#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2010 00:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Δεν θέλουμε ένα πρωθυπουργό που θα κλαίει"


«Κόντρα» σε επίπεδο κοινοβουλευτικών εκπροσώπων του κυβερνώντος κόμματος (Χρ. Παπουτσής) και των κομμάτων της αντιπολίτευσης, πυροδοτήθηκε όταν ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ Κώστας Μαρκόπουλος, χαρακτήρισε την κυβέρνηση «κυβέρνηση - ανεμόμυλο που αποφασίζει κατά πως φυσάει ο άνεμος και λέει ψέματα".
Όταν δε ρώτησε αν αληθεύουν εκείνα που γράφονται στον Τύπο ότι είπε ο Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ Σ. Ξυνίδης πως θα γίνουν 80.00 απολύσεις τον Ιούνιο και άλλες 300.000 μετά και ότι «ο πρωθυπουργός όταν κοιμάται κλαίει», ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ αντέδρασε έντονα. Ο Χρ. Παπουτσής καταλόγισε στον κ. Μαρκόπουλο ότι επιτελεί δυσάρεστο έργο, υπηρετώντας τις πολιτικές σκοπιμότητες και τον πολιτικό σχεδιασμό της ημέρας της ΝΔ κι ενώ η χώρα βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση με την αποκλειστική ευθύνη της ΝΔ, «έχει το θράσος να αμφισβητεί τον πρωθυπουργό ο οποίος νυχθημερόν αγωνίζεται εντός και εκτός της Ελλάδας, προπαντός για να ξαναθυμήσει στην Ενωση ότι πρέπει να πάρει πρωτοβουλίες προκειμένου να καλυφθεί το κενό της Συνθήκης ούτως ώστε να δημιουργηθεί μηχανισμός υποστήριξης των κρατών - μελών της Ένωσης κι όχι μόνο της Ελλάδας».
«Είναι γραμμένα σήμερα στις εφημερίδες. Απαιτούμε διάψευση. Δεν το πιστεύουμε. Εμείς δεν θέλουμε ένα πρωθυπουργό που θα κλαίει. Θέλουμε ένα πρωθυπουργό με αυτοπεποίθηση, που θα πιστεύει στην κυβέρνηση και στις δυνάμεις αυτού του λαού», είπε ο κ. Μαρκόπουλος. Και πρόσθεσε: «Δεν θέλουμε να παραδοθούμε στο ΔΝΤ. Είναι δαίμονας. Δεν το θέλει ούτε η Ευρωπαϊκή Ένωση. Η κυβέρνησή σας άνοιξε τη χαραμάδα για το ΔΝΤ. Εσείς το φέρατε εδώ και διαπραγματεύεστε μαζί του. Πείτε επιτέλους την αλήθεια στους πολίτες. Οι πολίτες είναι έτοιμοι να γνωρίσουν την πραγματικότητα. Αρκεί να τους την πείτε».
Με αφορμή το σχέδιο νόμου για τους ημιυπαίθριους,ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της ΝΔ είπε προς τα κυβερνητικά έδρανα πως μπορεί να «έχετε καλή πρόθεση για τη προστασία του περιβάλλοντος, αλλά ό,τι κάνετε εσείς το πρωί, σας τα παίρνει το βράδυ πίσω ο κ. Παπακωνσταντίνου». Είπε επίσης ότι το ίδιο έκανε κι ο κ. Μ. Χρυσοχοϊδης: «υπέγραψε το C-4I ο κ. Βούγιας πήρε την υπογραφή πίσω ο υπουργός».
http://online-pressblog.blogspot.com/2010/04/blog-post_4167.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greenhorses avatar
    Greenhorses 23/04/2010 00:06:31

    Γιωργάκης Καίλας.

  2. Maya avatar
    Maya 23/04/2010 00:22:17

    http://www.youtube.com/watch?v=kvnUUpn913w

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/04/2010 00:25:47

    Gia th foukariara th mana mou

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/04/2010 00:27:48

    Κλαψομ---ης μας προέκυψε.

  5. n Georgiopoulos avatar
    n Georgiopoulos 23/04/2010 01:32:04

    ο κ. Μαρκόπουλος. Και πρόσθεσε: «Δεν θέλουμε να παραδοθούμε στο ΔΝΤ. Είναι δαίμονας. Δεν το θέλει ούτε η Ευρωπαϊκή Ένωση

    Μα καλα σοβαρολογει. Στον μηχανισμο στηριξης ειναι με ευρωπαικη συμφωνια το ΔΝΤ. Ελεος!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ n Georgiopoulos 23/04/2010 12:49:14

      Και ύστερα ξυπνήσαμε?

  6. trellakias avatar
    trellakias 23/04/2010 10:31:55

    Ρε παιδιά όλοι εκείνοι οι περισπούδαστοι αναλυτές που έγραφαν οχετό για την κυβέρνηση Καραμανλή (με τα τρομερά λάθη, αλλά κανένα ΨΕΜΑ)και μας έλεγαν για την αλλαγή του πολιτικού σκηνικού υπό τον μέγα ποδηλάτη, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ;
    Χάθηκαν έτσι ξαφνικά θαμπωμένοι από τον φιλέλευθερο σοσιαλισμό....της Θάτσερ, συγνώμη jefrey ήθελα να πω!!!
    Υπομονή "ήρθε το τέλος" της χώρας όπως την ξέραμε και όλων των "ταγών" που θέλουν να μας "σώσουν". Στα τσακίδια να ησυχάσουμε!!!!!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ trellakias 23/04/2010 10:46:30

      Αυτοι τωρα γραφουν οτι για ολα φταιει ο Καραμανλης επειδη ειχε μεγαλο ελλειμμα το 2009 - που οταν δημιουργειτο το ελλειμμα αυτο οι ιδιοι ακριβως φωναζαν για την "αναλγητη κυβερνηση" που δε δινει και αλλα (δηλαδη ζητουσαν ακομη μεγαλυτερο ελλειμμα) και εκθειαζαν τους "εξεγερμενους" που διαμαρτυρονταν γιατι "σκοτωνουν τα ονειρα μας".

    • rs avatar
      rs @ trellakias 23/04/2010 17:23:17

      Έχει χαθεί πλέον κάθε έννοια μέτρου και στοιχειώδους νηφάλιας σκέψης.
      Χωρίς να είμαι κανένας από "αυτούς" που ψάχνεις νομίζω πλέον οτι το θράσος έχει περισσέψει!
      Αυτός που κάνει τρομερά λάθη, ονομάζεται ΑΣΧΕΤΟΣ και κακώς κάνει την όποια δουλειά. Αν συνεχίζει να την κάνει ΔΟΥΛΕΥΕΙ τον κόσμο και κακώς πληρώνεται (το όποιο αντίτιμο).
      Το άν δεν λέει ΨΕΜΑΤΑ (λέμε και καμιά βλακεία να περάσει η ώρα) δεν μετράει καθόλου.
      Και δεν μου λές πώς λέγεται το κυβερνώ αλλά δεν παραδέχομαι ότι δεν σκαμπάζω; Έντιμη εξήγηση;
      Τέτοιους εργαζόμενους να έχεις στην δική σου επιχείρηση.

      • trellakias avatar
        trellakias @ rs 24/04/2010 11:24:10

        Ξέρεις φίλε ΑΛΑΝΘΑΣΤΕ συγνώμη, και μην τσιμπάς τόσο εύκολα! Σκέψου λοιπόν φίλε πως οτι και αν λέμε θα καταλαβαίνεις πως σε μία διακυβέρνηση από το οποιοδήποτε κόμμα θα γίνονται λάθη, εκτός κι αν αυτός που θα κυβερνάει είσαι ΕΣΥ που είπαμε πως είσαι ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ! Να πούμε δε πως φίλε μου ΑΛΑΝΘΑΣΤΕ, ΕΞΥΠΝΕ, ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑ, Επιχειρηματία, στην πολιτική ζωή υπάρχουν και στιγμές που δουλεύεις για το κοινωνικό καλό, όπως θα πιστεύω ότι αναγνωρίζεις ότι έκανε η κυβέρνηση Καραμανλή, αφού όπως δηλώνεις δεν είσαι από αυτούς που μίλαγαν και εκθίαζαν την σοσιαλιστική σκέψη του ανικανότατου μέγα κοπηλάτη, και τώρα ανήκουν στο γνωστό κίνημα των κοψοχέρηδων! Τώρα για θράσος και τις γνωστές "κορώνες" "Και δεν μου λές πώς λέγεται το κυβερνώ αλλά δεν παραδέχομαι ότι δεν σκαμπάζω; Έντιμη εξήγηση;" να σου θυμίσω πως πολύ απλά το ρητό που σε εκφράζει απόλυτα:
        "Ευχαριστώ τον Θεό που με έκανε ΕΞΥΠΝΟ, ΟΜΟΡΦΟ, &....... ΜΕΤΡΙΟΦΡΩΝ"

  7. δδ avatar
    δδ 23/04/2010 11:12:06

    Ακριβως ψυχραιμία, εχουν τις ίδιες αν οχι μεγαλύτερες ευθυνες. Δεν βλέπετε πως οι ρουφιανοδημοσιογραφοι των δελτιων μιλανε για καταρευση του πολιτικου συστήματος και ευθυνες και βγαζουν τον γλοιωδη ρόλο έξω.
    Οπως καποιος άλλος ειχε γραψει πρεπει ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ δδ 23/04/2010 11:42:24

      Aκριβως.Ατομο του δημοσιογραφικου χωρου που ΠΡΙΝ τις εκλογες ελεγε για λεφτα που υπαρχουν,κοινωνικη αναλγησια,αναγκη αυξησεων κλπ και τωρα μιλα για την "αναγκαιοτητα" του ΔΝΤ ειναι πολιτικος απατεωνας.

      • nick avatar
        nick @ ψυχραιμια 23/04/2010 11:52:03

        Παιδια,γραψτε και κανενα ονομα....Ας αρχισουμε να τους ξεφτιλιζουμε και επωνυμως......

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ψυχραιμια 23/04/2010 11:53:37

        Nick,
        Είναι μεγάλος ο κατάλογος!
        Καλύτερα να αρχίσουμε τις εξαιρέσεις!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 23/04/2010 12:11:19

        Μπορουμε να τους αναφερουμε και περιγραφικα π.χ. ΟΛΟΙ οι δημοσιογραφοι του MEGAλου καναλιου.Ολοι,all of them,tous και κυριως οσοι πριν δυο χρονια θεωρουσαν για μηνες κυριο ζητημα της χωρας το DVD του Ζαχοπουλου.
        Αλλη μεγαλη κατηγορια οι φωστηρες -γνωστοι και μη εξαιρετεοι-που ενω μαινοταν η μεγαλυτερη οικονομικη κριση μεταπολεμικως θεωρουσαν μειζον ζητημα τα ελωδη βοσκοτοπια του Βατοπεδιου.

  8. El Gekko avatar
    El Gekko 23/04/2010 11:52:29

    Είναι απλό, δεν γυμνάζεται πλέον καθημερινά με αποτέλεσμα να αυξηθεί η συναισθηματική του φόρτιση και πλέον κλαίει στον ύπνο του.
    Αν αρχίσει όμως να παίζει τα βράδια PlayStation λογικά θα κοιμάται βαριά, άρα δεν θα κλαίει.
    Την άλλη μέρα βέβαια θα αισθάνεται κουρασμένος, θα βαριέται, το χρεός θα πάει 200% του ΑΕΠ, θα προκυρήξει εκλογές και ... μετά θα έχει όλο το χρόνο να γυμνάζεται και η ψυχολογία θα επανέλθει !!!