"Είμαστε όλοι ΑΕΚ"
30/07/2014 06:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Είμαστε όλοι ΑΕΚ"

Θέλει ο ΣΥΡΙΖΑ το γήπεδο ή θα κάνει εχθρούς τον κόσμο και φίλους διάφορους αντιΑΕΚτζήδες επιχειρηματίες;

Ένταση προκλήθηκε το βράδυ της Τρίτης κατά τη διάρκεια της συζήτησης στη Βουλή για το ρυθμιστικό της Αθήνας, όπου ανάμεσα στα θέματα που συζητήθηκαν ήταν και το νέο γήπεδο της ΑΕΚ.

Η Νέα Δημοκρατία απαντώντας στο ΣΥΡΙΖΑ, μέσω του Αδωνι Γεωργιάδη, αλλά και του Κοινοβουλευτικού της Εκπροσώπου, Κώστα Καραγκούνη, ανακοίνωσε ότι θα προχωρήσουν στην κατάθεση του αιτήματος ονομαστικής ψηφοφορίας σύμφωνα με το άρθρο 72 του κανονισμού της Βουλής για το γήπεδο της ΑΕΚ.

«Θα πρέπει να απαντήσει οι ΣΥΡΙΖΑ, όχι αν είναι με την ΑΕΚ, γιατί σήμερα όλοι είμαστε με την ΑΕΚ, αλλά αν είναι με την ανάπτυξη, την αναβάθμιση και την πρόοδο της Νέας Φιλαδέλφειας.

Τέρμα πια το κρυφτούλι για το ΣΥΡΙΖΑ. Θα πρέπει να πάρουν ξεκάθαρη θέση για το ζήτημα χωρίς δικαιολογίες και υπεκφυγές», ανέφερε από το βήμα της Βουλής ο Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Κώστας Καραγκούνης.

Ιδού η Ρόδος, λοιπόν, για τον ΣΥΡΙΖΑ, ιδού και το πήδημα. Διότι το να λες άλλα προεκλογικά και να υπόσχεσαι τα πάντα είναι εύκολο, το ξέρει και η Δούρου καλά αυτό. Στην πράξη είναι τα δύσκολα. Τι θα κάνει άραγε ο κ. Τσίπρας τώρα; Μπορεί να απαντήσει αν η ΑΕΚ δικαιούται να έχει γήπεδο και μάλιστα σε δικό της οικόπεδο και όχι σε παραχωρήσεις όπως έγινε με τον Ολυμπιακό;

Πρόσφατα ο Δ. Μελισσανίδης είχε πει: «Από την πρώτη στιγμή δε ζητήσαμε κάτι που να καταστρατηγεί τους νόμους. Ούτε δωρεάν γήπεδο, ούτε έκταση, ούτε κάποια από τις διευκολύνσεις που είχαν άλλες ομάδες. Η ΑΕΚ έχει τη δική της έκταση και το δικαίωμα να χτίσει το γήπεδό της. Η ΑΕΚ δε ζητάει χάρη, αλλά τα νόμιμα».

Όσο για το τι μέλλει γενέσθαι με τη χρηματοδότηση από την Περιφέρεια Αττικής; «Όλος ο προϋπολογισμός του έργου στηρίχθηκε και στα χρήματα της Περιφέρειας. Αν δεν μας τα δώσει η κ. Δούρου, που δεν νομίζω γιατί είναι νόμιμα και γιατί έχουν εγκριθεί, δεν θα θέλει να κάνουμε γήπεδο. Είναι ξεκάθαρο».

Από την πλευρά του ο Δ. Ανδριόπουλος, υπεύθυνος για το έργο είχε αναφέρει τα εξής: Το Σωματείο από το 1934 έχει 26,7 στρέμματα από το άλσος και επί 90 χρόνια υπήρχε μια δραστηριότητα. Δεν μιλάμε για τις εγκαταστάσεις του Ελληνικού. Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσει είναι ότι πάμε να κάνουμε καινούριο κάτι που προϋπήρχε. Η μόνη αλλαγή που έχει γίνει είναι ότι πλέον δίνονται στην Ερασιτεχνική 29,1 στρέμματα. Αυτή η αλλαγή γίνεται γιατί αυτό επιτάσσουν οι κανονισμοί της FIFA. Τόσο είναι το ελάχιστο που χρειάζεται για να κατασκευαστεί ένα γήπεδο.

Τα 2,4 στρέμματα τα οποία θα μας παραχωρηθούν θα τα αποκαταστήσουμε και με χρήση άλσους ή πρασίνου θα δοθούν πίσω στο Δήμο. Η υπογειωποίηση που ζητάμε δεν αφορά μόνο το γήπεδο αλλά ολόκληρη τη Νέα Φιλαδέλφεια. Η υπόθεση των 52 δέντρων αντικαθίστανται με 5.000 νέα δέντρα, φυτά και θάμνους τα οποία υποχρεούμαστε να φυτέψουμε για να κατασκευαστεί το γήπεδο".

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα λοιπόν και δεν έχουν καμιά σχέση με τις «περίεργες» παραχωρήσεις στον Κόκκαλη με το Καραϊσκάκη. Θέλει, λοιπόν ο ΣΥΡΙΖΑ το γήπεδο ή θα κάνει εχθρούς τον κόσμο και φίλους διάφορους αντιΑΕΚτζήδες επιχειρηματίες;

Νόμος του κράτους η ανέγερση της «Αγίας Σοφίας»

Ακόμα ένα βήμα έγινε για την έναρξη των εργασιών για την ανέγερση του νέου γηπέδου της ΑΕΚ, την «Αγία Σοφία».

Την Τετάρτη το Β' θερινό τμήμα της Βουλής ψήφισε με μεγάλη πλειοψηφία το Ρυθμιστικό Σχέδιο της Αθήνας, στο οποίο περιλαμβάνεται το άρθρο 81 και 82 που αφορούν το γήπεδο της Ένωσης, και έτσι το όνειρο των φίλων της ΑΕΚ πλησιάζει στην... έναρξή του.

Απομένει πλέον η δημοσίευση του Νόμου στο ΦΕΚ ώστε να εκδοθούν οι άδειες ανοικοδόμησης και να αρχίσουν τα έργα.

Το νομοσχέδιο υπερψήφισαν οι Νέα Δημοκρατία, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, ΑΝΕΛ και Χρυσή Αυγή, ενώ εναντίον του τάχθηκε μονάχα ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 30/07/2014 10:19:53

    -εγώ είμαι ΑΕΚ από τα πέντε μου. -εσύ Γεωργιάδη είσαι ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κ.Σ.Μαυρόπουλος 30/07/2014 11:22:03

      Και που το ξέρεις μεγάλε, ή πετάμε λάσπη στον ανεμιστήρα;

      • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
        Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Factorx 30/07/2014 14:25:08

        -η ιστορία με το γήπεδο της ΑΕΚ δεν ξεκίνησε χθες, σέρνεται εδώ και πολλά χρόνια. -οι όψιμοι υποστηρικτές που κρυβόταν στο μεταξύ; -και έπειτα ήλθαν η Αγιασοφιά και άλλα ιερά σύμβολα. -εάν δημοσιεύσετε μερικές διάσπαρτες περόμοιες τοποθετήσεις του Γεωργιάδη πάνω στο θέμα από τότε που γκρέμισαν τα Φιλαδέλφεια μέχρι πριν δύο χρόνια, θα του ζητήσω ταπεινά συγνώμη. -εάν δεν υπάρχουν, μπορώ να συμπεράνω ότι είναι ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ. -και πολύ φοβάμαι ότι σε βάθος χρόνου, πάλι θα την πληρώσει η ομάδα. -α, ας το δηλώσω, δεν είμαι σύριζας.

        • bob o mastoras avatar
          bob o mastoras @ Κ.Σ.Μαυρόπουλος 30/07/2014 20:55:25

          Είσαι

  2. Σπυρίδων Ἀθανασιάδης avatar
    Σπυρίδων Ἀθανασιάδης 30/07/2014 13:15:25

    Αὐτό σημαίνει νά εἶναι κανείς εὐαίσθητος! Ὅλη ἡ εὐαισθησία τοῦ ΣΥΡΙΖΑ ἐξαντλεῖται στίς ἐνστάσεις τοῦ ὑπό ἀνέγερση ἀπό τήν ΑΕΚ Ἀθλητικοῦ Κέντρου Μνήμης καί Πολιτισμοῦ. Ἑνός ἔργου πού σίγουρα θά κάνει πιό ἑλκυστική τήν περιοχή, θά ἀποκατασταθεῖ μιά μεγάλη ἱστορική ὁμάδα πού ὑπῆρχε ἐκεῖ ἐνενήντα χρόνια, θά ἐργαστεῖ κόσμος, θά γίνουν ὁδικές ἀρτηρίες ὑπόγειες πού θά ἀπαλλάξουν τήν περιοχή ἀπό τήν ἠχορύπανση καί πού δεσμεύεται νομικά, γιά τά δύο καί κάτι στρέμματα πού θά τῆς παραχωρηθοῦν, νά φυτέψει στά ὅρια τοῦ δήμου, ἀλλά ἀπ᾽ ὅ,τι μοῦ φαίνεται καί σέ ὅμορους δήμους, δύο χιλίαδες δένδρα. Θά μοῦ πεῖτε σάν ἀριστερό κόμμα εἶναι θέση ἀρχῆς νά εἶναι ἐναντίον τῶν ἐπιχειρηματικῶν συμφερόντων. Ἔ, ἐδῶ είμαστε! Μήπως κύριοι τοῦ ΣΥΡΙΖΑ οἱ λίβελοι καί οἱ διαμαρτυρίες εἶναι γιά συγκεκριμένα ἐπιχειρηματικά συμφέροντα, ἐνῶ γιά ἄλλα σᾶς φτύνουν καί ἐσεῖς νομίζετε ὅτι βρέχει; Μήπως ὑπάρχουν συμπάθειες; Πολλά λέγονται καί ἀκούγονται. Σέ αὐτή τήν περίπτωση δέν ὑπάρχουν θέματα ἀριστερῶν ἀρχῶν; Ὁ κ. Γεωργιάδης τούς ἀπάντησε πολύ ὡραῖα, μέ ἐπιχειρήματα, τιμώντας τό μικρασιατικό του ἐπίθετο. Σέ πολλά συμφωνώ μέ τόν κ. Γεωργιάδη τοῦ ὁποίου ὁ λόγος εἶναι μεστός καί ἔχει ἐπιχειρήματα.Πιστεύω ὅτι ὅταν ὁ ἄλλος ἔχει ἐπιχειρήματα καί εἶναι ἄξιος στόν τομέα του πρέπει νά ἐπαινεῖται καί ἀπό τούς ἰδεολογικούς του ἀντιπάλους. Αὐτό θά ἔφερνε ἕνα ἄλλο ἦθος στόν κοινοβουλευτισμό μας. Πρέπει ἐπιτέλους νά βροῦμε αὐτά πού μᾶς ἑνώνουν. Καί αὐτά δέν τά γράφει ἕνας δεξιός· κάθε ἄλλο, ὅμως μοῦ φαίνεται ὅτι αὐτοί οἱ κύριοι ἔχουν ἐπιλεκτική μνήμη. Δέν τούς εἶδα νά εἶναι τόσο εὐαίσθητοι γιά ἄλλα ἐπιχειρηματικά συμφέροντα, ὅταν τά προηγούμενα χρόνια γιά τά ἐν λόγῳ συμφέροντα, στό ὄνομα μεγάλης ὁμάδας, δέν παραχωρήθηκαν 2,4 στρέμματα, ἀλλά δόθηκε ἕνα γήπεδο κρατικό, στό ὁποῖο ἔπαιζε καί ὁ Ἐθνικός Πειραιῶς. Γιά τόν Ἐθνικό δέν περισσεύει εὐσθησία; Φαίνεται στόν Πειραιᾶ τό γήπεδο τό χρησιμοποιοῦν καί οἱ δημότες καί ὑπάρχει οἰκολογική εὐαισθησία ἐκ μέρους τῆς ΠΑΕ Ὀλυμπιακός πού τό χρησιμοποιεῖ. Ἴσως τόν Ὀλυμπιακό δέν τόν εἶχαν καί δέν τόν ἔχουν ἐπιχειρηματίες ἀλλά εἶναι ὁμάδα λαϊκῆς βάσης. Κύριοι τοῦ ΣΥΡΙΖΑ, ἡ πολιτική εἶναι ἡ τέχνη τοῦ ἐφικτοῦ. Ἐάν τό γήπεδο γίνει, ὅπως διατείνεστε, στά ὅρια τοῦ προηγούμενου γηπέδου δέν μποροῦν νά γίνουν διεθνεῖς ἀγῶνες. Ποιός θά χρηματοδοτήσει ἕνα τέτοιο ἔργο; Φυσικά κανείς καί τό ἔργο θά γίνει σάν τό «Γεφύρι τῆς Ἄρτας». Αὐτό θέλετε; Ἡ ΑΕΚ καί κάθε μεγάλη ὁμάδα θά πάψει νά εἶναι μεγάλη χωρίς γήπεδο ἀναλόγων προδιαγραφῶν καί χωρίς ἐπενδύσεις, γιατί τό περιβάλλον πού ζοῦμε, δυστυχῶς ἤ εὐτυχῶς, εἶναι καπιταλιστικό. Ἄν ἡ ἑλληνική κοινωνία ἀποφασίσει νά μήν ζεῖ καπιταλιστικά καί σεῖς μπορέσετε νά ἐφαρμόσετε τό πρόγραμμα πού θά φέρει εὐημερία, κοινωνική δικαιοσύνη στό λαό μας καί ἀνάπτυξη φιλική πρός τό περιβάλλον μέ μικρές ἐπιχειρήσεις καί ἀρκετό δημόσιο χῶρο γιά ἔλεγχο καί δημοκρατικό διάλογο, τότε ἐλᾶτε πάλι νά μιλήσουμε. Μέχρι τότε αὐτά πού λέτε εἶναι ἀνέφικτα καί ἁπλά γίνεστε ἀντιπαθεῖς σέ μιά ὁμάδα πού λόγῳ καί τοῦ προσφυγικοῦ της χαρακτήρα μερίδα ὀπαδῶν της κεῖται φιλικά πρός τήν ἀριστερά. Βέβαια ἡ ἀριστερά διά στόματος τῆς κ. Ρεπούση εἶχε μιλήσει γιά συνωστισμό. Μήπως ἄν ἐξαιρέσουμε τό φωτεινό παράδειγμα τοῦ Μιχάλη Γλέζου, κάποιων ἁγνῶν πατριωτῶν τῆς Ἐθνικῆς Ἀντίστασης –μετρημένων στά δαχτύλα τοῦ ἑνός χεριοῦ οἱ εὑρισκόμενοι ἐν ζωῇ– ἡ ἐπίσημη Ἀριστερά ἔχει χάσει πρό πολλοῦ τό δρομό;

  3. Άδωνις Γεωργιάδης avatar
    Άδωνις Γεωργιάδης 30/07/2014 18:00:15

    Αγαπητέ κ. Μαρκόπουλε, από το 2007 πού μπήκα στην Βουλή εχω μιλήσει πολλές φορές υπέρ του Γηπέδου της ΑΕΚ στη Ν. Φιλαδέλφεια και έχω υπογράψει όλες τις σχετικές ερωτήσεις. Μάλιστα το 2008 ο κ. Χατζηχρήστος της original είχε βγάλει και σχετική ανακοίνωση υπέρ μου γί´αυτό. Τότε δεν υπήρχε ο κ. Μελισσανίδης. Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μήν σπιλώνετε με τόσο μικρόψυχο τρόπο κάποιον πού δεν γνωρίζετε. Στην διάθεσή σας για όλα τα στοιχεία. Άδωνις Α. Γεωργιάδης

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ Άδωνις Γεωργιάδης 30/07/2014 20:01:39

      -δέχομαι τα όσα γράψατε, δεχθείτε και σεις την συγνώμη μου. -πάντως επιμένω ότι υπάρχουν όψιμοι υποστηρικτές του εγχειρήματος, όπως επιμένω και στην απαισιοδοξία μου.

      • Μαρία Κ. avatar
        Μαρία Κ. @ Κ.Σ.Μαυρόπουλος 31/07/2014 03:32:03

        Άρα δεν είναι Σύριζα!

    • CHRIS avatar
      CHRIS @ Άδωνις Γεωργιάδης 30/07/2014 21:05:49

      Κανείς δεν είναι κατά του Γηπέδου, αλλά να έχουν πρόσβαση σε αυτό οι δημότες και να προστατευτεί το δάσος. Από τη στιγμή που η Πολιτεία βάζει χρήμα όλοι έχουν δικαίωμα στο Γήπεδο.

      • Σωκράτης avatar
        Σωκράτης @ CHRIS 01/08/2014 00:58:36

        Ο καθένας με τον πόνο του και η ΑΕΚ τον δικό της Και ο ΗΡΑΚΛΗΣ έχει γήπεδα (δύο Χορτατζήδες και ΘΕΡΜΗ), ιστορία και οπαδούς, όταν πάει καλά Του λείπει ένας Σγουρός να του χαρίσει 20 εκατ ευρώ των πολιτών της Αττικής (τ΄ακούς Τζιτζικώστα;), μια Δουρου να το παίζει σε δύο ταμπλώ και ο (γνωστός) Μελισσανίδης να το παίζει σε πολλά ταμπλώ Κάθε προσφορά δεκτή

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Άδωνις Γεωργιάδης 31/07/2014 19:53:41

      Δε ντρέπεσαι ρε Άδωνι που διαφημίζεις ένα άχρηστο τάμπλετ που φέρνεις με ελάχιστα ευρω , ως το καλύτερο δια ανάγνωση και άλλες εφαρμογές ; Ξεφτίλα !

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 31/07/2014 06:19:56

    ....ολος ο προυπολογισμός του έργου στηρίχθηκε στα λεφτά της περιφέρειας.... Και γιατί τότε βρε παιδιά είναι γήπεδο της ΑΕΚ; Θέλω να ανοίξω ένα περίπτερο μπορεί η περιφέρεια να με στηρίξει; ....ορισμένοι συνεχίζουν την νέα μεταπολίτευση .....οι αρεστοί εκ των αρίστων και οι ηλίθιοι που δεν μπορούν και φορολογούνται κλείνουν τις επιχειρήσεις τους απολύονται .....γιατί τα λεφτά της περιφέρειας είναι από την τσέπη του κάθε Περιφερειάρχη... Δεν πάνε να μαζέψουν κανένα σκουπίδι λέω εγώ; ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΟΜΩΣ Υγ
    Αφού τα κορόιδα πληρώνουν ας της χαρίσουμε το ΟΑΚΑ. Ούτε αυτό είναι της ΑΕΚ ούτε τα παραπάνω στρέμματα και τα ¨λεφτα¨ της περιφέρειας....φθηνότερα θα έρθει στον κοσμάκη που βάζει πλάτη....

  5. νικ avatar
    νικ 31/07/2014 09:05:13

    ο κΜελλισανιδης εχει κανει ηδη τις κινησεις του....

  6. ΆλυτηΕξίσωση avatar
    ΆλυτηΕξίσωση 31/07/2014 09:36:03

    Αν είναι δίκαιο η ΑΕΚ να έχει το δικό της γήπεδο που είναι, ΑΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο κ.ΜΕΛΙΣΣΑΝΙΔΗΣ με τα έσοδα από τις ικανοποιητικότατες εισπράξεις του ΟΠΑΠ. Γιατί θα πρέπει οι πτωχευμένοι Έλληνες που κλείνουμε νοσοκομεία, μας λείπουν σχολεία, να πληρώνουμε για τις ποδοσφαιρικές ομάδες; Να υπάρχουν όσες δύνανται να σταθούν οικονομικά ανεξάρτητα του κράτους. Ακριβώς όπως απαιτούν οι οικονομισάριοι να κλείνουν οι Ιδ.Εταιρείες που αδυνατούν να επιβιώσουν. Άνευ θαλασσοδανείων, χαριστικών διατάξεων, παραχωρήσεων και λοιπών διευκολύνσεων. Καιρός για Συνταγματική ισονομία, ισοπολιτεία και ισοτιμία.

    • bob o mastoras avatar
      bob o mastoras @ ΆλυτηΕξίσωση 31/07/2014 15:09:07

      Όπως στον Περαιά;

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΆλυτηΕξίσωση 31/07/2014 17:33:35

      Τι ψάχνεις τώρα; Το αυτόματο σβήσιμο των χρεών σε ποδοσφαιρικές ανώνυμες εταιρίες με τον υποβιβασμό, είναι από τις κορυφαίες εκδηλώσεις φαυλότητας. Αυτό όμως που δεν κατακρίνει σχεδόν κανένας, είναι η λαική επικρότηση τέτοιων ενεργειών οταν αφορουν ποδοσφαιρικες εταιρίες. Ο μεγαλύτερος θόρυβος γίνεται για τη διεκδίκηση ίσου ή μεγαλύτερου δικαιώματος στην παρανομία σε σχέση με τους αντιπαλους ανταγωνιστές.

      • Μιχάλης avatar
        Μιχάλης @ Jimakos 31/07/2014 19:57:27

        Γιατί οι εμπορικές εταιρείες όταν πτωχεύουν δεν "διαγράφονται" τα χρέη τους? Ζητάνε από νέες εταιρείες που τυχόν ξεκινήσουν τη λειτουργία τους στον ίδιο χώρο την αποπληρωμή των προηγούμενων χρεών? Ό,τι ισχύει στο εταιρικό δίκαιο ισχύει και για τις ΠΑΕ, τι δεν καταλαβαίνεις??

        • Jimakos avatar
          Jimakos @ Μιχάλης 01/08/2014 11:28:45

          Και πότε έγινε η πτώχευση και η εκκαθάριση;

          • Μιχάλης avatar
            Μιχάλης @ Jimakos 02/08/2014 15:32:38

            Πριν ένα μήνα ολοκληρώθηκε η εκκαθάριση. Προηγήθηκε μάλιστα η εκχώρηση της απαίτησης κατά Ψωμιάδη (περίπου 50 δις ευρώ) στο Ελληνικό Δημόσιο.

    • Μιχάλης avatar
      Μιχάλης @ ΆλυτηΕξίσωση 31/07/2014 21:51:06

      Γιατί είπε κανείς ότι το γήπεδο θα χρηματοδοτηθεί από χρήματα που προορίζονται για νοσοκομεία ή σχολεία???? Πού το διάβασες αυτό? Ήμαρτον ρε παιδιά μην γράφουμε ό,τι μας κατεβαίνει στο κεφάλι. Τα 20 εκατ της Περιφέρειας Αττικής αφορούν πρόγραμμα ΕΣΠΑ για επιχορήγηση αθλητικών εγκατάστασεων. Δεν αφορά νοσοκομεία! Ή χρηματοδοτείς αθλητικές εγκαταστάσεις ή οι συγκεκριμένοι πόροι του ΕΣΠΑ δεν χρησιμοποιούνται.

      • ΆλυτηΕξίσωση avatar
        ΆλυτηΕξίσωση @ Μιχάλης 01/08/2014 08:50:12

        ''Τα 20 εκατ της Περιφέρειας Αττικής αφορούν πρόγραμμα ΕΣΠΑ για επιχορήγηση αθλητικών εγκατάστασεων.'' Όσο και να προσποιείστε οτι τάχα δεν ....καταλαβαίνετε το νόημα του σχολίου μου, οι επιχορηγούμενες από το ΕΣΠΑ αθλητικές εγκαταστάσεις σε ένα σοβαρό Ευρωπαϊκό κράτος που δεν είναι καφενές, δεν μπορεί παρά να αφορούν κοινόχρηστες αθλητικές εγκαταστάσεις προορισμένες να εξυπηρετούν τις ανάγκες των πολιτών και όχι τα συμφέροντα των οικειοποιούμενων ποδοσφαιρικές σημαίες επιχειρηματιών. Σας αρέσει ή όχι, αυτή η αισχρή διαπλοκή, θα πρέπει να τελειώσει. Είναι μία επαναστατική ....μεταρρύθμιση και αυτή. Ας την τολμήσουνε λποιπόν, αντί να αναλώνονται σε κούφια λόγια.

        • Μιχάλης avatar
          Μιχάλης @ ΆλυτηΕξίσωση 02/08/2014 15:36:13

          Κύριε, εάν οι επιχορηγήσεις δεν χρησιμοποιηθούν χάνονται, το γνωρίζετε αυτό? Υπήρχαν άλλα σχέδια για κοινόχρηστες αθλητικές εγκαταστάσεις που είχαν υποβληθεί για επιχορήγηση και απορρίφθηκαν για να επιχορηγηθεί το γήπεδο ΑΕΚ? Γνωρίζετε τέτοιες περιπτώσεις? Εάν όχι τότε δεν είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί η επιχορήγηση για το γήπεδο ΑΕΚ προκειμένου να μην χαθεί? Εξάλλου οι θετικές επιπτώσεις του έργου (νέες θέσεις εργασίας τόσο κατά την κατασκευή όσο και κατά την λειτουργία του γηπέδου, αύξηση επισκεψιμότητας στη Ν.Φ. κάθε δύο εβδομάδες και αύξηση των πωλήσεων των γειτονικών επιχειρήσεων κλπ) διαχέονται σε όλη την τοπική κοινωνία.

  7. νικ avatar
    νικ 31/07/2014 10:02:12

    ....κ φυσικα δικαιουται γηπεδο η ΑΕΚ ,αλλα γιατι να πληρωσει το ελληνικο σοβιετ για να κανει δουλειες ο καθε Μελλισανιδης ? οταν 55000 παιδια μπορει να μεινουν εκτος παιδικων σταθμων ? τι ειναι τα λεφτα της περιφερειας ? τσιφλικι του ? φημες λενε οτι ο μπος της αεκ εχει ηδη αγορασει εκτασεις απεναντι απο το γηπεδο για εμπορικες χρησεις...mall?

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ νικ 31/07/2014 19:50:08

      Ελληνικό Σοβιέτ ,δηλαδή ΓΓ του ΚΚΕ που προφανώς για εσάς μας κυβερνά είναι ο Σαμαράς ; Ελληνικό μπορντέλο είναι το κράτος με χορηγούς από το 1974 ως σήμερα τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Η Σοβιετική Ένωση ήταν υπερδύναμη ,όχι προτεκτοράτο

  8. Seagull avatar
    Seagull 31/07/2014 15:21:41

    Τόσο γρήγορη και όμοια καθ΄όλα επανάληψη της ιστορίας δεν έχουμε πουθενά στον κόσμο. Τόπο στα νέα τζάκια, φούμο στα παλιά.

  9. νικ avatar
    νικ 01/08/2014 08:28:15

    μιχαλη, ολοι ξερουμε πως μπορουν να¨βαπτισθουν¨αθλητικοι χωροι σχολρια κ παιδικοι κρατος σταθμοι κ το αντιθετο,κ αν δεν μπορουν ας γινουν αθλητ.εγκαταστασεις σε σχολεια, η ας συντητηθουν οσα ολυμπιακα εργα χρειαζονται ......στην Αγγλια-Ολλανδια κτλπ το κρατος χαριζει λεφτα για να κανει ο καθενας το κεφι του κ να βγαλει κ λεφτα? κ ολοι ξερουμε πως γινονται τα γηπεδα.......υπερκοστολογησει κ μας μενουν κ στην τσεπη......για δες ποσο κοστιζουν τα γηπεδα στην γερμανια...

    • Μιχάλης avatar
      Μιχάλης @ νικ 02/08/2014 15:37:13

      Νίκο, απαντώ πιο πάνω σε άλλον αναγνώστη για το θέμα που θέτεις.