08/08/2008 19:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γλύξμπουργκ μ-λ"

Δημοκράτες οι Κινέζοι. Τον Γλύξμπουργκ με την κυρία του είχαν γκρο-πλαν, όταν πέρναγε η ελληνική ομάδα! Ο δημοκρατικότατος, δε, Κωστάλας και η αγωνίστρια Μυτιληναίου, εκπροσωπώντας επάξια την ρουσοπουλική ΝΕΤ, άχνα! Γαργάρα ! Ρε, τι γίνεται! Promotion τού Γλύξμπουργκ από την …κομμουνιστική Κίνα! Παρεμπιπτόντως, αν ο σημαιοφόρος μας ήταν Έλληνας, εγώ είμαι …Αμπχάζιος. Ρε! θα μας τρελάνουν τούτοι δω, πριν μας εξαερώσουν. Καλά, χάθηκε ένα παιδί, πχ, από την εθνική Μπάσκετ; Μια απ’ αυτές τις κούκλες του πόλο; Τον …Μπουμπλή της πάλης βρήκαν να κάνουν σημαιοφόρο; Είναι δυνατόν ο σημαιοφόρος της Ελλάδας να μην μιλάει …ελληνικά; Συμπαθέστατο το παλληκάρι, προφανώς φιλέλληνας και αθληταράς, αλλά όχι, ρε, παιδάκι μου, και …ασιατικής καταγωγής η ελληνική φυλή! Ποιος τα σκέφτεται όλα αυτά τα σουρεαλιστικά, άραγε; Ο …Λουδοβίκος των Κατωγείων;
¨
«Νήπιος Γέρων»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 08/08/2008 19:48:26

    ενταξει είπαμε άνετοι, αλλά και ο ..σβερκless πατριωτης του Σαακασβίλι σημαιοφόρος;;;

  2. riri avatar
    riri 08/08/2008 20:07:19

    aytos mas teleiose ti komoynistikh kina ayth einai mono fasistikh anthropoi pou pethainoyn giati den ehoyn na fane na pane ste ena giatro an kai douleuoun sklhra gia ena kommati psomi poy eisai mao na deis ta apovrasmata sou

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 20:11:11

    Με βάση την πολιτική της ενσωμάτωσης των μεταναστών και της καταπολέμησης των διακρίσεων η επιλογή του σημαιοφόρου κρίνεται άκρως επιτυχής ;)
    .
    .
    :P :P 8)
    .
    .

  4. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 08/08/2008 20:20:01

    Στα πλαίσια της απαλοιφής της διαφορετικότητας των εθνών - θρησκειών - πολιτισμών αλλά και της μ... είμαστε όλοι ίσοι - ίδιοι κ.ο.κ μ.....
    Άραγε τι εννοούσαν οι παλιοί όταν έλεγαν "βρεγμένη σανίδα που σου χειάζεται"

  5. k.s. avatar
    k.s. 08/08/2008 20:40:31

    Όσον αφορά τό ζήτημα τού σημαιοφόρου στό ίδιο πνεύμα κινήθηκαν καί οί Αμερικανοί.

  6. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 08/08/2008 21:27:01

    Το ειδα και εγώ και περίμενα τα σχόλιά σας. Τι να πω αισθάνομαι οτι ζω σε άλλη χώρα.Με τις δημόσιες σχέσεις του Κοκού και ενδεχομένως βοηθεία ρευστού αλλάξαμε και εθνικούς αντιπροσώπους.

  7. makedonas avatar
    makedonas 08/08/2008 21:28:52

    Πάντως παρατήρησα πως μερικοί κινέζοι αθλητές έμοιαζαν πιο πολύ με Ελληνες από το σημαιφόρο μας!

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 22:16:05

    Ο Κοκός είναι Ολυμπιονίκης και πάντοτε έπαιζε σημαντικό ρόλο στα Ολυμπιακά πράγματα. Νομίζω έχει θεσμικό ρόλο. Επίσης είτε αρέσει είτε όχι στο διεθνές στερέωμα έχει συγγένεια με πολλούς βασιλικούς οίκους της Ευρώπης. Η αδερφή του είναι πολύ αγαπητή στην Ισπανία και η αδερφή της γυναίκας του είναι βασίλισσα της Δανίας και φυσικά υπάρχουν κι άλλες σχέσεις. Πολύ φοβάμαι ότι με την κατρακύλα που έχει πάρει η χώρα θα σκάσει μύτη από τα εξωτερικά κάποιος βασιλικός γόνος για σωτήρας.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 22:17:55

    Για το σημαιοφόρο είναι γνωστό ότι είναι υιοθετημένος και ότι τον έφεραν εδώ για να τα οικονομήσουν κάποιοι. Μαϊμουδιά ολκής. Απάντηση στα σχόλια 10 κι 11.

  10. Ελληνομέτρης δρ Μέγκελ avatar
    Ελληνομέτρης δρ Μέγκελ 08/08/2008 22:19:36

    Η χώρα που έχει πρωθυπουργό Καρα μανλή, αρχιεπίσκοπο και υπουργό Λιάπη, πρώην βασιλιά Γλύξμπουργκ, αρχηγό αντιπολίτευσης τον ανελλήνιστο Τσαντ-Μινέϊκο, αρχηγό των εθνικιστών Καρα Τζαφέρ, η χώρα που το 1/3 των πολιτών της φιλοξενούνται στο εξωτερικό, η χώρα με υποψήφιο πρωθυπουργό τον ανελλήνιστο Έβερτ (ο γυιός της θυρωρούς και άλλα επεισόδια) , πειράχτηκε από το φουκαραδάκι τον σημαιοφόρο.

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/08/2008 22:29:46

    @FactorX: το “Γλύξμπουργκ μ-λ” είναι όλα τα λεφτά! Μπράβο, ρε, Φάκτορα! Και δεν το πήρα χαμπάρι με την πρώτη, ε; Ωραίο!

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 22:46:43

    @ 13 το θέμα δεν τίθεται σε γονιδιακό επίπεδο όπως το θέτεις εσύ αλλά σε επίπεδο νοοτροπίας.

  13. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 08/08/2008 22:52:03

    opos omos dilose o Piros tha mas harisoun 4 metalia se periodo stasimoplithorismou ke litotitas i etnika perifani ellines tha ta ksehasoun ola ta basana .Ke etsi ke o Kara ke o Boulis tha heronte mehri katourimatos

  14. σασκα avatar
    σασκα 08/08/2008 23:03:08

    Ο Γιάννης Έξαρχος είναι ο επικεφαλής της τηλεοπτικής κάλυψης για λογαριασμό της Κίνας άρα κολλητός πολλών απο εδώ μεσα που σαλιαρίζουν όπως και ο αρθρογράφος "νηπίων γέρων". Μόνο αυτός μπορεί να μας απαντήσει.

  15. Factorx avatar
    Factorx 08/08/2008 23:42:57

    @σασκα: αυτός είναι ακόμα ένας επιπλέον λόγος για να καταλάβει ο σκηνοθέτης ποιόν να δείξει. Επειδή αμφιβάλων αν τον αναγνώριζε ένας Κινέζος σκηνοθέτης, ή κάμεραμαν.

  16. Ελληνομέτρης δρ Μέγκελ avatar
    Ελληνομέτρης δρ Μέγκελ 08/08/2008 23:44:06

    www.athens.indymedia.org


    Το μπλογκ του Αντί ανακαλύπτει την ελληνική φυλή

    από Καρα Τζαφέρ ογλου 11:13μμ, Παρασκευή 8 Αυγούστου 2008
    Ρατσισμός


    Το μπλογκ του κλειστού πιά περιοδικού Αντί, δημοσιευει κατά καιρούς ρατσιστικά και εθνικιστικά σχόλια. Ένα από αυτά είναι το παρακάτω απόσπασμα. Εξαιρετικά μειωτικό για τον αθλητή που δεν ανήκει στην Αρεία φυλή αλλά είναι Ασιάτης.



    "Παρεμπιπτόντως, αν ο σημαιοφόρος μας ήταν Έλληνας, εγώ είμαι …Αμπχάζιος. Ρε! θα μας τρελάνουν τούτοι δω, πριν μας εξαερώσουν. Καλά, χάθηκε ένα παιδί, πχ, από την εθνική Μπάσκετ; Μια απ’ αυτές τις κούκλες του πόλο; Τον …Μπουμπλή της πάλης βρήκαν να κάνουν σημαιοφόρο; Είναι δυνατόν ο σημαιοφόρος της Ελλάδας να μην μιλάει …ελληνικά; Συμπαθέστατο το παλληκάρι, προφανώς φιλέλληνας και αθληταράς, αλλά όχι, ρε, παιδάκι μου, και …ασιατικής καταγωγής η ελληνική φυλή! Ποιος τα σκέφτεται όλα αυτά τα σουρεαλιστικά, άραγε; Ο …Λουδοβίκος των Κατωγείων;"

  17. σασκα avatar
    σασκα 08/08/2008 23:57:32

    Factorx ευχαριστώ αλλά δεν μιλάω κινέζικα, αλλά εκτός απο γαλαζοαίματος είναι στην ομαδούλα της Δ.Ο.Ε, είναι ολυμπιονίκης, και φυσικά μόνο ο Εξαρχος γνωρίζει γιατί έπρεπε να τον δείξει.
    Όσο για το αν ένας κινέζος θα τον αναγνώριζε μα φυσικά γιατί σίγουρα θα ήταν διαπιστευμένος σαν μόνιμο μέλος της ΔΟΕ.
    Κατα τα άλλα νύχτα είναι, τα κανάλια δεν δείχνουν τίποτα, ζέστη κάνει και μεις χαχολίζουμε για να περάσει η ώρα.

  18. Factorx avatar
    Factorx 09/08/2008 00:02:17

    Νήπιε Γέροντα, μας την έπεσαν οι παγκοσμιολάγνοι. Που τον είδαν τώρα τον "ρατσισμό" σε αυτά που γράφεις, μάλλον η ζέστη φταίει. Κι αυτό το "μπλογκ του κλειστού πια περιοδικού Αντι", κατινιά διεθνιστική πρώτης. Πόσε φορές θα πουμε οτι δεν είμαστε μπλογκ του Αντί;

  19. spikol avatar
    spikol 09/08/2008 00:26:05

    Διαβάζοντας το post και τα 21 σχόλια, ένα παιδί δημοτικού μπορεί με βεβαιότητα να απαντήσει στην ερώτηση: ΔΩΣΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΤΑ...ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ ΕΙΤΕ ΔΕΞΙΟΣ!
    Καληνύχτα σας

  20. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 09/08/2008 00:27:05

    Πλακα θα ειχε ο σημαιοφορος μας να εκανε και σχολιασμο για τα τεκταινομενα στην πατριδα του (Γεωργια)...

  21. Greg avatar
    Greg 09/08/2008 01:35:41

    Θαυμάζω την καθαρότητα σκέψης... όλων όσων από τη μιά εκστασιάζονται με τον "έλληνα" Ολυμπιονίκη του τζούντο (γιατί δεν σκέφτονται με τα "αίματα") και από την άλλη ένα κλάσμα του δευτερολέπτου μετά αρνούνται την ελληνικότητα του ολυμπιονίκη Κοκού, γιατί στην περίπτωσή του σκέφτονται με τα "αίματα"!!!

    Με κάτι τέτοια η κεντροαριστερά (που σήμερα εκφράζεται από τον ΣΥΡΙΖα) ξεφτίλιζε ανέκαθεν την πραγματική αριστερά και την κοινή λογική...

  22. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 09/08/2008 01:39:41

    Από ότι φαίνεται το έργο του Δρος Γιόζεφ Γκαίμπελς απέδωσε καρπούς 72 χρόνια μετά. Βρήκε οπαδούς σε μία χώρα που αγάπησε και θαύμασε για την Αρια φυλή της, από την οποία εμπνεύστηκε την τελετή αφής της ολυμπιακής φλόγας στον βωμό της Ιερής Αλτης στην Αρχαία Ολυμπία , όπως και την πρώτη λαμπαδηδρομία, στους Ολυμπιακούς αγώνες του Βερολίνου το 1936.
    Για να φανατίσει τότε την χιτλερική νεολαία την παρομοίαζε με τους Σπαρτιάτες, τους έλεγε ότι και εκείνοι ήταν Δωριείς, Βόρειοι, Αριοι, ξανθοί και γαλανομάτες.
    Εάν ζούσε σήμερα σίγουρα θα αναρωτιόταν, αυτός ο Ασιάτης σημαιοφόρος της Ελλάδας ούτε Δωρικός είναι, ούτε Βόρειος, ούτε Αριος, ούτε ξανθός αλλά ούτε και γαλανομάτης. Και μπορεί να μετάνιωνε για τις ιδέες αυτές που εφάρμοσε κάποτε.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/08/2008 02:54:36

    @fACTORx: εποχή που είναι, "άσε τους νεκρούς να μαυρίζουν στον ήλιο", φίλε. Ο γιατρός είπε να τους λέμε, πάντα, "ναι". (Κάνει και ζέστη...)
    *****

    TO WHOM IT MAY CONCERN,
    ή,
    "Θεέ μου, φύλαγέ με από τους φίλους μου, γιατί τους εχθρούς μου τους ξέρω"


    "Ανθελληνισμός, το καταφύγιο των αποτυχημένων"


    «.. Οι εχθροί αυτοί, οι οποίοι γνωρίζουν καλά την ελληνική κυκλοθυμία, αλλά και το ελληνικό πείσμα απέναντι σε κάθε εξωτερική παρέμβαση, επόμενο ήταν να ζητήσουν και να βρουν ερείσματα για την υπονομευτική δράση τους στο εσωτερικό του απογοητευμένου (σ.σ. από τα Ίμια) έθνους. Τέτοια ερείσματα όντως βρήκαν: στα φιλόδοξα, άκρως ανταγωνιστικά καπετανάτα των ελληνικών πολιτικών κομμάτων, στη μεταπραττική ακαδημαϊκή διανόηση των πανεπιστημίων, στο πειρατικό κεφάλαιο των νεόκοπων εκατομμυριούχων των τηλεπικοινωνιών, των ΜΜΕ και των τραπεζών. Με αυτούς τους πολιορκητικούς κριούς εκπόρθησαν στο τέλος το ίδιο το κράτος, το οποίο, από εντεταλμένος προστάτης του έθνους ανεπαισθήτως μεταλλάχθηκε σε συνειδητό πλέον πολέμιο του έθνους και κατ’ επίτασιν του ιδίου του γένους των Ελλήνων ..

    Έτσι θα μπορούσε κανείς να πλησιάσει ένα πλήθος ακατανόητων κατ’ αρχήν φαινομένων του εξωκοινοβουλευτικού πολιτικού γίγνεσθαι, όπως την πλήρη απαξίωση του Ελληνισμού ως ουσίας και ως ονόματος στη συνείδηση των εμπνευστών γκραφίτι των Εξαρχείων του τύπου: «Κρεμάλα στους ελληνόψυχους!». Ή «Έλληνας είσαι και φαίνεσαι!». Ή (μέσα στο Πολυτεχνείο) «Σκοτώστε τους Έλληνες - τους Έλληνες που γεννάνε Έλληνες - τους Έλληνες!». Μπροστά στο ανθελληνικό μίσος των χιλίων και μίας αριστερίστικων ομάδων του «χώρου», η σκοπιανή αφίσα στην πρόσφατη διαδήλωση υπέρ της Μακεδονίας α λα Σκόπια «Fuck Greece», που είδαμε όλοι στην οθόνη της ΕΤ3, φαντάζει μάλλον συγκρατημένη.

    Ή πάρτε τις περυσινές αφίσες του «χώρου» στην Πατησίων κατά της 28ης Οκτωβρίου: «Σταματήστε τις παρελάσεις διότι ενισχύουν τον πατριωτισμό!». Εδώ η λέξη «πατριωτισμός» είναι περίπου συνώνυμη του «φασισμός». Συγγενής εκδοχή είναι και η φράση «ξεφτίλες πατριώτες» στον τοίχο του Πολυτεχνείου. Την αποστροφή προς την έννοια πατρίδα εκφράζουν γκραφίτι του τύπου «καμία πατρίδα!», ενώ φράσεις του τύπου «πατρίδα μας είναι η Γη!» προσφέρουν τον πλανήτη ως -οικολογικής εμπνεύσεως- υποκατάστατο της απορριπτέας ελληνικής πατρίδας.

    Η δυσανεκτικότητα των αριστεριστών προς την ελληνική πατρίδα και την ίδια τη λέξη Έλληνας δεν επεκτείνεται παρά ταύτα σε άλλους λαούς και πατρίδες, εφόσον δεν αμφισβητούν ούτε τους Αλβανούς ούτε τους Κούρδους, τους Τούρκους, τους Ινδιάνους, τους Ιρακινούς, τους «Μακεδόνες» και το δικαίωμα όλων αυτών σε μία πατρίδα, γι’ αυτό και αγωνίζονται π.χ. υπέρ της «Δημοκρατίας της Μακεδονίας» (όπως άλλωστε και ο «Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου»). Μόνο στους Έλληνες που παραδόξως επιμένουν να αγαπούν την Ελλάδα επιφυλάσσει το φαντασιακό τού τεχνηέντως ενισχυμένου ντόπιου ανθελληνισμού την κατηγορία τού «ελληναρά» και «εθνικιστή».

    Η απολυτότητα του μίσους για την ελληνικότητα (με όλες τις παραδόσεις, την ιστορία και τους θεσμούς που την εκφράζουν) πάει χέρι χέρι με την απεριόριστη λατρεία του «χώρου» για τους μετανάστες. «Είμαστε όλοι μετανάστες!» και «είμαστε όλοι Αλβανοί!» διηγούνται εδώ οι τοίχοι, τα φυλλάδια, τα αντιρατσιστικά φεστιβάλ. «Νομιμοποιήστε τους όλους!». «Όχι διακρίσεις ανάμεσα σε νόμιμους και παράνομους!». «Κάτω τα σύνορα, κάτω το έθνος, είμαστε όλοι πολίτες του κόσμου!» ουρλιάζουν με ένα στόμα οι τηλεκατευθυνόμενοι επαρχιώτες, «είμαστε παιδιά της φύσης!» επισημαίνουν οι νεοχίπηδες του ελληνικού 21ου αιώνα… Εθνικά προβλήματα δεν υπάρχουν, είναι αποκυήματα της φαντασίας των Ελληναράδων, δεν υπάρχει Τσαμουριά, Μακεδονία, Θράκη, Αιγαίο, Κύπρος, οι καλοί αυτοί άνθρωποι ζουν αλλού, σ’ ένα αερόπλοιο που αιωρείται ελεύθερα κάπου μεταξύ Καλιφόρνιας και Σαμπάλα.

    Δεν υπάρχουν γέροι έλληνες συνταξιούχοι που φυτοζωούν, σχολεία «διαπολιτισμικής» αμάθειας και εγκληματικότητας, ελληνικό προλεταριάτο που αντικαθίσταται από Ασιάτες με μηδενική ταξική συνείδηση, μαφίες ξένων εγκληματιών που τρομοκρατούν τις λαϊκές αστικές περιοχές. Δεν υπάρχουν ούτε ευρωπαϊκά κράτη τα οποία διακηρύσσουν τους κινδύνους του «πολυπολιτισμού» (Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ολλανδία, Αυστρία κ.λπ.), όχι, υπάρχει μόνο η θεσπέσια ελληνική -δηλαδή ανθελληνική- αποθρασυμένη από την αφειδώς παρεχόμενη ενθάρρυνση νεολαιίστικη πρωτοπορία…», (Του ΚΩΝ/ΝΟΥ Π. ΡΩΜΑΝΟΥ Πανεπιστήμιο Αιγαίου).

    (Αξίζει να το διαβάσετε όλο: http://www.antinews.gr/?p=2888#comments)

  24. syntaktis avatar
    syntaktis 09/08/2008 11:19:34

    Ηταν ρατσισμός τα περί σημαιοφόρου. Οι πρόγονοί μας θεωρούσαν Ελληνες όσους έχουν μετάσχει στα της ελληνικής παιδείας. Εσείς όχι;

  25. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 09/08/2008 11:25:55

    Και από πότε μετέχει της Ελληνικής παιδείας ο εν λόγω σημαιοφόρος?

  26. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 09/08/2008 11:49:30

    Αν σημερα Ελληνικη παιδεια ειναι να ριχνεις τον αλλο στο καναβατσο εχει καλως...Μετεχει!

  27. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/08/2008 13:36:42

    Δηλαδή συντάκτα, είναι ρατσισμός το ότι μας εκπροσώπησε, στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση παγκοσμίως (μεγάλο ήταν κουράστηκα..)ένας ΜΗ ΕΛΛΗΝΑΣ;

  28. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/08/2008 13:37:46

    Διόρθωση,
    Δηλαδή συντάκτα, είναι ρατσισμός το ότι σχολιάζουμε το γεγονός ότι μας εκπροσώπησε, στη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση παγκοσμίως (μεγάλο ήταν κουράστηκα..)ένας ΜΗ ΕΛΛΗΝΑΣ;

  29. "εθνικιστική" Αριστερά avatar
    "εθνικιστική" Αριστερά 09/08/2008 14:35:54

    Μπράβο, στον συγγραφέα του άρθρου. Εάν δεν έχει ήδη εξοικειωθεί, σύντομα θα μάθει να επωμίζεται το κόστος του «θράσους» να διατηρείς ακόμη και ίχνη σκέψης. Μεγάλο έγκλημα. Και κατακριτέο, για τους θιασώτες της «πολυφωνίας». Θα μάθει, αν δεν έχει ήδη αποκτήσει πικρή πείρα, τις επιπτώσεις της ιδεολογικής τρομοκρατίας των ροζ «αντιρατσιστών» και των νεοφιλελεύθερων ηθικολόγων του επαναστατικού μικροαστισμού. Ενδεικτικό ότι η πανταχού καραδοκούσα «αντιρατσιστική» τρομοκρατία εκπορεύεται και διαχέεται από καθεστωτικές πηγές είναι το φαινόμενο της επικράτησης του ψευτοκοσμοπολίτικου μοντέλου ως συρμού, συντάσσεσαι «αντιρατσιστικά» από μόδα, επειδή έτσι σου λέει το Lifo, ο Σταύρος Θεοδωράκης, η Άννα Διαμαντοπούλου, μέχρι κι ο Γ. Γιακουμάτος(!!!). Ο «αντιρατσιστικός» λόγος σε ανυψώνει αυτόματα και προνομιακά «πάνω» από τον υστερικό «ρατσιστικό» όχλο, την απονευρωμένη «εκλογική μάζα», σε εισάγει στην διανοητική ελίτ των «αποστασιοποιημένων» και «νηφάλιων» στοχαστών που ζώντας απ’ έξω κρίνουν και γνωμοδοτούν για το από μέσα. Ωστόσο, αν το ψύχραιμο και μετριοπαθές «αντιρατσιστικό» αυτό πρίσμα, «όλως τυχαίως» ταυτίζεται με την αντίληψη που το «αντιρατσιστικό» Κεφάλαιο έχει για τους εισαγόμενους είλωτες της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης και της μαύρης εργασίας ολοκληρωτικά στην Επικράτεια, αν ο «ουμανιστική» μας «αλληλεγγύη» υπό συνθήκες ελεύθερης οικονομίας και ασύδοτης ιδιωτικής πρωτοβουλίας είναι βούτυρο στο ψωμί των εργολάβων του μηδενικού μεροκάματου και της «ανθοφορίας» των γκέτο, έχουμε πολύ λίγες πιθανότητες να το αντιληφθούμε, επαναπαυόμαστε ναρκισσιστικά στο γαλίφιασμα της μικροαστικού μας απωθημένου και φιλοδοξίας. Είπαμε: αποτελούμε την «αντιρατσιστική» ελίτ που από «προοδευτικό» οίστρο ματαιοπονεί να εκσυγχρονίσει τον «μισαλλόδοξο» όχλο. Αν δουλεύουμε υπάκουα για των εξαμερικανισμό των τοπικών κοινωνιών, αν αφιονιζόμαστε έξαλλα μπροστά στα απομεινάρια του πολιτισμού του οικείου, αν λυσσάμε όπου ανακαλύπτουμε ψήγματα διαφορετικής σκέψης, μας σώζουν οι τύποι και οι τίτλοι, οικοδομούμε, λέει, το «πολυπολτισμικό» αύριο του τόπου. Φυσικά, με πρότυπα το γκέτο της Αχαρνών και τα κάτεργα της Μανωλάδας…
    Και πάλι μπράβο στον συγγραφέα του άρθρου. Έθεσε εύλογους συλλογισμούς, απόλυτα αθώους όσο η κοινή αντίληψη περί το «οικείο», και κατευθείαν μετατράπηκε σε θήραμα άλλου άσχετου ζητήματος, του «αντιρατσισμού» και της επίδειξης «ανθρωπισμού» από την τάξη των εκμεταλλευτών… Δεν είναι τυχαίο σήμερα που η κυριαρχία των ιδεολογικών μυθευμάτων του ΣΥΝ, έχει καταδικάσει σε αφάνεια και αφερεγγυότητα ολόκληρη την Αριστερά, τον τελικό αποδέκτη των νεοφιλελεύθερων θεωριών…



    Τότε μας τουφεκίζανε ως κομμουνιστές. Αύριο ως «εθνικιστές». Μόνο ο αμοραλισμός τους είναι σταθερός…

  30. μανώλης avatar
    μανώλης 09/08/2008 21:03:02

    @31. Μπρέ σύντροφε-kamerad "εθνικιστική" Αριστερά
    δε γίνεται να τα ταιριάξης όλα. Αποφάσισε:
    "ή με τον χωροφύλαξ ή με τον αγροφύλαξ".

  31. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 10/08/2008 00:23:58

    Αφιερωμένο στους ετεροχρονισμένους

    ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΣ
    Υπάρχουν λέξεις που εκφυλίζονται, αυτή εδώ ήταν σακάτικη από τη γέννησή της, στο τέλος του 18ου αιώνα : τη βλέπεις να χρησιμοποιείται πάντα υποτιμητικά, με την έννοια του σωβινισμού, της ξενοφοβίας. Στα 1892, ο Μωρίς Μπαρρές την αποσπά από την άθλια ύπαρξή της για να την κάνει σύμβολο μιας θεωρίας και μιας πολιτικής που την αντιπαραθέτει στον «κοσμοπολιτισμό». Λυρική ενορχήστρωση στον Μπαρρές, λογική επιχειρηματολογία στο Μωρράς… η λέξη από εδώ και πέρα παραγεμισμένη με φιλολογία, φιλοσοφία και πολεμική ενθουσιάζει τους οπαδούς της και απελπίζει τους αντιπάλους της. Από την αρχή, αποβλέπει να κινητοποιήσει ταυτόχρονα και τις δυνάμεις της λογικής και τις δυνάμεις της καρδιάς. «Ο εθνικισμός, λέει ο Μπωρρές, είναι μέθοδος για να υπερασπίσουμε τα υλικά συμφέροντα αυτής της χώρας. Να κρίνουμε τα πάντα με βάση το μεγαλείο του Κράτους. Αλλά είναι και ένα σύμφωνο με την ποίηση που προτείνουμε στα άτομα (…). Είναι συμμετοχή του καθενός μας στα μεγάλα πράγματα των πατέρων μας».
    Εθνικιστής είναι ο πατριώτης που αποκτά συνείδηση της πατρίδος του, και πριν απ’ όλα της απειλής που κρέμεται επάνω της – οι Γερμανοί, οι Αγγλοι, οι μέτοικοι, οι Εβραίοι, οι μαρξιστές… Θέλει να υψώσει φραγμό στην εισβολή, αλλά και στην απώλεια της συλλογικής μνήμης, στη παραμόρφωση του τοπίου, στον εξευτελισμό της ψυχής από τη σύγχρονη χυδαιότητα, Αυτός ο εθνικισμός είναι σύγχρονος με τον πύργο του Αϊφελ: μισεί την βιομηχανική ασχήμια, διακηρύσσει την επιστροφή στο πρωταρχικό, στην αργή και σταθερή γονιμότητα της γεωργικής εργασίας. Γεννημένος από νευρωτικούς διανοούμενους της πόλης και βρίσκοντας στις πόλεις τα καλύτερα στηρίγματά του, δεν θα πάψει να αποβλέπει στην γη – στην αρπαγμένη γη και στη γη που φυλάει τους νεκρούς και τις αρετές.
    Αποδοχή μιας αιτιοκρατίας, αυτός ο εθνικισμός εξαίρει παρ’ όλα αυτά, τη θέληση του αγώνα όλων εκείνων που είναι αντίθετοι με τη σωτηρία του Κράτους… Δεν παρουσιάζεται σαν γνώμη, μα σαν ολοφάνερη μοίρα που μόνο οι ηλίθιοι και οι εγκληματίες την αρνούνται, απ’ αυτό προέρχεται ο φανατισμός της, χαρακτηριστικό των θεωριών που εξαγγέλλουν κάποια ιστορική αναγκαιότητα. Θεωρεί αδυναμία ή προδοσία κάθε παρεμβολή καθολικών αρχών στην πολιτική και καταγγέλλει με μανία τους δημαγωγούς και τους ιδεολόγους που σπαταλούν το μοναδικό θησαυρό. Το μυστικό της βιαιότητάς του και του θέλγητρού του είναι, χωρίς άλλο, αυτός ο εξαιρετικός συνδυασμός του έχειν και του είναι.
    «Θα ζήσετε πλήρως, λέει ο εθνικιστής, όταν ξαναποκτήσετε τα αγαθά σας, αλήθεια σας είναι η περιουσία σας». Δεν έχουμε λοιπόν να δημιουργήσουμε αλλά να αναστήσουμε, και προπαντός να υπερασπίσουμε μια κληρονομιά εναντίον εκείνων που θέλουν ν’ αλλάξουν την τάξη των πραγμάτων. Από δω προέρχεται ο βαθύς δεσμός αυτού του εθνικισμού με τη συντηρητική δεξιά, και η αποκλειστικότητά του που τελικά τον φέρνει σε αντίθεση με τον ίδιο τον εαυτό του (διεκδικεί την Γαλλία εναντίον της πλειοψηφίας των Γάλλων, απαγορεύει στις απόκληρες τάξεις ν’ απολαύσουν την πατρική κληρονομιά) και τον στριμώχνει σ’ ένα σκληρό δίλλημα: πρέπει να καταπολεμούμε πρώτα από όλα τον εξωτερικό ή τον εσωτερικό εχθρό; Στα 1940-1944, οι εθνικιστές θα προσκρούσουν σε αυτό το εμπόδιο και θα διασπαστούν, ένα μέρος από αυτούς θα προτιμήσουν τη δική τους ιδέα για το έθνος από το ίδιο το έθνος.
    «Ο εθνικισμός βασιλεύει στο σύμπαν», έλεγε ο Μπαρρές. Πραγματικά, τα πάντα τον τρέφουν: η θρησκεία, η ποίηση, η αστική τάξη, το προλεταριάτο και προπάντων ο εθνικισμός των αντιπάλων. Είναι ικανός να διαλύσει τις Διεθνείς, να ξαναζωντανέψει νέες γλώσσες, να ξαναδώσει στους ανθρώπους την αξιοπρέπειά τους και να τους μετατρέψει σε θηρία. Τη στιγμή που τον θεωρούσαν ξεπερασμένο, προβάλλει πάλι σαν αντίδραση κατά της πολιτικής ηγεμονίας και της τεχνικής βαρβαρότητας, ο σύγχρονος άνθρωπος, τρομαγμένος γιατί οφείλει να μοιάζει μ’ όλους τους άλλους, γδύνεται από τα παραδοσιακά του ρούχα, ζητεί ρίζες, μνήμη, πρωτοτυπία. Ο εθνικισμός είναι έτοιμος να του τα προμηθεύσει.
    Να τον καταδικάσουμε συνοπτικά είναι άχρηστη δοκιμασία. Προτιμότερο είναι να θελήσουμε να κατανοήσουμε πως μέσου του εθνικισμού, πάρα πολλοί άνθρωποι αναζητούν κάτι το ουσιαστικό που δεν έχουν ακόμη κατορθώσει να κατονομάσουν.
    (του Ζαν-Μαρί Ντομνάς)

  32. "εθνικιστική" Αριστερά avatar
    "εθνικιστική" Αριστερά 10/08/2008 01:49:01

    Χαίρομαι ιδιαίτερα, που ο ειρωνικός προσδιορισμός «εθνικιστική» (εξ ού και τα εισαγωγικά) στο ουσιαστικό Αριστερά, προκάλεσε τέτοια παρανόηση. Επειδή εδώ, απ’ ό,τι βλέπω, δεν είναι Indymedia ώστε να επιδιδόμαστε στο «επαναστατικό» χόμπυ του να μετράμε ποιος την έχει πιο μεγάλη την «αντιεθνικιστική» αντίληψη, κι επειδή απ’ όσο πάλι κρίνω τα σχόλια τυγχάνουν μιας κατά πολύ λιγότερο μεροληπτικής αντιμετώπισης απ’ ό,τι σε κάποια άλλα «επαναστατικώτερα» μπλόγκια, θα πώ ευθέως ότι η επίδειξη ανέξοδης ηθικολογίας και παράταιρου «ανθρωπιστικού» παζαρέματος, αποτελεί κλισέ για τους ενσωματωμένους «αριστερούς». Αλλά δεν σχετίζεται, ούτε σχετίστηκε ποτέ με εκείνους που βαθιά ελπίζουν στα κινήματα και την ριζική εξόντωση της αδικίας. Όχι με «εκσυγχρονιστικά» φιρμάνια, ή ψίχουλα «συμπαράστασης» από κρατικοδίαιτες ΜΚΟ.

    Ήδη, οι διαφορές πάνω στις δύο αντιλήψεις καθιστούν το ένα στρατόπεδο, το πιο «αντιρατσιστικά» θορυβώδες, ως πρωτοπόρα «ριζοσπαστικό» και «αντιεθνικιστικό», και καταδικάζουν το άλλο, ακριβώς επειδή προσεγγίζει τις προϋποθέσεις εξάλειψης της αδικίας με όρους καθαρά υλιστικούς και διόλου χριστιανικά «φιλανθρωπικούς», στην αφάνεια, την φίμωση, την διαστρέβλωση και τον τρομοκρατικό στιγματισμό του «ρατσισμού» και του «εθνικισμού».

    Κι επειδή οι «αντιρατσιστές» τιμητές της κοινωνίας, αποτελούν κατά τα άλλα ένα «σεβαστό» ποσοστό της τάξης του 3%, με αυξητικές τάσεις στο 10% συμπεριλαμβανομένων των απολιτίκ θαυμαστών του Τσίπρα (και των διογκωμένων γκάλοπ του Λαμπράκη), θα περίμενε κανείς να μην συνιστούν ιδιαίτερα στεντόρειο αμερικανόδουλο φερέφωνο των πολυπολιτισμικών «δογμάτων» με μόνη την εξαίρεση του ενδεχομένου η νεοφιλελεύθερη επέλαση (Σημίτης, ΝΔ) να τους καθιστούσε επίσημο προπαγανδιστικό φορέα της καθεστωτικής πληροφόρησης και της υποβολής παγκοσμιοποιητικών ιδεολογημάτων. Και αυτή είναι όντως και η εξήγηση που οι υπεύθυνοι των αντεργατικών πολιτικών, οι ιδιοκτήτες της Εξουσίας και των κρατικών μηχανισμών, η πρωτοπορία της αντίδρασης και του νεοφιλελευθερισμού, οι νούντσιοι του ευρωνατοϊσμού, είναι σήμερα πρωτεργάτες του «αντιρατσισμού» έως και του «αντιεθνικισμού». Από τον Στέφανο Μάνο, την Ντόρα, τον Κ. Χατζηδάκη και τον Ν. Κακλαμάνη, μέχρι τον Μπίστη του Πασόκ, τον Κουναλάκη του Πασόκ, την Δαμανάκη του Πασόκ, τον Ανδρουλάκη του Πασόκ και τους μελλοντικούς συνδιαχειριστές του ευρωκομμουνισμού του Αλαβάνου. Ένα νεφελώδες «αντιρατσιστικό» σύμπλεγμα από ακραιφνείς απολογητές της Νατοϊκής βαρβαρότητας έως μεταμφιεσμένους σε ριζοσπάστες επαίτες των κυβερνητικών θώκων και επαγγελματίες της σοσιαλδημοκρατίας…

    Εκείνοι που γοητεύονται από την τάχα «επαναστατική» αντήχηση των κενών δογμάτων και του «ριζοσπαστικού» κομπασμού ας συνταχτούν θαρραλέα με την πλευρά του Μάνου και του Κουναλάκη, προκειμένου να μην χαρακτηριστούν «εθνικιστές». Ούτως ή άλλως όποιος έχει την δύναμη της Εξουσίας έχει και την ισχύ να κολλάει ρετσινιές στον άλλο. Το διατυπώσαμε και πιο πριν:…

    Τότε μας κυνηγάγανε επειδή ήμασταν κομμουνιστές. Αύριο επειδή θα ήμαστε «εθνικιστές». Οι διώκτες πάντα ίδιοι κι ανερμάτιστοι…

  33. Factorx avatar
    Factorx 10/08/2008 02:07:50

    Ας στματήσουμε να παίζουμε μόνοι μας με τις λέξεις και να αυτοπαγιδευόμαστε. Νομίζω οτι, επικοινωνιακά, ο όρος "εθνικισμός" οδηγεί σε αδιέξοδες συζητήσεις επειδή έχει κατασυκοφαντηθεί απο όλες τις πλευρες. Ο όρος "πατριωτισμός" είναι καλύτερος

  34. Goebbels avatar
    Goebbels 10/08/2008 10:25:00

    ΜΙΖΕΣ, ΝΤΟΠΑ ΚΑΙ ΜΠΕΤΟΝ
    ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΕΩΔΗ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ!

  35. "εθνικιστική" Αριστερά avatar
    "εθνικιστική" Αριστερά 10/08/2008 12:31:06

    Τον όρο «εθνικισμός» δεν τον ενέπλεξε η αφεντιά μου. Ούτως ή άλλως και ολότελα ξένος μου είναι, και αηδία προκαλεί και κανένα είδος ιδεολογίας απαρτίζει. Είναι ένα έκτρωμα που εφεύραν οι δωσίλογοι εδώ κι εκατό χρόνια για να διαλύουν τις υποψίες του εκποιητικού τους ρόλου. Αυτοί είναι που καθίζανε αγωνιστές και πατριώτες στο σκαμνί, αυτοί είναι που σήμερα παριστάνουν το άλλο «άκρο», σου τη βγαίνουν τώρα «αντιεθνικιστικά», πάλι για τον ίδιο λόγο: Να εκποιήσουν. Μακιαβελικοί και αμοραλιστές δίχως προηγούμενο. Γι’ αυτό ακριβώς και σου κολλάνε με την πρώτη ευκαιρία την ταμπέλα «εθνικιστής», «ρατσιστής», κλπ. Αυτό το φαινόμενο περιγράφω με τα εισαγωγικά «εθνικιστική», το εξήγησα κι ήταν σαφές. Κι όσο για το «πατριωτικός» που λες, έχεις μείνει πολύ πίσω γιατί κι αυτό η νεοταξική πρωτοπορία του ΣΥΝ το έχει καταστήσει συνώνυμο του «ελληναρά» και όλων εκείνων των μικροαστικών καταλοίπων που επιδεικνύουν σαν καννίβαλοι τα βαμμένα σαν σημαίες πρόσωπα στις αφιονισμένες εξέδρες των Euro και της Heineken. Σαν πρότυπο «πατριώτη» ο ΣΥΝ προβάλει ό,τι μικροαστικότερο και πιο αλλοτριωμένο έχει παράξει η πασοκοποίηση του τόπου από Ανδρέα μέχρι Σημιτιστάν, ό,τι πιο απονευρωμένο και φασιστίζον έχει κληροδοτήσει στο σήμερα ο «εκδημοκρατισμός» του γέρου Καραμανλή και η καπηλεία της Δεξιάς.
    Με αυτή την φριχτά ξεδιάντροπη διαστρέβλωση ο ΣΥΝ έχει φτάσει να κατηγορεί ως πατριωτικό και εθνικιστικό οτιδήποτε αντιστέκεται στην παγκοσμιοποιητική ισοπέδωση και τον ολοκληρωτικό εξαμερικανισμό της κάθε κοινωνίας. «Ξεφτίλες πατριώτες» και «εθνικιστές» είναι πλέον ο Τσάβες, ο Κάστρο, ο Βελουχιώτης, ο Θεοδωράκης, οι αγωνιστές του Πολυτεχνείου που μιλούσαν και για «εθνική ανεξαρτησία» κλπ. Γι’ αυτό και ο ΣΥΝ (που είναι κι ο εκπρόσωπος των απανταχού «αριστεριζόντων) αποτελεί τον πιο προκεχωρημένο και προνομιούχο ιδεολογικό νταβατζή του Ευρωνατοϊσμού και της εξαχρείωσης που επιβάλλει η Νέα Τάξη των πολυεθνικών.
    Στο προκείμενο, παρατήρησε πως παρότι «αντικαπιταλιστές» κατά τα άλλα, σου την πέφτουν για μια παρατήρηση που κάποιος πολύ σωστά έκανε ότι ο συγκεκριμένος αθλητής «ελληνοποιήθηκε» μόνο και μόνο για να αλαλάζουν μετά οι ελληναράδες για περισσότερα μετάλλια. Ποιος είναι λοιπόν ο αντιεθνικιστής και ο αντικαπιταλιστής; Αυτοί που συναινούν στις εξαλλωσύνες των ελληναράδων ή εκείνοι που κοντράρουν στην φάμπρικα των ελληνοποιήσεων; Ποιοί τελικά αποδεικνύονται υπέρ των μπετών και της ντόπας; Εμείς ή μήπως αυτοί;


    Και για να το εμπεδώνουμε, ξανά:
    Τότε μας κυνηγάγανε επειδή ήμασταν κομμουνιστές. Αύριο επειδή θα ήμαστε «εθνικιστές». Οι διώκτες πάντα ίδιοι κι ανερμάτιστοι…

  36. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 10/08/2008 13:30:13

    Αγαπητοί "σύντροφοι",
    Επειδή διακρίνω μία δυσκολία στο να κατονομάσετε αυτό το ουσιαστικό που αναζητείτε, επιτρέψτε μου να σας προτείνω μία ρεκλάμα χωρίς "εισαγωγικά".
    Τι λέτε για το Εθνικοσοσιαλισμός ;

  37. μανώλης avatar
    μανώλης 10/08/2008 14:31:05

    @39.Α ρε Βελουχιώτη, άργησες αλλα το πέτυχες.
    Επίτρεψέ μου να προτείνω και εγώ μια ακόμα πιο ταιριαστή ονομασία: ΝΑtionalsoΖΙalismus.

  38. "εθνικιστική" Αριστερά avatar
    "εθνικιστική" Αριστερά 10/08/2008 15:12:10

    Συγγνώμη, αλλά δεν θα επανέλθω. Περιέγραψα και «φωτογράφησα» αρκετά αποκαλυπτικά ποιοι είναι και πώς λειτουργούν οι σύγχρονοι εθνικοσοσιαλιστές και ταγματασφαλίτες. «Αντιρατσιστές» κι «αντιεθνικιστές» εκπρόσωποι του Ευρωνατοϊκού ρατσισμού και της θηριωδίας του Αυτοκρατορικού εθνικισμού και ναζισμού. Ο κεντρο«αριστερός» σφετερισμός επαναστατικών ορολογιών και συμβόλων, τα οποία και αυτά σταδιακά αποκηρύσσονται με το στιγματισμό του «εθνικιστικού», «ναζιστικού» κ.ο.κ. υπό την παλιά έννοια, δεν είναι επαρκής για να συγκαλύψει αυτό που ιδεολογικά και πρακτικά αποτελούν: τον καθεστωτικό βραχίονα επιβολής ενός παγκοσμιοποιημένου ολοκληρωτισμού, τα προπαγανδιστικά μπουλντόγκ των νεοφιλελεύθερων ιδεολογημάτων που μας επιστρέφουν σε διαγραμμένες από την Ιστορία διαδρομές της ανθρωπότητας: στην βαναυσότητα της φεουδαρχίας, στην απώλεια της κριτικής σκέψης σε μια ατομικιστικά κατακερματισμένη κοινωνία, δουλικώτερη και αποδιοργανωμένη, πιο πίσω κι από μια κοινωνία σπηλαίων…
    Η ανακολουθία αυτού του σφετερισμού της «επαναστατικής» ορολογίας και των «διεθνιστικών» προσχημάτων μπροστά στις αντιδραστικές πολιτικές θέσεις και απροκάλυπτες νεοφιλελεύθερες επιλογές που σε καίριες στιγμές λαμβάνει ο ευρωνατοϊκός σοσιαλδημοκράτης ή και «αριστεριστής» είναι τόσο έντονη, που καθίσταται προφανής ακόμα και στους ξένους προς την μαρξιστική οπτική, στον σχετικά έως καθόλου πολιτικοποιημένο κόσμο που καταδικάζει συλλήβδην την Αριστερά για τον πρωτοφανή οπορτουνισμό της και την εκποιητική μανία των αγωνιστικών περγαμηνών της για μια απλή θέση συνδιαχείρισης, ένα κονδύλι, ένα μη κυβερνητικό επίδομα… Βέβαια οι κεντρο«αριστεροί» εκποιητές με τα «ριζοσπαστικά» έως «αριστερίζοντα» προσωπεία τους, όσο κι αν αποτελούν το καθεστωτικό «άλλοθι» και τον αποκλειστικό, επίσημο χειριστή του «αντιεξουσιαστικού» λόγου, ούτε δικαιούνται να μιλούν στο όνομα ολόκληρης της Αριστεράς, ούτε είναι ικανοί να σπιλώσουν τις παραδόσεις της και τις υπόλοιπες εκείνες φωνές που αγωνιούν να αρθρώσουν έναν αυθεντικά κινηματικό, αντικαπιταλιστικό και αντιεξουσιαστικό λόγο. Ωστόσο, πρέπει να επισημανθεί ότι όταν ο φασισμός θεριεύει, ανεξαρτήτως προσωπείου και προσχημάτων, η επίδειξη επιείκειας και ανοχής αποτελεί συνυπευθυνότητα. Από αυτή την άποψη η αδρανής Αριστερά δικαίως χρεώνεται την απώλεια και την συνενοχή.
    Αυτά και αδυνατώ να συνεισφέρω σε έναν διάλογο όπου ουσιαστικά κρίνεσαι βάσει αυτού που δηλώνεις, και όχι βάσει του πόσο νεοφιλελεύθερο και αντιδραστικό είναι αυτό που ο άλλος υποστηρίζει, πόσο δηλαδή εξουσιαστικά διαβρωμένο και ξεπουλημένο είναι το υπόστρωμα της «ψευτοριζοσπαστικής», ΣΥΝασπισμένης επίστρωσης…..

    Και για τελευταία φορά, εν είδη υπογραφής:
    Τότε μας κυνηγάγανε επειδή ήμασταν κομμουνιστές. Αύριο επειδή θα ήμαστε «εθνικιστές». Οι διώκτες πάντα ίδιοι κι ανερμάτιστοι…

  39. AKATONE avatar
    AKATONE 11/08/2008 15:22:05

    Δεν ξέρω γιατί, φακτορα-ξ, με καυλώνεις με το γκανγκστα στυλάκι σου. Πολύς τσαμπουκάς και καλλιτεχνικού περιεχομένου όπως πάντα.

  40. Γιώργης Χολιαστός avatar
    Γιώργης Χολιαστός 23/08/2008 12:53:53

    ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΡΟΓΚ
    ΠΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΗΡΕ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΝΤΟΠΙΝΓΚ

    Άκου τι επήγε κι είπε ο παλιάθρωπος ο Ρογκ!
    Πως η Ελλάδα μπορεί να ‘βγε τελευταία στο πινγκ-πονγκ
    και να μην έχει διαπρέψει εις των μεταλλίων το shoping
    μα εβγήκε πρώτη πρώτη και καλλίτερη στο doping!

    Τι αισχρός! Επειδή μέσα στης προπόνησης τη δίνη
    λάθος ένα μες στα τόσα τα σωστά μας είχε γίνει
    και οι αθλητές μας πήραν αντί δύο χαπακίων
    τα κουτιά μ’ όλα τα χάπια (και μετά των καπακίων),

    πρέπει αυτός με ειρωνεία στην Ελλάδα να μιλάει;
    κι όχι μέσα του μονάχα μα κι απόξω να γελάει;
    Και θα πρέπει η υφήλιος όλη κι επισήμως να γνωρίσει
    πως η χώρα η αθλιοτέρα ειν’ η Ελλάδα μες στη Δύση;

    Και ορθώς η Ελλάς εθίγη. Κι οι υπεύθυνοι της χώρας-
    όποιοι ήσαν τέλος πάντων στα λεπτά κείνης της ώρας-
    το μεγάλο ανάστημά των το ελληνικό ορθώσαν
    κι απαντήσεις περηφάνιας εις τον Ρογκ αμέσως δώσαν.

    Και του είπαν η Ελλάδα υψηλά στέκεται τόσο
    που εις ουδένα επιτρέπει να της κάνει τον καμπόσο-
    πως αμόλυντον κρατάει την αξίαν και την τιμήν της
    που δε δέχεται ούτε μύγαν στο ιερό πάνω σπαθί της!

    Όχι παίζουμε! κι αν μέσα στα σκατά έχει όλη πέσει
    όμως κύριε Ρογκ η Ελλάδα δε λυγάει ποτέ τη μέση
    και το στόμα της κρατώντας στων σκατών την επιφάνεια
    διαλαλεί την εθνικήν της πανταχού την περηφάνια.

    Μην κοιτάτε που ορισμένοι, ή δικοί μας είτε ξένοι
    τελευταία τήνε κρίνουν όταν μ’ άλλους παραβγαίνει:
    ειν’ ανήθικοι κι αχρείοι και ανθέλληνες και φαύλοι
    δεν τους πρέπουν στην γην πάνω της ζωής των ούτε οι ναύλοι.

    Δεν γνωρίζουν. Μόνο λένε. Την αλήθεια όμως τώρα
    θα τη μάθετε από μένα για την τέλεια ετούτη χώρα
    ώστε πλέον αμφιβολία να μην έχετε καμία
    πως η Ελλάς είναι μεγάλη κι όχι μοναχά τιμία.

    Και ειπέ μας κύριε Ρογκ μας, πού αλλού τη βρήκες σκάρτη
    την Ελλάδα; Σ’ όλα εκείνη (σα σαρακοστή το Μάρτη)
    μέσα είναι και πρωτεύει. Κι όπως λεν οι υπουργοί της
    κράτος άλλο δεν της βγαίνει σα θα συγκριθεί μαζί της.

    Κι αν δεν έχουμε Παιδεία κι αν δεν έχουμε Υγεία
    Τι μ’ αυτό-για μας τους ξύπνιους τακτική είναι παγία
    με κομπίνες να περνάμε και με αγραμματοσύνη
    κι ως για γιατρικό μας φτάνει μία μόνον ασπιρίνη.

    Κι ας μας κλέβουν ασυστόλως οι πολιτικοί μας όλοι
    και αφέντες πάντα ας μπαίνουν στο μικρό μας περιβόλι,
    μεις τους θέλουμε ναν’ έτσι-είναι ο μαζοχισμός μας
    που σ’ αυτό γερά μας σπρώχνει-κι είναι ολόκληρος δικός μας.

    Κι οι δημόσιοι υπάλληλοί μας όλη μέρα αν τα ξύνουν