#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/03/2012 19:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Δημοκρατικός Σοσιαλισμός" το κόμμα Κατσέλη - Καστανίδη



Και το όνομα αυτού, Δημοκρατικός Σοσιαλισμός - όχι ΚΟΔΗΣΟ. Έτσι θα λέγεται το κόμμα Κατσέλη – Καστανίδη που απ’ ότι μαθαίνουμε έχει αντιγράψει το μοντέλο (ακόμη και το σήμα) των ευρωπαϊκών σοσιαλδημοκρατικών κομμάτων.

Μετά από πυκνές ζυμώσεις θεωρείται βέβαιο πως πάνω από 10 νυν βουλευτές (όλοι από το ΠΑΣΟΚ) θα συμμετέχουν στο εγχείρημα (Λ. Μίχος από Β Αθήνας, Α. Τριανταφυλλλόπουλος και Μ. Κυριακοπούλου από Αχαϊα, Τεκτονίδου από Α Θεσσαλονίκης, Γ. Κασσάρας από Δωδεκάνησα κ.α.).

Αυτό σημαίνει ότι θα συγκροτήσουν Κοινοβουλευτική Ομάδα, γεγονός που αποτελεί ισχυρό πλεονέκτημα ενόψει της προεκλογικής περιόδου (π.χ. θα καλούνται ως αναγνωρισμένο κόμμα στο ντημπέιτ των πολιτικών αρχηγών).

Πρόεδρος του κόμματος θα είναι η Κατσέλη και επικεφαλής της ΚΟ ο Καστανίδης, που έχει αναλάβει και το οργανωτικό. Επειδή γνωρίζουν ότι τα μήντια θα «σπονσονάρουν» Βενιζέλο και θα τους ταυτίσουν με τις αποτυχίες του ΓΑΠ, επιδιώκουν να παρουσιάσουν αξιόμαχα ψηφοδέλτια σε όλες τις περιφέρειες (λέγεται ότι και γραμματείς περιφερειακών οργανώσεων θα πάνε με το ΔΗΣΟ.

Η αναγγελία του κόμματος θα γίνει την Τετάρτη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/03/2012 19:12:31

    Το μυαλό τους και μια λίρα.

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 12/03/2012 19:43:31

      Κάλπικη;

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Strange Attractor 12/03/2012 22:03:52

      Πραγματικά αυτοί οι άνθρωποι πιστεύουν ότι μπορούν να έχουν τύχη ?
      Τι κατωρθώματα έχουν να παρουσιάσουν ?
      Νομίζω ότι η δράση και οι ενέργειες των πολιτικών αυτή την περίοδο δικαιολογούν απόλυτα το χάλι που βρισκόμαστε ως λαός , ως κράτος, ως έθνος...
      Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να σώσουν καμιά καρέκλα να καθίσουν και να ζουν εις βάρος μας. Τίποτα άλλο...
      Κρίμα για εμάς και τα παιδιά μας !

  2. anonymous avatar
    anonymous 12/03/2012 19:16:37

    Δημοκρατικός Σοσιαλισμός, Δημοκρατική Αριστερά, Δημοκρατική Συμμαχία, Δημοκρατική λαλακία σόρρυ αυτή λείπει.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ anonymous 12/03/2012 19:43:48

      Και μετά λέμε ότι καταργήθηκε η δημοκρατία στην Ελλάδα.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/03/2012 19:47:22

    Η δημοκρατία έχει πολλούς πατέρες, διότι είναι πολλοί αυτοί που της γα.....νε την μάνα.

    • Ιωάννης33 avatar
      Ιωάννης33 @ Strange Attractor 13/03/2012 08:30:04

      Το Πασόκ έχει πολλά μορφώματα,ένας γιατρός ρε παιδιά να τα αφαιρέσει;

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Strange Attractor 13/03/2012 10:15:57

      axaxaxaxxaxaxaxaaxaxaxxaxaaxax σχόλιο δεκαετίας !!!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ EVANGELOS 13/03/2012 17:27:01

        Το ίδιο σχόλιο ισχύει και για τον σοσιαλισμό.

  4. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 12/03/2012 19:51:27

    Γεμίσαμε σοσιαλιστικές αρλούμπες. Πάντως τους παραδέχομαι. Στη μάσα δεν παίζονται. Εάν μάλιστα καταφέρουν και μπουν στη Βουλή θα μοιραστούν και το ταπεινό μερίδιο της κρατικής επιχορήγησης που δικαιούνται. Ε ρε Έλληνα κορόϊδο λάτρη της σοσιαλιστικής απάτης.

  5. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/03/2012 19:52:03

    Οι Βούλγαροι παράγουνε αμάξια, εμείς παράγουμε κόμματα.

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 12/03/2012 20:02:04

    Και τα δύο συνθετικά του ονόματος, του νέου κόμματος, δεν μπόρεσαν τόσα χρόνια να τα εφαρμόσουν, θα το κάνουν τώρα;

  7. irida avatar
    irida 12/03/2012 20:06:33

    Σοβαρά τώρα. Περιμένουν όλοι αυτοί ο λόγος τους να χει ανταπόκριση στον κόσμο;Περιμένουν να ξαναβγούν; Αδυνατώ να το πιστέψω. Ειλικρινά. Προσπαθώ να κατανοήσω τον πλανήτη στον οποίο ζουν. Μάλλον είναι εκατομύρια έτη φωτός από τον πλανήτη γη!!Τι να πω!!

    • Bob ο μάστορας avatar
      Bob ο μάστορας @ irida 12/03/2012 23:24:11

      Μου ήρθε στο μυαλό ο καλύτερος απ' όλους!
      Ήταν ένας τρελός που κατέβαινε τη δεκατία του 80 στις εκλογές και έκανε προεκλογική καμπάνια καθημερινές το μεσημέρι, στο πεζοδρόμιο της Ομόνοιας, καβάλα σε ένα άλογο. Είχε δέσει και μια ντουντούκα στο σαμάρι και αγόρευε.

      Μου διαφεύγει το όνομα του «συνδυασμού» του, αλλά πιο τίμιος έδειχνε από τους ευτραφείς οραματιστές με τα διπλοσάγoνα. Και εφυείς να συμπληρώσω, αφού δανείζονταν τότε -για να είναι αρεστοί και κυβερνήτες- αυτά που πληρώνουμε χρυσά τώρα και κανείς δεν το θυμάται.

      Οι άνθρωποι έχουν περγαμηνές και παρακαταθήκη!
      Το κιτς, την αμετροέπια, την κοινωνικοποίηση της διαφθοράς.
      Σημαία ο θολός δημόσιος λόγος, το «ψυγείο» στη δημόσια διοίκηση, η αδιαφάνεια και η απορύθμιση στην αγορά και οι μπίζνες (επί λέξη) με απίθανους τύπους, με όλα τα παιδιά του κλαμπ ντε σοσιάλ.

      Ανεπάγγελτοι σωτήρες με ιδανικά το «πλάτεμα και το βάθεμα της ...» κοιλάρας τους. Μας έβαλαν στη μηχανή του Χρόνου αφού στέγνωσαν το δημόσιο ταμείο για τα επόμενα τριάντα (και άλλα είκοσι που κυβέρνησαν), πενήντα χρόνια!
      Αυτά επί του Υπαρκτού. Με το σοσιάλ ντε Ρεπουμπλίκ φαντάζομαι κάτι στο πιο πλέριο .

      • μνημόνιος avatar
        μνημόνιος @ Bob ο μάστορας 13/03/2012 00:27:53

        Χριστοπιστία

  8. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 12/03/2012 20:20:53

    Τι τουρισμός και ανοησίες, η βαριά βιομηχανία της Ελλάδας είναι ο κομματοποιία.
    Απ΄ότι φαίνεται μάλιστα διανύουμε και δεκαήμερο προσφορών, με τον κλάδο να έχει βγάλει στην αγορά δύο νέα οικονομικά μοντέλα που απευθύνονται κυρίως σε κοινά ιεχωβάδων του πατριωτισμού και αμετανόητων απόκληρων του πασοκισμού.

  9. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 12/03/2012 20:56:55

    Ο "Δημοκρατικός Σοσιαλισμός" είναι και το Πολιτικό περιτύλιγμα της Δ.Η.Μ.Α.Ρ με πρόεδρο τον κύριο Κουβέλη, επίσης ήταν ο Βασικός Μετασχηματισμός του ίδιου του ΠΑΣΟΚ τις τελευταίες δεκαετίες, διότι ο Εφαρμοστέος του Δημοκρατικού Σοσιαλισμού είναι ο Κρατισμός, τον οποίο έχουμε εφαρμόσει σε όλες τις δυνατές του μορφές και όπως απεδείχθη από την Μερική Χρεοκοπία της χώρας μετά από χρόνια εφαρμογής του. Άρα μία από τα ίδια. Η κίνηση αυτή μπορεί να αποδειχθεί επίσης και ένα ανάχωμα προς την μετακίνηση των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ προς την ΔΗΜΑΡ . Πόσα άλλα θα δουν τα μάτια μας μέχρι της πολυπόθητες Εκλογές;

  10. Το παιδί της πλατείας avatar
    Το παιδί της πλατείας 12/03/2012 22:29:21

    Αληθεια τι πίνουν εκεί στο χώρο της Κεντροαριστεράς?
    Απο που και ως που δημοκρατικός σοσιαλισμός...απο πότε ο σοσιαλισμός ήταν δημοκρατικός;

  11. airman avatar
    airman 12/03/2012 23:18:50

    Όλοι έχουν το δικαίωμα να εκφράσουν ''τάσεις'' και ''ρεύματα''. Το ζητούμενο είναι εάν θα έχουν την ''ένταση'' να ανάψουν έστω και ένα λαμπτήρα (από αυτούς που κάνουν και εξοικονόμηση στην κατανάλωση). Ο Γιωργάκης με το δυναμό από προσφιλές ποδήλατο ίσως να παράγει περισσότερο!
    Όσο για το ''φως'' που θα εκπέμψουν, τι να περιμένει κανείς.

  12. Bohemian avatar
    Bohemian 13/03/2012 13:09:57

    1ο βουλευτές από το πασοκ στο κόμμα Κατσέλη-Καστανίδη, 10 βουλευτές από ΝΔ στο κόμμα Καμένου, καλά κρατεί η πολυδιάσπαση.

  13. Γιώργης avatar
    Γιώργης 13/03/2012 13:51:32

    Ἀπ’ τήν πολλή ...δημοκρατία τά πάθαμε ὅλα... :|

  14. Γιώργης avatar
    Γιώργης 13/03/2012 13:53:20

    Ἀπ’ τήν πολλή ...δημοκρατία τά πάθαμε ὅλα... :|

  15. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 13/03/2012 17:07:10

    Μήπως έπρεπε να ονομαστεί "Κευνσιανός Σοσιαλισμός" για να βγάλει τα αποωθημένα της η "μεγάλη οικονομολόγος" Κατσέλη?
    Μην ξεχνάτε ότι η Κατσέλη είνια η πηγή του συνθήματος "Λεφτά Υπάρχουν". Θα μπορούσε να το πεί και "Δανεικά Υπάρχουν" αλλά δεν έπρεπε να λέμε και όλη την αλήθεια στο λαό.
    Η Κατσέλη είναι ένας επικίνδυνος άνθρωπος που εκμεταλεύτηκε τη φιλία της με τον ΓΑΠ και την ανικανότητα του ΓΑΠ να κρίνει τι είναι σωστό να γίνει (εν αντιθέσει με το Βενιζέλο) και με τις υπερφίαλες απόψεις της ουσιαστικά οδήγησε την Ελλάδα στο σκότος του μνημονίου.
    Αυτή είναι που πιστεύει στις συντεχνίες, στον κρατικοδίαιτο συνδικαλισμό, στη γιγάντωση των ΔΕΚΟ κλπ. πράγματα που εφεραν την Ελλάδα στα πρόθυρα της χρεωκοπίας και εάν συνεχίζονταν θα μας έθεταν χρεωκοπημένους εκτός Ευρωζώνης και εκτός ΕΕ ακόμα.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Τον Σαμαρά τον συμφέρουν πολλά μικρά κόμματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΤΟ 3%. Εάν ΔΗΣΥ, Κατσέλη, Καμμένος, Δημαράς, Χρυσή Αυγή δεν ξεπεράσουν το 3% τότε μαζί με τα "λοιπά κόμματα" φθάνει το ποοσοστό τους στό 15%.
    Τότε η ΝΔ ακόμα και με 35% μπορεί να βγεί αυτοδύναμη!!