#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2011 10:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Δουλεύει" κανονικά τον κόσμο ο κ. Παπανδρέου- τώρα ξανάγινε ...σοσιαλιστής !



 

Μέσα σε όλα τα απίστευτα που συμβαίνουν, έγινε κι αυτό. Ο Γ. Παπανδρέου ξανάγινε… σοσιαλιστής και ξαναθυμήθηκε τις αξίες για μα καλύτερη κοινωνία. Ερωτώμενος για τον πυρήνα της ευρωπαϊκής αριστεράς που είναι οι σοσιαλιστικές αξίες όπως η αλληλεγγύη, η ισότητα και η ελευθερία και πώς αυτές προσαρμόζονται στον σύγχρονο κόσμο, διαβάστε τι απάντησε αυτολεξεί:

«Με τις μεγάλες αλλαγές που έχουμε μπροστά μας και άμεσα, στον πλανήτη, τις εξελίξεις στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής, της οικονομικής κρίσης, της ενεργειακής κρίσης, της διατροφικής κρίσης, αλλά και τις εξελίξεις κοντά στην Ευρώπη, δίπλα στην Ελλάδα, όπως στον αραβικό κόσμο, το ερώτημα είναι τι κάνει στην πράξη η αριστερή προοδευτική σοσιαλιστική σκέψη και βεβαίως τα κόμματα.
Θεωρώ ότι, είμαστε ακόμα πιο αναγκαίοι, διότι μπορεί να αλλάζει ο κόσμος, αλλά ψάχνει ένα σημείο σταθερότητας και το σημείο σταθερότητας είναι οι αξίες μας και αυτές οι αξίες δεν είναι μόνο ευρωπαϊκές. Φαίνεται και έτσι είναι, ότι επηρεάζουν όλο και περισσότερο κάθε σημείο του πλανήτη, αποτελούν πλέον αιτήματα λαών σε κάθε μέρος της γης, η ελευθερία, η δημοκρατία, για τις οποίες έχουμε δουλέψει και έχουν παλέψει κινήματα για πολλές γενιές.
Όπως και το δικαίωμα των γυναικών στην ισότητα, της συμμετοχής τους, της συμμετοχής των πολιτών γενικότερα, της διαφάνειας, του χτυπήματος της διαφθοράς και της ανισότητας, της οικονομικής ανισότητας που υπάρχει σε πάρα πολλές περιοχές της γης, βεβαίως και στην Ευρώπη, αλλά ακόμα περισσότερο σε άλλες περιοχές.
Της ειρηνικής συμβίωσης διαφορετικών λαών, θρησκειών, πολιτών, παραδόσεων. Είναι μέσα στην παράδοσή μας να σεβόμαστε τον κάθε άνθρωπο, χωρίς διακρίσεις. Και βεβαίως, να διαμορφώνουμε ένα κοινωνικό σύστημα που βοηθά τον πολίτη, το νέο, τη γυναίκα, τον κάθε έναν, τον πιο αδύναμο, να έχει όλες τις δυνατότητες στη ζωή του, ευημερία, προοπτική για δουλειά και να μπορεί να προγραμματίζει τα οράματά του.
Αυτές είναι αξίες δικές μας και σήμερα δεν είναι απλώς αξίες των σοσιαλιστών της Ευρώπης, είναι αξίες που αγκαλιάζουν λαοί σε όλον τον πλανήτη, γι΄ αυτό είναι και πολύ πιο αναγκαίες, πολύ πιο επίκαιρες και δίνουν δύναμη και σε μας και στο δικό μας αγώνα».

 

Αν μείνατε κάγκελο, ξυπνήστε ο Έλληνας πρωθυπουργός τα λέει όλα αυτά που στο όνομα της οικονομικής κρίσης έχει μέσα σε λίγους μήνες κατεδαφίσει κατακτήσεις δεκαετιών.

Δικαίωμα της γυναίκας στην ισότητα όταν δε σεβάστηκε τις εργαζόμενες με ανήλικα παιδιά.

Χτύπημα της διαφθοράς και διαφάνεια παντού όταν όλα είναι ευχολόγια και open gov για τα μάτια του κόσμου.

Κοινωνικό σύστημα για τον πολίτη και κυρίως τον αδύναμο όταν τα νοσοκομεία έχουν διαλυθεί, η Παιδεία έχει κατεδαφιστεί, το ασφαλιστικό και συνταξιοδοτικό σύστημα δεν υπάρχει, η φτώχεια είναι το κύριο χαρακτηριστικό της κοινωνίας.

Ευημερία και προοπτική για δουλειά, όταν οι άνεργοι αγγίζουν το 1 εκατ. και 8 στους 10 Έλληνες λένε ότι χειροτέρευσε η οικονομική τους κατάσταση.

Τι να πει κανείς, λοιπόν, για τις αξίες του σοσιαλιστή κ. Παπανδρέου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 06/03/2011 10:37:49

    Εικονικη πραγματικοτητα.
    Πραγματικοτητα Παπανδρεικη,
    τον καημενο ο πυρετος φταιει φαινεται , και οι λογοι που του γραψανε αναφερονται σε αλλη χωρα, Αχ Νικολακη και Μαμμυ.
    Πως λεγαμε επι Σημιτη, οτι ειναι πρωθυπουργος του Λουξεμβουργου, καπως ετσι και αυτος.
    Αν δεν ειχαμε το αγγουρι, θα γελαγαμε κιολας.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/03/2011 10:40:19

    παπατζίδικα σοσιαληστικά φούμαρα. Διαφάνεια; Πόθεν έσχες σε κάθε πολιτικό. Ποιός τολμάει; Εγω ξέρω που βρήκα κάθε δραχμή και κάθε ευρώ στην ζωή μου.

    • kiki avatar
      kiki @ archaeopteryx 06/03/2011 10:55:40

      @ αρχαιε,
      Κανεις μα κανεις απο τα υπαρχοντα κομματα δεν προκειται ποτε να το κανει.Εμεις ξερουμε την καθε δραχμη, αυτοι αρνουνται να κανουμε ελεγχο και στο πενηνταρακι.
      Ακομα περιμενουμε το πορισμα Ζημενς, και τα πρασινα αλογα, και την παραπομπη του Ακη, του Τσουκατου, του Σμπωκου, και λοιπων, και την χρηματοδοτηση των ταμειων των κομματων.Ολων, γιατι ολα εχουν χε..νη την φωλια τους.
      Η ιστοσελιδα σου πολυ ενημερωτικη,με φωτησες για ορισμενα, την εμπλοκη της καταριανης εταιρειας ψαχνω ακομη, αλλα θα τα βρω , και οι σχεσεις με ΜΚΟ, πρασινες, κλπ.
      Εδω κατω Μανη φερανε τις ανεμογεννητριες, 17 τον αριθμο, ακομα δεν τις εχουν βαλει στην οροσειρα του Ταυγετου,αλλα δεν υπαρχει και υποδομη της ΔΕΗ να παιρνει το ρευμα, παει η Νατουρα, αυτοι ομως θα τις στησουν και θα μεινουν μνημια κακογουστιας, και καταστροφης των περασματων πουλιων, και των καλλιεργειων.

  3. YIOULI avatar
    YIOULI 06/03/2011 10:47:29

    Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα μας τα 'πες με το πρώτο σου το γάλα...
    Γιωργάκη σε βλέπει ο σοσιαλισμός και γελάει ασυγκράτητα.
    Σοβαρέψου.

  4. aris. A avatar
    aris. A 06/03/2011 10:59:44

    Ο Γιώργος στα πλέον πετυχημένα σουξέ του.

    Οσο πάει γίνεται καλλύτερος.

  5. TASSOS IA avatar
    TASSOS IA 06/03/2011 11:46:18

    Ο άνθρωπος είναι από τους πλέον τυχερούς διότι η Ιστορία τον έχει ήδη ταξινομήσει.

  6. Misha avatar
    Misha 06/03/2011 13:34:46

    Όπου νάναι θα αρχίσει να βγάζει περιστέρια από τα μανίκια, πολύχρωμα καπέλα από το κρανίο, πράσινα κουνέλια από τις τσέπες και φωτιές από το στόμα.

    Ποιος Χάρρυ Πότερ και ποιο κάστρo τού Αζκαμπάν;
    Γκιοργκάκις, Καστρί και ξερό ψωμί...σοσιαλιστικό ,ΔΝΤ ιάτικο...

  7. Χαμενος avatar
    Χαμενος 06/03/2011 14:41:30

    Κατεφτασε φαξ με οδηγίες για το Παιδί και πήρε μπρος... κάτι με διατροφική κρίση κοντά στην Ευρώπη όπου θα ζητήσει η σοσιαλιστική διεθνής από δντ και παγκόσμια τράπεζα να σώσουν τους εξεγερμένους από την βλακεία τους η κάτι τέτοιο...
    Αυτοί που γράφουν αυτούς τους λόγους πρέπει να σπάνε φοβερή πλάκα.

  8. KRITIKOS avatar
    KRITIKOS 06/03/2011 17:14:11

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ !!!

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/03/2011 17:44:26

    Το γνωστό παραμύθι ότι ο σοσιαλισμός ανακάλυψε τον άνθρωπο. Δυστυχώς στην Ελλάδα πουλάει πολύ και καθορίζει το εκλογικό αποτέλεσμα.

  10. evan avatar
    evan 06/03/2011 22:13:21

    Ένας ολόκληρος λαός ασχολείται με αυτόν τον άνθρωπο που τα μόνα προσόντα που έχει είναι να κάνει ποδήλατο και κανό, αλλά και εκεί την πατάει, την μια πέφτει την άλλη τον περιμαζεύουν ψαράδες. Τι κατάντια και αυτή ενός υποτίθεται περήφανου λαού! Να έχει πρωθυπουργό αυτόν τον τύπο.
    Κρίμα, κρίμα, κρίμα...

    • Αστος avatar
      Αστος @ evan 06/03/2011 23:17:22

      Τριχες, εχουμε ακριβως τον πρωθυπουργο που αξιζουμε....
      Τετοιοι που'μαστε, τετοια να παθουμε

  11. SAS avatar
    SAS 06/03/2011 23:01:57

    Έτσι καταντάνε βρισιές στο στόμα οι έννοιες και οι ιδεολογίες ....

  12. stella avatar
    stella 16/04/2011 16:16:57

    ο κοσμος δεν ειναι χαζος αλλα δεν κανουμε και τιποτα...γιατι τους ψηφιζουμε ολους αυτους που το μονο που θελουν να κανουν ειναι να τρωνε τα λεφτα του κοσμακη?ή μαλλον γιατι ψηφιζουμε..την επομενη φορα να μην παει κανενας να ψηφισει....κανενας απο αυτους δεν νοιαζεται για τον κοσμο, μονο τον καταστρεφουν...εχουν σχεδιο για τον κοσμο, σε ολη την γη...και οι καταστροφες που γινονται αυτοι τις δημιουργουν τι νομιζουν οτι δεν ξερουμε?...ακομη και οι κοντρες μεταξυ πολιτικων μουφα ειναι..αυτοι πινουν μαζι το καφεδακι τους και ειναι αγαπημενοι αφου μαζι τα τρωνε..αθλιοι πολιτικοι....αηδια προκαλουνε...δηθεν παντα...ολα ψευτικα...και ποια κριση? δεν υπαρχει κριση και αυτη την δημιουργησανε επιτηδες εχουν τον σκοπο τους......
    πολιτικοι θα το πληρωσετε αυτο που κανετε, δεν θα σας αφησει ετσι ο θεος ....αλιμονο σας....θα καειται στην κολαση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!