#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/06/2013 16:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γόρδιος δεσμός" ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων



Να μας το θυμηθείτε. Ο Ενιαίος Φόρος Ακινήτων θα γίνει το σίριαλ του καλοκαιριού καθώς η εξίσωση είναι πολύ δύσκολη για να λυθεί και κάθε πρόταση που θα κατατεθεί σίγουρα θα έχει αδικημένους.

Παρά το γεγονός ότι υπάρχει δέσμευση στην τρόικα να οριστικοποιηθεί ο φόρος για το 2014 μέσα στον Ιούνιο, τα προβλήματα είναι εξαιρετικά δυσεπίλυτα με αποτέλεσμα όλες οι επιτροπές και οι συσκέψεις που γίνονται να μην μπορούν να βγάλουν άκρη.

Τόσο χθες στην εσωτερική σύσκεψη υπό τον Γ. Στουρνάρα όσο και σήμερα η μόνη λέξη που βγήκε ως αποτέλεσμα ήταν μία «ναυάγιο». Δε μπορούν να συμφωνήσουν με τίποτε τα τρία κόμματα και δυστυχώς θα υπάρξει πρόβλημα για την κυβέρνηση το οποίο πρέπει να λυθεί γρήγορα προτού «πάρουν φωτιά τα τόπια».

Το αδιέξοδο προκύπτει από το γεγονός ότι οι εξαιρέσεις που σχεδιάζονται ή οι λιγότεροι φόροι για ορισμένους δεν οδηγούν στο επιδιωκόμενο αποτέλεσμα, δηλαδή στην είσπραξη 3,1 – 3,2 δις ευρώ.

Η τρύπα που δημιουργείται από την εξαίρεση των κατ’ επάγγελμα αγροτών σε συνδυασμό με το αφορολόγητο 50.000 ή 100.000 που ακούγεται, μπορεί να ξεπεράσει τα 500 εκατ. ευρώ, δηλαδή να εισπραχθούν περί τα 2,5 δις κάτι που φυσικά δεν ικανοποιεί και την τρόικα.

Στο τραπέζι έχουν πέσει διάφορες προτάσεις μεταξύ των οποίων είναι να φορολογηθούν και τα αγροτεμάχια των κατ’ επάγγελμα αγροτών αλλά μόνο όσων έχουν πάνω από 20 στρέμματα. Αυτά να φορολογηθούν με 15 ευρώ το στρέμμα κατά μέσο όρο.

Επίσης, προτείνεται για τα αστικά ακίνητα είτε αφορολόγητο 50 χιλ. ευρώ και συντελεστές από 0,2% ως 2% είτε μηδενικό αφορολόγητο και συντελεστές φορολογίας 0,1% ως 2% για ακίνητη περιουσία άνω των 2,5 εκατ. ευρώ.

Τα περιθώρια στενεύουν και πρέπει να λυθεί η εξίσωση, ειδάλλως θα πρόκειται για επικοινωνιακή και ουσιαστική ήττα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απλή λογική avatar
    Απλή λογική 05/06/2013 17:17:57

    Τα πράγματα κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ απλά και πέρα απο επικοινωνιακά κόλπα.
    Πρώτον εμείς ψηφίσαμε Σαμαρά για πάρα πολύ συγκεκριμένους λόγους.
    Δεύτερον δεν ψηφίσαμε ούτε Δημαρ ούτε Πασοκ.
    Αλλά αδέρφια αν μπει στην οικογενειά μου το δίλημα Σαμαράς ή το σπίτι μου η απάντηση νομίζω ότι για όλους μας είναι αυτονόητη.
    Τώρα αν η ΝΔ και ο Σαμαράς θέλουν να κάνουν χαρακίρι συγγνώμη δεν θα τους ακολουθήσω.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Απλή λογική 05/06/2013 18:20:57

      Πιστεύω ὅτι τό δίλημμα εἶναι περισσότερο,ἡ τρόϊκα ἤ τό σπίτι σου.
      Δέν βγῆκε Πρωθυπουργός ὁ Σαμαρᾶς μέ σκοπό κάποια μέρα νά μᾶς πάρει τά σπίτια.

      • Απλή λογική avatar
        Απλή λογική @ Κυθήριος 05/06/2013 19:59:22

        Όχι σαφώς και δεν βγήκε ο Σαμαράς για να μας πάρει τα σπίτια.
        Αλλά ξέρεις η "εξουσία" είναι άτιμο πράγμα και βάζει "ιδέες".

        • foo yung avatar
          foo yung @ Απλή λογική 06/06/2013 10:38:59

          Όχι βέβαια! Ο ΣΑΜ απλώς βγήκε για να δώσει τα "κλειδιά" στην τρόϊκα και για αυτό φταίει το ΠΑΣΟΚ.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/06/2013 18:22:41

    Είναι ακόμη πιο απλά τα πράγματα. Άνεργοι και έχοντες εισόδημα έως 10000Ε μηδενικό χαράτσι. 10-15 χιλ. 100Ε για κάθε σπίτι, 15-20 χιλ. 150Ε για κάθε σπίτι και ούτω καθεξής. Βάλτε κι έναν συντελεστή αξίας γης ανά περιοχή και τέλος. Σε σχέση με τις 300άρες ή 500άρες για πρώτη κατοικία που έπεσε τα δύο χρόνια μέσω ΔΕΗ, μακράν πιο υποφερτό.

    • Απλή λογική avatar
      Απλή λογική @ Γεώργιος Τ. 05/06/2013 18:58:04

      Ναι λογικό δείχνει αλλά θα συμφωνεί σε αυτό το βαθύ Πασοκ (λέγε με Στουρνάρα) ή
      η ισοπεδωτική αριστερά (λέγεμε Συριζα ή ΚΚΕ)
      ή το ΔΝΤ ή η Τροικα
      οπότε ας μην το ψάχνουμε.
      Εδώ μας άφησαν να ξυλιάσουμε τον χειμώνα με το ακριβό πετρέλαιο έβγαλαν ποιο λίγα απο πέρυσι κανείς δεν λέει "συγγνώμη λάθος " και το βαθύ Πασοκ λέει ότι και του χρόνου θα έχουμε τα ίδια.
      Οπότε άστα αδερφέ δεν βλέπω μέλλον.

      • fe avatar
        fe @ Απλή λογική 05/06/2013 19:02:42

        Να ενημερωσω οτι η ισοπεδωτικη αριστερα δεν συμμετεχει στην κυβερνηση.

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ fe 05/06/2013 19:36:20

          Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω ότι πριν από μερικά χρόνια, όχι πολλά, η προπαγάνδα έλεγε ότι αν έρθει η "ισοπεδωτική αριστερά" στην εξουσία, θα μας πάρει τα σπίτια και τις περιουσίες.
          Τώρα, θα μας τα πάρει ο οδοστρωτήρας της δεξιάς! (και το ΠΑΣΟΚ και η ΔΗΜΑΡ, δεξιά είναι. Δεξιότατη!!)

        • Απλή λογική avatar
          Απλή λογική @ fe 05/06/2013 19:54:57

          Ναι δίκιο έχεις αν και πολλές φορές τα επιχειρήματα της ισοπεδωτικής αριστεράς είναι ένα καλό "άλοθι".
          Οπότε αν βγάλουμε αυτό νομίζω ότι στα υπόλοιπα συμφωνείς και εκεί είναι η ουσία.

  3. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 05/06/2013 20:23:19

    ...ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος...(Λουκιανός : Νεκρικοί Διάλογοι).Υπερφορολόγηση και επιδόματα(μισθούς/συντάξεις )=? .Προφανώς και λεφτά υπάρχουν και το γνωρίζει κι ο κ. Στουρνάρας και οι εμπλεκόμενοι. Αυτά δεν αγγίζονται ,όμως ,απλώς, προστατεύονται με ν/θ και ευεργετικές δ/ξεις, πάντα(: βλ. μεγάλους και μικρούληδες : κάθε λογής ελεύθερους επαγγελματίες με μπλοκάκι ή άνευ, κάθε λογής επιχ/τίες, στελέχη και υ/λ όλων των ανωτέρω,"μισθωτούς δημ. (στενού και ευρυτερου τομέα)", φορο-οφειλέτες/φοροφυγάδες και υποστηρικτές όλων των ανωτέρω).Μήπως ,τελικά είναι χειρότερη ΚΑΤΑΔΙΚΗ να είσαι ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ και ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟΣ με εξασφαλισμένο καλό ή και υψηλό επίπεδο (παρά την "όποια " χασούρα" λόγω κρίσης)και να είσαι αναγκασμένος να στρέφεσαι στους προς εξόντωση πλέον και ήδη εξαθλιωμένων , όχι στο όνομα και στο γένος ,Ελλήνων αλλά στην ΠΑΙΔΕΙΑ (...),προς αναζήτηση νέων ισοδύναμων (φόρων-περικοπών); Και παράλληλα να ασκούν οι ανωτέρω και φιλανθρωπικό(κοροϊδευτικό επί της ουσίας...) έργο μετά από ΣΚ και εξορμήσεις σε ιδιωτικές και μη βίλλες ή πλαζ και χωρίς συνωστισμό;

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 05/06/2013 21:26:14

      Υ.Γ. κ.Πρόεδρε, πιστέψαμε και πιστεύουμε σε εσάς.

  4. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 05/06/2013 20:37:27

    Προσεχως φορολογιστε και τον ΑΕΡΑ που θα αναπνεουμε.........δυστυχως αλλα περιμεναμε απο τον Α.Σαμαρα και αλλα βλεπουμε.....Εχουμε χασει την ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ αν το πηρατε χαμπαρι, γιατι δεν μπορουμε να περασουμε πλεον τιποτα σαν κυβερνηση χωρις την εγκριση της τροικα(π.χ.φπα εστιαση). Βεβαια η κυβερνηση ειναι τοσο ΑΤΟΛΜΗ που ουτε τον οργανισμο της.....κωπαιδας δεν μπορει να καταργησει, γιατι εκει καποια παλαια......πελατακια ακομη τα παιρνουν. Δεν θα αναφερθω βεβαια στους ΑΓΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΜΑΣ.........που εχουν ιερο σκοπο. Η ΣΥΝΤΑΓΗ πλεον για καθε ΤΡΥΠΑ ειναι ευκολη, φορολογηστε οτι κινειται και οποιον παρει ο χαρος.........Πρωτιστος στοχος να μην.......πειραξουμε τα μπουμπουκια απο τις λιστες και τις μεγαλες περιουσιες. Αυτο και αν ειναι μεγαλο story.

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/06/2013 21:10:58

    Δεξιό κόμμα που τα βάζει στην Ελλάδα με την ακίνητη περιουσία και ειδικά με τους μικροϊδιοκτήτες, βαδίζει σε δρόμο αυτοκτονίας. Απλά τα πράγματα....

  6. helios avatar
    helios 05/06/2013 21:16:07

    μα αν δεν μας ξεσκίσουν σε χαράτσια και φόρους πως θα συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε τα ελλείμματα διαφόρων φορέων μεταξύ άλλων και του τραμ,του πιο αποτυχημένου, ζημιογόνου και χρεοκοπημένου μέσου:

    ''Τη στιγμή που μιλάμε για αναδιάρθρωση των ΔΕΚΟ συγκοινωνιών, με το ΤΡΑΜ να σχεδιάζεται ότι θα συγχωνευθεί με το Μετρό και τον ΗΣΑΠ, το δημόσιο δαπανά κολοσσιαία ποσά για την ΤΡΑΜ Α.Ε.» σχολιάζει στο Capital.gr o Αναπληρωτής καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών, κ. Ευάγγελος Ματσούκης.

    Όπως είχε παλαιότερα δηλώσει, το κόστος μεταφοράς επιβατών με ΤΡΑΜ είναι υψηλότερο ακόμη και εάν η μεταφορά τους πραγματοποιούνταν με ταξί.''

  7. panos avatar
    panos 05/06/2013 22:17:45

    Πως θα διατηρηθει το πελατειακο κρατος;..Φοροι για τα παντα εις διπλουν για να μπορουν οι αποτυχημενοι πολιτικοι να κρατανε στο απυροβλητο το χρεωκοπημενο Δημοσιο κι αντι να κλεινουν αχρηστους οργανισμους να ιδρυουν κι αλλους..Ο επικεφαλης τους ανακοινωσε την ιδρυση εταιρειας υδρογονανθρακων προκειμενου να βολεψουν κι αλλους πελατες τους και διαφορους αποτυχημενους πολιτευτες..Ο σωζων εαυτω σωθητω γιατι ο Τιτανικος στο τελος βουλιαξε..

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 06/06/2013 01:03:36

    Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΗΣ που έχει ανακοινωθεί στον τύπο. ότι θα λειτουργήσει σε τρεις μήνες, τι ακριβώς είναι;
    Πόσο σχετίζεται με τους απλήρωτους φόρους ακινήτων; ...εκεί θα πηγαίνουν όσα ακίνητα κατάσχονται, λόγω αδυναμίας καταβολής φόρων;

  9. Πετράν avatar
    Πετράν 06/06/2013 09:37:19

    Δεν έχουμε άλλα λεφτά για άλλα μέτρα, για άλλους φόρους, δεν υπάρχει σάλιο μας τα έχετε ισοπεδώσει όλα. Να βάζει φόρους σε τσιγάρα, τρόφιμα, ακίνητα, αμάξια κτλ μπορεί να το εφαρμόσει/προτείνει και ο πρωτοετής σπουδαστής του ΤΕΙ λογιστικής. Θέλουμε εφαρμόσιμα μέτρα, μείωση του ΦΠΑ σε όλα για να μπορέσει να ανασάνει η αγορά. Να βάλουν φόρο στις πέτρες και στα γαιδουράγκαθα του χωριού μου καταντά γελοίο!

    • foo yung avatar
      foo yung @ Πετράν 06/06/2013 10:42:45

      Πρόβλημα σου. Να βρεις λεφτά!

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ foo yung 06/06/2013 15:48:54

        Αστο φιλε ...''κουνγκ-φου''. Πρωτα διαβασε κανα βιβλιο της Ναομι ...Καμπελ και μετα ελα να μας προτεινεις λυσεις. (και με Εmporio Armani πουκαμισακι χτες Alex Tsipras στη Χαλκιδικη, ειναι τρεντυ το αγορι μας...)

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 06/06/2013 11:49:38

    Τα εχουμε πει 100 φορες...

    ---Το αφορολογητο οριο πρεπει να ειναι το λιγοτερο 150.000 Ευρω για τα αστικα ακινητα. Μετα απο εκει, ο πρωτος φορολογικος συντελεστης να ειναι 0,1%, για μεχρι τις 300.000 Ευρω ακινητη περιουσια, και ανα 100.000 να ανεβαινει κατα 0,1%.

    ---Οι Αντικειμενικες Αξιες στις αστικες περιοχες της Αττικης και στις πρωτευουσες των Νομών της Χώρας πρεπει να πεσουν τουλαχιστον 30% , αφου ειναι τραγικα υψηλες. πχ 1.500-1.600 Ευρω σε αστικες περιοχες οπου οι πωλησεις γινονται στα 1.100 ευρω και κατω.

    ---Απ τη αλλη, σε καποιες περιοχες εκτος σχεδιου και μερικες περιαστικες περιοχες πρεπει να ανεβουν 30% , αφου ειναι σε αστειες τιμες πχ 700 Ευρω ανα τ.μ ενω η εμπορικη τους αξια ειναι στα περιπου 1.000 Ευρω και ανω. Πρεπει να διορθωθει αυτη η αδικια, που υπαρχει εδω και χρονια.

    ---Προφανως πρεπει να φορολογηθει εστω και λιγο, οτιδηποτε εχει να κανει με ακινητη περιουσια , και να μην την πληρωνουν ΜΟΝΟ τα κοροιδα που κατεχουν αστικα ακινητα. Οπως ενα αγροτεμαχιο μπορει για μια σεζον να μην αποδιδει τιποτα στον ιδιοκτητη, ετσι και ενα διαμερισμα μπορει να ειναι αδειο και να μην αποδιδει τιποτα, αλλά παρολα αυτα φορολογειται. Μια μικρη φορολογηση ολιγων δεκαδων Ευρω ειναι εφικτη.

    --Προφανως πρεπει να γινει καποια μειωση του φορου ΑΚΙΝΗΤΩΝ σε ανθρωπους που εχουν πολυ μικρο ΕΙΣΟΔΗΜΑ δηλαδη ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10.000 Ευρω (αν εχουν μια ακινητη περιουσια σε λογικα πλαισια, δηλαδη κατω απο 700.000 Ευρω αφου μετα μιλαμε για σχετικα μεγαλη περιουσια).

    --Τα εξοδα συντηρησης των ακινητων θα επρεπει να αφαιρουνται σε ΜΕΓΑΛΟ ποσοστο απ το εισοδημα που προκυπτει απ αυτα, αφου ετσι θα καταπολεμουσαμε και τη φοροδιαφυγη μια που οι ιδιοκτητες θα ζητουσαν αποδειξεις απ τα συνεργεια επισκευων, πραγμα που τωρα ΔΕΝ συμβαινει...

    --Το να εχει καποιος ακινητη περιουσια ΔΕΝ σημαινει οτι εχει και ικανοποιητικα εσοδα απ αυτην. Επειδη ασχολουμαι χρονια με τα μεσιτικα, οι περισσοτεροι ιδιοκτητες οποια εσοδα εχουν πηγαινουν σε >> φορους , επισκευες, και φεσια...

  11. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 07/06/2013 16:40:07

    Αφορολόγητη η πρώτη κύρια κατοικία έως 130τμ με αντικ. αξία έως 200χιλ. και εισόδημα έως 50χιλ ευρώ με 3 προστατευόμενα μέλη
    2. Αφορολόγητη η πρώτη κατοικία έως 180τ.μ. με αντικ.αξία έως 280χιλ. και εισόδημα έως 80χιλ. με 4 και έως 7 προστατευόμενα μέλη
    3. Αφορολόγητη η πρωτη κατοικία έως 250τ.μ. με αντικ. αξία έως 320χιλ. και 8 έως12 προστατευόμενα μέλη.
    Για τις ανωτέρω περιπτώσεις αφορολόγητη μία κατοικία δευτερεύουσα ως εξοχική με αντικ. τιμ. έως 200χιλ. ή αντίστοιχο οικόπεδο -χωράφι εντός ή εκτός.
    4. Αφορολόγητη η πρωτη κατοικία έως 80 τμ χωρίς προστατευόμενα μέλη και εισόδημα ετήσιο έως 25χιλ.
    Αφορολόγητα όλα τα ΙΧΕ ο/χ άνω της 15 ετίας και μέχρι 2000κ.ε.
    Όλα τα οικόπεδα έως 500τμ, αγρ/χια έως και 50στρ. καθε παραπανω τμ και στρ. να φορολογηθούν κλιμακωτά ανάλογα με περιοχή,παραθαλασσιο,ορεινό κ.τ.λ. )και να μην φορολογηθούν εάν δεν απέφεραν ΚΑΝΕΝΑ ΕΣΟΔΟ επί μία συνεχή 10 ετία και πλέον .Αγροτ/χια εκτός νομού και έως 50 στρ. : σχεδίου , ορίων οικισμού,ζώνης άγονα , ακαλλιέργητα εφ'όσον δεν ήταν κατά την τελευταία δεκαετία και πλέον και δεν επιδοτήθηκαν-δαν/καν για κανένα λόγο και δεν ήταν ΠΡΟΣΟΔΑ να μην φορολογηθούν.
    Να φορολογηθούν όλες οι στρεμματικές εκτάσεις ενοικιαζόμενες άνω των τριών ετών με χαμηλά μίσθια οι οποίες σαφώς και αποφέρουν κέρδη από παραγωγή (...) Ο φόρος να επιμεριστεί στον ενοικιαστή /επιχ/τία είτε είναι φυσικά ή είναι νομικά προσωπα. Έλεγχος περί παραγωγής και διαθέσής της γίνεται άνετα από αρμόδιες υπηρεσίες .Π.χ. : Αποτελούν επιχ/ση τα 50 στρεμ. νοικιασμένη έκταση με 2000 ρίζες ελιές. Οι αρμόδιοι φορείς γνωρίζουν ανάλογα με τη χρονιά ,καιρικές συνθήκες ,ασθένειες κ.α. και τιμή φροντίδας -συντήρησης -εργατικά - διαθέσης καρπού,πυρήνα κ.τ.λ.τα έσοδα του κάθε επιχειρηματία που δεν είναι το κύριο επάγγελμά του :αγρότης.Αποδοση ή μη φαίνεται σε μία πενταετία καθαρά και ειδικά κατά τη διαρκεια της κρίσης : καταθέσεις τραπεζικές εντός εκτός , αμοιβαία , μετοχές και ομόλογα ,κατοικίες, ,ο/χ ...............
    Αφορολόγητα ΜΟΝΟ όλα τ'αγρ/χια εντός και εκτός σχεδίου μέχρι 50 στρ. και ΜΟΝΟ των κατά κύριο επάγγελμα αγροτών και ΟΧΙ των φυσικών ή νομικών προσώπων,με καθορισμένα ποσοστό εισ/τος από αγροτική παραγωγή) . Και εφ'όσον βέβαια αυτες οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις ανταποκρίνονται στα καταχωρημένα αντίστοιχα φορ/κά στοιχεία του αγρότη και τα αγροτικά μητρώα και επιδ/σεις -δανειδ/σεις. Κάθε στρ. παραπάνω να φορολογείται με συμβολικό φόρο εφ'όσον δεν καλλιεργείται ,δεν ενοικιάζεται ως βοσκότοπος κ.τ.λ.
    Όποια δε ακίνητα που κατά την τελευταία 10ετία και πλέον απέφεραν και οποιοδήποτε έσοδο να φορ/θούν κλιμακωτά .