#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2011 10:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Η κόντρα Παπουτσή – Νταλάρα” φταίει για τη Νομική !



Tα μέλη της πρωτοβουλίας αλληλεγγύης προς τους μετανάστες-απεργούς πείνας καταγγέλλουν “άθλιες συνθήκες διαβίωσης στο νεοκλασικό κτίριο”.

Άλλο Νομική, δίπλα στο Κολωνάκι, άλλο Ηπείρου δίπλα στη πλατεία Βάθη. Ο αγώνας ξέπεσε κοινωνικά. Ας μπουν σε όποιο διαμέρισμα της περιοχής θέλουν. Αν βρουν πουθενά χλιδάτες συνθήκες διαβίωσης, θα μεσολαβήσει ο Αντιπρόεδρος για την διαμονή σας στο King George, που έχει και τις άκρες. Θυμάμαι κάποτε κάποιους να κάνουν απεργία πείνας μες το καταχείμωνο  σε σκηνές στημένες στα Προπύλαια. Σε λίγα χρόνια θα ζητούν και τζακούζι;

Οι μετανάστες δήλωσαν ότι θα συνεχίσουν την απεργία πείνας, μέχρι την τελική δικαίωσή τους.

Φάτε κάτι εντωμεταξύ, γιατί μέχρι να βρουν στην Κυβέρνηση ποιος έχει την αρμοδιότητα να εξετάσει το αίτημα σας, θα πιάσει καλοκαίρι. Πάντως οι άνθρωποι έχουν προσαρμοστεί στην Ελλάδα και έχουν καταλάβει ότι χωρίς σαματά και τηλεοπτικά κανάλια, κανένα αίτημα δεν έχει τύχη

Στο νεοκλασικό κτίριο της οδού Ηπείρου φιλοξενούνται αυτή τη στιγμή 157 μετανάστες και 15 μέλη της επιτροπής αλληλεγγύης.

Ξεκίνησαν 300, τους μέτρησε ο Παπουτσής και τους έβγαλε 237, λείπουν ογδόντα, ή κάτι κατάλαβα λάθος. Αρκεί τα μέλη της επιτροπής αλληλεγγύης να μην είναι περισσότερα σε καμιά εβδομάδα. Ελπίζω οι μετανάστες να ανταποδώσουν τη στήριξη και να μείνουν καμιά δεκαριά…

Οι πληροφορίες που υπάρχουν στο εσωτερικό του κυβερνώντος κόμματος υποστηρίζουν ότι ο κ. Παπουτσής προχώρησε σε μια ιδιότυπη «λευκή απεργία» για τους μετανάστες επειδή βρίσκεται σε ενδοκυβερνητική και εσωκομματική κόντρα με την κ. Νταλάρα και (κυρίως) με τον εξάδελφό της και πρώτο τη τάξει υπουργό Εσωτερικών Γιάννη Ραγκούση.  Η συγκεκριμένη «βεντέτα» Παπουτσή - Ραγκούση έχει μάλιστα και μεγάλο παρελθόν. Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, όπως λένε οι άσπονδοι φίλοι του, δεν έχει συμβιβαστεί ακόμη με το γεγονός ότι ο κ. Ραγκούσης είναι σήμερα ιεραρχικά πολύ ανώτερός του στην κυβερνητική επετηρίδα. Κι αυτό διότι είχε τον κ. Ραγκούση χαμηλόβαθμο συνεργάτη στο γραφείο του προ 15ετίας και όταν συγκρούστηκαν τον απέπεμψε, με αποτέλεσμα εκείνος να εγκατασταθεί στην Πάρο, να ανοίξει ένα μαγαζί fast food και στη συνέχεια να εκλεγεί δήμαρχος πριν τον «ανακαλύψει» το 2007 ο Γ. Παπανδρέου και τον επιβάλει ως δεξί του χέρι στο ΠΑΣΟΚ.

Τι ωραία που περνάμε με το ΠΑΣΟΚ. Πίσω από κάθε κυβερνητική «πατάτα», κρύβεται μια ανθρώπινη ιστορία προσωπικής κόντρας, ίντριγκας και αλληλοϋπονόμευσης. Δεν είναι λίγοι αυτοί που υποστηρίζουν, ότι και οι δυο επιθυμούν να ηγηθούν της παπανδρεϊκής πτέρυγας, την ώρα της διαδοχής. Άδικα μαλώνετε κύριοι. Μετά τον Παπανδρέου δεν έπεται παπανδρείκός. Το Κίνημα θα πάει μάλλον σε μια λύση εκσυγχρονιστή, μεταρρυθμιστή, τραγουδιστή. Μην τα ισοπεδώσουνε όλα. Το ίδιο ο Μαρξ, το ίδιο οι μαρξιστές;  Γιατί για όσους δε το έχουν αντιληφθεί ο ΓΑΠ βρίσκεται ήδη στο πάνθεον των μεγάλων φιλόσοφων.

Δηλαδή  το όλο σκηνικό δεν ήταν μια προσπάθεια αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης, αλλά  αποτέλεσμα  εσωτερικών διενέξεων, προσωπικών φιλοδοξιών και στρατηγικών;

Είχα όλη τη διάθεση να πιστέψω την πρώτη εκδοχή. Αλλά αναγκαία προϋπόθεση για την ύπαρξη του όποιου σχεδίου είναι μια συγκροτημένη και λειτουργική κυβέρνηση, και όχι πολιτευτές του υπολοίπου Νταβός…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 10:28:19

    Τί έγινε ?? συντρόγωντας κοτόπουλο σπάσαν το "γιάντες" και τώρα "κρατούν αποστάσεις" ...... για να μη χάσουν ????

    Μα'φού έχουν κι άλλα τραπέζια στο μέλλον ...... τι έχουν να χάσουν (αφού πάει μια σου και μία μου στο μάσημα ) ????

    ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ( διαρροϊκά ) αλλά σε λίγο δύσκολα θα ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ !!!!!!


    *Μιά άποψη.-

  2. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 10:31:14

    αυτοι που χαθηκαν στο δρομο απο τη νομικη στην υπατια που ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ? και γιατι;;;θα ανακοινωσουν τους χωρους που θα κανουν "απεργια πεινας";;;

    ΔΕ ΜΑΣΑΜΕ ΡΕ!

    ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ 40 ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΤΟ Ε9 ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΓΑΣΕΙ 2000 ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ

    ΔΗΛΩΝΕΙ 900.000 ΜΕΤΡΗΤΑ, ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΤΣΙΓΚΟΥΝΑ, ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΤΙΣ ΤΗΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΜΠΡΑΚΤΗ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ...

    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΖΗΛΙΚΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!!

  3. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 10:32:35

    στοιχεια για τα 400 συσσιτια που εστελνε στη νομικη η αρχιεπισκοπη τις μερες της "απεργιας πεινας" στην επερωτηση του Η.Πολατιδη στη βουλη

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 29/01/2011 10:34:40

    @@Μετά τον Παπανδρέου δεν έπεται παπανδρείκός.@@
    Γιατί ? Τελειώσανε οι γόνοι της οικογένειας ? Δεν νομίζω ! ή νομίζουμε ότι δεν είναι κατάλληλοι για πρωθυπουργοί ? Το ίδιο δεν λέγαμε και για τον ΓΑΠ ?
    Οσο γιά το "Το ίδιο ο Μαρξ, το ίδιο οι μαρξιστές;" ισχύει το " άλλο πράκτωρ και άλλο ειπράκτωρ"...

  5. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 10:40:13

    Οι συμπατριώτες τους ΠΑΛΕΥΟΥΝ για ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ανάπτυξη και ΑΥΤΟΤΕΛΙΑ κι αυτοί "παλεύουν" (υπό ιατρική παρακολούθηση) για να αποκτήσουν δικαιώματα σε ξένη Χώρα !!!!

    Ποιά είναι η αυτοθυσία και ο "αλτρουϊσμός ΚΑΠΟΙΟΥ που ΠΡΟΔΙΔΕΙ το ΛΑΟ του με το να μη συμμετέχει στις ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ (εξεγέρσεις) ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΟΣ ΤΟΥ (αλλά να μετέχει σε συνωμοτικές διεργασίες βίαιης αλλαγής της σύνθεσης άλλων Κοινωνιών) ????
    ΦΙΛΟΤΟΜΑΡΙΣΜΟ & ΜΙΚΡΟΣΥΜΦΕΡΟ , βλέπω εγώ αγαπητέ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ (εκ της προσυμφωνίας , οριζόμενο).!!



    *Μιά άποψη.-

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/01/2011 10:41:55

    Μαροκινός απεργός πείνας! Μόνο αριστερούληδες τα πιστεύουν αυτά. Προφανώς δεν τους ξέρετε τι μούτρα είναι...
    Σιγά μην κάτσουν να σκάσουν. Θα ληστεύουν και τίποτα γριές που περνάνε από εκεί, από αυτές που ξέμειναν στο κέντρο, και θα έχουν και ένα επιπλέον εισόδημα.
    Δηλαδή, την κλασική τους δουλειά θα κάνουν, όχι και τίποτα σπουδαίο.

  7. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 10:41:56

    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΝΑ ΕΠΙΤΑΞΕΙ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΓΑΣΕΙ ΑΣΤΕΓΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΑ ΣΤΑ Ε9 ΤΟΥΣ

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 29/01/2011 10:46:59

    Μικρέ Οδυσσέα Καλημέρα

    Εμένα για τον Παπουτσή οι πληροφορίες μου λένε ότι έχει υποστεί σοβαρό ψυχικό κλονισμό μετά τα γεγονότα της Νομικής.

    Ως αριστερός γνωστός αντιστασιακός μέλος της ΕΦΕΕ μπερδεύτηκε έπαθε χάσιμο προσανατολισμού και δεν ήξερε αν είναι στην Κατεχάκη ως υπουργός για να συντονίσει την εκκένωση της Νομικής ή αν ήταν στην ταράτσα της και φώναζε συνθήματα εναντίον της Χούντας.

    Μάλιστα όπως αναφέρουν οι καταληψίες είδαν κάποιο βράδυ έναν κύριο που φόραγε παλιό στρατιωτικό αμπέχωνο με μούσι και το γνωστό αγριεμένο ύφος του υπουργού να περιδιαβαίνει του χώρους της νομικής και να ψελίζει ψωμί παιδεία ελευθερία μέχρι που πέρασε μια κοτσονάτη καλοστεκούμενη ξανθιά καλοζωισμένη κυρία και τον περιμάζεψε .

  9. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 10:50:39

    Τελικά η "ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ" ήταν μεγάλο "ΦΥΤΩΡΙΟ" (αποδεδειγμένα).......!!!!





    *Μιά άποψη.-

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/01/2011 10:51:58

    Αυτές οι γελοιότητες μόνο στην Ελλάδα είμαστε. Ολόκληρο κράτος γελοιοποιείται για 270 παράνομους περίεργους τύπους, που η μόνη θέση που τους έπρεπε θα ήταν σε ένα τσάρτερ πίσω στο Ραμπάτ ή όπου στα τσακίδια ήταν πριν μας κουβαληθούν εδώ. Δεν διαπραγματεύεσαι με παράνομους, τελεία και παύλα. Και οι άλλοι οι Αφγανοί στα Προπύλαια, μπουζούριασμα και αυτοί και τέλος στα τσαντίρια τους.
    Και οι νταβατζήδες που τους κουβάλησαν από την Κρήτη, φυλακή. Η εφαρμογή του νόμου είναι το μόνο που φοβάται η άκρα Αριστερά.
    5 φυλακές να χτίσουμε θα μας κοστίσουν λιγότερο από όσο το να πληρώνουμε την "επαναστατική γυμναστική" της φασιστικής αριστερίστικης μειοψηφίας.

  11. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 11:00:41

    η υποδουλωμενη ελλαδα δεν θα λυσει το παγκοσμιο ιμπεριαλιστικο προβλημα,αλτζερινιοι,βερβερινοι,βεδουινοι,μαροκανοι,βορειοαφρικανοι παριστανουν τους παλαιστινιους και ηρθαν γιατι ειναι ξεφραγο αμπελι να κλεψουν,γιατι τη γαλλια την εκαναν σα τα μουτρα τους,σκατι

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ anonymous 29/01/2011 11:15:32

      Φιλε μου, όσοι έχουμε περάσει από Γαλλία ξέρουμε τι μούτρα είναι και δεν έχουμε τις παραμικρές ψευδαισθήσεις.
      Οι αληταράδες που ληστεύουν γιαγιάδες στο δρόμο και ανυπεράσπιστες γυναίκες να διαλέξουν μεταξύ φυλακής ή απέλασης.

      • man8os avatar
        man8os @ ΒΙΣ 29/01/2011 11:42:31

        Μια χαρα χοντροι ειναι. Τι απεργια πεινας λες?

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ ΒΙΣ 29/01/2011 12:57:29

        Eσύ που πέρασες απ'τη Γαλλία θα ξέρεις μάλλον
        τί πατάτα είναι να συντηρείς plaisirs demodes!
        Βρίσκεις εύκολους στόχους, είμαι σίγουρος όμως
        ό,τι θα υποκλινόσουν στον πρώτο "Ευρωπαίο"
        μασκαρά......' Ερμη ελληνική μεσαία τάξη, αιωνίως
        θύμα μιάς κιτσάτης μπερδεμένης κουλτούρας!

  12. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 29/01/2011 11:02:47

    Ενδοκαθεστωτικές ενδοοικογενειακές συνομωσίες, με την αντιπολίτευση θεατή.

  13. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 11:08:15

    μικρε οδυσσεα καλημερα.γραφτηκα γυμναστηριο ,αγορασα σανδαλι και σταματησα τη χαλαουα.οσωνουπω υπουργοποιουμαι. εχω γινει αντιεξουσιαστρια στην εξουσια,και παιρνω τη μοιρα μου στα χερια μου(ισως και τη δικη σας).συμβουλευω το ιδιο σε ολους τους αντιστασιακους.Ελατε Να Γινουμε Μια Ω ραια Παρεα.*μια αποψη (σανδαλι και αξυριστο ποδι ειναι οικολογικα ...αξεσουαρ)

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ φωτεινη 29/01/2011 13:00:58

      Ξύρισε το πόδι με κερί, οικολογκά. Ρουσφέτια θα κάνεις, να σε έχουμε υπόψη μας, ή θα είσαι άτεγκτη σαν το Πάγκαλο;

  14. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 29/01/2011 11:12:23

    Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου, να μην ασχολούμαστε με τα διάφορα επι μέρους σοβαρότατα προβλήματα , επειδή "κάποιοι λυμαίνονται το κράτος υπο καθεστώς ασυλίας". Διότι στην ουσία αυτοί που το λυμαίνονται το κάνουν δια μέσω της δημιουργίας ή της μη αντιμετώπισης επι μέρους προβλημάτων.
    Το θέμα των λαθρομεταναστών θεωρείς ότι είναι τόσο "του χεριού μας"?

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 11:27:10

    ζουμε την εποχη που σε συνδιασμο ,το Συνδρομο του Βroca και του Werniche ,χτυπουν ολο και μεγαλυτερα τμηματα του πληθυσμου.διοτι πως αλλιως να εξηγηθει ο αντιεξουσιαστης στην εξουσια και απεργοι πεινας με 400 γευματα απο την Αρχιεπισκοπη?ευελπιστω εκτος απο ομαδα ΔΝΤ,εκτος απο ομαδα διεθνων οικονομολογων ,και στην αποστολη ομαδας αμεσης βοηθειας νευροψυχολογων, λογοθεραπευτων και ψυχιατρων να επιμεληθουν του ολο και αυξανομενου προβληματος.

  16. Armageddon avatar
    Armageddon 29/01/2011 11:29:28

    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΞΙΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΠΗΣΩ ,Η ΛΑΙΚΗ ΠΑΡΗΜΙΑ
    ΛΕΕΙ :ΠΛΕΟΥΝ ΤΑ ΜΗΛΑ ΣΤΟΝ ΑΦΡΟ ΠΛΕΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΕΛΟΙ...

  17. BIΣ avatar
    BIΣ 29/01/2011 11:36:46

    Οταν ανοίξουν σταματημένο σε φανάρι αυτοκίνητο Μαροκινοί, με μία ανυπεράπιστη γυναίκα έξω, την τραβήξουν έξω και τις αρπάξουν την τσάντα που είχε όλα της τα έγγραφα (ταυτότητες, δίπλωμα, κλπ), τότε ψάξε να βρεις τα αίτια στον ιμπεριαλισμό, στη γαλλική αποικιοκρατία κλπ. Το λέω όπως ακριβώς συνέβη σε φιλικό μου πρόσωπο, Σάββατο, δώδεκα το βράδυ, κοντά στην πλατεία Μεταξουργείου.
    Και όταν σύρουν τη μάνα σου και την πετάξουν κάτω άλλοι Μαροκινοί, για να της κλέψουν ένα χρυσό σταυρό που μπορεί να ήταν το μοναδικό της κειμήλιο, ψάξε επίσης τα βαθύτερα αίτια...
    Η πολιτεία δεν έχει κανένα λόγο να ψάχνει βαθύτερα αίτια, ούτε να διορθώνει πρώτα άλλα κακώς κείμενα όταν έχει να κάνει με κακοποιούς και μάλιστα με κακοποιούς που ήρθαν εδώ για να κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά.
    Ο ρόλος της πολιτείας είναι να επιβάλει τον νόμο.
    Αν δεν το έχεις καταλάβει, έχετε (εννοώ εσείς οι ακροαριστεροί) πιάσει πάτο με το θέμα αυτό. Είστε μόνοι σας με τους Μαροκάνους. Ο μόνος σας λόγος ύπαρξης πλέον είναι να υπερασπίζεστε τον όποιο κακοποιό περνά τα σύνορα παράνομα. Εχετε αυτοεξευτελιστεί και απαξιωθεί στα μάτια της κοινής γνώμης στον μέγιστο βαθμό. Μόνο και μόνο το να έχετε εκπροσώπους όπως η Κούρτοβικ σας καθιστά περίγελω και γραφικούς.
    Ε λοιπόν, να τους πάρετε σπίτια σας. Η μόνη λύση. Που θα σας βάλει και μυαλό, γιατί θα γνωρίσετε τα pets σας από κοντά...

    • anonymous avatar
      anonymous @ BIΣ 29/01/2011 22:08:17

      Ο ρόλος της πολιτείας είναι να επιβάλει τον νόμο.
      Και όταν δεν τον επιβάλλει πάμε σε καταστάσεις αυτοδικίας.

  18. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 11:40:43

    ΤΕΛΙΚΑ , ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ Η "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΡΧΙΣΕ" ............. ΑΠΛΑ ΕΜΕΙΣ ΜΕΙΝΑΜΕ ΠΙΣΩ ....... ΚΑΙ ΜΑΣ ΞΕΠΕΡΑΣΕ !!!!

    ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ , ΘΑ ΕΛΕΓΑ , ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ Θ'ΑΝΑΨΩ ΕΝΑ "MONTE CRISTO" (ελλείψη "COHIBA" λόγω κρίσης "συνέιδήσεως" )ME TO "REMY MARTIN MOY" ...... και θα τ'απολαύσω με τη βεβαιώτητα ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΟΥ (στέλνωντας δύο από τα παιδιά μου ν'αγώνιστούν για μένα) .

    Εεεε δέν τρελλαθήκαμε ......... ακόμα.!


    *Μιά άποψη (αιρετική ίσως & αφαιρετική).-

  19. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 11:52:51

    ΥΠΟΥΡΓΟΠΟΙΗΣΗ η μονη μορφη αντιστασης.ΜΠΟΡΕΙΣ.gia tous exon provlima me ta ellinika YES,WE CAN.

  20. TopGunZ avatar
    TopGunZ 29/01/2011 11:57:34

    Αλλαξε το ψευδώνυμό σου σε l' ami du peuple etrangers ή l' ennemi du people indigenes....

  21. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 12:02:08

    I have an itch at my …… trigger finger, LATELY ( Just because I CAN).!

    Είναι εύκολο και κατανοητό .... σ'όλες τις γλώσσες (της νοηματικής συμπεριλαμβανομένης) !!


    *Μιά άποψη.-(ευκολονόητη)

  22. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 29/01/2011 12:14:16

    ''Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, όπως λένε οι άσπονδοι φίλοι του, δεν έχει συμβιβαστεί ακόμη με το γεγονός ότι ο κ. Ραγκούσης είναι σήμερα ιεραρχικά πολύ ανώτερός του στην κυβερνητική επετηρίδα. Κι αυτό διότι είχε τον κ. Ραγκούση χαμηλόβαθμο συνεργάτη στο γραφείο του προ 15ετίας ''
    ΕΙΠΕ Ο ΓΑΪΔΑΡΟΣ ΤΟΝ ΠΕΤΕΙΝΟ ΚΕΦΑΛΑ,
    ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΥΤΣΟΓΙΩΡΓΑ,
    1. ΠΟΥ ΑΝΑΡΡΙΧΗΘΗΚΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΒΑΘΜΙΔΕΣ,
    2. (ΔΙ)ΩΡΙΣΘΗΚΕ ΕΥΡΟΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,
    3. ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΑΠΕΤΥΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ (Π.Χ. ΝΑΥΑΓΙΟ ΠΑΡΟΥ)
    ΤΟΛΜΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΤΕΩΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΥΝ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΥ ΤΟΥ...
    ΣΤΟ ΓΙΟΥΝΑΝΙΣΤΑΝ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΗΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΥΤΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΑΝ, ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ, ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !
    Η ΔΕ ΚΑ ΝΤΑΛΑΡΑ (Ή ΜΗΠΩΣ ΤΕΩΣ ΚΑ ΣΑ-ΡΑΓΚΟΥΣΗ ???), ΕΞΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΚΟΥ (ΣΑ)ΡΑΓΚΟΥΣΗ, ΠΟΣΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΩΡΙΣΘΗΚΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΕΚΛΗΘΗ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ?
    ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ (ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΑΜΑ ΣΑ-ΡΑΓΚΟΥΣΙΚΗΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ !), ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ, ΚΑΙ ΕΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ? ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ?
    Ε, ΡΕ ΨΟΡΩΚΩΣΤΑΙΝΑ ΤΙ ΣΟΥ'ΜΕΛΛΕ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΗΣ...

    • O ΑΘΗΝΑΙΟΣ avatar
      O ΑΘΗΝΑΙΟΣ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 29/01/2011 23:43:03

      H υφυπουργός Εργασίας, αρμοδία για θέματα μεταναστών Μαρκησία Άννα νταλ Άρα (διότι το απλό «Νταλάρα» νομίζω ότι της πέφτει πολύ λίγο…) ασχολείται μονο με τις αρπάχτες του τροβαδούρου άνδρα της …η με τις μπουζούκο -λειτουργιές…
      Kάποιος όμως πρέπει να της υπενθυμίσει ότι η κυβερνητική αρμοδιότητά της αφορά τη διαχείριση του μεταναστευτικού από την πλευρά των συμφερόντων των Ελλήνων πολιτών και όχι των μεταναστών.
      Διότι, είτε της αρέσει είτε όχι, εκλέγεται από τους Έλληνες τους έχοντες πολιτικά δικαιώματα και πληρώνεται αδρά αυτή και ο άνδρας της και όχι από τους παρανόμως διαβιούντες στη χώρα.

      ΣΚΙΖΕΙ ΡΑΓΚΟΥΣΗ...ΤΟ ΣΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΟΥ

  23. WY avatar
    WY 29/01/2011 12:15:05

    Απορώ πώς δέν στεγάζουν οί τής κυβέρνησης,τά ''αδέλφια'' μας (αλήτες μαροκινούς) στό Μέγαρο Μαξίμου ή Ηρώδου τού Αττικού,πού έχουν καί μεγάλο (βασιλικό) κήπο!!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ WY 29/01/2011 20:29:14

      +10000

  24. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 12:16:46

    ΘΥΜΗΣΟΥ καθε μιζα ειναι χρηματα που δεν θα παρει το ΔΝΤ,καθε καταπατημενη εκταση ειναι δημοσια περιουσια που δεν θα παρει το ΔΝΤ,καθε κυβερνητικη βιλα ειναι ακινητο που δεν θα παρει το ΔΝΤ,καθε καταθεση στο εξωτερικο ειναι καταθεση που δεν θα παρει το ΔΝΤ,καθε off shore ειναι εταιρεια που δεν θα παρει το ΔΝΤ.ΥΠΟΥΡΓΟΠΟΙΗΣΗ η μονη αντισταση στο ΔΝΤ.ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ.

  25. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 12:26:56

    Άστο ...... ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ !!!!
    ΤΑ του φανταστικού σου ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ που θα είμεθα ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ... αργούν να υλοποιηθούν και πιθανό οι εμπνευστές ΝΑ ΕΚΛΕΙΨΟΥΝ , πρό υλοποίησης .!!!

    Ως τότε όμως ΓΕΙΑ ΣΑΣ.!!!!




    *Μιά άποψη.-

  26. nostos avatar
    nostos 29/01/2011 12:32:07

    Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη καβαλα . Τι σχεση εχει η οντως ανηθικη καταληστευση της ελληνικης κοινωνιας απο τους 30 χρονια κυβερνωντες με τη βιαιη και συνωμοσιακα ελεγχομενη προσπαθεια μεταβολης της πληθυσμιακης συστασης της χωρας. Εκτος και αν και ο Marat υποστηριζε τα δικαιωματα του μαροκινου και οχι του γαλλικου προλεταριατου τοτε ( ami du peuple)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ nostos 29/01/2011 22:48:26

      Mην ψάχνεις λογική. Λες και είπαμε ότι καλώς έγινε η καταλήστευση του κράτους εδώ και δεκαετίες από διάφορα λαμόγια.
      Δηλαδή, για να αντιμετωπιστεί η παραβατικότητα των λάθρο, θα πρέπει πρώτα να σταματήσει ο μεγαλοεργολάβος να υπερκοστολογεί το δημόσιο έργο...Τέτοια λογική. Ράβδος στη γωνία, άρα βρέχει.
      Ούτε με φύλλο συκής δεν καλύπτεται ο ακραίος εθνομηδενισμός τους και το μίσος που τρέφουν προς την ιστορία και τον πολιτισμό αυτής της χώρας. Εκεί βρίσκεται η ουσία. Αλλά επειδή αποφεύγουν να το πουν ανοιχτά, καταφεύγουν σε σοφιστείες σαν τις παραπάνω.

  27. Μετανάστης στη χώρα μου avatar
    Μετανάστης στη χώρα μου 29/01/2011 12:32:47

    Τι μέλλον έχει ένας περιθωριοποιημένος από το maghreb στην βουλιάζουσα Ελλάδα; Μήπως κάποιοι άλλοι (έχουν όλο τον θαυμασμό μου) εκεί πίσω στις χώρες τους, που αυτές τις μέρες ρισκάρουν την ζωή τους για να ανατρέψουν αφρφυκτικές δυναστείες και καταστάσεις εξαθλίωσης είναι πιο "πολίτες" (των χωρών τους και κάθε χώρας, παγκόσμια έννοια) από όσους ξαπλώνουν με μια κουβέρτα (επίπονο φυσικά, αλλά σε σύκριση ακίνδυνο) στο παρκέ του νεοκλασσικού;

  28. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 12:43:33

    ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ .... ΝΑΙ ΔΕ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ , ΟΙ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ......ΕΑΝ ΔΕ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΘΑΒΟΝΤΑΙ ΖΩΝΤΑΝΑ !!!!




    *Μιά άποψη.-

  29. WY avatar
    WY 29/01/2011 12:52:28

    @@
    l' ami du peuple είπε:
    29/01/2011 στις 12:01 pm
    ο λαος ειναι ενας, τα συνορα ειναι στον εγκεφαλο σου

    ...........

    Από σήμερα λοιπόν,όταν μέ ρωτούν τί εθνικότητος είμαι,εγώ θά απαντώ,""ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ""!!!!
    Θά εισηγηθώ στόν Ραγκούση,στήν ηλεκτρονική κάρτα μου (πολίτη) νά μήν μέ αναφέρουν,ώς '' Ελλην Υπήκοος"" αλλά ώς ""ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ""!!!
    Τό δέ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΜΑΣ,στήν θέση τού Εθνικού Συμβόλου Μας (σημαία),προτείνω νά καθιερωθή,αυτό τό τού............ ""Θρύλου""!!!!!!

    Μήπως εκτός από τήν κατοχήν τών ΛΑΘΡΟ,υφιστάμεθα καί τήν κατοχήν τών ""ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΤΩΝ"" κοινώς U.F.O κι ακόμη δέν τό έχω αντιληφθή!!!!!

    Ρέ τί είναι αυτοί?????

    Έλεοοοοοοοος μέ τήν ""υποκοσμικήν"" κουλτούρα!!!!!
    Έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!!!!!!!!!

    Υ.Γ.
    Απεργούν καί τά φαρμακεία κι έχω μείνει από τά ηρεμιστικά χάπια μου!!!!
    Κανείς από τούς παρόντες ρέ παιδιά,έχει νά μέ δανείσει μερικά?????

  30. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 29/01/2011 12:56:41

    Δεν υπαινίχθηκα ότι δεν κάνουν απεργία πείνας.Έφραψα:"Φάτε κάτι εντωμεταξύ, γιατί μέχρι να βρουν στην Κυβέρνηση ποιος έχει την αρμοδιότητα να εξετάσει το αίτημα σας, θα πιάσει καλοκαίρι" δεν ήταν πόντος για τους απεργούς. Σώνει και καλά να βρείτε κάτι για το οποίο κατηγορώ τους απεργούς;

  31. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/01/2011 12:57:31

    Μια συναυλία ρε παιδιά στην Νομική...

  32. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 13:01:48

    εμενα μ εξοργιζει η χλευη προς τον φτωχο...εμενα με εξοργιζει η ιδεοληψια του ευεργετουντα προς τον ευεργετουμενο,η ιδεοληψια που παραβλεπει την Αληθεια του «ουδης ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος»ως απωρεια της πρωταρχικης εστινγκτωδους αναγκης συγκαλειψης της προσωπικης και κοινωνικης επιθετικοτητας κατω απο το μανδυα της φιλανθρωπιας και φιλευσπλανχνιας.Εξοργιζομαι και Φοβαμαι .

  33. Nemecis_Kwn avatar
    Nemecis_Kwn 29/01/2011 13:06:34

    «Γιατί οι «μετανάστες» μάχονται τόσο δυναμικά για τα δίκαιά τους στην Ελλάδα, ενώ προτίμησαν να μην παλαίψουν στις δικές τους χώρες;

    [...] Γιατί οι Έλληνες πρέπει να σεβαστούν ένα «πολιτισμό» από τον οποίον οι ίδιοι οι «μετανάστες» πήραν τα μάτια τους και έφυγαν, αλλά μάχονται να τον αναπαράγουν στην Ελλάδα;»

    http://weonceweregreeks.blogspot.com/2009/08/blog-post_3443.html

    • Nemecis_Kwn avatar
      Nemecis_Kwn @ Nemecis_Kwn 29/01/2011 13:07:48

      ερωτήματα προς προβληματισμό όλων μας....

  34. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 13:07:16

    Καθ'όσον αφορά σ'εμέ ,ούτε εξωργίζομαι ούτε Φοβάμαι ....... προσπαθώ ν'αντιλαμβάνομαι ,να σκέπτομαι ΚΑΙ..... ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ για ότι ΕΊΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ !!!!

    Αν κάνω λάθος , θα το βρώ εμπρός μου.!!!


    *Μιά άποψη.-

  35. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 29/01/2011 13:11:02

    Αν ξεκινήσει για μια φορά μια σοβαρή συζήτηση για τη μεταναστευτική πολιτική που θέλουμε να ακολουθήσουμε, θα έχει νόημα όλο αυτό. Διαφορετικά θα γίνεται όπως πάντα τηλεοπτική ανακύκλωση ιδεοληψιών

  36. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 13:24:10

    και για να απαντησω στο Ρε τι ειναι αυτοι?????Φοβισμενοι απο τον ιδιο τους τον εαυτο.Φοβισμενοι απο την αγριοτητα τους που ερμηνευουν ως συλλογικη κοινωνικη αγριοτητα εναντιον τους και προσπαθουν με ιδεολογηματα να εξευμενισουν.

  37. STATHIS avatar
    STATHIS 29/01/2011 13:29:05

    ΑΝΘΡΩΠΟΣ =ΗΟΜΟ ........ ,αλλά τί ??? HOMO ERRECTUS , HOMO SAPHIENS , HOMO FABER , HOMO HABILIS ???
    ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ .......ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ .! ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ???? ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΟ "ΗΟΜΟ UNIVERSALIUS" ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΚΟΜΗ , ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ !!!!!!


    *Mιά άποψη.-(παλαιοαρχαιολογική).

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ STATHIS 29/01/2011 15:26:51

      Ο ami du peuple είναι ο πιο πιστός φίλος του λαού. Ο λαός (το υπόλοιπο 99,5%) τον φτύνει στη μάπα κάθε μέρα αλλά αυτός εκεί: πιστός φίλος του λαού!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΚΜ 30/01/2011 10:58:20

        Στην φράση αυτή συνοψίζεται η έπαρση και η αλαζονεία όλων των "τπερπατριωτών" που είναι φυσικά σύμφυτη με την φύση του ιδεοληπτικού εθνικιστικού ιδεατισμού τους, δηλαδή με τον φασισμό (μαζοποίηση των "ομοίων").
        Χωρίς την αίσθηση ότι αποτελούν πλειοψηφία, που αποτελεί την βασική πηγή ενέργειας και αυτοπεποίθησης τους, νιώθουν γραφικοί και περιθωριακοί.
        Γι'αυτό έχουν την ανάγκη να νιώθουν ότι είναι πολλοί.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Κάποιος 30/01/2011 16:44:23

          Χα χα, έτσουξε φαίνεται και το γύρισαν στη λάσπη και τον βερμπαλισμό. Γειά σου ρε προοδευτικέ!

  38. Γιώργος avatar
    Γιώργος 29/01/2011 13:48:32

    ΄Εχυσες το ίδιο δάκρυ και για τους φορτηγατζήδες που αυτοκτόνησαν;
    Ή μόνο δάκρυα για τους λαθραίους;

  39. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 13:52:40

    ο χριστιανισμος ως ενα αρτιο φιλοσοφικο συστημα μαζι με το «ουκ ενι ελλην η γαλατης...» του «homo universalius»λεει να γυρισεις και το αλλο μαγουλο...ο φιλος του λαου τι λεει επ αυτου?του διαφευγει οπως σε ολους τους«ανθρωπιστες επαναστατες»οταν επιδιδονται σε ανθρωπιστικες... εκκαθαρισεις κατα τη διαρκεια των επαναστατικων τους εξεγερσεων?αυτα για το χριστιανικο μερος.το κομμουνιστικο δεν το γνωριζω.ιδου πεδιον λαμπρο...για τους εντρυφησασας στην κομμουνιστικην ιδεολογιαν.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ φωτεινη 29/01/2011 19:58:27

      Ο χριστιανισμός δεν είναι φιλοσοφικό σύστημα.
      Είναι μεταφυσικό δόγμα που χρησιμοποίησε την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και γλώσσα ως φέρον κύμα για την παγκόσμια διάδοση του.
      Οι δε εκπρόσωποι του δεν υπήρξαν λιγότερο βίαιοι,αιμοβόροι και μισαλλόδοξοι από τους εκπροσώπους του ρωμαικού Πανθέου, του Αριμάν ή του Αλλάχ.
      Ο ευρωπαικός μεσαίωνας ταυτίζεται χρονικά με την απόλυτη επικράτηση του χριστιανισμού στην Ευρώπη.
      Τις αρχές του ουμανισμού και της δημοκρατίας που τις θεωρούμε δεδομένες στον "πολιτισμένο κόσμο", τις οφείλουμε κατά κύριο λόγο στα κινήματα του ουμανισμού και του διαφωτισμού, που αναπτύχθηκαν ακριβώς σαν αντίποδας και αντίλογος στην σκοταδιστική χριστιανική θεολογία του μεσαίωνα.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Κάποιος 29/01/2011 20:47:52

        Κάποιε,

        «Γιατί το Βυζαντιο» Ελένη Γλύκατζη Αρβελέρ εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.
        Ενδεικτικά: h--p://www.parathemata.com/2009/10/blog-post_14.html

    • Misha avatar
      Misha @ φωτεινη 29/01/2011 20:00:15

      φωτεινή

      λέει ο απ.Παύλος (τον οποίο οι αρχαιόπληκτοι και νεο-φιλελεύθεροι οπαδοί του Ντώκινς και τού Ονφρέ κατηγορούν για τα μύρια όσα ...) απευθυνόμενος στους χριστιανούς : «Ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Έλλην, ουκ ένι δούλος ουδέ ελεύθερος, ουκ ένι άρσεν και θήλυ πάντες γαρ υμείς είς εστέ εν Χριστώ Ιησού».
      Ο θεανθρωπισμός είναι κομμουνιστικός (κατά το «ην αυτοίς άπαντα κοινά» των Πράξεων των Αποστόλων από όπου και προέκυψε ο όρος κομμουνισμός-κοινοτισμός) και «αναρχικός» .
      Ο χριστιανικός κομμουνισμός δεν μπορεί να δεχθεί τον υλισμό αλλά ταυτίζεται με τον μαρξισμό-λενινισμό στο οικονομικό πεδίο....
      Κάποτε είπε ο γνωστός αγιορείτης Γέροντας Παϊσιος «Εγώ, αν οι κομμουνιστές δεν ήταν άθεοι, και δεν κυνηγούσαν τον Χριστό, θα συμφωνούσα μαζί τους. Καλό είναι τα χωράφια, τα εργοστάσια να ανήκουν σε όλους... Όχι κάποιος να πεινάει και κάποιος να πετάει.Αν τα υλικά πράγματα δε μοιράζονται με το Ευαγγέλιο, στο τέλος θα μοιραστούν με το μαχαίρι.»

  40. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 13:57:47

    Μ.Ο.εγω ...αρχιπαγκαλος.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ φωτεινη 29/01/2011 14:20:33

      Α, όπως λέμε αρχιλοχίας. Μπλέξαμε όλοι οι ιδεολόγοι τρομάρα μας

  41. lianos avatar
    lianos 29/01/2011 14:36:19

    Οι λαθρομετανάστες μας έδειξαν τον τρόπο που μπορεί να ακολουθήσει μια ομάδα για να πετύχει ότι απαιτεί. Αυτό θα πρέπει να το δούν όσοι κατεβαίνουν στο δρόμο και διαδηλώνουν. Ποιό εύκολο είναι να κάνεις μια κατάληψη στην Νομική και να είσαι πρώτο θέμα στα ΜΜΕ.!!!!!!!!

  42. ο ξένος avatar
    ο ξένος 29/01/2011 14:43:09

    Οι άνθρωποι που ζουν σ΄ αυτό το σπίτι, λείπουν
    Έχουν αφήσει πίσω τους μια ζεστασιά ανάσας, μιας τριβής
    Μικροί και μεγάλοι, άνθρωποι είναι
    Από ύλη και λίγο φως που αχνοφέγγει
    Μερικές φορές σκοτεινό, λάβας σκονισμένης
    Κάποιες άλλες, κεράκι φωτεινό σε καλοκαιρινό μπαλκόνι
    Πού πάνε;
    Μια θάλασσα μπροστά με ουρανό
    Οριζόντια γραμμή που ενώνει νερό κι αέρα
    Εκεί πάνε
    Να χαθούν θέλουν, να κρυφτούν, ν΄ αγαπηθούν, να χορέψουν σ ΄αφράτα σύννεφα
    Πάνω σε ψηλά τακούνια και μετά να κυλιστούν στους αφρούς τ΄ ουρανού
    Και σταγόνες αν γίνουν, θα ξεδιψάσουν τη γη, ζεστό τσιμέντο στην Αθήνα
    Και παρέα θα κάνουν σε άλλες σταγόνες, που φρέσκιες κύλησαν σε μάγουλα απαλά

  43. Poclen avatar
    Poclen 29/01/2011 14:44:52

    @l' ami du peuple
    Πώς αντέχεις εδώ; θαυμάζω το κουράγιο σου! Συνέχισε! Ελπίζω να μην κουραστείς κάποτε...
    Οι Λεπενόπουλοι θα πλαισιώσουν την αυριανή κυβέρνηση...ίσως και την τωρινή...
    Μεγαλείο μυαλού...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Poclen 29/01/2011 15:01:31

      Άλλος ένας "επαγγελματίας ανθρωπιστής, φίλος του λαού". Βέβαια το σχόλιο "πως αντέχεις εδώ" και ο χαρακτηρισμός λεπενόπουλοι καταδεικνύει έναν υφέρποντα ρατσισμό, έτσι ανθρωπιστή μου;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Poclen 29/01/2011 15:41:54

      Ξαναδιάβασε την ανάρτηση να μας πεις πόσοι Λεπενόπουλοι κρύβονται. Την κυβέρνηση που μάλλον ψήφισες κριτικάρουμε. Που έχει και το προνόμιο της κοινωνικής ευαισθησίας, έτσι δεν είναι;

    • WY avatar
      WY @ Poclen 29/01/2011 15:42:07

      @@ Poclen

      Πάντως Γκιούλαγκ δέν είναι!!!!

  44. WY avatar
    WY 29/01/2011 15:07:31

    @@
    l΄ ami du peuple
    "".......το προτιμας στο χριστιανικο με το “ουκ ενι ελλην ή γαλατης….”( ο misha το ξερει ολοκληρο), ή στο κομμουνιστικο “εργατες ολου του κοσμου..;"""""

    .........................

    Ειλικρινά mon ami,ούτε τό ένα ούτε τό άλλο!!!!!

    Τό Ε Λ Λ Η Ν Α Σ, μού αρκεί καί αισθάνομαι μεγάλη Υπερηφάνεια δι΄ αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τώρα νά σέ πληροφορήσω,ότι είμαι καί ΜΑΝΙΑΤΗΣ (Αερόπολις),ίσως θά ήτο υπερβολή διά ΄σένα,αλλά έμένα μέ καθιστά υπερήφανο δίς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δέν γνωρίζω εάν είσαι Έλλην Υπήκοος,αλλά δέν θέλω νά πιστέψω ότι εμφορούμενος/-η αυτές τίς ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ Ιδεολογίες,πού είναι ή επιτομή τής Υποκρισίας(!!!!),νά κατάγεσαι κι από τήν Μάνη!!!!!!!

  45. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 29/01/2011 15:46:10

    @ l΄ ami du peuple
    Φοβάμαι ότι η λογική σου οδηγεί να μην αντιμετωπίζουμε κανένα πρόβλημα και καμμιά παρανομία αν δεν λύσουμε το μεγάλο πρόβλημα και την μεγάλη παρανομία.
    Επαναλαμβάνω πάντως ότι τα μεγάλα προβλήματα "απαρτίζονται" από πολλά μικρότερα. Ας πάρουμε το παράδειγμα σου: "δισεκατομμυριούχοι πρώην πάμπτωχοι πολιτικοι" Που πάτησαν αυτοί για να αποκτήσουν τα άνομα πλουτη τους? Σε δεκάδες μικροπροβλήματα φαινομενικά άσχετα μεταξύ τους. Ελλειψη αξιοκρατίας μέσα στο κόμμα τους,λειψή παιδεία των ψηφοφόρων, κάποιες μεταθέσεις στρατιωτών από τον Εβρο,"χαιδεμα αυτιών", κάποιοι διορισμοί, μια καλή συνεργασία με την Χ συντεχνία, η απόλυτη χαλαρότητα στην εφαρμογή του νόμου λόγω και έλλειψης ελέγχων από μια προβληματική κρατική μηχανή... κάπως έτσι 'έρποντας ανεβαίνουν" εκμεταλλευόμενοι τα "μικρα προβλήματα" και κάποια στιγμή βρίσκονται να κάνουν δουλειές με την κάθε Siemens
    Κι αν νομίζεις ότι αυτά που συνέβησαν τις τελευταίες μέρες είναι "μικρό πρόβλημα" κι ότι κάποιοι δεν θα "πατήσουν" πάνω του και δεν θα το εκμεταλλευθούν και με την μμία ή την άλλη μορφή δεν θα "κερδίσουν" χοντρά , μάλλον γελιέσαι.

  46. Μάρκος avatar
    Μάρκος 29/01/2011 16:01:22

    Ποιος είναι ο φτωχός, θα μας τρελάνεις; Άνθρωποι που έχουν 5 χιλιάδες ευρό για να πληρώσουν και να έρθουν Ελλάδα είναι φτωχοί; Για διάβασε την ανακοίνωση που έβγαλαν καταρχήν, εκεί θα δεις ότι λένε "δεν είμαστε φτωχοί και κακόμοιροι όπως μας αποκαλούν όλοι. Είχαμε και δουλειές και σπίτια και οικογένειες, και τα αφήσαμε πίσω για να έρθουμε εδώ να διεκδικήσουμε τα δικαιώματα μας". Πλήρης παράνοια δηλαδή! Από το Α πάνε στο Ω, χωρίς να μας πουν τα υπόλοιπα γράμματα. Άφησαν τις πατρίδες τους, για να έρθουν εδώ να γίνουν Έλληνες, μας το λένε φόρα παρτίδα, κι εμείς κοιμόμαστε...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Μάρκος 29/01/2011 20:27:37

      +1000
      Και τα μορμολίκια που αυτοαποκαλούνται αριστεροί κάνουν τις κλαίουσες χήρες.
      Πρωτοφανής κοροϊδία προς κάθε Έλληνα αποτελεί η παράσταση του οργανωμένου εγκλήματος

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μάρκος 29/01/2011 22:04:18

      Δεν τα πληρώνουν αυτοί. Τα πληρώνουν αυτοί (οργανώσεις, μυστικές υπηρεσίες, κράτη) που τους στέλνουν στο πλαίσιο του σχεδίου '' εξισλαμισμός της Ευρώπης''

  47. Underdog avatar
    Underdog 29/01/2011 19:46:56

    Αρμουν χι ; Το άλλο 1/4 τι είναι ;

  48. WY avatar
    WY 29/01/2011 19:58:28

    @ l΄ami



    Κι εγώ υπηρέτησα δύο φορές τήν Πατρίδαν Μου κι ή μια έν καιρώ πολέμου,στούς Πεζοναύτες,όπως καί τά άλλα δύο αδέλφιά μου (ΛΟΚ/Ορεστιάδα καί Β.Ν./Α.Α.Π.)από δύο φορές έκαστος,τήν δέ δεύτερη καί οί τρείς μαζί (Κυπριακό/Ιουλιανά 1974) από εξ μήνες έκαστος.
    Όμως ήτο τό ΕΛΑΧΙΣΤΟ πού προσφέραμε σέ Αυτήν!!!!!

    Υπερηφάνεια πού είσαι Έλλην αισθάνεσαι????
    Ναί ή ού????????????????????

  49. φωτεινη avatar
    φωτεινη 29/01/2011 20:17:46

    misha ,συμφωνω απολυτα σε ολα αυτα ,αναφερομουν ομως στη χαλιναγωγηση των επιθετικοτητας-σεξουαλικοτητας που πρεσβευει ο χριστιανισμος.ασχετα αν τηρηθηκε η οχι.

  50. Orestios avatar
    Orestios 29/01/2011 20:35:33

    Οι αρλεκίνοι της κυβέρνησης που αυτοαποκαλούνατι "πολύ υπεύθυνοι υπουργοί" ακόμα κρύβονται προσποιούμενοι τους εργαζόμενους.
    Καμία παραίτηση θα υπάρξει για την εξευτελισμό που προκάλεσαν με την εισβολή του οργανωμένου εγκλήματος στην Νομική και την υπόθαλψή του από την ίδια την Κυβέρνηση?>

  51. Μisha avatar
    Μisha 29/01/2011 20:41:23

    Δες Λουκ. 22,51 και Ματθ 26,52...
    Άλλα μαχαίρια εννοούσε ο Χριστός...
    Έχει αρκετά «πολεμικά» χωρία στο ευαγγέλιο αλλά την ερμηνεία τους την έδωσε η εκούσια σταύρωση Του...

  52. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/01/2011 20:44:11

    Στο κάτω-κάτω υπάρχουν πλήθος από ερμηνείες Πατέρων της Εκκλησίας και όλες δινουν πνευματική εξήγηση στο εδάφιο αυτό.

  53. Μisha avatar
    Μisha 29/01/2011 20:56:57

    Μα , ασφαλώς!!!
    Το είπε πρώτα ο Μ.Βασίλειος, κι ο Γρηγόριος κι ο αη Γιαννης ο Χρυσόστομος
    Ακολουθεί ανακοίνωση της Αλέκας από το 300μΧ εναντίον της πλουτοκρατίας :)
    «... ο Θεός από την αρχή δεν έκανε τον έναν πλούσιο και τον άλλο φτωχό, αλλά έδωσε σε όλους την ίδια γη. Από πού, λοιπόν, - ερωτά - εσύ μεν έχεις τόσα και ο άλλος ούτε μια χούφτα γης ;»
    «το ψωμί που κατέχεις είναι του πεινασμένου, το ρούχο που φυλάς στην αποθήκη σου είναι του γυμνού, το παπούτσι που δεν χρησιμοποιείς είναι του ξυπόλητου, το χρήμα που καταχωνιάζεις είναι του φτωχού.
    Ολους αυτούς που θα μπορούσες να τους τα δώσεις, αλλά δεν το κάνεις, τους κλέβεις»

  54. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 29/01/2011 21:05:12

    ορέστιος, ψυχραιμίας, μανθος, BIΣ, επώνυμος, ΦΚ και λαλλοι ών ουκ έστιν αριθμός (αναφέρω τους μετριοπαθείς κιόλας) περιμένεις ότι θα βρεθούν μαζί σου, τον κατά (κατά δήλωσή σου) κομμουνιστή και άθεο;
    It's goona be a cold day in hell before we see that!

    • anonymous avatar
      anonymous @ τηλέμαχος αναγνώστου 29/01/2011 23:24:21

      Έχει διαλείψεις ο άνθρωπος. Εγώ όταν ήμουν φοιτητής τους έβλεπα με συμπάθιο. Αργά αλλά σταθερά άρχισα να τους βλέπω με όλο και περισσότερο σκεπτικισμό. Μετά τα Δεκεμβριανά 2008, όπου φάνηκε ξεκάθαρα ο ρόλος τους, κι ένα άρθρο μετεκλογικά εδώ που μιλούσε για μοναρχοφασίστες τους σιχαίνομαι αφάνταστα. Καλύτερα νεκρός παρά να έχω παρτίδες με δαύτους.

  55. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2011 22:11:41

    το μαρσαλ ηταν περισσοτερα απο τα ΜΟΠ.
    Το Μάρσαλ σας έχει κάτσει στο στομάχι γιατί ήσασταν εξορία και δε μπορέσατε να το ξεκοκαλίσετε. Όμως πάνω σε αυτό το συκοφαντημένο από εσάς σχέδιο στηρίχτηκε η ανάπτυξη της χώρας μέχρι 74 που ήρθατε εσείς και τα φάγατε μέχρι τελευταίας πεντάρας.

  56. On Press avatar
    On Press 29/01/2011 23:29:57

    Με τι ασχολειτω πριν η Κυρία Νταλάρα εχει κολλήσει κανένα ενσημο μήπως ξέρει κανένας να μας πει, διότι εάν έχει μάθει με φιλιπινεζα υπηρέτρια όλη της την ζωή την ιδια συμπεριφορά δείχνει και στο υπουργείο που πήρε λόγω του εξαδελφου Ραγκουση.
    Καταλάβατε

  57. dimitris avatar
    dimitris 30/01/2011 03:06:04

    i orthodoksia den ehi kammia shesi me to skotadismo tou meseona oute me to ti ekanan i katholiki apo tote k ekithen.Dieonizi tin proti ekklisia tou XPISTOY ke me to onoma tis diaforopiite mesa sto XRISTIANISMO. apla pragmata pou mathenontan sta sholia mehris ke to 1970 max. distihos!
    afta gia ton "kapoios "

  58. WY avatar
    WY 30/01/2011 10:26:08

    @@
    l'ami du peuple είπε:
    29/01/2011 στις 8:25 pm

    οχι αγαπητε μου, καμμια.
    ...................................................



    Ήμουν σίγουρος δι΄ αυτό,απλώς μέ τήν απάντηση σου,μέ επιβεβαίωσες!!!

    Υπάρχουν πολλοί δυστυχώς στήν χώραν μας,μέ τό ίδιο συναίσθημα κι ιδίως οί προερχόμενοι τήν 10ετία τού ΄80,από τίς χώρες τού Παραπετάσματος καί τών Γκιούλαγκς (ΕΣΣΔ,Πολωνία,Βουλγαρία,Ρουμανία κ.λ.π).

    Οί αναφορές σου περί Πυθαγόρα,Αισχύλου κ.λ.π.,είναι άλλα λόγια νά αγαπιώμαστε,διότι δέν απαντούν στό ερώτημα μου,περί Εθνικής (ό,τι εμπεριέχει ή έννοια ""ΕΘΝΟΣ"") Υπερηφάνειας!!

    Καληνύκτα....... γενικώς!!!!!

  59. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/01/2011 11:09:21

    WY μάλλον δυσκολεύεσαι να αποδεχθείς ότι ο προσωπικός αξιακός κώδικας του κάθε ανθρώπου μπορεί να διαφέρει.
    Θα σε σοκάρει αυτό που θα σου πω, αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί που αισθάνονται υπερηφάνεια για τα προσωπικά τους επιτεύγματα και προσπάθειες σε καθαρά ατομικό ή οικογενειακό επίπεδο, και όχι επειδή έριξαν καμιά δεκαριά βολές, πέρασαν μερικούς στίβους μάχης, έκαναν κανά μήνα συνολικά σχοινάκια και καθάρισαν καμιά κατοστή "καλλιόπες" φορώντας το εθνόσημο.

  60. STATHIS avatar
    STATHIS 30/01/2011 11:23:16

    Ευχαριστώ , είμαι βέβαιος για αυτό , ΕΣΕΙΣ ?????



    *Μιά άποψη.-

  61. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 30/01/2011 12:14:27

    Μέσα απο ποιες "διαδικασίες". ποιους "θεσμούς", ποιες συνήθειες έφθασαν σε θέση να μπορούν?

  62. TopGunZ avatar
    TopGunZ 31/01/2011 09:42:40

    Όχι φίλε μου, οι λαοί είναι εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες ανά τους αιώνες, φασιστικές αντιλήψεις όπως η δικιά σου για ομογενοποίηση και πολτοποίηση της ταυτότητας και της μοναδικότητας του ατόμου θα έπρεπε να διώκονται πανανθρώπινα ως γενοκτονία.