06/09/2012 23:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Δεν θα σας κάνω την χάρη να αυτοκτονήσω, ελάτε να με συλλάβετε..."

"Δεν θα σας κάνω τη χάρη να αυτοκτονήσω, ελάτε να με συλλάβετε, δεν θα λακίσω" δηλώνει απευθυνόμενος στο Υπουργείο Οικονομικών και την Εφορία ένας αγανακτισμένος Ηρακλειώτης, σε ανοιχτή επιστολή του -με πλήρη στοιχεία- την οποία έστειλε στο Cretalive, απ' όπου και την αναδημοσιεύουμε:

"Εγώ ο Εμμανουήλ Ανδρέα Βιτώρος κάτοικος Ηρακλείου και επί της οδού Κομοτηνής αριθμός 7 υπάλληλος Βενιζέλειου Νοσοκομείου έχων σώας τας φρένας ομολογώ τα παρακάτω:

1)    Πιστεύοντας τις κατά καιρούς εξαγγελίες για ανάπτυξη της υπαίθρου και στην ακεραιότητα του  κρατικού μηχανισμού προχώρησα το 2002 στην σύνταξη ενός επενδυτικού φακέλου στο όνομα της συζύγου μου για την δημιουργία μιας παραδοσιακής ταβέρνας σε ένα εγκαταλελειμμένο οικισμό του Ηρακλείου. Μετά από δεκατέσσερις μήνες συνεχούς ταλαιπωρίας εκδόθηκε η οικοδομική άδεια και μετά από εννέα μήνες δόθηκε ρεύμα, σύνολο καθυστερήσεων δύο χρόνια . Υποβολή μελέτης για 180.000€, έγκριση για 130.000€,τελικό κόστος 185.000€

2)    Συνήφθηκε  ανοικτό επιχειρηματικό δάνειο από την εθνική τράπεζα με σταθερό επιτόκιο 6,5% το οποίο με τα ψιλά γράμματα έφτασε να είναι 12,35%. Αναγκάστηκα λοιπόν να πάρω από ΤΕΑΔΥ,ΤΠΔΥ,ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΜΤΠΥ,ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ το ποσό που χρειαζόταν με χαμηλότερα επιτόκια για να εξοφλήσω την εθνική. Υπολογίζοντας το μισθό μου που ήταν 1380€ καθαρά συν επίδομα Χριστουγέννων, Πάσχα, άδειας μου έμεναν κάποια για να ζήσω.

3)    Η επιχείρηση εξ αιτίας της κρίσης έκλισε το 2010 μη μπορώντας να καλύψει ούτε τα λειτουργικά έξοδά της.

4)    Ήλθε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ του οποίου μέλος ήμουν και οπαδός και ένθερμος υποστηρικτής καθώς και  του ιδίου του προέδρου, Γεωργίου Παπανδρέου(κρίμα το όνομα) και θεωρώντας με ότι ανήκω στους έχοντες (ήμουν στα 5 μέτρα από αυτόν στην ομιλία του στο Ηράκλειο όταν διακήρυττε ότι θα τα πάρει από τους έχοντες) μου κατεβάζει επειδή έτσι ήθελε τον μισθό μου στα 980€ καθαρά με 25 χρόνια προϋπηρεσία. Περικόπτει επιδόματα περικόπτει μισθούς κατεβάζει άκουσον, άκουσον στις 5000€ από 120000€ το αφορολόγητο κάτω ακόμα και από το όριο της φτώχιας, βάζει χαράτσια βάζει έκτακτους φόρους σε ποιους; στους μικρούς.                                                                                                                  

Αφήνει στο απυρόβλητο αυτούς που καταλήστευαν το δημόσιο πλούτο δηλ τους ομοίους του και επιδίδετε με την συνδρομή των ομοίων του βλέπε ΝΔ, ΔΗΜΑΡ σε ένα ανηλεή αγώνα  εξόντωσης , εξαθλίωσης των μη εχόντων.

5)    Αξιότιμοι κύριοι που εμπνευστήκατε αυτόν τον τραγέλαφο και ξεπουλάτε εκτός από την χώρα και την αξιοπρέπειά μας. ΟΜΟΛΟΓΩ ότι δεν μου περισσεύουν για να σας δώσω να φάτε και άλλα. Και εξηγώ: Καθαρός μισθός 980€ μείον οι κρατήσεις των δανείων που δεν είναι εορτοδάνεια αλλά μιας προσπάθειας για καλύτερη ζωή μένουν 71 ολόκληρα € για να ζήσω εγώ και η τετραμελής οικογένειά μου.

6)    Προσπαθώντας να επιβιώσω εγώ και η τετραμελής οικογένειά μου εργάζομαι υπερωριακά και σε άλλους τομείς του χώρου μου. Συμπλήρωσα το ιλιγγιώδες ποσό (με 12 έως 15 νυκτερινά)των 22.055,48€ εκ των οποίων τα 10.908€ πήγαν στα δάνεια. Ενώ πέρυσι πήρα 850€ επιστροφή φέτος θεωρώντας με πλουτοκράτη μου παρακρατάτε 1982,64€ και μου ζητάτε άλλα 1193,32€.

7)    Όλα τα απαραίτητα έγγραφα για την αλήθεια των ανωτέρω είναι στην διάθεση του οποιουδήποτε όποτε τα ζητήσει.

8)    ΟΜΟΛΟΓΩ ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΟΔΙΑΦΕΥΓΩΝ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΣΥΛΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ.

9)    ΔΗΛΩΝΩ ΕΥΘΑΡΣΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΚΙΣΩ ΟΠΩΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΤΗ ΧΑΡΗ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΙ".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 07/09/2012 00:33:02

    Είναι μάγκας ο κρητικός! Πιο πολύ για το σημείο 9...

  2. Enzo avatar
    Enzo 07/09/2012 00:42:11

    Τελικά θα πρέπει να είμαι ο μοναδικός που δίνω χρόνο σε αυτη την κυβέρνηση μέχρι του χρόνου .
    Εδω έτσι όπως πάμε ούτε την παρέλαση δεν βγάζουμε .
    Ο Σαμαρας θέλει ένα τεράστιο ισοδυναμο μετρό για όλα αυτα που παει να περάσει
    Αυτο θα πρέπει να είναι η δικαιοσύνη!!!!!

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/09/2012 01:18:16

    Ο λαϊκισμός καλά κρατεί. Αν δεν έχει ας μην πληρώσει. Υπάρχει και ο θεσμός της εμπορικής πτώχευσης όπως και των υπερχρεωνένων νοικοκυριών. Όλα τα άλλα είναι για να τα χάφτουν οι οπαδοί του Καμμένου και του Σύριζα

  4. fuente avatar
    fuente 07/09/2012 03:46:58

    ΑΦΟΥ ΨΗΦΙΣΕΣ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΓΑΠ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΕ

  5. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 07/09/2012 08:09:46

    "Υπάλληλος Βενιζέλειου Νοσοκομείου = μισθός 1380 € καθαρά"! Τι υπάλληλος? ΔΕ, ΥΕ, ΠΕ?
    ΠΕ δεν νομίζω γιατί θα έλεγε ειδικότητα, ή ΔΕ ή ΥΕ θα 'ναι. Γιατί 1380 €?
    Τι σπούδασε και το προσφέρει στη δουλειά του, τι έκανε και έπαιρνε 1380€?
    Και ξεγελάστηκε και πήρε δάνειο?

    Αυτά έκανε το λαμογιοΠΑΣΟΚ και κατέστρεψε και καταστρέφει ανθρώπους τώρα που σιάζει το πράμα.

    Και έχεις και το ΣΦΥΡΙΖΑ να το "παίζουν" οι καλοί, οι αντιμνημονιακοί υπερασπιστές των αδυνάτων που θα μας ζήσουν με αέρα κοπανιστό!..

  6. Θάνος avatar
    Θάνος 07/09/2012 08:13:36

    Μανώλη Μ. και fuente συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.

  7. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 07/09/2012 08:25:13

    "Εγώ ο Εμμανουήλ Βιτώρος.....................έχων σώας τας φρένας....................μέλος του ΠΑΣΟΚ και ένθερμος υποστηρικτής του ιδίουτου προέδρου Γεωργίου Παπανδρέου............"
    Κάτι δεν μου κάθεται καλά,στο παραπάνω απόσπασμα.
    Και κάτι άλλο.
    Γιατί ήταν τριάντα χρόνια ένθερμος υποστηρικτής του ΠΑΣΟΚ;;;;;;;

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΙΑΤΙΚΟΣ 07/09/2012 09:20:09

    ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΥΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΙΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΠΟ ΑΝΤΡΕΑ ΑΚΟΜΗ. ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΤΑ ΜΟΠ ΤΡΩΓΑΤΕ-ΤΡΩΓΑΤΕ-ΦΑΓΑΤΕ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΤΕ. ΑΚΟΥΓΑΤΕ ΑΝΤΡΕΑ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ "ΧΥΝΑΤΕ" ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΣΑΣ. ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΩΡΑ.

  9. lord tanamo avatar
    lord tanamo 07/09/2012 09:56:40

    Αυτά παθαίνουν οι ένθερμοι υποστηρικτές του ΠΑΣΟΚ.Ειδικά οι Κρητικοί που τέλος πάντων,όλοι ξέρουμε την αγάπη που έχουν για τον πράσινο ήλιο.Ας πρόσεχε λοιπόν.No mercy και το εννοώ.
    (Η πλάκα είναι ότι παράλληλα βρίσκει και άλλες δουλειές -όπως ο ίδιος μας πληροφορεί- για να συμπληρώσει το εισόδημα για να ζήσει η οικογένειά του.Που τις βρίσκει αυτές τις άλλες δουλειές ;)

  10. voter avatar
    voter 07/09/2012 10:08:20

    Δεν κατάλαβα ακριβώς τον σκοπό της ανάρτησης .

    Για να λυπηθούμε τον πραγματικά σήμερα ταλαίπωρο συμπατριώτη μας η για να δούμε τα χάλια μας (Δημόσιος Υπάλληλος με επιχείρηση ταβέρνας , καμμια δεκαριά δάνεια και κλακαδόρος των 5 μέτρων ...! ) Πασοκικώ Ελέω ??

    Ισως και τα δύο αλλά σε κάθε περίπτωση ανάγλυφη η εικόνα της μεταπολιτευτικής Ελλάδας εως σήμερα .

  11. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 07/09/2012 10:39:48

    Να ρωτησω μερικους που σχολιαζουν το αρθρο...αν ηταν Δ.Υ αλλα Ν.Δ θα ειχε δικιο να διαμαρτυρεται?
    Επειδη ειναι κρητικος και ΠΑΣΟΚ...ειναι κατωτερος ανθρωπος...?
    Τοσο πολυ λοιπον θα μας τυφλωνει ο παραταξιακος φανατισμος που θα λειτουργουμε σε καθεστως κοινωνικου αυτοματισμου?
    Αν ηταν υποστηρικτης του Α.Σ θα εδικαιουτω δια να ομιλει??

    Φοβαμαι κυριοι οτι ολοι μας εχουμε χασει το μετρο γενικως και οτι το χαος πλησιαζει με ανυπολογιστες συνεπειες..

    • Master avatar
      Master @ Αλεξανδρος 07/09/2012 12:38:25

      Επειδη ειναι κρητικος και ΠΑΣΟΚ…ειναι κατωτερος ανθρωπος…?
      ......................
      Πράγματι είναι γιατί αυτός και μερικά ακόμη εκατομμύρια "μαζί τα φάγαμε" καταδικάσαν τη χώρα σε εκατονταετίες σκλαβιάς.

      • bawagpsk avatar
        bawagpsk @ Master 07/09/2012 13:19:53

        Δηλαδή μόνο στο ΠΑΣΟΚ φάγανε;

      • Αλεξανδρος avatar
        Αλεξανδρος @ Master 07/09/2012 14:02:29

        Πραγματι οπως ειπε ο Αειμνηστος ειμαστε απεραντο φρενοκομειο....και οπως ειπε και ο αγκαλιτσας που τον διαδεχτηκε Εθνος αναδελφον...αντι να λυπαστε που ως χωρα και εθνος βυθιζμομαστε στο βουρκο χαμογελατε χαιρεκακα και στα ορια του ρατσισμου για την καταντια του ΄΄αντιπαλου΄΄....τελικα ειναι ιδεολογικη η αντιπαραθεση σας ή οπαδικη τυπου ΟΣΦΠ - ΠΑΟ....?

  12. πολιτης avatar
    πολιτης 07/09/2012 11:25:02

    ο φιλος κρητικος θα μου επιτρεψει να μη συμφωνησω μαζι του σε ολα οσα γραφει εκτος απο την 9η παρατηρηση του. για ολα τα δεινα του ευθυνεται αυτος και μονον αυτος.
    επιπλεον εχει και αλλο ενα μεγα λαθος διαπραξει...υπηρξε πρασινοφρουρος επι σειρα ετων και απο αυτους που εφεραν τον γαπ στη διακυβερνηση της χωρας που μας εστειλε στον πατο.....
    να παει στον γιωργακη, στον βενιζελο, στον τσοχατζοπουλο, τσουκατο,μαντελη κλπ και στη κλαδικη να του δωσουν απο τα κλεμενα να τον σωσουν στην προσπαθεια του να μπει κι αυτος στο πανθεον των κονομημενων......

  13. Γιώργης Α. avatar
    Γιώργης Α. 07/09/2012 12:02:12

    Σεντιμενταλιτέ αρλούμπες γράφεις , ώ συντοπίτη Εμμανουήλ Βιτώρε , κάτοικε Ηρακλείου και υπάλληλε του Βενιζελείου Νοσοκομείου.
    Τόσα χρόνια δεν έβλεπες τίποτα; Ή σε βολευαν ορισμένα πράγματα;
    Ήσουν στα 5 μετρα από αυτόν που έδωκε τα κλειδιά στους ξένους; Άμε δα να του γυρεύγεις δανεικά.
    Τι διακυρύττεις οτι δε θα αυτοκτονήσεις; Αυτό είναι προφανές. Αφού ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΟΥ εμποδίζοντας άλλους να εργαστούν. (Για να μη σκεφτώ πονηρά...)
    Ηνοιξες σε εγκαταλλελημένο χωριό του Ηρακλείου Ταβέρνα; Και κόστισε τοσα; Μήπως έπαιζε καμια επιδότηση; Γιατί πως να δουλέψει η ταβέρνα έτσι, μόνο με τους τουρίστες και τους περαστικούς;
    Η γυναίκα δε δουλεύει;
    Πήρες Δανειο και σου έδωσαν ξανά δάνειο για να ξεπληρώσεις, όλοι αυτοί; Και πόσα πήγε η δόση;
    Ε τόσες ιδιωτικές επιχειρήσεις εκλεισαν, όπως όλοι έτσι κι εσύ... και χωρίς μισθό back up.
    Δε φαντάζομαι να τους ξαναψήφισες στις επόμενες εκλογές; Θα πήγες παραδίπλα με τος άλλους στο Συριζα...
    Καποια στιγμή θα πρέπει το προφανές να επιστρέψει στον τόπο του.

  14. Δράκουλας avatar
    Δράκουλας 07/09/2012 12:27:59

    Τι να πω, συγχαρητήρια στους σχολιαστές για την ανθρωπιά τους.

  15. Χρηστος avatar
    Χρηστος 07/09/2012 13:14:09

    Βλεπω η τακτικη διαιρει και βασιλευε καλα κρατει. Ο ανθρωπος αναλυει με νουμερα ποιο ειναι το προβλημα ισως εκατονταδων χιλιαδων Ελληνων και εσεις του λετε οτι δεν σε λυπαμαι επειδη εισαι κρητικος, πρασινοφρουρος και αλλα τετοια. Ολοι οι ευκαταστατοι πια στο Antinews βρισκονται? Δεν εχετε κανενα προβλημα πια ΟΛΟΙ εσεις? Δεν εντοπιζεται το προβλημα που ειναι καθαρα βιοποριστικο για τον ανθρωπο και σας απασχολει τι ψηφισε η τι θα ψηφισει. Ειλικρινα σας λυπαμαι.
    Μπραβο τουλαχιστον που δεν θα τα παρατησει. Δεν με παραξενευει που ακομα και τωρα που τα πραγματα φτανουν προς το τελος οι Ελληνες δεν ειναι ενωμενοι. Παντα ειχαμε προβληματα σαν λαος.

  16. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 07/09/2012 13:14:34

    1. Οι επιχειρήσεις κάπου κάπου αποτυγχάνουν κι'όλας....
    2. Το κράτος επιδότησε άρα έχασε και αυτό ποντάρωντας σε σένα...
    3. Τα δάνεια τα πήρες από τα δημόσια ταμεία επικαλούμενος ψεύτικες ανάγκες...
    4. Όταν κατέθεσες το φάκελο πλήρωσες (σίγουρα) και γρηγορόσημο...
    5. Το αφορολόγητο μειώθηκε για όλους...ακόμα και για αυτούς που δεν επιδοτήθηκαν...
    6. Εάν η επιχείρηση πετύχαινε θα κέρδιζες μόνο εσύ. Την αποτυχία της την πληρώνουμε όλοι. Αυτή είναι η πράσινη επιχειρηματικότητα. Με ξένα κόλυβα κηδεία..Αυτόν τον σοσιαλισμό πάγωσε ο Καραμανλής και τον κατηγορούσατε ότι δεν κάνει ανάπτυξη. Ποιά ανάπτυξη; Την ανάπτυξη των δανεικών; Αυτά τα φαινόμενα η Ν.Δ ποτέ δεν τα καλλιέργησε.
    7.Τέλος πρέπει να παραδεχτούμε ότι εσύ ενήργησες για να καλυτερεύσεις το μέλλον σου και δυστυχώς έπεσες στη φάκα των απίθανων σοσιαλιστών ινδαλμάτων σου. Ξεκίνα από εκεί. Τα εμπόδια στη ζωή έρχονται και πρέπει να μαθαίνουμε. Αποκήρυξε το σοσιαλισμό και άσε τη Ν.Δ και τη ΔΗΜΑΡ...Το μόνο που κάνεις είναι να διυλίζεις τον κώνωπα...

  17. Διoγενης avatar
    Διoγενης 07/09/2012 14:51:09

    "Ήλθε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ του οποίου μέλος ήμουν και οπαδός και ένθερμος υποστηρικτής καθώς και του ιδίου του προέδρου, Γεωργίου Παπανδρέου[...]"

    καληνυχτα σας κυριε. δεν δικαιουστε να ομιλειτε

  18. greg avatar
    greg 07/09/2012 15:49:21

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΑΝ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ , ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΓΑΠ
    ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ

  19. Ίωνας avatar
    Ίωνας 07/09/2012 19:37:26

    Τελικά κακώς βγήκε ο Κρητικός πρασινοφρουρός και είπε ότι είπε. Για να κατανοήσουμε το πρόβλημα πρέπει να βγει ένας εφοπλιστής και να πει ότι δεν θα μας κάνει την χάρη να αυτοκτονήσει.Μάλλον μερικοί από εμάς δεν πάμε καθόλου μα καθόλου καλά.Το μόνο που έχει μείνει είναι να φωνάζουμε ότι όλα είναι εντάξει όταν θα πεθαίνει από πείνα κάποιος δίπλα μας και να παρακαλάμε να συνεχιστούν οι μεταρρυθμίσεις όλα είναι τέλεια το είπε και ο Σόιμπλε.

  20. Αλεξια avatar
    Αλεξια 07/09/2012 23:51:09

    Συγγνωμη αυτα εχει η επιχειρηματικοτητα.ΡΙΣΚΟ!!!!πηραμε ολοι δανεια ν ανοιξουμε ταβερνες;;;;οχι βεβαια!!!δεν φτανει που εχεις και το μαξιλαρακι του δημοσιου να βγαζεις καποια υποτυπωδη χρηματα,τωρα τι θες;ν απολογηθει το κρατος επειδη δεν πετυχε το μαγαζι σου;;;ελα χριστε στον τοπο σουυυυ!!!!!!

  21. Γεωργία avatar
    Γεωργία 08/09/2012 09:25:03

    Μανωλιό σαν επιχειρηματίας, δεν έκανα μπίζνα με ξένα κόλυβα. Αλλά δεν φταις εσύ, αλλά αυτοί που άφησαν τις τράπεζες ασύδοτες και τον δανειολήπτη απροστάτευτο.