προτάσεις και τα αιτήματα της ΑΔΕΔΥ, οι εκπρόσωποί της δήλωσαν πως δεν αποδέχονται κλαδικά μισθολόγια αλλά ένα ενιαίο, ζητούν την επαναφορά του 13ου και 14ου μισθού και δεν συζητούν περαιτέρω μείωση των αποδοχών τους.

Το άλλο μέλος της ΑΔΕΔΥ, που έκανε δηλώσεις μετά τη συνάντηση, η κ. Δέσποινα Σπανού, ανέφερε πως η συνάντηση αυτή έγινε για το θεαθήναι, καθώς οι υπουργοί δεν δεσμεύτηκαν για τίποτα και τόνισε, πως οι αποδοχές των υπαλλήλων είναι πολύ χαμηλές και ο πληθωρισμός έχει αυξηθεί, με αποτέλεσμα, να μην μπορούν οι δημόσιοι υπάλληλοι να καλύψουν το κόστος ζωής.

Όσον αφορά το πρόγραμμα «Καλλικράτης», σημείωσαν πως υπάρχει κίνδυνος διοικητικού χάους, αφού έχουν αυξηθεί πάνω από 150%, σε σχέση με άλλες χρονιές, οι συνταξιοδοτήσεις υπαλλήλων, γεγονός, που δημιουργεί προβλήματα τόσο στους εργαζόμενους, όσο και στη διοίκηση.

Επίσης, παρ' όλο που αποδέχονται την ανάγκη αναδιοργάνωσης του δημόσιου τομέα, είναι αντίθετοι στις υποχρεωτικές μετατάξεις.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/08/2010 16:29:09

    Το προεδρείο της ΑΔΕΔΥ έχει αποδείξει πόσο καλά τα έχει βρει με τον Ραγκούση.

  2. antonis avatar
    antonis 27/08/2010 16:35:17

    Οταν λενε θερμο χειμωνα, τι εννοουν; Οτι θα κανει ζεστες;
    Γιατι αν εννοουν μαζικες αντιδρασεις τις 2ωρες πεζο-πορειες στο κεντρο, τοτε ακομα και οι λεξεις εχουν χασει το νοημα τους.

    Η ηγεσια των συνδικαλιστων εχει πολυ μεγαλες ευθυνες που ολα τα μετρα εδω και χρονια περνανε χωρις σχεδον καμια αντιδραση.

    Ας σταματησουν λοιπον το δουλεμα, γιατι εχουν καταντησει το ιδιο με τους πολιτικαντηδες.

  3. Χρήστος avatar
    Χρήστος 27/08/2010 17:32:31

    Διαβάστε...πασοκικη αξιοκρατία... ξετσίπωτοι...

    http://apolitik.pblogs.gr/2010/08/668497.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ Χρήστος 27/08/2010 18:10:09

      Κι άλλες? Δεν χρειάζεται να μας δείχνει καθημερινά η Αννούλα πόσο αξιοκρατική είναι.

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Orestios 27/08/2010 18:23:25

        απλά υπενθυμίζω το πόσο ελεεινοί είναι οι πασοκοι...

  4. aloha avatar
    aloha 27/08/2010 19:53:58

    μαγκες αν δεν περικοπουν κατα 30% οριζοντια οι μισθοι στον ιδιωτικο τομεα, το μπουρδελο μπρος δεν παιρνει..

    παρτε το χαμπαρι επιτελους..

    απο δω το πανε απο κει το πανε..
    βλεπουν δεν γινεται τιποτα..

    ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

    το ζηταει ολη η αγορα και η κοινωνια.

    ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΡΓΑ

    • robovoter avatar
      robovoter @ aloha 28/08/2010 15:04:07

      symfono 100%

  5. antonis avatar
    antonis 27/08/2010 21:00:12

    Ποια αγορα και ποια κοινωνια ζηταει μειωση μισθων ρε ανθρωπε;;;

  6. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 27/08/2010 21:34:39

    aloha
    στο γιατρό γρήγορααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!

  7. bgtrotel avatar
    bgtrotel 27/08/2010 22:37:16

    Τώρα ξύπνησαν αυτοί; Ή περίμεναν τον φιλοκυβερνητικό τύπο να αρχίζει να τους αδιεάζει για να τοποθετηθούν. Ούστ ρεεεεεεεεεεεεε.

  8. The Saint avatar
    The Saint 28/08/2010 02:24:06

    Διαβάσατε καλά ΤΙ λέει η κα Σπανού? Το κόστος ζής έχει αυξηθεί, και δεν μπορούν να το καλυψουν οι ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ με το μισθό που παίρνουν!
    Βεβαίως γιά την πάρτη τους θα μιλήσουν αυτοί, γιατί άλλο?
    Ας έρθει η κα Σπανού να της δείξω εγώ πώς περνάω το μηνα μου με τα 500€ του ταμείου, γιά να καταλάβει, οτι ΑΥΤΗ (ΑΥΤΟΙ) παίρνει τον -έστω μειωμένο- μισθό της βρέξει χιονίσει.
    Ολοι οι ταλαίπωροι ενός ιδιωτικού τομέα, που αργοσβήνει, με όλα τα ψυχολογικά συμπαρομαρτούντα που αφήνει μιά τέτοια σοβουσα κατάσταση, μη ξεροντας τι σου ξημερώνει αύριο, ολοι αυτοι οι ΑΝΕΡΓΟΙ εκεί έξω τι να πούν?
    Ε; ΤΙ;
    ΚΑι ενώ θα περιμέναμε εμείς εδώ έξω να έχετε ήδη κάνει με την ΕΝΕΡΓΟ συμμετοχή σας τα πάντα λαμπόγυαλο, έχετε λουφάξει, γιά να μην υποστείτε τα χειρότερα, και ξέροντας ότι ΟΛΕΣ οι κυβερνήσεις είναι ψηφοθηρικά υποχείρια ΔΙΚΑ σας, κουνιέστε γιά το θεαθήναι...
    Εσείς ναι κυριοι ΔΥ, που αν η κυβέρνηση αυτή είχε ΤΣΙΠΑ και ότι έλεγε το εννοούσε, τουλάχιστον 500.000 απο εσάς θα έπρεπε αυτη τη στιγμή να είναι στα σπίτια τους.
    ΤΟΤΕ θα ήθελα να σας δώ... ΤΟΤΕ...
    Δεν πάτε στον αγύριστο όλοι λέω εγώ....

    • mineiko avatar
      mineiko @ The Saint 06/09/2010 16:50:16

      Αν και λόγω καλοκαιρινής ραστώνης καθυστερημένα , νομίζω ότι θα συμφωνήσεις στο εξής: Με βάση την πρόσφατη απογραφή των Δ.Υ, συμπεριλαμβανομένων των ένστολων ( Στρατιωτικών, Λιμενικών, πυροσβεστών, αστυνομικών) όλοι μαζί είναι 768.909. Εξ΄ αυτών 125.000 περίπου είναι εκπαιδευτικοί και σύμφωνα ακόμη και με την κ. Διαμαντοπούλου δεν είναι αρκετοί. Πολλά σχολεία θα αντιμετωπίσουν φέτος πρόβλημα.
      Πως λοιπόν, Εσύ, θα κάλυπτες τις ανάγκες της Εθνικής Άμυνας, της Εκπαίδευσης , της Δημόσιας Διοίκησης με 500.000 λιγότερους, δηλαδή με 269.000 υπαλλήλους και ενστόλους. Με Ιδιωτικούς Δασκάλους ή Μισθοφόρους εξ΄ ευρωπαϊκής Ένωσης αστυνομικούς (κοινώς μπάτσους) και Στρατιωτικούς. Μήπως ανήκεις στους ανθέλληνες "Ελληνόφωνες" της διασποράς πραχτορίσκους που δραστηριοποιούνται στα διαδίκτυο μαζί με την “mama mar”.