#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2012 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γυναίκα με Θ Κεφαλαίο": Θεά…

(Αφήστε τον Ελύτη και πιάστε τον ... Κουράκη)



Η παραλία ενδείκνυται για ανάγνωση. Ιδίως μικρών πονημάτων. Και η συμβουλή μας είναι η εξής:

Ξεκολλήστε επιτέλους από τον Ελύτη, αφήστε σπίτι την «καταραμένη» «Αμοργό» του Γκάτσου, αγνοήστε  προσωρινά τον Καβάφη, τον Σεφέρη, τον Ρίτσο αλλά και την Κική Δημουλά και απολαύστε τις όψεις της ωμής πραγματικότητας, από τι ς οποίες  εμπνέονται οι σύγχρονοι ποιητές (Τάσος Κουράκης, «Ιερωτικόν» (2009- εκδόσεις «Ιανός»)

Η 3η μεταπολεμική ποιητική γενιά ή γενιά του “70, χαρακτηρίζεται από τεράστιο πλούτο στην έκφραση και φρεσκάδα στη γλώσσα.

Η μαχητική πολιτική δραστηριότητα δεν εμποδίζει τον ποιητή να εκφράσει τις μύχιες ανθρώπινες σκέψεις του, τον οίστρο και την ιερότητα των προσωπικών στιγμών:

 

Tης γραφής

 

 Η μελάνη που τοξεύει τις λέξεις δεν θα συναντηθεί ποτέ με τα υγρά του

κολποφαλλού. Κι όμως και τα δύο στοχεύουν στο φθαρτό.

Της θέωσης

Αυτό πια δεν είναι λόγος

Είναι βιωματική σύλληψη

Σε σπηλιά της Πάτμου

                    

ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

 

Δεν ήταν το ερωτικό

Κείνη τη στιγμή ήταν το ι ε ρ ω τ ι κ ό ν

Του τέλους

Και να ’πρεπε να ’ρθουνε τόσο μακριά για να

Ακούσει ο ένας τη φωνή του άλλου

Λες και διάλεξαν να φορέσουν θάνατο για να

Βρεθούνε μαζί στον παράδεισο

Δαχτυλομπογιές

Εγώ σκυφτός -καθώς μπρούμυτα-

δαχτυλοαφώ το σώμα της στη μαύρη κάμαρη

Λευκό μπαστούνι ο φαλλός μου

Χτυπάει την πόρτα του

αμετάκλητου

Τυφλώνομαι από το φως του

 

Ορώ

 Και...

Εκείνη κραύγασε:

Στάζω γυμνή και ανήμπορη να κλάψω

με το λαιμό σπασμένο

στα δόντια η λέξη ματώνει

σαν τα έμμηνα της παρθένας που απορεί

Πότε ο κόσμος θα σκάσει στην πυροστιά

Σαν κάστανο

Πότε η βία δεν θα κουλουριάζεται σαν οχιά

Στη βάλανο

 

Ανέστια

Όταν τα γρανάζια της

μαζικής παραγωγής

σπάζουν-από την τριβή της

επανάληψης-

τα δόντια τους

σαν τις ξεδοντιασμένες γριές

πριν το θάνατο

και περιστρέφονται ελεύθερα

ακυρώνοντας τη νόρμα

Είναι τα ματωμένα δόντια

τουρινγκ ή της επανάστασης

 

Ανδρόγυνο

Ενώναμε τα αιδοία μας καταργώντας την εσοχή της και την εξοχή μου

κατακτώντας την παλινόρθωση του ανδρόγυνου

όπου ο άνδρας αποκτά αιδοίο χωρίς εξοχή  και η γυναίκα εσοχή με

πλήρωση

Έτσι που ο άνδρας γράφεται πλέον με Άλφα κεφαλαίο και η γυναίκα με

Θήτα κεφαλαίο

 Όπως λέμε Θεά;

Ωραία τα λέει ο ποιητής. Τελεία.

Απαγορεύονται σχόλια τύπου:

«Τελικά δεν καταλάβαμε τι έγινε στην τελική, του …έκατσε;»

«Πολύ προκαταρκτικό έπεσε ρε παιδί μου... τη μια τυφλώθηκαν, έπειτα έμεινε από λαιμό και μετά έπεσε …πολύ επανάσταση, στο τέλος χάθηκε και η μπάλα με τις εσοχές και τις εξοχές…»

«Θα μου πείτε βεβαίως ότι αν την είχε κατακτήσει, ποιήματα θα καθόταν και θα έγραφε;…»

Σεβασμό στην Τέχνη, παρακαλώ, και στο θάρρος των ποιητών που τολμούν και εκτίθενται.

Σύμπραξη Μ.Ο. - Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2012 16:31:11

    Για να κάθεσαι να διαβάζεις Κουράκη, μάλλον σου λείπουν τα μπάνια μικρέ.
    (Ακούγεται ότι η Σκάρλετ Γ. θα παραθερίσει ινκόγκνιτο στα Ψακούδια της Χαλκιδικής. Να ετοιμάζεσαι).

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Strange Attractor 19/07/2012 17:23:19

      της ...εσοχής και την ...εξοχής το κάγκελο με το ...λευκό μπαστούνι!

  2. Κβάντα avatar
    Κβάντα 19/07/2012 17:25:48

    Η Ποίηση! Θυμήθηκα τα μαθητικά μου χρόνια, Χάρρυ Κλυνν της δεκαετίας του 80!
    Απλά να θυμίσω ότι ο κ. Κουράκης είναι υπεύθυνος για θέματα παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ.
    Μπρος γκρεμός και πίσω... γκόμενες!

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/07/2012 17:37:57

    Χα, χα, χα, χα! έχω κάτι χρονια να δω παρόμοιο. Καταπληκτικό Δαναέ και ΜΟ. Χα, χα, χα, χα! Ποιός Ελύτης. Ο Κουράκης έιναι top που λέμε και στα Ελληνικά...χα, χα, χα!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Νίκος Αργεάδης 19/07/2012 18:10:52

      Να είναι καλά η αφεντιά σου για την ενημέρωση!!! Είδες έπιασε τόπο ηθικέ αυτουργέ!!!

  4. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 19/07/2012 17:38:52

    Άρρωστες ψυχές και υπάρχουν πολλές από δαύτες γύρω μας δυστυχώς.
    Η χαζοελευθεριότητα που την ονόμασαν "ελευθερία"

  5. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 19/07/2012 17:42:03

    Μικρέ και Δαναέ,
    τι ....πήρατε για να ..διαφημίσετε τον ...ποιητή!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Αδέξιος Δεξιός 19/07/2012 17:53:51

      Από τρία αντίγραφα της συλλογής, υπογραμμένα από τον ποιητή!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ tasos1 19/07/2012 18:17:00

        ...Για προσάναμμα φαντάζομαι στο τζάκι, τις κρύες νύχτες του επερχόμενου (το αργότερο εύχομαι χειμώνα)... :-))

  6. Εύα avatar
    Εύα 19/07/2012 18:02:18

    Εεεε..ναι...
    Της γραφής: παρακαλώ, προσέξτε τι μελάνη χρησιμοποιείται..μην την πατήσετε όπως ο ποιητής..
    Αποκάλυψη: απαραίτητα τα γυαλιά ηλίου...
    Ορώ: υπάρχει παρθένα να απορεί;
    Ανέστια: πάμε ξανά στη μανιφακτούρα..
    Ανδρόγυνο: τώρα αν σας πω ότι αυτό που κατάλαβα από το ποίημα είναι ότι αναφέρεται στο σεβασμό τού ενός στον άλλο, θα γελάτε;

  7. Δαναός avatar
    Δαναός 19/07/2012 18:04:48

    Άκου ...λευκό μπαστούνι!!!

    • Εύα avatar
      Εύα @ Δαναός 19/07/2012 18:06:43

      Το χρώμα του μπαστουνιού σε πείραξε;

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ Εύα 19/07/2012 18:16:42

        Ο Δαναός, ως γνωστόν, έχει μαύρο μπαστούνι...
        Επιχρυσωμένο στην άκρη!

  8. Ζυγός avatar
    Ζυγός 19/07/2012 18:09:44

    Αυτό ήταν! Μετά απ΄αυτό θ΄αρχίσω να διαβάζω ποίηση!
    Με συνεπήρε ο λόγος, η γραφή, τα νοήματα, το συναίσθημα ...

  9. tasos1 avatar
    tasos1 19/07/2012 18:15:16

    Τυφλός είναι;

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 19/07/2012 18:15:23

    Του ιδίου. Πιο ώριμο!!!
    Οι άνθρωπος
    Το ορυχείο για χρόνια κλειστό. Η μικρή ομάδα των αρχαιολόγων να
    εισχωρεί στα μυστικά του χωρίς να το έχει ρωτήσει προηγουμένως.
    Μια σπηλιά μετά από ώρες, μακριά από το φως. Στους τοίχους παλάμες
    από ώχρα. Άλλες η μία πάνω στην άλλη και άλλες σε σχήμα ικεσίας δύο.
    Ζωγραφιά, μαγεία, ή κάτι άλλο; Ίσως γραφή. Κι αν ναι, τότε, τί έγραφε;
    Η πιο μικρή της παρέας, μια κόρη 16 χρόνων είπε για τις παλάμες:
    Η μια πάνω στην άλλη σημαίνουν «Οι». Ο συνταξιούχος αρχαιολόγος, ο
    αρχηγός της παρέας, μίλησε για τις παλάμες σε ικεσία και είπε τη λέξη
    «άνθρωπος».
    Οι άλλοι ανασκάλευαν το χώμα. Εδώ έχει σκόρπιους πολύτιμους λίθους,
    είπαν. Ο ποιητής στο βάθος της σπηλιάς άρχισε να γράφει. Την άλλη
    μέρα του είπαν να συντάξει την έκθεση της ομάδας. Τότε έγραψε:

    Προς την αρχαιολογική υπηρεσία
    «Ώχρα Οι άνθρωπος»

    Ήταν που οι δυο τους στα
    έγκατα
    πολύτιμους λίθους στην
    πέτρα
    περιδέραιο στον κύκνο
    λαιμό της
    κι οι παλάμες ώχρα
    στους τοίχους
    αιώνων

    Με αυτή την αναφορά πεπραγμένων η υπηρεσία τον απόλυσε.
    Βγαίνοντας από το γραφείο πήρε το αυτοκίνητό του και πήγε στη σπηλιά
    σαν από μυστική έλξη. Με ένα κερί λιτανείας στο χέρι έφεγγε. Πρώτα οι
    παλάμες ύστερα το χώμα. Με ιδρώτα στο μέτωπο είδε:

    Το βαθούλωμα απ’ τα γόνατα
    κι απ’ τις μικρές της
    φτέρνες

    Τις δικές του λακκούβες πριν 40.000 χρόνια και θώπευσε τις δικές της.
    Σαν να μην είχε λείψει από το χρόνο ούτε ένα λεπτό, ούτε ένα εκατοστό
    γης.
    Τότε και τώρα. Νυν και Αεί

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Δαναός 19/07/2012 18:17:28

      Και εις τους αιώνας των αιώνων! Βρε άει παρέκει...

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 19/07/2012 18:16:35

    “Αχ ερωτευμένος είμαι
    και το μόνο που ζητώ αχ
    μόνο αυτό δεν έχω”
    Οδυσσέας Ελύτης, “To Φωτόδενδρο
    και η Δέκατη Τέταρτη Ομορφιά”

    “Εγώ έχω δει παρθένες κι έχω ανοίξει
    Το χνουδερό τους όστρακο να βρω το μέσα μέρος”
    Οδυσσέας Ελύτης, “Ο Μικρός Ναυτίλος”

    “Μα τούτο το αγόρι πραγματικά δεν μπορεί
    να το σωπάσει κανείς και τίποτα. Από μέσα του
    πηδούνε χείμαροι φωτός και έρωτα.”
    Λιλή Ζωγράφου, “O ηλιοπότης Ελύτης”

    “Το Εγχειρίδιο
    Πέσαν στον ύπνο οι βλάστημοι
    και να, βρήκε το θάρρος
    το φεγγάρι μας να ξεμυτίσει.

    Μίλησε πάλι το βουνό
    ιερές ακατανόητες έλξεις
    από φύλλο σε φύλλο
    το ελαφάκι του νερού
    και η κάππαρη.

    Με το πλάϊ σταματημένα
    και αποκοιμισμένα
    τ’ άλογα πανύψηλα
    και κάτου ως πέρα,
    η μισή κοιλάδα στ’ άσπρα.
    Θάρρος. Τώρα.
    Είναι η στιγμή να βγεις
    Θεέ μου από την αφάνεια.

    Σε λουτήρες μέσα,
    με πλακάκια λεία
    ωραίες γυναίκες γέρνοντας
    μες τους υδρατμούς,
    σημειώνουν την απόκλιση:
    ο πλανήτης φεύγει.

    Θα φανεί το κέλυφος
    γεμάτο τρύπες μαύρες
    και αστραπές και αργά
    θα γυρίσει ο άνθρωπος
    από το μέσα μέρος
    εωσότου ολότελα χαθεί.
    Θάρρος. Τώρα.

    Την ηδονή να σώσω
    κάνε Θεέ μου.
    Δώσε μου το εγχειρίδιο.
    Είναι αγένεια να κάνεις
    του Χάρου χειροφιλήματα.

    Χωρίς λεφτά γδύνεσαι
    όπως γδύνονται όσοι νογούν
    τ' αστέρια, και μ' οργιές
    μεγάλες ανοίγεσαι
    να κλάψεις ελεύθερα.
    Είναι διγαμία ν’ αγαπάς
    και να ονειρεύεσαι.

    Και η Μαρία Νεφέλη λέει:

    Κάθε φεγγάρι ομολογεί
    και μες στα δέντρα κρύβεται
    μην και το καταλάβεις, έχεις
    αναστατώσει τόσο τους καιρούς
    που μήτε ο ίδιος ξέρεις
    από πού το μήνυμα θα λάβεις.

    Εσύ ‘σαι ο ένας απ’ αυτούς
    που του ‘δωσαν χαρτί μεγάλο
    για να γράψει, και δεν έστερξε
    την πέννα του να πιάσει,
    που του ‘ρθε η τύχη σαν
    λακκάκι μες στο μάγουλο
    και που δεν είπε μπάρεμ
    να χαμογελάσει.

    Εσύ ‘σαι αυτός που του ριξαν
    το δίχτυ μέσα στο λουτρό
    να τον σκοτώσουν, μα κρατάει
    μες στο βασίλειό του ακόμη,
    που σπρώχνει την αγάπη
    απ’ το παράθυρο κι ύστερα
    κλαίγεται και λέει ότι τον
    αδικούν οι νόμοι.

    Κάθε φεγγάρι ομολογεί
    κι εσύ κάνεις πως τάχα
    δεν καταλαβαίνεις.
    Ξέρεις ότι φορείς τον ήλιο
    και ότι πριν εκείνος κατεβεί
    εσύ ανεβαίνεις.”
    Οδυσσέας Ελύτης, “Μαρία Νεφέλη”

    Φίλιππος Φιλίππου, “Ο ερωτευμένος Ελύτης”
    Ψυχογιός Λογοτεχνία ISBN 978-960-496-612-7

    ..”Kέρκυρα 1937, δικτατορικό καθεστώς Μεταξά.
    .. O ερωτευμένος Ελύτης είναι ένα μυθιστόρημα για τον νεαρό έφεδρο αξιωματικό με τα ποιητικά οράματα και ταυτόχρονα μια σπουδή για τον άνθρωπο Ελύτη. Σε αυτό γίνεται λόγος για την πολιτική πλευρά του, μα και την
    ερωτική. Διότι είναι ένας ερωτικός ποιητής, ολόκληρο το σώμα της ποίησής του είναι ερωτικό. Ο έρωτας δεσπόζει και στο “Aξιον Εστί”, ίσως το ωραιότερο
    ποίημα που έχει γραφτεί στην ελληνική γλώσσα. Ο ίδιος σε μια συνέντευξη παραδέχεται την ηδονοθηρία του: “Ημουν δοσμένος “εις τες ηδονές”,
    που λέει κι ο Καβάφης.”

  12. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 19/07/2012 18:16:41

    Αντιπροτείνω το "Βιβλίον καλούμενον Ερωτικόν", συντεθέν παρά Γεωργίου Γιατρομανωλάκη του Κρητός.

    Έμφαση στο κεφάλαιο 8 (Πως να συνευρίσκεσαι επί των υδάτων χωρίς ποσώς να βουλιάζεις) λόγω καλοκαιριού, στο 10 (Πως να συνευρεθής με δέσποινα επί ίππου ή πώλου όνου) λόγω πανάκριβης βενζίνης, στο 30 (Περί τόπων εργασίας άμα και συνουσίας) μιας και τα εργασιακά θυμίζουν πλέον βιομηχανία πορνό, και στο 22 (Πως να κατέχεις γυναίκα εισέ ενύπνιον), γιατί όσο μπορούμε και ονειρευόμαστε υπάρχει τουλάχιστον ελπίδα.

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Τιγράνης 19/07/2012 19:27:00

      Εννοείται, δεν το συζητώ. Ο Κουράκης είναι ο νέος Κάτουλος και δεν έχει αντίπαλο...

      ΥΓ. Το σχόλιο σε απάντηση έτερου σχολίου του Δαναού, το οποίο για κάποιο λόγο έχει φορέσει τρισδιάστατο μανδύα και προς ώρας δεν φαίνεται.

  13. Εύα avatar
    Εύα 19/07/2012 18:19:29

    Περιμένω με αγωνία την απάντηση, αν έχει πρόβλημα με το..λευκό..

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Εύα 19/07/2012 21:21:45

      Δεν σου απάντησε ακόμα;

  14. Εύα avatar
    Εύα 19/07/2012 18:20:21

    αχα! έτσι εξηγείται λοιπόν..

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Εύα 19/07/2012 18:31:03

      δεν ξέρω τι ...εξηγείτε, εγώ μια διαπίστωση έκανα γιατί έτσι μου είπε ο Strange!
      Που τον βλέπει καθημερινά.
      Και ο λόγος του strange, εγγύηση!
      Σαν ελληνικό ομόλογο πριν το ..κούρεμα!

  15. Εύα avatar
    Εύα 19/07/2012 18:23:58

    Αυτές είναι συμβουλές!

  16. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 19/07/2012 18:36:57

    Μπρε τι μου θυμίζει ο Κουράκης, μπρε τι μου θυμίζει...
    Α, ναι μωρέ!
    Εκείνον τον περίφημο - που ήταν και Ακαδημαϊκός τρομάρα μας - τον Αθανασιάδη - Νόβα:
    "...
    Κι ήταν τα στήθια σου
    άσπρα σαν τα γάλατα
    και μούλεγες
    γαργάλατα - γαργάλατα!
    ..."

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 19/07/2012 22:52:05

      Του ίδιου

      Τι τυχερός που είσαι ελληνικέ λαέ
      που έχεις μια τόσο γρήγορη βασίλισσα
      σαν την ΤΑΕ (πρόγονο της Ολυμπιακής)

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 20/07/2012 12:49:17

      Άλλα, αυθεντικά:
      1. Όταν ο Νόβας παραβρέθηκε στα εγκαίνια του εργοστασίου αυτομάτου εμφιαλώσεως του Καραντάνη, στο Λουτράκι:
      Από την εποχή της Αλώσεως
      δεν είδαμε τέτοιο εργοστάσιον εμφιαλώσεως.

      2. Όχι, δεν σου το εγκρίνω!
      Συμβουλή καλή σου δίνω
      το ροδάκινο άμα φας
      το κουκούτσι να πετάς.

  17. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 19/07/2012 18:44:25

    Καλησπέρα σας.Ποτέ μου δέν τα πήγαινα καλά μετην ποίηση,όμως με ανέβαζαν πολύ τα γλυπτά.Ερώτημα,πού εκτίθεται το γλυπτό της ανωτέρω φωτογραφίας?

  18. Factorx avatar
    Factorx 19/07/2012 19:05:37

    Μια μαχαιριά του δώσανε, τον πάτησε το τραίνο
    Ωραία που είναι η Λιβαδειά, χωρίς καμιά αιτία

    • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
      Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Factorx 19/07/2012 19:16:58

      Χορεύεις καί πατάς τη γή,καί σε καταλαβαίνει,πως μερακλήδικο κορμί,απάνω της χορεύει!!

  19. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 19/07/2012 19:22:01

    Επειδή είστε προπέτες, αρνητικά διακείμενοι, ζηλόφθονες και προκατειλημμένοι με τον ποιητή :-)), με αναγκάσατε από περιέργεια να οδηγηθώ στο www.kourakis.gr (το κρίμα στο λαιμό σας) και να καταλήξω ...φυλλομετρώντας τις συλλογές του κ. Κουράκη στο απογοητευτικό συμπέρασμα, οτι σκοπίμως επικεντρωθήκατε στο ''Ιερωτικόν'', το πλέον.....αποτυχημένο έργο του ποιητή, ώστε να περμεγενθύνετε την καταφανή έλλειψη τάλαντου....Μικρότητες κύριοι.... Για να υπάρχει κι η παρέμβαση μιάς στοιχειώδους κατάθεσης του δικηγόρου του...διαβόλου, παραθέτω κάτι συμπαθητικό από το ''Λέξεις Λάμνουν Αεί Θάλλουν'' - ''Το σκούντημα του αγκώνα'' : '' Οι άνθρωποι δεν συναντιόνται μόνον όταν βρίσκονται πρόσωπο με πρόσωπο. Μερικές φορές είναι και έτσι. Η συνάντηση δεν είναι μια φυσική διαδικασία. Είναι πρωτίστως λειτουργία ψυχική και πνευματική. Συναντιέμαι με τον Άλλον όταν του γράφω ένα γράμμα, ή ακούω ένα τραγούδι που αρέσει και σε κείνον, ή αφιερώνω μερικές ώρες για να αγοράσω κάτι που θα του άρεζε, ακόμη κι αν δεν του το προσφέρω.
    Γι αυτό η συνάντηση μπορεί να γίνεται και με απουσίες, ακόμη κι αν ο ένας σκέπτεται, επικοινωνεί και «συνομιλεί» με τον Άλλο, διαφορετική χρονική στιγμή. Επισκέ­πτομαι και θαυμάζω τον κήπο του ακόμη και όταν αυτός απουσιάζει. Βλέπω τα ίδια φυτά που βλέπει και κείνος, μυρίζω τα ίδια λουλούδια, περπατάω στα ίδια μονοπάτια της νιότης του, της κάθε νιότης του.
    Η συνάντηση ως ολοκλήρωση μιας επικοινωνίας, που έχει πριν και μετά. Ανάμεσα μπορεί να βρίσκεται και η φυσική συνάντηση που μορφοποιεί το πριν και τροφοδοτεί το μετά. '' Δυστυχώς κάτι άλλο, δεν ανακάλυψα. Θα μπορούσε η ποιητική προσπάθεια και η ψυχική κατάθεση του ποιητή, να είχε περιορισθεί στην παραπάνω παράθεση, κι έτσι να γλίτωναν και κάποια δεντράκια του πλανήτη από το να κοπούν και να γίνουν χαρτί, όπου θα αναγράφονται εκθαμβωτικές ανοησίες....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ BLACKQUEEN 19/07/2012 22:38:00

      Συμφωνώ Μαύρη Βασίλισσα. Πάντως για να λέμε την αλήθεια, είναι θετικό για κάποιον που πολιτεύεται να μπορεί, να νιώθει και να ασχολείται με συναισθήματα (σε αυτά που ανακάλυψες αναφέρομαι...).
      Αν και νομίζω, ότι όταν κάποιος εμπλακεί ενεργά στην άσκηση σημαντικής εξουσίας, τα συναισθήματα απονεκρώνονται.. συνήθως..

  20. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 19/07/2012 19:22:57

    ''υπερμεγενθύνετε''

  21. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/07/2012 19:56:01

    Βρε μανια με τις σπηλιες και τις λακκουβες ο Κουρακης !Μπας κι εχει δει το μελλον μας και το προβαλλει ?Ναστε καλα και παντα τετοια {ποιηση και εικονες να εξηγουμεθα ...!!!} μιας σταλας δροσιας σε καυσωνες και ρυπους παντος ειδους που ριπτονται απο παντου τις τελευταιες μερες !

  22. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2012 21:02:52

    Πάντα είχα την απορία αν κάποιος θα ξεπερνούσε τους μέγιστους ποιητές μας, τον ποιητή Φανφάρα (Ο Σκοταδόψυχος) και τον ποιητή Στέφανο Αυγερινό (Το Ποταμάκι.) Και να λοιπόν. Ο λυράρης Απόλλων γήτευσε τον ποιητή Κουράκη και τον έμπασε στης τέχνης τη μεγάλη στράτα. Κι εσείς που δεν καταλαβαίνετε από υψηλή τέχνη χωνέψτε το καλά. Ο Ποιητής είναι μεγάλος! Μ.

  23. Βραχυκέφαλος avatar
    Βραχυκέφαλος 20/07/2012 09:45:23

    Απλά να θυμάσθε ότι τον πληρώνουμε.

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 10:51:44

    Ο Γιαουρτά...ααααα....αααάς.
    Γιατί αργεί τόσο;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 20/07/2012 10:52:45

      ...ο Λέλος το χωριάτικο, ο γέρος το μπαγιάτικο...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 20/07/2012 10:56:53

      ...ο χλέχλος ο βαψομαλλιάς, ήθελα να πώ...

  25. Δαναός avatar
    Δαναός 20/07/2012 12:25:03

    Και για να μη λέτε ότι δεν είμαστε πρώτοι σήμερα λέει το Πρώτο Θέμα:www.protothema.gr/politics/article/?aid=211888

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Δαναός 20/07/2012 13:16:49

      χλεχλές = γλίτσας ή αλλέως πέτσας.
      Λέγεται συχνά και για τα άτομα τα επονομαζόμενα "λεβιέδες".

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 12:35:30

    Ο άνθρωπος είναι χλεχλές par excellence.
    Τυπική περίπτωση παρακμιακού νεοέλληνα.
    Συγγνώμη, άν είναι να έχω τέτοιους στα έδρανα της Βουλής, προτιμώ ως αντιπρόεδρο και ψηφίζω ...Σόιμπλε με τα 2 χέρια.

  27. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 12:46:05

    Ταμάμ, γαργάλατα.
    Υπάρχει βέβαια και η άποψη ότι την "ζημιά" του την έκανε ο Κώστας Σταματίου. Ούτως ή άλλως προσφερόταν για καζούρα.
    Έχουμε ποιητική παράδοση στο Κοινοβούλιο της χώρας της φαιδράς αγγουρέας. Και στην Ακαδημία της.
    Kourakis for President of Academy.

  28. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 20/07/2012 12:52:13

    “Γυναίκα με Θ Κεφαλαίο”: Θάτσερ

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Δημήτρης 22/07/2012 02:21:11

      Μη με κολάζεις βραδιάτικα.......

  29. flou avatar
    flou 20/07/2012 15:17:41

    Κολασμένοι δεν ντρέπεστε! Δεν αφήνετε έναν άνθρωπο να εκφραστεί κατά πώς του επιβάλλει η ιδεολογία του και ο εσωτερικός του κόσμος! Μέχρι και το πρώτο θέμα σήμερα παρουσιάζει τον "ποιητή των αιδοίων", όπως τον αποκαλεί!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ flou 20/07/2012 15:32:36

      Έψαξαν άραγε με την ίδια εμβρίθεια, μήπως ανακαλύψουν κανένα συγγενολοïκό - διακομματικό ακαδημαικό δένδρο του στην Ιατρική Σχολή ΑΠΘ - και στην λοιπή Ανώτατη Εκπαίδευση;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 20/07/2012 15:34:19

        Πίσω από κάθε καραγκιόζη, ακούγεται συνήθως ντρίγκι ντράγκα ντρίγκι ντράγκα...

  30. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 15:23:34

    Άλα πολιτευτάκια !!!

    Ο πρώτος προβοκάτορας απ' όλους στη ζωή μου
    είναι η αφεντιά σου που αντιγράφει την φωνή μου.
    άλλαξες το σώμα μου με έπιπλα και σκεύη
    σαν τον σοσιαλισμό που σε βολεύει.

    Χαρά να σε γιαούρτωνα εκεί που ρητορεύεις
    εκεί που με χειροκροτάς χωρίς να το πιστεύεις
    παίρνεις την αλήθεια μου και μου την κάνεις λιώμα
    απ' το πόδι με τραβάς βαθιά μέσα στο χώμα.
    (Νιόνιος)

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Ο Θείος 20/07/2012 15:36:38

      Θείε συνεχίζω για τον πολιτευτή:
      Κουράκη μου σε τσάκωσα να λες για το αιδοίο
      για το μπαστούνι το λευκό να γράφεις χίλια δύο
      Για εξοχές να μου μιλάς βουνά και ποταμάκια
      κι αφού να τα 'χεις δεν μπορείς τα φτιάχνεις ποιηματάκια

  31. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 20/07/2012 15:33:49

    Αγ-κουράκης...

  32. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 22/07/2012 03:01:11

    Κύριοι, ξεχάσατε τον πατριάρχη της σύγχρονης ελληνικής ποίησης : Τηλέμαχος Χυτήρης. Παραθέτω δύο αριστουργήματά του :

    ΧΟΡΟΣ 2
    (Από τη συλλογή "ΘΕΜΑ")
    δεν
    δεν το φύλλο δεν
    δέν-τρο

    δεν η άνοιξη
    δεν η επιθυμία
    δεν ο δόλος δεν
    δεν-τρο

    δεν η λάμψη
    δεν η μανία
    δεν το κόκκινο το κόκκινο δεν
    δεν-τρο

    δεν ω
    δεν α
    δεν αγωνία
    δεν η κρύπτη δεν η κρύπτη δεν η κρύπτη

    δεν
    δεν το φύλλο δεν
    ΔΕΝΤΡΟ

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    ΟΔΥΣΣΕΙΑ (Από τη συλλογή "Τόποι νέοι")

    Δεμένος τρυφερός αλλιώτικος
    Δεμένος στο κατάρτι μου.
    Τόσα νερά στο δωμάτιό μου!

    Ας έρθουν οι σύντροφοι
    Ας έρθουν οι σειρήνες
    Ας έρθει - έστω - ένας υδραυλικός.

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    Εγώ πάντως διαβάζοντας Χυτήρη, το έλυσα το πρόβλημα της αυπνίας.
    Για περισσότερα ποιήματα του υποψήφιου νομπελίστα : http://ta-eis-eafton.blogspot.gr/2005/05/blog-post_10.html

  33. Αντώνης Τζ. avatar
    Αντώνης Τζ. 11/01/2014 16:41:11

    Ήθελα νάξερα , οι χιλιάδες του κόσμου που ψηφίσανε ΣΥΡΙΖΑ ήξεραν τι ... μουμπούκια σαν τον Καουράκη διέθετε το κόμμα ; Γιατί αν το ήξεραν και το ψήφισαν, προβλέπω το κόμμα να γίνεται . . . τελεία ! ! !