#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2011 21:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Εγώ δεν κυβερνάω με 153 βουλευτές"



Ψηφίστηκε πριν από λίγο στην Ολομέλεια της Βουλής από τους 154 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ το πολυνομοσχέδιο για την εργασιακή εφεδρεία και το μισθολόγιο. Μια ψήφο λιγότερη πήρε το άρθρο 37 (Το συγκεκριμένο άρθρο διευκολύνει τις επιχειρήσεις να περικόψουν τη μισθολογική τους δαπάνη συνάπτοντας επιχειρησιακές συμβάσεις, αντί για κλαδικές) και ήταν από την Λούκα Κατσέλη η οποία και διεγράφη από την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ .

Κατόπιν τούτου υπενθυμίζουμε τι έλεγε ο Πρωθυπουργός στις 19/6/2010:

«Εγώ δεν κυβερνάω με 153 βουλευτές»

«…σύμφωνα με διασταυρωμένες πληροφορίες ο Πρωθυπουργός εξετάζει ακόμη και το ενδεχόμενο προκήρυξης εκλογών σε περίπτωση που το ΠΑΣΟΚ μετρήσει απώλειες στην ψηφοφορία για το ασφαλιστικό νομοσχέδιο.

Ηδη στο Μέγαρο Μαξίμου έχουν φθάσει μηνύματα δυσαρέσκειας από μέλη της Κοινοβουλευτικής Ομάδας που θεωρούν ότι το ΠΑΣΟΚ «δεν μπορεί να αντέξει» τις ρυθμίσεις για το Ασφαλιστικό, αλλά και τις ανατροπές στις εργασιακές σχέσεις που περιλαμβάνονται στο μνημόνιο που έχει υπογράψει η κυβέρνηση με την τρόικα. Στην κυβέρνηση φοβούνται ότι δεν μπορεί να αποκλειστεί ο κίνδυνος να επαναληφθούν «διαρροές» από την Κοινοβουλευτική Ομάδα κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας για το Ασφαλιστικό, που εκτιμάται ότι θα γίνει στις αρχές του επόμενου μήνα. Σε πρόσφατη σύσκεψη που έγινε στο Μαξίμου με αντικείμενο την ένταση που επικρατεί μεταξύ των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ, ο Πρωθυπουργός φέρεται να είπε: «Δεν μπορώ να κυβερνήσω με 153-154 βουλευτές. Δεν θα καθήσω να με εκβιάζουν».

Τι θα κάνει τώρα;

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostas* avatar
    kostas* 20/10/2011 21:32:22

    εχει 154 ομως ,τοσοι ψηφισαν, την Ελσα ξεχασατε !

    • Δεξιός Ψάλτης avatar
      Δεξιός Ψάλτης @ kostas* 20/10/2011 21:44:37

      Δεν ψήφισε η Έλσα!
      Η Κατσέλη είπε ναι σε όλα εκτός από το άρθρο 37 για αυτό και διεγράφη

      • netakias avatar
        netakias @ Δεξιός Ψάλτης 20/10/2011 22:15:02

        Αρα έχει 153 ½ ! ! ! Αυτό θα πει Ισχυρό ΠΑΣΟΚ ! :)

        • Δήμος avatar
          Δήμος @ netakias 21/10/2011 02:47:03

          Ξεχνάτε τον παράγοντα Τουρκία. Ο ΓΑΠ έχει 151+2 Τούρκους.

          • netakias avatar
            netakias @ Δήμος 21/10/2011 11:14:51

            Τι είπες τώρα ρε φίλε ! ! ! ! !

            Το είχα ξεχάσει ! ! !

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/10/2011 21:37:24

    Τι σημασία έχει; Μήπως δεν έχουμε εμπεδώσει εμείς η πλέμπα, κάτι που λέμε εδώ και καιρό ότι έχουμε "Βουλή" που σφραγίζει όμτι της πάνε; Όταν οι εντολές τρέχουν, και 151 φτάνουν, κι αν πέσει στο 149, θα βρουν δυο χέρια...

    Καταθλιψη

    • torn avatar
      torn @ archaeopteryx 20/10/2011 21:45:31

      Δυστυχώς πολλά +++++

    • netakias avatar
      netakias @ archaeopteryx 20/10/2011 22:17:14

      A πα πα! Τι εννοείς; Δεν πάει το μυαλό μου! Μήπως εννοείς την Ντροπή της Δεξιάς, τον Αδωνι και τους άλλους;

      Κακό παιδί.....

    • τάσος avatar
      τάσος @ archaeopteryx 21/10/2011 16:31:57

      τίποτα δεν πρόκειται να βρούν. θα τους πάρει ο διάολος.

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 20/10/2011 21:38:27

    al jazeera δεν πιάνεις ;
    Για βάλε να δείς τα news !

  4. Obama bin Laden avatar
    Obama bin Laden 20/10/2011 21:44:48

    ΓΑΠ άσε τις λαλακίες του στύλ εγώ δεν κυβερνάω με 153. Όλοι ξέρουμε ότι είσαι αποφασισμένος να διαλύσεις την χώρα με 150,000000000001 βουλευτές

    • Giorgosssssssss avatar
      Giorgosssssssss @ Obama bin Laden 20/10/2011 21:57:55

      +10000000000000000000000000000000000000000000000

    • tiramola avatar
      tiramola @ Obama bin Laden 20/10/2011 23:35:03

      Δεν είπε ο ΓΑΠ τίποτε.Ο Αντικοινοβουλευτικός τα βγάζει από το κεφάλι του.Το έχει συνήθειο

  5. Γρύλλος avatar
    Γρύλλος 20/10/2011 21:45:58

    Μάγκας, λοιπόν, ο Βενιζέλος (και "τζάμπα μάγκας" ο Τσίπρας...) που κατέθεσε τις περίφημες επιστολές προς το ΔΝΤ στη Βουλή, κοντά έναν μήνα αφ' ότου τις στείλανε. Και κανένας πλέον δεν αναρωτιέται, αν τις ξέραμε εδώ και έναν μήνα; Ιδιάιτερα η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, της οποίας προεξοδλούσαν τη στάση (τί λέω τώρα...).

    • factorx avatar
      factorx @ Γρύλλος 20/10/2011 21:52:07

      Περίομενε, μην βιάζεσαι για τις επιστολές

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ factorx 20/10/2011 22:21:01

        είναι οι αληθινές ή μαϊμού;

  6. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 20/10/2011 21:45:59

    "Τι θα κάνει τώρα;"

    Στο κοτέτσι αυτό που μπορείς να ακούσεις είναι μόνο, κο κο κο. Άντε επειδή είναι ο κόκορας να κάνει κικιρίκου.

    Τον θαυμάζω όμως για τον αυτοσαρκασμό του. “Εγώ δεν κυβερνάω με 153 βουλευτές”. Λες και με περισσότερους που είχε κυβερνούσε.

  7. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 20/10/2011 21:50:02

    Και ο λαγός κάτι έλεγε για το λιοντάρι στο γνωστό ανέκδοτο, "έτσι για να παερνά η ώρα". Οι δεν ψηφίσαντες επανειλημμένα τα σαρωτικά αντικοινωνικά μέτρα εδώ και 18 μήνες θυμίζουν όσες ενέδωσαν στον αρσενικό επιβήτορα, γιατί ήταν "ευάλωτες" εκείνη την ώρα, και όχι γιατί το ήθελαν (σαν τη χήρα στο κρεβάτι).

  8. XARILAOS avatar
    XARILAOS 20/10/2011 21:50:04

    ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ 2013 ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΑΣ ΤΕΛΟΣ

  9. Tsol avatar
    Tsol 20/10/2011 21:53:34

    Καλά η ντόρα δεν ντρέπεται ή μας περνάει για μαμελούκους?? Βάζει την χοντρή φίλη της την παπαδημητρίου να ψηφίζει τα πάντα, για να φαίνεται αυτή καλή στους έξω και αυτή για το θεαθήναι ψηφίζει όχι???

    • torn avatar
      torn @ Tsol 20/10/2011 22:10:14

      Απλά δείχνει πως αν υπάρξει ανάγκη (που μάλλον δεν θα χρειαστεί με τη "γενναία" κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ) πάντα θα υπάρχει back up.

  10. ataktos avatar
    ataktos 20/10/2011 21:57:39

    και η μεταγραφές στον Παναθηναϊκό είναι σε ημερησία διάταξη.. Τόλμησε γιωργακη μην ντρέπεσαι ..θα σου βγει σε καλό

  11. Wolf avatar
    Wolf 20/10/2011 21:58:28

    Οι επιστολές που κατέθεσε ο Μπένι, άραγε είναι αληθινές ή μούφα?
    Τις κατέθεσε ολόκληρες ή λείπει καμιά 2-3 σελιδούλες?

  12. sintonistis avatar
    sintonistis 20/10/2011 22:01:34

    mpla...mpla...mpla....mpla.... τελικα το πολυνομοσχεδιο (φια να μην το πω αλλιως) περασε...... περαστικα μας. αυτοι ειμαστε και καλα μας κανουν....

  13. Περαστικός avatar
    Περαστικός 20/10/2011 22:04:48

    Πάρτε το απόφαση. Αυτός δεν φεύγει με τίποτα!
    Αν δεν ολοκληρώσει το σχέδιο καταστροφής της χώρας και του λαού, δεν πάει πουθενά!

  14. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 20/10/2011 22:13:12

    Μην προτρέχετε. Το "δεν κυβερνάω" δεν πάει στο "153", αλλά στο "βουλευτές". Με άλλα λόγια "Κυβερνάω με 153 πράκτορες".

  15. Τem avatar
    Τem 20/10/2011 22:13:18

    Τελευταία φορά έλεγε ο Σβούρος την προηγούμενη φορά , τελευταία φορά λέει σήμερα η Βάσω και πάει λέγοντας. Αυτοί οι πασόκοι απλά δεν παίζονται.

    • attractoras avatar
      attractoras @ Τem 20/10/2011 22:26:41

      Δεν είναι μόνο ο ΣαΒούρος, είναι ο Ρομπόπουλος, ο Τσώνης ο άλλος, ο άλλος κλπ. Όλοι έτσι είναι, αρχής γενομένης από τον ΓΑΠακα.

  16. χρηστος avatar
    χρηστος 20/10/2011 22:26:01

    Εδω ειπε το μεγαλυτερο ψεμα οτι λεφτα υπαρχουν και μετα μας ειπε δεν υπαρχουν για το αν θα ειναι 153 ή 154 οι "δουλοι του" θα κολλησει. Αφηστε το μαγκες παμε για αλλες πολιτειες αυτη πρεπει να καταστραφει για να ερθουν τα κολληταρια του ΓΑΠ να αγορασουν γη τζαμπα....

    • Tem avatar
      Tem @ χρηστος 20/10/2011 22:36:22

      .....θα έδινε και αυξήσεις που θα κάλυπταν τον πληθωρισμό

  17. makis avatar
    makis 20/10/2011 22:46:13

    [Photo] Έστησαν κρεμάλες για τους βουλευτές στην Πάτρα #20ogr #rbnews #syntagma http://shar.es/buLl9

  18. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 20/10/2011 22:46:22

    Αφορμη ψαχνει

  19. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 20/10/2011 23:11:31

    Χρειαζονται 100 βουλευτες να αποχωρισουν απο την βουλη για να προκυρηχθουν προωρες εκλογες
    Η νεα δημοκρατια ενω εχει την δυνατοτητα να τους ριξει γιατι δεν το κανει
    Οσο περναει ο καιρος και ανεχεται αυτες τις καταστασεις τα ποσοστα της θα πεφτουν με αριθμητικη προοδο

  20. vkrd avatar
    vkrd 20/10/2011 23:41:48

    Αδελφοί μου Έλληνες, δυστυχώς μας περιμένουν πολλά δεινά, η ζωή μας από αύριο θα γίνει πολύ πιο δύσκολη. Μαύρα χρόνια έρχονται!

  21. δημης avatar
    δημης 20/10/2011 23:54:12

    ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.....
    -ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΩΣΙΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ "ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ" ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΝΙΚΟΥΣ..ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΡΙΚΟΥΣ (ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ)....

  22. Tem avatar
    Tem 21/10/2011 01:02:37

    Είμαστε οι καλύτεροι με ΓΑΠ, 100 χρόνια μπροστά είμαστε
    Δείτε το παρακάτω εξωφρενικά αστείο βιντεάκι
    Top 20 Pasok Voters Countdown (Final)
    http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_81328&feature=iv&src_vid=mYkYD_JirjA&v=zykafTuIMKo

  23. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ avatar
    ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ 21/10/2011 09:51:04

    ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΄Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ :
    ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2011.
    ΘΑ ΣΤΕΡΕΨΟΥΝ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΑΝ ΩΡΙΜΟ ΦΡΟΥΤΟ.
    ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΛΛΟΝ, ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΑΠΕΡΓΙΕΣ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ,ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ,ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΝ.