#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/09/2011 12:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Επαναστάτης" χωρίς αιτία, ή στέλεχος της ΑΝΤΑΡΣΥΑ;




«Ο γιος μου ο σοσιαλιστής», θα μπορούσε να σκέφτεται η κυρία Γιάννα Αγγελοπούλου, διαβάζοντας ένα  πόνημα που έλαβε μεγάλη διάσταση στο διαδίκτυο. Σύμφωνα με διάφορα sites και μπλογκς, ο  Παναγιώτης Θ. Αγγελόπουλος,  πρωτότοκος γιο του Θόδωρου και της Γιάννας Αγγελοπούλου  υπογράφει ένα κείμενο με τον τίτλο «Η Εποχή των Τεράτων» στο οποίο γράφει μεταξύ άλλων

«Στην υπό «κινεζοποίηση» Ελλάδα της διαρκούς λιτότητας και της οικονοµικής εξαθλίωσης, του εργασιακού µεσαίωνα και της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας, το κίνηµα των πλατειών εξέφρασε τη διάρρηξη των παγιωµένων σχέσεων αντιπροσώπευσης και των αστικών κοινωνικών συµµαχιών, µεταµορφώνοντας την κρίση από οικονοµική σε πολιτική. Kαθοριστικής σηµασίας στοιχείο, συµβάλλον και στην αντιφατικότητα του κινήµατος, υπήρξε η συµµετοχή χιλιάδων ψηφοφόρων του πελατειακού δικοµµατισµού, ορµώµενων από τη δυσαρέσκεια και την απόγνωση απέναντι στην πολιτική αφαίµαξης της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ». 
Ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος τάσσεται υπέρ μιας λαϊκής εξέγερσης που θα απονομιμοποιήσει τις συνδικαλιστικές ηγεσίες της ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ και θα οδηγήσει σε μια όξυνση «της αντικαπιταλιστικής ριζοσπαστικής αριστεράς με το διεφθαρμένο αστικό καθεστώς».

"Είναι βέβαιο πως το κείμενο αυτό του Παναγιώτη Αγγελόπουλο θα προκαλέσει πάταγο", γράφουν δεκάδες μπλογκς και sites και αναπαράγουν όλοι μαζί με το εξής εκπληκτικό «μαρκαρισμένο»  χωρίο: 
Η ιστορία μοιάζει να έρχεται από το παρελθόν, τη δεκαετία του ‘70 τότε που τα επαναστατημένα παιδιά βιομηχάνων της βόρειας Ευρώπης κατήγγειλαν τα «διεφθαρμένα» και «αντεργατικά» δυτικά, αστικά καθεστώτα και την ιμπεριαλιστική πλουτοκρατία...

Όλα καλά και πολύ ωραία τα λέει. Αν τώρα πούμε εμείς ότι ο πρωτότοκος γιος του Θόδωρου και της Γιάννας βρίσκεται στο Harvard και είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να έχει κάποια  σχέση με το κείμενο αυτό θα μας πιστέψει κανείς;  Θα μας πιστέψει επίσης  αν υποθέσουμε ότι μάλλον το έγραψε στέλεχος  του ΑΝΤΑΡΣΥΑ, με το ίδιο ονοματεπώνυμο και μπράβο του; Το πόνημα θα εξακολουθήσει να «κάνει πάταγο», έτσι δεν είναι;

Πάντως, καθώς η ανθρωπότητα διδάσκεται από τα λάθη των άλλων και προχωρά, την κατάλληλη στιγμή θα γράψω με το ονοματεπώνυμο μου. Το σε ποιους θα αποδοθεί το πόνημα θα έχει πάρα πολύ γέλιο…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fotini avatar
    fotini 20/09/2011 13:44:20

    ερωτηση υιου κυριακου μητσοτακι'''''μπαμπα γιατι δεν πηγαινω σε δημοσιο σχολειο ΄΄κ΄οκαιμενοσ ομπαμπασ του δυστηχως μακαρι να ηταν τοσο καλα τα δημοσια να σε στειλω χε χε.............

  2. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/09/2011 14:11:15

    Χμ, η Ελίζα και η άλλη...

  3. Μανούσος avatar
    Μανούσος 20/09/2011 14:14:15

    Και τι ακριβώς ξέρει ένας εκατομυριούχος στο Χάρβαρντ απο λιτότητα, οικονοµικής εξαθλίωση και του εργασιακό µεσαίωνα...;

  4. manos avatar
    manos 20/09/2011 14:15:51

    Και μετά από την συγγραφή του μεγαλειώδους άρθρου, ο πτωχός νεαρός πήγε να εργασθεί.
    Βαρύ το πηλοφόρι, πιό βαριά η αξίνα, ασήκωτο το σακί με το τσιμέντο.
    Ευτυχώς ο φέρελπις νέος δεν κινδυνεύει στας οικοδομάς. Εχει να χειριστεί το εργαλείο ξεκοκαλίσματος του αστακού.
    Μην φάμε και κανένα χέρι...

  5. juliet avatar
    juliet 20/09/2011 14:16:50

    Δεν μπορεί ένα παιδί να είναι διαφορετικό απο το περιβάλλον του;Η έπαρση της μάνας απ΄ότι φαίνεται ήτανε γι' αυτόν παράδειγμα προς αποφυγή.Δεν θα μπορούσε να γίνει το ίδιο αντίστροφα;και στη δεύτερη περίπτωση πάμπολλα παραδείγματα....δες σοσιαλιστές ,από την μάχη της φασολάδας στη μάχη της αστακομακαρονάδας(ο αστακός δεν τρώγεται με σάλτσες....,μακαρονάδας,σοσιαλιστάδες μου).
    Μικρέ ,όλα καλά ;
    Κουράγιο και υπομονή χρειάζεται ,αλλά μέρα με τη μέρα εξαντλείται.

  6. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 20/09/2011 14:20:56

    Ηταν μια φτωχή οικογένεια.
    Φτωχός ο μπαμπάς
    Φτωχή η μαμά
    Φτωχός ο παπούς
    Φτωχά τα παιδιά
    Φτωχή η μαγείρισα
    Φτωχή η υπηρέτρια
    Φτωχός ο οδηγός
    Φτωχός ο κηπουρός
    Φτωχοί όλοι .......

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 14:36:54

    Συγκινητικός ο κύριος Δέλβης.
    Αν ζούσε ο Σακελλάριος θα έκανε ρημέικ.
    Έχει γεμίσει κι ο τόπος Δαράκηδες...

    • factorx avatar
      factorx @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 14:38:49

      !!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Γιάννης Φαίλτωρ 20/09/2011 14:43:43

      Τς, τς, τς... δε ντρέπεσαι, καχύποπτε; Αφήστε, βρε, το παιδί να "κάνει την επανάστασή του"! Πώς θα έχει αύριο να συμβουλεύει τα παιδιά του ότι "αν δεν είσαι κομμουνιστής στα 20 και καπιταλιστής στα 40 δεν έχεις ζήσει τη ζωή";

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Αυριανιστής 21/09/2011 15:53:44

        Τι μου θύμισες...την πρώτη φορά που ψήφισα σε βουλευτικές εκλογές, έριξα την ψήφο στο ΚΚΕ...(ήταν της μόδας τότε, γι' αυτό)..είχα τρεις μήνες να πείσω τον πατέρα μου ότι: δε θ' ανέβω στο βουνό, δε θα φύγω για Ρωσία, και θα....αποτριχώνω γάμπες!!! (χαχαχα)..

  8. markos avatar
    markos 20/09/2011 14:47:20

    ο μπακουνιν ηταν πριγκιπας

  9. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 20/09/2011 15:04:59

    O προπαππος του Παναγιωτακη ειχε προπολεμικως μια συρματουργεια στον Πειραια. Μεταπολεμικως μεσω του Σχεδιου Μαρσαλ εδημιουργηθη η γνωστη μας ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ. Πολυ καλως! Με την μεθοδο ομως της υπερτιμολογησεως και υποτιμολογησεως τα κερδη οδευσαν παρανομως στην αλλοδαπη. Ο ομωνυμος παππος του Παναγιωτακη τα επενδυσε και ιδρυσε ενα μεγαλο επιχειρηματικο ομιλο στο εξωτερικο, ουτω εστερηθη η ελληνικη οικονομια απαραιτητα κεφαλαια για την αναπτυξη της και το Δημοσιον τους αναλογους φορους. Η οικογενεια εχει παραδοση στον Μαρξισμο-Λενινισμο αφου ο θειος του πατερα, καθηγητης Οικονομικης, Αγγελος Αγγελοπουλος ηταν συνοδοιπορος του εγκληματικου ΚΚΕ κατα την διαρκεια της Κατοχης.

  10. boanerges avatar
    boanerges 20/09/2011 15:10:09

    Έφτασαν άραγε στ’ αυτιά του νεαρού επαναστάτη τίποτα κόστη κάποιων Ολυμπιακών αγώνων το μακρινό 2004; Θα μπορούσε να συνδέσει ΚΑΙ αυτά τα κόστη -ίσως σε ένα επόμενο εμπνευσμένο κείμενο του- με την «υπό «κινεζοποίηση» Ελλάδα της διαρκούς λιτότητας και της οικονομικής εξαθλίωσης, του εργασιακού μεσαίωνα και της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας»; Θα παρουσίαζε αυξημένο ενδιαφέρον ένα τέτοιο κείμενο. Αν μη τι άλλο ο φέρελπις νέος ανδρώθηκε μέσα στην πηγή των σχετικών ειδήσεων…
    Ώστε δεν ξεμπερδέψαμε ακόμα με την κυρία. Αφού δεν έγινε αυτοκράτειρα… ας γίνει λοιπόν βασιλομήτωρ…

  11. makis avatar
    makis 20/09/2011 15:43:05

    Αν είναι αυτός, και δεν πρόκειται για απλή συνωνυμία που κάποιοι την "εκμεταλλεύτηκαν", δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα όπου γόνοι πλούσιων και ευκατάστατων οικογενειών εντάχθηκαν, για ιδεολογικούς λόγους, στο αριστερό κίνημα (βλέπε χαρακτηριστικά το Τσε Γκεβάρα). Το μέγα μυστήριο δεν είναι αυτό. Αυτό που χρήζει εξέτασης είναι γιατί υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι ενώ δεν έχουν στον ήλιο μοίρα και λιώνουν στη φτώχεια, εξακολουθούν να νομίζουν ότι θα τους σώσουν οι πολιτικοί εκπρόσωποι των πλουσίων...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ makis 20/09/2011 21:47:47

      +1000
      Να θυμίσω επίσης ότι ο Κάστρο ήταν δικηγόρος και γιος μεγαλογαιοκτήμονα της Κούβας.
      Μια από τις πρώτες επαναστατικές του πράξεις (ως φοιτητής) ήταν η διοργάνωση απεργιακών κινητοποιήσεων των εργατών γης εναντίον του ... πατέρα του!
      Η κατανόηση των μαρξιστικών και γενικά των επανστατικών θεωριών και φιλοσοφιών απαιτεί χρόνο, που μόνο ένας ευκατάστατος έχει χωρίς τον νταλκά του να χρειάζεται να δουλέψει όλη μέρα για να φάει.
      Από κει και πέρα, το 95% των γόνων ζει τη ζωή του όπως τη βρήκε απολαμβάνοντας τα πλούτη και τη χλιδή (βλ. Πάρις). Ένα 5% όμως, ιστορικά, περνάει στην επανάσταση.
      Αυτό είναι ένα παγκόσμιο και διαχρονικό φαινόμενο που έχει μελετηθεί ενδελεχώς.
      Καμία έκπληξη λοιπόν, αν όντως πρόκειται για τον γιο της Γιάννας με τα πούρα.

  12. νασος avatar
    νασος 20/09/2011 15:43:54

    στα επόμενα γενέθλια του φέρελπι σοσιαλιστή,η μαμά θα φέρει τους Aerosmith να παίζουν στο πάρτυ το Eat the Rich
    http://www.youtube.com/watch?v=o-0lAhnoDlU
    η βραδιά θα κλείσει με τον Εθνικό Ύμνο της Κούβας
    http://www.youtube.com/watch?v=zNWdBryM4F8

  13. γιωργος avatar
    γιωργος 20/09/2011 16:15:48

    Tο σχολιο των 3.43 του MAKIS, ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.Eπιπλεον: Καθε προσπαθεια αποδωσης "συλλογικης" ευθυνης στο νεαρο για τις πραξεις των γονιων του ειναι καθαρα ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ νοοτροπιας και χαρισμα σε οσους το κανουν και η ιδια η ζωη, θα δειξει ποιος ειναι η οχι τελικα ειλικρινης στις προθεσεις του! Τελος, ας μην ξεχναμε οτι και ο ιδιος ο ΜΑΡΞ ηταν γονος μεγαλοαστικης οικογενειας οπως και ενας σκασμος αλλοι μεταρρυθμιστες και επαναστατες ανα τους αιωνες.Τα υπολοιπα ειναι για να ξεσπανε οι οπου γης "πονεμενοι" με πικροχολα σχολια και αστοχους εξυπνακιδισμους που γυρνανε μπουμερανγκ στους ιδιους και τους χαρακτηριζουν απολυτα ως προς το τι ειναι στην πραγματικοτητα και τι θα μπορουσαν οι ιδιοι να προσφερουν στο λαικο κινημα ενα τεραστιο ΜΗΔΕΝ δηλαδη.Για εμενα το κυριοτερο παντοτε ειναι να κραταμε μικρο καλαθι οπου ακουμε για πολλα κερασια σε καθε περιπτωση : Προχτες με τον γιωργακη , χτες με τον αντωνακη ..και σημερα με τουτον εδω - και ο νοων νοειτω

    • boanerges avatar
      boanerges @ γιωργος 20/09/2011 17:55:18

      Σοβαρά; για πες, τι πιθανότητες είχε το συγκεκριμένο κείμενο να τύχει της προσοχής και της δημοσιότητας που έτυχε αν, ο συγγραφέας του δεν θεωρούταν ότι είναι... γιος της μαμάς του και του μπαμπά του; Δεν εισήγαγε δα και ...καινά δαιμόνια στον δημόσιο διάλογο. Τις μέρες της Πλατείας έβρισκες με το κιλό πολλά καλύτερα από αυτό.
      Κατά τα λοιπά, τα παραδοσιακά πολιτικά τζάκια μας φταίνε. Τα οικονομικά τζάκια που πάνε να γίνουν πολιτικά τζάκια είναι καλά ε;

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 20/09/2011 16:34:25

    ...να ρωτήσω η μητέρα του πληρώνεται από το Κράτος; ;ή σταμάτησε;

  15. Δ.Φ. avatar
    Δ.Φ. 20/09/2011 16:46:01

    Λετε αγαπητοι φιλοι να δημιουργειται μια νεα ομαδα μπαιντερ μαινχοφ της δεκαετιας του 70...χαχαχαχα...

    • parsifal avatar
      parsifal @ Δ.Φ. 20/09/2011 18:34:11

      Σωστή η επισήμανσις, αυτό λέγει το "κείμενο" και εχει την σημασία του ΟΠΟΙΟΣ και να είναι ο Π.Α. Θυμάστε κάποιον ζάπλουτο καθηγητή "γόνο παλαιάς Αθηναικής οικογένειας" που πρωτοστάτησε στην 1η γενεά τρομοκρατίας στην Ελλάδα ?

  16. kapoios avatar
    kapoios 20/09/2011 17:24:25

    Ετοιμάζει κόμμα ο κανακάρης της και προφανώς αυτή την εποχή πουλάει το στυλ του
    "Εθνοσωτήρα", του "λαϊκού επαναστάτη".
    Αν έχει αγανακτήσει τόσο πολύ, ας ξεκινήσει να επιστρέφει αυτά που πήρε (και συνεχίζει να παίρνει) η Μάνα του ο πατέρας του και όλο του το σόι και μετά μόνο, θα δούμε αν θέλουμε ένα ακόμα λαμόγιο.

  17. athamas avatar
    athamas 20/09/2011 21:38:52

    Έχει σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθεί .Να καθαρίσει τον ιερό χώρο της ΔΗΜΗΤΡΑΣ από αυτό το έκτρωμα την χαλυβουργική, και τότε ίσως τότε, να έχει δικαίωμα λόγου !

  18. sia avatar
    sia 20/09/2011 23:09:11

    Είδαμε και τους φτωχούς επαναστάτες πως φάγανε και τρωνε ακόμη και τώρα

  19. lykos 75 avatar
    lykos 75 21/09/2011 06:53:31

    Εκ-πληκ-τι-κό το άρθρο του γόνου της οικογενείας. Συγκινητική και αξιέπαινη η προσπάθειά του να βγάλει από τα στήθη του όλα αυτά που τον βαρύνουν. Μια πραγματική γροθιά στο Σύστημα! Τα καλά να λέγονται. . . . Α! Και μια πρόταση για το επόμενο άρθρο του: Ποιο ήταν το πραγματικό κόστος των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας; (Άμα δεν έχει αρκετά στοιχεία, ας ρωτήσει την μαμά του). . . . .

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/09/2011 08:52:26

    Συνεχίζει να πληρώνεται (από το ΥπΕξ), απλώς τα χρήματα τα καταθέτει -έτσι λέει τουλάχιστον- σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.

  21. Αξεστος avatar
    Αξεστος 21/09/2011 10:50:15

    Παλαια γνωστη συνταγη ,τα χωνω απο αριστερα και μετα να σφαξουμε τον μοσχο τον σιτευτο ,να υποδεχτουμε τον σοφοτερο πλεον απολλολωτα, στο παλιο καλο μας δεξιο σπιτι. Ολοι τουτοι την παρτη τους κοιτανε και απο ιδεολογιες; οι 4 εποχες του χρονου , για πασαν περιπτωσιν.

  22. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 21/09/2011 21:15:43

    Στο "πάρτυ" των ολυμπιακών αγώνων (πολύ βαρύ το κόστος, θα το πληρώνουμε για γενιές) δεν μετείχε μόνον η μήτηρ, αλλά στην ανάληψη, στην προετοιμασία και στη διοργάνωση συνήργησαν και μετείχαν πλείστοι όσοι.
    Αυτοί που αντέδρασαν και ήταν αρνητικοί στην ανάληψη διοργάνωσής τους(μεταξύ τούτων και η ταπεινότητα του γράφοντος) ήταν, δυστυχώς, εξαιρετικά λίγοι και λοιδορήθηκαν ακόμη και ως μη πατριώτες προ 10ετίας και βάλε. Ευτυχές γεγονός η ματαίωση της διοργάνωσης των μεσογειακών. Φτάνει πια να πληρώνουμε πανάκριβα για τέτοια πανηγυράκια, που αποτελούν μια πολύ ευκαιρία για να τα οικονομάνε οι κάθε φύσεως "χορηγοί" τους, οι εργολάβοι, οι "αθάνατοι" και κάποιοι πολιτικοί. Ο Ελληνας κάνει μια χαρά δικά του, παραδοσιακά, πανηγύρια, χωρίς να τα πληρώνει για χρυσάφι (λ.χ. εμποροπανήγυρη Αιγινίου Πιερίας, με καλό κεμπάπ και λουκάνικα, χαλβάδες, λουκουμάδες, είδη προικός κλπ.).

  23. Δημητρης avatar
    Δημητρης 26/09/2011 11:57:34

    Στημένο. Ετοιμάζουν πρωθυπουργό.