#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2009 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

... "Διαβολικό" ποσό από την Ζήμενς στην Εκκλησία


Πόσα κατέθετε η Ζήμενς στο παγκάρι της Εκκλησίας, του Μεγάρου και άλλων;



_______________________________________________________________________________________________________
Μόνο στο
antinews) Είπαμε κι' εμείς. Θα έκανε ειδική εκδήλωση η Εκκλησία της Ελλάδος για να απονείμει στον πρόεδρο της Ζημενς το σταυρό του Αγίου Νεκταρίου (μεγάλη η χάρη του), χωρίς να έχει πάρει κάτι προηγουμένως; Ε, και βέβαια, θα' λειπε ο Μάρτης απ' τη Σαρακοστή; Θα΄ λειπε ο Κυριάκος Μητσοτάκης από την εκδήλωση εκείνη, το 2004, κατά την οποία ο τότε αρχιεπίσκοπος, Χριστόδουλος, έδωσε στον πρόεδρο του ομίλου Siemens, Χάινριχ φον Πίρερ, τo Ανώτατο παράσημο της Αρχιεπισκοπής ; (βλέπε «Η Ζήμενς, ο Κυριάκος και ο ... Άγιος Νεκτάριος.».

Τώρα βλέπουμε ότι, από τα στοιχεία που προσκόμισε ο υπεύθυνος λογιστηρίου της Ζημενς, Κυριάκος Μικές, στον εισαγγελέα Παναγιώτη Αθανασίου, η Ζημενς φαίνεται ότι έδινε χορηγίες και δωρεές σε σειρά ιδιωτικών φορέων, νομικών προσώπων δημοσίου και ιδιωτικού δικαίου, κάθε χρόνο. Και βέβαια, ξεχωρίζει η ΜΚΟ της Εκκλησίας της Ελλάδος, η περιβόητη «Αλληλεγγύη». Έτσι, για παράδειγμα, στις 20-12-05 η Ζήμενς, καταθέτοντας τον οβολό της στο παγκάρι της Εκκλησίας, προσέφερε από 30.000 ευρώ, στις 18-4-04 18.561, στις 8-12-04 18.888, στις 31-12-04, στις 18-10-04 18.561, στις 8-12-04 18.888, στις 31-12-04 και στις 31-12-04. Μα καλά, στάνταρ κουπόνια έκοβαν; Στις 30-9-05 όμως καταθέτουν 66.666 ευρώ (ωχ τι αριθμός κι' αυτός; Πίσω μου σ' έχω σατανά!).

Στον κατάλογο των χορηγιών βρίσκεται και η εταιρεία «Εκδόσεις Κέρκυρα», η οποία, π.χ. στις 10-11-05 έλαβε 20.000 ευρώ. Φυσικό θα πει κανείς, εάν ληφθεί υπόψη ότι ανήκε στην οικογένεια Λασκαρίδη, φίλων του κ. Χριστοφοράκου. Α! Θυμάστε, με την ευκαιρία το πληρωμένο από τη Ζημενς ταξίδι του κ. Λιάπη στη Γερμανία για να παρακολουθήσει μαζί με το γιο του και τον κ. Χριστοφοράκο ποδοσφαιρικό αγώνα; (http://www.antinews.gr/?p=2598).

Φυσικά, η Ζημενς δεν θα μπορούσε παρά να ρίχνει τον οβολό της και στο παγκάρι του Μεγάρου Μουσικής (κι' αυτό ναός είναι). Όπως π.χ. 77.508 ευρώ στις 16-3-04. Εξέχουσα θέση κατέχει και το Μουσείο Γουλανδρή: Στις 14-10-04, 22.222 ευρώ, στις 27-1-04, 33.005 και στις 17-3-04, 100.000 ευρώ. Ποσά εδόθησαν και στα Πανεπιστήμια Ηρακλείου και Αθηνών και σε σειρά συλλόγων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. YiannisM avatar
    YiannisM 08/02/2009 17:54:13

    Γιατί παραξενεύεστε; Οι άνθρωποι τα οικονομούσαν και προκειμένου να τα τρώει το κράτος τα έκαναν δωρεές..

  2. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 08/02/2009 18:18:49

    Είναι προφανές ότι οι αποκαλύψεις για την Ζιμενς έχουν πάντα ως προπομπό κάτι σχετικό με την Οικογένεια Μητσοτάκη! Συμπεραίνω ότι κάτι πολύ κακό έρχεται και γι τους ΑΛΛΟΥΣ. Πώς τον είπαμε... ΡΟΚΟΣ???

  3. οκτώ avatar
    οκτώ 08/02/2009 18:22:46

    Από ότι γνωρίζω στο παγκάρι της Εκκλησίας καταθέτουν τον οβολό τους οι πιστοί για να ασχοληθεί λίγο ο Θεούλης μαζί τους.
    Η Ζήμενς τι δουλειά είχε να καταθέτει αυτά τα τεράστια ποσά ;
    Εκτός και εάν μέσω της δωρεάς αυτής ξέπλενε το μαύρο χρήμα και στην συνέχεια σαν άγιο και αφορολόγητο χρήμα κατέληγε στις γνωστές άγνωστες τσέπες, αφού πρηγουμένως είχε αφαιρεθεί η σχετική προμήθεια.
    Δηλαδή κάτι σαν αγία off-shore εταιρεία …

  4. αθανασιος Ι avatar
    αθανασιος Ι 08/02/2009 18:53:39

    Θεός σχορεστους τους χριστιανούς που μας ταΐζουν σαν τυφλούς εμάς δίνουν το βίο τους και αυτοί τραβούν το διάβολο τους .

  5. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 08/02/2009 20:14:08

    Το ωραιο με τα 66.666 ειναι οτι ειναι ακριβως το 2/3 των 100.000... Οποτε το ερωτημα ειναι ποιος πηρε τα υπολοιπα 33.333..? Ισως ο διαμεσολαβητης..? Λεω εγω τωρα...

  6. kanis avatar
    kanis 08/02/2009 20:20:06

    Δηλαδή, το 10% της δεκαετίας των 90, έφτασε 33,33%;

  7. Aλογοσκουφιτσα avatar
    Aλογοσκουφιτσα 09/02/2009 08:34:07

    Καποτε μικρη ρωτουσα τον παπου μου, γιατι οι ιερωμενοι φορουν μακρια ρασα και ειναι κρυβονται πισω απο τη μακρια γενειαδα.
    Κι αυτος σοφος και μεστος απ' τη ζωη, ως ηταν, μου απαντουσε:

    "για να αποκρυπτουν τις πομπες τους, παιδι μου".

  8. Helmut avatar
    Helmut 09/02/2009 12:20:19

    Είναι δυνατόν να ασχολείστε με τέτοια μικροποσά;

    Η "Αλληλεγγύη" ή το "Μέγαρο", διαχειρίζονται budgets που μετρώνται σε δεκάδες εκατομμύρια ευρώ...

    18.000, 20.000, 70.000 € είναι peanuts και μάλλον τέτοιου είδους δωρεές η/και χορηγίες έγιναν για φορολογικούς κυρίως σκοπούς.

    • περαστικός avatar
      περαστικός @ Helmut 06/11/2009 11:15:49

      Η "Αλληλεγγύη" δεν ξέρω τι προϋπολογισμό (και όχι budget) είχε, αλλά ξέρω ότι είχε τεράστιο έργο με ανθρωπιστική βοήθεια σε πάνω από 25 χώρες του πλανήτη.

  9. Le canard avatar
    Le canard 09/02/2009 12:34:44

    Προφανώς Χλεμουτ είναι πινατς. Και προκειται για πίνατς μόλις δύο ετών (04-05). Αντίστοιχα εδόθησαν και άλλα χρόνια. Φαντάσου τι άλλα ποσά εδόθησαν για να πάρει η Ζημενς το σταυρό του Αγίου Νεκταρίου.

  10. περαστικός avatar
    περαστικός 06/11/2009 11:14:24

    Να κάνω μία αφελή ερώτηση.

    Στους πολιτικούς τα έδινε η Ζήμενς για να εισπράξει ως αντάλλαγμα την υποστήριξή τους στα έργα που έπαιρνε (C4I και άλλα). Στην κυβέρνηση για να της δώσουν το έργο και στην αντιπολίτευση για να μη φωνάζουν όταν της δίνουν το έργο.

    Στην Εκκλησία για ποιον λόγο πιστεύετε ότι έδωσε αυτά τα χρήματα;

  11. Φραγκοφονιάδες και επίορκοι. Να ποιούς πληρώνουμε. « www.olympia.gr avatar
    Φραγκοφονιάδες και επίορκοι. Να ποιούς πληρώνουμε. « www.olympia.gr 06/11/2009 13:58:34

    [...] ποσό από την Ζήμενς στην Εκκλησία:  http://www.antinews.gr/?p=5172 [...]

  12. Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις στην Ζήμενς θα βρεις την Αγία Οικογένεια | Search  avatar
    Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις στην Ζήμενς θα βρεις την Αγία Οικογένεια | Search 07/11/2009 21:52:32

    [...] ποσό από την Ζήμενς στην Εκκλησία:  http://www.antinews.gr/?p=5172 [...]