#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/10/2010 09:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γιώργος ή χάος", ή ο Γιώργος είναι το χάος;



Παρατηρώντας την πορεία του Παπανδρέου από το 2004 μπορούμε ποια να προσεγγίσουμε με ακρίβεια την πολιτική του ιδιοσυγκρασία και ψυχοσύνθεση.

Στον Παπανδρέου αρέσουν πρώτα από όλα οι εκπλήξεις, οι αυτοσχεδιασμοί και η προχειρότητα έτσι για να γίνεται ντόρος ανεξάρτητα αν οι πρωτοβουλίες του  έχουν θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα.

Έτσι ένα πρωί αποφάσισε να παντρέψει ιδεολογικά Ανδρουλάκη, Μάνο, Ανδριανόπουλο, Δαμανάκη, έκανε εκλογές με μοναδικό υποψήφιο τον εαυτό του, κουβάλησε στο υπουργικό συμβούλιο τον αρχιεπίσκοπο που βρήκε τυχαία στον δρόμο, και αντί να κάνει συνεταιριλίκι με την αριστερά όπως έλεγε αγάπησε τον Καρατζαφέρη.

Ο Παπανδρέου από πλευράς διοικητικής λειτουργίας προφανώς είναι οπαδός της χαοτικής διοίκησης και ακολουθεί τον νόμο της αυξανόμενης εντροπίας αταξίας.

Με την ίδια απερίσκεπτη ευκολία που έκανε την μικρότερη ελληνική κυβέρνηση μέσα σε ένα χρόνο την μετάτρεψε στην πολυαριθμότερη.

Έχει και αντιπρόεδρο και υπερυπουργό για συντονιστές και μια ντουζίνα άλλους για να επιβλέπουν.

Αν ήταν προπονητής θα χρησιμοποιούσε δύο τερματοφύλακες και εννιά σέντερφορ.

Μόνο αυτός καταφέρνει να  βαπτίσει το χάος καινοτομία και πρωτοπορία, την υπερβολή δημιουργική πολιτική και τις στρακαστρούκες που κατά καιρούς εκτοξεύει ιδιοφυής πολιτικές ιδέες.

Μας θυμίζει όταν μιλάει μέτριο σεμιναριατζή.

Από αυτούς που έχουν την λύση για κάθε πρόβλημα αλλά αν τους καλέσεις στην εταιρία σου και τους αναθέσεις εκτελεστικό ρόλο είναι ανίκανοι να μοιράσουν σε δύο γαϊδούρια άχυρα.

Γι αυτό λατρεύει τους συμβούλους.

Στα λόγια υπάρχουν λύσεις για τα πάντα αλλά από ότι φαίνεται ανορεξία  για σκληρή δουλειά  με σφιχτό χρονοδιάγραμμα δομημένη εργασία και μετρημένους στόχους.

Έτσι το καλοκαίρι που η Ελλάδα είχε μπατάρει αφιέρωσε δύο μήνες σε διακοπές μπάνια συνέδρια και αντιπαραγωγικές θεωρητικούρες.

Ο λόγος του ρηχός προδίδει άνθρωπο με αδυναμία ευρηματικότητας και επιχειρηματολογίας.

Μου θυμίζει μαθητή που είναι κακός στην έκθεση και στο φροντιστήριο του έχουν μάθει συγκεκριμένες προτάσεις που κολάνε σε όλες τις εκθέσεις ανεξαρτήτως θέματος.

Για ότι και αν ερωτηθεί θα μιλήσει για την πράσινη ανάπτυξη για την ανοχή στις μειονότητες για την αγάπη στην πατρίδα γενικόλογες κουβέντες  ποτέ συγκεκριμένος  εξειδικευμένος και κατανοητός.

Δείχνει αδυναμία κατανόησης της σοβαρότητας καταστάσεων πράξεων και ενεργειών και κυρίως αναφορών που λέγονται από υπεύθυνο πρωθυπουργό.

Με την ίδια ευκολία που παλιότερα πρότεινε να έχουμε καναβουριές στο μπαλκόνι, συζητάει με τον Ερντογάν για την Θράκη και το Αιγαίο, διαφημίζει πόσο διεφθαρμένη είμαστε, αποκαλεί την Ελλάδα βουλιαγμένο καράβι, είναι πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς που  παλεύει για την εξαφάνιση της φτώχειας αλλά λατρεύει το ΔΝΤ και είναι συνεπαρμένος με τον κόσμο των αγορών.

Έτσι με κάθε παρέμβαση του εκτινάσσει τα spread και  αναζωπυρώνει  την συζήτηση για χρεοκοπία  της Ελλάδας.

Θυμίζει τον Βέγγο στην γνωστή ταινία που αντί για νερό έριξε τενεκέ με βενζίνη για να σβήσει την φωτιά.

Σκέψεις ιδεολογήματα άτακτα σκόρπια χωρίς αρχή μέση τέλος χωρίς σύνδεση χωρίς τελικό στόχο.

Αυτός πιστεύω ότι είναι ο Γιώργος Παπανδρέου ένας καλοκάγαθος άνθρωπος μέτριων δυνατοτήτων άψητος με την σκληρή δουλειά οπαδός της τουριστικής ζωής ταξίδια καλοπέραση φωτογραφίες σπόρ.

Μπορεί αυτός ο Παπανδρέου,  να εμπνεύσει, να παρακινήσει, να καθοδηγήσει, να μοιράσει δουλειά , να συντονίσει,  να εργαστεί σκληρά.

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα ήθελε να φύγει μακριά γιατί δεν είναι φτιαγμένος από το μέταλλο που απαιτούν οι περιστάσεις.

Δεν θα μου κάνει καμία εντύπωση αν αψυχολόγητα κάνει εκλογές.

Με ανθρώπους σαν τον Γιώργο δεν στοιχηματίζεις ποτέ.

Είναι αναιτιολογήτως απρόβλεπτοι.

Aris. A

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/10/2010 09:22:04

    Για τον Aris.A: Μια περιγραφή θησαυρός. Τα συγχαρητήριά μου.

    • loretta avatar
      loretta @ Nίκος Θ. 28/10/2010 14:36:36

      Συμφωνω και επαυξανω!!

      • aris. A avatar
        aris. A @ loretta 28/10/2010 17:31:39

        Ευχαριστώ και τους δύο.

        Αν και ο Παπανδρέου είναι για σεμινάριο κάποτε θα αποτελεί μεγάλο ερώτημα πως τα κατάφερε και έγινε πρωθυποργός ένα άτομο τόσο μειωμένων δυνατοτήτων.

  2. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 28/10/2010 09:37:24

    Σε πολλα δεν εχεις αδικο Aris να προσθεσω επισης πως ειναι ενας ανθρωπος που μεγαλωσε μεσα στην πολιτικη. Πατηρ και παππους πρωθυπουργοι. Ειναι ενας αριστοκρατης της πολιτικης που το μονο που κατανοει ειναι ιντριγκες και βυσοδομησεις. Γιαυτον ειναι ενα παιχνιδη που αμα θελει το σπαι αμα θελει το πεταει. Ειναι χρηματοοικονομικως εγκληματικα αγραμματος. Νομιζει οτι τα παντα ειναι πολιτικη και οτι μπορει να κανει τα παντα. Ο πατερας του και ο παππους του εδειξαν πως τα παντα ειναι εφικτα με τους απολιτιστους και ημιμαθεις Ελληνες. Ακομα και να βαφτισεις το χαος οπως σωστα λες Αρη καινοτομια. Δυστυχως ομως ειναι ενα απο τα αποτελεσματα αυτων που οι ξενοι λενε Tribal politics.

  3. bill avatar
    bill 28/10/2010 09:57:06

    Στο βιβλιο του Αγγελου Λεμπεση θα μπορουσε να προστεθει η παραγραφος που συνδεει την ανικανοτητα με την ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑ ιδιαιτερα σημερα. Γι αυτο το λογο δεν ειναι ωρα για πειραματισμους ,πολιτικους ζογκλερισμους και αμπελοφιλοσοφιστικη κοινωνικη ταχα ανδιαρθρωσητης Ελλαδας .

  4. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 28/10/2010 10:51:37

    ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΑΦΩΝΗΣΕ. ΖΗΤΩ Η ΤΡΟΙΚΑ! ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ!ΖΗΤΩ ΟΙ ΝΕΟΓΕΡΜΑΝΟΙ!!
    ΝΤΡΟΠΗ!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΑ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΕΝΘΟΥΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΜΑΥΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, ΚΡΥΦΟΥΣ Η ΦΑΝΕΡΟΥΣ!!

  5. anonymos avatar
    anonymos 28/10/2010 11:25:25

    Ψηφίζουμε μαύρο στους μνημονιακούς υποψηφίους δηλαδή μαύρο στα ψηφοδέλτια (κρυφα και φανερά) που υποστηρίζει το ΠΑΣΟΚ, το ΛΑΟΣ και η ΔΑ. Αλήθεια τι γίνανε αυτοί οι αναρχικοί που βάζανε βόμβες και φωτιές πως εξαφανίστηκαν ξαφνικά ή μήπως τους .......αποσύρανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ anonymos 28/10/2010 12:27:05

      “…..Κρυφά και φανερά»:
      Ο «υπερκομματικός», «ανεξάρτητος», «αντιμνημονιακός», Δημαράς δεν είναι η πρώτη φορά που μπαινοβγαίνει στο ΠΑΣΟΚ, δηλώνοντας ταυτόχρονα ότι: «Εγώ το ΠΑΣΟΚ το αγαπάω. Η κοινωνική, ιδεολογική και πολιτική μου καταγωγή είναι εκεί» …
      Ο δε Μητρόπουλος (γράφει το Ιστολόγιο «Σκέψεις για τον Σύριζα»)
      “αποτελεί κατ’ επάγγελμα διαφωνούντα του ΠΑΣΟΚ, που ξαναγυρνά μετά από «κορυφαίες κι στρατηγικές διαφωνίες» στην υπηρεσία του κινήματος.
      Τότε ο Μητρόπουλος διαφώνησε με το Μάαστριχτ, για να υπηρετήσει στη συνέχεια το ίδιο κόμμα που μας άλλαξε τα φώτα εφαρμόζοντας το Μάαστριχτ. Σήμερα ο Μητρόπουλος διαφωνεί με το Μνημόνιο. Την επόμενη δεκαετία θα ξαναϋπηρετήσει το ίδιο κόμμα που θα μας ξαναλλάξει τα φώτα εφαρμόζοντας το Μνημόνιο;”

  6. δημης avatar
    δημης 28/10/2010 12:51:54

    "Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα ήθελε να φύγει μακριά γιατί δεν είναι φτιαγμένος από το μέταλλο που απαιτούν οι περιστάσεις."
    ΤΟ ΚΡΑΜΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΕΡΙΣΣΕΨΕ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ....ΜΠΟΥΣ...ΤΟΝ ΟΜΠΑΜΑ...ΤΟΝ ΛΑΝΤΕΝ....ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ...ΑΓΙΑ (ΚΑΙ ΑΓΝΑ ) ΠΑΙΔΙΑ-ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΑΜΕΡΙΚΗΣ...

  7. aengus avatar
    aengus 28/10/2010 12:57:06

    «ένας καλοκάγαθος άνθρωπος» (;;;;;;;;;;;)
    Πολύ καλή ανάρτηση, αλλά αυτό δεν προκύπτει ….

    • loretta avatar
      loretta @ aengus 28/10/2010 17:46:36

      ...αν δεν κανω λαθος στην σημερινη εποχη καλοκαγαθους ονομάζουμε με πολυ ευγενεια...τους ανθρωπους μειωμενης αντιληψης...κοινως...χαζους ...κτλ κτλ

      εγω ετσι το αντιλαμβανομαι...!!!

      • aris. A avatar
        aris. A @ loretta 28/10/2010 18:06:05

        Ακριβώς

  8. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 28/10/2010 15:04:21

    Ακούς τον Χρυσοχοΐδη θέλεις, τη Διαμαντοπούλου θέλεις, τον Χ υπουργό ή πράσινο μεγαλοστέλεχος, υπάρχει ένα σκεπτικό, αρχή-μέση-τέλος, ψέμα και ανορθολογισμός, αλλά οργανωμένος λόγος. Ο καημένος ο αρχηγός τους βγάζει πλέον μόνο οίκτο, λύπηση, βαριεστημάρα, γέλιο. Μπείτε στη θέση των "υφισταμένων" του, φαντάζεστε πώς αισθάνονται; Ειλικρινά, είναι δυνατόν να τον αναγνωρίζουν για αρχηγό τους; Στοιχηματίζω ότι μετά από κάθε λαμπρή εμφάνισή του κάπου μαζεύονται και σιγοκλαίνε, ειδικά όταν θυμούνται τον πρύτανη του λαϊκισμού πατέρα του.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Λεωνίδας 28/10/2010 15:20:43

      Περίμενε να γκρεμιστεί από τον χάρτινο θρόνο του και θα μαθουμε πολλά αληθινά ανέκδοτα, από μέσα από το ΠΑΣΟΚ.
      Ηδη όταν ήταν υπουργός Εξωτερικών, λέγανε στο ΥΠ.ΕΞ. ότι έτσι και γίνει πρωθυπουργός, τότε θα δούμε στην πράξη τι σημαίνει "χαοτική διακυβέρνηση".

  9. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 28/10/2010 17:41:04

    "Πάση θεού θ' αναπτυχθεί η ανάπτυξη για να βοηθήσουμε τον ελληνικό εργαζόμενο "

    ΓΑΠ* Γενικως Αποτυχημένος Πρωθυπουργος


    * Ειναι Δίδυμος, για οσους καταλαβαίνουν τι σημαίνει και εξηγει την τάση προς το χάος που επιδεικνυει.

    • loretta avatar
      loretta @ 3birdssitting 28/10/2010 17:48:42

      ε οχι δα..τωρα να προσβαλουμε και ολους τους διδυμους του κοσμου!!!

      ο ωροσκόπος του φταιει χαχαχαχαχα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ loretta 28/10/2010 18:09:34

        Η μπουρδολογία είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του άντρα διδύμου πάντως.
        Όλα στο βωμό του ναρκισισμού και της εμμονικής αυτοδικαίωσης.

        Γίνονται καλοί δικηγόροι.

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ loretta 28/10/2010 18:18:49

        Συμφωνώ στό καλοί δικηγόροι...κυριολεκτικά! Περίεργο δεν είναι όμως;; Αραγε σαν δικαστές πώς...;
        θά ηθελα να ήξερα πάντως!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ loretta 28/10/2010 18:27:41

        Η μπουρδολογία είναι ένα μεγάλο προσόν αν συνοδεύεται κι από το ανάλογο outlook.
        Το να μιλάς συνέχεια χωρίς να λες ουσιαστικά τίποτα ενώ ταυτόχρονα να πείθεις τον ακροατή ότι έχεις πει την καλύτερη ατάκα μετά το "γεννηθήτω φως"...!!
        Οι δίδυμοι γενικώς το χουν αυτό.

        Το ΓΑΠ πάσχει από outlook.

      • o παγωτατζής avatar
        o παγωτατζής @ loretta 28/10/2010 18:33:25

        @ tsilivithras

        Look πάντως έχει! ας τού δώσουμε εμείς το out να συμπληρώσει...

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ loretta 28/10/2010 18:36:50

        γειά σου ρε παγωτατζή! γέλασα τόσο, που ξαναπείνασα...

  10. JOHN avatar
    JOHN 28/10/2010 18:24:37

    Πολυ φοβαμαι οτι μιλαμε για ταυτοσημες εννοιες.

  11. Μακκις Friss Τσιαβόλο avatar
    Μακκις Friss Τσιαβόλο 29/10/2010 00:18:38

    Να τι ιδέα εχει για το ευατό του.....


    http://www.facebook.com/photo.php?fbid=142191872495773&set=a.106017002779927.3658.100001148827471