#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2011 18:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Δεν πάμε διακοπές, δεν πάμε παραλία, θάμαστε όλοι εδώ, κάθε μέρα στην πλατεία"



Για την τρίτη μεγάλη συγκέντρωση στο Σύνταγμα ετοιμάζονται σήμερα, Κυριακή, οι «Αγανακτισμένοι». Με σύνθημα «Δεν πάμε διακοπές, δεν πάμε παραλία, θά 'μαστε όλοι εδώ, κάθε μέρα στην πλατεία», ετοιμάζονται να πάρουν θέσεις μπροστά από τη Βουλή και ελπίζουν ο όγκος της συγκέντρωσης να είναι ανάλογος της περασμένης Κυριακής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 12/06/2011 13:54:09

    Δεν νομίζω Τάκη, ρίχνει καρέκλες έξω, τα νέα όπλα τους είναι ωραιότερα

  2. kastroHEL avatar
    kastroHEL 12/06/2011 13:57:39

    Ενα πραγμα μου εχει κανει εντυπωση , ειναι το γεγονος οτι ακομη και μετα την μεγαλειωδη συγκεντρωση στο συνταγμα με εκτιμομενο αριθμο διαδηλωτων απο 100.000-200.000 μεχρι και στους 500.000 το ανεβαιζουν καποιοι,χρησιμοποιειται ακομη ο ορος ¨αγανακτησμενοι" και οχι λαος...γιατι πειτε μου οτι οι οικογενειαρχεις που κατεβηκαν δεν ειναι ο λαος της Ελλαδας...παντως ο ορος "αγανακτησμενοι "βολευει πολυ τους εγκαθετους!!!Ελπιζω σιγα σιγα να αλλαξει αυτο!!!

    • factorx avatar
      factorx @ kastroHEL 12/06/2011 14:02:39

      !!!

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ factorx 12/06/2011 14:33:24

        δεν λεω κατι για εσενα..απλα πιστευω οτι θα πρεπει πλεον να λεγεται οτι ο λαος βγηκε στους δρομους και διαμαρτυρεται και οχι οι "αγανακτησμενοι"...αυτος ο ορος περιοριζει τη σημασια και τον ογκο της αντιδρασεις των πολιτων ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ "ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΜΕΝΟΣ" ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΘΥΜΟΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝ ΠΟΛΙΤΗΣ -Ο ΛΑΟΣ. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ και οχι καποιοι περιθωριακοι ακτιβιστες...

        • factorx avatar
          factorx @ kastroHEL 12/06/2011 14:37:13

          τα θαυμαστικά σημαίνουν ¨μπράβο". συμφωνώ

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ factorx 12/06/2011 14:54:04

            Συμφωνώ με τον kastroHEL και όσο και αν κάποιοι με οποιονδήποτε τρόπο προσπαθούν να καπελώσουν αυτή την αντίδραση του λαού προς όφελός τους δεν πιστεύω ότι θα το καταφέρουν πλέον.
            Και που είσαι κύριε διαχειριστά του blog.. στην δημοκρατία σεβόμαστε και την διαφορετική άποψη , ακόμα και αν είναι αντίθετη από την δική μας γιατί με τον διάλογο πάμε ένα βήμα μπροστά και όχι με την ....ρητορική

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ kastroHEL 12/06/2011 16:04:11

      Δεν θεωρώ σωστό τον όρο.
      Κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για προδωμένους, απελπισμένους και κυρίως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΘΥΜΩΜΕΝΟΥΣ. 'Ολοι αυτοί, όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι από εμάς, δεν έχουμε ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.
      Η ελπίδα πάντως πεθαίνει τελευταία.
      ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ακούς !!!!!!!

  3. PELIAS avatar
    PELIAS 12/06/2011 14:03:54

    ΠΟΥ ΟΔΕΥΕΙ Η ΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΤΗΣ Ε.Ε. ΚΑΙ ΓΙΑΤΪ ΟΧΙ Η ΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΗΣ ΓΗΣ;

    Αποστολή με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου BlogThis! Μοιραστείτε το στο Twitter Μοιραστείτε το στο Facebook Μοιραστείτε το στο Google Buzz
    Του Kenneth Rogoff, καθηγητή του Harvard, και πρώην επικεφαλή οικονομολόγου του ΔΝΤ.

    Η Ευρώπη βρίσκεται σε πολιτική κρίση. Κανένας δεν φαίνεται να μπορεί να αντιμετωπίσει τη κρίση χρέους των περιφερειακών της χωρών. Αντί να προχωρήσουν στην αναδιάρθρωση των τεράστιων χρεών της Πορτογαλίας, της Ιρλανδίας, και της Ελλάδας, οι πολιτικοί συνεχίζουν να επιμένουν στην εφαρμογή προγραμμάτων οικονομικής διάσωσης, επιβάλλοντας στις χώρες αυτές απραγματοποίητες και δυσβάστακτες συνθήκες λιτότητας.


    Προς το παρόν, η κρίση είναι ακόμη διαχειρίσιμη. Η ανάπτυξη της ευρωζώνης είναι αξιοπρεπής, ενώ οι χώρες PIGs αντιστοιχούν μόλις στο 6% του ΑΕΠ της. Ισχυριζόμενοι όμως ότι το πρόβλημα των χωρών αυτών είναι πρόβλημα ρευστότητας, αντί να παραδεχθούν ότι είναι πρόβλημα χρεοκοπίας, οι Ευρωπαίοι αρμόδιοι ρισκάρουν.


    Κάποιες μεγάλες οικονομίες της ευρωζώνης, όπως η Ιταλία και η Ισπανία, έχουν κι αυτές σοβαρά προβλήματα χρέους, χαμηλής ανάπτυξης, και έλλειψης ανταγωνιστικότητας. Το μόνο που δεν χρειάζονται είναι η αναβολή των μεταρρυθμίσεων και της οικονομικής αναδιάρθρωσης.


    Οι πολιτικοί της ΕΕ θεωρούν πως μια πρόωρη και προληπτική αναδιάρθρωση χρέους, θα ήταν καταστροφική. Σίγουρα, μια αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους θα μεταδίδονταν αμέσως. Θα σταματούσε μόνο όταν η Γερμανία θα δημιουργούσε κάποιο τείχος προστασίας γύρω από το ισπανικό και ιταλικό δημόσιο χρέος. Αυτή είναι η λύση που θα βλέπαμε αν η ΕΕ ήταν πραγματικά ολοκληρωμένη νομισματικά. Γιατί λοιπόν δεν το κάνουν;


    Ίσως επειδή πιστεύουν πως δεν έχουν τα κατάλληλα εργαλεία και τους μηχανισμούς διακυβέρνησης, ώστε να πάρουν σκληρές αποφάσεις, και να επιλέξουν τους νικητές και τους χαμένους. Οι αδύναμοι θεσμοί της ΕΕ διαθέτουν λιγότερο από το 2% του ΑΕΠ της ευρωζώνης σε φορολογικά έσοδα. Οποιαδήποτε σημαντική απόφαση απαιτεί ομοφωνία. Όλοι για έναν και ο ένας για όλους, ασχέτως μεγέθους, χρέους, και λογοδοσίας. Δεν υπάρχει δηλαδή λόγος να προβλεφθεί εναλλακτικό σχέδιο εφόσον δεν υπάρχει κάποια αρχή με την εξουσία να το εφαρμόσει.


    Υπάρχει περίπτωση η κρίση χρέους και η γενική δυσλειτουργία να εξαφανισθούν από μόνες τους; Όλα είναι πιθανά. Αν η ανάπτυξη της ευρωζώνης πάει καλά στα επόμενα χρόνια, οι τραπεζικοί ισολογισμοί θα ενισχυθούν, και οι τσέπες των Γερμανών φορολογουμένων θα γεμίσουν. Έτσι, με λίγη ανάπτυξη, οι περιφερειακές οικονομίες ίσως μπορέσουν να διατηρήσουν τη πολιτική λιτότητας.


    Η σημερινή στρατηγική όμως, μάλλον θα οδηγήσει σε μια άτακτη αναδιάρθρωση. Γιατί θα πρέπει οι Έλληνες, οι Ιρλανδοί, και οι Πορτογάλοι να αποδεχθούν χρόνια λιτότητας και χαμηλής ανάπτυξης, μόνο και μόνο για να στηρίξουν το τραπεζικό σύστημα της Γαλλίας και της Γερμανίας; Σπάνια μπορούν τα κράτη να αντέξουν σε τόση λιτότητα περισσότερο από μερικά χρόνια. Κι όμως, η σημερινή στρατηγική της ΕΕ και του ΔΝΤ απαιτεί δεκαετίες λιτότητας.


    Κόντρα σε κάθε ιστορική λογική, η Ευρώπη αποδέχεται την ηγεσία του ΔΝΤ, το οποίο αποδεικνύεται και εξαιρετικά γενναιόδωρο στα κράτη PIGs. Δυστυχώς όμως, ένα ήπιο ΔΝΤ είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται σήμερα η Ευρώπη. Με τη συνταγματική κρίση που πλήττει την ΕΕ, το ΔΝΤ είναι το μόνο που μπορεί να αναγκάσει την ευρωζώνη να πάρει σκληρά μέτρα, κάτι που δεν μπορεί να κάνει από μόνη της.

    Χρειάζονται προγράμματα που θα επαναφέρουν την απασχόληση και την ανταγωνιστικότητα, και θα μειώσουν τα χρέη, δίνοντας μια ελπίδα οικονομικής ανάπτυξης. Το ΔΝΤ θα πρέπει να αποτρέψει τη μετατροπή της ευρωπαϊκής πολιτικής παράλυσης σε χιονοστιβάδα που θα επηρεάσει τη παγκόσμια οικονομία.


    Αν δεν είναι το ΔΝΤ, ο μόνος άλλος θεσμός που θα μπορούσε να αναλάβει δράση είναι μια ανεξάρτητη ΕΚΤ. Αν όμως η ΕΚΤ αναλάβει το ρόλο του «τελικού δανειστή», θα κινδυνέψει να χρεοκοπήσει και η ίδια. Κι αυτό δεν είναι μια καλή λύση για να σιγουρευτεί το μέλλον του ενιαίου νομίσματος και της ευρωζώνης.


    Το που θα καταλήξει η κρίση του ευρώ είναι άγνωστο. Ίσως μια γενική κατάρρευση της ισοτιμίας του, να οδηγήσει σε αυξημένες εξαγωγές. Ίσως η ευρωπαϊκή οικονομία ανθίσει. Όμως είναι πολύ δύσκολο για την ευρωζώνη να επιβιώσει χωρίς μια αποφασιστική στροφή προς μια ισχυρότερη δημοσιονομική ένωση.

    *************************************************************************************
    ..... και απο την άλλη μεριά


    Η συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα σε οποιαδήποτε μορφή πρόσθετης βοήθειας προς την Αθήνα αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά, εξακολουθεί όμως να είναι αγκάθι στην προοπτική συνεννόησης με την ΕΚΤ για τη διάσωση της Ελλάδας.


    Ο επικεφαλής οικονομολόγος της ΕΚΤ Γιούργκεν Στάρκ θεωρεί απίθανο το ενδεχόμενο συμμετοχής των ιδιωτικών κεφαλαίων χωρίς να προκληθεί πιστωτικό επεισόδιο.


    Σε περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο η ΕΚΤ δεν θα μπορούσε πλέον να δεχθεί ελληνικά κρατικά ομόλογα, τόνισε ο κ. Σταρκ.Από την άλλη πλευρά και όπως αναφέρει το περιοδικό Der Spiegel, οι υπουργοί Οικονομικών της ΕΕ εκτιμούν ότι για να σωθεί η Ελλάδα , οι κάτοχοι ελληνικών ομολόγων θα πρέπει να συμμετάσχουν στο κόστος με ποσό που θα κυμαίνεται από 20 έως 35 δις ευρώ. Υπό συζήτηση είναι το λεγόμενο μοντέλο roll over.


    Σύμφωνα μ’ αυτό οι ιδιώτες πιστωτές ανταλλάσσουν τα υφιστάμενα ομόλογα με νέους τίτλους μεγαλύτερης διάρκειας. Την ίδια ώρα και σύμφωνα με τους Financial Times οι γαλλικές τράπεζες αποδέχονται βασικά ενδεχόμενη συμφωνία για την επαναγορά των ληξιπρόθεσμων ομολόγων της Ελλάδας υπό τον όρο ότι όλοι οι πιστωτές θα κάνουν το ίδιο.


    Συμμετοχή στη βοήθεια υπό όρους

    Διάθεση για συμμετοχή στο κόστος δείχνουν και οι γερμανικές τράπεζες, σύμφωνα με τον γενικό διευθυντή του Συνδέσμου τους, Μίχαελ Κέμερ.Για πρώτη φορά οι γερμανικές ιδιωτικές τράπεζες εκφράζουν θετική διάθεση να συμβάλουν σε μια νέα βοήθεια προς την Ελλάδα. Όπως δηλώνει σήμερα ο γενικός διευθυντής της Συνδέσμου Γερμανικών Τραπεζών, Μίχαελ Κέμερ, οι τράπεζες είναι διατεθειμένες να συμφωνήσουν για παράταση της περιόδου αποπληρωμής του ελληνικού χρέους.


    Προηγουμένως θα πρέπει όμως να διευκρινιστούν ορισμένα ζητήματα, όπως π.χ. το θέμα των εγγυήσεων προς τις τράπεζες. Εκτός αυτού, συμπληρώνει ο κ. Κέμερ, η συμμετοχή τους θα πρέπει να γίνει σε εθελοντική βάση.


    Η αλλαγή πλεύσης των γερμανικών τραπεζών σχετίζεται οπωσδήποτε με το αίτημα συμμετοχής ιδιωτών που σύσσωμα υποστηρίζουν τα κόμματα του γερμανικού κοινοβουλίου - και το τελευταίο διάστημα όλο και περισσότερο αυτά που παραδοσιακά διατηρούν καλές σχέσεις με τους τραπεζίτες – οι Φιλελεύθεροι (FDP) και οι Χριστιανοδημοκράτες (CDU).

    «Οι μέχρι τώρα προσπάθειες δεν αρκούν για να ξεπεραστεί η κρίση»

    Ο πρόεδρος της κοινοβουλευτικής ομάδας της CDU, Φόλκερ Κάουντερ, ζητά από τους Έλληνες μεγαλύτερες θυσίες. Στην πρώτη του συνέντευξη μετά τη χθεσινή ψηφοφορία στο γερμανικό κοινοβούλιο για ένα δεύτερο πακέτο βοήθειας προς την Αθήνα, ο κ. Κάουντερ επισήμανε πως αναγνωρίζει τις προσπάθειες που ως τώρα έχουν καταβάλει οι Έλληνες. «Αυτές όμως δεν αρκούν για να ξεπεραστεί η κρίση», διευκρινίζει.


    Η χώρα θα πρέπει με πυγμή να οδηγηθεί στο δρόμο της σταθερότητας, είπε χαρακτηριστικά ο κ. Κάουντερ, για να προσθέσει, ότι η οικονομική βοήθεια προς την Ελλάδα θα συνοδεύεται από αυστηρούς όρους. Η σκληρή γλώσσα του προέδρου της κοινοβουλευτικής ομάδας των χριστιανικών κομμάτων έχει τους αποδέκτες της.


    Και αυτοί δεν είναι μόνον οι Έλληνες αλλά και οι Γερμανοί πολίτες, που θα πρέπει να πειστούν για την αναγκαιότητα επιπλέον βοήθειας προς την Αθήνα.Μόνον το ένα τρίτο εκφράζεται στις δημοσκοπήσεις υπέρ αυτής της αναγκαιότητας, το 60% είναι κατά.

    ************************************************************************************

    και για μενα που βλέπω να διαλυεται το παγκόσμιο οικονομικό συστημα με μία Αμερική να γονατίζει μπροστά στους Κινέζους, στους Ινδούς και στους Ιάπωνες αφού η Ε.Ε. θα γονατίσει επίσης και οι Εβραίοι δέν προκειται ποτέ να βάλουν μυαλό, άς αποφασίσουν απο κοινού να διαγράψουν ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΕΗ και να εξαφανίσουν δια παντός τις διάφορες Λέσχες ληστών και κλεπταποδόχων Bildenberg, Fitch, Wall Street και δέν συμμαζεύεται, έτσι ώστε τουλάχιστον επι του παρόντος να εκλείψουν οι κίνδυνοι ενος Γ' Π.Π.

    Με την ευχή μου για το καλύτερο

    ΠΕΛΙΑΣ

    • factorx avatar
      factorx @ PELIAS 12/06/2011 14:38:35

      http://www.antinews.gr/2011/06/12/105913/

  4. Scarface avatar
    Scarface 12/06/2011 14:17:11

    Με βροχή και καταιγίδα, θά 'μαστε στο Σύνταγμα, για μας, για την ΕΛΠΙΔΑ!!!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/06/2011 14:25:36

    Το ΜΕΓΚΑ διαφγημιζει "τεχνη"

    "Το Ναυαγιο της Τρελλης Ελπιδας"...
    εγω να το αφιερωσω στο ΠΑΣΟΚ σπονσορα, των ΜΜΕ.. χαχαααααααααααααααα

    ΠΠ

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 12/06/2011 14:26:54

    Για άλλη μια φορά , ο Θεός , οι φυσικές δυνάμεις , υπέρ του Γ. Παπανδρέου και της εξουσίας και κατά της ¨Πλατείας¨ ! Προς το παρόν τουλάχιστον έτσι φαίνεται...

    • Scarface avatar
      Scarface @ ΝΤΑΝΤΟΝ 12/06/2011 14:36:33

      Με γαλότσα και ομπρέλα, στο Σύνταγμα θα είμαι τρέλα...

  7. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/06/2011 14:35:49

    Οι συγκεντρώσεις είναι ογκωδέστατες και συγκεντρώνουν τη καθολική αποδοχή όλων των πολιτών.Το σύνολο του ελληνικού λαού αντιδρά στη λαίλαπα που έρχεται.Και κάτι ακόμη.Άκουσα πριν από αρκετή ώρα τη δήλωση του πρώην πρωθυπουργού του κόμματος CSU της Βαυαρίας και πρώην υποψηφίου για τη καγκελαρία,Στόιμπερ.Καταφέρθηκε εναντίον του Σαμαρά και της στάσης του.Δεν χρειάζεται ιδιαίτερος νους για να καταλάβει κανείς πως η πατριωτική στάση Σαμαρά έχει ενοχλήσει πάρα πάρα πολλούς...Οι πιέσεις είναι ασφυκτικές...Αλλά η σθεναρή στάση του αποτελεί για μας τους πολίτες οξυγόνο....Η δημοκρατικά πατριωτική συμπεριφορά του και τα δυναμικά ΟΧΙ είναι φάρος ελπίδας για όλους μας....

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Komis Montechristo 12/06/2011 16:16:26

      Φυσικά το καθολικό -συντηρητικό και αγροτικό και κτηνοτροφικό Κρατίδιο της Βαυαρίας , οι κληρονόμοι του Φρανς Γιόζεφ Στράους που περιέθαλπαν Έλληνες Χουντικούς και Φιλοβασιλικούς για πολλά χρόνια ( και εκθείαζαν τον Παπαδόπουλο και την δραχμή σαν το πιο ¨σκληρό νόμισμα¨ ) και οι οποίοι είναι περήφανοι για την πρώτη εμφάνιση - επέμβαση του Γερμανόφωνου χώρου στα Βαλκάνια- Μέση Ανατολή με την αποστολή του ¨Φιλέλληνα Όθωνα¨ με 3.500 μισθοφόρους και φορητές Γκιλοτίνες...δεν έχουν όρια...

      Ιστορικά , μαζί με την Βιέννη ( από την περίοδο της Αυστρό-Ουγγαρίας και της πρόσφατης Γερμανικής κατοχής ) διεκδικούν το δικαίωμα ¨ιδιαίτερης αποστολής¨ απέναντι στην Ελλάδα στα πλαίσια της ¨κατανομής αρμοδιοτήτων¨ στην Γερμανία...

      Οι του ¨Χριστιανό-Κοινωνικού Κόμματος¨ της Βαυαρίας ( CSU ) , είναι οι πρώτοι που από την δεκαετία του 80΄ έθεσαν και θέτουν θέμα για την δημιουργία ¨σκληρού -Γερμανικού - πυρήνα¨ στην Μεσευρώπη και την Ε.Ε...

  8. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 12/06/2011 15:26:25

    Και κάτι τελευταίο.Οι χιλιάδες λαού,που μαζεύονται στις πλατείες,βροντοφωνάζουν ΟΧΙ στο θάνατο της Ελλάδας,βροντοφωνάζουν και κάτι άλλο.ΟΧΙ στη συνταγματική εκτροπή από τους κυβερνώντες,με τη φανερή υποστήριξη των δανειστών,ανοίγοντας έτσι τη κερκόπορτα για την πλήρη εξαθλίωσή μας και τον αφανισμό της πατρίδας...Δεν υπάρχει καμία συνταγματική νομιμότητα στα τερατουργήματα που συντελούνται...Ο λαός έχει ήδη αντιληφθεί το πραξικόπημα που έχει συντελεστεί εις βάρος του....

  9. perastikos avatar
    perastikos 12/06/2011 15:34:03

    ΕΧΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ...

    http://www.cretalive.gr/new/38527/crete/Polites_enantion_bouleuton_-_Tous_esteilan_exodiko

    http://www.otoposmou.gr/

  10. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 12/06/2011 15:48:08

    «Νύχτα μαγική, σαν την Αργεντινή, δεν θα ’ χει ελικόπτερα να βγείτε απ’ τη Βουλή»

  11. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 12/06/2011 15:49:17

    ΜΑΣ .......ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΧΙΕΣ

  12. Orestios avatar
    Orestios 12/06/2011 16:01:02

    Η βροχή τελείωσε.
    Βούρ όλοι στο Σύνταγμα

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/06/2011 16:15:19

    ΄΄Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ΄΄

    "ΟΙ ΣΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΘΕΤΗ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ, ΟΤΑΝ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΛΕΥΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ, ΤΗΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ, ΤΗΣ ΠΡΟΟΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΑΣΤΑΘΕΙΑΣ, ΤΟΥ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ, ΤΗΣ ΑΠΕΙΛΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΑΙΗΣ ΩΘΗΣΗΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ. ΤΟ ΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΕΚΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΦΟΒΟ, ΑΓΩΝΙΑ Ή ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤ. Η ΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ. Η ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ: ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ, ΑΡΝΗΣΗ, ΘΥΜΟ, ΑΠΟΡΡΙΨΗ, ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ, ΔΥΣΑΡΜΟΝΙΑ, ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ....ΑΠΟΔΟΧΗ"

    ΕΛΠΙΖΩ ΟΙ ΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ...ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

  14. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 12/06/2011 19:33:44

    Με το που έσκασε κι εδώ σε μας ,ο όρος "Αγανακτισμένοι", μίμηση δηλαδή των Ισπανών, που όμως για ΑΛΛΟΥΣ λόγους γεμίσανε τις πλατείες τους, παρακάλεσα τις φίλες και τους φίλους μου στο FB. να πετάξουνε αμέσως τον όρο αυτό και να τον αντικαταστήσουνε με το: "ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ".
    Ε,λοιπόν,πριν αλέκτορα φωνήσαι, μου την πέσανε οι "σχετικοί", όχι,όχι κλπ.
    Διότι,βεβαίως ο Αγανακτισμένος, είναι ένα σκαλί πριν από τον Εξοργισμένο, ουσιαστικά εκτονώνεται με την έστω και φωνασκούσα διαμαρτυρία, ενώ ο Εξοργισμένος είναι ένα βήμα πριν από το...Ντου!
    Και βλέπω τώρα να έχουν δημιουργηθεί εφτά-οχτώ κομματικά,ενδο-και εξω-κοινοβουλευτικά "στέκια" που έχουν πιάσει τις γωνίες της Πλατείας και κάνουν παιχνίδι, πασχίζοντας να αλιεύσουν από την μεγάλη μάζα του αληθινά Εξοργισμένου Συνέλληνα, που,ελπίζω και εύχομαι να τους γράψει όλους αυτούς και να προχωρήσει Μόνος του,εκεί που η Εθνική του Μοίρα απαιτεί: Σε μια Καινούργια Ελληνική Δημοκρατία, Προεδρική και όχι βεβαίως, "προεδρευόμενη"..
    Θα δείξει και πολύ σύντομα μάλιστα..

  15. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 12/06/2011 20:29:46

    Μπράβο στο λαό που διαδηλώνει και σήμερα. Μπράβο και πάλι μπράβο γιατί δεν αγωνίζεται μόνο απέναντι σε μια αυταρχική κυβέρνηση αλλά απέναντι σε καθεστωτικά ''αναψυκτικά'' μέσα ενημέρωσης που τρέμουν στην ιδέα ενός δημοκρατικού σοκ. Είναι οχλαγωγία αυτό που γίνεται? όχι. Οχλαγωγία είναι αυτό που κάνουν ως άλλοι μαφιο- τσοπάνηδες οι νταβατζήδες της ενημέρωσης. Ρε παιδιά, πηγαίντε μια φορά και προς Μεσογείων πλευρά. Αυτήν την κυβέρνηση τη ρίξατε εσείς μόνοι σας. ΘΕΜΕΛΙΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ Α΄ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕΤΑ-ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

  16. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΙΚΑΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΙΚΑΣ 13/06/2011 09:36:09

    ΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.

    ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ.

    Η Εθνική Κυριαρχία ενός Κράτους, όπως αποκαλείται η πλήρης Αυτονομία του, είναι δυνατόν να καταλυθεί από αρνητικές εξελίξεις στο εσωτερικό του, χωρίς να είναι απαραίτητη η Στρατιωτική Εισβολή στην Επικράτεια του.
    Η Ελλάδα δεν έχει απολύτως κανένα λόγο σήμερα να ιδιωτικοποιήσει τη Δημόσια Περιουσία της, Εθνικό ή Οικονομικό ή Στρατηγικό ή και Βιοποριστικό. Μιά ενδεχόμενη Αποκρατικοποίηση, σύμφωνα με το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα που κατατέθηκε, αφενός μεν δεν θα χρησιμεύσει καθόλου στη Χώρα μας, αφετέρου θα προκαλέσει ακριβώς το αντίθετο, την Ελεγχόμενη Χρεοκοπία της, καθώς επίσης την Υποδούλωση μίας λεηλατημένης πλέον κι Εξαθλιωμένης Χώρας, η οποία θα προσφερθεί ως θυσία Αθηναίων στους Βασιλείς Μίνωες των Αγορών. Εάν δεν διώξουμε άμεσα τους Εισβολείς, παρά τα τεράστια Προβλήματα που θ' αντιμετωπίσουμε στη συνέχεια (η Χρεοκοπία, σε συνδυασμό με την Απομόνωση, θα είναι εξαιρετικά οδυνηρές Εμπειρίες, αν δεν κάνουμε Κοινό Μέτωπο και να φιάξουμε τη Συντακτική Εθνοσυνέλευση κι Εθνοφρουρά, ώστε ν'αλλάξουμε με νόμιμο γιά τη Διεθή Κοινότητα, τρόπο την όλη κατάσταση και γιά να διατηρείται ο Νόμος κι η Τάξη), δεν πρόκειται ν' αποφύγουμε το μοιραίο, τη λογικήτης στυμμένης λεμονόκουπας. Αντίθετα μάλιστα, εάν αναλάβουμε όλοι μαζί το ρίσκο, παραμένοντας στη Ζώνη του Ευρώ, αλλά χωρίς να εγκαταλείψουμε το μέλλον της πλούσιας, πολλαπλά προικισμένης Χώρας μας στα χέρια μίας Κυβέρνησης που μάλλον δεν θέλει και δεν μπορεί, έχουμε ελπίδες Ελεύθερης Επιβίωσης, έστω και με χαμηλότερο Βιοτικό Επίπεδο, γιά κάποιο διάστημα.
    “Δεν πρέπει ποτέ ν' αφήνει κανείς να συνεχίζεται μία ανωμαλία γιά ν' αποφύγει τον πόλεμο, επειδή δεν τον αποφεύγει τελικά, αλλά μόνο αλλάζουν οι συνθήκες προς όφελος των αντιπάλων του” (N.Machiavelli).

    Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΓΚΙΚΑΣ, ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΥΟΡΚΗΣ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ & ΝΟΜΟΣ)

  17. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 10:36:05

    Μία μαζική κινητοποίηση πολιτών (μη περιθωριακών και οργανωμένων σε συνδικάτα) σε καθεστώς υποτιθέμενης χούντας αποκαλείται "αντίσταση", σε καθεστώς υποτιθέμενης "δημοκρατίας" αποκαλείται "διαμαρτυρία" !. Τόσο απλά.

  18. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 10:47:59

    “ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΙ” είμαστε όλοι με όλους όσους βο(υ)λεύομενοι οδήγησαν σε υπαρξιακό αδιέξοδο πολίτες και χώρα , συμφωνώ με τον Δημήτρη Ιατρόπουλο !.

  19. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 10:51:03

    Διόρθωση λέξης : βο(υ)λευόμενοι

  20. madprof avatar
    madprof 13/06/2011 11:02:46

    "Προεδρική και όχι βεβαίως, “προεδρευόμενη”" Δ.Ι.
    Απλά είναι τα πράγματα, από την εποχή του διαφωτισμού !. Ανεξάρτητοι και αλληλοελεγχόμενοι οι 3 πυλώνες ενός σύγχρονου δημοκρατικού πολιτεύματος (νομοθετική, εκτελεστική, δικαιοσύνη) με την μη θεσμική 4η (ΜΜΕ) να είναι απέναντι στις θεσμικές υπεύθυνα και κριτικά. Δεν θα ανακαλύψουμε εμείς τα αυτονόητα !.