#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2009 03:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Θα πάρω κι άλλους μαζί μου"

Μεγαλοεπιχειρηματίας μεταφέρει τις απειλές

Τον υπέρ πάντων αγώνα για να μείνει στη Γερμανία, δίνει ο Χριστοφοράκος ο οποίος επιζητά ακόμη και την ενοχοποίησή του εκεί προκειμένου να δικαστεί στο Μόναχο. Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι του έχει ήδη ασκηθεί δίωξη για δωροδοκία, γεγονός που θα καθυστερήσει σημαντικά ή και θα αποτρέψει την έκδοσή του στην Ελλάδα. Όμως, για να είναι καλυμμένος παίζει και το δεύτερο χαρτί του. Αν έλθει στην Ελλάδα να έχει κάνει από πριν deal για την δικαστική μεταχείρισή του.

Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews, ο Χριστοφοράκος συνομιλεί με σημαντικό επιχειρηματία στην Ελλάδα και μέσω αυτού στέλνει μηνύματα στους Έλληνες πολιτικούς που κάποτε έκαναν ουρά έξω από τα γραφεία της Siemens για λεμονοστύφτες και άλλες συσκευές και σήμερα κάνουν ότι δεν τον ξέρουν. Με τον τρόπο αυτό προσπαθεί να στείλει προειδοποιητικές βολές ότι αν καταδικαστεί  με βαρύτατες ποινές θα πάρει κι άλλους μαζί του...

Η επόμενη εβδομάδα πάντως είναι κρίσιμη καθώς αναμένεται να δώσει κι άλλα στοιχεία στην γερμανίδα εισαγγελέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ρan avatar
    ρan 05/07/2009 09:26:38

    Eίτε τα βγάλουν στην φόρα είτε όχι ,ο κόσμος ξέρει οτι τα πήρανε για ακόμη μια φορά.
    Αυτό που πηράζει περισσότερο είναι το θράσος αυτών που τα πήρανε και κυκλοφορούν σε κανάλια και σε κοματικές συγκεντρώσεις ,χωρίς να αισθάνονται οτι έκαναν κάτι κακό ,κάτι παράνομο, κάτι καταδικαστέο και μάλιστα πολλοί απο αυτούς μιλάνε για πάταξη της φοροδιαφυγής και για μέτρα εναντίον της λαμογιάς.
    Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΝΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΟΥΣ ΤΣΙΠΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ

  2. Swell avatar
    Swell 05/07/2009 10:02:38

    Aυτό που τρομάζει είναι ότι η αλητεία πλέον αποτελεί εθνικό όραμα.

  3. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2009 11:00:37

    και η «κουτοπονηριά» και η αφέλεια έγινε συνώνυμο του Έλληνα όπου γης …τι καλό να περιμένουμε ….

  4. polygnostis avatar
    polygnostis 05/07/2009 11:07:06

    απο το c4i.....ξεκινάει...το λύσιμο του Α....γόρδιου δεσμού των....

  5. Lavazza avatar
    Lavazza 05/07/2009 11:12:47

    Βρε παιδιά, νά ρωτήσω κάτι:

    Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Γερμανία από Έλληνες γονείς μετανάστες.

    Ο νόμος τότε έλεγε οτι για να κάνεις αίτηση για γερμανική Ιθαγένεια θα πρέπει εσύ να έχεις γεννηθεί, μεγαλώσει και ζήσει αδιάκοπα τουλάχιστον 18 χρόνια συνεχόμενα στη Γερμανία και οι γονείς σου τουλάχιστον 20 χρόνια να έχουν ζήσει αδιάκοπα εκεί.
    Φυσικά εξυπακούεται οτι δεν θα πρέπει ούτε εσύ ούτε και οι γονείς σου σε αυτό το διάστημα όχι μόνο να μην έχεις/έχουν διωχθεί ποινικά αλλά να μην έχει γίνει καν κάποια έρευνα της Αστυνομίας εις βάρος σου/τους.

    Ο Χριστοφοράκος πώς πήρε γερμανική Ιθαγένεια;;;

    Αφού δεν γεννήθηκε εκεί.

    Ή μήπως μεσολάβησε η SIEMENS να τον κάνει Γερμανό για να τον στείλει μετά Δερβέναγα στην Ελλάδα...;;;

  6. Lavazza avatar
    Lavazza 05/07/2009 11:15:37

    @4 polygnostis

    Το C4I είναι πολύ "φρέσκο"...

    Πιό πίσω πήγαινε στις αμαρτωλές συμφωνίες με τον ΟΤΕ, τα ψηφιακά κτλ.

    Το κακό ξεκίνησε με το Μητσοτάκη, διατρανώθηκε πλατιά με την οκταετία Σημίτη και τα "τελειώματα" τα είδαμε στα 2 πρώτα χρόνια του Καραμανλή...

  7. ataktos avatar
    ataktos 05/07/2009 11:24:44

    Lavazza- κάπου διάβασα για την υπηκοότητα του ότι στην υπόθεση έχει παρέμβει η εισαγγελία της Καλσρουης

  8. polygnostis avatar
    polygnostis 05/07/2009 11:51:33

    @ Lavazza
    απο το c4i.....ξεκινάει...το λύσιμο του Α....γόρδιου δεσμού των....!!!!!!!!!είναι το πιό απλό κα ηλίθια στημένο,ακομψα και δεμένη η κατηγορία στους Κινεζίζοντες και Κινεζόφιλους....με χαρτιά,απολογίες και ντοκουμέντα!!!....2 μέρες θέλει να απαγγελθούνε κατηγορίες από λίγο κάτω μέχρι πάνω!!!

  9. occultist avatar
    occultist 05/07/2009 12:03:18

    @ 5 Lavazza
    Μη συνχέεις τους όρους. Αλλο ιθαγένεια και άλλο υπηκοότητα. Μπορείς να έχεις Ελληνική ιθαγένεια αλλά να είσαι Γερμανός υπήκοος. Οπως οι έγχρωμοι μετανάστες στην Ελλάδα έχουν την ιθαγένεια της χώρας από όπου προέρχονται, αλλά άν τους δωθούν χαρτιά αποκτού Ελληνική υπηκοότητα. Και ο Χριστοφοράκος έχει Γερμανική υπηκοότητα.

  10. alexoulis avatar
    alexoulis 05/07/2009 13:07:11

    me geia ne look factora!

  11. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 05/07/2009 13:17:12

    Έχει αλλάξει ο νόμος για την υπηκοότητα. Τον άλλαξε ο Σρέντερ για να παίρνουν Γερμανική υπηκοότητα οι ξένοι κάπως πιο εύκολα. Τώρα πρέπει να είσαι 8 χρόνια εκεί, να μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου δουλεύοντας και να μην έχεις κάνει χρήση υπηρεσιών κοινωνικής πρόνοιας. Οπότε κρατάνε μόνο τους ικανούς. Πάντως οι ξένοι δεν ενδιαφέρονται να πάρουν Γερμανική υπηκοότητα.

  12. Orestios avatar
    Orestios 05/07/2009 14:31:18

    Και τους κολλητούς θα πάρει μαζί του?

  13. Le canard avatar
    Le canard 05/07/2009 14:49:04

    Για το C4i, μήπως πρέπει να εξετάσει επιτέλους η δικαιοσύνη και την ενδεχόμενη εμπλοκή ανθρώπων του "Αθήνα 2004"; Δηλαδή, του περιβάλλοντος Γιάννας;

  14. ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ avatar
    ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ 05/07/2009 16:10:57

    ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ?
    Ο ΜΟΥΡΓΟΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!

  15. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 05/07/2009 16:33:58

    Ελληνες, τρομαγμενοι δεν ειμαστε εμεις, ειναι ολοι αυτοι που εφεραν τον τοπο στο σημερινο χαλι και ξερουν οτι ερχεται η ωρα να πληρωσουν, οσες μεθοδευσεις και αν κανουν ακομα και οποια "μεσα" χρησιμοποιησουν. Κι' αυτο θα το καταλαβουν καλυτερα στις εκλογες που ερχονται με το μαυρισμα που θα φανε απο τους Ελληνες, ολους τους Ελληνες.
    ΥΓ. Ο Χριστοφορακος εχει γεννηθει στην Ελλαδα, εχει συνεπως ελληνικη ιθαγενεια και υπηκοοτητα, εδω διεπραξε ολα αυτα για τα οποια κατηγορειται και εδω πρεπει να πληρωσει - σ' εμας οφειλει και οχι στους Γερμανους. Η επικληση της γερμανικης υπηκοοτητας, που απεκτησε εν συνεχεια δεν αιρει σε καμμια περιπτωση τη δικαιοδοσια μας, εκτος αν τοτε που πηρε τη γερμανικη υπηκοοτητα απεβαλε οικειοθελως την ελληνικη.

  16. “Θα πάρω κι άλλους μαζί μου” | Search Top Greek Blog avatar
    “Θα πάρω κι άλλους μαζί μου” | Search Top Greek Blog 05/07/2009 17:01:15

    [...] Επιστροφή στην πηγή της δημοσίευσης ! [...]

  17. G. Αποστολόπουλο; avatar
    G. Αποστολόπουλο; 05/07/2009 17:06:32

    Ο Αρκάς στη καταγωγή ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριος Β. Παπούλιας, πρόεδρος του Ομίλου Προβληματισμού για τον Εκσυγχρονισμό της Κοινωνίας μας (ΟΠΕΚ) τη δεκαετία 1991-2001, που διετέλεσε επιπλέον Πρόεδρος της ΔΕΗ Α.Ε. (2000- 2004), Πρόεδρος του ΟΤΕ Α.Ε. (1996- 2000), και προγενέστερα υποδιοικητής της ΕΤΒΑ, γενικός γραμματέας ΔΕΚΟ του υπουργείου Εθνικής Οικονομίας, και σύμβουλος του υπουργού Γεωργίας Κ. Σημίτη, (δες: http://www.perizitito.gr/authors.php?authorid=8674 ) συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των 21 ατόμων που τους έχει επιβληθεί απαγόρευση εξόδου από τη χώρα, λόγω εμπλοκής τους στο σκάνδαλο ΟΤΕ–SIEMENS, (http://www.paron.gr/v3/new.php?id=42453&colid=37&catid=33&dt=2009-06-21 0:0:0)
    Επί της θητείας Παπούλια στη ΔΕΗ Α.Ε. (2000- 2004) οργίασαν οι απευθείας και/ ή μεθοδευμένες αναθέσεις των μεγάλων Έργων της ΔΕΗ (ταινιόδρομοι Μεγαλόπολης, αεριοστρόβιλοι Κρήτης, Λαύριο, κλπ) στις γνωστές ελληνικές εταιρείες σε υπερβολικά τιμήματα, που προκάλεσαν τις επανειλημμένες παρεμβάσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με τις αλλεπάλληλες καταδίκες της Ελλάδας από το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων. Η πλέον πρόσφατη καταδίκη δημοσιεύτηκε στις 04 Ιουνίου 2009, και αφορά μεθοδεύσεις στην ανάθεση του έργου της ΔΕΗ στον Αθερινόλακκο Ν. Λασιθίου Κρήτης, αξίας πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ, μεταξύ 2003 – 2005. Η είδηση της νέας ευρωκαταδίκης σημειωτέον αποκρύφτηκε από όλο τον διαπλεκόμενο Τύπο…. Η Εφημερίδα ΑΞΙΑ της 27/06/2009 ερωτά: 1. Τα πεπραγμένα του καθ. Δημ. Παπούλια κατά τη διάρκεια της θητείας του στη ΔΕΗ πότε παίρνουν σειρά εξέτασης από την Ελληνική Δικαιοσύνη; 2. Μήπως το νέο επάγγελμα του κ. Παπούλια είναι τώρα πιά κηπουρός, αφού έχει θεαθεί πολλές φορές να ποτίζει το γκαζόν βίλας που ανήκει σε offshore εταιρεία;
    Εμείς επιπλέον ερωτούμε:
    3. Πότε θα ασχοληθεί επιτέλους η Ελληνική Δικαιοσύνη με τη διαφθορά στην Eνέργεια, που είναι πολλαπλάσια του ΟΤΕ? Είναι δικαιολογία ότι δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία διακίνησης μαύρου χρήματος, επειδή όλες οι συναλλαγές έγιναν χέρι με χέρι μεταξύ των γνωστών εγχώριων εταιριών?
    4. Τι έχει κάνει ο πολύς Τάκης Αθανασόπουλος, καθηγητής και αυτός από την Αρκαδία, για να περιορίσει τη συνεχιζόμενη διαφθορά στη ΔΕΗ?

  18. GENOPISTHS avatar
    GENOPISTHS 05/07/2009 19:17:54

    κ. Αποστολόπουλε,

    Ο πολύς Αθανασόπουλος λύνει το ενεργειακό πρόβλημα των νησιών μας με ενοικιαζόμενες γεννήτριες σε τρελλά τιμήματα με μαιμούδες διαγωνισμούς και ανέθεσε στη Τουρκική Εταιρία Zorlu τη συντήρηση των μηχανών της ΔΕΗ στη Ρόδο
    http://www.zorlu.com.tr/EN/GRUP/ene_om.asp

    Πίσω από αυτές τις δουλιές είναι η Οικ. Μητσοτάκη, ο Αντιπρόεδρος Χατζυαργιρίου που ο Σημίτης είχε διορίσει στο ΚΑΠΕ είναι ο άνθρωπός τους- κλειδί στη ΔΕΗ σήμερα.

    Ο Αθανασόπουλος θα έχει τη τύχη του Παπούλια, ο Χατζυαργιρίου και η συμμορία του κάνουν πάρτυ και αυτός κοιμάται, έτσι θα είναι ο Ιάπων που θα πληρώσει ...

  19. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 05/07/2009 22:30:04

    Ο πατέρας του Χριστοφοράκου είχε κάποιο "ρόλο" επί Κατοχής. Εξ'ου και η υπηκοότητα η Γερμανική.

    Επίσης ο Χριστοφοράκος ήταν συμμαθητής της Ντόρας στη Γερμανική σχολή Αθηνών.

    Αυτά τα ολίγα για..ψάξιμο από όσους θέλουν.

    Πάντως πάει μακριά η βαλίτσα..

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2009 13:53:33

    Καλημέρα σε όλους ! ο ο νεος σχεδιασμος ειναι πολυ καλος.. "ΑΛΛΑΓΗ" ?? χαχαχα

    παντως εγω εχω το κολλημα μου με το ΠΑΣΟΚ και το 1εκ Ευρα του Τσουκρατου. Αφεθηκε ελευθερος ...
    - οσοι παρελαβαν το χρημα δεν θα κληθουν ?
    - ο τοτε πρωθυπουργός ο οποιος και ειναι ενημερος και υπευθυνος για τους ισολογισμους ??

    - το Κομμα ΠΑΣΟΚ ειναι στο απυροβλητο? με το ΚΚΕ μονο να τα βαζουμε το οποιο αρνηται πεισματικα τον οποιοδηποτε ελεγχο ενω συγχρονως αξιωνει έλεγχο των οικονομικων στις κρατικες και ιδιωτικες εταιριες ( για το συμφερον των εργαζομενων... )

    - Αν εγω κανω μια αγωγη στο ΠΑΣΟΚ για χρηση προιοντος εγληματος και ξεπλυμα μαυρου χρηματος με απαιτηση μεχρι να ξεκαθαρισει σε αρειο παγο να μην εχει δικαιωμα να κατεβαινεισ σε εκλογες.... τι θα μου πουν ?? ποιοα θα ειναι η υπερασπιστικη τους γραμμη ?

    Ελευθερος Τρυπος.

    ΠΠ