#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2011 13:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Γαργάρα" το δημοψήφισμα;



Άκεφος, συνοφρυωμένος, μόνο τα κλάματα δεν έβαλε, ο ΓΑΠ στη συνάντησή του με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Και κυρίως χωρίς πολιτικό σχέδιο και προοπτική για τον τόπο.

Είναι ενδεικτικό ότι ακόμα και το πυροτέχνημα του δημοψηφίσματος (που του ... έστρωσε ο ΣΕΒ) ψάχνουν τώρα να το σβήσουν. Ο πρωθυπουργός δεν διευκρίνισε τις θα κάνει στις τρεις ερωτήσεις που του απηύθυναν οι δημοσιογράφοι. Είπε απλά: «Τις αποφάσεις θα τις υλοποιούμε με την ευρύτερη δυνατή συναίνεση και μεταξύ των κομμάτων και μέσα στον ελληνικό λαό».

Επί της ουσίας ακόμα και ο Κ. Παπούλιας ουσιαστικά του ζήτησε να μην πάρει και άλλα μέτρα. «Τα ασθενή στρώματα της κοινωνίας, οι άνεργοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι πρέπει να ενισχυθούν γιατί ό,τι ήταν να δώσουν το έχουν δώσει. Αυτό πρέπει να το έχετε υπόψη σας στις νέες φορολογικές ρυθμίσεις που θα κάνετε», συνέστησε ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας προσθέτοντας ότι το διακύβευμα είναι η κοινωνική συνοχή και γι’ αυτή (την κοινωνική συνοχή και όχι το μνημόνιο) χρειάζεται η εθνική συνεννόηση.
Η συνάντηση κράτησε 2 ώρες και ο πρωθυπουργός μετά το τέλος της δήλωσε: «Επιδίωξη μας είναι η εθνική συνεννόηση. Είμαι ανοιχτός σε κάθε καλή ιδέα και πρόταση από τα κόμματα και κάθε υπεύθυνο φορέα, αρκεί αυτές οι προτάσεις να έχουν ως αποτέλεσμα την επίτευξη των δύσκολων στόχων που έχει θέσει η χώρα μας. Η Ελλάδα μπορεί. Παρά τις όποιες προφητείες οι θυσίες έχουν πιάσει τόπο, έχουμε πιάσει πολύ δύσκολους στόχους και αυτό πρέπει να συνεχίσουμε. Είμαστε απολύτως αποφασισμένοι και αυτό είναι εγγύηση για τη σιγουριά του κόσμου, εγγύηση για μία αναπτυξιακή πορεία. Αυτές τις αποφάσεις θα τις υλοποιούμε με την ευρύτερη δυνατή συναίνεση και μεταξύ των κομμάτων και μέσα στον ελληνικό λαό».

Δηλαδή μας είπε ότι πάμε καλά (άρα γιατί ο πανικός;), συζητάμε (χαλαρά) και έχουμε πολιτική βούληση. Yes, we can!, που θα έλεγε ο Ομπάμα.

Η αλήθεια είναι πάντως ότι η αρνητική στάση, που τηρεί ο Αντώνης Σαμαράς στην έκκληση για συναίνεση στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα σταθερότητας προκαλεί προβληματισμό και αγωνία στην κυβέρνηση.

Είναι ακατανόητο, γιατί έρχεται ένα τέτοιο θέμα αυτή τη στιγμή. Όλοι καταλαβαίνουμε ότι αποπροσανατολίζει χωρίς να λύνει κάτι. Εάν η κυβέρνηση ήθελε να μάθει τη γνώμη του ελληνικού λαού, θα μπορούσε να κάνει δημοψήφισμα, πριν ψηφίσει το Μνημόνιο, δήλωσε πριν από λίγο ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης

Δια του κ. Πεταλωτή πάντως, η  κυβέρνηση ανακοίνωσε πως αυτή τη στιγμή δεν «υπάρχει συγκεκριμένη σκέψη και συγκεκριμένος σχεδιασμός για κάποιο δημοψήφισμα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 25/05/2011 13:20:01

    Οσο για το δημοψιφησμα, σαφως γαργαρα,
    ειναι σαν τον νομο που θα απαγορευε τις πωλησεις εθνικης Περιουσιας.
    Εκλογες , η να φευγει , η θα τον φυγουμε.
    Και ναι μπορουμε.

    • Ευμένης avatar
      Ευμένης @ kiki 25/05/2011 19:04:06

      ++++++

  2. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 25/05/2011 13:27:20

    "Άκεφος, συνοφρυωμένος, μόνο τα κλάματα δεν έβαλε, ο ΓΑΠ στη συνάντησή του με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας." Τς, Τς τι τραβάει και αυτός ο Παπούλιας. Δανειστής στο "κωλόσπιτο" του Μπαμπά, sub-broker (έκκληση για συναίνεση) στο prime brokerage του γιου και μετά λέμε ότι οι πολιτικοί μας δεν έχουν αναπτύξει επιχειρηματικές δραστηριίοτητες στη ζωή τους και είναι μόνο κρατικοδίαιτοι...

  3. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 13:34:53

    Τα ίδια μάλλον έκανε και το 65 ο παππούς του.
    Προκειμένου να μην παρατήσει την εξουσία βύθισε την χώρα στο σκοτάδι.
    Τα ίδια κάνει και ο εγγονός.

  4. Μιλτιάδης avatar
    Μιλτιάδης 25/05/2011 13:36:31

    Δεν μας λέει τι να φυτέψουμε στις γλάτρες, τι να διδάσκεται ως επίσημη γλώσσα στα ελληνικά σχολεία , πως να δοθεί ελληνική ιθαγένεια σε κάθε μουσουλμάνο ;
    Δεν βγαίνει και πάλι να μας συκοφαντεί διεθνώς και ξεφτιλίζοντάς μας ως έθνος;
    Δεν ανακοινώνει πως νοιώθει τώρα ως νομάρχης στην διεθνή κυβέρνηση που φρόντισε να μας οδηγήσει και να χάσουμε την εθνική μας αξιοπρέπεια;
    Δεν ξαναονοματίζει με δισέλιδες αναλύσεις τους τίτλους των υπουργείων για να επιβαρυνεί το δημόσιο χωρίς λόγο με απίστευτες δαπάνες;
    Δεν κάνει ανούσια πολυδάπανα ταξιδάκια με δικά μας χρήματα , συκοφαντώντας την πατρίδα και το έθνος προκειμένου να τραβήξει τα φώτα της ράμπας πάνω του;
    Συστηματική εθνική και κοινωνική αποδόμηση σε ελάχιστους μήνες με ξεπούλημα ενός λαού. Το νέο θέμα διδακτιρικής διατριβής που θα δίνεται στο μέλλον.

  5. planki avatar
    planki 25/05/2011 13:47:33

    ναι αλλα τι ειδους δημοψηφισμα θελουμε?αυτα που λεει ο Δασκαλοπουλος?ναι η οχι στη ευρωπαικη ενωση?εγω δεν ειμαι υπερ της Ευρωπης των τραπεζων, των μονοπολιων, των Βιομηχανων, εγω ειμαι υπερ της Ευρωπης των λαων. αυτη η Ευρωπη οπως την ονειρευται ο Δασκαλοπουλος αργα η γρηγορα θα καταρρευσει.ακομα διαβαζουμε για δημοσκοπησεις, που λενε 65% υπερ της συνεναισης, τι συνεναιση εννουμε? με την γενικοτερη ιδεα της συνεναισης, η συνεναιση για μνημονιο2?οχι για το δευτερο δεν υπαρχει συνεναιση με τιποτα, για το πρωτο ναι, αν συστατευθουν ολες οι πολιτικες δυναμεισ για το καλο της πατριδας μας

  6. Λογικα σκεφτομενος avatar
    Λογικα σκεφτομενος 25/05/2011 14:00:02

    Αν γίνει δημοψήφισμα θα πρέπει να έχει 2 ενναλακτικές απαντήσεις που να έχουν νόημα. Δημοψηφίσματα του στυλ "Ευρώπη ή όχι" , "Αλλάζουμε ή βουλιάζουμε" , "ζωή ή θάνατος" απλά εκβιάζουν το αποτέλεσμα και δεν θα έπρεπε καν να προτείνονται.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Λογικα σκεφτομενος 25/05/2011 14:27:41

      Πολύ σωστά. Περί αυτού πρόκειται.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/05/2011 14:48:09

    έλα ντε... Σάμπως τα λέει κανείς;

  8. kostas.53 avatar
    kostas.53 25/05/2011 15:05:46

    Ο Παπανδρέου πρέπει να φύγει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Έπρεπε να είχε φύγει χθες ! Ο άνθρωπος γίνεται κάθε μέρα που περνάει και πιο ανισόρροπος !Λέτε να πιστεύει πραγματικά ότι έσωσε την Ελλάδα ;
    Πέστε του όλοι ότι είναι καλύτερα να κλείσει το στόμα του, να πάψει να συνεχίσει να λέει τις βλακείες του και να πάρει δρόμο τώρα !!! Δεν τον χρειάζεται κανεις ...

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 25/05/2011 15:26:26

    Με μπερδεύει το θέμα... Είμαι γενικά υπέρ των δημοψηφισμάτων, για κάθε ουσιαστικό θέμα. Χωρίς όμως το υπάρχον σύστημα Πρετεντετοτρεμοκαθοδήγησης, εάν αυτό είναι εφικτό.

    Νομίζω όμως ότι και η Κυβέρνηση μπερδεύει το θέμα, και θα έπρεπε να το δούνε οι "Συνταγματολόγοι". Εάν το θέμα είναι η πελιοψηφία ή μη στην Βουλή, η λύση λέγεται "Εκλογές". Εάν οι Βουλευτές είναι αδερφές και δεν έχουν το θάρρος της γνώμης, να παραιτηθούν από Βουλευτές ή να ψηφίσουν λευκό ή ότι θέλουν. Αλλά ψηφοφορία στην Βουλή, άλλο Εκλογές, άλλο Δημοψήφισμα και άλλο open-gov του _ώλου.

    Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είμαστε σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση και ενά είχα δώσει τις "συμβουλές" μου στους τότε υποψηφίους ΚΚ και ΓΑΠ το καλοκαίρι του 09 (πρέπει να τις βρω), τώρα είναι σχεδόν δύο χρόνια αργότερα και πιο βαθιά στην τρύπα. ΄

    Ωστόσο η λύση είναι ΜΙΑ. Καθαρές κουβέντες, καθαρές προτάσεις, εκλογές. ΧΩΡΙΣ προηγούμενη έγκριση της Τρόικας. Εκτός εάν η Τρόικα είναι η Βουλή. Αχ ρε ΓΑΠ τι έκανες με τα παραμύθια σου... Ελπίζω να μάθουμε εάν το έκανες επίτηδες ή εάν σου ξέφυγε. Θέλω να πιστέυω το δεύτερο.

    • kiki avatar
      kiki @ archaeopteryx 25/05/2011 17:18:06

      Ελα Αρχαιε, σκεπτομενος ανθρωπος και λες οτι του ξεφυγε, ημαρτον, οχι τετοια.
      επιτηδες ξεπιτηδες Το Πριονοτο δεν το γλυτωνει.

  10. juliet avatar
    juliet 25/05/2011 16:33:39

    @Αρχαίε,
    Πιστεύεις ότι του ξέφυγε κάτι;Η ιστορία των ατόμων της οικογένειας είναι γνωστή,ψέματα ,ψέματα και μετά αναλόγως ή σφαγή ή κατρακύλα και στη συνέχεια ο τρίτος ο καλύτερος ,η κάθαρση.
    Για να γίνει δημοψήφισμα σημαίνει ότι φοράς παντελόνια,το έχεις ήδη κάνει απο τη στιγμή που καλείσε να πάρεις αποφάσεις που αφορούνε το λαό σου.
    Σκεφτείτε ενα δημοψήφισμα τύπου χούντας;όποιος λέει οχι να τον στέλνουνε στα βραχονήσια του Αιγαίου.
    Τώρα πόσο εύκολα θα ήτανε τα πράγματα, αν ο ΚΑΚ ,και όλο το συνάφι ,το 2004 βγαίνανε να πούνε τι βρήκανε,στο ενθουσιασμό του κόσμου ,η αλήθεια θα ήτανε πανυγήρι για την αλλαγή .
    Οσο για τις συμβουλές σου ,χαχαχα,σε ποιούς τις έδωσε ;στη κυβέρνηση με τους ιπτάμενους αγαπητικούς ή στη μελλοντική με τους στυγνούς τοκογλύφους.
    Καταλαβαίνεις ότι και στις δυο περιπτώσεις ο καθένας είχε χαράξει τη ρώτα του.
    Θα τα περιπλέξει για να κερδίσει χρόνο,η θλίψη είναι κοροΐδία για τους οπαδούς ,για να κερδίσει χρόνο αλλά τι;;;το ερώτημα είναι η επόμενη κίνηση.
    Οι πολλές συναντήσεις βρωμάνε ,μήπως η Παπαρήγα έκανε καλά που δε πήγε;
    Σήμερα έμαθα ότι κάποια παλιά αμαρτία προσπαθεί να κατεβεί στην πρώτη Αθηνών ,έχουνε αρχίσει τηλε για να δούνε τι ψάρια πιάνουνε και λένε τα γνωστά ...ο Σαμαράς είπε ......
    Εδώ καταποντιζόμαστε και όλα τα όρνεα εξωτερικού και ενδοχώρας χορεύουνε το καθένα για ίδιο κέρδος.
    Φτάνει πια..πιστεύεις οτι μας αξίζει τέτοιο τέλος;

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 17:10:11

    εγω γουσταρω την Συνευθυνη του κωλοτουμπα.. τουλαχιστον ειναι εντιμος !!
    Συναινω με 3 Υπουργεια !... lesser-faire ( ειναι Γαλλοσυμπαθης !.. )

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/05/2011 18:27:43

      Ντε λα πετέ πετέ.....LOL

  12. dealex avatar
    dealex 25/05/2011 17:44:31

    σωστος!!!!

  13. Orestios avatar
    Orestios 25/05/2011 18:26:46

    Και τότε λαμί.
    Κανένας δεν μιλά όμως.

  14. stefanos avatar
    stefanos 25/05/2011 20:36:13

    ...."Παρα τις όποιες προφητείες.......". Ενημερωμένο σε βρισκω Τζέφρυ για τις προφητείες. Να λάβεις ιδιαίτερα υποψιν αυτή του γέροντα Παϊσιου που λέει οτι θα πάρουν τους πολιτικούς με τις πέτρες. Αλλά τι λέω, αυτη την γνωρίζεις ήδη. ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!

  15. herc avatar
    herc 26/05/2011 09:02:24

    Μήπως πρέπει για αρχή να κάνουμε δημοψήφησμα να σβηστεί το σύνταγμα και να ξαναγραφτεί απο την αρχή,χωρίς να προστατεύει όλα τα λαμόγια και χωρίς να υπαρχουν χιλιάδες παραθυράκια,γιατι η οικονομια δεν θα παει ποτε μπροστα οσο η νομοθεσια μας επιτρέπει σε οποιον θελεί να κλεβει με το γάντι, και να μην μπορεί κανείς να τον τιμωρήσει.

  16. kopritis avatar
    kopritis 26/05/2011 09:33:13

    TO DHMOPSHFISMA EINAI APARAITHTO!!PREPEI NA APOSAFHNISTEI AN THA FYGOYN ORTHIOI H ORIZONTIA

  17. δημης avatar