#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γατάκι" στην Μέρκελ, "αγριόγατα" στον Βενιζέλο



Αυτή είναι η εικόνα για τον Γ. Παπανδρέου μετά τους προχθεσινούς λεονταρισμούς στο υπουργικό συμβούλιο. Την ίδια στιγμή που απέναντι στη Μέρκελ, τον Σαρκοζί ακόμη και στον Σόιμπλε δεν μπορεί να αρθρώσει λέξη αντίδρασης και υποκύπτει στις ορέξεις των ξένων δανειστών, βρήκε να πληρώσει τα σπασμένα στο πρόσωπο του Ευ. Βενιζέλου.

Ενώ ο κόσμος όλος του φωνάζει να επαναδιαπραγματευτεί τους όρους του άθλιου Μνημονίου 1 και να μην υποκύψει στο νέο, σκληρότερο Μνημόνιο 2, αυτός ακολουθεί το γνωστό τρόπο της πάπιας και ακολουθεί υποτακτικά αυτούς που χαράσσουν το μέλλον της χώρας, αντί να το χαράσσει ο ίδιος.

Έτσι, στο υπουργικό συμβούλιο της Τρίτης αποφάσισε να βγάλει τα απωθημένα του. Στη θυελλώδη συνεδρίαση κατά την οποία ο Ευάγγελος Βενιζέλος ουσιαστικά το κατηγόρησε ότι δεν κυβερνά, δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες κι εμφανίζεται μια χώρα να είναι χωρίς καπετάνιο, ο Γ. Παπανδρέου έβαλε την προβιά του λύκου. Στο παρά πέντε αποφεύχθηκε γενικευμένη σύρραξη με τον υπουργό Άμυνας, έπειτα από την τοποθέτηση του τελευταίου που φυσικά φρόντισε να “διαρρεύσει” στο Τύπο τη διαφοροποίησή του η οποία ουσιαστικά ανοίγει νέο κύκλο εσωκομματικού εμφυλίου στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ.

Ο πρωθυπουργός απείλησε με “κόκκινη κάρτα” τον Ευ. Βενιζέλο αν δεν ανακαλούσε αμέσως όσα είπε με αποτέλεσμα να ο υπουργός να σπεύσει να πει πως ότι ανέφερε αφορούσε τη ΝΔ και τα κόμματα της Αριστεράς.

Ο χοντρός καυγάς τελικά έμεινε εκεί, αλλά είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν κι άλλα επεισόδια όσο η κρίση στην κυβέρνηση βαθαίνει. Και μετά από όσα έγιναν πολύ δύσκολα θα ο Ευ. Βενιζέλος θα αναβαθμιστεί στο επικείμενο ανασχηματισμό, αν και θα ήθελε πολύ να μετακομίσει σε πιο “ενεργό” υπουργείο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 13/05/2011 10:40:52

    Πλησιάζει η ώρα που θα κάνει το γατάκι στον οποιονδήποτε. Έχει καταρρεύσει τελείως και γι αυτό θα γίνεται όλο και πιο επικίνδυνος για τον τόπο.

  2. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 13/05/2011 11:55:32

    Σαν αφισσα του παληου εκεινου καουμποικου ειναι,παροντες ο κακος και ο ασχημος,για τον καλο μη ψαξετε δεν υπαρχει.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 12:06:55

    Ο Λοβερμαν, μιλησε για της Αληθεια που Δεν μας εχει πει το ΓΑΠ !!
    Ο Λοβερμαν, μιλησε για 180 ψηφους, για συλλογικη ευθυνη του ΥΣ στα νεα μετρα.
    Ο Λοβερμαν, εθεσε εαυτον στη διαθεση του ΓΑΠ...

    και σημερα ειναι ακομη στην καρεκλα του και λιβανιζει την Υγεια μας !!
    Αυτοι ειναι !! μετα θα πει "εγω τα ειπα" "εγω εχω καθαρη τη συνειδηση μου"

    "γατακι" ο Λοβερμαν.

    ΠΠ

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 12:20:23

      "Eλλάδα: Κρούσματα φυματίωσης, στις φυλακές του Μαλανδρίνου"

      Ο κύριος Λοβέρδος να αφήσει κατά μέρος τις αλήθειες που δεν μας έχουν πει οι άλλοι, και να μας πει εκείνην που τον αφορά, απ' ό,τι διαβάζω στη διπλανή στήλη. Καθώς και οι προοδευτικούληδες προστάτες των λάθρομεταναστών.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ δρόμος 13/05/2011 12:31:55

        τωρα το ειδα!!.....
        να τους κανουν αγωγες!!! κοιμουνται οι δικηγοροι τους??
        να ζητησουν και αποζημιωσεις!!

        ΠΠ

  4. antonis avatar
    antonis 13/05/2011 12:49:10

    ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΓΑΖΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΣΥΡΙΓΓΕΣ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΜΕ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΕΣ ΘΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΑΥΜΑΤΑ ?

    • Orestios avatar
      Orestios @ antonis 13/05/2011 14:21:39

      Το μνημόνιο είναι σωτηρία ---> Ζητήστε από το GAP

  5. GEODETIS avatar
    GEODETIS 13/05/2011 15:05:32

    βρε τον αίλουρο το ΓΑΠ … είναι οικογενειακό τους μάλλον διότι θυμάμαι τις μπουνιές που έπαιξε ο Νικολάκης με τον (μέγιστο κίνδυνο για τα σχέδια της οικογένειας) Βενιζέλο το βράδυ μετά τις εκλογές του 2004 … άκου εμφύλιος … ποτέ στο ΠΑΣτΟΚ δεν υπάρχουν τέτοιες διαδικασίες, απλά μέσα από μια ζωηρή και ζωντανή συζήτηση παράγεται πολιτική αυτό είναι όλο … τσαλακώθηκαν βέβαια λίγο κάποιων οι γραβάτες, έχουν ατμοσίδερο stirella στα κεντρικά του ¨κινήματος¨ και όλα καλά ….

  6. Κώστας avatar
    Κώστας 13/05/2011 15:12:58

    Κάτι τέτοιους δεν θα τους έπερνα στην επιχείρησή μου ούτε για τα ποιό απλά πράγματα...

  7. αργυρός avatar
    αργυρός 13/05/2011 15:24:44

    Ο Μπένυ ο μεγάλος Συνταγματολόγος έχει διαλύσει τις Ένοπλες Δυνάμεις με τις παγκοσμιοποιημένες παπαριές του !!!!!!!