#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2010 13:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Η Ελλάδα δεν είναι απειλή για την Τουρκία"



Ο γνωστός "καθεστωτικός" δημοσιογράφος και αναλυτής της Άγκυρας, ο Μεσχμέτ Αλί Μπιράντ μας λέει τώρα οτι "η Ελλάδα δεν είναι απειλή για την Τουρκία" - φυσικό δεν είναι με τις κυβερνήσεις που έχουμε; Διαβάστε τι μεταδίδει το ΑΠΕ-ΜΠΕ

Αλλαγή πλεύσης στην εξωτερική πολιτική της Τουρκίας διακρίνουν ο πολιτικός αναλυτής Μεχμέτ Αλί Μπιράντ, λίγο πριν από την επίσκεψη του Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα και υποστηρίζει πως η χώρα του δεν αντιμετωπίζει πλέον την Ελλάδα ως απειλή.

«Η Τουρκία, δεν αντιμετωπίζει πλέον την Ελλάδα ως απειλή, ασχολείται περισσότερο με το κουρδικό, τη Μέση Ανατολή, τα θέματα στον Καύκασο, την Αρμενία», σχολιάζει ο Τούρκος δημοσιογράφος Μεχμέτ Αλί Μπιράντ, ενόψει της επίσκεψης του Ταγίπ Ερντογάν στην Αθήνα.

Παρατηρεί ακόμα ότι «το θέμα του Αιγαίου και της Κύπρου δεν έχουν πια την καθοριστική σημασία που είχαν παλαιοτέρα», και συμπληρώνει ότι η Τουρκία έχει υιοθετήσει την άποψη: «διατηρούμε τις θέσεις μας, αλλά συνεχίζουμε τη ζωή μας».

«Υπάρχει μια πραγματική αλλαγή στην τουρκική εξωτερική πολιτική», αναφέρει στο ΑΠΕ-ΜΠΕ o καθηγητής διεθνών σχέσεων, κ. Μενσούρ Ακγκιούν σύμβουλος διεθνών σχέσεων του σεβαστού στην Τουρκία Ινστιτούτου TESEV.

H αλλαγή αυτή, που στοχεύει στα μηδενικά προβλήματα με τις γειτονικές χώρες, έχει αρχίσει να εμπεδώνεται από το 2002 με την εκλογή του κόμματος της Δικαιοσύνης και της Ανάπτυξης. «Η επερχόμενη επίσκεψη (στην Αθήνα) του Τούρκου πρωθυπουργού αντανακλά αυτή την αλλαγή», τονίζει ο κ. Ακγκιούν.

Ο Τούρκος καθηγητής σημειώνει ακόμα ότι η Ελλάδα αντιμετωπίζεται πάντα από την Άγκυρα ως σημαντικός στρατηγικός εταίρος. «Από την Αλβανία έως την Αρμενία υπάρχει χώρος για την συνεργασία με την Ελλάδα», αναφέρει χαρακτηριστικά και προσθέτει: «Ενώ επί τριάντα και πλέον χρόνια η Τουρκία προσπαθούσε να περιορίσει την Ελλάδα στο χώρο των Βαλκανίων και προχωρούσε σε συμμαχίες με κράτη και -περισσότερο- χρησιμοποιούσε το μουσουλμανικό στοιχείο, όπως στην Αλβανία, στην Βοσνία κτλ. για να περιορίσει την Ελλάδα, αυτό άλλαξε τώρα εντελώς».

«Αυτό που έχει σημασία για την Τουρκία είναι η σταθερότητα της περιοχής. Υπάρχει πλέον ένα κοινό όραμα (με την Ελλάδα) στα Βαλκάνια», λέει ο Ακγκιούν. «Ο στόχος δεν είναι ο περιορισμός της Ελλάδας, αλλά αντίθετα η συνεργασία με την Ελλάδα για να λυθούν τα προβλήματα».

Φωτό: "The Odalisk" by Francois Boucher

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 12/05/2010 13:45:48

    Οι Τούρκοι μας βλέπουν σαν την οδαλίσκη του πίνακα της ανάρτησης.

    Το έχει πει από χρόνια ο Νεοκλής Σαρρής.

    Δάσκαλε και πατριώτη βάστα γερά.

    • Ζάχος avatar
      Ζάχος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 12/05/2010 14:06:14

      Όσο δεν "ασχολείται" με το Κουρδικό ο δάσκαλος σου, δεν θα γίνονται και πατάτες τύπου Οτσαλάν.

  2. popolaros avatar
    popolaros 12/05/2010 13:48:04

    Η στάση της κορασίδος στην φώτο, έχει κάποια σχέση με την εξωτερική πολιτική της ΔΝΤ-Ελλάδας ;

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ popolaros 12/05/2010 14:11:17

      Αν κοιτάξεις προσεκτικά, εκεί ανάμεσα που μαυρίζει λίγο, θα δεις το μικρό γαλατικό χωριό που αντιστέκεται...
      Οι Τούρκοι είναι απόγονοι των Οθωμανών...
      Αυτό δε που εμείς λέμε "Οθωμανικό", οι "ξένοι" το λένε "γκρήηκ γουέι"...

      Τελικά κινδυνεύει ή όχι η ...υφαλοκρηπίδα μας?
      Μύλος!

    • Nancy avatar
      Nancy @ popolaros 12/05/2010 15:19:47

      Σχέση με την εξέλιξη της φυλής έχει φίλτατε popolare.

      • Nancy avatar
        Nancy @ Nancy 12/05/2010 23:36:18

        .. ως προς την κυτταρίτιδα.

  3. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/05/2010 14:06:57

    Τι μας λένε αυτοί που έχουν αφελληνίσει την Κωσταντινούπολη, την Ιμβρο και την Τένεδο και έχουν εποικίσει την Κύπρο! (αντε μη... και λίγο πριν λέγαμε για τον Σολωμό και τον Ισαάκ σήμερα)

    Αλλά δεν φταιν αυτοί. Οταν έχουμε τους ηγέτες που έχουμε... Μέχρι για Νόμπελ Ειρήνης πρότεινε ο Ελ. Βενιζέλος τον Κεμάλ. Ομπάμας κι αυτός.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Το άλλο με το Νόμπελ Ειρήνης του Αλ Γκορ το ξέρετε;

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 12/05/2010 14:09:19

    Οπωσδηποτε, ετσι ειναι. Και υπαρχουν και μονοκεροι για οσους δεν το ξερουν ακομα.
    Ο ΓΚΑΠ και ο θιασος του εχουν δωσει γη και υδωρ, φυσικα και δεν ειναι (πλεον) εχθρος η Ελλαδα.

    Πως το ξερω; Διαβαστε τι γραφει ο Μεχμετ Αλι (Πασα) Μπιραντ: «διατηρούμε τις θέσεις μας, αλλά συνεχίζουμε τη ζωή μας». Ερωτηση κρισεως -λεμε τωρα- για τους Κους Δρουτσα και Παπανδρεου. Αρα, αρα, ποιος μετεβαλε τις θεσεις του;

  5. co avatar
    co 12/05/2010 14:19:05

    Κυριοι ο κοσμος δεν ειναι ενημερωμενος, νομιζει οτι οι παραβιασεις γινονται στην μεθοριο και οτι οι τουρκικες ασκησεις γινονται που αλλου ... στην τουρκια.
    Πρεπει αμεσα και εθελοντικα να οπτικοποιηθούν σε χάρτες (google maps?) τα στιγματα των παραβιασεων, οι δεσμευμενες περιοχες για γυμνασια των τουρκων και γενικα να δημιουργηθει ενα "aegean watch" γιατι ο κοσμος απλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ που γινονται ολα τα παραπανω για αυτο και βλεπεις κατι αφελεις να λενε το αιγαιο στα ψαρια του κλπ κλπ.
    αν και βλεπω στο τελος να λενε αφου ειναι μακρια απο την αθηνα η χιος τι την θελουμε;;;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ co 12/05/2010 15:34:13

      ...γενικα να δημιουργηθει ενα “aegean watch”...

      εξοχος! Μπορεις να το ξεκινησεις; οσον με αφορα θα το σπρωξω...

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2010 14:40:43

    Να δωσουμε τα πετρελαια στο ΔΝΤ για 30 χρονια σε καλη τιμη να ξεπληρωσουμε και ναι βγαλουμε και κερδη. Σορρυ αλλα το ΔΝΤ μας πιεσε εμεις σας αγαπαμε... εκτος εαν θελετε να μας δωσετε 100 δις με 3% φιλοι Τουρκοι..να διωξουμε τους κακους ΔΝΤιτες π θελουν να μας βαλουν να τσακωθουμε.

    ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2010 14:43:16

      Μήπως πετρέλαια ..έχουμε …Βλέπω να διαβάζεις της «εκθέσεις» του Φώσκολου εκ Κρήτης χααχχ

  7. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 12/05/2010 15:03:05

    Για δειτε και αυτό λίγο...τα χειρότερα επεισόδια-προκλήσεις φέτος...
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12122&Itemid=139

  8. co avatar
    co 12/05/2010 15:07:53

    Υπαρχουν πουθενα τα στιγματα τα παραβιασεων και των λοιπων επεισοδίων; Οι περιοχές των NOTAM?

  9. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 12/05/2010 16:06:41

    Oταν εισαι φτερου του βαθυκρατους των τουρκοκαραβαναδων και εχεις κολλησει και ουκ ολιγα ενσημα ως λατζερα στην ταβερνα της θειας Ταciaς τα λογια αποκτουν ξεχωριστη σημασια...

  10. Dimi avatar
    Dimi 12/05/2010 17:04:31

    @ ΣΟΝ ΠΕΝ

    Σημασία ΔΕΝ EXEI το πως μάς φαντασιώνονται οι Σελτζούκοι Τούρκοι από τα βάθη της Ασιατικής Μογγολίας.

    Και πρόσφυγες των Μικρασιατικών Παραλίων. Και Παραχαράκτες της Ιστορίας. Και Πορθητές. Και Φυγόδικοι. Και Δολοφόνοι Αρνητές των Εγκλημάτων τους. Και Γενοκτόνοι των λαών. Και Αιμοσταγείς Εισβολείς. Και Κυνηγοί Ανθρωπίνων Κεφαλών. Και Κομπλεξικοί. Και άκρως Προβληματικοί. Kαι Ανήσυχοι. Και Μαφιοκράτες. Και Μουτσουνάτοι Ψευδοευρωπαϊστές Γκρίζοι Λύκοι. Και απόγονοι του Αττίλα.

    Και που έχουν τόση σχέση με την Ευρώπη, όση κι ο Φάντης με το ρετσινόδαλο..

    Πληθυσμός:
    Εμείς: 11 εκατομμύρια.
    Αυτοί: 72 εκατομμύρια

    Θρήσκευμα:
    Εμείς: Χριστιανοί Ορθόδοξοι
    Αυτοί: Μουσουλμάνοι
    (ΔΕΝ αναγνωρίζεται ως Ισλαμικό το θρήσκευμά τους από τους Αραβες).

    Γενοκτονίες
    Εμείς: Kαμμία.
    Αυτοί: 4 (τέσσερις): Aρμενίων / Ασσυρίων / Κούρδων / Ελλήνων

    Σημαίες:
    Η Ελληνική: Η Γαλανόλευκη με το Σταυρό και τις Παράλληλες Λευκές και Κυανές Λωρίδες. Που συμβολίζουν τα κύμματα του Αιγαίου και το λευκό των κυμμάτων. Και που Βροντοφωνάζουν: «Eλευθερία ή, Θάνατος!»

    Η δική τους: Kόκκινο των Οθωμανών. Με Το Ελληνικό Σύμβολο - Το Ελληνικό Βυζαντινό Νόμισμα! Με την «ημισέληνο» σύμβολο της Εκάτης. Που περικλείει τον μικρό ήλιο-άστρο που συμβολίζει την Αφροδίτη!

    Πόλεμοι (Νικηφόροι)
    Εμείς: Μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς: Nικηφόρα Διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας / Απελευθέρωση Κεντρικής Ελλάδας / Απελευθέρωση Υπόλοιπης Ελλάδας / Κατάκτηση της μισής Σμύρνης και το 1/6 της Τουρκίας.

    Αυτοί: Aλωση της Κωσταντινουπόλεως / Εισβολή στη Βόρεια Κύπρο

    Οι Μογγόλοι ισχυρίζονται ότι «η Ελλάδα δεν είναι απειλή γιά τη Τουρκία».

    Και ο στρατός τούς διδάσκει στις σχολές και ισχυρίζεται, ότι μπορεί σε «72 ώρες να καταλάβει Θράκη και Βόρειο Αιγαίο».

    Αποφεύγουν όμως ν'αναφέρουν, τι ακριβώς θα συμβεί αμέσως μετά.
    Και φαίνεται (από πρόθεση??) να ξεχνούν ότι:

    O Ελληνικός Στρατός είναι ο Μοναδικός! Που Νίκησε – Ταυτόχρονα! - 5 (πέντε) Στρατούς! Στους Βαλκανικούς Πολέμους, στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο,

    Και ο Πρώτος! Ο Μόνος! Που αντιστάθηκε τα στρατεύματα των Ναζί στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο!

    Οι Σελτζούκοι της Μογγολίας γνωρίζουν πολύ καλά, την Ηράκλεια Δύναμη των Ελλήνων. Και γι’ αυτό, όπως και κάθε «τρομοκράτης", περίμένουν τη μοιραία στιγμή αδυναμίας γιά ν’ Αλώσουν την Ελλάδα.

    Κι’ έχουν ανέλπιστο σύμμαχό τους, τον σύγχρονο Εφιάλτη αχυράνθρωπο Jeffrey Mineiko. Που θεωρεί την Ελλάδα τσιφλίκι του. Και τη δεσμεύει. Και την υποθηκεύει. Χωρίς επιστροφή. Και σαν άλλος Γενίτσαρος της 29ης Μαϊου 1453, ανοίγει τη κερκόπορτα γιά να διαβούν 72 εκατομμύρια Μογγόλων σε αναμονή.
    Και τους προσφέρει την Ελευθερία των Ελλήνων. Και τον αμύθητο πλούτο του Αιγαίου. Και τα φιλέττα της Ελλάδας, επί πίνακι.

    Γιά νά έχει λέει, την ησυχία του!!!

    Προσβάλλοντας κατάφορα τη μνήμη των Ελλήνων Ηρώων, που έδωσαν – ανά τους αιώνες - το πανάκριβο αίμα τους γιά την Ελευθερία της Ανυπόκτατης Ελλάδας.

    Αγνοώντας προφανώς, τις εφιαλτικές συνέπειες που συνεπάγεται η εσχάτη προδοσία του, στο όνομα της χολερικής «Παγκόσμιας Νέας Τάξης Πραγμάτων»..

    Σημασία ΕΧΕΙ λοιπόν, ότι ΕΜΕΙΣ, Που Γεννηθήκαμε και θα Πεθάνουμε Ελληνες στην Ελεύθερη Πατρίδα μας Ελλάδα, ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ! και τους κατά φαντασίωση επιβήτορες Μογγόλους και τους νεοταξίτες «Οδαλίσκες» τους.

    ***
    ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΦΥΠΝΗΣΙΣ:
    Jeffrey Mineiko is the name of the game.
    ή, πέφτει αυτός, ή χάνεται η Ελλάδα
    ή, Τώρα, ή, Ποτέ!

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/05/2010 17:40:06

    Η Φινλανδία δεν είναι απειλή για την ΕΣΣΔ.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 12/05/2010 19:05:19

    Οἱ μπουνταλάδες Τοῦρκοι ἄς γνωρίζουν,πώς μπορεῖ νά τά βρῆκαν μέ τό

    Ἀμερικανάκι ,ἀλλά δέν τά βρῆκαν μέ τούς Ἑλληνες διότι

    ἁπλούστατα οἱ Ἑλληνες δέν συμφωνοῦν.

    Θά τό διαπιστώσουν ἔν εὐθέτῳ χρόνῳ,ὅταν θά τούς πᾶμε πη...ντας μέχρι τήν

    Καππαδοκία,ἀλλά θά εἶναι ἀργά γιά δάκρυα.

    Νά μοῦ συγχωρήσετε τήν ἀνωτέρω μή ἁρμόζουσα πρότασι γιά μιά κυρία,ἀλλά

    εἶναι μιά φράσι πού συχνά ἀναφέρει ὁ σύζυγός μου ὅταν μιλᾶ γιά τήν

    Τουρκία,καί εὐχομαι κάτι τέτοιο νά δῶ καί ἄς πεθάνω.

  13. eo avatar
    eo 12/05/2010 19:31:51

    Κυριοι υπαρχει τραγικο ελλειμα ενημερωσης επαναλαμβανω, ριξτε μια ματια τα αρθρα στο newstime.gr στο protagon.gr κλπ ο κοσμακης δεν εχει ιδεα για το που γινονται οι παραβιασεις οι αναχαιτισεις κλπ κλπ - νομιζει οτι γινονται 1 2 μιλια μεσα απο τα συνορα.
    Ειναι κρισιμο να δωσουμε μια υπηρεσια που θα δινει στον απλο κοσμο με οπτικο τρποπο ως που φτανουν οι τουρκοι τις προκλησεις που κανουν ωστε να δει και με τα ματια του ποσο εξαιρετικα επικυνδυνοι ειναι.

    • Dimi avatar
      Dimi @ eo 12/05/2010 20:15:00

      @ eo

      http://www.antinews.gr/?p=44638

  14. πολίτης avatar
    πολίτης 12/05/2010 19:32:56

    Έρχεται ο τούρκος, καμαρωτός και σίγουρος. Ο καημένος νομίζει ότι είμαστε σαν τον πρωθυπουργό μας. Δεν του είπε κανείς ότι ο πρωθυπουργός μας δεν είναι έλληνας. Ένα 25% που είχε, το έχασε στο ατελείωτο πήγαινε έλα της ¨προσφυγιάς". ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!