#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 14:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Θα έχουμε πέσει μέχρι το βράδυ” !!!



Υπουργοί και βουλευτές του ΠΑΣΟΚ λένε στην Βουλή ότι “θα έχουμε πέσει μέχρι το βράδυ”. Σε κατάσταση σοκ το Μαξίμου αντιγράφει τον μπαμπά Παπανδρέου και μιλάει για αποστασία.

Συγκαλείται εκτάκτως το υπουργικό συμβούλιο το απόγευμα (αν προλάβουν...)

Αυξάνουν ώρα με την ώρα οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που λένε ότι δεν θα δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης.

Η δήλωση της Β. Παπανδρέου για κυβέρνηση "εθνικής ενότητας" είναι λένε τώρα στο ΠΑΣΟΚ "το πρόσχημα για να πούνε όχι στον Παπανδρέου". Όμως κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ζητάνε και η Ντόρα με τον Καρατζαφέρη. Κι αυτό που απαιτούν οι περιστάσεις είναι εκλογές.

Ο Βενιζέλος μπήκε στο νοσοκομείο και διαρρέει από εκεί ότι δεν ήξερε για το δημοψήφισμα.

Φήμες ότι μετά την Αποστολάκη θα ακολουθήσουν και οι ανεξαρτητοποιήσεις άλλων βουλευτών.

Κινήσεις βουλευτών των ΠΑΣΟΚ να ζητήσουν από τον Κ. Σημίτη να αναλάβει πολιτικές πρωτοβουλίες.

Την παραίτηση του πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου ζητούν έξι μέλη του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ στενοί συνεργάτες του Κώστα Σημίτη στην περίοδο της πρωθυπουργίας του, τονίζοντας πως «η χώρα χρειάζεται επειγόντως κυβέρνηση με πολιτική νομιμοποίηση, σχέδιο Εθνικής Αναγέννησης και μεγάλη διαχειριστική ικανότητα». Πρόκειται για τους Γιώργο Θωμά, Βαγγέλη Μαλέσιο, Στέφανο Μανίκα, Δημήτρη Μπατζελή, Γιάννη Νικολάου και Μηνά Σταυρακάκη, που υπογράφουν κοινή επιστολή. «Η παρούσα κυβέρνηση», αναφέρουν, «δεν διαθέτει καμία από τις απαραίτητες αυτές προϋποθέσεις. Η κυβερνητική πολιτική δημιουργεί ασφυξία. Η χώρα μέρα με τη μέρα βιώνει συνθήκες διάλυσης, ανομίας και ακυβερνησίας».

Η συνολική εικόνα αυτήν την στιγμή δείχνει μια κυβέρνηση ένα βήμα πριν την κατάρρευση της.  Ο Γ. Παπανδρέου και οι συνεργάτες του είναι απομονωμένοι στο Μαξίμου και με την πλάτη στον τοίχο και κάποιοι δεν αποκλείουν στην έκτακτη σύσκεψη της κυβερνητικής επιτροπής το απόγευμα να υπάρξουν εξελίξεις, δηλαδή αλλαγή της απόφασης για το δημοψήφισμα και προσφυγή στις κάλπες.

Αλλωστε, ο πρωθυπουργός ο οποίος έχει δηλώσει ότι δεν μπορεί να κυβερνήσει με 153 βουλευτές, τώρα έμεινε με 152, αλλά κι ο αριθμός αυτός είναι πλαστός αφού κι άλλοι βουλευτές είναι έτοιμοι να παραιτηθούν ή να ανεξαρτητοποιηθούν.

Επισφαλής για τον πρωθυπουργό κρίνεται και η ψήφος εμπιστοσύνης την Παρασκευή το βράδυ καθώς δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα φτάσουμε ως εκεί.

Πάντως, στην ανεξαρτητοποίηση της Μ. Αποστολάκη φαίνεται να υπάρχει πολύ παρασκήνιο που να συνδέεται με τον Β. Βενιζέλο. Η Μιλένα είναι εδώ και χρόνια κοντά στον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης και τον στήριξε στην εσωκομματική διαμάχη στο ΠΑΣΟΚ. Κάποιοι δεν αποκλείουν δηλαδή να υπήρξε συνεννόηση με τον Β. Βενιζέλο (πριν αυτός μπει στο νοσοκομείο) για να φύγει από την Κ.Ο. και να επιταχύνει τις εξελίξεις.

Δεν είναι καθόλου τυχαία η διαρροή από το Μαξίμου περί αποστατών και προφανώς δεν απευθύνουν την κατηγορία μεμονωμένα στην Μ. Αποστολάκη.

Οπότε, είναι όπως όλα δείχνουν θέμα χρόνου η αλλαγή της στάσης της κυβέρνησης. Είτε ο κ. Παπανδρέου θα περιθωριοποιηθεί από τις εξελίξεις στο ίδιο του το κόμμα, είτε θα επιχειρήσει ηρωϊκή έξοδο καταγγέλλοντας αποστασία και θέλοντας να μοιάσει στον... παππού του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 01/11/2011 14:49:58

    http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=155911

  2. johny avatar
    johny 01/11/2011 14:52:49

    εντάξει, ας το πάρουμε απόφαση τέλειωσαν οι τελειωμένοι... μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει να μάθουμε ποιος εκλογικός νόμος θα ισχύσει και πώς μπορεί να εξασφαλιστεί αυτοδυναμία και ποια είναι τα εναλλακτικά σενάρια που επιτρέπει το σύνταγμα ώστε να ξέρουμε που βαδίζουμε....; ετσι, ενημερωτικά...ευχαριστώ...

    • Christos Apostolidis avatar
      Christos Apostolidis @ johny 01/11/2011 15:13:05

      πως το είπες? ειμαστε σοβαροί? να δουμε με ποιον νομο εξασφαλιζετε αυτονομία? απλη αναλογικη ρε ! αν θελετε να μπουν κωλοι στις θεσεις τους και οχι μια απο τα ιδια... επιτελους να παψουν τα παιχνιδια με τον λαο την βουληση του και την δημοκρατια....

  3. alex avatar
    alex 01/11/2011 14:54:46

    η ομαδα των 'γερμανων' του πασοκ, κανει την κινηση της..αρα η μερκελ εχει αποφασισει το τελος του κ.παπανδρεου..η αμερικανικη ομαδα('αγια τριαδα'), δεν εχει κανει ακομα κινηση, αλλα δεν νομιζω να θελησει να χαρισει την (οποια) επομενη μερα του πασοκ στους 'γερμανους'..εκτος αν εχει ηδη αποφασισει εναλλακτικο πολιτικο οχημα..

  4. Y. avatar
    Y. 01/11/2011 14:54:57

    Απομονώνεται ο Παπατζής, και στο κόμμα του
    Η επόμενη μέρα στην αρχηγία του Θατσόκ-Μπατσόκ είναι πλέον, επόμενες στιγμές. Το απόγευμα αποκαθηλώνεται, αύριο αρχίζουν διαδικασίες για σύσταση ματαβατικής κυβένησης για να διαχειριστεί τη συμφωνία της 26ης, και να ξεκινήσει τις Συνταγμνατικές διαδικασίες για τη προκήρυξη εκλογών
    Τέλος καλό, όλα καλά!!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Y. 01/11/2011 15:09:52

      Χα χα χα χα!

      Νάσαι καλά ρε φίλε!
      Κωμικός είσαι?

  5. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 01/11/2011 14:55:02

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΝ ΓΑΠ ΜΕ ΑΛΛΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΧΩΡΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ;

    • pilot avatar
      pilot @ ΝΙΚΟΣ Π 01/11/2011 14:59:34

      ΝΑΙ

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΝΙΚΟΣ Π 01/11/2011 15:01:37

      Θεωρητικά ναι , εφ'οσον έχουν ακόμα τη "δεδηλωμένη". Αυτή ηταν και η αιτία της (λεγόμενης) Αποστασίας του 1965. Αλωστε έναν άλλον πρωθυπουργό μπορεί να τον στήριζαν,πλήν των 152 και άλλα ρετάλια , ανεξάρτητοι ,κολοτούμπες κλπ.

      Στην πράξη, με τη δυναμική που υπάρχει, δύσκολο.

      • pilot avatar
        pilot @ ΣΤΕΛΙΟΣ 01/11/2011 15:08:15

        Θυμησου το 1995 !!!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΝΙΚΟΣ Π 01/11/2011 15:44:16

      Αυτό μπορεί να είναι το σενάριο που ίιιιιιιιιισως να επικρατήσει. Ήδη 8 βουλευτές έχουν εκφραστεί υπέρ αυτού του σεναρίου. Κοινώς δε φεύγουμε εμείς φύγε εσύ για να διασωθούμε.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/11/2011 14:57:19

    Γράφεται το έργο "Η εκδίκηση του Μπένυ" (τρώγεται ως γνωστόν πάντα κρύα).

    Ανεξαρτητοποιήθηκε και η Καϊλή.

  7. brankaleon avatar
    brankaleon 01/11/2011 15:00:21

    Επιστολή ανεξαρτοποίησης έστειλε κατά το e-magazine και η Τόνια Αντωνίου.

  8. antanistimi avatar
    antanistimi 01/11/2011 15:04:15

    το θεμα ειναι ηθικης ταξεως.οταν μια κυβερνηση εκλεγμενη απο το λαο απειλει αυτον το λαο σαν σουλτανος οτι θα του κοψει το ρευμα αν δεν εχει να πληρωσει το φορο,τοτε ειναι θεμα ηθικης ταξεως να πεσει!!!!
    οταν με δουλευει ψιλο γαζι,μια με το δντ στο οποιο δεν θα μπουμε,μια με το κουρεμα που δεν θα γινοτανε,οταν με κρατα ομηρο,οικογενειακα και επιχειρηματικα,οταν δεν ξερω τι μερα θα ξημερωσει αυριο,οταν,οταν,οταν......
    οταν ακυρωνει σημερα την χθεσινη υπογραφη του....

  9. andreas avatar
    andreas 01/11/2011 15:06:49

    Nα κλεισουν ολες οι πυλες της χωρας και τα αεροδρομια μην τυχον και φυγει κανενας τους

  10. blue nile avatar
    blue nile 01/11/2011 15:08:41

    Οι αιώνιες πασοκιές. Από τη μία ο φόβος για την εκδήλωση της λαικής οργής και πιο πολύ ο τρόμος μη τυχόν οδηγήσει ο Σαμαράς τις πολιτικές εξελίξεις επιβάλοντας εκλογές, επιταχύνει αυτά που θα συμβούν.
    Καταλυτικός ο ρόλος του Σαμαρά, τα'κάναν πάνω τους πολύ μόλις άκουσαν την βαρυσήμαντη δήλωση του και προσπαθούν να σώσουν τα τομάρια τους. Και μη μου πείτε ότι το κάνουν για το καλό του τόπου. Είχαν πολλές ευκαιρίες να δράσουν με γνώμονα το καλό της πατρίδας και είχαν περιοριστεί στο ρόλο του άβουλου χειροκροτητή του αδέξιου ποδηλάτη. Έριχναν και καμιά αντιρησιακή επικοινωνιακή τουφεκιά να περνάει η ώρα.

  11. SOTPAP avatar
    SOTPAP 01/11/2011 15:08:50

    είναι βέβαιο ότι ο ΓΑΠ εκτελεί συμβόλαιο καταστροφής της Ελλάδος, εξόδου από την Ευρωζώνη και επιστροφής στη δραχμή. Ειδικό Δικαστήριο θα γίνει ή θα προλάβει να το σκάσει στο εξωτερικό, για να δουλέψει σε κάποιο fund του Σόρος;

    • AB avatar
      AB @ SOTPAP 01/11/2011 20:00:08

      Τι να κάνει εκεί το σκουπιδιάρη; ή τον καντινιέρη; μάλλον ούτε και για αυτά δεν τον εμπιστεύονται.

  12. Y. avatar
    Y. 01/11/2011 15:09:29

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Για θυμηθείτε τα συμβάντα με τη γείτονα Ιταλία?
    Μπετίνο Κράξι. Σοσιαλ-ληστής που πέθανε σε αυτοεξορία στη Τυνησία (ίσως Μαρόκο), αφού είχε φάει καμιά εκατονταετία σε ποινές για κλεψιές και απάτες προς το Ιταλικό Δημόσιο. Μαζί του και ο ΥπΕξ του, ταυτόσημος σε όγκο και γελειότητα του δικού μας φαφλατά προφέσορα (δικού μας ως προς την υπηκοότητα), Μπενίτο

  13. anonymous avatar
    anonymous 01/11/2011 15:10:16

    Οι πληροφορίες που κυκλοφορούν για ανεξαρτητοποίηση της Καϊλή και της Αντωνίου επιβεβαιώνονται ή όχι;

  14. DrNo avatar
    DrNo 01/11/2011 15:21:08

    Το ότι οι ξένοι Πρωθυπουργοί δεν τον έχουν πάρει ήδη τηλέφωνο , δείχνει οτι τον θεωρούν καμμένο χαρτί.
    Τελικά έιναι πολύ κομπλεξικός άνθρωπος, διότι αν σκεπτόταν δημοψήφισμα όφειλε να το πει στους άλλους ηγέτες στη σύνοδο κορυφής. Αν έκανε η Μέρκελ δημοψήφισμα για βοήθεια στην Ελλάδα οι Γερμανοί θα έβγαζαν 70% ΟΧΙ

  15. DIM avatar
    DIM 01/11/2011 15:23:04

    Χθες βγήκε ο Μητσοτάκης.Σήμερα έχουμε ασθένειες ,και κάποια τριξίματα.Τυχαίο; Δεν νομίζω.Αντε μπράβο να βγαίνει πιό συχνά.

  16. mx avatar
    mx 01/11/2011 15:23:30

    .....amerikano - germaniki kontra entos pasok....gia ton elegxo tis katastasis se ellada kai eyrasia.

  17. ΜΠ avatar
    ΜΠ 01/11/2011 15:26:04

    Τα CDS τα παρακολουθεί κανείς αυτές τις ώρες????

  18. mind trap avatar
    mind trap 01/11/2011 15:29:33

    Το ΠΑΣΟΚ κάτι τέτοιες στιγμές δείχνει πραγματικά πόσο τσίρκο ήταν όλα αυτά τα χρόνια. Άλλοι τραβάν από εδώ, άλλοι από εκεί, με αποκορύφωμα αυτά τα χαϊβάνια που ζητάνε πίσω το Σημίτη. Τον άνθρωπο που έκανε την Ελλάδα να χάσει όλα τα τραίνα της ανάπτυξης!
    Εν τω μεταξύ, όλοι αυτοί πριν λίγες μέρες ψηφίζανε ότι τους έλεγε ο ΓΑΠ.
    Αυτό το κόμμα ξόφλησε.

  19. mx avatar
    mx 01/11/2011 15:29:58

    ....mipws kapoioi apo tin amerikaniki omada pasok filotimithoun kai mas poun poioi apo tin germaniki omada pasok piran misens apo tin simens twra pou ginane malia-koubaria ?

    Kata ta alla i Ellada anoikei stous Ellines....

  20. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 01/11/2011 15:32:30

    Και καλά ρωτάω εγώ ο έως εσχάτων βλάκας, αφού μπορούσε ο Σαμαράς να κάνει την ίδια κίνηση πιο πριν γιατί δεν την έκανε;; Καταλαβαίνει κανείς να μου απαντήσει; Μήπως τον ξεπέρασαν τα γεγονότα;;;

    • mind trap avatar
      mind trap @ Κεφαλλονίτης 01/11/2011 15:40:17

      Ο GAP δε πέφτει από το Σαμαρά. Από τις ανεξαρτητοποιήσεις των δικών του βουλευτών πέφτει.

  21. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 01/11/2011 15:33:50

    Καλά το ¨ΚΥΣΕΑ¨ , σύμφωνα με είδηση στην διπλανή στήλη του Antinews , γιατί το συγκαλούν ;

  22. ΓΑΝΤΙ avatar
    ΓΑΝΤΙ 01/11/2011 15:39:07

    Tώρα που είναι τελειωμένοι φεύγουν τα πασόκια ένας ένας μπας και σώσουν το τομάρι τους και ελπίζουν να κληρονομήσουν έτσι ότι απομείνει από τα αποκαίδια του ΠΑΣΟΚ. Ξαφνικά απέκτησαν ευθιξία και πόνο για τον λαό, αυτοί που μέχρι χθες χειροκροτούσαν τον δικτατορίσκο ΓΑΠ και ψήφιζαν ότι τους έλεγε. Το ΠΑΣΟΚ και οι ΠΑΣΟΚΟΙ προκαλουν ΑΗΔΙΑ.

  23. manos avatar
    manos 01/11/2011 15:45:18

    Και ήρθε η ώρα για το δημοψήφισμα.
    Πως θέλετε να φύγει ο αρχηγός? Με σινούκ ή απάτσι?
    Tip: στο σινούκ χωράνε περισσότεροι αρούρηδες.

  24. ΧΡΗΣΤΟΣ. Κ. - ΑΓΡΙΝΙΟ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ. Κ. - ΑΓΡΙΝΙΟ 01/11/2011 16:09:01

    Γιατί μου θυμίζει όλη αυτή η κατάσταση που βιώνουμε σήμερα μ' έναν πρωθυπουργό ανύπαρκτο και μια κυβέρνηση παραπαίουσα κάτι απ' τις τελευταίες μέρες του "συντρόφου" -μακαρίτη Καντάφι; Κι αυτός, ενώ έβλεπε την αυτοκαταστροφή του , απ' τη μια συνέχιζε να καταστρέφει και να σκοτώνει το λαό του κι απ' την άλλη έβγαζε κάτι εκπροσώπους του - Μούσα ...........πώς τον έλεγαν, δεν ξέρω αν κι αυτός είναι μκακαρίτης - κι έλεγε πως η νίκη κατά των αποστατών είναι κοντά, η συντριβή τους δεδομένη κ.ο.κ. Ας θυμίσω στους δικούς μας απλά την τελική κατάληξη εκείνων, άλλωσρε δεν πέρασε πολύς χρόνος!!!!!........Ο Θεός να βάλει το χέρι του.........κι ο λαός βέβαια.

  25. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 01/11/2011 17:46:38

    Ας φυγει ο σπιθαμιαιος αμερικανος απο την πρωθυπουργια και ας επικαλειται οτι τον εριξαν ακομη και τα UFO , φραγκο δεν δινουμε τι λεει η τι θα πει ΑΡΚΕΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ , αρκετο κακο εκανε ο τυχαρπαστος.