#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/08/2011 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γαργάρα" το που δόθηκαν τα μυστικά κονδύλια…



(Ανανεωμένο). O κυβερνητικός εκπρόσωπος με τις «φρέσκιες» ιδέες του, ανακοίνωσε πριν από λίγο στη Βουλή την κατάργηση της καθημερινής ενημέρωσης των πολιτικών συντακτών, το κατά κόσμο briefing. Αντ’ αυτού θα γίνεται άτυπη ενημέρωση Δευτέρα Τετάρτη και Πέμπτη χωρίς κάμερες…(προς το παρόν)

«Το briefing τελείωσε, δεν το καταλάβατε ακόμη;» είχε προαναγγείλει από τις 4 του μήνα έξω από τη Βουλή στους έκπληκτους δημοσιογράφους ο κ. Μόσιαλος…

Άλλωστε ότι λέει η κυβέρνηση το κάνει πράξη έτσι;

Και το βήμα του διαλόγου, με τους δημοσιογράφους; Δηλαδή με την κοινή γνώμη; Δηλαδή με το λαό;

Πάει περίπατο, όπως και άλλα πολλά. Αλλά πέραν αυτού, θα πρέπει πλέον οι πολίτες να συνειδητοποιήσουν ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου κινείται με τη λογική του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν». Δεν θα αναλωθώ για το τι θα έκαναν οι γνωστοί σοσιαλοτραφείς δημοσιογράφοι, αυτοαποκαλούμενοι και προοδευτικοί και δημοκρατικοί κλπ…αν κάτι τέτοιο έκανε η Νέα Δημοκρατία, διότι είναι πλέον κατανοητό ακόμα και στον πολίτη που δεν διαθέτει…τηλεόραση.

Επίσης μου έκανε εντύπωση πως ο κ. Μόσιαλος ανακοίνωσε και την κατάργηση των μυστικών κονδυλίων της Γεν. Γραμματείας Τύπου. Είπε μάλιστα ότι από την παρούσα κυβέρνηση δεν έγινε καμία χρήση και τα χρήματα επιστρέφονται στον κρατικό προϋπολογισμό.

Δηλαδή, αφού τα χειριζόταν το Υπουργείο θα ξέρει και σε ποιους τα έδιναν. Δεν θα πρέπει να μάθουμε;

(Δεν απευθύνομαι στην ΕΣΗΕΑ διότι τώρα μιλάω σοβαρά)

Γαργάρα το που δόθηκαν τα μυστικά κονδύλια

Αργότερα, ο κ.   Μόσιαλος, απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου αναφορικά με τους αποδέκτες των απορρήτων κονδυλίων της Γενικής Γραμματείας Ενημέρωσης - Γενικής Γραμματείας Επικοινωνίας πριν από την ανάληψη της διακυβέρνησης της χώρας από την κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου, δήλωσε τα εξής:

"Δυστυχώς, αν και θα επιθυμούσαμε την πλήρη δημοσιοποίηση όλων των στοιχείων, βασική παράμετρος της αδιαφάνειας που χαρακτήριζε τη χρήση των απορρήτων κονδυλίων ήταν η μη ύπαρξη εγγράφων και η καταστροφή κάθε στοιχείου αναφορικά με τη διακίνησή τους".

Για γκάφα κάνουν λόγο βουλευτές του ΠΑΣΟΚ…

 Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 24/08/2011 15:03:37

    Σωστά έκανε , καλύπτετε από τα καθημερινά Briefing στην Ουάσιγκτον - Βερολίνο... Προτείνω επίσης την NET να την ονομάσουν ¨Tageschau¨...

    Ποιος λόγος για έξοδα στην Αθήνα ;

    Είναι ¨δημοκράτες¨ και δεν θέλουν ¨κυβερνητική προπαγάνδα και κυβερνητικές ευθύνες¨. Τα δελτία ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ των ειδήσεων του Mega , του ¨συμμαχικού Sky¨ και των άλλων νταβατζήδων της πλουραλιστικής ενημέρωσης είναι αρκετά.

  2. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 24/08/2011 15:25:24

    Ο αυταρχισμός και η φασίζουσα νοοτροπία της κυβέρνησης, πλέον χωρίς μάσκες. Καταλαβαίνουν ότι έρχεται το τέλος και γίνονται ολοένα και χειρότεροι, προσπαθώντας να φέρουν τον κόσμο προ τετελεσμένων. Το θηρίο όταν ψυχορραγεί , τότε γίνεται άκρως επικίνδυνο! Είναι πολύ σκοτεινές οι μέρες που θα έρθουν.........

  3. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 17:13:20

    Οι αντεξουσιαστες θα βγάζουν φιρμάνια του τύπου: Αποφασίζομεν και διατασομεν όπως οι υποτακτικοί να εκτελούν άμεσα την επιθυμία του εκλεκτού γόνου Παπανδρέου.

  4. Orestios avatar
    Orestios 24/08/2011 17:16:31

    Αυτός, ο Μοσιαλος, κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι.
    Μπορεί να έχει κάποιο θέμα και να νομίζει ότι είναι ο μικρανεψιός του Κιμ Γιονγκ Ιλ.
    Το θέμα είναι τι κάνουν οι δημοσιογράφοι.
    Τι σόι 4η εξουσία είναι ?

    • Ραββινος avatar
      Ραββινος @ Orestios 25/08/2011 08:33:38

      ''..........να νομίζει ότι είναι ο μικρανεψιός του Κιμ Γιονγκ Ιλ''' στην φατσα και στην πρακτικη του σταλινικου στυλ διακυβερνησης της πειναλεας Βορειας Κορεας σιγουρα .

  5. ο ξένος avatar
    ο ξένος 24/08/2011 18:00:10

    Τί μπρίφινγκ, ενημερώσεις και κάμερες, θα τα λένε μεταξύ τους, άτυπα, σου'πα-μου 'πες. Αφού είναι καταδικασμένοι άλλα να λένε και άλλα να κάνουν, δεν θέλουν βίντεο-ντοκουμέντα που θα κράζουν την αναντιστοιχία λόγων και έργων.

  6. Δημήτρης Ρουμελιώτης avatar
    Δημήτρης Ρουμελιώτης 24/08/2011 18:45:58

    Σιγά τ΄αβγά, ρε παιδιά. Όποιος ξέρει έστω και λίγο τι θα πει "μυστικά κονδύλια", ξέρει ότι δεν κρατιούνται καθόλου πρακτικά, άρα δεν πρόκειται να βρεθεί ποτέ ποιοι τα πήραν. Ο Μόσιαλος όμως είπε ότι δεν έχει δώσει τίποτα από τα κονδύλια αυτά, γιατί να μην τον πιστέψουμε; Δηλαδή, είτε τα δίνει και δε λέει λέξη, είτε τα καταργεί και τα καταγγέλλει, εμείς πάλι ωραίοι είμαστε και τον βρίζουμε; Είναι ή δεν είναι προοδευτικό μέτρο η κατάργηση των κονδυλίων αυτών, που είχαν διαφθείρει τόσους και τόσους δημοσιογράφους, ώστε να γράφουν διατεταγμένα; Εγώ νομίζω, κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

  7. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/08/2011 18:58:34

    Ποιός να το έλεγε ότι θα αναπολούσαμε τον Σρεκ.....

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Dee Jay Stelios 24/08/2011 19:25:42

      Εδώ αναπολήσαμε τον Παπακωνσταντίνου!

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 24/08/2011 19:52:22

    ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ!!!
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ «αποφασίζομεν και διατάσσομεν»!
    ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ, ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΖΟΥΝ ΕΜΑΣ!!!
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΟΣΙΑΛΟ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
    ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΝΑΛΙ ΣΕ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ "ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΕΣ" ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ... ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ, ΟΧΙ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΜΑΝΙΑ 24/08/2011 20:34:20

      Το θέμα είναι τί κάνουν οι δημοσιογράφοι. Ο Μοσιαλος μπορεί να λέει ότι του κατέβει στο μυαλό, μπορεί να βρίσκεται σε παραλήρημα, μπορεί...οτιδήποτε.
      Οι δημοσιογράφοι μας ενδιαφέρει τι κάνουν.
      Άτυπη φίμωση λέγεται αυτό και η ευθύνη των δημοσιογράφων είναι τεράστια.
      Εκτός αν συναγωνίζονται τον Μοσιαλο στην παρακινδυνευμένη ατροπο του φασισμού.

  9. ΒΕΝ avatar
    ΒΕΝ 24/08/2011 23:12:29

    Σβήνουν τα ίχνη

  10. ΑΧΘΟΣ avatar
    ΑΧΘΟΣ 24/08/2011 23:42:01

    Ερωτησεις κρίσεως η μαθήματα για αναλφαβητους.
    Ποια ειδικοτητα εργαζομενων στον δημοσιοδεν ειχε καμμια μειωση μισθου;
    Σε ποια ειδικοτητα εργαζομενων δεν πειραχτηκε το συνταξιοδοτικο καθεστώς;
    Γιατί ολοι οι μεγαλοκαρχαριες στην ελλαδα συμμετχουν ή εχουν ιδιοκτητα ΜΜΕ;
    Σε ποιον τομεα εριξε αφειδώς μαυρα λεφτα ο Λαυρεντιαδης εξω απο τις χρηματιστηριακες του αλχημιες;
    Γιατι στηριξαν αμεσως την Προτον Μπανκ μολις αρχισε να τριζουν τα θεμελια της;
    Που πανε τα μυστικα κονδύλια και γιατι δεν τα βρίσκει κανείς;
    Γιατι ισχύουν τα τρια πρωτα

  11. BTS avatar
    BTS 24/08/2011 23:47:36

    Απορώ, πώς κάνετε έτσι για 85 ψωροεκατομμύρια?[ετησίως]

  12. elias avatar