#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2012 12:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Η Ελλάς ευγνωμονούσα" επέστρεψε στο Μαξίμου!



Ο πίνακας “Η Ελλάς ευγνωμονούσα” του Θ. Βρυζάκη (έργο του 1858) κοσμεί πάλι από σήμερα το γραφείο του Πρωθυπουργού της Ελλάδος. Όπως είναι γνωστό ο πίνακας δεν άρεσε στον Γιώργο Παπανδρέου που τον αντικατέστησε με αποτέλεσμα να προκληθεί σάλος.

Η απομάκρυνση του πίνακα από το γραφείο του πρωθυπουργού έγινε αντιληπτή τον Οκτώβριο του 2010 στις φωτογραφίες από μια διακαναλική συνέντευξη του Γ. Παπανδρέου

Ο Αντώνης Σαμαράς μόλις μπήκε στο γραφείο του στο Μαξίμου, πριν την εγχείρηση στο μάτι διέταξε να επιστρέψει ο πίνακας από την Εθνική Πινακοθήκη όπου βρισκόταν μετά την ...αποκαθήλωση απότ τον ΓΑΠ. Ο πίνακας επέστρεψε τελικά σήμερα



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 12/07/2012 12:33:22

    "Κώστας ΜΠ είπε:
    20/06/2012 στις 5:51 pm
    Ως εκείνοι που θα είμαστε δίπλα στον Αντώνη Σαμαρά και όταν κάποτε πάψει να είναι πρωθυπουργός απαιτούμε: σήμερα, όχι αύριο, να επανατοπoθετηθεί το
    ” Η Ελλάς ευγνωμονούσα” του Θ. Βρυζάκη. Το έργο γεμάτο εθνικούς συμβολισμούς που κατέβασε ο ολετήρας που μόλυνε τη χώρα.

    Αντώνη ΜΑΣ, καλή επιτυχία! "
    http://www.antinews.gr/2012/06/20/167414/

    • gram avatar
      gram @ Κώστας ΜΠ 12/07/2012 16:02:05

      Που να βλέπατε τι έκανε ο αθεόφοβος ο ΓΑΠ στο γραφείο του Πρωθυπουργού στη Βουλή! Κιτσαριό σύννεφο...

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 12/07/2012 12:33:37

    Μπαίνουν τα πράγματα σε τάξη…. ΜΕ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ, που βάζει σε κίνδυνο την υγεία του !!!

    Αλλά όλα τακτοποιούνται ….

  3. tak avatar
    tak 12/07/2012 12:42:29

    Θα τρίζουν τα κόκαλα του Σιγισμούνδου (Ζίγκμουντ) Μινέικο!

  4. jkr avatar
    jkr 12/07/2012 13:04:56

    +10000000000

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 12/07/2012 13:21:49

    Μπράβο.

  6. Κώστας Ε.Χριστοδούλου avatar
    Κώστας Ε.Χριστοδούλου 12/07/2012 13:32:09

    Πρόεδρε ,πρόσεχε τά πάντα καί τούς πάντες .......Εμείς εσένα έχουμε ....... Σιδερένιος καί προπαντώς Έλληνας !!!

  7. καμπάνακι avatar
    καμπάνακι 12/07/2012 13:36:19

    μια σωστη συμβολική κίνηση

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/07/2012 13:47:32

    Όντως πολύ καλή κίνηση!
    Φυσικά, το σκ...τόψυχο ΓΑΠ, ήξερε ότι με αυτά που θα έκανε, η Ελλάδα και οι Έλληνες θα τον μισούν για πάντα. Αρκεί να μην ξεχάσουμε, όπως ξεχάσαμε με τον παππού του και τον αποκαλέσαμε και "γερο της δημοκρατίας"!

    • voter avatar
      voter @ εναςάσχετος 12/07/2012 15:45:48

      Αγαπητέ "Ασχετε " ,

      προσωπικά δεν επικροτώ απολύτως καμμία ενέργεια του ΓΑΠ ,ουτε πραγματική ουτε συμβολική , αλλά επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω, οτι ο χαρακτηρισμός που του αποδίδετε ,πέραν του οτι είναι αήθης , αποδίδετε από τον λαό μας συνήθως σε τεθνεώτες και οχι ζώντες .

      Οσο γιά την επιστροφή του εξαιρετικού έργου του Βρυζάκη , το γεγονός μιλά από μονο του και μπράβο στο antinews που το επισημαίνει .

      • voter avatar
        voter @ voter 12/07/2012 15:49:33

        ...διορθώνω "αποδίδεται απο τον λαό μας ".

        • vardarskian avatar
          vardarskian @ voter 12/07/2012 19:09:20

          και λίγο του είναι...

  9. Φειδίας Μπουρλάς avatar
    Φειδίας Μπουρλάς 12/07/2012 13:52:13

    Εὖγε.
    Καὶ ναί, αὐτὸ εἶναι τὸ ἴδιο σημαντικὸ μὲ τὸ νὰ προχωρήσῃ τὸ outsourcing τῆς ΔΕΗ καὶ ἡ ἀπελευθέρωσις τῶν ἐπαγγελμάτων, νὰ καταργηθῇ τὸ ἀφελληνιστικὸ λαθρονομοσχέδιο τοῦ Ραγκούση καὶ νὰ ἀποσυρθοῦν τὰ νεοταξικὰ σχολικὰ βιβλία πλύσεως ἐγκεφάλου τῶν παιδιῶν.
    Ὄχι, δὲν εἶναι πράξις ἐντυπωσιασμοῦ.
    Ἂν δὲν καταλαβαίνῃς πόσο σημαντικὸ εἶναι τὸ πρῶτο, δὲν μπορεῖς νὰ καταλάβῃς οὔτε τὰ ὑπόλοιπα.

  10. Kennan avatar
    Kennan 12/07/2012 13:58:30

    To parapolitika, η μόνη φορά που βάζει μια αξιόπιστη είδηση είναι όταν την αντιγράφει από το antinews. Έλεος ρε παιδιά, βάλτε και κανένα λίνκ

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 12/07/2012 14:05:20

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Κβάντα avatar
    Κβάντα 12/07/2012 14:15:22

    Έχει χαθεί εδώ και πολλά χρόνια η ουσία των πραγμάτων, γεγονός το οποίο οδήγησε το ΕΘΝΟΣ στη δεινή θέση που βρίσκεται σήμερα.

  13. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 12/07/2012 14:27:28

    Μπράβο.

  14. Σύμβολα... avatar
    Σύμβολα... 12/07/2012 14:35:11

    Ορισμένες κινήσεις έχουν πράγματι συμβολική σημασία...
    Κύριε Πρωθυπουργέ, Εύγε!

  15. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 12/07/2012 14:39:10

    Kαλά αυτός ο ξεφτίλας ο ΓΑΠ μέχρι και τον πίνακα αποκαθήλωσε??σωστή συμβολική κίνηση από τον Αντώνη..

    • kotstak avatar
      kotstak @ περήφανος δεξιός 12/07/2012 15:52:20

      Ο Γιώργος, επειδή είναι μεγάλος στοχαστής και αυτά που λέει είναι δυσνόητα στους κοινούς θνητούς, σκέφτηκε και την τελευταία λεπτομέρεια.
      Θα υπέθεσε, ότι εάν είχε πίσω του τον εξαιρετικό αυτό πινάκα, θα αποσπούσε ο πίνακας την προσοχή των συνομιλητών του και δεν θα μπορούσαν αυτοί να συγκεντρωθούν και να κατανοήσουν τους στοχασμούς του.
      Το κακό είναι ότι οι συνομιλητές του, αν και η απουσία του πίνακα βοήθησε στο να συγκεντρωθούν, δεν αντιλήφθησαν τους στοχασμούς του.
      Ο Γιώργος είναι πολύ μπροστά. Ασχολείται με τα προβλήματα που θα προκύψουν στον πλανήτη μετά από 1.000 χρόνια.

  16. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 12/07/2012 14:41:28

    Συμβολική , όσο και πράξη ουσίας. Μπράβο !! Σου εύχομαι η Ελλάς, να είναι και για σένα ευγνωμονούσα !!

  17. Νικήτας avatar
    Νικήτας 12/07/2012 15:07:44

    Αντώνη Σαμαρά Ε Υ Γ Ε! Συμβολική κίνηση. Υπάρχουν οι Ελληνόψυχοι που ανιδιοτελώς προσφέρουν υπάρχουν και οι σκ***ψυχοι που βυσσοδομούν σε καθέ τι στο πέρασμά τους.
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ!

  18. tpe avatar
    tpe 12/07/2012 16:28:30

    Έτσι... Για να μην ξεχνάμε.
    Ιδέα: Δεν θα ήταν ωραίο να χαρίσει τον πίνακα για μόνιμη έκθεση στην Εθνική Πινακοθήκη και να κρατήσει ένα αντίγραφο στο Μαξίμου; Εντελώς συμβολικά;

    Περιμένω το ίδιο και από τον Αβραμόπουλο. Κι ο Νταβούτογλου να ΣΚΑΣΕΙ από το κακό του.

  19. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 12/07/2012 16:40:58

    ΕΥΓΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Και για όποιον σχολιάσει υποτιμητικά το γεγονός, αυτό θα σημαίνει πως δε τον πείραξε όταν αποκαθήλωσε ο ΓΑΠ. Άρα να πάει σε άλλο φόρουμ-μπλογκ γιατί εδώ μιλάνε μόνο Έλληνες για την Πατρίδα τους που την αγαπάνε.

  20. pan.nik avatar
    pan.nik 12/07/2012 16:42:23

    Μπράβο στον Αντώνη Σαμαρά ! Απέδειξε με αυτή την συμβολική του κίνηση οτι οι αρχές και οι αξίες παραμένουν για εκείνον πολύ ψηλά. Συγχαρητήρια για αυτή την σπουδαία ενέργεια. Είμαι βέβαιος οτι η ΕΛΛΑΔΑ θα σηκωθεί ΨΗΛΑ !!!

  21. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 12/07/2012 17:49:18

    Συμβολική αλλά εύκολη κίνηση η αποκατάσταση του πίνακα,ακυρώνεται εύκολα το ανύπαρκτο έργο του ΓΑΠ! Με πολλή δουλειά και αγάπη για την Πατρίδα Αντώνη Σαμαρά θα περιληφθείς μεταξύ Αυτών τους οποίους ευγνωμονεί η Σεμνή Πατρίδα!Έχεις την καταγωγή,έχεις την ιστορία,έχεις τα προσόντα να αναδειχθείς άξιος της Πατρίδας και των Ελλήνων που σε πίστεψαν!!!

  22. Χρήστος avatar
    Χρήστος 12/07/2012 19:12:53

    Μπράβο στον Αντώνη Σαμαρά! Δείχνει πολλά αυτή του η κίνηση. Η εθνικοφροσύνη είναι προτέρημα κα αρετή, και δεν θα επιτρέψουμε στους αναρχοαριστερούς και κομμουνιστές να λοιδωρούν κάθε τι εθνικό. ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ. ΜΕΤΡΗΣΕΣ.

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 12/07/2012 19:23:57

    Ευχαριστούμε, Κύριε Πρόεδρε. Eπιτέλους, Ελεύθερη! «Η Ελλάς Ευγνωμονούσα» η οποία επί δύο χρόνια, ασφυκτιούσε μέσα σ’ αυτό το πλαστικό σάβανο χρώματος μωβ-φερετρί.

    Για όσους προσεκτικά παρατηρούσαμε τον Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου, επί των ημερών του, ακόμα και το λαμπρό Μέγαρο Μαξίμου έμοιαζε με μαυσωλείο. Με τον master στην είσοδο, στα μαύρα ντυμένο, με το background σκοτεινό και μια απλίκα 3 κεριών στον απέναντι τοίχο αναμμένη.. Κύριε Ελέησον! Κι επειδή στη ζωή αυτή τίποτα δεν είναι τυχαίο, σε μία διαφορετική εκ βαθέων εξομολόγηση, o Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου είχε αποκαλύψει (απόσπασμα) στο Σουηδικό ραδιόφωνο:

    «.. Οταν έφυγα από το σχολείο σε ηλικία 18 ετών, είχα πάει σε ΟΚΤΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ σε όλο τον κόσμο, στις Ηνωμένες Πολιτείες, την Ελλάδα, τη Σουηδία και τον Καναδά. Την μεγαλύτερη διαφορά έζησα μεταξύ το Ελληνικό και το Σουηδικό σχολείο φυσικά. ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΕΔΩ, Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ. Η Σουηδία δεν είναι μόνο ένα νησί που πέρασα στο δρόμο μου προς την Ιθάκη. Η Σουηδία είναι ένα μέρος μου… Οταν ήρθα εδώ στην ηλικία των 16 ετών ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΟ ΑΙΜΑ ΧΟΙΡΟΥ ΜΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΣΑΛΤΣΑ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΓΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Vigbyholmskolan, σκέφτηκα, πως αυτό μπορεί να είναι δυνατόν. Πρέπει να είναι μια πολύ φτωχότερη χώρα από τη δική μας. ΠΟΙΑΝΟΥ ΘΑ ΕΡΧΟΤΑΝ Η ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΙΜΑ ΧΟΙΡΟΥ ΓΑΡΝΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ. ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕΓΓΑ ΜΕ ΞIΝΟΓΑΛΟ (ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΣΥΝΤΑΓΗ).

    Από την ημέρα που η Σουηδία προσχώρησε στην Ευρωπαϊκή Ενωση, έχω ανακαλύψει πάλι τη Σουηδική γλώσσα, ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΣΤΙΣ ΠΟΛΥΩΡΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ, ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΓΛΩΣΣΑ.

    Στην ελληνική πολιτική, με περιγράφουν συχνά ως ένα Σουηδό, γιατί οι άνθρωποι με θεωρούν ασυνήθιστο, ήσυχο κι επιφυλακτικό στον τρόπο. Οπου κι αν πάω, θυμάμαι πάντα ότι ένα μέρος του εαυτού μου θα παραμείνει πάντα Σουηδικό.
    ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ. ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΓΩ ΩΣ ΝΕΑΡΟ ΑΓΟΡΙ ΚΑΙ ΑΝΔΡΑΣ ΕΓΙΝΑ ΣΟΥΗΔΟΣ, ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ, ΜΕ ΛΙΓΟ ΠΟΛΩΝΙΚΟ ΚΑΙ ΣΚΩΤΣΕΖΙΚΟ ΑΙΜΑ ΣΤΙΣ ΦΛΕΒΕΣ. ΕΧΕΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΟΥ ΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ, Μ’ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ. ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ Σ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΟΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, ΚΙ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΜΑΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ.»
    ♠ ♠
    Τα συμπεράσματα όλα δικά μας: για τη πρεμούρα της λαθρο πολύ-πολιτισμικότητας, για τον ενδοτισμό (έχει ρίζες από εποχής μισέλληνα προπάππου Zigmund Mineiko), το μίσος για ο,τιδήποτε Ελληνικό, Εθνικό, Θρησκευτικό, για τον δόλιο εγκλωβισμό της Ελλάδας και των αγέννητων παιδιών της στο ατέρμονα ανεξόφλητο χρέος, για τη τραγική πολιτική ανεπάρκεια, για τα περίεργα σώψυχα, για τα από πρόθεση και κατά συρροή Εθνοκτόνα και μέχρι σήμερα ατιμώρητα κρίματα του άπατρι Γιώργου Ανδρέα Παπανδρέου ο οποίος, ούτε στιγμή δεν έπαψε να προκαλεί τη λογική και τις αντοχές μας.

  24. Παύλος avatar
    Παύλος 12/07/2012 21:04:47

    Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πιο επιεικείς με τον ΓΑΠ :
    -Πρώτον, διότι ουδέποτε κατάφερε να ....αισθανθεί Έλλην και να βιώσει ως Έλλην,
    - Δεύτερον, διότι ουδέποτε θα μπορούσε να αισθανθεί ότι μπορεί να αποτελέσει .......αντικείμενο ευγνωμοσύνης !!!!
    Συνεπώς, ορθώς απομάκρυνε ......"αντιφάσκοντα" πίνακα !!!!!!!!!!!

  25. Wolf avatar
    Wolf 12/07/2012 22:25:39

    Η πολιτική είναι συμβολισμοί.
    Και η επανατοποθέτηση του έργου του Βρυζάκη, στο φυσικό του χώρο, είναι ένας τέτοιος συμβολισμός.
    Και στα πιο βαθιά νερά τώρα τα παραδείγματα κύριε Πρωθυπουργέ.
    Εύγε!!!

  26. franc avatar
    franc 12/07/2012 22:39:12

    Συμβαίνουν αυτά στα Προτεκτοράτα...
    Μην το κάνουμε και θέμα. Η Μargaret δεν έμαθε ποτέ Ελληνικά και αυτό νομίζω τα λέει όλα...Η αποστολή τους πάντως εξετελέσθη πλήρως και οι ΗΠΑ κάποτε θα δείτε ότι θα αναγνωρίσουν την προσφορά τους στην Πατρίδα...
    Και εμείς στη θέση τους τα ίδια θα κάναμε.

  27. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/07/2012 01:16:57

    Μπράβο!

  28. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 13/07/2012 03:02:01

    Τι περιμένατε απο τον ΓΑΠ;στη Μινεσοτα γεννήθηκε....Έλληνας μηδέν και δεν ξέρει να μιλά ελληνικά καλα ο Αμερικάνος

  29. Μιχαλης avatar
    Μιχαλης 13/07/2012 09:09:41

    Μπράβο ...ΑΝΤΩΝΗ Μην αργης η ΕΛΛΑΔΑ πάνω απο όλα .

  30. Περσέας avatar
    Περσέας 13/07/2012 23:45:49

    Ξέρει κανείς να με πληροφορήσει τι περιείχε ο πίνακας που είχε βάλει το Γιωργάκι και γιατί τον σκέπασε στην συγκεκριμένη συνέντευξη;