21/06/2010 21:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Θα είμαστε μπροστάρηδες στους αγώνες για τη διασφάλιση του ασφαλιστικού συστήματος….!!!”



Ήταν 29 Νοεμβρίου 2007 στο συνέδριο της ΑΔΕΔΥ όταν ειπώθηκε η παραπάνω φράση....

"Θα είμαστε μπροστάρηδες στα πεζοδρόμια, στη βουλή, στους αγώνες για τη διασφάλιση του δημόσιου ασφαλιστικού συστήματος....!!!"

Τότε πρωθυπουργός της Ελλάδας ήταν ο Κ.Καραμανλής και στην κυβέρνηση ήταν η Νέα Δημοκρατία...Μπροστά τότε από το ΠΑΣΟΚ υπήρχε ένα ισχυρό νεοσυντηρητικό κατεστημένο που δεν ήθελε τη φωνή του λαού ενωμένη...!!!Από κάτω χειροκροτούσαν και ο βουλευτής Ηλείας του ΠΑΣΟΚ κ.Γ.Κουτσούκος και ο κ.Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ...!!!

Σήμερα;

pyrgos-news.blogspot.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2010 21:08:29

    το έχει η οικογένεια να είναι τόοοοσο ψεύτες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 21/06/2010 21:11:03

      Κι όμως.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 21/06/2010 21:14:02

      Το μεσαίο του όνομα είναι Πινόκιο

  2. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 21/06/2010 21:13:56

    Ατιμούλη έκανες και αστειάκια τότε! Εκ του ασφαλούς βεβαίως, βεβαίως....

  3. Χαμένος avatar
    Χαμένος 21/06/2010 21:14:25

    Να γελάσει ή να κλάψει κάποιος;

  4. Greco avatar
    Greco 21/06/2010 21:20:02

    πρεπει να ναι το συνεδριο που φωναζαν "το ασφαλιστικο δεν ειναι παιχνιδακι,για να το αφησουμε στα χερια του γιωργακη"

    • Greco avatar
      Greco @ Greco 21/06/2010 21:21:57

      δρομο μισελληνες!
      ο,τιδηποτε εθνικο κ ελληνικο το μισειτε

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Greco 21/06/2010 23:18:05

        Μας αντιπαθεί ο άνθρωπος! Φως φανάρι!

        http://www.youtube.com/watch?v=DFS_YssqO_M

        Αυτό εξάγεται κι από τα βιβλιαράκια που διαβάζει και προτείνει και στην ιστοσελίδα του μάλιστα για κάθε ενδιαφερόμενο... Ρίξτε μια ματιά! Αξίζει κάθε Έλληνας να το δει για να καταλάβει που έχουμε μπλέξει!

      • boanerges avatar
        boanerges @ Greco 22/06/2010 15:30:40

        Για το βιβλίο που αναφέρει η Μαρία, δείτε και μια κριτική στην Ελευθεροτυπία από ποιόν άλλον; από τον Ηρακλείδη ("να ντρέπεσαι να είσαι Έλληνας")http://archive.enet.gr/online/online_issues?pid=51&dt=02/01/2009&id=23561660

  5. τάσος avatar
    τάσος 21/06/2010 21:25:18

    αφού ο κόσμος γουστάρει, τί τους χαλάτε. καταλάβετέ το, έτσι γουστάρουν, έτσι νιώθουν άνετα, με το ψέμα, την απάτη και την πουστιά. άμα κάποιος πει αλήθεια θα τον πουν μαλάκα. "καλά αυτό το κορόιδο θα μας κυβερνάει". το πασόκ απλά τους δίνει αυτό που θέλουν. δεν έκανε το πασόκ έτσι την ελλάδα, η ελλάδα έκανε έτσι το πασόκ. αφήστε τους ήσυχους και στην τελική ή γίνετε πασοκσήδες να το ευχαριστηθείτε ή πάρτε το μπούλο. τόσα χρόνια σ'αυτήν την κωλοχώρα δεν έχετε πάρει χαμπάρι τί γίνεται, ακόμα τους καταγγέλνετε. έχουνε περάσει τριάντα χρόνια, ήμαρτον. και στην τελική άμα δεν θέλετε να φύγετε, βουλώστε το και μην τους ξενερώνετε. αφού δεν πρόκειται να κάνετε τίποτα, εξάλλου. (πλάκα κάνω, δεν πιστεύω να παρεξηγήθηκε κανείς;)

    • Orestios avatar
      Orestios @ τάσος 21/06/2010 21:35:56

      Ναι, ναι. Ας προκυρήξει εκλογές το GAP αν τολμάει. Από λεονταρισμούς χορτάσαμε, τό ίδιο και από ψέματα. Εμπρός λοιπόν για εκλογές.

      • τάσος avatar
        τάσος @ Orestios 21/06/2010 21:40:34

        και στις εκλογές πάλι πασόκ θα βγει, απλώς θα συμπιεστούν δύο τετραετίες σε δύο-τρία χρόνια και θα γλιτώσουμε πολύ νωρίτερα. άμα κάνει εκλογές δηλώνει πως είναι σε αποστολή αυτοκτονίας μαζί με το κόμμα του, κάτι που θα είναι προς τιμήν του.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 21/06/2010 21:46:11

        Αν δηλώσει καμικάζι είναι προς τιμήν του; Από πότε ο αυτοκτονικός ιδεασμός είναι τιμή; Και αν αυτός θέλει να αυτοκτονήσει να πάρει το σόϊ του και να πάει να γίνει ολοκαύτωμα στο Άλαμο. Η Έλλάδα τι φταίει να πληρώνει τις ιδεοληψίες του;

      • τάσος avatar
        τάσος @ Orestios 21/06/2010 21:52:04

        θα πάρει μαζί του το πασόκ. το βασίλειό μου, για να πάρει μαζί του το πασόκ

        • Factorx avatar
          Factorx @ τάσος 21/06/2010 21:53:54

          !!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 21/06/2010 21:57:10

        Το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται στο δίλλημα αν θα διαλυθεί πρίν ή μετά τις εκλογές. Το μετά είναι σίγουρο με το μαύρο που θα φάει. Τα ποσοστά ΚΚ θα μοιάζουν ουρανοξίστης.

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Orestios 21/06/2010 23:10:23

        που ζεις αγαπητε το ΠΑΣΟΚ εχει διαλυθει εδω και πολυ καιρο

    • Greco avatar
      Greco @ τάσος 21/06/2010 21:41:15

      σε καταλαβαινω
      η συγκεκριμενη ομιλια ειναι copyright απαυτες του πατερα του τη δεκαετια του 80.Το πασοκ επειδη δεν εκφραζει ουτε στηριζεται σε καμια ιδεολογια μπορει και συνενωνει τους ψηφοφορους του μονο μεσω του αντι-δεξιου συνδρομου και αντικαπιταλιστικου ενιοτε(τι και αν δεν εχει μεινει εργοστασιο για εργοστασιο στην ελλαδα)

      τωρα θα μου πειτε καλα δεν ειναι σοσιαλδημοκρατικο το πασοκ?
      οχι βεβαια,ο ανδρεας ειχε απορριψει τη σοσιαλδημοκρατια και πηρε διαζυγιο απτους πνευματικους ανθρωπους αυτου του ρευματος χαρακτηριζοντας τους ως ελιτ και αντιλαικους--γιαυτο το πασοκ παντα εχθρευονταν(βλ.χατζιδακι) και εξαφανισε τους πνευματικους ανθρωπους,που τους ψαχνουμε με το κυαλι σημερα

      επισης τα σοβαρα σοσιαλδημοκρατικα κομματα της ευρωπης,ουτε βριζουν τη δεξια,ουτε τον καπιταλισμο--απλα εκφραζουν πιο εντονα το κοινωνικο κρατος.Επισης τηρουν πολυ κριτικη σταση εναντι της κομμουνιστικης αριστερας,κατι που το πασοκ ποτε δεν εκανε ωστε να ψαρευει κουτορνιθια απο κει

      γιαυτο το πασοκ δεν ειναι ουτε αριστερα(στον εμφυλιο ουδετεροι παρατηρητες και καμια συγκροτημενη αποψη εως σημερα,αλλα και στη χουντα μηδενικη αντισταση το πακ),ουτε κεντρο(ο Γερος θα τους σιχτιριζε αν τα εβλεπε ολα αυτα)...οποτε πως στο διαολο λενε οτι ειναι κεντροαριστερα?αφου δεν ειναι τιποτε απτα δυο

      το dna του πασοκ ειναι ο Λαικισμος και το δουλεμα μεχρι να παρει την εξουσια.Εν ολιγοις πονταρει στο μεσο μ@@κα νεοελληνα που του αρεσουν οι πορειες και οι "λαικοι αγωνες" ετσι για πλακα,αλλα δεν θα του αρεζε να ζει και σε κομμουνιστικο κρατος

      • τάσος avatar
        τάσος @ Greco 21/06/2010 21:50:16

        υπάρχει μία ταινία του γούντι άλλεν που λέγεται η κατάρα του πράσινου (τυχαίο; δε νομίζω.) σκορπιού, όπου εξηγούνται όλα. στην ταινία ο υπνωτιστής όταν αναφέρει τη λέξη istanbul νομίζω, το θύμα τίθεται υπό τον έλεγχό του και κάνει αποτρόπαιες πράξεις που ύστερα δε θυμάται. το ίδιο συμβαίνει με τους πασοκσήδες προεκλογικά με τη λέξη "η δεξιά".

      • Greco avatar
        Greco @ Greco 21/06/2010 21:56:44

        αρα?
        το συγκεκριμενο κομμα ετεροκαθοριζεται και ειναι ανικανο να παραξει Θετικη πολιτικη

        το μονο που ειναι ικανο ειναι να δημιουργει Αρνητικη-Αντιδραστικη πολιτικη οσο ειναι στην αντιπολιτευση(οπως εκανε στον καραμανλη,και ομολογω αυτο το κανει πολυ καλα)

        Γιαυτο και το μονο που πραγματικα μπορει να ενωσει τους παοσκους ειναι η διψα για εξουσια(γιαυτο αποδειχθηκαν και αριστοτεχνες στη διαπλοκη με τα ΜΜΕ)

      • Orestios avatar
        Orestios @ Greco 21/06/2010 22:00:25

        Greco, το έθεσες πολύ ορθά το θέμα.

      • Greco avatar
        Greco @ Greco 21/06/2010 22:05:42

        οι κυριες ιδεες περιεχονται στο βιβλιο "η ελλαδα της μεταπολιτευσης" του γιαννη βουλγαρη,εκδοσεις Θεμελιο

        εχει αναλυσεις για ολα τα κομματα,αλλα κυριως για το πασοκ
        αυτα που ολοι γενικα γνωριζουμε κατα βαθος,αναλυονται και αποκαλυπτονται με πραγματικα εξαιρετικο τροπο

        νομιζω ειναι ενα βιβλιο πολυ χρησιμο για ολους τους νεοδημοκρατες

      • Ψυλλιασμένος avatar
        Ψυλλιασμένος @ Greco 21/06/2010 23:51:45

        Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πάρει στοιχεία από τον μπααθικο σοσιαλισμό του αραβικού κόσμου, που συνένωνε εθνικισμό και λαϊκισμό με μαρξίζουσα ρητορική. Τελικά τα κατάφερε και έστω και μετά το θάνατό του γίναμε Βαγδάτη (με τόσους λαθρομετανάστες Ιρακινούς).

    • boanerges avatar
      boanerges @ τάσος 22/06/2010 10:22:11

      Τα είπες όλα μεγάλε.Δυστυχώς αυτή είναι η νοοτροπία σε ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Τώρα όμως που η μάσα λιγοστεύει (για τους πολλούς)
      ίσως έχουμε αλλαγή Παραδείγματος. ( Η κυρία που χειροκροτάει με μανία στο 0,34''-0,38'' ποιά είναι;)

  6. diasapollon avatar
    diasapollon 21/06/2010 21:47:40

    Αυτή που χειροκροτεί με τόσο πάθος,ποιά είναι ρε παιδιά εκείνη την στιγμή είχε 30 οργασμούς το λέπτο....

    • Greco avatar
      Greco @ diasapollon 21/06/2010 21:58:03

      καμια ξαδερφη της μιμης

    • Orestios avatar
      Orestios @ diasapollon 21/06/2010 21:58:21

      Χειροκροτούν και τα boobs της. Και ένα χαμόγελο ναααααααα.

  7. γκαβουλιακας avatar
    γκαβουλιακας 21/06/2010 21:57:16

    Αφου καταφερε μεχρι και το παιντι ο γκουφυ να δουλεψει τοσο κοσμο και να τον ψηφισουν ως μοναδικη σωτηρια(!!!!!!!!) της χωρας,we are doomed....

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ γκαβουλιακας 21/06/2010 22:01:24

      Not yet...

  8. popolaros avatar
    popolaros 21/06/2010 22:45:59

    α ρε γιωργάκη...δεν υπολόγισες τις νέες τεχνολογίες(youtube) από την μαμά πατρίδα σου, που θα υπενθυμίζουν τα ψέμματα σου σε όλους.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ popolaros 21/06/2010 22:54:58

      ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΗΣΕ ΣΩΤΣΑ ΤΑ ΔΙΣ ΚΑΙ ΤΡΙΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΟ youtube ΘΑ ΚΟΛΛΑΓΕ;

  9. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 22:53:25

    ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΡΓΙΖΕΣΘΕ!!! Ο ΓΑΠ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ!!!! ΑΥΤΟΣ ΚΑΛΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ..ΑΛΛΟ ΕΑΝ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ!! (ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΚΟΥΤΣΟΥΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ....ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ; Α ΝΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ!!!)

  10. Κρης avatar
    Κρης 21/06/2010 22:53:39

    Δημοψηφισμα Δημοψηφισμα Δημοψηφισμα

    http://www.youtube.com/watch?v=xPuj1QlYBNA

  11. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 22:57:11

    ΕΙΔΑΤΕ ΜΑΧΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΡΙΑΔΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ; ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΡΧΟΤΑΝ ΓΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΑΓΡΙΕΜΕΝΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ. Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΗΣ!!

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/06/2010 23:20:14

    To βιντεο ειναι ο καλυτερος λογος για να μη ψηφισει ποτε η ΝΔ κανενα μετρο του ΠΑΣΟΚ ακομη και αν ειναι αναγκαιο.
    Ειναι η απαντηση στους διαφορους παραγοντες που προπαγανδιζαν υπερ του απατεωνα και τωρα ζητουν τη στηριξη του για εθνικους λογους.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ψυχραιμια 21/06/2010 23:48:11

      νομιζω πως ο καλυτερος λογος ειναι οσα διεπραξαν απο τη στιγμη που εκανε κυβερνηση μεχρι να ανακοινωσει τα μετρα

      τα μετρα ηταν το κερασακι αλλα δυστυχως αυτο βλεπει ο κοσμος αυτο τον απασχολει και μονο (δεν εκανε ποτε κανενας απεργια γιατι ο ΟΣΕ χανει 1δισ το χρονο..αφου με πληρωνει εμενα δεν πα'να χανει και 3.. παρτα τωρα) γιαυτο 9α ειναι παντα θυμα των απατεωνων

  13. DOC avatar
    DOC 21/06/2010 23:49:16

    Όπως είπε κι ο ίδιος ο ΓΑΠ προεκλογικά: "Την Κυριακή,όλοι στις κάλτσες".

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ DOC 21/06/2010 23:54:12

      ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΦΟΡΑΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ 2 ΖΕΥΓΗ !!! ΦΤΩΧΟΣΟΣΙΑΛΗΣΤΗΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ

  14. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 21/06/2010 23:52:35

    ΜΠΟΣΤΑΡΗΔΕΣ!!!!! ΜΕΤΕΡΙΖΙ!!!!
    ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ!!!
    ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ Η ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ

    • boanerges avatar
      boanerges @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 22/06/2010 10:09:12

      Θα μας λιώσεις

  15. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar