#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 14:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" και άλλα παραμύθια του ΠΑΣΟΚ

















Αφίσσες της δεκαετίας του 80 ζωή νάχουμε....

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 15:03:30

    Την έσκισαν την Siemens.
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    Στις μίζες.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Orestios 12/02/2011 15:11:36

      !!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2011 16:18:29

        Στην πρώτη αφίσα που το χέρι δήθεν σκίζει τις εταιρίες.
        Η Siemens ανέγκιχτη.
        αχαχαχαχαχαχαχαχα

        ΠΑΣΟΚ = το κόμμα που ξεπουλά την Ελλάδα

  2. Cal avatar
    Cal 12/02/2011 15:03:51

    Στην πρώτη αφίσα γράφει και Siemens! Χαχαχαχα! Κατά τα άλλα που είναι το αστείο? Οι μισθοί και οι συντάξεις ανέβηκαν, η χώρα ειναι απόλύτως ανεξάρτητη, καθημερινά δημιουργούνται νέες θέσεις εργασίας. Σσσσσσ ο ΓΑΠ κοιμάται μην τον ξυπνήσουμε!

  3. ANENTAXTOS ARISTEROS avatar
    ANENTAXTOS ARISTEROS 12/02/2011 15:07:08

    ΦΑΚΤΟΡΑ..Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΙ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΗΚΕ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΤΟ 1996.ΕΚΤΟΤΕ ΜΙΑ ΚΑΣΤΑ ΑΛΗΤΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΚΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΖΝΕΣ ΕΝΑΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΜΕ CAYIEN.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΥΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗΣ Ο ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ(ΚΑΙ Ο ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ ΔΟΥΚΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ)ΣΥΝΑΨΑΝ ΚΡΑΤΙΚΑ ΟΜΟΛΟΓΑ Ν ΑΛΗΓΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟ?ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 2010 ΔΗΛΑΔΗ?ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 96 ΦΡΟΝΤΙΖΑΝ ΝΑ ΛΗΓΟΥΝ ΠΑΡΟΔΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ?ΣΤΗΜΕΝΗ Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΦΑΚΤΩΡΑ.ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥΣ ΕΝΑΝ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ(ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΤΟΝ ΠΡΕΣΒΥΤΕΡΟ)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ANENTAXTOS ARISTEROS 12/02/2011 15:15:47

      έτσι νόμιζα και εγώ. Κάθε φορά που διαβάζω την ιστορία της διαπλοκής στην σχετική ενότητα αναθεωρώ. Δεν ξέρω πως ξεκίνησε η πασοκική δουλειά (διάβασε το ερώτημά μου, και τις καλές απαντήσεις, εκεί περί τις γιορτές), αλλά από το 1990 και μετά (όχι το 96, από το 90, θυμίζου την ΑΓΕΤ) είναι φως φανάρι τι γίνεται.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ANENTAXTOS ARISTEROS 12/02/2011 17:29:27

      ...ακομα περιμένω να φύγουν εκείνες οι βάσεις που μας είχε πεί σε διάγκελμα απευθείας μετάδοση ένα καλοκαιρινό απόγευμα... ήμουν στην ηλικία της κόρης μού (πρωτάκι στο δημοτικό) κύριε "αριστερέ".

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 12/02/2011 15:09:28

    Θυμαμαι οταν ημουνα μικρος και δεν μπορουσα να κοιμηθω, ετρεχα στον παππου μου και του ζηταγα να μου πει παραμυθια.Και αυτος μου ελεγε παραμυθια με ανθρωπους που κανανε αναδιανομη εισοδηματος, που επιαναν τους φορογυγαδες, που τα βαζανε με τους δυνατους για χαρη των πολλων,για τα λεφτα που υπηρχαν καπου και εγω του ελεγα παππουλη τι παραμυθια ειναι αυτα που λες;Και αυτος μου ελεγε:Σοσιαλιστικα μικρε μου ,σοσιαληστικα...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 15:13:20

    To έγραψα σε προηγούμενη σχετική ανάρτηση, και το ξαναγράφω.

    Όλη η άνοδος του Πασόκ βασίστηκε σε αντιμαερικανισμό (ή την ρητορική του) και τον εθνικισμό που σχετίζεται με τον αντιαμερικανισμό. Και χρησιμοποίησε και καλλιέργησε αυτές τις τάσεις. Χρησιμοποίησε επίσης παλαιές αριστερές δομές, και ρητορείες προκειμένου να εκμαυλίσει το πόπολο και να μας φέρει εδώ που είμαστε. Το εάν αυτά τα έκανε συντονισμένα, ή συνεννοημένα, ή εάν, απλώς, προέκυψαν, ας το πουν αυτοί που ξέρουν.

    Εχω διαβάσει πολλές φορές την ενότητα "διαπλοκή" στο antinews, και με το συμπαθειο, βλέπω και τον συντονιστη και τον χρηματοδότη. Αλλά προφανώς, αρέσει.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2011 15:17:51

    Και επληκτική η συλλογή φωτό. Να βρεις και αυτήν με τα πράσινα άλογα του Λαλιώτη

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/02/2011 15:39:59

    Το ΠΑΣΟΚ βασικά, δημιουργήθηκε σαν κόμμα ανταγωνιστικό της αριστεράς μετά τη χούντα.
    Οι κλασσικοί μηχανισμοι καταστολής έπρεπε να αντικατασταθούν με πιο διακριτικούς, πιο σοφιστικέ, αλλα ταυτόχρονα και πιο συστεμικούς τρόπους αντιμετώπισης της αριστεράς.
    Ο Α.Παπανδρέου, ήταν το πλέον κατάλληλο άτομο γι αυτό το σκοπό. Γιός του γνωστού "γέρου" και διατηρώντας όλες τις διασυνδέσεις που δημιούργησε ο πατέρας του με τον "εξωτερικό (και εξωθεσμικό) παράγοντα" και ταυτόχρονα χαρισματικός δημεγέρτης και λαοπλάνος, ανέλαβε για λογαριασμό του κατεστημένου να δημιουργήσει το κόμμα που θα παγίδευε τον κόσμο σε μια κατά φαντασίαν αριστερά, η οποία στην πραγματικότητα θα ήταν πιο δεξιά και απο την επώνυμη δεξιά.
    Το τελικό αποτέλεσμα, όπως εξάλλου αποδεικνύεται από τον αδυνηρότατο σημερινό απολογισμό, το ΠΑΣΟΚ, όχι μόνο δεν είχε θετική προσφορά, όχι μόνο δεν είχε μηδενική προσφορά, αλλά η προσφορά του ήταν αρνητική και καταστροφική για τη χώρα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ εναςάσχετος 12/02/2011 16:35:00

      Και εγώ αναρωτιόμουν πώς μάς προέκυψε το Πασόκ.

      Δες τις απαντήσεις στα ερωτήματα.
      h++p://www.antinews.gr/2010/12/31/78250/

    • kiki avatar
      kiki @ εναςάσχετος 12/02/2011 18:32:35

      @ ενας ασχετος,
      εχεις απολυτο δικαιο στα γραφομενα σου.ετσι εγινε , ο αντρεας ηταν σε διατεταγμενη υπηρεσια, οταν γυρισε, και επισης σε διατεταγμενη για να διαλυση την οποιαδηποτε οργανωση των αντιστασιακων οργανωσεων, ωστε μετα να μην μπορουν να δημιουργησουν κυριως η αριστερα εννιαιο κομμα.
      Οντως το ΠΑΣΟΚ, ηταν η πιο καταστροφικη περιοδος της ελληνικης δημοκρατιας.
      γιαυτο και σημερα , μαλωνω τους σχολιαστες, οτι δεν πρεπει να τα βαζουν με την αριστερα , και ας διαφωνουν, διοτι οι μονοι που μπορουν να αφαιρεσουν ψηφους απο το ΠΑΣΟΚ ειναι αυτοι .
      κατ αλλα κουραγιο .

      • anonymos avatar
        anonymos @ kiki 13/02/2011 03:28:28

        Οι ψήφοι στο ΠΑΣΟΚ δεν ειναι σπαρμένοι στα χωράφια για να μπορεί ο καθένας να του κλέβει, αλλά συνειδητή επιλογή από την πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού που εκδηλώνεται την ημέρα των εθνικών εκλογών αλλά και σήμερα η Ελληνική κοινωνία προτιμάει ΠΑΣΟΚ από Ν.Δ ( σφυγομετρήσεις τη περασμένη εβδομάδα)

    • tiramola avatar
      tiramola @ εναςάσχετος 12/02/2011 19:29:43

      Ξεχάσατε πολλά να αναφέρετε κύριε άσχετε.
      Όπως για παράδειγμα ότι οι περισσότεροι Έλληνες απέκτησαν δικό τους σπίτι, γέμισε η χώρα απο σχολεία και νοσοκομεία, οι μισθοί και συντάξεις δημόσιου και ιδιωτικού τομέα αυξήθηκαν μόνο τον πρώτο χρόνο κατά 20% και οι αγροτικές σχεδόν 80%, μείωση φόρων, μείωση θητείας, ψήφος στα 18, πολιτικός γάμος, κοινωνικοποιήθηκαν επιχειρήσεις σώζοντας από την ανεργία χιλιάδες, αγροτικοί και κτηνοτροφικοί συνεταιρισμοί γέμισαν τη χώρα.
      Όλα αυτά είναι ακόμα και σήμερα το μαξιλάρι του Έλληνα.

      Αρνητική και καταστροφική προσφορά στη χώρα συνιστούν όλα αυτά κύριε άσχετε?

      Τον πρώτο μήνα η κυβέρνηση ματαιώνει την επίσκεψη Χέιγκ (υπ. Εξ. ΗΠΑ) και αναγγέλλει επίσκεψη Αραφάτ...
      Άλλες εποχές, αλλά τότε ενδεχομένως να μην είχες γεννηθεί...

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ tiramola 12/02/2011 20:21:06

        Εσείς αγαπητέ κύριε tiramola, μήπως ξεχάσατε πόσες επίσημες υποτιμήσεις της δραχμής ακολουθούσαν κάθε αυξηση μισθών και συντάξεων και πόσες "διολισθήσεις"?
        Μήπως ξεχάσατε ότι οι "χιλιάδες" κτηνοτροφικοί και γεωργικοί συνεταιρισμοί κατέρευσαν υπο το βάρος της απύθμενης διαφθοράς των πράσινων διοικήσεών τους, ενώ εν τω μεταξύ είχαν καταχραστεί τεράστιες επιδοτήσεις από την ΕΟΚ, τις οποίες έντοκα χρωστάμε σήμερα? Μήπως ξεχάσατε σε πόσες βίλες και πολυτελή αυτοκίνητα μετατράπηκαν οι καταχρασμένες επιδοτήσεις και σε πόσες καταθέσεις σε τράπεζες της Ελβετίας?
        Μήπως ξεχάαστε τις χωματερές των γεωργικών μας προϊόντων μέχρι να διαλυθεί τελείως η αγροτική παραγωγή της χώρας και να εισάγουμε λεμόνια απο την Αίγυπτο?
        Μήπως ξεχάσαστε ότι το ΠΑΣΟΚ "κοινωνικοποίησε" φαληρημένες ουσιαστικά επιχειρήσεις και τις μετέτρεψε σε άντρα πραιτωριανών και τώρα τις επιστρέφει κοψοχρονιά?
        Μήπως ξεχάσατε την οικονομική κατάσταση των υπουργών και στελεχών του κινήματος πριν αναλάβουν την εξουσία και την οικονομική τους κατάσταση τώρα?

        • tiramola avatar
          tiramola @ εναςάσχετος 12/02/2011 21:05:01

          Έκανα αναφορά σε ότι αφορούσε την μεγάλη μάζα της κοινωνίας.
          Η διαφθορά μεγάλου μέρους της κομματικής νομενκλατούρας είναι ίδιο φαινόμενο και στην Σοβιετική Ένωση του Μπρέζνιεφ και στην Χιλή του Πινοσέτ.
          Η κοινωνικοποίηση των επιχειρήσεων ήταν αποτέλεσμα της εγκατάλειψής τους από τα επιδοτούμενα με θαλασσοδάνεια λαμόγια, φίλων της δεξιάς του "εθνάρχη" και του Μητσοτάκη.
          Αν κάτσω να γράψω για τα σκάνδαλα της ΝΔ από το 74 θα πιάσει φωτιά το πληκτρολόγιο και δεν έχει νόημα.
          Αυτά που αναφέρεις μεταξύ των οποίων και αόριστες κατηγορίες δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να ακυρώσουν την μεγάλη προσφορά του ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 80 στην Ελληνική κοινωνία.

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ tiramola 12/02/2011 21:25:59

            Άλλα ντ άλλα της Παρασκευής το γάλα.
            Αλήθεια τι σας κάνει εσάς τους ΠΑΣΟΚους να θεωρείτε ότι τα σκάνδαλα της ΝΔ σας δίνουν άλλοθι έναντι ολόκληρου του Ελλ. λαού?

          • tiramola avatar
            tiramola @ εναςάσχετος 12/02/2011 21:33:25

            Εσένα τι σε κάνει να θυμάσαι μόνο τα σκάνδαλα του ΠΑΣΟΚ?
            Το ποστ?

          • εναςάσχετος avatar
            εναςάσχετος @ tiramola 12/02/2011 21:43:16

            Το απύθμενο θράσος των ΠΑΣΟΚων.

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 12/02/2011 22:16:02

            Τιραμολα ...προφανως μας δουλευεις....διοτι επι Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...σηκωναν τα τηλεφωνα και διναν εντολη στην ενθνικη (ανδρο του πασοκ τοτε)για ανακληση δανειων...κλεισιμο λογαρισμων και εκβιασμο επιχειρηματιων...

            αυτα να τα λες αλλου και σε κοροιδα που δεν ξερουν δεν το εχουν ζησει και δεν εχουν υποστει αυτη την πρασινη λυσσσα και λαίλαπα...που ζησαν οι επιχειρηματιες επι Α.παπανδρεου.

            κοντη μνημη εχεις η μαλλον αγνοια...!!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 12/02/2011 21:13:01

        με δανεικά και ξεπληρωμένα με εθνική κυριαρχία.
        με διάλυση της Παιδείας
        με υποβάθμιση της Άμυνας
        με εσκεμμένη μείωση εθνικής συνέιδησης
        με θεσμοθέτηση της διαφθοράς (μόνο δωράκια)
        Γιουγκοσλαβικό καλαμπόκι
        Συνεταιρισμοί 100% φαύλοι

        Cloward-Piven

        ή πώς να διαλύσεις ένα Εθνος με παροχές (με δανεικά!)
        Πασόκ. Λεφτα Υπάρχουν

        • tiramola avatar
          tiramola @ archaeopteryx 12/02/2011 21:29:10

          Ήσουν ανεξάρτητος μεμονομένος μέχρι τώρα και σε παρασύρανε.
          Σαν τον άλλον τον πρώην πασοκο που αναρωτιέται τώρα αν έχει γίνει Σαμαρικός και δεν το έχει καταλάβει...
          Εν πάσει περιπτώσει νομίζω ότι περιέγραψα γιατί το ΠΑΣΟΚ έχει τόσο βαθειές ρίζες στην Ελληνική κοινωνία.

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 12/02/2011 22:09:59

        ...μαλιστα...και σημερα ολοι αυτοι που απεκτησαν τοσο ευκολα σπιτι επι πασοκ...σημερα ποσα χρωστανε στις τραπεζες..???

        το να δανειζεσαι ευκολα χωρις να μπορουν να ανταποκριθουν τα εισοδηματα σου στον δανεισμο οντως εγινε μοδα επι πασοκ!!

        ευγε λοιπον.

        ¨"κοινωνικοποιήθηκαν επιχειρήσεις σώζοντας από την ανεργία χιλιάδες," θες να πεις τιραμολα εγινε η μεγαλη μασα του αιωνα....και για πες μας λοιπον ποιες απο αυτες τις επιχειρησεις που κοινωνικοποιηθηκαν τοτε ....σημερα....επιβιωνουν αξια...και με τον απαραιτητο αριθμο εργαζομενων??
        α και που εισαι τιραμολα....μην ξεχνας ποσο ευκολα δανειζονταν οσοι ειχαν...πρασινη καρτα...!!! αυτα τα ξεχνας ε??

        • tiramola avatar
          tiramola @ loretta 12/02/2011 22:16:31

          Άστο να πάει στο διάολο βραδιάτικα ρε Λορέτα...
          Πάω να πιώ ένα ποτάκι

          • loretta avatar
            loretta @ tiramola 12/02/2011 22:28:44

            και γω τα ιδια...

            αντε καλη διασκεδαση ...!!

          • Makedonas Thessalonikios avatar
            Makedonas Thessalonikios @ loretta 13/02/2011 02:41:04

            Tha ta poume sto gnosto mparaki...

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 13/02/2011 22:19:45

            ...το βεβαιο ειναι οτι εσυ και εγω δεν συχναζουμε στα ιδια μερη.

  8. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 15:56:01

    Την παραίτησή του στη διάθεση του υπουργού Εθνικής Άμυνας έθεσε ο Α/ΓΕΣ αντιστράτηγος Φραγκούλης Φράγκος,μετά από το θόρυβο που ξέσπασε για την άσκηση “καταστολής πλήθους” από στρατιωτικές δυνάμεις της 71ης Αερομεταφερόμενης Ταξιαρχίας στο Κιλκίς.
    Η παραίτηση δεν έγινε δεκτή από τον υπουργό Εθνικής Άμυνας.
    Ο κ.Βενιζέλος επισκέπτεται σήμερα στα Γιαννιτσά το στρατόπεδο ‘ΚΑΠΕΤΑΝ ΑΓΡΑ“,έχοντας δίπλα του τον Α/ΓΕΣ!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ anonymous 12/02/2011 19:49:17

      άμυνας σκέτο. Ο,τιδήποτε εθνικό απαλείφεται.

    • thanasis avatar
      thanasis @ anonymous 13/02/2011 18:12:02

      να δουμε θα την κανη δεκτη η θα την καταχωνιασουν
      σε καποιο συρταρι και με της ππροαγωγες θα την
      εμθανισου ταχα για να προωθηθη καποιος
      φιλα προσκημενος οσφιοκαπτης για αυτη την
      θεση

  9. spiros1 avatar
    spiros1 12/02/2011 16:54:07

    Η Οικογενειοκρατία, η Συντεχνία των Εθνοσωτήρων, οι Εθνοπατέρες, οι δήθεν Μακεδονομάχοι και οι επαναστάτες της τσέπης, οι Εθνικοί εισαγγελείς και οι Εργατοπατέρες της συμφοράς (Τόμπρας, Μαυρίκης, Ραφτόπουλος, Πρωτόπαπας, Κουσελάς, Κολάς, Πολυζωγόπουλος, Κουκουλόπουλος, Σπυρόπουλος, Δρέττα, Κουτρουμάνης, Παπασπύρου, Μακρυπίδης, Ρίζος, Φωτόπουλος, Παναγόπουλος) με όλο τον σεβασμό προς το πρόσωπό τους και να με συγχωρέσετε αν ξέχασα κάποια άλλα αστέρια και μπουμπούκια. Για όλα φταίνε και «οι γκόμενες οι πρώην και οι επόμενες». Pampers, Κοσκωτάδες, Καλαμπόκια, «Κωλόσπιτα», «Μισό – Μισό», «χορηγίες». Για να θυμηθούμε τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα των Λαοπλάνων.

    Επειδή ΔΕΝ χρεωστάω σε ΚΑΝΕΝΑΝ, Δεσμεύομαι, δεσμεύομαι, δεσμεύομαι ότι θα εφαρμόσω τις παρακάτω δεσμεύσεις, Πρώτα ο Πολίτης. Είμαστε εδώ για να προστατέψουμε τον Πολίτη.
    Κράτος στην υπηρεσία του πολίτη. Τέρμα στο Κράτος πελατειακής σχέσης. Το Κράτος στους πολίτες και
    ΟΧΙ λλάφυρο στους κολλητούς. Φτάνει πιά . Διαφάνεια, Ασφάλεια, Ισότητα, Ισονομία, Ευνομία, ισοπολιτεία. Δικαιοσύνη, Ελευθερία, Αξιοκρατία και Ανθρωπιά. Με Πρώτο τον Πολίτη, ΘΑ γίνουμε Αντιεξουσιαστές στην Εξουσία. Δικαιοσύνη, Νομιμότητα, Αξιοκρατία. Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία. Τέρμα πια στην κατασπατάληση του Δημοσίου χρήματος. Ο Φορολογούμενος να γνωρίζει που πάνε τα λεφτά του, να πιάνουν τόπο τα λεφτά του φορολογούμενου, το Κράτος να σέβεται τα χρήματα των φορολογουμένων. Επιβολή κανόνων Διαφάνειας, κοινωνικής Δικαιοσύνης. Τέρμα πια στην καταστρατήγηση κάθε έννοιας Δικαίου. Ισες ευκαιρίες για όλους τους πολίτες.
    Ρήξη, σύγκρουση με τα μεγάλα προβλήματα του τόπου που αποτελούν Καταστρατήγηση κάθε έννοιας Δικαίου. Δεν Θά… Δεν Θα… Δεν Θα…. Καταπολέμηση της μεγάλης μάστιγας της Διαφθοράς και Ανομίας. Δεν θα επιβληθεί κανένας νέος φόρος, Δεν θα αυξήσουμε τον ΦΠΑ, Δεν Θα Μειώσουμε τις Συντάξεις, Δεν θα αυξήσουμε τα όρια Ηλικίας συνταξιοδότησης. Δεν Θα παγώσουμε τις Συντάξεις Τα μέτρα αυτά είναι άδικα και αντικοινωνικά. Αντιθέτως με την νέα φορολογική κλίμακα θα επέλθει μείωση των φόρων για τους ειλικρινείς φορολογούμενους. Έχουμε σχέδιο, έχουμε προτάσεις, έχουμε όραμα !
    Λεφτά Υπάρχουν ! Μας ρωτάτε που θα βρούμε τα λεφτά. Τα βρήκαμε τα λεφτά ! Εδώ τα βρήκε η ΝΔ και έδωσε 28 δις Ευρώ στις Τράπεζες ! Λεφτά υπάρχουν, δεν θα πληρώνουν ισοβίως τα αιώνια κορόιδα, δεν θα πίνουμε στην ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΡΟΙΔΩΝ. Σπάμε το πελατειακό Κράτος, Αξιοκρατία, Διαφάνεια…
    Το Κράτος που λειτουργεί για τον Πολίτη. Η Ελλάδα Ανήκει στους ¨Έλληνες ! Παιδεία με ποιότητα, γνώση για όλους. Κοινωνικό Κράτος που διασφαλίζει Δικαιώματα ! Φονιάδες των Λαών Αμερικάνοι ! Ανάπτυξη για τον άνθρωπο βασισμένη στη Πράσινη Οικονομία !
    Περήφανη εξωτερική πολιτική πού δίνει φωνή στον ¨Έλληνα !!! Δικαίωμα για μια ανθρώπινη Κοινωνία . ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο. Το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ Ενωμένο Δυνατό. Νέο Κοινωνικό συμβόλαιο με τον Λαό. ΨΕΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ – ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΑ. Πού Φτάσαμε σήμερα ? Βαστάτε ¨Ελληνες. Η Οδύσσεια μόλις άρχισε Από το Φτάσαμε στο ! Ίδρυσε το «Τροϊκιστάν !».
    Εάν…,Όταν…Θα… Εάν και Εφόσον… Από το Βυθίσατε το ΧΟΡΑ του Α. Παπανδρέου Φτάσαμε στο < Βυθίσαμε την Χώρα του Γ. Παπανδρέου ! Από το
    Φτάσαμε στο . Λεηλασία κοινωνικών Δικαιωμάτων !
    Απίστευτη Ντροπή. Το να μοιρολογούμε τον νεκρό, δεν θα τον κάνουμε να Αναστηθεί !
    Μας λένε τώρα ότι . Απλά σώθηκαν οι διεθνείς τοκογλύφοι. «Η Ελλάδα ποτέ δε πεθαίνει, αλλά ο Έλληνας Πεθαίνει». Αντί να εκτελούν τους εργαζόμενους και τούς συνταξιούχους, να εκτελέσουν τους εαυτούς τους. δεν έχουν Τσίπα. Μία συμμορία, μία Ολιγαρχία που μας καταδυναστεύει με Δημοκρατικές διαδικασίες. Κατέστρεψαν Θρησκεία, Πατρίδα. Τώρα καταστρέφεται η Οικογένεια. Τον ¨Έλληνα, ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ, ΔΕΝ τον έχουν ανάγκη. Έχει τώρα τους Λαθρομετανάστες. Στο Μέγαρο Μαξίμου κατοικοεδρεύει Κυβέρνηση Ξενόφερτων στοιχείων, Κυβέρνηση της Πλουτοκρατίας. Μια Μαφιόζικη Κλεπτοκρατία. Νέος Πατριωτισμός, είναι το ξεπούλημα των πάντων. Φταίει ο Συνταξιούχος γιατί συμμετείχε στις μίζες των Υποβρυχίων ! Εφαρμόζουν το κόλπο του Χοντρά. Δεν μας τα παίρνουν όλα, μας αφήνουν τα εσώρουχα. Με τα εσώρουχα όμως μας καλούν να μπούμε στο σκοτεινό δωμάτιο με τον Αράπη, να έχουμε και Βαζελίνη ! Να σώσουμε λέει την Πατρίδα ! Ποια Πατρίδα, που την έχουν ξεπουλήσει ? Η Σωτηρία της χώρας ξεκινά από τους Μισθωτούς και τελειώνει στους Συνταξιούχους. Θα πληρώσουν οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ! Αυτοί φταίνε για την πτώχευση της Χώρας. Φθάσαμε στο «Πάρτε τα Όλα !». του ΓΑΠ . Όλες οι αυταρχικές κυβερνήσεις επικαλούνται 1) Τον πατριωτισμό 2) Επιχειρήσεις Αρετής . Στρέφουν τον έναν εναντίον του άλλου, σε αυτά είναι επαγγελματικό το ΠΑΣΟΚ. Πολιτικές Που δεν έχουν την Λαική συναίνεση και κάνουν μόνο επίκληση του Πατριωτισμού των Ελλήνων η επαγγέλλονται επιχειρήσεις Αρετής, Τόλμης και Ανδρείας Είναι Ακροδεξιές. Παραβιάζουν Συνταγματικά, όλα τα δικαιώματα των εργαζομένων. Τώρα λέει ο ΓΑΠ ότι ! Φθάσαμε στο . Φθάσαμε σε πιστόλια και Τιτανικούς. Σε υποκρισία τύπου «Συγκινούμαι ειλικρινά όταν άνθρωποι του μόχθου με συναντούν στον δρόμο και μου λένε : Για την πατρίδα και τον μισθό μου Να θυσιάσω !» ΝΟΜΠΕΛ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ. Τις Μούντζες δεν τις βλέπεις? Τα πρώην μέλη της Σοσια-Ληστικής Διεθνούς στην οποία είσαι πρόεδρος, Μπεν-Αλί και Μουμπάρακ σε περιμένουν….. Εμείς τώρα σου βροντοφωνάζουμε, Φτάνει πια ! Τα ψέματα τελείωσαν. Σας Υπενθυμίζουμε κάτι άλλο που σαν Έλληνες, έχουμε βαθειά στην ψυχή μας.
    «H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.» Αυτά που μας λέτε εσείς είναι «αερολογίες», «Πράσινα άλογα» και «κολοκύθια τούμπανα». Σας πήραμε είδηση !

    • Misha avatar
      Misha @ spiros1 12/02/2011 19:30:31

      +++++
      Eντυπωσιακό!

    • JOHN.D avatar
      JOHN.D @ spiros1 13/02/2011 01:01:31

      bravo spiros1
      etsi eine kalla ta grafeis to kallitero sxoleio pou exo Diabash

  10. ANENTAXTOS ARISTEROS avatar
    ANENTAXTOS ARISTEROS 12/02/2011 21:49:48

    archaeopteryx ξερεις τι εγινε με το καλαμποκι η ετσι λες?καρφωτη του μητσοτακη ηταν οποτε μη μιλας.παιρναμε χρηματα απο την εοκ(προσ οφελος της χωρας επειτα απο κρυφη συνεργασια με την γιουγκοσλαβια και ο μητσοτακης μασ καρφωσε..Ο πατριωτης.Απο εδω και περα τελος η ασυλια του να λεει ο καθενας οτι θελει.)

    • Factorx avatar
      Factorx @ ANENTAXTOS ARISTEROS 12/02/2011 23:04:21

      Οιυ τα πουλάς αυτα ανένταχτε ..... πασόκε"; Η αγορά του αιωνα και ο Λιυβαρης τι ήταν; Ο Κοσκωτάς τι ήταν; Το καλαμπόκι του Σούλη του Αποστολόπουλου; Πες μου διευθυνση να σου στείλω δωρο τους τόμους του Αντί.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/02/2011 22:58:17

    Μόλις πρόσφατα έτυχε να πάω σε κάποιον χώρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, και συγκεκριμένα στην αίθουσα τελετών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου. Στην είσοδό του διαπίστωσα εμβρόντητος ότι στο σήμα με την επωνυμία του ιδρύματος δεν υπάρχει η μορφή του Σταγειρίτη σοφού αλλά... του Αγίου Δημητρίου!
    Κάτι τέτοια έκαναν τον Μπρετόν να πει (δεν θυμάμαι σε ποιόν "εισαγωγέα
    ιδεών") "δεν χρειάζεται να εισάγετε τον σουρεαλισμό στην Ελλάδα, η χώρα
    είναι από τη φύση της
    σουρεαλιστική"!

  12. B.HILLS CAL avatar
    B.HILLS CAL 13/02/2011 00:51:07

    Yparxoun Mexri Tora apo to 1980 Pasokpou meso kladikis SS {paketta delor} Pleiromeni diorismenoi se Thesis Kleidia xoris gnoseis kai kratoun ta Panta ypo Elexo gegonos pou olloi xeroun pigene sto tade pes tou se esteila ego na se exypeiretisi fakelakia olla kato apo to Trapezh.tora Erxete o kyrios Sobrerokapelero Anakoinonoun tha Piasoume Atous tous Allous dhetites ??Paixtes ??Giatrous k.t.l. to Peiran apo ton Papou PAPATZEI THA KAI THA to xabh o Ellinas etsi ton Exoun Synithish!!! oti dethen Kati Ginete.kai leilatoun ton Kosmo Perissotero Enas mono tin Pleirose ?? o Tragodopoios oi ALLOI ??enas Prodotis Milise gia Pani gia to symbolo tis Xoras kai eine tora number two stin Bouli .ARGENTINA tha klah gia mas olly aytoi oi Dikastikoi Eine Diorismenoi???Yparxei Proedros stin Xora ???kaneis den Mporei na Parh Thesi mas klepsane oi Politikoi Tora h Τρόικα se Alles xores tous Bazoun Fylakh Edo TORA Prepei o Kosmos na Stamatish tin Asylia Amesa Psifyste NEOUS ANTHROPOUS STIN BOULI EXO TA KARKINOMATA POU EINE POLLA

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ B.HILLS CAL 13/02/2011 02:45:49

      Syntrofe,kalos irthes sto club.
      Aurio tha sou apantisei i Ioretta,molis ksesourosei,mi stenoxoriesai.
      Eisai kai esy Thessalonikios;

      • B.HILLS CAL avatar
        B.HILLS CAL @ Makedonas Thessalonikios 13/02/2011 21:52:57

        EIME ELLINAS MIKRASIATIS Gennimenos California

        • Makedonas Thessalonikios avatar
          Makedonas Thessalonikios @ B.HILLS CAL 14/02/2011 02:30:05

          Nasai kala pallikari Mikrasiati.
          Tin Ioretta min tin paraksigeis,mporei na min grafei sosta Ellinika alla sta gallika kai agglika einai apiasti.
          Syxnazei de se poly "in"magazia,ekei pou mono kragmenoi pigainoun,kai ena cocktail kostizei 25 euro.
          Ta gousta plironontai....akoma kai se periodo krisis.
          Ego protimo to" koutouki tou Salonikiou"me retsinouna kai tsipouraki,ki as exo dipla mou kai ti Foteini (afou i alli de thelei).

          • loretta avatar
            loretta @ Makedonas Thessalonikios 14/02/2011 13:31:25

            Ποσο με ξερεις βρε συ Μakedona..!! απαιχτος και απιαστος..!!
            νασαι καλα ....κερναω και τσιπουρο...ειδικης αποσταξης !!!

      • loretta avatar
        loretta @ Makedonas Thessalonikios 14/02/2011 00:28:41

        ...οταν σουρωνω απανταω στα Γαλλικα....συνεπως αστο να παει....thessalonikie makedona...!

  13. δημης avatar
    δημης 14/02/2011 00:28:41

    1) ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΣΕ Ο ΑΠ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
    2)ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜ/ΝΙΕΣ ΛΗΞΗΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ Ο......ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΗΣ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ Η ΚΛΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ......
    3)ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΤΟΝ ΑΠ Η΄ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ;;
    4) ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΟΙ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΜΟΠ ΑΠΟ ΕΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ;;;;;;(ΕΠΙ του "ΕΓΩ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΩ ή του¨" ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ 500...";;;;;;;;;;;;
    5)ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΥΨΗ ΤΩΝ ΚΚ ΚΑΙ ΑΠ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ.... ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΨΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ....
    _ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗ ΕΝΤΑΞΗΣ........(Αυτά για τον...ΑΝΕΝΤΑΧΤΟ)
    _Γιά τον spiros1 ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

  14. B.HILLS CAL avatar
    B.HILLS CAL 14/02/2011 06:51:00

    KAI EGO FILE SALONIKIE PANTA PINO TSIPOURO KAI OUZO H SYZIGOS PINOI RETSINA {AMERICANA} KAI POTE ALLA POTA WHISKY PAROTI EXO 5 STAR SUISH BAR KAI FRENCH BISTRO DEN MOU ARESOUN .EPISEIS KAI TA PAIDIA MOU PANTOS STIN THESALONIKH PANTA PAME GIA PATSA TRIGONAKIA KAI TA KOUTOUKAKIA EINE TA PIO APITHANA ME BARELISIO KRASH EDO YPARXEI ENA OUZO LEGETE ATHINA POLI GLYKOPIOTO GEIA XARA KAI NASE KALLA KAI OLLY OI H MAKEDONEIA MAS