#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2008 23:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Βόμβα" οι ανεξέλεγκτες χωματερές

Το πρόβλημα των ανεξέλεγκτων χωματερών και την εμπρηστική τους δυνατότητα επανέφερε στο προσκήνιο η πυρκαγιά από μεθάνιο σε αγροτική περιοχή στη Νεμέα που έκαιγε για περισσότερες από 10 ώρες. Ειδικοί επιστήμονες επισημαίνουν ότι οι 2.000 ανεξέλεγκτοι χώροι απόθεσης σκουπιδιών που λειτουργούν στην Ελλάδα αποτελούν βόμβες μεθανίου έτοιμες να εκραγούν. Περισσότερα από 20.000 στρέμματα δάσους έγιναν στάχτη την τελευταία εξαετία από πυρκαγιές σε χωματερή.
Ανεξέλεγκτες χωματερές λειτουργούν σε αντιπυρικές ζώνες δασικών εκτάσεων, σε τουριστικές περιοχές καθώς και κοντά σε βιομηχανικές μονάδες όπου ο κίνδυνος εξάπλωσης πυρκαγιάς είναι μεγάλος. (αναδημοσίευση από το www.skai.gr/master_story.php?id=80408)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 03/05/2008 23:35:09

    ΑΣΧΕΤΟ.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΦΩΤΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ.
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΙΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙΑΣ ΓΕΟΤΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΛΙΣΗΣ ΝΕΡΟΥ ΣΤΗΝ ΝΕΜΕΑ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ! ΤΟ ΤΡΙΠΑΝΙ ΧΤΗΠΗΣΕ ΦΛΕΒΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ(ΠΡΟΠΑΝΙΟ) ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΦΩΤΙΑ Η ΓΕΩΤΡΙΣΗ !!
    ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΠΟΥΤΗΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΙΤΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΗΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟ !!

  2. plagal avatar
    plagal 04/05/2008 00:22:30

    Κατα τα αλλα, ηταν οι αναρχικοι, οι ξενοι πρακτορες, οι ουτσεκαδες κτλ που εβαζαν τις φωτιες το περασμενο καλοκαιρι...

  3. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 04/05/2008 00:27:25

    Χαλαρά! Δεν ήταν και το μεθάνιο!

  4. μου κάνει εντύπωση avatar
    μου κάνει εντύπωση 04/05/2008 04:32:44

    Μου κάνει εντύπωση που δήμος της νότιας Αθήνας (συνασπισμένος) ενώ έχει συλληφθεί παραβάτης της Νομοθεσίας για τον Υπαίθριο Σταθμό Μεταφόρτωσης Σκουπιδιών (πίσω από τα νεκροταφεία Νέας Σμύρνης-Καλλιθέας), μετά από επαναλαμβανόμενους ελέγχους/αυτοψίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας της Νομαρχίας Νότιας Αθήνας και διαβίβαση της μηνυτήριας αναφοράς στο ΥΠΕΧΩΔΕ (Επόπτες - Ελεγκτές- Ράμπο Περιβάλλοντος) και το τοπικό αστυνομικό Τμήμα, για τα περαιτέρω...

    κανένας δημοσιογράφος ή κανάλι δεν ασχολείται με το θέμα!

    Κι είναι τόσο καραμπινάτο.

    Μέσα στην πόρτα μας κι όχι στον Ασωπό!

    Ο ενδιαφερόμενος δημοσιογράφος, με μια επίσκεψή του στη Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας στη Λεωφόρο Θησεώς 300τόσο στην Καλλιθέα, στο γωνιακό κτίριο όπου στεγάζεται και το Ειρηνοδικείο, στον 4ο όροφο, μπορει να μάθει πολλά από τη Διευθύντριά της, να πάρει τα έγγραφα (καταγγελίες, αυτοψίες, παραπομπές, κλπ.).


    Ο καταγγέλλων "ενεργός πολίτης", ζήτησε την γραπτή απάντηση από τους Επόπτες/Ελεγκτές Περιβάλλοντος του Υπεχωδε για το τι έκαναν αρμόδια, αφού είναι και αντικείμενό τους, πού βρίσκεται η υπόθεση...

    Οι κύριοι του Υπεχωδε που ασχολούνται με το ζήτημα, τους ανατέθηκε η αλληλογραφία της υπόθεσης, προέβαλαν διάφορες προφάσεις τηλεφωνικά, σαν να είναι απόρρητη η ανακριτική διαδικασία !!!!!! δεν του κοινοποίησαν την αληλογραφλία που παράχθηκε σχετικά! κρατικό απόρρητο!


    Και μετά από 1,5 χρόνο δεν υπάρχει κανένα νέο. Ακόμα κι από το Συνήγορο του Πολίτη!


    Η "πλάκα" είναι πως Δημόσιες υπηρεσίες θάβουν δραστηριότητες άλλης δημόσιας υπηρεσίας. !!

    Κι ο ενεργός πολίτης να το βλέπει σα σκηνικό του παραλόγου!

    Σαν το δήμα που παραπέμπει το Σουφλιά! που αν τον παραπέμψει, μπορεί να γυρίσει πίσω με καλή εθνική εικόνα ο δήμας; όταν γυρίσει;





    ΥΓ... Κάθε έναρξη σχολικής χρονιάς στο δήμο Νέας Σμύρνης και σε επίκαιρα σημεία σταυροδρόμια - κοντά σε σχολεία, μπαίνουν διαφημίσεις μεγαλοφροντιστηριά ξένων γλωσσών της περιοχής.

    Υπάρχει καμιά εγγραφή στα έσοδα του δήμου από διαφημίσεις του συγκεκριμένου;

    Κανένα προστιματάκι μήπως;

    Α ρε Συνασπισμέ με τα ωραία σου....

  5. Συνταξιούχος(Ατακτος) avatar
    Συνταξιούχος(Ατακτος) 04/05/2008 06:05:03

    μου κάνει εντύπωση-ότι ζητάς από το 5% αυτό που πρέπει να κάνει το 95%
    και σωστά όλοι πρέπει
    και εσύ εκανες !!!

  6. μου κάνει εντύπωση avatar
    μου κάνει εντύπωση 04/05/2008 11:24:33

    Είναι περίεργης σύνθεσης το δημοτικό παρακράτος που γεννήθηκε και ανδρώθηκε τα τελευταία 15-20 χρόνια στο συνασπισμένο αυτό δήμο. Συνυπάρχουν μπεχλιβάνικα σταγονίδια (κατακαημένε γιαννόπουλε με τους μπεχλιβανίδηδες και τους μπεχλιβάνηδες!), σιοτροπικά απομεινάρια, καρούμπικα-καρδάρικα ξωπετάγματα...

    η πολιτική κονόμα της 15ετίας; ένας παραπάνω όροφος και το α λα κλαυθμώνος πάρκινγκ των καφετεριατζήδων της πλατείας (που θα το πληρώνουν οι δημότες της περιοχής)

  7. μου κάνει εντύπωση avatar
    μου κάνει εντύπωση 04/05/2008 11:25:53

    αλλοίμονό μας, αν αύριο πάρει μερίδιο το αλαβανόσογο. νέα σμύρνη θα μας καταντήσει. δήμος για να φεύγουμε!

  8. Συνταξιούχος(Ατακτος) avatar
    Συνταξιούχος(Ατακτος) 04/05/2008 11:54:08

    Προς έναν προηγούμενο υβριστή –σχολιαστή(κάποιου θέματος)και αφορούσε τους ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ,Αδέλφια και συντρόφους και να μην φοβάται αν είναι καθαρός και πλυμένος .Πάντως την εξουσία τους την τους χαρίζουμε(απλά δεν είμαστε άρρωστοι) .

    http://www.enet.gr/online/online_print?id=59803208,67891144,81950024