#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2011 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Είναι επικίνδυνοι ..."



"Με την παγκοσμίως πρωτόγνωρη και εγκληματική τροπολογία που
προβλέπει ότι το τίμημα από τις ιδιωτικοποιήσεις θα πηγαίνει για
εξόφληση των χρεών, αποσκοπείται η προνομιακή και έγκυρη εξασφάλιση των
δανειστών, για την περίπτωση μελλοντικού «κουρέματος» του δημόσιου
χρέους. Είναι επικίνδυνοι οι άνθρωποι."

(Δημήτρης Τσοβόλας ).

Δηλαδή η διάθεση των εσόδων από την αποκρατικοποίηση (λέγε ξεπούλημα) π.χ. δημοσίων επιχειρήσεων, θα γίνεται «αποκλειστικά για την μείωση του δημοσίου χρέους».

Που, πως, τι;

Βλέπε σελίδα 126 της τελευταίας επικαιροποιημένης έκδοσης του μνημονίου στα Αγγλικά. Μάρτιος 2011 (Economic Adjustment Programme for Greece, 3rd Review - Winter 2011):

Έσοδα από ιδιωτικοποιήσεις και έσοδα από την πώληση γης και κτιρίων θα πρέπει να εξαιρούνται από τις ταμειακές εισροές



The Economic Adjustment Programme for GreeceThird Review - Winter 2011

net financial assets of reclassified public enterprises (RPEs). Privatization receipts and the proceeds from the sale of land and buildings will be excluded from cash receipts. Net lending operations by the state budget will be recorded as cash expenditures.

The cash balance of the ordinary state budget. The cash balance of the ordinary state budget will be measured from above the line, based on ordinary budget revenues (recurrent revenue plus non-recurrent revenue, including NATO revenues, minus tax refunds) minus ordinary budget expenditures (ordinary budget expenditures will exclude amortization payments but include salaries and pensions; grants to social security funds, medical care and social protection; operational and other expenditure; returned resources; payments in exchange of claims of insurance fund for the personnel working in the Public Electricity Company; interest payments; transfers for the settlement of past debt, payments for military equipment procurement on a cash basis; NATO expenses, capital transfers to social security funds or other entities by bonds; and called guarantees where the state or central government assumes payments on behalf of entities outside of the general government) of the ordinary state budget as published monthly on the official website of the General Accounting Office of the Ministry of Finance, and in line with the corresponding line items established in the ordinary state budget.

The cash balance of the public investment budget. The cash balance of the public investment budget will be measured from above the line, based on investment budget revenues minus investment budget expenditures of the investment state budget as published monthly on the official website of the General Accounting Office of the Ministry of Finance, and in line with the corresponding line items established in the investment state budget.

The change in the stock of arrears from line ministries. The change in stock will be measured on a cumulative basis, from January 1, 2011 onwards as the stock of arrears prevailing at the time of measurement of the PC minus the stock of arrears prevailing at end-December 2010. The stock of arrears will reflect all arrears outstanding, irrespective of the time period in which the unpaid commitments were entered into. The stock of arrears of line ministries or other spending bodies with a vote in the budget (including the Secretariat General of Information/Secretariat General of Communication, Secretariat General of Prefectures, Presidency of the Hellenic Democracy, and the Hellenic Parliament) will include any arrears (as defined under subsection C) related to the activities of the ordinary and investment budgets. Data will be in line with the monthly publications of state budget arrears, published on the Ministry of Finance website, and are expected to be based on the data from the commitment registers.

The change in net financial assets of local governments is defined on a transactions basis, as the change in the total of financial assets minus financial liabilities of local authorities adjusted for valuation changes by the Bank of Greece.

G.S.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βολιώτης avatar
    Βολιώτης 02/05/2011 10:27:42

    Φάκτορα, καλημέρα
    και Χρόνια πολλά, για όλες τις γιορτινές μέρες.

    Μήπως ο τίτλος της ανάρτησης δεν αποδίδει σωστά το νόημα του κειμένου;
    Μήπως θα έπρεπε να είναι ακριβώς ο αντίθετος;

  2. ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΣ 02/05/2011 11:51:43

    καλο μηνα. γιατι η απορια; η κατοχικη συμβαση ειναι πιλοτος!

  3. jkr avatar
    jkr 02/05/2011 11:56:08

    Privatization receipts and the proceeds from the sale of land and buildings will be excluded from cash receipts.

    Ο τίτλος πρέπει να αλλαχθεί.
    Το ανωτέρω σημαίνει ότι δεν βάζεις τα χρήματα στο ταμείο σου ώστε να συνυπολογισθούν στα ετήσια έσοδα και να συψμηψιφθσούν με τα έξοδα για να προκύψει το τελικό έλλειμα του ετήσιου προϋπολογισμού, αλλά είναι δεσμευμένα για την εξυπηρέτηση συγκεκριμένων οφειλών και δεν συνυπολογίζονται στον προϋπολογισμό!

    • jkr avatar
      jkr @ jkr 02/05/2011 11:57:23

      είναι σαν να έχουν νομίμως εκχωρηθεί οι απαιτήσεις από τις μεταβιβάσεις της δημόσιας περιουσίας κάθε είδους στους δανειστές μας και απλώς εμείς εισπράττουμε για λογαριασμό τους.

      • NM avatar
        NM @ jkr 02/05/2011 14:01:35

        +100000000

  4. factorx avatar
    factorx 02/05/2011 12:15:52

    Ορθές οι παρατηρήσεις. mea culpa

  5. Enzo avatar
    Enzo 02/05/2011 12:19:41

    τελευταια ευκαιρια 9 Μαϊου, για την Ελλαδα και τον Ελληνικο Λαο.
    Μετα δεν εχει αλλο "πλατες".τελειωσανε ολοι τους και εμεις μαζι τους.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 12:20:06

    Δε φταιει ο τιτλος !!!
    Φταινε , ο Σαχινιδης και η παρεα του ΓΑΠ που θα περασουν με νομο αυτου που τους ειπαν!
    χανουμε με 2-0 ! Ξεπουλαμε Ακινητη περιουσια και τα $$ που περνουμε τα δινουμε σε ανυπαρκτους τοκους ανφισβητουμενων δανειωνε.
    τα εσοδα απο το ξεππουλημα ας πηγαινε σε αναπτυξη.. σε θεσεις εργασιας...
    σε ξαλαφρωμα.. σε μη αυξηση ΦΠΑ
    Να δω ποιοι θα το ψηφισουν και τι θα πει η ΝΔ και ολοι οι παπαγαλοι των ΜΜΕ.

    ΠΠ

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 12:24:11

      η ΝΔ εχει πει ηδη οτι το ψηφιζει επι της αρχης.
      αλλο ενα τεραστιο αυτογκολ!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Enzo 02/05/2011 13:06:59

        το συγκεκριμενο??? δεν εχω ακουσει...
        μακαρι να κανεις λαθος !.. διοτι πρεσβευει εναλλακτικο δρομο...

        ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Enzo 02/05/2011 19:08:18

        Όχι Enzo

    • jkr avatar
      jkr @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 12:28:20

      Έλα ντε!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/05/2011 12:28:11

    όταν φωνάζω δις ιζ Πάρτα θίγω τον Ευρωπαϊκό προσανατολισμό; Κατάσχεση γης για δάνεια που πήραμε για να αγοράσουμε σαβούρες που λαδωθήκαμε για να πάρουμε;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 02/05/2011 12:30:37

      "Δις ιζ Παρτα" το ονομα του νεου κινηματος-κομματος. !!!
      Ολη η ομαδα ντυμενη σε γαλαζοπρασινο ζουρλομανδυα...

      ακομη περιμενω...

      ΠΠ

  8. Enzo avatar
    Enzo 02/05/2011 13:04:31

    παει και η μοναδα ΔΕΛΤΑ της αστυνομιας. παραιτηθηκαν ολοι τους και οι 300.
    αντε μπας και παραιτηθουν και τα ΜΑΤ και γλυτωσουμε απο τον Γαπ μιας και δεν θα εχουν κανεναν να τους προσεχει.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 13:25:35

    Οταν το 2003 ο Σημιτης και ο Γκαργκανας πουλησαν 20 τονους Ελληνικου Χρυσου.. ποιον ρωτησαν??? Τη Βουλη? Ποιον?
    Θυμοσαστε τι ειπαν τοτε? Πως δικαιολογησαν την πωληση?
    Θυμοσαστε τι εκακαν τα $$ που πηραν??

    “…Το ένα τέταρτο από αυτήν την ποσότητα (20 τόνοι) αποφασίσθηκε να πωληθεί προκειμένου να επενδυθεί σε ασφαλείς τοποθετήσεις που
    αποφέρουν αποδόσεις από 2 – 4% (!!!!) ΧΑΧΑΧΑΑ....
    (όπως π.χ. ομόλογα ευρωπαϊκών κυβερνήσεων) ΠΟΣΑ ΟΜΟΛΟΓΑ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ??? ποιος γνωριζει??
    ............έναντι της σχεδόν μηδενικής απόδοσης των τοποθετήσεων σε χρυσό(!!!!)

    ...........και δεν τίθεται θέμα εκχώρησης του προϊόντος της ρευστοποίησης σε οποιονδήποτε τρίτο, η οποία άλλωστε αποκλείεται και από την ισχύουσα νομοθεσία…”

    Που βρισκεται ο Χρυσος της Ελλαδας Σημερα που μιλαω???
    απ οτι μου ειπε ενα ντριριρινι ο μισος ειναι εδω και ο μισος εκτος Ελλαδος!!!!
    ΓΙΑΤΙ ο μισος εκτος Ελλαδος?? Που ειναι?? Ποιος ειναι ο "Φυλακας"??

    Μηπως ο "φυλακας" βγαζει χρημα χρημα χρημα πανω στον Χρυσο ΜΑΣ?? Μπας και τον εχει τιτλοποιησει??? ΕΛεγχει κανεις?
    Υπαρχει Διακρατικη Συμφωνια?? Πουντη?? ΤΗ ΘΕΛΩ !!!!

    ΠΠ

  10. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 02/05/2011 13:32:50

    E! Καλά δεν ξέρατε ότι το σύστημα Πασοκ σε όλες τις ιδιωτικοποιήσεις που πραγματοποίησε σε όσα πολλά χρόνια ήταν κυβέρνηση δεν πήγαινε ούτε ένα Ευρώ στο Κρατικό Ταμείο (ούτε για δείγμα) αλλά το σύνολο των χρημάτων προωθούνταν στα συνδικαλιστικά σωματεία και στην χρηματοδότηση των κάθε λογής αποχωρήσεων ή εθελούσιων εξόδων. Αυτά τα έχει παραδεχτεί ο πρώην Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών κος Χρηστοδουλάκης. Τώρα καλούμαστε να πράξουμε το αυτονόητο και μάλιστα με νόμο ότι τα έσοδα από τις αποκρατικοποιήσεις θα είναι ξεχωριστές χρηματοροές που θα εξυπηρετούν το Δημόσιο χρέος.Αυτό είναι το Κράτος που έστησε το Πασοκ με τον Ισχυρό δήθεν συνδικαλισμό ο οποίος τελικά αποδεικνύεται ότι έπρατε μόνο για όφελος των μελών του και όχι για όφελος του Δημοσίου Συμφέροντος όπως πολλαπλώς
    υποστήριζαν.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 13:49:49

    - Με το Πορισμα Μιζενς τι γινεται??? τι κανει η Βουλη?

    - Με την επιστολη Απριλιου του Καστανιδη στη Μιζενς τι γινεται?
    Χαρη μου... ειπες στο ΣΚΑΙ "τα πραγματικα γεγονοτα" ποια ειναι αυτα??
    Σου απαντησαν? Ποσα θα ζητησουμε αποζημιωση? σε τι? σε μετρητα? σε Δανειο?
    σε λουκανικα? σε Ανεμογεννητριες??

    - Εχουμε νεα για την Αγωγη Καμμενου σε Τσουκρατο και vs ??

    - Με την παρασταση του ΓΑΠ στη Δικη του Διστομου τι κανουμε??

    - Αυτη η CC@C του φιλου που θα μας συμβουλευσει για την πωληση ακινητων υπαρχει? εχει αναθεση !!! εχει βγει η αναθεση σε ΦΕΚ ??

    ΠΠ

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 14:02:26

      η Μαφία ωχριά μπροστά τους!!Είναι ασύλληπτα αυτά που συμβαίνουν,ασύλληπτα!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ juliet 02/05/2011 21:04:00

        Αυτοί είναι η Μαφία

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/05/2011 18:54:53

      ΠΠ αυτό με τα λουκάνικα και τις ανεμογεννήτριες, κορυφαίο :-)

  12. Loretta avatar
    Loretta 02/05/2011 13:55:01

    Αντε τωρα να το μαθει και η καθε θεια αμερσουδα στην ελλαδα τι εχουν υπογραψει.

    Ποιος εχει αναλαβει αυτο το εργο ?? γιατι μεχρι στιγμης δεν εχουν ιδεα οι μισοι ελληνες μην πω και παραπανω τι ακριβως συμβαινει.
    Και θα επιμενω να το λεω.

  13. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 02/05/2011 15:14:48

    Γιατί εκπλήττεσθαι; Από την αρχική δανειακή σύμβαση με την τρόικα, πακέτο με την άρση της ασυλίας επί των περιουσιακών στοιχείων του ελληνικού κράτους, προβλέπεται ότι θα ζητείται η έγκριση των δανειστών και για πωλήσεις περιουσιακών στοιχείων. Εδώ ο ΓΑΠ μας δέσμευσε ότι θα τους ρωτάμε αν και τί και πόσο θα πουλήσουμε, η λογιστική απεικόνιση της πράξης μας μάρανε ;

  14. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 02/05/2011 17:56:51

    Αυτές οι περιβόητες αγορές, ποιες είναι ρε παιδιά? αυτό το δημόσιο χρέος που έχουμε μπορεί κάποιος να μου πεί που ακριβώς το χρωστάμε? Μήπως άν μάθουμε στ΄αλήθεια που χρωστάμε, καταλάβουμε και καλύτερα το παιχνίδι του δοσιλογισμού, του ξεπουλήματος της χώρας?