#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2011 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Εμφύλιος" στο ΔΝΤ για την βοήθεια στην Ελλάδα



Ότι θα προκαλούσαμε εμφύλιο μέσα στο ΔΝΤ ούτε που θα το περιμέναμε. Κόντρα μεταξύ της Κ. Λαγκάρντ και του εκπροσώπου της Βραζιλίας. Π. Μπατίστα ο οποίος εν ολίγοις είπε ότι δεν μπορεί να δίνονται συνέχεια χρήματα στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τον βραζιλιάνο αντιπρόσωπο, η χορηγία μιας νέας μεγάλης χρηματικής δόσης στην Ελλάδα έχει "αβέβαιες προοπτικές", ισχυριζόμενος ότι η απόφαση της Συνόδου Κορυφής της ΕΕ για συμμετοχή των ιδιωτών έχει "στοιχεία ασάφειας" και "είναι ανεπαρκής". Ο κ. Μπατίστα εκτιμά ότι το Ταμείο έδωσε αρκετά χρήματα στην Ελλάδα και δεν πρέπει να δοθεί επιπρόσθετη βοήθεια, καθώς "το ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο".

Μάλιστα κατηγόρησε εμμέσως την Λαγκάρντ για μεροληπτική συμπεριφορά προς τις ευρωπαϊκές χώρες πιέζοντάς την να μη δώσει λεφτά στην Ελλάδα ώστε να αποδείξει ότι δεν μεροληπτεί. “Θα είναι η πρώτη μεγάλη απόφαση που θα λάβει ως επικεφαλής του Ταμείου”, δήλωσε για να προκαλέσει την αντίδραση πολλών αξιωματούχων του ΔΝΤ.

Όπως φαίνεται, πάμε σε μια σύγκρουση των ευρωπαϊκών χωρών μελών του ταμείου με τους υπολοίπους που δε θέλουν να στηρίξουν μια μη βιώσιμη οικονομία, όπως λένε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sp_athens avatar
    sp_athens 28/07/2011 21:43:13

    Και η Ρωσία συντάχθηκε με τον εκπρόσωπο της Βραζιλίας και άλλων αναπτυσσόμενων και δεν συμφωνεί με τη νέα (προνομιακή) δανειοδότηση της Ελλάδας. Φαίνεται ότι θύμωσαν επειδή δεν πήραμε την τζάμπα βοήθεια που μας προσέφεραν αλλά ο Παπανδρέου αρνήθηκε. Ε;

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ sp_athens 29/07/2011 07:26:46

      Το μη βιωσιμο χρεος το ειδες?
      Για σχολιασε το.

      • sp_athens avatar
        sp_athens @ koinos_nous 29/07/2011 10:36:24

        Η Ελλάδα, η ΕΕ, η ΕΚΤ, οι ΗΠΑ και οι υπόλοιποι μέτοχοι του ΔΝΤ πλην Ρωσίας, Βραζιλίας, Ινδίας διαφωνούν με την άποψη και ζητούν συνέχιση της βοήθειας (το δάνειο εγκρίθηκε). Εσύ με ποιούς είσαι;

  2. Enzo avatar
    Enzo 28/07/2011 22:01:00

    χιλιες φορες να μην μας τα δωσουν μπας και γλυτωσουμε. Να δω μετα τι θα λεει ο Μπενυ.
    Δικιο εχουν οι Βραζιλιανοι και οι Ρωσοι.

  3. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 29/07/2011 00:27:01

    πως ειναι δυνατον να καταφερουν το αδυνατο! μετα απο σκληρη λιτοτητα που εφτασε στα ορια της απελπισιας τους Ελληνες να φτασουμε σε επιδεινωση της οικονομιας και εξαθλιωση, αναξιοι? βαλτοι? βλακες?

  4. αδιόρθωτος avatar
    αδιόρθωτος 29/07/2011 02:35:28

    πω πω πω ...μου θυμθζει μια γειτόνισά μου γαλλίδα ... τρώει μόνο σαλάτες γιατι βαριέται να μαγειρέψει ...φοραει όλο κάτι ριχτα γιατί βαριέται να σιδερώσει ... και εκέινο το σπίτι της πρέπει να έχει να το καθαρίσει εκατό χρόνια ...και τσιγκουνια ?
    πα πα πα ...μια φορά άνοιξα κατα λάθος το δικό της λογαριασμο δεη και εγραφε 48 ευρώ ... 48 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΑΙΑ ????
    48 ευρώ δε φτανει ουτε για την ερτ

    • Ένας avatar
      Ένας @ αδιόρθωτος 29/07/2011 10:46:23

      Ναι, κατά λάθος τον άνοιξες τον λογαριασμό της...

  5. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 29/07/2011 03:48:16

    Αν απλωσουμε χερι φιλιας και ολικης συνεργασιας σε οικονομικοστρατιωτικους τομεις με Ρωσια, να δειτε τι θα γινει.!!!!?????
    Θα μας χαρισουν τα χρεη και θα μας δωσουν και βοηθεια, ισως και ατοκων δανειων.!!!
    Αλλωστε χρηαζομαστε καποιους για να βγαλουμε τα πετρελαια (Ρωσια-Νορβηγια) και το ουρανιο του νομου Καβαλας ΠΟΥ η αξια του ειναι τεραστιααααααα!!!!!!!!!(96.000.000 σε καθε Ελληνα πολιτη.!!!!!).

  6. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 29/07/2011 04:36:33

    Αυτά να τα βλέπετε εσείς οι ρωσολάγνοι...Για άλλη μια φορά η Δύση μας στήριξε , οι Ρώσοι αρνήθηκαν να δανείσουν ένα μέρος των 5 δις. Κατά τ' άλλα θα μας δάνειζαν 25 δις με χαμηλό τόκο. Συνεχίστε να τρώτε το παραμύθι διάφορων τυχάρπαστων τύπων. Πόσοι αριστεροδεξιοί χαχόλοι υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ μεταρρυθμιστής 29/07/2011 10:48:27

      Έχεις δίκιο, φίλε.
      Ιστορικά έχει αποδειχτεί ότι η Ρωσσία πάντοτε πουλούσε αγάπες στην Ελλάδα για την προδώσει στη συνέχεια, τραβώντας το χαλί κάτω από τα πόδια της.
      Κανένας Σλάβος δεν είναι πραγματικός μας φίλος. Οι Σλάβοι, μέσα από το όραμα τού Πανσλαβισμού, ονειρεύονται λιμάνια στο Αιγαίο. Η ύπαρξή μας ως ανεξάρτητης χώρας τους ενοχλεί.

      • boanerges avatar
        boanerges @ Στέργιος 29/07/2011 14:43:12

        Εκείνο το «Κρίμα κύριε Πούτιν» από την πρώτη σελίδα της «Απογευματινής», μετά τα …εξαμίλια –επί Καραμανλή- το θυμάται κανείς; Και το λόγο για το οποίο γράφτηκε; Δεν γνωρίζω ποιος μετάνιωσε πιο πολύ για τον χειρισμό του σχετικά με την έξοδο στο Αιγαίο του Ρωσικού πλοίου (sic!), ο Καραμανλής –που απ’ ότι όλα δείχνουν, εκνεύρισε τους Αμερικανούς και είχε τις γνωστές συνέπειες ή ο Πούτιν –που επιχείρησε να το παίξει σε διπλό ταμπλό και με την Κική (Ελλάδα) και με την Κοκό (Τουρκία) και του προέκυψε Γιωργάκης απέναντι;
        Μάλλον πιο κοντόφθαλμος αποδείχθηκε ο Πούτιν, και αυτό θα πρέπει να το έχουμε υπ’ όψιν μας.

        Εμείς έτσι κι αλλιώς, την παλεύουμε μόνοι μας –ο ελληνικός λαός εννοώ- με Γιωργάκη πρωθυπουργό και χάνουμε αυτά που χάνουμε.
        Ας παίξει και ο Πούτιν τζούντο με το κανό του Γιωργάκη…

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/07/2011 13:30:17

    Μερικοί πολύ δεξιοί θυμίζουν απίστευτα τους ντεφετιστές του Μεσοπολέμου: Δηλαδή τους ακραίους κομμουνιστές (συνήθως τροτσκιστές, αλλά και σταλινιστές σε κάποιες περιόδους) που επιθυμούσαν σφόδρα να ηττάται η χώρα τους σε πολέμους ή να καταστρέφεται οικονομικά, για να γίνει ανατροπή της κυβέρνησής της και κοινωνική επανάσταση.
    Κατά τα άλλα, "εθνικόφρονες", για να θυμηθώ κάτι παλιομοδίτικο, που ταιριάζει ταμάμ...

    • boanerges avatar
      boanerges @ Ο Θείος 29/07/2011 14:53:46

      Δηλαδή η υπαγωγή στο ΔΝΤ, θεωρείς ότι αποτελεί νίκη της χώρας σε κάποιο πόλεμο; Και όχι οικονομική καταστροφή; Προφανώς για σένα τον τελευταίο –και πλέον- χρόνο βιώνουμε κάποιο οικονομικό θρίαμβο-της χώρας και όχι των τοκογλύφων;
      Τι λες; Έτσι έ; Ενδιαφέρον…

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ boanerges 29/07/2011 15:41:51

        Μ' αυτό απαντάς στην παρατήρησή μου;
        Πού είναι η λογική σχέση;
        Καταρχήν, η Ελλάδα, Πορτογαλία και Ιρλανδία δεν υπήχθησαν στο (διαμονοποιημένο από τους "δεξιούς", "κεντρώους' και "αριστερούς" εθνικο-λαικιστές) ΔΝΤ, αλλά στον Ευρωπαικό μηχανισμό στήριξης, στον οποίο συμπράττει και το ΔΝΤ.
        Δεύτερον: Άν το να δανείζεσαι με 3,5 % από το μηχανισμό ειναι "τοκογλυφικό", την ώρα που δίπλα ολόκληρη Ισπανία και Ιταλία δανείζονται με 6 % απο τις "αγορές", μάλλον έχουμε χάσει, αυγά, πασχάλια, καλάθια, κι όλα τα λοιπά συμπράγκαλα.
        Άν είμασταν μια τυπική "αδέσμευτη" χώρα εκτός ΕΕ, ο δανεισμός θα ήταν αδύνατος (είναι αδύνατο το ΔΝΤ να δανείσει τόσα χρήματα σε μια χώρα τέτοιου μεγέθους) και χρεωκοπημένοι προ πολλού. Έχουμε χρηματοδότηση επειδή είμαστε μέρος της ΕΕ. Και το ΔΝΤ συμπράττει, λόγω της ισχύος της ΕΕ μέσα στα όργανά του.
        Προφανώς προτιμάς χρεωκοπία, παρά να είμαστε μέρος της ΕΕ. Αλλά στις Δημοκρατίες υπερισχύει η γνώμη της πλειοψηφίας.

        • boanerges avatar
          boanerges @ Ο Θείος 29/07/2011 17:35:51

          Η ιστορία λέει πως από όπου πέρασε το ΔΝΤ άφησε στάχτη και μπούρμπερη.
          Επ’ αυτού σου απαντώ. Εσύ έχεις να πεις κάτι;
          Ο Παπανδρέου και οι συν αυτώ, δημιούργησαν ένα πρόβλημα διότι ήθελαν εκ των προτέρων να προβάλουν «μια λύση», αυτή που τους βολεύει για να ξεπουλήσουν τη χώρα. Δεν θα μπω στην λογική των επιτοκίων, διότι εμείς αποτελέσαμε την κερκόπορτα για την Ε.Ε., με τους χειρισμούς αυτών των ανεκδιήγητων πολιτικά όντων -και είμαι και ευγενής.
          Δεν προτιμώ βεβαίως την χρεοκοπία –αφού γενικά δεν πιστεύω σε τέτοιου είδους τελεσίγραφα. Την χρεοκοπία την προτιμούν όμως οι κυβερνώντες, αυτοί που τους ψήφισε δύο χρόνια πριν εκείνη η πλειοψηφία στην οποία υποθέτω ότι και εσύ ανήκεις. Στην παρούσα φάση πιστεύεις ότι η αποψή σου είναι πλειοψηφική;
          Όσο για την Δημοκρατία, να μην σου πω τι την έχει κάνει η εκλεκτή σου κυβέρνηση και γενικότερα το εκλεκτό κόμμα που την στηρίζει…

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ boanerges 29/07/2011 18:02:00

            Για τις εκλογικές μου προτιμήσεις το 2009, κάνεις λάθος.
            Το ΔΝΤ άφησε όντως στάχτη και μπούρμπερη σε πολλές χώρες, όχι όμως στις πρώην ανατολικο-Ευρωπαικές (ούτε στην Τουρκία).
            Δυστυχώς για τις χώρες των άλλων ηπείρων, εμάς τις Δυτικές και γενικώς τις πλουσιότερες χώρες (25οι στη σειρά είμαστε) μας προσέχουν. Δεν λέω - σε καμμιά περίπτωση - ότι είναι δίκαιο, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
            Ειδικά οι πρώην ανατολικο-Ευρωπαικές χώρες έκαναν προοόδους τεράστιες μέσα σε 15 - 20 χρόνια μετασχηματισμού. Μακάρι να μιμηθούμε σε κάποια πράματα την πορεία μετασχηματισμού τους.
            Είμασταν άλλωστε η τελευταία "Σοβιετική" οικονομία στην Ευρώπη. Στις μεν Ανατολικές Σοβιετίες το κράτος τάιζε την "κομματική νομενκλατούρα". Εδώ φρόντιζε ιδιαιτέρως για τις δίχρωμες κομματικές πρασινο-μπλέ πελατείες των ΔΕΚΟ, την μεταπρατική κρατικοδίαιτη αστική τάξη και τα μη μισθωτά μεσοστρώματα - μάστορες της φοροδιαφυγής.
            Το πρόβλημα το δημιούργησαν επί 30 - 40 χρόνια 3 γενιές πολιτικών, πράσινοι και μπλέ - με τη συμπαράσταση και της "κόκκινης" ανοησίας.
            Κάποιοι λένε ότι φταίει δήθεν μόνον ο τωρινός Παπανδρέου, άλλοι ότι φταίει δήθεν μόνον ο Καραμανλής ο νεότερος, άλλοι οι δύο μαζί και μόνον αυτοί. Άν νομίζεις ότι τέτοιο απίστευτο οικονομικό μπάχαλο μπορούν να το φτιάξουν μία ή δύο κυβερνήσεις, θα πρέπει να είναι ο Χάρι Πότερ και ο Μεγάλος Χουντίνι.
            Όλα ήταν στραβά επί δεκαετίες.
            Η Δημοκρατία πάντως δεν κινδυνεύει. Στις επόμενες εκλογές, μάλλον το άλλο κόμμα θα πλειοψηφήσει (αυτοδύναμα ή όχι). Αλλά είμαι βέβαιος, στην πράξη ίδια περίπου πολιτική θα εφαρμόσει, όπως οι τωρινοί. "Ανάγκα και Θεοί πείθονται".

          • boanerges avatar
            boanerges @ Ο Θείος 29/07/2011 19:23:43

            Πραγματικά εκπλήσσομαι που οι εκλογικές σου προτιμήσεις ΔΕΝ ήταν αυτές που προτίμησε το 2009 η πλειοψηφία της οποίας η «γνώμη υπερισχύει στις δημοκρατίες».
            Για τη μεν Τουρκία: η εξέλιξη της πορείας του ΔΝΤ εκεί, αποτελεί τη θριαμβευτική απόδειξη ότι η οικονομία δεν αυτορυθμίζεται, αλλά την ρυθμίζουν ηγέτες αποφασισμένοι να εφαρμόζουν πολιτικές αποφάσεις επί των οικονομιών τους. Και ο νοών νοείτω. Ας μην προχωρήσουμε σε συγκρίσεις, δεν είναι υπέρ μας.
            Για τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ δύο μόνο υπενθυμίσεις:
            Ας θυμηθούμε τους νεκρούς από κρύο και πείνα στην Ρωσία προ Πούτιν –τότε που ο νεοφιλελευθερισμός πανηγύριζε για τον «θρίαμβο» του (ζήτω τα νούμερα!).
            Και θα θυμίσω και κάτι άλλο για όλες τις υπόλοιπες χώρες του μπλοκ και την Ρωσία μαζί: Το μεταναστευτικό ρεύμα προς την Δύση –μέρος της οποίας είναι και η Ελλάδα- που επέτρεψε την εισροή συναλλάγματος σε αυτές.
            Βασικά πράγματα που δεν πρέπει να αγνοηθούν στις εκτιμήσεις για «τις τεράστιες προόδους, μέσα σε 15-20 χρόνια μετασχηματισμού». Εκτός αν θεωρείς τα πάσης φύσης δουλεμπόρια, και την μαύρη εργασία τεράστια πρόοδο.
            Αλλά και να θέλαμε να ακολουθήσουμε το μοντέλο της μετανάστευσης σήμερα μαζικά στην Ελλάδα δεν μπορούμε. Όλη η Ευρώπη έχει πρόβλημα πια. Που θα πάμε να γίνουμε εταίρες, εκτελεστές ή εργάτες και καθαρίστριες με 10 ευρώ (εν τω μεταξύ έχουν πέσει και οι… τιμές); Μήπως στις Η.Π.Α.;
            Το πρόβλημα της υπαγωγής στο ΔΝΤ και την εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας στην Τρόϊκα, ΝΑΙ την δημιούργησε ο Παπανδρέου -και το κόμμα του που τον ανέχθηκε- μόνος του και κανένας άλλος –ή μάλλον έβαλαν ένα χεράκι και η Μπακογιάννη με τον Καρατζαφέρη.
            Δεν συγχέουμε την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην ελληνική οικονομία τα τελευταία τριάντα χρόνια με την υπαγωγή στο ΔΝΤ. Όταν λοιπόν γράφω ότι ο Γιωργάκης δημιούργησε ένα «πρόβλημα» γιατί είχε έτοιμη μια «λύση» αναφέρομαι στο Μνημόνιο. Η σύγχυση των δύο είναι αυτό ακριβώς… σύγχυση, για να τη βγάλει καθαρή ο Γιωργάκης, η οικογένεια και οι φίλοι του.
            Σωστά λοιπόν ο Σαμαράς είπε από την αρχή «εμείς μόνο μια εξεταστική θα κάνουμε, αυτή για την υπαγωγή στο Μνημόνιο». Ανήκω σε εκείνο το μέρος του Ελληνικού λαού που ελπίζουν να πράξει αυτό που είπε…