16/02/2009 15:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γιατί δεν θα επισκεφθώ την έκθεση BΟDIES"

Αγαπητέ Φάκτορα, γίνεται πολύς λόγος για την έκθεση BΟDIES, όλα σχεδόν τα ένθετα κυριακάτικων εφημερίδων είχαν αφιερώματα με φωτογραφίες. Σου στέλνω ένα κειμενάκι μιας κι αυτά που διάβασα με ενέπνευσαν ...αρνητικά. Οι δώδεκα λόγοι για τους οποίους δεν θα επισκεφθώ την έκθεση BΟDIES στην Τεχνόπολη

1.     Γιατί δεν μου αρέσει να βλέπω πτώματα γδαρμένων Κινέζων

2.     Γιατί δεν κατάλαβα πώς θα με ευαισθητοποιήσει στη δωρεά οργάνων

3.     Γιατί αμφισβητείται ο τρόπος απόκτησης των πτωμάτων-εκθεμάτων

4.     Γιατί και η ίδια η διοργανώτρια εταιρεία παραδέχεται ότι στηρίζεται απλά στις διαβεβαιώσεις της κινέζικης  προμηθευτικής εταιρείας

5.     Γιατί η Κίνα έχει κατηγορηθεί στο παρελθόν για εμπόριο νεκρών

6.     Γιατί θεωρώ ανήθικο να εκθέτεις νεκρούς με στόχο την εμπορευματοποίηση τους

7.     Γιατί οι νεκροί δεν ρωτήθηκαν πριν πεθάνουν

8.     Γιατί θεωρώ την πλαστικοποίηση πτωμάτων άνευ αδείας ασέβεια προς τον νεκρό

9.     Γιατί ακόμα και εάν θαφτούν, λόγω σιλικόνης δεν θα λειώσουν ποτέ και θα βασανίζονται στη Χώρα της Αιώνιας Θλίψης (βλέπε Κίνα)

10.  Γιατί δεν θέλω να δω τον μαυρισμένο πνεύμονα από τα τσιγάρα

11.  Γιατί το εκτιθέμενο ροδαλό μπράτσο με λίγο κρεατάκι και λιπαρή πετσούλα μου θυμίζει τα αρνίσια μπουτάκια σε  βιτρίνα κρεοπωλείου

12. Γιατί σκέφτομαι "σκέψου να είχα πάθει τροχαίο στο Πεκίνο, να μην είχα το διαβατήριο πάνω μου και να με έβλεπε  τώρα η μαμά μου στην Τεχνόπολη"

Βάσω Γιλδίζη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2009 15:20:43

    Η γιατί να θέλω εθελοντικά να με κάψουν μετά το θάνατο μου ????

  2. Ευαισθητος avatar
    Ευαισθητος 16/02/2009 15:23:45

    Εαν πρόκιται για νεκρούς: Εχετε απόλυτο δικιο. Νόμιζα οτι προκειται περι ομοιομάτων. Στην Γερμανία η δημοσια θέα νεκρού θεωρηται ασεβεια και διώκεται. Οπως ο σκελετος στο σταθμο του Μετρο στο Συνταγμα, στη Γερμανια θα διώκετο.

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/02/2009 15:25:15

    Πoλυ θρησκα η κυρια.
    Εκει εισαι ακομα φιλτατη;Ουχουου.
    Δηλαδη,εσυ πιστευεις στην ανασταση ψυχων και σωματων,η σε κατι αλλο;
    Και αυτοι που καιγονται και γινονται καπνος,καλυτερο ειναι;
    Εγω εχω παντα στο μυαλο μου,τη ρηση του Ρασσελ.
    Η καλυτερη απαντηση στο ερωτημα,τι θα γινεις οταν πεθανεις,ειναι,ο,τι ησουνα πριν γεννηθεις.
    Και στο φιναλε,οι γιατροι,πως κανουν λες,εξασκηση στην Ανατομια.Γνωριζεις μηπως;
    Η μηπως νομιζεις,οτι τους ρωτησανε πρωτα,πριν τους παρουν τα σωματα για τη φορμολη;

  4. eleos avatar
    eleos 16/02/2009 15:27:48

    Εχετε δίκιο κ. Βασω Γιλζιδη γι'αυτά που γράφετε. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το γαϊδούρι ο factorx πως έβαλε αυτή τη φωτογραφία ενός νεκρού συνανθρώπου μας στο site του;

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/02/2009 15:29:09

    Δυο ευαίσθητοι, σχετικοί, "Ναυτίλοι" του Στάθη. Από την "Ε"

    "Μια έκθεση ανοίγει αυτές τις μέρες τις πύλες της στην Τεχνόπολη - το Σάββατο, στις 7 Φεβρουαρίου. Σε αυτήν υπό τον τίτλο «Bodies» εκτίθενται σώματα νεκρών, πτώματα, οι σοροί ανθρώπων που κάποτε υπήρξαν.

    Βεβαίως τα πτώματα αυτά είναι καλώς επεξεργασμένα με νέα συστήματα πλαστικής ταρίχευσης, για τα οποία μάλιστα δείχνουν ιδιαιτέρως υπερήφανοι οι δημιουργοί της έκθεσης -χίλια μίλια μακρυά απ' τη φορμόλη στις πολύπλοκες τεχνικές της πλαστικοποίησης πλέον με χάρμα αρτιστίκ αποτελέσματα.

    Η έκθεση αυτή, μια έκθεση Τέχνης, που όμως έχει εκπαιδευτικούς σκοπούς καθώς λένε οι καλοί διαφημιστές που την προμοτάρουν, είναι υπό την αιγίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων και του Πολιτιστικού Οργανισμού του Δήμου Αθηναίων.

    Προλαβαίνοντας μάλιστα το σοκ που μπορεί η έκθεση ενός πτώματος να προκαλέσει σε κάποιους, οι οργανωτές της έκθεσης δηλώνουν ότι είναι τέτοια η ομορφιά του ανθρώπινου σώματος, ώστε η πιθανή πρώτη άπωση παρέρχεται και, αιχμάλωτος ο θεατής απ' το έκθεμα, αρχίζει να θαυμάζει πνεύμονες και τένοντες, αρμούς, οστά, ιστούς, νεύρα και έντερα, μ' έναν λόγο καρδίας και νεφρούς. Ερχεται έτσι ο καθένας πιο κοντά στο μυστήριο της δημιουργίας, καθώς και στον τρόπο λειτουργίας μιας θαυμαστής μηχανής όπως είναι ο άνθρωπος.

    Χρήσιμοι νεκροί λοιπόν που προσφέρουν μιαν τελευταία υπηρεσία στους ζωντανούς, σε στάσεις θελκτικές, άλλος να τρέχει, άλλος να κοιμάται, άλλος να τέμνεται, εδώ η ασώματος κεφαλή, εκεί το δεξί μηριαίον οστούν και να εδώ ένα μάτι να κοιτάζει το κενό, τον Θεό, τη θολή γραμμή των οριζόντων ό,τι, τέλος πάντων, νοιώσει ο θεατής ότι μπορεί να βλέπει το μάτι του νεκρού.

    ..................................

    Εν πρώτοις θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς γιατί επεξεργασμένα και πειραγμένα πτώματα; Με την εξέλιξη της τεχνολογίας σήμερα, θα μπορούσαν να εκτεθούν ακριβέστατες ρεπλίκες! Οπου θα μπορούσε κανείς να δει τα διαλυμένα πνευμόνια του καπνιστή με την ίδια λεπτομέρεια και πιστότητα που θα απολάμβανε αν έβλεπε τα πραγματικά. Σωστόν! αλλά το πτώμα έχει μιαν άλλη δραματική βαρύτητα απ' τη ρεπλίκα του - μην ξεχνάμε άλλωστε ότι πρόκειται για τέχνη κι όχι για επιστήμη. Οποιος είναι περίεργος για το ανθρώπινο σώμα και την ανατομία του, θα μπορούσε να καταφύγει σε αντίστοιχα βιβλία, πανεπιστημιακά εργαστήρια, ανάλογα βίντεο, ακόμα και νεκροτομεία ώστε να μάθει. Εδώ όμως μιλάμε

    για τέχνη -τέχνη μάλιστα που φιλοδοξεί να διδάξει και τον ανύποπτο, τον αδιάφορο ή αυτόν που ακόμα δεν έχει υποψιασθεί το ενδιαφέρον του για κάτι τέτοια.

    Δεν είναι ο καθένας μας γιατρός ή φοιτητής της ιατρικής, ώστε να πρέπει να ανατέμνει πτώματα, ούτε βεβαίως βρισκόμαστε πλέον στις σκοτεινές εκείνες εποχές, όπου οι ενδιαφερόμενοι πήγαιναν κι έκλεβαν πτώματα απ' τα νεκροτομεία ή ακόμα χειρότερα ξέθαβαν φρεσκοπεθαμένους για να τους ξαπλώσουν πάνω στο ανατομικό τραπέζι - όχι. Αλλωστε καθώς η επιστήμη παράγει ηθική (και σπανίως η ηθική παράγει επιστήμη) - δεν είναι αυτός ο λόγος που η Αντιγόνη μέσα μου με τραβάει απ' το μανίκι.

    Είναι η βεβήλωση των νεκρών. Και μάλιστα των αδύναμων νεκρών, των αζήτητων. Διότι δεν νομίζω ότι κανένα απ' τα πτώματα που θα εκτεθούν στην Τεχνόπολη είναι ο μακρυνός πατέρας κανενός απ' αυτούς που τα εκθέτουν. Κάποιοι φουκαράδες μάλλον θα ήταν ως άνθρωποι αυτές οι σοροί -ζητιάνοι, παρίες, πρόσφυγες, φυλακισμένοι, αιχμάλωτοι, στρατιώτες- νεκροί που δεν τους αναζήτησε κανείς, ώστε να τους αποδώσει τα πρέποντα κατά την έξοδό τους από τούτον τον κόσμο.

    Ανυπεράσπιστοι νεκροί, βεβηλωμένοι, σκυλευμένοι. Στο... έλεος της ύβρεως. Που όμως εκτίθενται με τέλεια άνεση σε μια χρήσιμη θέα που, λένε, διδάσκει. Πλην όμως ο τρόπος που διδάσκει κανείς κάτι πρέπει νάχει την ίδια αξία με αυτό που θέλει να διδάξει, αλλοιώς τη δουλειά μπορεί να την αναλάβει κι ο Μέγγελε.

    ..................................

    Ομως το χειρότερο σε όλην αυτήν την ιστορία δεν είναι τόσον η Εκθεση όσον ότι (ώς τώρα τουλάχιστον) κανείς δεν φαίνεται να αντιλέγει σ' αυτήν. Στο εξωτερικό όμως, όπου στήθηκε, υπήρξε τουλάχιστον αμφιλεγόμενη. Αντθέτως ο ενθουσιασμός της Ψωροκώσταινας με κάτι τέτοιες γκλαμουριές είναι, ως φαίνεται αυτονόητος.

    Λυπάμαι που ένα ίδρυμα όπως ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων, τους σκοπούς του οποίου ολόθερμα υποστηρίζει η στήλη, μιαίνει νεκρούς που η βάσκανος μοίρα τούς στέρησε τον οβολό απ' τη γλώσσα, ώστε να εκδημήσουν ευπρεπείς· αντιθέτως ξέμειναν λάφυρα κι αθύρματα μιας θέασης χωρίς ήθος. Είναι άλλο πράγμα αυτοί που δωρίζουν το σώμα τους στην επιστήμη κι άλλο εκείνοι που το σώμα τους δηώνεται απ' τους φραγκάτους που το φυσάνε κι αγοράζουν νεκρούς κατώτερων θεών.

    Ακόμα κι αν πληρώθηκαν οι δυστυχείς για να εκχωρήσουν το τελευταίο που τους είχε απομείνει μετά θάνατον, το σώμα τους, άτιμα λεφτά τούς έδωκαν. Εκτός κι αν οι εκθέτες, θα εξέθεταν με την ίδια ζέση τα πτώματα των παιδιών τους ή των γονιών τους, οπότε πάσο!

    [http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=04.02.2009,id=14242476]

    Μικρά επιλογικά σε όσα έγραψε ο «ναυτίλος» για την έκθεση των πτωμάτων «Bodies» στις 4.2.2009. Τα νεκρά κουφάρια που εκτίθενται βεβηλωμένα έναντι 16 ευρώ (τόσον πάει η είσοδος σε αυτό το παγερό πάρκο όπου η ισχύς δηλώνει τα όριά της πάνω στους θνητούς) ανήκαν σε Κινέζους (κατά μερικούς, εκτελεσθέντες Κινέζους). Πράγμα που βρίσκει τους ενθουσιώδεις οργανωτές (και διαφημιστές) της έκθεσης ευγενικά πρόθυμους να μας εξηγήσουν ότι δεν πρόκειται για ανυπεράσπιστους νεκρούς που αγοράστηκαν ως έτυχε, αλλά για πολιτικώς ορθούς νεκρούς που αποκτήθηκαν δεόντως! Μπράβο!

    Οσο για την Κίνα, εκτός από φτηνά προϊόντα εξάγει και πλεόνασμα νεκρών -δεν έχει σημασία τι πτώματα, αρκεί να πιάνουν φράγκα, όπως θα έλεγαν και οι γάτες -ινστρούχτορες ενός κατ' όνομα Κομμουνιστικού Κόμματος -πεθαμένου από καιρό αναλόγως των πτωμάτων που πουλάει (κι ως φαίνεται παράγει).

    Τέλος: Πλήθος σχολείων προτίθεται να επισκεφθεί την έκθεση αυτών των σκυλευμένων φουκαράδων για εκπαιδευτικούς βεβαίως - βεβαίως λόγους. Κι αμέσως μετά την επίσκεψη οι φιλόλογοι θα διδάσκουν στα παιδάκια Αντιγόνη! Λοιπόν, καθόλου δεν με ενοχλούν οι πλαστικοί γκλαμουρόβλαχοι που εκθέτουν νεκρούς, εν σχέσει με εκπαιδευτικούς, καθηγητές, οι οποίοι ελαφρά τη καρδία καταναλώνουν την εποχή· χωρίς περίσκεψη χωρίς αιδώ! σαν όχλος επαρχιωτών που έχει πάει επίσκεψη στο αμφιθέατρο στη Ρώμη και θαυμάζει με ανοιχτό το στόμα τα επιτεύγματα του Θεατρώνη Θανάτου! -ποιοι; οι καθηγητές!..

    [http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/dt=06.02.2009,id=74249676]

  6. Φρίκη avatar
    Φρίκη 16/02/2009 15:35:12

    Αυτά τα έχει ο κομμουνισμός . Σε εξοντώνει στη δουλειά και αφού πεθάνεις σε πωλεί ώς πεθαμένο για να βγάλει κέρδος!
    Και μετά μου λές εμένα για κόμματα! ΞΥΠΝΑΤΕ

  7. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 15:41:51

    Ενα ενα εντοπιζονται τα μεγαλα προβληματα της χωρας.

    Εγω δεν θα παω Βασω για να μην πετυχω καμμια η' κανεναν σαν κι εσενα απ'εξω και αρχισω τις καρπαζιες.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/02/2009 15:44:43

    Από την ανάρτηση το μαθαίνω και συμφωνώ απόλυτα.
    Πως εισήχθησαν όλα αυτά τα εκθέματα;
    Το θέμα δεν προσφέρεται ούτε για μπλακ χιούμορ, πολύ περισσότερο να αποτελεί αντικείμενο έκθεσης.

    Αν η κοινωνία είχε κότσια έπρεπε να μποϋκοτάρει στεγνά και αθόρυβα το γεγονός. Να το στείλει άπατο από εκεί που ήρθε.

    Πρόκειται για ηθική κατάπτωση.
    Μην εκπλαγείτε λοιπόν αν αύριο διοργανωθεί και έκθεση με ετοιμοθάνατους λίγο πριν εκπνεύσουν.

  9. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2009 15:45:51

    Φρίκη- Λες να ζω στην εποχή του κομουνισμού και δεν το κατάλαβα ,αλλά ούτε ο φίλτατος Μπουλης μας xa xa xa .
    Στην εποχή του Μπρέζνιεφ μπορεί …

  10. giannhs avatar
    giannhs 16/02/2009 15:53:11

    Αν θες να μάθεις που ζήσεις, πραγματικά όμως, διάβασε το δημοσίευμα για τους 100 μεγαλύτερους Έλληνες όλων των εποχών.
    Και αφού το διαβάσετε ας βγάλει τη λίστα ο FactorX σε αυτό το blog για να το σχολιάσουμε.

    http://www.politismospolitis.org/?p=2632

    Είμαι ο Giannhs και μόλις τελείωσα

    ΥΣ: γράφω αυτό το Link επειδή εκεί το είδα πρώτη φορά, ύστερα από λάθος πάτημα και δεν έψαξα πουθενά αλλού.

  11. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/02/2009 15:54:28

    Η αηδία του μυαλού στην "σύγχρονη" "τέχνη", δεν έχει τελειωμό.
    Δεν ξέρω εάν ξέμεινε από έμπνευση ή από χρήματα.
    Τουλάχιστον ας μοιράσουνε και μία μαύρη κορδέλα (για το μπράτσο) στους επισκέπτες.
    Δωρεάν, για να πενθήσουν όλοι μαζί τον θάνατο της εντέχνου έκθεσης.

  12. ...σεμνά avatar
    ...σεμνά 16/02/2009 15:55:57

    Η κα Γιλδίζη σχολίασε πολύ σωστά την απαράδεκτη αυτή έκθεση.

  13. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 15:58:31

    Απιστευτα πραγματα.Νοσηρο ειναι το λιγοτερο.

  14. ataktos avatar
    ataktos 16/02/2009 16:09:03

    Σας έχω επισημάνει ότι σε λίγο κάνα δυο πυρηνικές μονάδες θα στήσουν στην Ακρόπολη και Πεντέλη όπως πάμε και κάνεις σας δεν θα αντιδράσει …

  15. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 16:11:46

    Κάποια ''καλλιτέχνις'' κάθεται ημίγυμνη σε σιδερένια κλουβί και γλύφει κόκαλλα... Κάποιος ''καλλιτέχνης'' δένει ένα σκυλάκι και το αφήνει να πεθάνει από την πείνα. Κάποιος ''καλλιτέχνης'' (δικός μας ετούτη τη φορά - τρομάρα μας!) φωτογραφίζει τον εαυτό του ενώ επιδίδεται σε ομοφυλοφιλική συνεύρεση με ένα καρπούζι (ομοφυλοφιλική, επειδή το καρπούζι ήταν αρσενικό)...
    Κάποιος ''καλλιτέχνης'', εκσπερματίζει σ' έναν σταυρό...
    Και τώρα η ασέλγεια επί πτωμάτων...
    Στις γκαλερί όλο και συχνότερα εκτίθενται όχι πίνακες, αλλά ''εγκαταστάσεις'', με λαμπάκια, καρότα, καφάσια από μπίρες, ακαθαρσίες...
    Εδώ, κάποιοι - και γαμώ τους συνειρμούς - μιλάνε για κομουνισμούς, Μπρέζνιεφ, μπούληδες, Ράσσελ, ανατομίες...
    Η αποδόμηση (όχι μόνο στην τέχνη, αλλά και στα μυαλά μας) καλπάζει!
    Ούτε ψήλος στον κόρφο μας!

  16. ange-ta avatar
    ange-ta 16/02/2009 16:18:28

    H απίστευτη βαρβαρότητα του 21 αιώνα και ο πλήρης ξεπεσμός των πρώην σοσιαλιστικών χωρών!

    και μη χειρότερα! η μήπως τα χειρότερα έπονται;;;;;;;;;

  17. Εις υγείαν avatar
    Εις υγείαν 16/02/2009 16:26:26

    Αποτρόπαιο, αποκρουστικό, ανήθικο, βάρβαρο, αίσχος.

    Οι 5 πρώτες λέξεις που ήρθαν στο μυαλό.

    Ύστερα διάβασα τα σχόλια...Ναι η τέχνη εκφυλίζεται και τα ΜΜΕ αποκαλύπτουν μόνο την ξεφτυλισμένη τέχνη.

    Όσο για τον "Σπατζιώτη". Μπορεί αν διάβαζε προσεκτικότερα να καταλάβαινε περισσότερο το κόσμο γύρω του.


    Η αποδόμηση ηλεκτρονικέ συνομιλητή ξεκινά ευκολότερα από μια μικρή αμυχή. Διαβάζετε όλο σας το φαγητό και μην αφήνετε ούτε τη δύναμή σας.

  18. αντί avatar
    αντί 16/02/2009 16:30:19

    Ψυχραιμία παιδιά.

    Εγώ το θεωρώ ενδιαφέρον και εκπαιδευτικό θέαμα.
    Δεν πρόκειται περί απλής έκθεσης νεκρών σωμάτων.
    Φυσικά έχει σημασία η προέλευση των σωμάτων και αυτό είναι κάτι που πρέπει να ερευνηθεί, αλλά πρέπει να κριθεί από την αισθητική της η συγκεκριμένη έκθεση.

    Όσο για τους 12 λόγους που δεν θέλει να πάει η κυρία Γιλδίζη, εγώ στην ουσία είδα τον εξής έναν.
    Τη μη αξιόπιστη προέλευση των σωμάτων.

  19. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 16:37:22

    Η οποια αντί,εχει ελεγχθει απο χωρες οπως η Βρετανια και οι ΗΠΑ που εχουν σοβαρους θεσμους ιδιως σε θεματα τεχνης.
    Και ερχομαστε τωρα στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας, στη χωρα της ατιμωρησιας και του "κανω οτι μου καπνισει" να τα αμφισβητισουμε.

    Να πατε στην εκθεση και ας προσβαλει την αισθητικη σας, ειναι κι αυτος ενας απο τους ρολους της τεχνης. Σας αρεσει δεν σας αρεσει θα ανοιξει το μυαλο σας. Η τεχνη (οταν ειναι μεσα στα πλαισια της ηθικης - η παρουσα εκθεση ειναι) δεν φιμωνεται και δεν πρεπει να φιμωνεται οσο κι αν προκαλει καποιους.

  20. Factorx avatar
    Factorx 16/02/2009 16:48:26

    eleos κ. eleos

  21. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 16:51:11

    Το οτι δεν χρησιμοποιουνται ρεπλικες,ειναι το καιριο σημειο,οπως εγραψε και ο Προφητης.Πρεπει να ειναι αληθινα σωματα,ακριβως γιατι απευθυνονται στη νοσηροτητα που πιθανως υπαρχει στους ανρθωπους και που εμπορευεται η εκθεση.Ολα τα αλλα ειναι αμπαλαρισμα.

  22. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 17:00:30

    @17 Εις υγείαν,
    ομολογώ, φίλτατε, ότι δεν κατάλαβα τι θέλετε να μου πείτε, και προς τι η συμβουλή περί προσεκτικού διαβάσματος, φαγητού και δύναμης. Μπορείτε να με διευκολύνετε;
    @18 Αντί και @19 Στέλιος,
    τώρα, όσον αφορά στο κατά πόσο η Βρετανία και η ΗΠΑ έχουν σοβαρούς θεσμούς σε ζητήματα τέχνης κι ότι η παρούσα έκθεση έχει εκπαιδευτικό περιεχόμενο και ''θα ανοίξει το μυαλό μας'' (μπορεί και την όρεξή μας), καλύτερα να μην την κάνουμε αυτή τη συζήτηση.
    Η αρρώστια που δέρνει τον κάθε ''καλλιτέχνη'' ή οι προσπάθειες δημιουργίας τεχνητού ''σκανδάλου'' και ''θορύβου'' αφορούν μόνο την παθοψυχολογία, τους ατζέντηδες και τις γκαλερί.
    Η Τέχνη περνάει δίπλα από όλα αυτά αδιάφορη. Ίσως και λίγο συνοφρυωμένη

  23. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 17:03:32

    @Σπατζιώτης

    Για σχολιασε λιγο τους θεσμους σε ζητηματα τεχνης στις παραπανω χωρες.

    Ετσι, για το μουχαμπετι.

  24. wert01gf avatar
    wert01gf 16/02/2009 17:16:42

    Οι υπερβολές σας βλάπτουν. Η τέχνη είναι τέχνη και δεν πρέπει να υπόκειται σε κανόνες, περιορισμούς και προκαταλήψεις. Και βέβαια σηκώνει κριτική. Και βέβαια δεν είναι όμως για όλους..

  25. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/02/2009 17:30:59

    Οι υπερβολές σας μας μαθαίνουν γιατί αυτή η χώρα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο και μαζί πρωταθλήτρια Ευρώπης στη φτώχεια .

    Λίγο μέτρο ρεεεεε !

  26. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 17:36:31

    @23, Στέλιος
    Τι να σχολιάσω, βρε Στέλιο μου; Το κατά πόσο ''οι σοβαροί θεσμοί'' των χωρών αυτών έλεγξαν αν είναι ''αξιόπιστη'' η όχι η προέλευση αυτών των θλιβερών νεκρών συνανθρώπων μας, όπως εσύ ισχυρίζεσαι; 'Ασ' το καλύτερα. Ας σοβαρευτούμε λίγο.
    @24, wert01gf,
    Αυτά που λες ισχύουν για την Τέχνη. Αν εσύ (κι ο καθένας μας) θεωρούν ότι είναι τέχνη η δημόσια έκθεση της νοσηρότητας που κουβαλάει ο οποιοσδήποτε μέσα του, τι να πω; Παραδίνομαι. Άνευ ορίων κι άνευ όρων...

  27. wert01gf avatar
    wert01gf 16/02/2009 17:52:09

    Τέχνη ονομάζεται το σύνολο της ανθρώπινης δημιουργίας με βάση την πνευματική κατανόηση, επεξεργασία και ανάπλαση, κοινών εμπειριών της καθημερινής ζωής σε σχέση με το κοινωνικό, πολιτισμικό, ιστορικό και γεωγραφικό πλαίσιο στο οποίο διέπονται. Aποτελεί μια ευρύτερης ερμηνείας ονομασία που χρησιμοποιείται για να περιγράψουμε την διαδικασία, της οποίας προϊόν είναι κάτι το μή φυσικό, το οποίο ακολουθεί τους κανόνες του δημιουργού. Κατά συνέπεια, όροι με κοινή ρίζα όπως τεχνικό, τεχνίτης, καλλιτέχνης αποδίδονται σε ανθρώπινες δημιουργίες και δραστηριότητες αυθαίρετες με τη ροπή του φυσικού κόσμου.

    Στον Δυτικό κόσμο η τέχνη περιγράφεται ώς art, από το Λατινικό ars που εν μέρει σημαίνει διακανονίζω, διευθετώ.

    Η τέχνη, με την ευρύτερη έννοια, είναι η έκφραση της ανθρώπινης δημιουργικότητας και φαντασίας.

    ..από την ελληνική Βικιπαίδεια

  28. αντί avatar
    αντί 16/02/2009 17:56:49

    Σπαζιώτη
    Όπως είπα και παραπάνω η έκθεση πρέπει να κριθεί από την αισθητική της.
    Για το αν είναι εκπαιδευτική, θεωρώ ότι φυσικά και είναι λόγω και μόνο του αντικειμένου της, αλλά και σε αυτό το θέμα πρέπει να κριθεί ο τρόπος και το κατά πόσο το επιτυγχάνει αυτό.

    Μόλις την επισκευθώ θα σου πω.

  29. Βασω Γιλδιζη avatar
    Βασω Γιλδιζη 16/02/2009 18:00:39

    Η έκθεση αυτή καθ’ αυτή, θα έλεγα, οτι πέτυχε το σκοπό της εάν είχε το χαρακτηρισμό Art Provocateur ( μιά και προκαλεί συζητήσεις και ενστάσεις) ή εαν είχε σκοπό τη διαμαρτυρία για την παραβίαση ανθρωπίνων δικαιώματων και τις εκτελέσεις κρατουμένων στην Κίνα, για παράδειγμα. Παρεπιπτόντως, με εξέπληξε το γεγονος οτι δεν είδα αναφορές για αυτή στα μπλόγκς που μπαίνω εν αντιθέση με τις πικάντικες λεπτομέρειες για την ηθοποιό που εκβίαζε με ... «Στρουμφάκια». Μπορεί να μπαίνω σε πολλά λάθος μπλογκς, το ομολογώ ...

    Σε αντίθεση με την Bodies ο γερμανός ανατόμος Günther van Hagens ( ο εφευρέτης της τεχνικής της πλαστικοποίησης σωμάτων) στην παρεμφερή έκθεση του Body Worlds - Körperwelten χρησιμοποιεί σώματα που έχουν δωρηθεί απο τους εκτιθέμενους πριν το θάνατο τους μέσω ενος προγράμματος που λέγεται body donation program. Και η έκθεση του Hagens προκάλεσε συζητήσεις, ενστάσεις και ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Body_Worlds#Controversies

    Στην Bodies εχουν χρησιμοποιηθεί 12 πτώματα Κινέζων, που πλστικοποίησε η κινέζικη εταιρεία Dalian και η οποία τα επινοικιάζει έναντι 25 εκατ. Δολλαρίων, οπως διαβάζω στο Ε της Ελευθεροτυπίας. Οπως λέει εκεί ο Δρ. Ροι Γκλοβερ, Ανατόμος, Βιολόγος και ιατρικός σύμβουλος της διοργανώτριας εταιρείας, πιστεύουν απλα το κινέζικο εργαστήριο οτι τα πτώματα δεν προέρχονται απο πολιτικούς κρατούμενους και ελέχγουν μόνο οτι έχουν πεθάνει απο φυσικά αίτια. Συνεχίζει δε περιχαρής ο ο γλαφυρός – κατα την άποψη μου – καθηγητής οτι η εκθεση έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα και πως «τα παιδάκια (θεατές) ζωγραφίζουν ανθρωπάκια’’ . Εμ, το Μάο θα ζωγράφιζαν;

    Γιατί δεν χρησιμοποιούν ρεπλίκες για να μας επιμορφώσουν;

    Οσο για την Ανατομια, αγαπητέ @ Προβοκατωρ όχι μόνο χρησιμοποιούνται τα πτώματα για αποδεδειγμένα εκπαιδευτικους σκοπούς προς όφελος της ανθρωπότητας αλλα και υπάρχουν αυστηροί κανόνες. Δεν ειναι θέμα θρησκοληψίας η σεμνοτυφίας ειναι θεμα εαν δίνω εγω εξουσιοδότηση να με χρησιμοποιήσει κάποιος για να βγάλει χρήματα βαφτίζοντας με «εκθεμα για εκπαιδευτικούς σκοπούς».

    @ Στελιος
    Μάλιστα, μεγάλωσα στη χώρα της Φαιδράς Πορτοκαλαίας, έμεινα δε και δύο δεκαετίες στο Σοβαρό Ευρωπαϊκό Εξωτερικό. Να θυμηθώ να σου αφιερώσω το επόμενο άρθρο μου που θα έχει τίτλο « Οι διαφωνούντες και ασκούντες κριτική στην τέχνη καρπαζώνονται καλλιτεχνικώς». 7. Στελιος Says:
    February 16th, 2009 at 3:41 pm

    Δικαίωμα η άσκηση κριτικής και η έκφραση άποψης στη δημοκρατία, πόσο μάλλον εαν ειναι επώνυμη και δεν κρύβεται πίσω απο κάποιο μπλογκο-ψευδώνυμο.
    Βάσω Γιλδίζη

  30. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 18:13:23

    @Σπατζιώτης

    Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι η προελευση αυτων των νεκρων σωματων ειναι νομιμη. Αν δεν κατεληγαν σε αυτην την εκθεση, θα μπορουσαν να βρισκονται στα εργαστηρια καποιας ιατρικης σχολης. Δεν ζητηθηκαν απο κανεναν και αυτος θα ηταν ο προορισμος τους. Τωρα αν δεν αρεσει σε καποιον αυτο ας διαμαρτυρηθει στις χωρες που η νομοθεσια τους το επιτρεπει. Αυτο ειναι ασχετο με την εκθεση, ως εκθεση τεχνης που εχει και εκπαιδευτικο χαρακτηρα.

    Τεχνη δεν ειναι μονο οτι μας αρεσει και συμφωνει με την αισθητικη μας.

    Υπαρχουν φυλες που χρησιμοποιουν την τεφρα πτωματων συγγενων τους, σε παρασκευη οινοπνευματωδη ποτων τα οποια επειτα καταλωνουν. Ειναι κι αυτο προσβολη επειδη δεν ταιριαζει στα δικα μας ηθη και εθιμα?

    Εγω να σου πω οτι αυτη την εκθεση την εχω επισκεφθει στο Λονδινο και στη Νεα Υορκη. Συνολικα δεν μπορω να σου πω οτι μου αρεσε ως τεχνη. Εμαθα ομως καποια πραγματα επιστημονικης φυσης και εκρινα ΑΦΟΥ πηγα.

    Ειναι υποκριτικο να διαβαζουμε εδω για Κινες κλπ οταν γενικα στην Ασια γινονται πολυ χειροτερα σε ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ συνανθρωπους μας, αλλα επειδη δεν τα βαζουν σε εκθεση δεν τα σχολιαζουμε.

  31. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 18:19:30

    @27
    Αντί,
    Ας αφήσουμε στην άκρη την ''ασισθητική'' πτυχή του ζητήματος, γιατί μπορώ να ξεράσω.
    Θα σε συμβούλευα μετά να επισκεφθείς και το Νοσοκομείο “ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ” όπου εκτίθενται φωτογραφίες και ομοιώματα δερματικών παθήσεων και έλκη από αφροδίσια...
    Τι κουτοί που είμαστε εμείς οι Έλληνες που δεν τα ονομάσαμε ''έκθεση εικαστικών'' και να αρχίσουμε να τα περιφέρουμε ανά τον κόσμο...
    Πρωτοπορία! Πρωτοτυπία! Και πόσο ωφέλιμο! Και πόσο εκπαιδευτικό θέαμα!

  32. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 16/02/2009 18:25:10

    Όλοι αυτοί οι αφορισμοί για την έκθεση μήπως κρύβουν στο πίσω μέρος του μυαλού,υποσυνείδητα ή ασυνείδητα το φόβο του θανάτου;Γιατί μας ενοχλεί η ασέβεια στους νεκρούς ενώ "ασεβούμε"κατ'εξακολούθηση επί των ζωντανών;To σώμα υπάρχει για να υποστηρίζει τις νοητικές λειτουργίες του ανθρώπου. Όταν αυτές νεκρωθούν το σώμα δεν έχει καμιά αξία. Είτε το θάψεις είτε το κάψεις είτε το κανεις "έργο τέχνης"το ίδιο κάνει.Εγώ,πάντως, δεν θα την δώ την έκθεση γιατί δεν καλύπτει τα αισθητικά μου κριτήρια.Η έκθεση όμως θα έχει επιτυχία γιατι είναι "πιασάρικη"και συμβαδίζει με τη σημερινή υποκουλτούρα.

  33. ούτις avatar
    ούτις 16/02/2009 19:01:44

    Κυρία Βάσω,

    Δεν σας πείραξε το γεγονός ότι αν πάτε σε οποιοδήποτε κρεοπωλείο, βλέπετε σφαγμένα ζώα γδαρμένα και κρεμασμένα από τσιγγέλια; Δεν σας πειράζει που όταν πάτε στον χασάπη να αγοράσετε μπριζόλες, αυτός μπαλταδιάζει μπροστά σας τα απομεινάρια από το κουφάρι του ζώου που σφάχτηκε για να το φάτε; Ή, ακόμη, δεν σας πειράζει που το ορθόδοξον Πάσχα βλέπετε πτώματα αρνιών σουβλισμένα να ψήνονται στα κάρβουνα και ορθοδόξους γλεντοκόπους να τρώνε μυαλά και μάτια και έντερα των εν λόγω ψημένων πτωμάτων;

    Εκτός κι αν είστε φυτοφάγος, vegan. Αλλά και στην περίπτωση αυτή, θα έπρεπε πρώτα να καταγγείλετε την Βαρβάκειο, που είναι υπαίθρια έκθεση γδαρμένων πτωμάτων και μετά τα bodies. Σας πειράζει που στην προκειμένη περίπτωση τα πτωματικά εκθέματα είναι ανθρώπινα. Οποία υποκρισία !

  34. αντί avatar
    αντί 16/02/2009 19:06:12

    @ 29
    Σπατιώτη

    Το να συγκρίνεις την έκθεση αυτή με τις φωτογραφίες από τα νοσοκομεία είναι σαν να συγκρίνεις τις εκθέσεις φωτογραφίας με θέμα το γυμνό με πορνοπεριδικά!

    Επαναλαμβάνω, θέλω να δω πρώτα την έκθεση και μετά να κρίνω και την αισθητική της και την ουσία της.
    Απλά αδυνατώ να την καταδικάσω επειδή ενδεχομένως να μην μου αρέσει το θέμα.

  35. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 19:16:14

    @32
    Τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα; Μάλλον η σύγχυση είναι γενικευμένη και τείνει να γίνει καθολική, αφού φτάσαμε στο σημείο να εξισώνουμε τους ανθρώπους με τα ζώα...
    Μπορεί το θέαμα των σφαγμένων ζώων να είναι αντιαισθητικό, αλλά έτυχε να είμαστε όντα παμφάγα. Θα τα βάλουμε και με τη φύση μας τώρα; Βρε, πάτε καλά;
    ...
    Τώρα που το ξανασκέφτηκα, έχεις δίκιο. Είμαι εναντίον ΚΑΙ των χορτοφάγων. Τρώνε χόρτα, τα πιο άδολα πλάσματα του πλανήτη. Ανήλικα βλήτα, ραδίκια ερωτευμένα με τον ήλιο, αγκινάρες πάνω στο άνθος της ηλικίας τους.
    Προτείνω να ξεκινήσουμε παγκόσμια καμπάνια να τρεφόμαστε μόνο με αέρα. Κοπανιστό που είναι και πιο νόστιμος...

  36. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/02/2009 19:23:19

    @30 μιχ. νικολούδης
    ανατριχιαστική άποψη για τη σορό.
    Άλλο η επιλογή της τύχης της άλλο η νοοτροπία αντιμετώπισής της.
    Οι ζωροαστριστές αφήνουν τα νεκρά σώματα να τα καταβροχθίσουν τα όρνεα.
    Οι ινδουιστές τα καίνε.
    Οι χριστιανοί τα θάβουν.
    ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ.

    Διότι σεβονται αυτό που κι εσύ έγραψες : ότι υπήρξαν φορείς του πνεύματος.
    Όχι όμως διαχωρισμένα, όπως θεωρείς, αλλά ως ενότητα πνεύματος-σώματος.
    Το σαρκίο δεν είναι απλά υποστήριξη νοητικής λειτουργίας.
    Σαρκίο είναι ΚΑΙ η νοητική λειτουργία.

    Δεν προβληματίζεσαι απ' το ότι η βεβήλωση νεκρού υπήρξε σε όλους τους πολιτισμούς, πλην της αγγλοσαξωνικής βαρβαρότητας που υφιστάμεθα σήμερα, βαρύ ηθικό αδίκημα;

    Ο Πρίαμος δεν σύρθηκε, ικέτης, στα πόδια του Αχιλλέα, για να πάρει το πτώμα του Έκτορα και να τού αποδώσει τις δέουσες τιμές ;

    Μόνο οι αγγλοσάξωνες έχουν σάπια, χρησιμοθηρική οπτική.
    Αν κάτι δεν εξυπηρετεί σε κάτι είναι άχρηστο.
    Αντίθετα, για παράδειγμα, οι αρχαίοι Αθηναίοι άφησαν τα μουλάρια !!! που κουβάλησαν το πεντελικό μάρμαρο με το οποίο χτίστηκε ο Παρθενώνας να βόσκουν ελεύθερα μέχρι να πεθάνουν, στις υπώρειες της Πεντέλης, σε αναγνώριση των υπηρεσιών που πρόσφεραν.

    Η ασέβεια στον νεκρό ανοίγει το δρόμο στην ασέβεια προς τον ζωντανό.
    Τα πάντα άρα και οι πάντες είναι νούμερα, ό,τι φέρνουν δηλαδή, κι όταν πεθάνουν πετάξτε τους ή εμπορευθείτε τους.

    Σ΄ αυτά τα σχολιάκια εδώ, αγαπητέ, ενυπάρχει ο πόλεμος πολιτισμών του καιρού μας.

  37. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/02/2009 19:24:20

    Λάθος
    Το 37 απευθύνεται στον @32

  38. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/02/2009 19:35:52

    The silence of the lambs.

    Τι είδους "καλλιτέχνες" είναι αυτοί που "χειρίστηκαν" κατ' αυτόν τον τρόπο σώματα νεκρών ύποπτης προέλευσης, μάλλον προερχόμενα από τα υπόγεια των αστυνομικών τμημάτων της Κίνας, όπως γράφει τουλάχιστον το λινκ που έδωσε ο σχολιαστής. Τους έδωσαν καμπύλη, τα έβαλαν να κάθονται ... να σκέπτονται δήθεν.
    Μήπως φιλοδοξούν να γραφεί το όνομά τους κάποτε δίπλα σε αυτό του Πραξιτέλη, του Ροντέν, του Γιαννούλη Χαλεπά;

    Στο λινκ που έδωσε ο σχολιαστής στο #33 γράφει ότι η αμφιλεγόμενη αυτή έκθεση έχει προκαλέσει παρα πολύ μεγάλες αντιδράσεις στην Αμερική, από όλους τους επίσημους φορείς των πόλεων όπου περιφερόταν.

    Γιατί άγουρα παιδιά πρέπει να εκτεθούν βίαια στο θέαμα αυτό; Ας μην έχουμε απορίες μετά, αν κάποιοι από αυτούς τους μαθητές αρπάξουν το πολυβόλο και καθαρίσουν πεντ'έξι συμμαθητές τους στο σχολείο, έτσι για να δουν πως τινάζονται τα μυαλά και πετάγονται τα αίματα (splash).

    Κάπως έτσι δεν γίνεται και στην Αμερική;

    Ευτυχώς στο σχολείο που γνωρίζω εγώ οι καθηγητές δεν σκοπεύουν να πάνε τα παιδιά ανατομική εκπαιδευτική εκδρομή για να "παρατηρούν" την αγωνία των θανατωμένων.

  39. donaE avatar
    donaE 16/02/2009 19:40:02

    Να το πουμε απλα.Μπερδεψαμε την βουρτσα με την...εκτος αν και η Βαρβακειος κρεατοαγορα ειναι γκαλερι.Στην τεχνη ο ανθρωπος μετερχεται μιας τεχνικης για να υπερβει τον εαυτο του.Εδω απλως περιφερονται πτωματα και χωρις καν συμβολισμους.

  40. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/02/2009 19:40:03

    Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΗΘΙΚΗ: "Αιδώς, αχρείοι"!

    "First, we take Manhattan, (: "DESTROY ATHENS"),
    then, we take Berlin, (: "ΠΤΩΜΑΤΑ").

    ΥΓ. Τους δέκα στρατηγούς νικητές της κρίσιμης ναυμαχίας στις Αργινούσες, οι Αθηναίοι πολιτικοί αντίπαλοί τους, βασιζόμενοι στο αρχαιότατο εθιμικό δίκαιο, κατάφεραν να τους καταδικάσουν σε θάνατο, επειδή λόγω κακοκαιρίας, -οι άνθρωποι!-, δεν μπέρεσαν να περισυλέξουν και θάψουν τους νεκρούς τους!

    Δεν αποτελεί "περιΎΒΡΙΣη νεκρού" η έκθεση αυτή, άραyes;

  41. Στελιος avatar
    Στελιος 16/02/2009 20:01:09

    @Βασω

    Αδικεις τον εαυτο σου με αυτο που εγραψες αν και δεν σε μειωνει στην κριση μου για το εργο που εχεις προσφερει παλαιοτερα (εστω και απο το εξωτερικο το οποιο ειρωνευεσαι) και εχω απολαυσει.

    Η παραθεση 11 υποκριτικων για μενα επιχειρηματων + 1 τσιτατο δεν αποτελει κριτικη για μια εκθεση τεχνης η οποια διαφωνει με την αισθητικη σου. Τι σε σταματησε να αναπτυξεις αυτα που επειτα εγραψες στο παραπανω ποστ (29)?

    Ευχαριστως να στο εκφρασω και επωνυμα. Οσο περι των "καρπαζιων", θελω να πιστευω οτι καταλαβες υπο ποιο πνευμα γραφτηκε.

  42. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 16/02/2009 20:04:26

    Αγαπητέ προφήτη,ως εκ του τίτλου, ευρίσκεσαι σε θέση ισχύος.Ασφαλώς η συμπεριφορά στους νεκρούς είναι θέμα πολιτιστικού επιπέδου.Ήθελα να τονίσω ότι η χρήση των πτωμάτων ως"εργο τέχνης"δέν προσβάλλει την δική μου,τουλάχιστον,ηθική.Η συμπεριφορά στους νεκρούς είναι πρωτίστως θέμα θρησκευτικών πεποιθήσεων.Η σημερινή άποψη των νευροβιολόγων είναιεκείνη που αναφέρω.Εσύ,σαν προφήτης ομως,θα ξέρεις κάτι παραπάνω για το μέλλον(μη το πάρεις στα σοβαρά,πλάκα κάνω).Θα ήθελα την άποψή σου για τις δύο πρώτες γραμμές του σχολίου μου.

  43. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/02/2009 21:31:05

    Μα ουτε και τα πτωματα για τους γιατρους,εχουν προκυψει κατοπιν αδειας απο τους μακαριτες.

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/02/2009 21:36:49

    Ειλικρινα εχω εκπλαγει απο το υφος πολλων απο τους γραφοντες.
    Το που τα βρηκαν τα πτωματα,το κουβεντιαζουμε.
    Τα αλλα,δε νομιζω οτι ειναι ετσι,οπως τα λετε.
    Ωστε αμα δουνε τα παιδια,πως ειναι ενα σωμα,θα γινουν κακουργοι,και οχι αμα στο σπιτι σου, τους συμπεριφερεστε σα να ειναι ιδιοκτησια σας;
    Οπως λεμε,παρε σκυλο, για να γινεις αφεντης,κανε παιδι,για να νοιωσεις ολοκληρωμενος.Εσυ.Οχι το παιδι.

  45. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 21:54:06

    @45
    Προβοκάτωρ,
    αυτό κατάλαβες από όλη την προηγούμενη συζήτηση;
    Είσαι ξουράφι!

  46. Orestios avatar
    Orestios 16/02/2009 22:10:05

    Μπλιαχ, γδαρμενοι νεκροί!

  47. Βασω Γιλδιζη avatar
    Βασω Γιλδιζη 16/02/2009 22:28:01

    Ενα απο τα θέματα που προκύπτουν ειναι βέβαια η ερμηνεία που δίνουμε στην έκθεση BODIES.
    Πρόκειται για παρουσίαση καλλιτεχνικής δημιουργίας και έκφρασης; Μπαααα
    Για δημόσια γνωστοποίηση επιστημονικών επιτευγμάτων; Χμμμ
    Η απλά για επίδειξη εμπορικών προϊόντων ; Ααααα


    @ Στελιος
    Με το ΣΕΕ εννούσα την παραμονή μου στη Γερμανία και άλλες ευρωπαϊκές χώρες με ο,τι αυτο συνεπάγεται για την πολιτιστική μου διαπαιδαγώγιση. Το θέμα εδώ δεν είμαι εγώ, ούτε το βιογραφικό μου, ουτε ενδεχόμενες ακτιβιστικές μου δραστηριότητες ( καταγγελία Βαρβακείου) ή διατροφικές μου συνήθειες ( ή τρώω χορτα ή δεν εχω δικαίωμα να καταγγέλω εκθέματα ανθρώπινων πτωμάτων). Για τα «11 +1 υποκριτικά επιχειρήματα» οπως έγραψες, προφανώς αν και άγνωστος μου γνωρίζεις πολλά για μένα. Υποκλίνομαι στη ματαιοδοξία σου!

  48. ούτις avatar
    ούτις 16/02/2009 22:47:36

    Επειδή είμαστε απόγονοι, όχι των αρχαίων, αλλά των νεο-αθηναίων , δείγμα των αγοραίων ηθών και της αισθητικής των οποίων περιγράφει και το παρακάτω κείμενο:

    “Το νεκροφόρον κάρρον, το οποίον μ' ετρόμαξε προ ολίγου, εστάθμευσε προ του γωνιαίου κρεοπωλείου Κανδηλόρου. Δύο βιδέλα, το μεν εκδαρέν ήδη, το δε ακόμη άγδαρτον, εκρέμαντο από σιδηρών αγκίστρων ουχί εντός του κρεοπωλείου, αλλ' εις το μέσον του πεζοδρομίου, όπου ετελείτο άλλη θυσία. Πρωταγωνισταί ταύτης ήσαν τρείς δεκαπενταετείς περίπου παίδες, προγυμναζόμενοι υπό την επίβλεψιν ενηλίκων χασάπηδων εις την τέχνην του σφαγέως. Οι δύο των εφήβων τούτων εκράτουν, ο μεν εκ των κεράτων, ο δε εκ των οπισθίων ποδών, μαύρον τράγον πλαγιαστόν, ενώ ο τρίτος εβύθιζεν μικράν μάχαιραν εις τον λαιμόν του. Το θύμα εσφάδαζε τόσον βιαίως, ώστε μόλις κατώρθωναν να το συγκρατήσωσιν οι δύο βοηθοί του δημίου, των οποίων οι γυμνοί πόδες ήσαν βυθισμένοι εις αποτρόπαιον κουρκούτι αίματος, κόπρου και χολής..”

    Εμμανούλ Ροϊδης, Περίπατοι εις τας Αθήνας, 9-10 Ιουλίου 1896.

    Ναι, η Βαρβάκειος είναι η γκαλερί μας . Και κάποιοι που το πρωϊ σπουδάζουν αδιαμαρτύρητα την αισθητική του πάγκου του χασάπη (κυριολεκτικά και μεταφορικά) το βράδυ ζητούν “τέχνη” να τους χαϊδεύει τα αυτιά και τα μάτια. Δεν είμαι υπέρ των bodies, αλλά κατά της υποκρισίας.

  49. Σπύρος Κρητικός avatar
    Σπύρος Κρητικός 16/02/2009 22:59:32

    Λόγια, επιχειρήματα, τέχνη, επιστήμη κλπ. κλπ.

    Επί της ουσίας. ΠΟΙΟΣ από εμάς θα χαίρονταν να πακετάρει τους γονείς του, τα παιδιά του, συγγενείς και φίλους, και να τους αποστείλει σε έκθεση????

    Ο άνθρωπος, Homo Sapiens Sapiens -εμείς δηλαδή-αποδεδειγμένα (αρχαιολογικά και ανθρωπολογικά) έδειξε αγάπη και στοργή στον συνανθρωπό του πριν από 90.000 χρόνια στο σπήλαιο Σανιντάρ, σημερινό Ιράκ.

    Εμείς έχοντας απωλέσει κάθε ηθική τρέχουμε να ενημερωθούμε επιστημονικώς!!!!!!!!!

  50. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/02/2009 23:01:38

    @43 μιχ. νικολούδης

    Πριν διαφωνήσουμε να συμφωνήσουμε.
    Ναι. Αυτά τα 1300 γραμμάρια διοικούν τα 70-80-.. κιλά.

    Όμως η ανωτερότητα της λειτουργίας που επιτελούν δεν τους δίνει το χρυσό μετάλλιο σε σχέση, ας πούμε, με τα επινεφρίδια που δεχόμενα εντολή τους, κατόπιν ερεθίσματος του οπτικού ή ακουστικού νεύρου, εκκρίνουν στο αίμα την αδρεναλίνη, η οποία με τη σειρά της ενεργοποιεί τους μυς κ.ο.κ.

    Όταν λοιπόν κάποιος πεθάνει δεν οφείλεται λιγότερη τιμή στην ποδοκνημική του άρθρωση, η οποία τον γλύτωνε, τρέχοντας, από το θηρίο. Ή το ΜΑΤατζή.

    Οι φίλοι μας οι νευροβιολόγοι δεν έχουν άδικο. Εκεί που πάσχουν είναι ότι αναλύοντας φιλόδοξα κάθε οργανική ενότητα, μέχρι μόριο, δεν κατορθώνουν, και ούτε αναμένεται, να εντοπίσουν την βαθύτερη αιτιότητα της αλληλεπίδρασης μεταξύ τους. Ή, χειρότερα, φθάνουν μετά από εξαντλητική έρευνα σε γνωστά δια της εμπειρίας προαιώνια συμπεράσματα.

    Με ενοχλεί η «σηκωμένη μύτη» ΜΕΡΙΔΑΣ της σύγχρονης επιστήμης.
    Το «εγώ όλα τα ξέρω, όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω – τα άλλα είναι δοξασίες γραφικών».
    Από-ιεροποιούν τα υπάρχοντα ιερά, υποψιάζομαι, για να γίνουν αυτοί το νέο ιερατείο.

    Φαινόμενα ενός πολιτισμού που βρίσκεται στο τέλος του και μετατρέπεται σε τεχνικό. Οι ποιητές έχουν πεθάνει και οι «ειδικοί» αναγορεύονται καθοδηγητές της κοινωνίας. Περισσότερα, ο Spengler.
    Εδώ όμως, εσύ πως κρίνεις έναν πολιτισμό που μετατρέπει τα νεκρά σώματα σε εμπόρευμα; Περί αυτού πρόκειται, μη λέμε χαζομάρες για «τέχνη»

    Ειλικρινά, το βασικό σου ερώτημα, προσωπικά, δεν με απασχόλησε. Αλλά και δεν νομίζω ότι τυχόν «αντίθεση» απηχεί άρρητο φόβο ή έννοια θανάτου. Μάλλον, οι περισσότεροι απασχολούνται για την πορεία, επώδυνη ή μη, προς το τέλος, παρά για το τέλος αυτό καθαυτό.

    Πάντως, αν δεχόσουν τη συμβουλή ενός nick, που ίσως διαβάζεται φαντασμένο αλλά δεν είναι, θα έλεγα : άσε τα κοκκαλάκια σου να βρίσκονται. Ποτέ δεν ξέρεις. Χαχαχα.

    Αλλά κι αν δεν ακούς τη συμβουλή ενός διαδικτυακού προφήτη, και ερωτοτροπείς, όπως ερωτοτρόπησα κι εγώ, με την ιδέα της καύσης και μετά σκόρπισμα της στάχτης στα γαλανά νερά του Αιγαίου, άφησε ευχή και κατάρα αυτός που θα τη σκορπίσει να μην το κάνει κόντρα στον άνεμο.
    Δεν φταίνε τίποτα τα κουστούμια των κυρίων και τα βέλα των κυριών.
    Θυμήσου την κακομοίρα τη (στάχτη τής) Κάλας.

  51. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/02/2009 23:10:08

    @50,
    Ούτις,
    η Βαρβάκειος αξίζει (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και το βράδυ. Σερβίρουν καταπληκτικό πατσά (ψιλοκομμένο ή όχι), μοσχαροκεφαλή, αντεράκια τηγανητά, γλυκάδια, ενίοτε δε και γίδα βραστή...
    Παλιότερα, ενεφανίζονταν εκεί και διάφοροι γλυκόλαλοι βάρδοι με μπαγλαμαδάκια και για την τέρψιν του πνεύματος μετά από εκείνη τού σώματος.
    Τώρα, δυστυχώς, αυτοί οι τελευταίοι σπανίζουν...

  52. Βασω Γιλδιζη avatar
    Βασω Γιλδιζη 16/02/2009 23:26:04

    Προφήτης
    χαχαχα (σόρυ) αλλα ηταν οντως δράμα η στάχτη της Κάλλας. Καλοδιατηρημένα κοκκαλάκια σε κιβωτιάκι πάνω στο τζάκι με σεμεν-άκι σταυρο-βελονιά για το συμβολικο της υπόθεσης δεν ειναι άσχημα αρκεί να μην τα φθάνει ο σκύλος.

    Για αγγλομαθείς, περισσότερες πληροφορίες για την έκθεση, την κριτική για την προέλευση των πτωμάτων και τις επιπτώσεις της στις ΗΠΑ βλεπε Criticism στο λινκ:

    http://en.wikipedia.org/wiki/BODIES..._The_Exhibition

    Στην επίσημη ιστοσελίδα υπάρχει και αυτο, Premier ειναι η διοργανωτρια εταιρεία
    Disclaimer:
    -Premier’s suppliers certifiy that the specimens in the BODIES REVEALED exhibitions have been donated by the deceased or their authorized family member for education and that the specimens died of natural causes. Premier employs a retired anatomy professor and a biological anthropologist to examine the specimens and they have never found any evidence of trauma associated with bodily injury. Premier cannot, however, independently guarantee the origins of the specimens.

  53. donaE avatar
    donaE 17/02/2009 00:01:56

    Καλα αυτοι που κανουν την εκθεση και εμεις που σχολιαζουμε δεν παμε καλυτερα.Τι πατσαδες,τι αντερακια γραφτηκανε,ελεος!

  54. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/02/2009 00:10:03

    Βάσω, παράλειψη : δεν σε ευχαριστήσαμε για την ανάδειξη του θέματος. Και τα στοιχεία.

    Και ποιος είναι ο μάγκας που certify ότι ο κορνιζωμένος πήγε από natural causes ;

    Ο ... προμηθευτής.
    Ο ..νεκρέμπορας.

    Όπως λέμε ο ναρκέμπορας.

    Σημείωση : η Κίνα είναι ο μεγαλύτερος εξαγωγέας φυσική τρίχας, μαλλιών, για περρούκες.
    Προέλευση : οι εκτελεσμένοι.

  55. >| avatar
    >| 17/02/2009 00:27:44

    Πάντα επίκαιρο το ερώτημα τι είναι τέχνη και ποιά είναι τα όρια της. Το πραγματικό θέμα συνήθως είναι η λογοκρισία, η φροντίδα δηλαδή να προστατεύσουμε τους άλλους, τους λιγότερο ικανούς, κλπ.

    Σε σχέση με τις ταφικές τελετές και έθιμα, η παλαιότητα δίνει κάποιο ειδικό βάρος και σε αξία μόνο σε αυτά ή αντίστοιχα αποδεχόμαστε οποιοδήποτε έθιμο;

    Σε σχέση με την ανατομία, η μελέτη και η εξάσκηση στην ανατομία στηρίζεται σε "κακής" προέλευση πρώτη ύλη. Κάτι που διαρκώς αγνοούμε. Παλαιότερα ήταν συνολικά απαγορευμένη η ανατομία.

    Σέβομαι τις ταφικές τελετές και έθιμα των άλλων ανθρώπων γιατί σέβομαι τους άλλους ανθρώπους. Μόνο που θεωρώ ότι κι αυτοί αμοιβαίως σέβονται τις διαφορετικές πεποιθήσεις και απόψεις.

  56. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/02/2009 00:32:46

    Ο νήπιος γερων τοποθετεί το θέμα στην ουσιαστική του βάση, χρειάζεται όμως κάποια εμβάθυνση:
    Όπως έδειξαν τα γεγονότα μετά από την έκθεση "Destroy Athens"
    (δες και: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=183422&ct=34)
    το υποτιθέμενο αισθητικό ζητούμενο αποτελούσε μια καλυμμένη πολιτική προετοιμασία των καταστροφών, που ακολούθησαν τον προήγουμενο Δεκέμβριο. Με την πάροδο του χρόνου η φωνή των "εξεγερμένων" όχι μόνο φθίνει, αλλά σχεδόν εκλίπει. Γιατί ουδεμία συνέχεια αποσκοπείτο, όπως θα συνέβαινε ακόμη και στα πλαίσια μιας τελείως αθυόρμητης εξέγερσης.

    Οι ανήκοντες στις μυστικές εταιρείες αποδίδουν τεράστια σημασία στα σύμβολα. Ταυτόχρονα και τέχνη αποτελεί στην ουσία συγκρότηση συμβόλων με γνώμονα την αισθητική. Έτσι ενίοτε η πρόφαση της δήθεν τέχνης αποτελεί άλλο πράγμα:
    Τα αδερφάτα κάνουν μια άλλη αξιολόγηση και χρήση των συμβόλων. Για την πρακτική των αποκρυφιστών τα σύμβολα:
    1. Υποβάλουν μυνήματα στο ασυνείδητο.
    2. Αποτελούν στάσιμα κύμματα που επιρρεάζουν τη συγκρότηση της αιθερικής αντιύλης, με στόχο τον συντονισμό του υλικού ολογράμματος.
    3. Προμηνείουν στους "μυημένους" τα σχέδια του "διευθυντηρίου".
    Τότε το ζητούμενο ήταν η καταστροφή των Αθηνών. Μια καταστροφή που βρήκε την κορύφωσή της με το ξήλωμα μεγάλου μέρους των μαρμάρων εντός και πέριξ της Ακροπόλεως.

    Έχω αναφερθεί ήδη στα σχέδια της εξουσιαστικής ελίτ για δραστική μείωση του παγκόσμιου πληθυσμού:
    http://de.youtube.com/watch?v=vIflp5t78Q&feature=related
    Με αυτή την έννοια η συγκεκριμένη έκθεση είναι απροκάλυπτα πολιτική. Κατά συνέπεια δεν αποτελεί μόνο ΥΒΡΗ αλλά και όχι μόνο ΠΟΛΤΙΚΗ ΤΥΜΒΟΡΗΧΕΙΑ, αλλά κύρια ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΗ ΠΤΩΜΑΤΟΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΦΘΑΛΜΟΠΟΡΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΜΑΓΕΔΩΝΑ.
    Και για ξεκαθαρίζω τη θέση μου απέναντι σε πιθανές παρεξηγήσεις των διοργανωτών:
    Με τα ανωτέρω λεχθέντα κάνω ΤΕΧΝΗ.

  57. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/02/2009 00:35:48

    Το δεύτερο link είναι:
    http://www.youtube.com/watch?v=rosIIteigNc

  58. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 17/02/2009 01:02:14

    @5[...αλλοιώς τη δουλειά μπορεί να την αναλάβει κι ο Μέγγελε....]

    Αυτός δεν είναι που βορβάρδιζε τους Εβραίους με πυρηνικά; Καλή η Ε Προφετ μου αλλά έχει και πολλή επιστημονική φαντασία.

    @54 [...Premier cannot, however, independently guarantee the origins of the specimens....]

    Τι εννοεί ο ποιητής; Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην είναι και έτσι όπως τα λένε.

    Δεν ξέρω γιατί όταν ακούω για τέχνη και καλλιτέχνες μου έρχονται στο νου κάτι τύποι πεινασμένοι, λέχροι και βιτσιόζοι που γίνονται τσιμπούρια σε κάποιους ανώμαλους πλούσιους. Αλλά όλο ιδέες και εφφέ περί τέχνης. Και από την άλλη κάποιοι ξυλοσχίστες με διλήματα του τύπου "τέχνη για την τέχνη ή τέχνη για το λαό;" Όπως και νάχει εγώ πτώματα είτε αληθινά είτε ψεύτικα δεν πρόκειται να πληρώσω για να δω με τίποτα και ας με πούνε αντικουλτούρα (να φύγουμε). Αυτά τα πολύ μοντέρνα και χαουζ τα αφήνω για τις νεώτερες γενιές. Το στομάχι μου χαλάει εύκολα...

  59. ούτις avatar
    ούτις 17/02/2009 01:10:53

    Και μην ξεχνάτε, κυρίες μου, το ρητόν του Μαϊου 68: "Η ανθρωπότης θα ευτυχήσει όταν ο τελευταίος καπιταλιστής κρεμαστεί από τ' άντερα του τελευταίου γραφειοκράτη". Επαναστατικός επίλογος για όνειρα γλυκά.. Χα-χα-χααα

  60. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 17/02/2009 01:12:49

    Πριν με κάνετε έργο τέχνης θα σας λειώσω.

  61. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/02/2009 01:21:33

    Αν δέν υπήρχε ο Σεβασμός στούς Νεκρούς δεν θά είχε γραφεί κάν η Αντιγόνη.
    Οποιος θέλει να δεί πτώματα να πάει στην Αιθουσα Ανατομίας τής Ιατρικής ή τής Ιατροδικαστικής...
    Θά καταλάβει καλύτερα τήν Θνητότητα απο ΄εκθέσεις κατεργασμένων πτωμάτων΄...
    Απο εκεί και πέρα φυσικά θα υπάρχει πάντα η Νεοελληνική Μεταμοντερνιά που θα κουνά το δάκτυλο και θά επικρίνει όλους τούς λοιπούς ΄καημένους΄που δεν κατανοούν την Τέχνη ...
    Θα μιλά περί τού Δικαιώματος στην Αισθητική ,θα πετά και μιά ΄Ψυχαναλυτική΄ερμηνεία οτι οι λοιποί που δεν θα πάνε στην ΄Εκθεση΄φοβούνται τον Θάνατο και θα κάνει γιά μια ακόμα φορά το καθήκον της...
    Λες και χρειάζονται Τεχνητοί τρόποι τύπου ΄κατεργασμένων Πτωμάτων΄γιά να συμφιλιωθει κάποιος με τον Θάνατο γεγονός Υπαρξιακό πού απασχολεί κάθε Ανθρωπο.
    Τείνω μάλιστα να πιστέψω πώς οι ΄Ειδήμονες΄που μιλούν περί ξεπεράσματος του Θανάτου μέσω τής Εκθέσεως ,δέν θα τολμούν να πάνε σε κανονική Κηδεία,όπως κάνουν εκατομύρια μέσοι άνθρωποι σε ολη την Γή(καθε Κοινωνία βάσει τών εθίμων της φυσικά),γιατί θα είναι κατατρομαγμένοι απο την Επαφή μέ τον Τεθνεώτα...
    Τώρα για τήν Μετα-Μοντέρνα μπούρδα πού έλκει τούς ΄Γνωστούς Προηγμένους΄,φυσικά και πρέπει να υπάρχει...
    Ετσι και αλλοιώς στιγμιαία και Θνησιγενής είναι..
    Και η παρουσία τής Μεταμοντέρνας Μπούρδας είναι αυτή που αναδεικνύει τελικά τίς Αξίες.
    Γιατί ο Μπάχ,ο Μπετόβεν ,ο Τουλούζ-Λωτρέκ,ο Ελιοτ,ο Ντοστογιέφσκυ,θα υπάρχουν για πάντα(για να μήν αναφερθώ στον Αισχύλο ή στον Ευριπίδη)ενώ τά διάφορα μεταμοντέρνα τίποτα θα πάνε στην Χωματερή πού τούς αξίζει...
    Ποιός θα τά θυμάται μετά απο δέκα χρόνια?Ούτε κάν ο ίδιος τους ο Εαυτός ...............

  62. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/02/2009 01:50:02

    Σπύρο, καταπληκτικό :
    αυτοί που μιλούν για ξεπέρασμα του θανάτου μέσω της έκθεσης δεν θα τολμάνε να πάνε σε κανονική κηδεία ..

  63. viper avatar
    viper 17/02/2009 02:15:04

    Και ο Λεονάρντο ντα Βίντσι έκοβε πτώματα για να κάνει τέχνη.

    Τώρα που η τέχνη έγινε πτώμα, μπορούν και τα πτώματα να γίνουν τέχνη.

  64. Πελάτες μου! avatar
    Πελάτες μου! 17/02/2009 06:04:23

    Η είδηση:
    http://science.slashdot.org/article.pl?sid=09/02/16/2122237
    Οι επιστήμονες:
    http://www.newscientist.com/article/dn16612-innovation-robotic-faces-for-humans.html
    και η πατέντα:
    http://www.wipo.int/pctdb/en/wo.jsp?WO=2009020648

    Ένα σύκώτι από ρώσικο μαμούθ για εμένα παρακαλώ...

  65. Spyros (a different one) avatar
    Spyros (a different one) 17/02/2009 08:47:39

    Τέχνη δεν είναι μόνο τα αριστουργήματα. Το μεγαλύτερο μέρος της Τέχνης απλώς βυθίζεται στην ανυπαρξία. Δεν είναι η ποιότητα που κάνει την τέχνη. Στην ανυπαρξία βυθίζονται έργα του συρμού αλλά και κριτικοί του συρμού.

    Οπότε το θέμα είναι η λογοκρισία: τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται. Γνωρίζοντας ότι κάνουμε λογοκρισία και βάζουμε το όριο. Γιατί όλοι έχουμε τα όρια μας (γιατί κι εγώ έχω το δικό μου όριο και δεν αντέχω την απόλυτη ελευθερία των άλλων).

  66. Bernie avatar
    Bernie 17/02/2009 09:48:19

    Εγώ θα πάω να δω την έκθεση. Γιατί πάντα ήθελα να δω τι γίνεται μέσα από το δέρμα. Καθόλου δεν με απασχολεί το ηθικόν του πράγματος. Τα πτώματα είναι άχρηστα, κατ' ουσίαν σκουπίδια, και τούτα εδώ είναι απλώς εργαλεία γνώσης. Θα με ενοχλούσε βέβαια να κοίταγα π.χ. το πτώμα του αδερφού μου αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ηθική αλλα με το συναίσθημα.
    Και από ότι είδα στις φωτογραφίες η έκθεση έχει ενδιαφέρον.
    Αδιαφορώ αν είναι κινέζοι ή σομαλοί ή βέλγοι. Ο ρατσισμός δεν με αφόρα ούτε στα πτώματα.

  67. leon avatar
    leon 17/02/2009 10:53:53

    Απευθυνομενο στους Ελληνορθοδοξοχριστιανους υποκριτες.

    Σας χαλαει η θεα των πτωματων? Το σκηνωμα του Αγιου Διονυσιου στην Ζακυνθο την επισκευτηκατε? Μηπως καποιοι απο εσας την ασπαστηκατε ξιολας?
    Ξεχασα...αυτος ειναι Αγιος, δεν ειναι ... Τεχνη.
    Επισης ξερουμε την προελευση του πτωματος. Επισης ξερουμε οτι πεθανε απο φυσικα αιτια.
    Επισης ξερουμε οτι εχει χτισει πολλες εκκλησιες και υπερπολυτελεις βιλλες στην Ζακυνθο και μαλιστα μετα θανατον!
    Η εμπορευματοποιηση σας μαρανε...

  68. leon avatar
    leon 17/02/2009 11:12:30

    το...και το

  69. Βασω Γιλδιζη avatar
    Βασω Γιλδιζη 17/02/2009 11:57:26

    56. Προφητης

    Η ευχαρίστηση ειναι και δική μου, γιατί με αφορμή τα σχόλια μου δώθηκε η ευκαιρία να ψάξω περισσότερο το θέμα. Για την έκθεση του Χάγκενς ήξερα απο παλαιότερα λόγω της συζήτησης για την προέλευση των εκθεμάτων στη Γερμανια, αλλα δεν γνώριζα οτι υπήρχε και δευτερος περιοδεύων θίασος γκραν-γκινιόλ αγνώστου προελεύσεως.

    Επεσες μέσα: ο μάγκας που certify ειναι ο νεκροπρομηθευτής, ο οποιος με τη σειρά του παίρνει τα πιστοποιητικά θανάτου απο τα τοπικά αστυνομικά τμήματα , οπως διαβάζουμε στο Wikipedia/Disclaimer

    @ 60.Koντη Λιζα
    Ο ποιητης ειναι σαφής: πιστεύουμε οτι μας λέει η προμηθευτρια εταιρεία....

    Και ενα ευχαριστώ στο ΦΑΚΤΟΡΑ που μας δίνει ενα φόρουμ για να ανταλλάξουμε απόψεις και να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε ή και να αρπαχτούμε με αγνώστους μεν, σκεπτόμενους δε συμπολίτες που νιώθουν την ίδια ανάγκη να εκφραστούν.

  70. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/02/2009 12:05:35

    Ευτυχως που εμφανιστηκαν τα 67 & 68,και σωσανε την κατασταση.
    Αμαν πια,τοση κουλτουρα!
    Και ναι ειμαι πολυ ξουραφι.Για να καταλαβαινω,οτι τα πτωματα,ειναι χους και τιποτ αλλο.
    Τα δε περι Αντιγονης που δε θα γραφοτανε,σιγα και μην εχανε η Βενετιά βελονι απ αυτο.
    Οι κολλημενοι,γενικως και οι ηλιθιοι,στυλ Λακη γλυκουλη,στην Ελλαδα,κατεχουν πολυ τιμητικη θεση,στη συνειδηση του κοσμου.
    Οποιος βλεπει χωρις προκαταληψεις,ειναι αμορφωτος,χαζος και σκληρος.
    Τι να κανουμε;
    Αλλα κι αυτο θα περασει.

  71. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/02/2009 12:25:53

    @72 Προβοκάτωρ,
    "Τα δε περι Αντιγονης που δε θα γραφοτανε,σιγα και μην εχανε η Βενετιά βελονι απ αυτο."
    Ο κολλημένος και ο ηλίθιος που βάζει μαζί την Αντιγόνη μαζί με τον Λάκη τον γλυκούλη είσαι εσύ.
    Και - ναι, εκτός από ξουράφι, είσαι ''αμόρφωτος, χαζός και σκληρός''.
    Άει στα κομμάτια, πρωινιάτικα...

  72. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 17/02/2009 12:40:42

    Καλημέρα.
    Από ότι βλέπω συγκεντρώθηκαν αρκετά σχόλια για να βγάλουν συμπεράσμα οι διοργανωτές.
    Μη με ρωτάτε τι συμπέρασμα έβγαλαν διότι δεν το ξέρω.
    Αυτό όμως που μου εκμηστηρεύτηκε, αξιόπιστη πηγή, είναι ότι αφού πήγαν και μία βόλτα και από την Βαρβάκειο Αγορά, αποφάσισαν την δεύτερη "Έκθεση μετα-μοντέρνας, μετα-φυσικής, μετα-απενεχοποιημένης, προ-θανάτιας Τέχνης".
    Θα εκθέσουν ζωντανούς, επιμελώς και άρτια τεχνολογικώς, πλήρως γδαρμένους, εθελοντικά διακείμενους προς την επιμόφωσή μας, ανθρώπους, προκειμένου να εντρυφήσουμε στην πληρέστερη εκμάθηση της λειτουργίας του ανθρώπινου σώματος. Και όλο αυτό μέσα από ένα αφαιρετικό στήσιμο που θα αναδεικνύει την συνεχή κίνηση και λειτουργία όλων των επί μέρους οργάνων, αδένων, μυών.
    Αναζητείται ο χώρος.
    Η είσοδος θα είναι δωρεάν.
    Όλα τα έξοδα θα καλυφθούν από χορηγούς.

  73. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 12:56:48

    @74: συμπληρώνω: όλα τα έξοδα αλλά και η διάθεση των σωμάτων να προσφερθούν ευγενικά από τους οικείους των χορηγών και των διοργανωτών.

    Πολύ ασυλλόγιστα μερικοί πατούν πάνω στα πτώματα των άλλων - είπατε τίποτα για την ταξικότητα στο θάνατο;

  74. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 13:02:08

    α, και να μην παραλείψω να αναφέρω τη διαστροφή της επιστήμης διαχρονικά ...

  75. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/02/2009 14:46:00

    ζητωω!
    Σιγα ρε παιδι.Και τι σου προσφερει εσενα η Αντιγονη; Επανασταση στυλ Σωκρατη;Να πινουμε το κωνειο,ετσι; Η επανασταση στυλ Αντιγονης,να παμε κοντρα στον τυραννο,για θεμα ανευ ουσιας,οπως ηταν το θαψιμο του αδελφου;
    Να ελεγε οτι του πινουμε το αιμα,για να καλυτερεψουμε τη ζωη μας,το καταλαβαινω.Αλλα να διακινδυνεψουμε τη ζωη μας, για να θαψουμε ενα πτωμα,που δεν εχει καμια αξια πλεον,αφου δεν ειναι ζωντανος,για μενα,δεν εχει καμια αξια.
    Τι να κανουμε,θεμα αξιολογησης ειναι αυτο.
    Και παντως εγω,δεν υπακουω στο τι λενε οι αλλοι ποτέ στη ζωη μου.
    Ο,τι και να μου εχει στοιχισει αυτο.
    (Καμια φορα,το μετανοιωνω,αλλα ετσι ειναι αυτα).
    Και στο φιναλε,τι νομιζεις,το προβοκατωρ,ετσι το εβαλα;

  76. μιχ. νικολούδης avatar
    μιχ. νικολούδης 17/02/2009 15:59:12

    Προφήτη,σε πολλά απο αυτά που γράφεις έχω διαφορετική άποψη.Ο τρόπος όμως που διατυπώνεις τις απόψεις σου είναι θαυμάσιος και είναι απόλαυση να σε διαβάζει κανείς.Νομίζω οτι πρέπει να αναβαθμιστείς στην ιερατική ιεραρχία.Κάτι σε όσιο,άγιο αρχάγγελο..Όταν θα φθάσεις στο θεό...θα με συναντήσεις.

  77. Hannibal avatar
    Hannibal 17/02/2009 16:30:09

    @36 Επειδή είμαι παμφάγος, λέω να σε φάω Σπατζιώτη. Ορθολογικά σκεπόμενος δεν βρίσκω λόγο να σε εξαιρέσω από το μενού.

  78. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 17/02/2009 17:50:19

    @79 Hannibal,
    Όλον;

  79. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 18:25:23

    Αφιερωμένο στις Αντιγόνες αυτού του κόσμου που μπορεί να μας διαβάζουν.

    Το τραγούδι του νεκρού αδελφού, μουσική Μ. Θεοδωράκης, στίχοι Γ. Ρίτσος, ερμηνεία Γ. Μπιθικώτσης

    Μέρα Μαγιού μου μίσεψες
    μέρα Μαγιού σε χάνω
    άνοιξη γιε που αγάπαγες
    κι ανέβαινες απάνω

    Στο λιακωτό και κοίταζες
    και δίχως να χορταίνεις
    άρμεγες με τα μάτια σου
    το φως της οικουμένης

    Και μου ιστορούσες με φωνή
    γλυκιά ζεστή κι αντρίκεια
    τόσα όσα μήτε του γιαλού
    δεν φτάνουν τα χαλίκια

    Και μου ‘λεγες πως όλ’ αυτά
    τα ωραία θα είν’ δικά μας
    και τώρα εσβήστης κι έσβησε
    το φέγγος κι η φωτιά μας

  80. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/02/2009 18:34:28

    Me ολο το σεβασμο,αλλα πολυ γυναικεια η προσεγγιση.
    Και οπως εγραψα εγω,(ο Χιτλερ),απαξ και πεθανε ο ανθρωπος,παπαλα.Χους ει,και εις χουν απελευσει.
    Ζηστε τη ζωη σας καλα,γιατι ο θανατος,μαυριλα.

  81. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2009 19:06:47

    @Προβοκάτωρ: με όλο το σεβασμό επίσης, τώρα ισορρόπησες.

  82. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 17/02/2009 22:52:09

    Τελικά βρε παιδιά πήγε κανείς στην έκθεση; Εγώ πήγα την κόρη μου, βασικά για τα μαύρα πνευμόνια. Σε όλη τη γύρα της έκθεσης σφιγμένο στομάχι, και εκεί που τώρα, 4 μέρες μετά, προσπαθώ να ξεχάσω τι είδα, βάζει ο άτιμος ο factorx τη φωτό και κόμπος πάλι το στομάχι.

  83. Σπύρος avatar
    Σπύρος 17/02/2009 23:21:28

    Η Φτήνεια του σύγχρονου Ελληναρά..
    Τζατζίκι μαζί με αθλητική οπαδικη εφημερίδα και συζήτηση για Μετοχές..
    Ποιά είναι η Αντιγόνη ναούμ??
    Την έχει φωτογραφί η Εσπρέσσο??
    Αμα δεν τήν έχει δέν υπάρχει..

  84. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 17:04:23

    :)

  85. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 19/02/2009 17:04:52

    τεστ (:

  86. eleni hatziyianni avatar
    eleni hatziyianni 07/03/2009 18:13:05

    Είδα την έκθεση body worlds στο Λονδίνο. Πήγα στην έκθεση με τη προσδοκία ότι θα ήταν ένας ύμνος στο ανθρώπινο σώμα και ότι θα ήταν τέχνη, ότι θα είχε δηλαδή και μιά πνευματική διάσταση. Μπορώ να πω ότι τελικά η εμπειρία ήταν σοκαριστικά αρνητική. Ήταν εύκολος ο συνειρμός με τα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί, καθότι ο εμπνευστής της τεχνικής πλαστικοποίησης των σωμάτων είναι γερμανός νευροανατόμος και όπως έχω διαβάσει, γιός μάγειρα των SS.Πιο πολύ όμως,με σόκαραν τα σχόλια που είχε αναρτημένα δίπλα στα εκθέματα, που ενέπλεκαν όλους τους θεσμούς και τις αξίες του Ευρωπαϊκού πολιτισμού με μιά νοσηρότητα και ειρωνία, που ίσως όμως αποτελεί και μιά ακριβή αν και κυνική απεικόνιση του
    Ευρωπαϊκού Διαφωτισμού: Ενός πολιτισμού με έμφαση στη λογική και στη τεχνολογία, στην αξία της άσκησης εξουσίας ακόμη και πάνω στο θάνατο-με τη πλαστικοποίηση-χωρίς ίχνος πνευματικότητας και γι'αυτό θνησιγενούς. Μετά την έκθεση αυτή,έβλεπα διαφορετικά το Λονδίνο, αυτή τη μητρόπολη του σύγχρονου κόσμου, με τα αυτοκρατορικά επιβλητικά κτίρια που προκαλούν δέος, κουφάρια και αυτά ενός άκρατου υλισμού. Με προβληματίζει που μιά αντίστοιχη έκθεση γίνεται στην Αθήνα, με τη Κίνα να έχει λειτουργήσει σα πλυντήριο στη νομιμοποίηση αυτής της κεντρικής ιδέας και με έναν οργανισμό κύρους, τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, να έχει την Αιγίδα της Διοργάνωσης.