11/05/2009 20:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω πώς"

[youtube hUokMbJC3P8]Από την ομιλία του Γιώργου Παπανδρέου στο ΤΕΙ Αθήνας:

Προχθές, βρέθηκα σε ένα Πανεπιστήμιο, στο οποίο είχα σπουδάσει, στο LSE της Αγγλίας, όπου τους είπα το εξής: ότι στην Ελλάδα, ακούμε πάρα πολλές διαφημίσεις για τα κινητά, αλλά μία απ' αυτές τις διαφημίσεις, που θύμιζε τα φοιτητικά μου χρόνια στο LSE, είχε ένα τραγούδι των «Ten Years After» που λέει, «I'd love to change the world», «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο». Αν ακούσετε όμως τα λόγια, λέει «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω πώς, γι' αυτό θα αφήσω σε εσένα να το κάνεις». Και είπα στο LSE το πολύ απλό:Μην αφήσετε σε κάποιον άλλο να αλλάξει τον κόσμο.

Αλλάξτε τον εσείς.

Αυτό είναι το μήνυμά μας.

Αυτό είναι το μήνυμα του ΠΑΣΟΚ.

Ευτυχώς στο σημείο αυτό κάποιος τον σκούντηξε και είπε στη συνέχεια:

Ένα δημοκρατικό μήνυμα, το μήνυμα ότι εμείς μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο.

Θα αλλάξουμε την Ελλάδα. Θα τη βάλουμε σε μια νέα πορεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2009 21:00:04

    Μπράβο ρε φάκτορα για το τραγούδι που αποδεικνύει το γιατί η καλή μουσική και δη η ροκ (και οι παραλλαγές της) είναι αιώνια.
    Αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι που παίζει συνεχώς τελευταία, οι περισσότεροι νέοι το ακούνε, το ψάχνουν και νομίζουν ότι είναι πρόσφατο...
    είναι όμως 40 χρόνων!
    Όσο για το ΠΑΣΟΚ (χα χα) το τραγούδι που το εκφράζει είναι το The Valley of Death των The Warlocks.
    (πένθιμες πλην όμως ψυχεδελικές καταστάσεις)

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 11/05/2009 21:17:20

    οραματικος λογος, αλλα οχι για υποψηφιο πρωθυπουργο της ελλαδας.
    θελουμε πατερουλη η αρχηγαρα...

  3. tiramola avatar
    tiramola 11/05/2009 21:21:40

    "......Αν παρακολουθείτε την ελληνική τηλεόραση, θα παρατηρήσατε εκατοντάδες διαφημίσεις κινητών τηλεφώνων και υπηρεσιών Internet. Μια από αυτές τις διαφημίσεις μου θύμισε έντονα τα χρόνια που πέρασα εδώ, στο LSE. Χρησιμοποιεί ένα διαφημιστικό τραγούδι από ένα γκρουπ που άκουγα στη δεκαετία του ‘70, και ονομάζεται «Ten Years After». Το ρεφρέν του τραγουδιού λέει: «Θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, γι’ αυτό το αφήνω σ’ εσένα».

    Ένα μήνυμα που θέλω να συγκρατήσετε είναι το εξής: Μην εμπιστευθείτε το πεπρωμένο σας σε κάποια ανώτερη δύναμη, ούτε σε κάποιον ηγέτη, που θα σας υποσχεθεί τον επίγειο παράδεισο, ή που δηλώνει πως θα σας σώσει.

    Νομίζετε πως εννοώ ότι δεν εμπιστεύομαι τίποτα και κανέναν; Ότι σας στέλνω ένα μηδενιστικό μήνυμα για τον κόσμο, την κοινωνία μας, την πολιτική μας; Όχι, το μήνυμά μου είναι αισιόδοξο. Αυτό που σας λέω είναι απλό: Δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο. Πρέπει να δράσουμε σήμερα για να αποκαταστήσουμε την εμπιστοσύνη, την εμπιστοσύνη στους δημοκρατικούς θεσμούς μας, την πίστη στα πολιτικά μας συστήματα, να επαναφέρουμε την αλληλεγγύη και την ασφάλεια στις κοινωνίες μας, στους γείτονές μας, στους πολίτες μας, προκειμένου να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε τις σημαντικές παγκόσμιες, εθνικές ή τοπικές προκλήσεις που προκύπτουν.

    Από την ομιλία στο LSE...
    (Εκεί δεν τον σκούντησαν...)

    Έχω αποφασίσει εδώ και καιρό να ψηφίσω Τζέφρυ!

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/05/2009 21:31:51

    Change we need.

  5. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 11/05/2009 21:34:54

    @1.
    Επίτρεψέ μου, έστω και με σπαραγμό καρδιάς, να διαφωνήσω μαζί σου, φίλτατε Strange Attractor, σχετικά με το τραγούδι που θα ταίριαζε στο Πασόκ. Ξέχασες ότι πρόκειται περί ελληνικού κόμματος και, ως εκ τούτου, θα ήταν σωστότερο να επιλεγεί κάποιο άσμα από την ούτως ή άλλως πλουσιότατη ελληνική δισκογραφία. Αν και τα ασμάτια που θα του ταίριαζαν είναι (λόγω εκλογικής και δομικής πολυσυλλεκτικότητας) πολλά, εγώ προτείνω ένα, που θεωρώ ότι εκφράζει πολλούς από τους φίλους και υποστηρικτές του Κινήματος. Πρόκειται για το θαυμάσιο ''Μη μου λες πως μ' αγαπάς'' σε στίχους Σέβης Τηλιακού, μουσική Mario Panas, με την εκπληκτική ερμηνεία της διεθνώς αναγνωρισμένης τραγουδίστριας Βίκυ Λέανδρος:
    ***
    Μη μου λες πως μ΄αγαπάς,
    περιπέτεια αν ζητάς,
    εγώ ψάχνω της αγάπης τη χαρά,
    που λένε βρίσκεις μόνο μια φορά.

    Αν ότι νιώθεις στην καρδιά
    είναι καημός περαστικός,
    πριν σ΄αγαπήσω πιο τρελά,
    αχ, φύγε μακριά όσο ακόμα είναι καιρός.

    Μη μου λες πως μ΄αγαπάς,
    περιπέτεια αν ζητάς,
    εγώ ψάχνω της αγάπης τη χαρά,
    που λένε βρίσκεις μόνο μια φορά.

  6. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 11/05/2009 21:36:40

    Θα ήθελα να αλλάξω τον...Γιώργο, αλλά δεν ξέρω πως...(Μπένι)

  7. tiramola avatar
    tiramola 11/05/2009 21:38:29

    Η διαφορα μεταξύ ΓΑΠ-ΚΚ είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.
    Και οι δύο ομιλούσαν σε νέους ανθρώπους.
    Ο ΚΚ απλά έδωσε μια απο τις τελευταίες παραστάσεις του στην καριέρα του σαν ηθοποιός...

  8. 321 avatar
    321 11/05/2009 22:21:23

    Να μια ενδιαφέρουσα αισθητικοποίηση της εξουσίας, με ένα μέσο που έχει τον τρόπο (lyrics) και να την υπονομεύ(σ)ει.

    Κακά τα ψέμματα, εάν μετέχεις κάποιας παιδείας τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα.

    Η ειρωνία είναι ότι αφορμή για αυτήν την ανάρτηση είναι ένας πολιτικός οποίος εάν δεν λεγόταν Παπανδρέου, μάλλον δεν θα έκανε όσα ακολούθησε στη ζωή του.

  9. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 11/05/2009 22:33:42

    Θα ήθελα να μην είμαι Καραγκιόζης, αλλά δεν ξέρω πως...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2009 22:39:47

    Οι ten years after σε κάποια φάση είχαν μετονομαστεί σε ten years later αν δεν κάνω λάθος.
    Στην περίπτωση της Ελλάδας, είτε περάσουν τέν είτε τουέντι χρόνια... πάλι Παπανδρέου ή Καραμανλή θάχουμε.
    "Thats the fate of a fool and a guitarman" (J.J.Cale)

  11. Hase avatar
    Hase 11/05/2009 22:44:27

    @9
    Καλα εσυ ποιος εισαι; Ο Χατζατζαρης;

  12. neos agrotis avatar
    neos agrotis 11/05/2009 22:44:43

    @13
    Αφού η χώρα κατοικείτε από tiramolas και ορεστιους………

  13. 321 avatar
    321 11/05/2009 22:48:59

    @13
    Και fifty years ago άλλοι είχαν JFK, εμείς (πάλι)ΚΚ.
    So be it or what the f***?

  14. κμ avatar
    κμ 11/05/2009 22:52:27

    Προχθές, βρέθηκα σε ένα Πανεπιστήμιο, στο οποίο είχα σπουδάσει, στο LSE της Αγγλίας, όπου τους είπα το εξής:

    ελληνικά αλλοδαπού!

    Ενας έλληνας θα έλεγε

    Προχθές, βρέθηκα στο Πανεπιστήμιο LSE της Αγγλίας, εκεί που είχα σπουδάσει και τους είπα το εξής:

    Τωρα θα μου πείτε, "πειράζει που δεν ξέρει ελληνικά ο λεβέντης";;;

    Οχι δεν πειράζει, αν ήταν μόνο αυτό.....

  15. ????? avatar
    ????? 11/05/2009 22:55:24

    Giati afton pou exete tora kai ton trote sth mapa me katagogh apo Karaman possa Ellhnika xerei?

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/05/2009 22:56:30

    "Προχθές, βρέθηκα σε ένα Πανεπιστήμιο, στο οποίο είχα σπουδάσει, στο LSE της Αγγλίας, όπου τους είπα το εξής: ότι στην Ελλάδα, ακούμε πάρα πολλές διαφημίσεις για τα κινητά, αλλά μία απ’ αυτές τις διαφημίσεις, που θύμιζε τα φοιτητικά μου χρόνια στο LSE, είχε ένα τραγούδι των «Ten Years After» που λέει, «I’d love to change the world», «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο». Αν ακούσετε όμως τα λόγια, λέει «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω πώς, γι’ αυτό θα αφήσω σε εσένα να το κάνεις». Και είπα στο LSE το πολύ απλό:Μην αφήσετε σε κάποιον άλλο να αλλάξει τον κόσμο."

    Προσεξτε τα σπασμενα ελληνικα, δηλαδη τις ξενες 9Αγγλικες) σκεψεις ντυμενες στα Ελληνικα. Αυτο το ενας/μιαἔνα το 'χουν ξεσκισει. Ειναι φυσικα το Αγγλικο αοριστο αρθρο. και η Ελληνικη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΟΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ.
    Το ενας/μιιαἔνα ειναι ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΕΠΙΘΕΤΑ.

    Κ. Παπανδρεου, επανελαβε 100 φορες το:
    η Ελληνικη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΟΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ
    η Ελληνικη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΟΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ
    η Ελληνικη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΟΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ...

    Εχει αριθμητικο επιθετο το οποιο δεν ειναι αοριστο αρθρο.

    Ακολουθει μεταφραση στα Ελληνικα:

    Προχθες βρεθηκα στο LSD το οποιο ειναι πανεπιστημιο στη Αγγλια οπου σπουδασα, και δηλωσα τα εξης...κλπ, κλπ.

  17. Vass avatar
    Vass 11/05/2009 22:56:57

    Ο ΓΑΠ πήγε στο ΤΕΙ Αθήνας για να μιλήσει στους φοιτητές για τα επαγγελματικά δικαιώματα που με δική του ευθύνη δεν έχουν εδώ και 30 χρόνια. Ας αφήσει τα τραγούδια και τις παπάρες. Ας ενημερωθεί αφού τόσα χρόνια Υπ. Παιδείας μάλλον έβλεπε τις βιτρίνες στη Μητροπόλεως.

  18. neos agrotis avatar
    neos agrotis 11/05/2009 23:00:27

    @ ??????
    Δεν υπάρχουν αλλοι για να επιλέξουμε; Και αν δεν υπάρχουν δεν μπορούμε να τους δημιουργήσουμε;

  19. donaE avatar
    donaE 11/05/2009 23:02:28

    Δεν εχουν αφησει ιερο και οσιο στο βωμο του μαρκετινγκ

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/05/2009 23:03:04

    άλλο LSE και άλλο LSD
    άλλο Άκης άλλο Πάκης
    άλλο Ρουβάς και άλλο Κουβάς
    άλλο Ντόρα και άλλο ψώρα

  21. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 11/05/2009 23:03:41

    Πως δεν ξέρει.Σε λίγο θα τον περάσει και η Καλομοίρα.

  22. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/05/2009 23:04:09

    @κμ (#19), μολις διαβασα το σχολιο σου. Κινουμαστε στο ιδιο κυμα και δεν θα παρεθετα το δικο μου. Τι να γινει...

    @Vass (#22), ο ΓΑΠ ηταν απασχολημενος με την Προκρουστεια καταργηση των τονων, προοδευτικη πραξη διο και "ανωτερη". Που να βρει χρονο να μαθει τα ερμα τα Ελληνικα. παντως πρεπει να ειναι περηφανος για το "εργο του" ως υφυπουργου !!! (α)παιδειας σημερα.

    Να θυμαται οτι υπαρχουν και Θησεις και Μαχες.

    Θυμαται κανεις στα εικονογραφημενα κλασσικα τον Θησεα με το φιλο του το Μαχα οταν ξενκινησαν απο το Αργος να πανε στη Αθηνα (ζητω του Μαχα του στομαχα που το ειχαμε για χαχα μα ομως βγηκε παλικαρι ξετυλιγοντας κουβαρι..";

  23. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/05/2009 23:05:23

    @Strange Attractor #25, δεν επιασες το υπονοουμενο μου. Ας ειναι. Αλλο το γραψιμο και αλλο το εκ του συννεγυς μιλημα. Να'σαι καλα.

  24. tiramola avatar
    tiramola 11/05/2009 23:24:58

    @16...
    Μπορείς να κοιμηθείς ήσυχα τώρα νέε αγρότη αφού αυτοανακυρήχθηκες σαν ο καλύτερος Έλληνας...

  25. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2009 23:47:11

    Το GAP ακούει ροκ και χορεύει σκληρό ζεϊμπέκικο.
    Αυτά λέει κάποιος όταν δεν κάνει με τα χορταρικά σαλάτα.

  26. donaE avatar
    donaE 11/05/2009 23:48:18

    Αλλο να μην χειριζεται γενικα καλα την γλωσσα ο πρωθυπουργος, και αλλο να χειριζεται την αγγλικη καλυτερα απο την ελληνικη.Αλλα βεβαια αυτο μας μαρανε τωρα.

  27. sid avatar
    sid 11/05/2009 23:49:36

    Εκλογές, κόμματα
    με φρου φρου κι αρώματα.
    Διαδηλώσεις, κόμματα
    μ' ανοιγμένα στόματα.

    Ψηφοδέλτια σταύρωνα
    κι ολη νύχτα καύλωνα.
    Στης βουλής τα έδρανα
    αχ κι εγώ να έκλανα.

    Δεν μπορώ άλλο Θανάση
    στα εικοσιπέντε έχω γεράσει.
    Δεν μπορώ άλλο Θανάση
    κάνε στάση.

    Υπουργεία, τέρατα
    γαμημένα κέρατα.
    Φέξε μου και γλίστρισα
    ως της γης τα πέρατα.

    (τζίμης πανούσης)

  28. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 11/05/2009 23:51:54

    Ρε μεγάλε ΓΑΠ, γιατί δεν δείχνεις τον αυθεντικό σου εαυτό και σταμάτα τη μια φορά να αντιγράφεις τον πατέρα σου, την άλλη τον Ομπάμα και την άλλη τον Τόνυ Μπλαίρ.

    Η αυθεντικότητα είναι που κερδίζει.

    Ο Ομπάμα είναι επιτυχημένος γιατί είναι αυθεντικός.

    Ο Κ.Κ είναι περισότερο πειτυχημένος απο εσένα γιατί είναι (περισσότερο απο εσένα) αυθέντικος.

    Βγες και πες...Στο Λόντον Σκουλ οφ Εκονόμικς που σπούδασα επειδή το ήθελε κυρίως η μητέρα μου, εγω σκεφτόμουν να γίνω μέλος μιας ροκ μπάντας.

    Όμως ήξερα ότι η οικογένεια μου με είχε "ταγμένη" στο προεδριλίκη οπότε έγινα και εγω πρόεδρος...εσείς όμως μην ακολουθήσετε την πορεία μου...είστε έξυπνα παιδιά γιαυτό και επιλέξτε αυτό που θέλετε και όχι αυτό που σας επιβάλλον.

    Δεν βλέπετε που με έχει φτάσει εμένα αυτό το πράγμα??? Ασχολούμε με το κάθε συνταγματολόγο και χάνω τα καλύτερα πράγματα στη ζωή..τα πάρτυ στη Γκόα, το "Χίκινγκ" στην Ισλανδία και τις σαχλαμάρες με Αμερικανό-Ιρλανδές φοιτήτριες στο Μπέρκλευ, εκεί που κατοικεί το αληθινό ΠΑΣΟΚ!

    Κάπως έτσι έπρεπε να πει ο ΓΚΑΠ και θα σάρωνε...να είστε βέβαιοι. Οι Έλληνες εκτιμούν την ειλκρίνια εάν είναι "ειλικρινώς" δοσμένη και όχι θεατρικώς.

    Τζέφρει, τελικά θα πάμε αύριο για ποδήλατο ή έχεις πάλι σύσκεψη με το Ρόβλια?

  29. donaE avatar
    donaE 11/05/2009 23:55:02

    @ 34 Αν δεν υπηρχανε οι ΓΠ τι θα κανανε και τα παιδια σαν τον Ροβλια μονα τους?Ολα ειναι σοφα τακτοποιημενα.

  30. Orestios avatar
    Orestios 11/05/2009 23:58:47

    Επίκαιρο όσο ποτέ το δίστιχο
    "Πίνω μπάφο και παίζω pro"

    Τι τραβά κι αυτό το GAP το δυστυχο.

  31. Orestios avatar
    Orestios 12/05/2009 00:15:22

    Στο μεταξύ το δύστυχο GAP σαν μαϊμού χορεύει στο ρυθμό από το ντέφι. Δείξε μας μαϊμού τι ακούγατε στο ελ-εσ-ι! Δείξε μας τώρα πως χορεύατε στο ελ-εσ-ι!
    Αν κάνει καμία γκάφα την σκουντά ο τσιγγάνος-ιμπρεσάριος. Πως θα κερδίσουν τον επιούσιο? Το show πρέπει να είναι καλό.

  32. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 00:18:06

    Που τα ξέρεις ρε συ Ντουμπαι?
    ....
    Σε είχαν πάρει τηλέφωνο?

  33. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 12/05/2009 00:18:23

    Λυπάμαι τον GAP,που πρέπει να μιλάει αργά. Έτσι του έχουν πει, να προσέχει για να αποφεύγει τα σαρδάμ.
    Είναι όμως εκνευριαστικά ψεύτικος!

  34. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 00:28:47

    @41 + 42


    Δεν το είπα τυχαία το όνομα "Ρόβλιας". Θα το μάθουμε από ότι φαίνεται όλοι οι Έλληνες καλά αυτό το όνομα το προσεχές διάστημα. I love surporises.


    Σε γενικές γραμμές για να είμαι και απολύτως ειλικρινής δεν με ενδιαφέρει εάν ο ΓΚΑΠ ή ο ΓΚΟΥΠ βγεί η ξαναβγεί Πρωθυπουργός. Θα επιβιώσω στην καταστροφή ως γνήσιος Έλληνας. Εσείς που παθιάζεσται έχετε το πρόβλημα.

    Ο Μπέρναρντ Σω έλεγε "Δύο είναι οι χειρότεροι εφιάλτες. Ο πρώτος είναι να μην πραγματοποιηθούν οι φιλοδοξίες σου και ο δεύτερος να πραγματοποιηθούν".

    Αφιερωμένο εξαιρετικά στον αγαπητό φίλο και συνάδελφο ΓΚΑΠ που εάν και δεν διαβάζει κλασσική Αγγλική λογοτεχνία, γιατί προτιμά "Αμερικανιές", τέλως πάντων είναι καλύτεροι στίχοι από κάτι άλλους του Μπωντλέρ που έχω υπόψη μου.

    Θα τους αφήσω αυτούς για την "Μετά-Ρόβλια" εποχή.

  35. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 12/05/2009 00:34:45

    @43

    Και η περίφημη φυσική ευγένεια του ΓΑΠ για την οποία έχω ακούσει να μιλάνε σε τύπο και Τι-Βι οι φίλοι του;
    Η τόσο ανθρώπινη πλευρά του ;
    Μου καταστρέφεις την εικόνα του ...

  36. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/05/2009 00:35:05

    @ Ανωνυμο #30, δεν εχω καμια σχεση με την ΝΔουλα και τον ΚΚ τον νεωτερο. Δεν ειναι τα παντα 1+(-1)=0.
    Ως ελληνας του εξωτερικου (φευγατος και βαρεμενος που ελεγε ο Χαρρυ Κλυν, καλη του ωρα) το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΑΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΛΑ, και να σταματησει η ηλιθιοτητα ολων που σταυρωνουν τον ερμο τον τοπο για να επαναριχηθουν στη εξουσια και, φυσικα, στη κουταλα της ΕΕ, διοτι μονο αυτο τους νοιαζει. Σιγα μη νοοιαζονται για το αν η αγροτια πεθανει. Αν εχει τετοιους εγεκφαλους σαν και σενα το ΠΑΣΟΚ χαθηκαμε οταν γινει ξανα κυβερνηση...

  37. το φαντασμα του Ρενου avatar
    το φαντασμα του Ρενου 12/05/2009 00:39:44

    Εμεις ξερουμε πως θα τον
    αλλαξουμε τον κοσμο!

  38. DUBUG avatar
    DUBUG 12/05/2009 00:43:07

    @49: άσε να μαθαίνουμε ...

  39. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 00:50:10

    @51


    Σωστός... Έχεις πάρει το "μεταπυχιακό" μου φαίνεται.

    Επειδή σήμερα έχω κέφια, αρχίζει το Ραμαζάνι βλέπεις, θα πω 1-2 πραγματάκια.

    Τα σκάνδαλα Μίζενς-ΑΜΑΝ έχουν ως κεντρικούς άξονες τις σχέσεις των "Κινέζων" του ΠΑΣΟΚ με τους "Ντόιτσιδες". Υπάρχει και ένας τρίτος άξονας που λέγεται "Υπουργείο τροχών, γραμμών και καλωδίων" στο οποίο έχουν θητέυσει πλείστα όσα στελέχη του ΣΟΠΑΚ και όχι μόνο τα "Κινεζόπουλα".

    Το λοιπόν ορισμένα από αυτά κατάφεραν μέχρι στιγμής να βγάλουν την ουρά τους απ'έξω, αλλά τα "πουλάκια" απο την Γερμανία σφυρίζουν σε εισαγγελείς και δικαστάδες.

    Με πιάνεις ως εδω??

    Το λοιπόν, κυκλογορεί στα πέριξ Ντουμπάι, Κατάρ και Κολονάκι, ότι ετοιμάζεται και τρίτος γύρος αποκαλύψεων με άλλες καρατομήσεις που θα κάνουν "ΓΚΑΠ".

    Με εννοείς??

  40. DUBUG avatar
    DUBUG 12/05/2009 00:56:35

    Μην τα ρίχνεις όλα μαζί ένα ένα, το μαρτύριο της σταγόνας δεν το έχεις ακούσει;

  41. DUBUG avatar
    DUBUG 12/05/2009 00:59:41

    χα χα χα θα γελάω μέχρι αύριο

  42. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:03:41

    Εσφιξαν οι κώλοι φαίνεται.

    Πόσο γλυκιά είναι αυτή η πουτάνα η κουτάλα τελικά...

  43. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:04:34

    @ DUBUG

    Σταγόνα έριξα. Την καταιγίδα θα τη ρίξουν άλλοι.

    Πάρτε αδιάβροχα και ομπρέλες.

  44. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:06:20

    Και καπαρντίνες πάνω από όλα.

    Είναι πολύ τρέντι στο campus του Μπερκλευ από ότι μου είπαν κάποιοι φίλοι οικονομολόγοι πριν λίγο καιρό στο Σαντιάγκο.

  45. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:07:16

    @Dubai Expatriate

    Σίγουρα.

    Θα έρθουν και οι Ξανθοί Γίγαντες να πάρουμε την πόλη.

    Μήπως ο Στρατηγός Ανεμος?

  46. DUBUG avatar
    DUBUG 12/05/2009 01:13:07

    Σαντιάγκο ε; Ελήφθη το υπονοoύμενo.

  47. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:14:04

    Μπα αφήστε τους να εκτονωθούν.

    Οι θεωρίες συνομωσίας που υφαίνουν για να γλυτώσουν έχουν τρελό γέλιο.

    Τι έγινε Dubai, κανένα καλό φίδι για τα πετρέλαια της Θάσου θα μας πεις?

  48. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:16:20

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ

    Μέχρι στιγμής σε αυτό το φόρουμ τους λίγους μήνες που σας κάνω συντροφιά και σας σπάω τα αρχ.. 9Με το συμπάθειο) έχω δείκτη αξιοπιστίας σχεδόν 100% στις προβλέψεις και εκτιμήσεις που έχω κάνει.

    Το οποίο σημαίνει ότι εκτός απο ειρωνικά σχόλια, καλό θα ήταν να λάβεται πολύ σοβαρά τα όσα με ασόβαρο τρόπο σοβαρά γράφω.

    Πέρα από την πλάκα υπάρχει και η πραγματικότητα και σε αυτό δεν αστειύομαι καθόλου μα καθόλου.

    Ενδεικτικά να σου πως για τι αξιοπιστία λέμε, μόλις είχα αναφέρει σε αυτό το μπλογκ για πιθανή εμπλοκή "Μέσης Ανατολής με Επαν. Αγώνα", αμέσως με επιβεβαίωσε ο Χρυσοχοίδης και μετεπειτα η ετήσια έκθεση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ.

    Το ίδιο συνέβει και όταν σχολίασα ότι με την έλευση της Σκοτλαντ Γιάρντ θα σταματήσουν ξαφνικά οι τρομοκρατικές επθέσεις στην Ελλάδα.

    Και πολλά άλλα, βλέπε δημοσκοπήσεις, Σίμενς κτλ

    Ξαναλέω...τα πλέον σοβαρά θέματα πρέπει να λέγονται με τάκτ και αστείο τρόπο ενίοτε και σαρκαστικό.

    Μην κάνετε το λάθος όμως να συγχέετε το παιχνίδι με το αποτέλεσμα...

  49. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:20:10

    @65

    Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα μας?

    Μήπως πρέπει να πας να κοιτάξεις αυτή την μεγαλομανία σου?

  50. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:24:12

    Έχουν άμεση σχέση με την προσωπική ειρωνική επίθεση που μου εκανες.

    Εγω δεν επιτίθεμομαι σε κανένα σε αυτό το μπλογκ και σχολιάζω έστω και άκρως σαρκαστικά άτομα που δεν συμμετέχουν και είναι πολιτικά εκτεθειμένα η προβεβλημένα όπως ο Παπανδρέου για παράδειγμα.

    Εσύ όμως για κάποιον που δεν γνωρίζεις και πιθανότατα δεν θα γνωρίσεις ποτέ, όπως τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ, ειρωνεύεσαι ένα συνομιλητή σου.

    Οπότε το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να προστατευτώ.

  51. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:26:34

    Εκτός και εάν σε ένα φαντισιακό επίπεδο θεωρείς τον Παπανδρέου πιο κοντινό σου άνρθωπο από ότι εγω αυτή τη στιγμή.


    Τη δεδομένη στιγμή που συνομιλούμε εξ'αποστάσεως φίλε μου, εσύ δίνεις περίπου το 80% της διανοητικής σου δύναμης για να μου απαντήσεις, όπως και οποιοσδήποτε άνθρωπος που βρίσκεται σε διάλογο.

    Άρα ο πιο κοντινός σου άνθρωπος αυτή τη στιγμή είμαι εγω. Και λίγος σεβασμός δεν βλάπτει.

    Πρακτική ψυχολογία βλέπεις. Είναι χρήσιμη.

  52. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:28:33

    Θα κάτσω κανένα 5λεπτο και μετά την κάνω. Ελπίζω να είστε φρόνιμα παιδιά εσείς οι "ΓΚΑΠΟφρουροί", γιατί εάν δείχνεται από τώρα αυτη δίψα για εξουσία..θα καλοπεράσετε.

    Στην εποχή του ίντερνετ πλέον δεν νικούν οι κραυγές και η ειρωνία αλλά το μυαλό και η ψυχολογία και σε αυτό το απιχνίδι θα χάσετε, να είστε σίγουροι.

  53. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:30:31

    Ο συνομιλητής μου έχει ρίξει ειρωνεία και αστεία υπονοούμενα καθόλη την διάρκεια της συζήτησης, αν όχι προς εμένα αλλά ως προς το αντικείμενο της συζήτησης.

    Τα επιχειρήματά σας αγαπητέ κύριε είναι ανύπαρκτα και στο σύνολό τους είναι ένας σωρός από θεωρίες συνωμοσίας και ευχολόγια.

    Αν επιθυμείτε να μην γίνεστε αντικείμενο ειρωνικών σχολίων θα μπορούσατε να ανυψώσετε το επίπεδο της συζήτησης λίγο.

    What's good for the goose is good for the gander.

  54. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:33:36

    Ent;ajei kαλό βράδυ λοιπόν. Μια παράκληση μόνο εάν έχεις την ευγενική καλοσύνη.

    Μόλις σκάσει κάποιο θέμα με τον Ρόβλια, θυμήσου τουλάχιστον ότι εδώ πρωτοειπώθηκε.

    Τίποτα άλλο.

  55. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/05/2009 01:34:10

    Factor(s)@
    Aμα ξεκινήσει η προεκλογική εκστρατεία γιά τίς Ευρωεκολγές και εν συνεχεία η εκστρατεία γιά τίς πιθανές Εθνικές Εκλογές τού Σεπτεμβρίου,τό blog θά θυμίζει μέρες ποδοσφαιρικού αγώνα ΠΑΟ-ΟΣΦΠ...
    Λογικό θα μού πείτε αλλά θα μπορούσαν νά σταλούν τά βασικά συνθήματα τών Μονομάχων ,να καταγραφούν μιά κι΄όξω γιά νά μήν επαναλαμβάνονται...
    Μόνον μπουκάλια δέν θα πετάγονται εκτός εάν έχει ,έως τότε εφευρεθεί η διαδικτυακή ΄ανταλλαγή΄p.c...............

    Πάντως όταν φτάνουμε στο σημείο να θεωρούμε ΄εύρημα΄το ΄ρομαντικό στιχάκι΄τών Ten Years After καί το εξ΄αυτού συμπέρασμα τού Γιώργου την κάτσαμε την Βάρκα...
    Αντε βρές ποιοί είναι αυτοί πού θένε να αλλάξουν τον κόσμο και ποιούς νά μήν αφήσουν νά τον αλλάξουν γιά την δικιά τους πάρτη...
    Ποιοί είναι οι άλλοι και ποιοί οι άλλοι??
    Aλλος γιά Χίο τράβηξε και άλλος γιά Μυτιλήνη.....

    Απο το Play Station στό Αλλα αντ΄άλλων..

  56. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 01:37:11

    @Σπύρος, αν εξαιρέσεις τους ανόητους που σπεύδουν να μας εντάξουν εδώ ή εκεί, δεν νομίζω οτι δεν πρέπει να πάιξουμε κι αυτον τον ποδοσφαιρικό αγώνα. Αν μη τι άλλο θα γελάσουμε πολύ

  57. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 01:39:28

    Nα παίξω το ρόλο του Κόκκαλη στο ματς? Έχω και μια εταιρεία που θα κανονίσει τα στοιχήματα.

  58. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 01:39:36

    Για τα υπόλοιπα σχόλια: δεν απάντησα εγακάιρως επειδή όπως έχω πει ασχολούμαι συνεχώς με την ανανέωση του site. Τώρα βρήκα το χρόνο. Γιατί το έβαλα;

    1. γιατο τραγούδι
    2. για τον ειρμό της σκέψης: «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο». Αν ακούσετε όμως τα λόγια, λέει «θα ήθελα να αλλάξω τον κόσμο, αλλά δεν ξέρω πώς, γι’ αυτό θα αφήσω σε εσένα να το κάνεις». Και είπα στο LSE το πολύ απλό:Μην αφήσετε σε κάποιον άλλο να αλλάξει τον κόσμο.

    Τους λέει δηλαδή μην μας αφήσετε να αλλάξουμε τον κόσμο. και μετά το διορθώνει κάπως

  59. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 12/05/2009 01:44:14

    Πάντα η αντιπολίτευση, και ειδικά τώρα, μετά από πέντε χρόνια, είναι πολύ πιο κοντά στην αλήθεια και την πραγματικότητα. Γι' αυτό το λόγο είναι συμπαθέστερος τώρα ο ΓΑΠ. Ο ΚΚ έχει περάσει από εκείνο το χαρακτηριστικό σημείο της μη επιστροφής, όταν κάποιος προβάλλει στον αντίπαλό του ακριβώς αυτά που ισχύουν για τον εαυτό του -γνωστή ψυχοπαθολογία της εξουσίας: ότι αραδιάζει στις ομιλίες του αφορούν αποκλειστικά τον εαυτό του και το κόμμα του. Από την πραγματικότητα δε έχει πάρει διαζύγιο και τον ακολουθούν ασμένως οι προσωπολάτρες οπαδοί του. Το ίδιο θα κάνουν μέχρι τέλους και οι οπαδοί του ΓΑΠ, όταν η μειλιχιότητα και ο ντεμέκ πολιτικός πολιτισμός του θα αποδειχθούν αέρας κοπανιστός, όπως ακριβώς ο σκανδαλοπνίχτης που δεν γουστάρει το πρωθυπουργιλίκι και τον βλέπουμε τώρα γραπωμένο με νύχια και με δόντια στον θρόνο. Α ναι, μας δείχνει την πυγμή του.

  60. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 01:48:15

    @Dubai Expatriate: είδα στο http://greece-salonika.blogspot.com/ αυτό: Κοσοβάροι οργανωμένοι από τη CΙΑ πήραν μέρος στους βανδαλισμούς Ελληνικών πόλεων"

    Απο οτι βλέπω στηρίζεται όμως μόνο στην μαρτυρία ενός δημοσιογράφου. Οπότε; Στο υπενθυμίζω επειδή και παλαιότερα είχες θίξει το θέμα και κατέβασα τα σχόλια λόγω ελειψης πηγών.

  61. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 01:57:43

    @Factorx

    Αμάν με αυτή την συνωμοσιολαγνία.

    Occam's razor.

    Αν μοιάζει σαν μπουρδέλο, αν συμπεριφέρεται σαν μπουρδέλο είναι μπουρδέλο.

    Δεν χρειάζεται η CIA να μας κάνει μπουρδέλο δηλαδή, τα κάνουμε μπουρδέλο από μόνοι μας.

  62. nikosx avatar
    nikosx 12/05/2009 02:04:36

    "αν εξαιρέσεις τους ανόητους που σπεύδουν να μας εντάξουν εδώ ή εκεί, δεν νομίζω οτι δεν πρέπει να πάιξουμε κι αυτον τον ποδοσφαιρικό αγώνα. Αν μη τι άλλο θα γελάσουμε πολύ"

    Εχω συγκινιθεί από την ουδετερότητα του antinews.
    Πραγματικά συγχαρτήρια.

  63. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 02:06:00

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ: δεν σε κατάλαβα αγαπητε. Τι πρόβλημα έχεις; Βλέπω ξαφνικα να παιζει σε δυο τρια μπογκς και ένα ελληνοαμεερικανικο σαιτ ενα θέμα που μας απασχολησε εδω (το Πάσχα αν δε κανω λαθος) και το κατέβασα επειδή θεωρήσαμε οτι δεν υπάρχουν επαρκη στοιχεία. εσυ τι παριστάνςι τωρα; Τον αγανακτισμένο πολίτη;

  64. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 02:06:47

    @nikosx τσίμπα κανένα αχλαδι μεγάλε γιατι απο βλήτα μας τελείωσαν.

  65. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 02:11:18

    @Factorx

    Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όσο ψάχνουμε να βρούμε κάποιον να ρίξουμε το φταίξιμο γιατί έχουμε κάνει την χώρα ένα μπουρδέλο αποφεύγουμε να ρίξουμε μια ματιά στον καθρέφτη που βρίσκεται ο πραγματικός ένοχος.

  66. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 12/05/2009 02:11:46

    Εγώ δεν ξέρω τι λέτε εσείς οι ειδικοί με τα "κονέκτσια" εγώ ξέρω ότι οι μισοί πελάτες μου από το Dubai και το Quatar μου λένε ότι οι ξένοι (γενικώς) ιδιωτικοί υπάλληλοι φεύγουν από εκεί σωρηδόν αφήνοντας τα απλήρωτα τζιπ-αυτοκίνητά τους τιγκαρισμένα με χρεωμένες τραπεζικές κάρτες στα πάρκινγκ των αεροδρομίων πέντε λεπτά πριν την πτήση του (μόνιμου) γυρισμού... (και μετά τρέχουν οι

    Επίσης που λένε ότι έργο που δεν έχει την εγγύηση του εκάστοτε εμιράτου αυτομάτως ακυρώνεται με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ελληνικών συμφερόντων κατασκευαστικές που δουλεύουν εκεί.. ρωτήστε και τον μπόμπολα κάτι θα ξέρει.

    Expatriate υπάρχουν άνθρωποι στην Ελλάδα που δουλεύουν πολλά χρόνια με τους άραβες και ξέρουν πολλά (πάρα πολλά) αλλά αυτό δεν τους κάνει ειδήμονες σε κάθε πτυχή της ελληνικής πραγματικότητας.Εγώ πάντως σε παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συμπάθεια.

  67. Factorx avatar
    Factorx 12/05/2009 02:11:59

    @Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ: εμένα πάλι μου θυμίζεις Αρλεκιν

  68. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 02:12:54

    Και κάτι ακόμη.

    Μακάρι να ήταν Κοσοβάροι UCKάδες, CIA, MI6, KGB, ή ότι άλλο θες εκτός από Ελληνες. Γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν πιο εύκολο να το λύσουμε το πρόβλημα...

  69. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 12/05/2009 02:14:55

    @Factorx

    Κολακεύτηκα.

  70. thanos avatar
    thanos 12/05/2009 03:48:03

    15-κμ Says:
    May 11th, 2009 at 10:52 pm

    Εσι λειπων που ξεροις τα πολλι καλλα ελοινικα...μιν ξεχασοις να τραβυξις τω καζανακει.

  71. thanos avatar
    thanos 12/05/2009 04:10:16

    41-Dubai Expatriate Says:
    May 12th, 2009 at 12:28 am

    I love surporises. ????

    Shame on you Dubai.
    Just i am kidding ...:-)))

  72. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 12/05/2009 07:01:49

    Πω, πώ, χουλιγκάνοι κανίβαλοι !

  73. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 08:30:07

    Δεν με πειραζει καθολου να παιρνει καποιος τα σχολια μου εφ οσον τα θεωρει σωστα.Το γεγονος οτι δεν εχει διαταχθει ερευνα για να μαθουμε ποιοι ακριβως ησαν πισω απο τον εμπρησμο του Δεκεμβριου ειναι απαραδεκτο.
    Οσο για το δημοσιογραφο Τιερρυ Μευσσαν ειναι απο τους πιο γνωστους αντιαμερικανους συνωμοσιολογους.
    Εβγαλε τρελα λεφτα απο το βιβλιο του οτι η επιθεση της 11ης Σεπτεμβριου ήταν δουλεια των ιδιων των Αμερικανων.Αυτο δε σημαινει οτι ειναι αξιοπιστος.Αλλα όσοι αριστεροι τον ειχαν κανει Ευαγγέλιο οταν εγραφε οτι την 11η Σεπτεμβριου την οργανωσε η CIA δεν μπορουν τωρα να τον βγαλουν φαντασιοπληκτο επειδη γραφει οτι επισης οργανωσε την "εξεγερση" του Δεκεμβριου.Στο κατω κατω αν η CIA δε δισταζει να κανει μαζικο εγκλημα στη χωρα της δεν θα διστασει για μερικα μπαχαλα σε περιφερειακη συμμαχικη χωρα.

  74. Naruto avatar
    Naruto 12/05/2009 08:54:11

    "Ο Ομπάμα είναι επιτυχημένος γιατί είναι αυθεντικός."

    Ουτε πετυχημενος ειναι (ακομη)και πως ενας εππαγγελματιας πολιτικος ειναι αυθεντικο εγψ δεν μπορω να το καταλλάβω.


    "Ο Κ.Κ είναι περισότερο πετυχημένος απο εσένα γιατί είναι (περισσότερο απο εσένα) αυθέντικος."

    Πετυχημενος ναι. Αυθεντικος remains to be seen. Σεμνα και ταπεινα μερχι τοτε.Ο ΓΑΠ ειναι πιο αυθεντικος ετσι εξηγουνται και ολες οι μ..
    Ο ΚΚ οχι μονο δεν εκανε τιποτα αυθεντικο (περα απο κατι πλανα με σουβλακια) δεν εκανε τιποτα απο αυτα που ειπε και δεν σταματησε ή ευλογισε τα στελεγχη του να κανουν το αντιθετο.

    "Κάπως έτσι έπρεπε να πει ο ΓΚΑΠ και θα σάρωνε…να είστε βέβαιοι. Οι Έλληνες εκτιμούν την ειλκρίνια εάν είναι “ειλικρινώς” δοσμένη και όχι θεατρικώς."

    Μαλλον λοιπεις πολι καιρο απο την Ελλαδα. Υπολογίζω οτι πρεπει να λοιπεις κοντα στα 2000-3000 χρονια αν πραγματικα πιστευεις οτι οι Ελληνες εκτιμουν την αληθεια και την ειληκρίνια. Μην βγαζεισ συμπερασματα απο τους σχολιαστες εδω για τον μεσω Ελληνα. Αν εχεισ παει στρατο σκεψου ποιους ειδες εκαι κλπ. Αυτος ειναι ο μεσος Ελληνας.

  75. Naruto avatar
    Naruto 12/05/2009 08:56:48

    @87 Θα συμφωνισω με τον πρωη Ιντρακομ.

    "η CIA δε δισταζει να κανει μαζικο εγκλημα στη χωρα της δεν θα διστασει για μερικα μπαχαλα σε περιφερειακη συμμαχικη χωρα"
    Αυτο δεν σημαινει οτι το εκανε κιολας ετσι?
    Χρειαζοταν να το κανει? Για εμενα οχι γιατι η κατασταση ειναι πληρως ελεγχομενη απο τα καμαρια μας που ειναι υπαλληλοι τους.

  76. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 09:35:15

    Και τι στον κόσμο να δω εκατοντάδες χιλιάδες νοικοκύρηδες στο δρόμο οργανωμένους μέσω τουίτερ και σμσ να διαδηλώνουν ως ασπίδα υπέρ του ΚΚ που θέλει να τον ρίξει η σία.

    Η επιτομή της πορτοκαλί αντιδιαδήλωσης και της τριανταφυλί αντεπανάστασης.

  77. Καθρέφτης avatar
    Καθρέφτης 12/05/2009 10:02:41

    Στην Ελλάδα οι πολιτικοί ασπάζονται ανέκαθεν το δόγμα : "είναι καλύτερο να πέσεις και να πεις ότι σε έριξαν, παρά να σε ρίξουν και να πουν ότι έπεσες".

  78. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 10:32:05

    @90αλλενάκι...
    Επί ΠΑΣΟΚ το 1989 είχε γίνει η περίφημη συγκέντρωση της κατσαρόλας στην Ομόνοια.
    Διάφορες κυρίες από το Κολωνάκι που δεν είχαν μαγειρέψει ποτέ στην ζωή τους κρατούσαν άδειες κατσαρόλες με τα βαμμένα νύχια τους και διαμαρτύρονταν για την ακρίβεια.
    Κάποιοι άλλοι την ίδια περίοδο έσπασαν τηλεοράσεις στον δρόμο για την έλλειψη αντικειμενικής ενημέρωσης από τα κρατικά κανάλια...
    Δεν αποκλείεται να οργανώσουν και συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά της CIA που θέλει να ρίξει τον Καραμανλή....

  79. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 10:33:02

    Αυτός ο Γάλλος δημοσιογράφος, θεωρείται ως "συνομοσιολόγος" αλλά μόνο απο τους Αμερικανούς. Στη Γαλλία και Ευρώπη θεωρειται πολύ αξιόπιστος.

    Έχει κάνει φοβερές έρευνες για ακροδεξιά δίκτυα στη Γαλλία, για τη διαφθορά στην ΕΕ, το λαθρεμπόριο ναρκωτικών και άλλα.

    Είναι εξαιρατικά δημοφηλής στο Παρίσι και εν πάσει περιπτώση ακόμα και εάν λέει μπούρδες, τις λαμβάνουν πολύ σοβαρά υπόψη στη Γαλλία.

    Αυτό πιστεύω είναι και το σημαντικότερο, ότι δηλαδή πολλοί εκτός Ελλάδος θα πάρουν στα σοβαρά αυτά που λέει.


    Εχθές είχαμε μια "τρομοκρατική" ενέργεια. Όλως τυχαίως, μέχρι εχθές υποστήριζα ότι "σταμάτησαν" αυτές οι επιθέσεις λόγω Σκοτλαντ Γιάρντ.

    Κάτι παιζει, μήπως οι "τρομοκράτες" διαβάζουν και μπλογκς?


    Δεν είναι απίθανο...

  80. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 10:36:44

    @92: Tiramola είναι περίφημη αυτή η συγκέντρωση της κατσαρόλας και της κομμώτριας, δεν σου κάνω πλάκα, το σενάριο αυτό ακούγεται πολύ στα κομμωτήρια τελευταία.

  81. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 10:37:01

    @Ψυχραιμία
    Αυτός ο Τιερρυ Μευσσαν έχει δει και το βίντεο όπου κουκουλοφόροι με βαριοπούλες έλεγαν ανέκδοτα με τους μπάτσους πρωτού αρχίσουν τα σπασίματα?

  82. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/05/2009 10:39:30

    Εσυ κυριε κμ,εισαι σιγουρος οτι ξερεις Εληνικα γιατι απο τη στατιστικη που εχω κανει τοσα χρονια,τα περισσοτερα παιδια στο Σχολειο,μονο Ελληνικα δεν ξερανε.
    Το ζητημα ειναι αν εχει μυαλο στο κεφαλι του,και ας μιλαει οπως θελει.Αρκει να σκεφτεται και ας σκεφτεται σε οποια γλωσσα θελει,η μπορει.
    Και ο Καραμανλης που μιλαει Ελληνικα,τι εκανε 5 χρονια τωρα;Ε;
    Μα μια τρυπα στο νερο.
    Αλλα ολα κι ολα .Ελληνικα μιλαει,και μαλιστα πολυ καλα!

  83. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 10:39:38

    @95

    Εάν ισχύει αυτό τότε επιβεβαιώνεται εμμέσως ο Γάλλος, καθότι η Ελλην. Αστυν. είναι παλιόθεν διαβρωμένοι απο ξένες υπηρεσίες.

  84. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 10:44:50

    Η δύναμη των μπλογκς στην εποχή μας είναι η μόνη διέξοδος για δημοπκρατική παρέμβαση στα κοινά. Λέμε ενίοτε και παρατραβηγμένα πράγματα, αλλά παίδες, από ότι ακούω τα μπλογκς μεταξύ των οποίων φυσικά και το ΑΝΤΙ, επηρρεάζουν ΑΜΕΣΑ την τρέχουσα πολιτική πραγματικότητα.

  85. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 10:48:40

    Εντάξει ντουμπάι , εγώ να δεχτώ ότι το βλαχάκι ο ξαδερφός μου που έγινε μπάτσος γιατί βαρέθηκε το άρμεγμα ήξερε για το "σχέδιο".
    Μετά λοιπόν από όλα όσα συνέβησαν τον Δεκέμβριο μήπως να καταλήγαμε και σε ένα συμπέρασμα σε τι αποσκοπούσε το "σχέδιο" των ξένων και τι αποτελέσματα είχε?
    Γιατί εγώ με το μικρό μου μυαλό εκτός από τους τζαμάδες που ωφελήθηκαν δεν βλέπω κάτι άλλο...

  86. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 10:50:28

    @tiramola
    Δεν ξερω τι εχει δει γιατι εγω τουλαχιστον δεν πιστεψα τα βιβλια του για τους Πυργους της Νεας Υορκης οποτε ειμαι επιφυλακτικος και σε οτι γραφει για εδω.Αλλοι τον ειχαν κανει ινδαλμα για την 11/9.
    Εκεινο που εγραψα ηταν οτι η επιχειρηση εμπρησμου της Αθηνας και αλλων πολεων ηταν πολυ μεγαλη και θα επρεπε να εχει διαταχθει εισαγγελικη ερευνα για να μαθουμε ποιος την εκανε.Παρομοια ερευνα δε ζητησε κανενα κομμα,κανενα καναλι και καμμια εφημεριδα.Ολοι φερθηκαν σα να εγινε απο φυσικα αιτια.Πολυ περισσοτερο ζητουν κατα καιρους τις "ευθυνες" για φυσικες καταστροφες,πλημμυρες,σεισμους παρα τωρα που καποιες χιλιαδες ΑΝΘΡΩΠΟΙ βανδαλιζαν συστηματικα τις πολεις.

  87. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 10:55:37

    Ρε συ ψυχραιμία 15-20 μαθητές 16-17 χρονών που έσπασαν 5 τζαμαρίες τραπεζών στην επαρχιακή πόλη που μένω θα αποτελέσουν αντικείμενο έρευνας του εισαγγελέα?

  88. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 11:08:28

    Ο εισαγγελεας κυριως θα ερευνησει τους εκτεταμενους εμπρησμους του κεντρου.Απο εκει και περα μερος της ερευνας θα ειναι και τα σπασιματα τζαμιων απο μαθητες.Δεν καταλαβα-επιτρεπονται δηλαδη τα σπασιματα;Eπιτρεπεται η οργανωμενη εξοδος σχολειων μαζι με τους καθηγητες τους-δημοσιοι υπαλληλοι ετσι -και ο λιθοβολισμος αστυνομικων τμηματων;
    Αυτο ομως δειχνει και ενα απο τους λογους για τους οποιους ολοι θελουν να κλεισουν το θεμα.Φοβουνται οτι ανεξαρτητα με ξενους ή οχι θα βρουν εκατονταδες στελεχη της εξωκοινοβουλευτικης αριστερας ή του ΣΥΡΙΖΑ μπλεγμενους (για το λιθοβολισμο απο τα σχολεια ειχα δει και επισημη ανακοινωση εκπαιδευτικων με την"Ελευθεροτυπια" σε οκταστηλο πρωτοσελιδο ΜΑΘΗΜΑ 1ον ) και δεν ξερουν μετα τι πρεπει να κανουν.Γιατι οι νομοι υπαρχουν και ειναι σαφεις.

  89. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 11:09:50

    Πλάκωσαν οι δραγάτες πάλι....

  90. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 11:32:43

    Εντάξει , άμα αναλάβει ο Σανιδάς δεν πρόκειται να βρει τίποτα ή να καταλήξει σε παραπλανηθέντα 15χρονα πιτσιρίκια...
    Βρίσκετε ότι απίθανο επιχείρημα μπορεί να φανταστεί κανείς για να δικαιολογήσετε τα όργια της κυβέρνησης του καταλληλότερου και απαιτείται να εφαρμοστεί αυστηρά ο νόμος για πιτσιρικάδες μαθητές λες και εσείς δεν ήσασταν ποτέ 15 χρονών...

  91. tiramola avatar
    tiramola 12/05/2009 11:35:28

    Αλλά είναι τόσο ηλίθιος ο Αλαβάνος που δεν βγαίνει να καταδικάσει τα επεισόδια , να δούμε μετά σε ποιούς θα ρίχνετε το ανάθεμα....

  92. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 11:39:01

    Τα 15χρονα ηταν η γαρνιτουρα.Το κεντρο της Αθηνας καηκε απο πεπειραμενους οργανωμενους και μεγαλυτερους και αυτοι πρεπει να ανακαλυφθουν.

  93. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/05/2009 11:57:50

    Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία της ΕΛΑΣ στα επισόδια το 70% των συλληφθέντων ήταν αλλοδαποί. Το εκπληκτικό όμως είναι ότι το ποσοστό των Αφγανών ήταν υψηλό και όχι τόσο των Κοσοβάρων. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ο Γάλλος μπέρδεψε τα επεισόδια με άλλα περισταικά βίας κυρίως στη Β. Ελλάδα όπου σαφέστατα υπήρχε Κοσοβάρικη ανάμειξη.

    Ούτως ή αλλως δικαστική έρευνα πρέπει να γίνει για λόγους "Κοινωνικής δικαιοσύνης". Εδω έχει γι΄νει έρευνα για εντελώς άσχετα θέματα και για το κάψιμο της Αθήνας δεν παίζει τίποτα.

    Άντε μετά να επενδύσει κανείς σε αυτή τη χώρα.

    Το 2005 στο Παρ΄σι πάντως είχε γίνει δικαστική έρευνα κλαι υπήρξαν αρκετές διώξεις.

  94. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/05/2009 12:44:30

    Παπαρρηγα προσερχομενη στη συναντηση με τον Καραμανλή τις μερες των επεισοδιων : Μπορει να ήταν και καποιοι ταλιμπαν που ξεφυγαν.

  95. Shulgin avatar
    Shulgin 19/05/2009 09:45:45

    Благодарен. Появилась уникальная мысль, но она требует сильной реорганизации предыдущей мысли, займусь в выходные. Скоро поделюсь с читателями блога!