#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/11/2010 07:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Δεν τα φάγαμε μαζί” είπε ο λαός



Ανεξάρτητα από τα πολιτικά μηνύματα των εκλογών, υπάρχουν και τα μηνύματα για την οικονομία που ίσως είναι πολύ σοβαρότερα. Το ζήτημα είναι κρίσιμο καθώς όλα τα στοιχεία δείχνουν ότι τα σύννεφα που μαζεύονται είναι πολύ μαύρα.

Την επόμενη Δευτέρα 15 Νοεμβρίου θα ανακοινωθεί από τη Γιούροστατ το ποσοστό του ελλείμματος για το 2009 το οποίο θα είναι κοντά στο 16%, κάποιοι λένε και πάνω από αυτό. Επομένως, ο στόχος της μείωσης στο 8,5% είναι πλέον αμφίβολος για το 2010, εκτός κι αν μέσα στις τελευταίες 45 ημέρες βρεθούν ξαφνικά χρήματα από τον ουρανό.

Με την περαίωση να πηγαίνει κατά διαόλου, τα έσοδα από ΦΠΑ να έχουν καταρρεύσει,  την αγορά να έχει διαλυθεί και όλους τους υπόλοιπους δείκτες να λένε ότι η  οικονομία δεν πάει καθόλου καλά, είναι εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθούν οι  στόχοι της κυβέρνησης.

Αμέσως μετά το β’ γύρο έρχονται στην Ελλάδα οι εκπρόσωποι της Τρόϊκας για να ελέγξουν τον προϋπολογισμό και να κανονίσουν τα μέτρα που θα ληφθούν το 2011. Και να είστε σίγουροι ότι θα είναι εξαιρετικά σκληρά.

Επομένως, βλέποντας ο κόσμος τι τον περιμένει έστειλε το δικό του μήνυμα για την οικονομία. Λέει στους πολιτικούς όλων των κομμάτων, αλλά ιδιαίτερα στην κυβέρνηση που επέλεξε το Μνημόνιο ότι δεν αντέχει άλλο. Δεν έχει άλλο λίπος να κάψει. Δεν μπορεί να πληρώσει την κρίση που άλλοι δημιούργησαν. Και λέει με την ψήφο ή την αποχή του ότι “δεν τα φάγαμε μαζί”. Αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία του λαού που έχει οικονομικά προβλήματα, που ζει με το φόβο της ανεργίας και της οικονομικής διάλυσης. Δεν τα λέει η κομματική και επιχειρηματική νομενκλατούρα που στηρίζει την κυβέρνηση.

Σημαντικό είναι επίσης, να ειπωθεί ότι έχει αποφασιστεί στο εξωτερικό, από τις αγορές και την τρόϊκα η επιμήκυνση της αποπληρωμής του δανείου. Επίσης, φαίνεται να γίνεται στην Ελλάδα το πείραμα της ελεγχόμενης χρεοκοπίας, όπως αναφέρουν άλλωστε και τα γερμανικά ΜΜΕ. Επομένως, το μήνυμα της κάλπης είναι ότι αν πάμε σε μια τέτοια προοπτική πρέπει η κυβέρνηση να εξασφαλίσει το λαό που ζει έναδράμα. Και ο πολίτης που ψήφισε ζητά αλλαγές και ανατροπές, εκεί που το κατεστημένο ανθίσταται. Δεν ζητά νέα επώδυνα μέτρα.

“Αλλάξτε πολιτική στην οικονομία, αλλιώς πηγαίνετε σπίτι σας” είπε ο κόσμος. Το άκουσε κανείς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 08:07:30

    8.00 το πρωί, η διαφορά μεταξύ ΠΑΣΟΚ - ΝΔ μόνο 0,36%...

  2. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 08/11/2010 08:11:16

    Μετρήστε τα μόνοι σας, από την ιστοσελίδα του Υπουργείου, μην πιστεύετε τίποτ' άλλο!

  3. Ιουλιανός avatar
    Ιουλιανός 08/11/2010 08:21:37

    Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, έλεγαν οι αρχαίοι. Και όμως η άλλη σοφία, αυτή του φαιδρώς πανηγυρίζοντος και ως γύφτικου σκεπαρνιού καμαρώνοντος βαλκάνιου πολιτικού, άλλα επιτάσσει! Μετά τις συνήθεις στο συνάφι τους ανέξοδες δηλώσεις περί άγνοιας του πολιτικού κόστους, αδιαφορίας εμπρός στο ενδεχόμενο μη επανεκλογής, διάθεσης και της τελευταίας ικμάδας του τυραννισμένου τους κορμιού χάριν της πατρίδος, ο πρωθυπουργάκος (κατά το Πανουργάκος της Πηνελόπης Δέλτα, αν ενθυμήστε από το "Παραμύθι χωρίς Όνομα") δεν δίστασε να επαναλάβει το ίδιο "λάθος"!

    Ποιος νοιάζεται για τα spreads και την πορεία τους, όταν ακόμη και ο άριστος των εκβιασμών, τον οποίον με τόση ένταση πνεύματος και ακροβατικό επαγγελματισμό προπαρασκεύσα, παρουσιάζει ρωγμές; Κάπως έτσι πρέπει να σκέφτηκε ο Εθναμύντωρ (όχι ακριβώς με αυτής της αρτιότητος τα ελληνικά) προκειμένου να συμπληρώσει τον αρχικό εκβιασμό - αυτόν της δέσμευσης των πάντων από τον ξένο παράγοντα για πολλά-πολλά χρόνια, ίσως για γενεές γενεών - με έναν μικρότερο, κατά κάποιον τρόπο συμπληρωματικό: τη γελοιοποίηση των εκλογών στα μάτια του έντρομου από τα spreads και το χάσκον στόμα των αγορών εκλογικού σώματος!

    Εκλογές οι οποίες επιστρατεύονται μόνο και μόνο για να αποδείξουν ότι δεν αποτελούν λύση! Εκλογές που στοχεύουν στην αποπολιτικοποίηση, στην απώθηση, στην παθητικότητα, στον μιθριδατισμό! Εκλογές που δεν κρίνουν απολύτως τίποτα! Διότι όλα έχουν προκαταβολικά κριθεί, όλα έχουν προεξοφληθεί από τη δήθεν Πεφωτισμένη και Εθνικώς Σκεπτόμενη ηγεσία! Αυτή που υμνώντας τα έργα της ξεχνά να τα πράξει! Που αυτοθαυμαζόμενη πετά το κλειδί της πόρτας στον φωταγωγό με την ελπίδα ότι οι ένοικοι θα κοιμούνται όταν οι δικαστικοί επιμελητές επιτέλους θα μπουκάρουν!

    Εκλογές τις οποίες επισείει η αποθέωση του πολιτικού τίποτα ενδεδυμένη το πιο μουχλιασμένο ένδυμα ασιδέρωτου πατριωτισμού και προς τούτο επικαλούμενη ίσα-ίσα το τίποτα! Καθ'ην στιγμήν η απαξίωση των πάντων τις έχει καταστήσει περιττές! Εκλογές όταν οι εκλογείς ντρέπονται να πουν ότι ψήφισαν! Όταν οι ψηφοφόροι, ακόμη και ενώπιοι ενωπίοις, το μόνο που πραγματικά θέλουν είναι να μη βρίσκονται εκεί! Να μη πρέπει να διαλέξουν! Να μη πρέπει, ποτέ από χρέος μη κινούντες, να κοροϊδέψουν για ακόμη μια φορά τον ίδιο τους τον εαυτό! Να μη πρέπει να παραχωρήσουν δικαιώματα στο ίδιο το άτομό τους, τα οποία στη συνέχεια ο δικαιούχος θα τους τρίβει καθημερινά στη μούρη! Εκλογές στις οποίες ο μόνος που πραγματικά σταυρώνεται είναι ο ίδιος ο εκλογέας! Επικυρώνοντας επιλογές άλλων! Ουσιαστικά αποδεχόμενος τη σιωπή!

    Εκλογές που προκηρύσσει ένα τίποτα, το οποίο απευθύνεται στο τίποτα για να εκμαιεύσει το τίποτα! Δηλαδή μια νέτη σκέτη αυτοπάθεια! Μια εκμηδένιση του ανθρώπινου προσώπου που λειτουργεί ως απλή γαρνιτούρα εξωτικών γεύσεων multi culti αισθητικής! Κι όλα αυτά για να προδώσουν τα πρόβατα τη θέση τους βελάζοντας! Όλα αυτά για να κατοχυρωθούν τα πνευματικά δικαιώματα του τσέλιγκα στο τέλειο έγκλημα!

  4. δημητρης avatar
    δημητρης 08/11/2010 08:29:00

    ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ΤΗΝ ΕΣΩΣΕ ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
    ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΛΟΙ ΚΙΚΙΛΙΑ.

    • kiki avatar
      kiki @ δημητρης 08/11/2010 09:32:39

      @ δημητρη,
      δικιο που εχεις.Και την παρτιδα την τελικη ελπιζω να την σωσει και παλι η αριστερα.

  5. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 08/11/2010 08:48:37

    http://www.youtube.com/watch?v=G5ObiWk8vj4&feature=related

    • Billy avatar
      Billy @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 08/11/2010 11:59:34

      Σωστος

  6. βαγόνι avatar
    βαγόνι 08/11/2010 08:57:12

    Aπλά, οι εκλογές αναβλήθηκαν για λίγο!
    Αν και,λύση δεν μπορούν να δώσουν!
    Το αδιέξοδο είναι προφανές!
    Πλήν θαύματος, η χώρα θα βγεί μειωμένη απ'την κρίση!
    Πολιτικολογούμε ασύστολα, άπαντες, ενώ θα έπρεπε.....!

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 08/11/2010 09:13:15

    Η μεγαλύτερη πανελλαδικά αποχή στις Πρέσπες, 76% αποχή σε ακριτική περιοχή με Μακεδονικό διακύβευμα !

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ αλλενάκι 08/11/2010 11:45:41

      Εκκωφαντική σιωπή απ' όλους για το σοβαρότατο αυτό δεδομένο.
      Τι έγινε ? Κατάπιαν όλοι τη γλώσσα τους ?

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ AegeanHawk 08/11/2010 12:24:05

        Τουλάχιστον αντισταθμίζεται από την εξαφάνιση της μουσταφάογλου
        στη Θράκη με ούτε 2, 2,5 χιλ. ψήφους μουσουλμάνους που δηλώνου
        τούρκοι.

        • Billy avatar
          Billy @ αλλενάκι 08/11/2010 13:10:17

          Μπορει να δηλωνουν Τουρκοι,αλλα δε δηλωνουν μαλακες...

  8. Y. avatar
    Y. 08/11/2010 09:42:18

    Μήπως κάποιος ξέρει, στο Δήμο Αλμωπίας (Αριδαίας), κάποιος Πασόης από Πασόκ που προηγείται, έχει σχέση με κάποιον με το ίδιο όνομα που είναι στο Ουράνιο Τόξο για τη περιοχή?

    Όπως επίσης και Βοσκόπουλος στη Φλώρινα (από τη ΝΔ), Σκοπιανός τοπάρχης του Ουράνιου Τόξου?

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Y. 08/11/2010 14:42:56

      ο πασοης του πασοκ ειναι αυτος του ουρανιου τοξου
      ο βοσκοπουλος της νδ ειναι συγγενης αυτου του ουρανιου τοξου.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/11/2010 09:52:06

    - Πως μπορείς να πετάξεις ένα αβγό στον τοίχο χωρίς να το σπάσεις ;
    - Να το πετάξεις μαζί με την κότα.

    ΠΠ

  10. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 08/11/2010 09:56:42

    Αληθεύει ότι Χριστοφάκη-Παγκάλου έχασε από τον Φιλίππου με μεγάλη διαφορά; Ξέρετε τίποτα;

    • Υπερίων avatar
      Υπερίων @ ένας Άμλετ 08/11/2010 10:03:08

      Κατατροπώθηκε για την ακρίβεια. Σύμφωνα με τα στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών η Χριστοφάκη-Πάγκαλου έρχεται δεύτερη με ποσοστό 28% ενώ πρώτος είναι με 55% ο Φιλίππου ο οποίος και εκλέγεται.

      • 11888 avatar
        11888 @ Υπερίων 08/11/2010 10:38:23

        Τελικα δεν ειναι και τοσο ηλιθιος ο λαος.....

        • headbangers balls avatar
          headbangers balls @ 11888 08/11/2010 11:10:52

          42%...33%..30%.......?

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ headbangers balls 08/11/2010 11:26:24

            Της "Γιάννας του φτωχού" της είχε ευχηθεί προεκλογικά ο Μητσοτάκης (της είχε πει "θα κάνεις περίπατο εσύ"...) και είχε σπεύσει να πάρει και την ευχή του "αρχιεπισκόπου"(;) Ιερωνύμου.
            Τα αποτελέσματα από τις δύο ευχές γνωστά...

        • zackii avatar
          zackii @ 11888 08/11/2010 11:22:10

          Είναι πανηλίθιος..αντί να πάει σύσσωμος να τους μαυρίσει έκατσε σπίτι του αφήνοντας ένα στενό κομματικό πυρήνα -και από αυτούς όχι όλοι- να καθορίσει το μέλλον του. Τώρα μετά τα νέα μέτρα του ΓΑΠ όποιος από αυτούς βγει να διαμαρτυρηθεί πρέπει να γιαουρτώνετα ανηλεώς...

          • Νιόνιος-διονύσης avatar
            Νιόνιος-διονύσης @ zackii 08/11/2010 15:53:30

            zackii τα πες ολα ρε φιλε,οπως και αν εταζαν διορισμους ,χαριστικες τροπολογιες,διευκοληνσεις η αποχη θα ηταν 10%

  11. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 09:58:41

    Ο Καραγκιοζοφέρης μέσα σε ένα χρόνο έχασε τουλάχιστον το 25% των δυνάμεών του. Αν ξαναδει βουλή να μας σφυρίξει κλέφτικα.

    • headbangers balls avatar
      headbangers balls @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 08/11/2010 11:36:02

      και που πήγε το 25% του καρατζαφύρερ?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ headbangers balls 08/11/2010 12:27:24

        Στο ΚΚΕ, κυρίως !
        Τα γνωστά σχήματα αριστεράς - δεξιάς δεν δουλεύουν πιά! Αλλά ο στόκος αντέχει αιώνια.

  12. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 08/11/2010 11:35:53

    τα μοναδικά ξεκάθαρα πολιτικά μηνύματα (και όχι σε μεμονωμένες περιοχές) είναι :

    - το ΠΑΣΟΚ έχει φθορά, δεν έχει όμως καταρρεύσει.....έχει όμως ήδη χτυπήσει το πρώτο προειδοποιητικό καμπανάκι.

    - το δίλημμα του κυρίου πρωθυπουργού τελικά συσπείρωσε αρκετά τους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ

    - η ΝΔ είναι πρώτο κόμμα από τουλάχιστον Κατερίνη και πάνω.

    - η μεγάλη αποχή που εκφράζει οργή-θυμό-αηδία-δυσαρέσκεια-απογοήτευση-αδιαφορία για το πολιτικό σύστημα γενικότερα.
    Αντί δηλαδή πάρα πολλοί πολίτες να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες και να εκφράσουν την δυσαρέσκειά τους με την ψήφο τους, προτίμησαν-επέλεξαν να μην συμμετάσχουν καθόλου.

    Πρέπει να μας προβληματίσει όλους (και κυρίως τα 2 κόμματα εξουσίας) το 43% συμμετοχής (57% αποχή) στον Δήμο Αθηναίων(των χιλίων προβλημάτων).

    Πρέπει να μας προβληματίσει όλους (και κυρίως τα 2 κόμματα εξουσίας) το περίπου 46% συμμετοχής(54% αποχή) στον Δήμο Πειραιά που πνίγεται από τα σκουπίδια.

    Δηλαδή στους 2 αυτούς μεγάλους δήμους που οι πολίτες αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα, πολλοί άνθρωποι επέλεξαν να μην ψηφίσουν προφανώς διότι θεωρούν ότι δεν υπάρχει αξιόπιστη πολιτική λύση.
    Τα προβλήματά τους όμως με αυτόν τον τρόπο διαμαρτυρίας θα λυθούν αυτόματα?

  13. The Saint avatar
    The Saint 08/11/2010 11:38:56

    Eγώ πάντως όπως έλεγα και χθές, δεν μπορώ να δηλώσω ευχαριστημένος απο το παοτέλεσμα των εκλογών.
    Οταν μετα απο όσα έχουν συμβεί τον τελευταίο χρόνο, το ΠΑΣΟΚ καταφερνει και παίρνει 34%....

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/11/2010 12:20:34

    Έχουμε και λέμε, για όσους εδώ μέσα θυμούνται προβλέψεις:
    Ο Δημαράς "κάηκε", το πρέσσιγκ του Παπανδρέα συσπείρωσε και ψηφοφόρους ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Το ίδιο ισχύει για Πειραιά.
    Ο Καμίνης πήγε καλύτερα του αναμενομένου, ο Αμηράς ακόμα καλύτερα. Ο Ομέρ Πριόνης απωθεί (και όχι μόνον φυτά, πουλιά και μικρά ζώα των πάρκων).
    Ο Τατούλης μπροστά στο νήμα, ως προεβλέφθη (παλαιοί ψηφορφόροι ΕΚΚΕ, έγειραν την πλάστιγγα).
    Γκιουλέκας - Μπουτάρης ντέρμπυ, ως προβλεφθέν.
    Ο "Ζορρό" του Βορρά θα νικήσει, έστω και εξασθενημένος θα συνεχίσει να μας διασκεδάζει.
    Γενικόν συμπέρασμα: Παρά τα θρυλούμενα και παρά τους υπερπολιτικοποιημένους τηλεβόες, ο κόσμος ψήφισε σε μεγάλο βαθμό αυτοδιοικητικά, όχι "μνημονιακά", και αυτοδιοικητικά μηνύματα πέρασε. Οι καλοί δήμαρχοι και νομάρχες επανεκλέγονται, οι κακοί χάνουν ή ψαλιδίζονται. Εξαιρούνται οι "διασκεδαστές", αυτοί είναι παντός καιρού, όπως η βλακεία.
    Η σκληρή "αντιμνημονιακή" ρητορεία Σαμαρά έστειλε νερό κυρίως στου ΚΚΕ το μύλο. Θα πρέπει να τους προβληματίσει στη Ρηγίλλης τι πολιτικό σκηνικό θέλουν: Τέτοιοι "στόκοι" δεν υπάρχουν πιά σε καμμιά Ευρωπαική χώρα, ούτε κάν στην Αλβανία.
    Το ότι ο Παπανδρέας σήκωσε το γάντι, ωφέλησε το ΠΑΣΟΚ, αλλά και τον όλο δικομματισμό: Το ΚΚΕ και οι ποικίλοι μπλέ και πράσινοι αντάρτες θα ήταν αλλοιώς πολύ ψηλότερα.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ; Νταλά-μπαλά, αντίο παιδιά.

    • kiki avatar
      kiki @ Ο Θείος 08/11/2010 14:27:50

      @ θειο,
      δεν ειναι παλαιοι ψηφοφοροι ΕΚΚΕ,σημερα το εμαθα που ρωτησα τι ψηφισαν στην Μανη οι ΛΑΟΣ,ολοσουπιτοι 1000 με 12οο ψηφους στον Τατουλη,και εδω ειναι ακροδεξιοι,αυτοι.Και ομως.
      Αν παρεις και τους αλλους της Λακωνιας που ειναι στα ορια ολοι μεταξυ ΛΑΟΣ και ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ,να που χανεται το 1%.
      Οταν τους ελεγα πορτα πορτα,να τους εξηγουν τι ειναι ο Τατουλης,και παλι λεω ,δεν εχει εμφανιστει βουλευτης Νεοδημοκρατης.
      Ο δημαρχος Μανης που βγηκε,δωθηκε εντολη απο ΠΑΣΟΚ,ΛΑΟΣ,και ειναι δεξιος ετσι η αλλιως και βγηκε,1300 ψηφους ΠΑΣΟΚ.και δεν ειναι οτι καλυτερο,το αντιθετο,και βασικα αγραμματος.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ kiki 08/11/2010 14:41:19

        Δεν ξέρω σε βάθος τα πολιτικά της Μάνης, αλλά φαντάζομαι ότι έχεις δίκιο για τους ΛΑΟΣ. Τέτοιο παιχνίδι κάνει ο Καρατζαfüher.
        Γνώμη μου είναι πάντως, ότι δεν είναι καλύτερο (ούτε χειρότερο) από το παιχνίδι της επίσημης ΝΔ με τους ΚΚΕδες και τα συντρίμμια του ΣΥΡΙΖΑ.
        Και τα δύο είναι ¨καταστροφικά παιχνίδια", που λένε στο ποδόσφαιρο: Αποβλέπουν στην καταστροφή του "εχθρού" (ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ αντίστοιχα), όχι στην οικοδόμηση νέας κατάστασης με προοπτικές. Και ως τέτοια τα απορρίπτω αμφότερα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ kiki 08/11/2010 14:47:09

        Τους "ψηφοφόρους του ΕΚΚΕ", μόνον ειρωνικά τους ανέγραψα. Ασφαλώς και έγειραν στη ζυγαριά οπαδοί του ΛΑΟΣ, τρελαμένοι (από τις τρίπλες των κομμάτων και κομματιδίων) αριστεροί, διαφωνούντες της ΝΔ - αλλά κυρίως τοπικιστικοί παράγοντες φαντάζομαι.
        Ούτως ή άλλως, έτσι περίπου παίχθηκε το πόκερ σε όλες τις περιφέρειες. Too much fog, που λέγανε οι παλιοί καπετάνιοι στον Τάμεση.

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 08/11/2010 12:21:55

    Γενικότερο συμπέρασμα: Ο δικομματισμός αντέχει και στα δύσκολα. Ο θείος Γιώργος ξέρει. Ο θείος Αντώνης, μαθαίνει.

    • Φαινότυπος avatar
      Φαινότυπος @ Ο Θείος 08/11/2010 21:04:38

      Ακόμα Τρελαντώνης είναι. Μάγκας ίσως γίνει αργότερα.

  16. κλαυσίγελως! avatar
    κλαυσίγελως! 08/11/2010 12:24:01

    Εκλογές θα γίνουν ΕΤΣΙ-ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ γιατί κανείς δεν θέλει τη ΒΟΜΒΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΕΚΡΑΓΕΙ!Αυτό είναι και ήταν ΓΝΩΣΤΟ . ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ!
    Στην παρούσα ΦΑΣΗ και για ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ πρέπει τα ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ που θα μείνουν να είναι ΚΑΘΑΡΑ ώστε να λειτουργήσουν στο μέτρο του δυνατού στις ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ και ΟΧΙ ΜΕ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΣΑΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΜΜΕ.
    ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΠΟΥ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΒΑΦΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑΥΤΙΖΕΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ............

    • Billy avatar
      Billy @ κλαυσίγελως! 08/11/2010 13:17:50

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  17. Enzo avatar
    Enzo 08/11/2010 12:50:04

    πηγε για νανακια ο ελληνικος λαος σε αυτες τις εκλογες.

  18. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 08/11/2010 16:41:27

    Τα δύο μεγάλα κόμματα του δικομματικού μας συστήματος δεν φαίνεται να μπορούν να βγάλουν την χώρα από την χρόνια κρίση στην οποία τα ίδια αυτά κόμματα, μαζί σαφώς και με τα μικρότερα, την οδήγησαν, ή έστω δεν την απέτρεψαν.

    Οι πολιτικοί μας δεν μπορεί να καμώνονται πως είναι σαν τον Μαυρογιαλούρο. Την παλιά καλή ελληνική ταινία με τον Λάμπρο Κωσταντάρα που ξαναείδαμε χτες βράδυ στο Star (http://www.youtube.com/watch?v=_OU9uQJz9RQ).

    Δεν είναι δυνατόν δηλαδή οι ηγεσίες των δύο κομμάτων, να ισχυρίζονται σαν τον Μαυρογιαλούρο, ότι δεν ήξεραν τι ρεμούλα γινόταν στο "υπουργείο" τους. Γνώριζαν και παραγνώριζαν. Ολοι γνώριζαν.

    Ηταν και συνεχίζει να είναι σε γνώση των ηγεσιών και των δύο μεγάλων κομμάτων, και η σήψη και η παρακμή καθώς και οι αιτίες και οι πηγές των φαινομένων αυτών. Καθώς και η θεραπεία τους.

    Το να ισχυριστούν οι ηγεσίες των δύο μεγάλων κομμάτων, αλλά και των μικρότερων, ότι δεν γνώριζαν, σαν τον Μαυρογιαλούρο δηλαδή, για την ρεμούλα εδώ και δεκατίες, το λιγώτερο υποτιμούν την νοημοσύνη μας. Και φυσικά αν παραδεχτούν ότι γνώριζαν μπαίνει το αμείλικτο ερώτημα, τι έκαναν για να αποτρέψουν την κατάσταση. Τι κάνουν σήμερα. (ακόμη το Ελεγκτικό Συνέδριο δεν έχει πρόεδρο για παράδειγμα, φτάσαμε να παρακαλάμε για ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗ δικαιοσύνη, και ούτε αυτή...).

    Κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα δεν έχει συνδέσει ακόμη την διαφθορά με την υπανάπτυξη της χώρας ακόμη. Λες και δεν ήταν η πολιτική διαφθορά που καταδίκασε τομείς και τομείς οικονομικούς στον μαρασμό και την εξαφάνιση.

    Ομως τα δύο μεγάλα κόμματα δεν έχουν ούτε ριζοσπαστικές ιδέες αλλά ούτε και προτάσεις προς τον λαό, για το πως θα βγει η χώρα από την πολύμορφη κρίση. Αν υποστηρίζουν πως έχουν τέτοιες ιδέες και προτάσεις και παρόλα αυτά ο λαός συνεχίζει να απέχει μαζικά από τις εκλογικές διαδικασίες, τότε σημαίνει πως οι ιδέες και οι προτάσεις τους δεν είναι τόσο ριζοσπαστικές όσο πιστεύουν. Πως οι προτάσεις, οι ιδέες αλλά κυρίως οι προθέσεις τους, αφήνουν απέξω πράγματα και ΔΕΝ τα αγγίζουν. Πράγματα σημαντικά και σοβαρά. Οπως η κάθαρση για παράδειγμα. Οπως η συμμετοχή του λαού στον έλεγχο ("πολίτης δ’ απλώς ουδενί των άλλων ορίζεται μάλλον ή τω μετέχειν κρίσεως και αρχής"). Και γι' αυτό δεν συγκινούν και τον λαό.

    Ουσιαστικά τα δύο μεγάλα κόμματα, αλλά και τα μικρά, είναι εγκλωβισμένα. Εγκλωβισμένα σε έναν παραδοσιακό τρόπο λειτουργίας, άσκησης της εξουσίας, επαφής με τα λαϊκά στρώματα αφ' υψηλού, παροχολογία, υποσχέσεις και ρουσφέτι. Κι όσο παραμένουν έτσι όπως είναι τώρα θα παραμένουν εγκλωβισμένα. Και ο λαός ΔΕΝ θα τα εμπιστεύεται και θα απέχει από τις εκλογές. Το να κατηγορούν τον λαό γι' αυτό σημαίνει ότι κρίνουν την πραγματικότητα κοντόφθαλμα εντελώς.

    Τα δύο μεγάλα κόμματα δεν διαθέτουν πρόσωπα ικανά να πάρουν τις κρίσιμες αποφάσεις, τις ίσως ηρωϊκές αποφάσεις, που χρειάζονται, που ζητάει ο λαός, ώστε να βγει η χώρα από την κρίση και να μπει στον δρόμο της ανάπτυξης και της ανεξαρτησίας. Ούτε χαρισματικοί ηγέτες, ούτε μπροστάρηδες και ήρωες. Απλώς επίδοξοι διαχειριστές.

    Τα δύο μεγάλα κόμματα είναι οι φορείς της διαφθοράς. Οι προωθητές της μετριότητας. Οι εκτοξευτές της ανικανότητας. Ο βιότοπος της συναλλαγής.

    Τα δύο μεγάλα κόμματα είναι ΤΟ πρόβλημα. Οχι η λύση.

    Θραξ Αναρμόδιος

  19. η Dimi avatar
    η Dimi 08/11/2010 17:40:37

    Oι ιδιοκτήτες στις περιοχές του Δήμου Σαρωνικού, αυτά που λέμε, τα κάνουμε πράξη.

    ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΜΕ, από τον Α’ Γύρο, knockout ΠΙΣΣΑρισμα της persona non grata, Hillary των Καλυβίων, κ. Χριστίνας Παγκάλου-Χριστοφάκη.

    ΔΙΑΨΕΥΣΑΜΕ, το σλόγκαν της διαφημιστικής καμπάνιας της, ότι δηλαδή Εμείς, ΔΕΝ «μένουμε μαζί της στον Δήμο Σαρωνικού».

    ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑΜΕ, ότι ΔΕΝ τα συμφάγαμε, με τον χολερικό σύζυγό της.

    ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΜΕ, ότι ΔΕΝ πρόκειται ποτέ, ουδέποτε! ν’ανεχθούμε ένα οικονομικό σκάνδαλο μεγατόνων και το μέχρι σκασμού φαγοπότι στον ζηλευτό Δήμο Σαρωνικού, που ορέγονταν και απεργάζονταν με τη «συμμετοχή» και των λοιπών αρπακτικών ορνέων και των λιγούριδων και αρνητών της ιστορίας τους γενοκτόνων, Ερντογάν και Νταβούτογλου.

    ΑΚΥΡΩΣΑΜΕ, ουσιαστικά, ένα εξαιρετικά επικίνδυνο από τα 22 επικίνδυνα Μνημόσυνα/κουρελόχαρτα του cabinet, κατά της Ελληνικής Κυριαρχίας, που συνυπέγραψε ο συχνός σουλατσαδόρος σουλτάνος πορθητής, με τον εδώ ισλαμοπροσκυνημένο.

    Γι’αυτό, και το γαρ πολύ της θλίψεως του σκυφτού και απότομα γερασμένου Bilderberg, έκδηλα αποτυπώθηκε στο χθεσινό άρθρο του Reuters (φωτό 3/4) http://reut.rs/aK0eM1
    *
    Προκαλεί ανησυχία, το μεγάλο ποσοστό αποχής των Ελλήνων ψηφοφόρων, που δίνει Βήμα, στις «ελληνοποιημένες» ΛΑΘΡΟψηφοθηρικές «γλάστρες», ν’αλλοιώνουν τα εκλογικά αποτελέσματα υπέρ τους, και να γίνονται Αυτοί, οι ΡΥΘΜΙΣΤΕΣ της Ολικής νεοταξικής αποδόμησης της Ελλάδας.

    Κυρίως, η αποχή στις εκλογές, είναι ΥΒΡΙΣ στους αγώνες και τις θυσίες ανδρών και γυναικών και στα ποτάμια αίματος που χύθηκαν, γιά την απόκτηση και άσκηση του υπέρτατου Δικαιώματος «του Εκλέγειν και Εκλέγεσθαι».

    Στις 14/11/2010 δεν ψηφίζουμε τοπικά. Ψηφίζουμε Εθνικά!

    Oχι! Στην Ομοσπονδιοποίηση της Ελλάδας (Κακηκράτης και η κακή τους, ώρα)

    Οχι! Στη συρρίκνωση του Ελληνισμού, υπέρ των ισλαμιστών

    Οχι! Στη «χωματερή» των Εθνικών μας Πλεονεκτημάτων

    Ελευθερώνουμε την Ελλάδα! Κάνουμε τις Κάλπες, Θούριο.

  20. Dimitris Karathanasis avatar
    Dimitris Karathanasis 23/11/2010 09:46:23

    Όλοι εμείς θα απέχουμε από κάθε εκλογική διαδικασία στο παρόν και στο μέλλον, για να δηλώνουμε στο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα και στον Εβραίο διοικητή του ΔΝΤ ότι δεν τα φάγαμε μαζί.