#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/11/2010 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Διαλλακτική” η Τρόικα για πρώτη φορά



Δημοσιογραφικές πληροφορίες αναφέρουν ότι η εντύπωση που δημιουργήθηκε από την στάση των εκπροσώπων της Τρόικας κατά την σημερινή συνάντησή τους με τον Αντώνη Σαμαρά είναι ότι αυτή την φορά ήταν διατεθειμένοι να ακούσουν και να συζητήσουν τις θέσεις της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης. Και όχι μόνο αυτό, αλλά κράτησαν και σημειώσεις για διάφορες προτάσεις που τους έκανε ο κ. Σαμαράς, όπως για την μείωση των επιτοκίων, το καμποτάζ κλπ. Μεγάλη αντίθεση με τις προηγούμενες συναντήσεις κατά την διάρκεια των οποίων η κάθε πλευρά ... εκφωνούσε μόνο τις θέσεις της.

Είναι προφανές ότι η Τρόικα προβληματίζεται πλέον σοβαρά για την αποδοτικότητα των μέτρων. Φαίνεται επίσης να αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.  Ωστόσο η αντίληψή της παραμένει καθαρά «λογιστική». Αυτό που την ενδιαφέρει κυρίως είναι η μείωση με κάθε κόστος του ελλείμματος και τίποτα άλλο. Τους μιλάς δηλαδή για μέτρα ανάπτυξης και σου απαντάνε: «ναι ωραία, από που θα κόψουμε» !!! Γι αυτό κατά την συνάντηση επέμειναν  στο μεγάλο έλλειμμα με το οποίο ξεκίνησε η χώρα.

Κατά την διάρκεια της συνάντησης ο κ. Σαμαράς εξέφρασε την ανησυχία του για εφαρμογή και την χαμηλή αποδοτικότητά των μέτρων του Μνημονίου, ιδίως για την μεγάλη υστέρηση που παρουσιάζουν τα έσοδα του κράτους. Παρουσίασε επίσης  την κοινωνική κατάσταση που επικρατεί στη χώρα δίνοντας έμφαση στα αδιέξοδα των νοικοκυριών, ενώ παρουσίασε και τις αντίστοιχες απόψεις των κοινωνικών εταίρων.

Ο κ. Σαμαράς αναφέρθηκε τέλος με συγκεκριμένα παραδείγματα στις επιπτώσεις της ύφεσης, όπως είναι η ανεργία και τα κλειστά μαγαζιά. Παράλληλα, έθεσε το ζήτημα των μέτρων εκτός Μνημονίου, ενώ παρουσίασε στους εκπροσώπους της Τρόικας συγκεκριμένες προτάσεις, που θα βοηθήσουν στην ανάπτυξη και την τόνωση της αγοράς, όπως για παράδειγμα, η επιδότηση μέρους του στεγαστικού δανείου.

«Πρέπει να καταλάβουμε όλοι –και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό– ότι μόνο μια ζωντανή οικονομία και μια όρθια κοινωνία μπορεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις της και να έχει και τη δυνατότητα θετικής, αισιόδοξης προοπτικής για το μέλλον», σημείωσε ο κ. Σαμαράς, μετά το πέρας της συνάντησης εμμένοντας ότι η επιβάρυνση της φορολογίας και η απουσία αναπτυξιακών μέτρων καταδικάζουν την Ελλάδα σε παρατεινόμενη ύφεση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. enianos avatar
    enianos 19/11/2010 18:16:56

    Μιας και άρχισε το γκρέμισμα, να αφήσουν την οικοδομική φούσκα να ξεφουσκώσει. 52 δεκο όλες μα όλες προβληματικές ? Φάγανε ,!Φάγανε! Φάγανε! Φάγανε ! Φάγανε!!!!

  2. redteam avatar
    redteam 19/11/2010 19:26:32

    Συγχαρητήρια. Την ίδια διάγνωση έκανε και ο Παναγόπουλος της ΓΣΕΕ. Αρα βήμα βήμα χτίζεται η κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας. Βοήθειά μας!

    • Factorx avatar
      Factorx @ redteam 19/11/2010 21:38:01

      για σκέψου λιγο μηπως το δικό σου redteam παίζει το παιχνίδι του συστήματος προβοκάροντας τους αγώνες

  3. Orestios avatar
    Orestios 19/11/2010 20:39:35

    Οι δημοσιογράφοι προσπαθούν να παρουσιάσουν την Τρόικα έχουσα συναισθήματα προκειμένου να στοχεύσουν στο θυμικό των Ελλήνων.
    Υποχρέωση του Σαμαρά είναι να καταδείξει και την απάνθρωπη θέση των συνεργατών του GAP

    • Factorx avatar
      Factorx @ Orestios 19/11/2010 21:41:35

      Ορέστιε μας έδεις κουφάνει τελευταία. Δεν μπορούμε δηλαδή να γράψουμε αυτό που συνέβη χωρίς κάποιος ανόητος να μας αποδώσει προθέσεις;

  4. Billy avatar
    Billy 19/11/2010 20:55:43

    Ρε, δεν κοβουμε τα παραμυθια λεω εγω,αφου φαινοταν απο το προσωπο του οτι τραβηξε ζορια με τους οικονομικους εκτελεστες.Εκανε καμια δηλωση κατα του μνημοσυνου και δεν την ακουσα;Για μετρα εκτος του μνημονιου ειπε μονο,δηλαδη προσθετα μπας και ελαφρυνουν τα μετρα που περιλαμβανονται στο μνημονιο,ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.Γαργαρα οι προεκλογικες κορονες,παμε φουλ για συναινεση.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Billy 19/11/2010 21:37:13

      προχθες εσυ δεν εγραφες ότι καταπιε την αντιμνημονιακη γραμμή και σήμερα την επιβεβαίωσε σκληρότερα; και τι είδαι μεγάλε; Κανένα είδος μεντιουμ και καταλαβαίνεις απο το πρόσωπο;

  5. 11888 avatar
    11888 19/11/2010 21:00:40

    Που καταντησαμε να παρακαλαμε και να κανουμε προτασεις για τον τοπο μας στα κορακια του ΔΝΤ.Παρακατω δεν παει.

  6. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 19/11/2010 21:36:28

    Ο Σαμαράς προήχθη στην επόμενη τάξη.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Φαινότυπος 19/11/2010 21:54:13

      Αντε και πρωθυπουργός της Τροικας και γώ πού έλεγα ότι κατεψυγμένος Πρωθυπουργός ήταν ο Κουβέλης, έκανα λάθος το σύστημα έχει τις εφεδρίες του

  7. Billy avatar
    Billy 19/11/2010 22:09:56

    Εγω εγραψα οτι την επιβεβαιωσε σκληροτερα;Μαλλον για αλλο με περνας. Προχθες εγραψα οτι μετα τις δηλωσεις Παναγιωτοπουλου εγινε κωλοτουμπα.Οσο για σημερα,περιμενα μεχρι το βραδυ να ακουσω τη δηλωση Σαμαρα,για να βγαλω συμπερασμα.Για τα περι μεντιουμ δεν απαντω.

  8. redteam avatar
    redteam 19/11/2010 23:36:30

    Εάν μου εξηγήσεις factorx τι εννοείς δικό μου τότε θα μπορέσω να απαντήσω. Δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ εάν παίζει το παιχνίδι του συστήματος.

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 20/11/2010 00:25:52

    Την τρόικα δεν την ενδιαφέρουν τα λουκέτα, η ανεργία και τα αδιέξοδα των νοικοκυριών.Την ενδιαφέρει να μαζέψει όσο περισσότερο χρήμα και εγγυητικές μπορεί από το ελληνικό κράτος, μέχρι να να μας αφήσει στην μοίρα μας, αφού θα μας έχει στραγγίξει πρώτα ολοκληρωτικά.
    Με τον κ.Σαμαρά δεν έχω κανένα πρόβλημα καθώς πιστεύω ότι είναι φιλότιμος και κάνει ότι μπορεί.
    Απλά νομίζω ότι όταν μπαίνει κάποιος στο σπίτι σου για να σε ληστέψει, δεν του κάνεις παρατήρηση γιατί δεν έβγαλε τα λασπωμένα παπούτσια του και γιατί δημιουργεί ακαταστασία ψάχνοντας τις ντουλάπες.
    Από την άλλη βέβαια όταν θεωρείς ή είναι βέβαιο ότι θα "γδύσουν", ίσως αυτή και να είναι καλύτερη λύση, μπας και σε λυπηθούν και σου αφήσουν τίποτα ψιλά φεύγοντας για να βγάλεις τον επόμενο μήνα.
    Φυσικά ο κ.Σαμαράς δεν φέρει προσωπικά την ευθύνη για τα χάλια μας την δεδομένη στιγμή.
    Το κόμμα του αντιθέτως έχει τεράστιες ευθύνες!