#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2010 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Ζεματίστε την …κυβέρνηση”



«Ζητάμε από όλους τους Έλληνες, με την ψήφο τους, να αναγκάσουν την κυβέρνηση να νιώσει “ζεματισμένη” το βράδυ των εκλογών. Να μη της επιτρέψουν να νιώσει ούτε “ικανοποιημένη”, ούτε καν “ανακουφισμένη”», τόνισε ο Αντώνης Σαμαράς κατά την σημερινή ομιλία του στην Πολιτική Επιτροπή του κόμματος.

Εξαπέλυσε επίσης νέα σφοδρή επίθεση κατά της κυβέρνησης για την οικονομία και προσωπικά κατά του πρωθυπουργού.

«Πήρε πρόσφατα το βραβείο του, ο κ. Παπανδρέου. Τον βράβευσαν, λέει, για την… “ειλικρίνειά” του! Τον βραβεύουν οι ξένοι. Είναι καιρός να τον “βραβεύσει” και ο Ελληνικός λαός. Για την “ειλικρίνειά” του πάντα. Για το αξέχαστο εκείνο… “λεφτά υπάρχουν”», τόνισε και συνέχισε με  τον υπουργό Οικονομικών: «Μέσα σε αυτή την κωμικοτραγική κατάσταση, δεν θα εκπλαγούμε αν τελικά βραβευθεί ακόμα και ο κ. Παπακωνσταντίνου. Για την πολιτική απρέπεια του αιώνα. Μετά τις δηλώσεις Γιούγκερ…  Όταν άλλο είπε ο κ. Γιούγκερ και άλλο έκανε ότι κατάλαβε ο κ. Παπακωνσταντίνου».





Ο πρόεδρος της ΝΔ, χαρακτηρισε κρίσιμη την εκλογική μάχη για τρεις κυρίως λόγους:



Πρώτον, διότι -όπως επισήμανε χαρακτηριστικά- η χώρα περνά σήμερα την πιο σοβαρή δοκιμασία, καθώς η κρίση δεν είναι μόνο οικονομική και πολιτική, αλλά κρίση ολόκληρης της κοινωνίας που βλέπει να ανατρέπονται όλα όσα έμαθε.

Δεύτερον, η κοινωνία πλέον στέφεται κατά της πολιτικής του μνημονίου, καθώς αναγνωρίζει πως η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μετέτρεψε το πρόβλημα δανεισμού σε πρόβλημα ελλείματος, ενώ την ίδια ώρα η χώρα οδηγείται σε αδιέξοδο.

Τρίτος λόγος, γιατί η ΝΔ εκφράζει πλεόν τον λαό. «Μετά τη βαριά ήττα στις εθνικές εκλογές μάς είχαν για τελειωμένους», δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Σαμαράς επισημαίνοντας πως «προσπάθησαν να μας απομονώσουν από τον λαό και τώρα βλέπουν ότι σε εμας προσβλέπει ο λαός. Και ανεβαίνουμε γιατί ο λαός αισθάνεται προδομένος, προδομένος γιατί γελάστηκε, γιατί το ΠΑΣΟΚ έκανε απίστευτα σφάλματα και οργισμένος γιατί επιβάλλουν αβάσταχτες θυσίες».

Ο κ. Σαμαράς προκάλεσε τον Γιώργο Παπανδρέου να βγει στην αγορά για να μάθει πραγματικά τι συμβαίνει στην κοινωνία, ενώ τον κάλεσε «να απαντήσει ξεκάθαρα στο αν, τελικά, η παράταση της αποπληρωμής του δανείου θα σημάνει και την παράταση του μνημονίου με ακόμα πιο σκληρά μέτρα».

Ο πρόεδρος της ΝΔ εξέφρασε τέλος την εκτίμηση πως η κυβέρνηση θα λάβει αμέσως μετά τις εκλογές ακόμα πιο σκληρά μέτρα και γι αυτό κάλεσε τον ελληνικό λαό να αναγκάσει το ΠΑΣΟΚ να αλλάξει πορεία. «Ετοιμάζουν τα χειρότερα μετά τις εκλογές, ας τους αναγκάσουμε να αλλάξουν γνώμη», τόνισε κάνοντας λόγο για πανικό, που έχει κυριεύσει την κυβέρνηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nyfitsa avatar
    nyfitsa 17/10/2010 16:45:13

    '' Το κοινοβούλιο δεν είναι παρά μια μεγάλη μάζωξη λίγο πολύ αργόσχολων ανθρώπων'' ( Walter Bagehot, 1867 )

  2. nyfitsa avatar
    nyfitsa 17/10/2010 16:46:39

    '' Αν οι εκλογές άλλαζαν τίποτα θα είχαν καταργηθεί'' ( Κen Livingstone, 1987)

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2010 17:14:15

    Δημοκρατία σημαίνει οι πολλοί άσχετοι να εκλέγουν κάποιους ανίκανους, αντί κάποιοι ισχυροί να διορίζουν πολλούς διεφθαρμένους.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 17:39:12

      And capitalism means buying sh*t you don't need with money you don't have!!!

      Χαχαχαχαχα...εκρηκτικό μείγμα!!!

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 17/10/2010 17:39:11

    '' H δημοκρατία είναι η χειρότερη μορφή κυβέρνησης, αν εξαιρέσει κανείς όλες τις άλλες μορφές που έχουν δοκιμαστεί κατά καιρούς'' ( Winston Churchill, 1947)
    .......................…..σωστό και αυτό!!!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2010 17:44:56

    Δημοκρατία είναι αυτό που κάποιοι επιτήδειοι αποκαλούν το πολίτευμα, όταν έχουν ανάγκη από τις ψήφους του λαού για κρατήσουν τη θέση τους.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2010 17:46:57

    Δημοκρατία ονομάζεται η άποψη πως ο απλός άνθρωπος γνωρίζει τι ακριβώς θέλει, και του αξίζει να το πάθει.

  7. Y. avatar
    Y. 17/10/2010 18:35:03

    Δημοκρατία είναι η δυνατότητα να σκέφτεσαι ελέυθερα. Γιαυτό, σε συναγερμό οι αντιστάσεις του καθένα, στα παπαγαλάκια

  8. Greg avatar
    Greg 17/10/2010 19:03:23

    Δημοκρατία είναι δύο λύκοι και ένα πρόβατο που συζητούν τί θα φάνε για μεσημεριανό..

    • Y. avatar
      Y. @ Greg 17/10/2010 19:15:34

      Στο διαγωνισμό του φάκτορα για τον ορισμό της δημοκρατίας, σου βάζω δέκα

    • Kasut avatar
      Kasut @ Greg 17/10/2010 19:20:36

      Για αυτο ενας Παπαδοπουλος θα μας σωσει?

      • Μήτσος avatar
        Μήτσος @ Kasut 17/10/2010 20:06:36

        πισω στην τρυπα σου εσυ..

  9. Ιωαννης Ένατος avatar
    Ιωαννης Ένατος 17/10/2010 19:33:01

    Το γυρίσαμε σε λεύκωμα; Αγάπη είναι ένα χιονισμένο μονοπάτι που ο καθένας αφήνει τα χνάρια του... Κι ενώ εμείς φιλοσοφούμε κάποιας το μάτι γυαλίζει!

    "Ο Κυριάκος λέει " αν ερχόταν από την πρώτη στιγμή στο κόμμα μου, οι ίδιοι άνθρωποι οι οποίοι σήμερα λένε ότι δεν μπορώ να πείσω ούτε τον αδελφό μου θα έλεγαν ότι το Mητσοτακαίικο από φυλή έγινε κόμμα. Δεν γλιτώνω την κριτική είτε έτσι είτε αλλιώς."
    Ντόρα Μπακογιάννη Καθημερινή

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2010 20:20:15

    Στις 7 Νοεμβριου οχι απλα ζεματιζουμε που λεει και ο Αντωνης αλλα καυτηριαζουμε την ΕΘΝΙΚΗ ΕΜΠΟΛΑ που λεγεται ΜΝΗΜΟΝΙΟ και μαζι και τους υποστηρικτες του.

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/10/2010 08:31:35

      Με τον Ψωμιάδη, θα καυτηριάσεις πολύ...

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 17/10/2010 21:15:12

    Ενώ εσύ νομίζεις ότι τρώμε βλακόχορτο...

    Αρκεί που μας είπε ο Γκαπινόκιο πως φτάσαμε ως εδώ, που ήταν χ10 φορές σε κυβέρνηση!

    Για χαϊβάνια μας περνάς κι εσύ ρε πρασινοφρουρέ, αλλά δε φταις...

  12. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/10/2010 21:21:10

    Αφου η πενταετια οπως λες ηταν αποτυχημενη ,ο κοσμος γιατι εκανε παλι πρωθυπουργο τον Καραμανλη το 2007;Για τα 3 χρονια χαλια διακυβερνησης του;Φιλε μην τσουβαλιαζεις τα σταφυλια μαζι με τα κρεμμυδια γιατι θα μυρισουν.

  13. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 18/10/2010 11:51:31

    Βεβαια αντωνακη μας το καλuτερο θα ηταν να σας ζεματησοuμε ολοuς μαζι μεσα στο κuνοβοuλιο σας και να ησuχασοuμε μια και καλη, αλλα χαλαλι ας ξεκινησοuμε απο την κuβερνηση και τα 6πτερuγα της. Ειναι μια αρχη κι αuτη

  14. chrisss avatar