#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2012 18:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Βόμβα" Πεπόνη για την "λίστα Λαγκάρντ"



Βόμβα πριν από λίγο. Ο εισαγγελέας Γρ. Πεπόνης, ζητά από τους αρμόδιους να του δώσουν την... αυθεντική λίστα Λαγκάρντ με τα ονόματα που έβγαλαν στο εξωτερικό χρήματα. Προφανώς αυτό σημαίνει ότι θεωρεί τη λίστα που του δόθηκε πλαστή η «πειραγμένη». Να θυμίσουμε ότι είναι η λίστα από το φλασάκι του Ευ. Βενιζέλου που το κρατούσε δύο χρόνια στο συρτάρι του.

Αν αποδειχθεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ονόματα στη λίστα, δηλαδή ότι κάποιοι περενέβησαν και έσβησαν ορισμένα, τότε δημιουργείται μείζον θέμα για την κυβέρνηση Παπανδρέου και ειδικά για τους κ. Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 10/10/2012 19:06:09

    "Αν αποδειχθεί ότι υπάρχει πρόβλημα με τα ονόματα στη λίστα, δηλαδή ότι κάποιοι περενέβησαν και έσβησαν ορισμένα, τότε δημιουργείται μείζον θέμα για την κυβέρνηση Παπανδρέου και ειδικά για τους κ. Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλο."

    Συγνώμη αλλά μείζον θέμα κατ' εμέ υπάρχει ήδη, έτσι κι αλλιώς. Απο τη στιγμή που κάποιος ή κάποιοι γνώριζαν για συγκεκριμένα πρόσωπα που φυγάδευσαν κεφάλαια στο εξωτερικό αλλά παρ'ολα αυτά επέλεξαν το δρόμο της συγκάλυψης τότε υπάρχει έλλειμμα αξιοπιστίας. Τόσο για τον Βενιζέλο, όσο και για τον παντελώς ανυπόληπτο ως και φαιδρό Παπακωνσταντίνου.

    Η δικαιοσύνη πρέπει να προχωρήσει και να διαλευκάνει όλες τις πτυχές της υπόθεσης αυτής που πραγματικά βρωμάει. Γιατί μην περιμένει κανείς να βρεθούν λεφτά ΤΩΡΑ στην Ελβετία, αυτά υπήρχαν εκεί για ένα διάστημα, πλέον θα έχουν πετάξει σε τόπους μακρινούς και ονειρεμένους (πχ Κάιμαν)

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Κυαίστωρ 10/10/2012 20:10:22

      Πολυ σωστα με την διαφορα οτι τα ιχνη του υψους των ποσων των καταθεσεων δεν χανονται με τιποτα οποτε η επιβολη φορων και προσαυξησεων ειναι δεδομενη για τους φοροφυγαδες !Μονο μια περιπτωση υπαρχει να γλυτωσουν μερικοι πχ οσοι δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ περιουσιακο στοιχειο στην Ελλαδα !

      • Κυαίστωρ avatar
        Κυαίστωρ @ Ραβινος 10/10/2012 20:35:32

        Μακάρι να βρεθεί μια άκρη, έστω και έτσι !

    • stls avatar
      stls @ Κυαίστωρ 10/10/2012 20:38:12

      Σωστά,έτσι είναι.Αν κάτι διαπιστωθεί με τα ονόματα,στο πυρ το εξώτερον.Τι θα πει δηλαδή, ο κόσμος καίγεται και το .......χτενίζεται.Να γίνει σύγκριση των ονομάτων,ποιοι είναι,πια η σχέση τους ,πια η διαπλοκή τους.Αλλά,είναι ποτέ δυνατόν να βοηθούν σε τέτοιο βαθμό ανθρώπους τους,χωρίς κανένα όφελος για τους ίδιους.

  2. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 10/10/2012 19:17:37

    Όλοι μιλάνε για τον Βενιζέλο και τον Παπακων/νου.
    Γιατί συνεχώς ξεχνάμε τον ΜΕΓΑ ΔΙΑΝΟΗΤΗ Γεώργιο Παπανδρέου;

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Ioustinianos 11/10/2012 20:00:27

      Τυχαίο δεν νομίζω...
      Μακάρι να βγάλει άκρη ο Πεπόνης .
      Μέχρι στιγμής πάντως όλες οι υποθέσεις που ανακίνησε απλά ευχολόγια είναι, κανείς δεν είναι στη στενή.
      Μήπως έτσι δεν ήταν και επί εποχής Διώτη.
      Δηλαδή τα ΜΜΕ μας φτιάχνουν τάχα μου κάποιον ΖΟΡΟ για μας τους χαχόλους και η σάπια μας ΕΛΙΤ συνεχίζει εις υγείαν των κορόιδων.
      Απλές σκέψεις ενός απλού ανθρώπου εκφράζω...

  3. elli avatar
    elli 10/10/2012 19:22:37

    Ο κόσμος δεν αντέχει να βλέπει να βασιλεύει η διαφθορά και η ατιμωρησία και μάλιστα όταν πρόκειται για δημόσιο χρήμα και για τόσο μεγάλα ποσά.
    Κόβονται τα 30 ευρώ από τα 360 του ΟΓΑ για να σωθεί η Ελλάδα και αφήνουμε τον Μπέννυ και τον κάθε Μπέννυ να καλύπτει φοροδιαφυγή δις ευρώ!
    Και γιατί ο κόσμος να μην σκέφτεται "γιατί να πληρώσω φόρους, γιατί να πληρώσω χαράτσια, αφού ο Μπέννυ και ο κάθε Μπέννυ συνεχίζει να είναι στη θεσούλα του ανενόχλητος και να πάνε χαμένα κι αυτά που πληρώνω!!!"

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 10/10/2012 19:25:58

    Ὅσο εἴμαστε «καὶ ἔτσι καὶ γιουβέτσι» γιὰ τὴν καταπολέμηση τῆς διαπλοκῆς καὶ τῆς διαφθορᾶς θὰ γινόμαστε διεθνῶς ρεζίλι. Πρέπει νὰ βάλει ἀγρίως χέρι ὁ Σαμαρᾶς - γιὰ νὰ ὑπάρχει ἐνδεχόμενο ἄσπρης μέρας καὶ γιὰ κεῖνον καὶ γιὰ μᾶς.

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 10/10/2012 22:46:08

      Ναι καλά.

  5. Berlousconication avatar
    Berlousconication 10/10/2012 19:34:09

    Δηλάδή 2 υπουργοί οικονομίας, εκβιαστές;

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Berlousconication 10/10/2012 21:21:10

      Ἄπαπαπαπα! Γίνονται τέτοια πράγματα στὴν Ἑλλάδα; Καὶ δὴ στὸ ΠΑΣΟΚ;

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 10/10/2012 19:48:03

    Εντάξει καταλαβαμε...Του χρόνου τέτοιον καιρό ο καρπούζης θα ψάχνει την σωστή λίστα.
    Καλά κρασιά.

  7. theo1611 avatar
    theo1611 10/10/2012 19:53:18

    Καμμία βόμβα δεν υφίσταται προς το παρόν.

    Οι άνθρωποι κάνουν απλά τη δουλειά τους.

    Όταν διακινούνται στικάκια και CD's από τον Άννα στον Καϊάφα, σου λένε φέρτε μας το γνήσιο υλικό, για να έχουμε κάπου να βασιστούμε!!!

    Elementary, dear Watsons!!!

  8. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/10/2012 19:54:57

    Θυμηθείτε τι είπε ο πάγκαλος για τον βενιζέλο.

  9. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 10/10/2012 19:59:34

    Η λογική λέει το εξής: Για να κάνει τέτοια παραγγελία ο Πεπόνης φαίνεται ότι έχει ήδη στα χέρια του ανεπίσημα μια λίστα με επιπλέον ονόματα πέραν από αυτά που του έδωσαν επίσημα και γι' αυτό ζητά να του δώσουν την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ λίστα.

  10. Κωνσταντινος avatar
    Κωνσταντινος 10/10/2012 20:02:57

    To MEGA ,μαλλον ''ξεχασε'' να το πει στις εισαγωγικες ειδησεις. Τυχαιο.....

  11. τσυριζα-σφυριζα-μυριζα avatar
    τσυριζα-σφυριζα-μυριζα 10/10/2012 20:08:39

    η λίστα Λαγκάρντ θα γίνει καταλύτης ΡΑΓΔΑΙΩΝ πολιτικών εξελίξεων...
    δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα...
    θυμηθείτε με, από αυτή την υπόθεση και από τον τρόπο που θα την χειρισθεί το σύστημα θα διαμορφωθεί εν πολλοίς η νέα μεταπολίτευση.....

  12. theo1611 avatar
    theo1611 10/10/2012 20:10:55

    Αν κάτι σημαίνει η ενέργεια των οικονομικών εισαγγελέων, είναι η αδυναμία του Παπακ να παραδώσει το αρχικό υλικό ενόρκως.

    ΥΓ: Λέω τώρα!!!

  13. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/10/2012 20:28:12

    ΜΠΡΑΒΟ στον Πεπόνη!!!Μόνον απ'αυτόν περιμένω!!Από τους πολιτικούς το μόνο που βλέπω είναι ΣΥΓΚΑΛΥΨΗ,ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ και ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ!!ΟΛΑ στο ΦΩΣ!!Γνωρίζω,βέβαια,ΠΟΣΟ δύσκολο είναι να προχωρήσει ο άνθρωπος...Θα του βάλουν ένα σωρό τρικλοποδιές...ΒΡΩΜΑΕΙ το σύμπαν...Αλλά έχει δείξει πως είναι ΠΕΙΣΜΑΤΑΡΗΣ....Από τη μια η κοινωνία ΣΤΕΝΑΖΕΙ,ΔΙΑΛΥΟΜΑΣΤΕ,ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ και από την άλλη ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ άτομα που ΕΦΑΓΑΝ το ΚΑΤΑΠΕΤΑΣΜΑ και είχαν ''ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΧΕΡΙ'';;Να βρει την ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ λίστα και να ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΕΙ τον κάθε ΛΩΠΟΔΥΤΗ και ΑΠΑΤΕΩΝΑ!!

  14. Aris. A avatar
    Aris. A 10/10/2012 20:39:23

    Ο ανακριτής έχει το δικαίωμα να διατάξει την βίαιη προσαγωγή Παπακωνσταντίνου;;

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Aris. A 11/10/2012 15:33:52

      Ναι αν το κρίνει απαραίτητο

  15. roadrunner avatar
    roadrunner 10/10/2012 20:52:23

    "...θεωρεί τη λίστα που του δόθηκε πλαστή ή «πειραγμένη»"
    --Άλλο πλαστή (=αμφισβητείται "όλο" το περιεχόμενό της=>προσωρινή παύση μέχρι να έρθει η νέα λίστα)
    --Άλλο πειραγμένη (=λείπουν στοιχεία=>καμία παύση+συνέχιση διαδικασίας, ταυτόχρονα περιμένοντας και τις προσθήκες από μια άλλη λίστα).
    Τι ισχύει ;

  16. xzetta avatar
    xzetta 10/10/2012 21:01:17

    κι ενώ νομίζεις οτι έχουμε πιάσει την κορυφή στην γελειότητα ως κράτος, γίνεται και κάτι νέο σε αυτή την υπόθεση και μας γελιοποιεί ακόμη περισσότερο.

  17. to anthos tou kakou avatar
    to anthos tou kakou 10/10/2012 21:07:16

    Συμπέρασμα : Αρκεί ένας Εισαγγελέας με αξιοπρέπεια, αίσθημα ευθύνης και συνείδηση, για να αναστατωθεί ο αηδιαστικός μας βάλτος. Οι συνάδελφοί του οι ολίγιστοι, οι ανεπαρκείς κι επίορκοι, δε ντρέπονται όταν κοιτάζουν την ασημαντότητά τους στον καθρέφτη;;;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ to anthos tou kakou 10/10/2012 22:31:45

      Μπράβο φίλε! Έθεσες το θέμα στη σωστή του νάση. Η απονομή δικαιοσύνης δεν είναι των πολιτικών καθήκον αλλά των εισαγγελέων και των δικαστών. Και δυστυχώς σε τούτη χώρα εκτός εξαιρέσεων είναι λαγοί ή τα παίρνουν και δεν κινούνται με τίποτα...

  18. sawas avatar
    sawas 10/10/2012 21:11:57

    Νομικός δεν είμαι αλλά ο Βενιζέλος αν δεν κάνω λάθος, υπέπεσε στα εξής παραπτώματα

    1) Αντιποίηση αρχής (γνωμοδότηση αν είναι νόμιμο η όχι)
    2) Υπεξαίρεση εγγράφων (2 χρονια στο συρτάρι του χωρίς να υπάρχει επίσημο έγγραφο)
    3) Παραποίηση εγγράφων (αν αποδειχθεί)
    4) Πλημμελή άσκηση καθηκόντων

    Ενδεχομένως και άλλα και επειδή σε μένα άγνοια νόμου δεν συγχωρείτε δεν του το συγχωρώ και εγώ.

  19. kuklos.dim avatar
    kuklos.dim 10/10/2012 21:18:35

    Ο Βενιζέλος είναι ο πρώτος που πρέπει να αποβληθεί, για να αρχίσει η πτώση του Συστήματος της Μεταπολίτευσης ,της οικογενειοκρατίας και της Ψευδοδημοκρατίας των Μιζαρισμένων των τελευταίων 38 ετών

    Αυτός είναι ο πραγματικός Εφιάλτης της Μεταπολίτευσης.

    Έλληνες πατριώτες κινδυνεύουμε πιο πολύ από τον Βενιζέλο και τους σχεδιασμούς του παρά από τους δανειστές μας!

    Το θράσος και ο πολιτικός του σαλτιμπαγκισμός δεν έχει ούτε όρια ούτε πάτο!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ kuklos.dim 10/10/2012 22:40:49

      Τόν ἀποδομοῦν οἱ σύντροφοί του στό κόμμα,σιγά σιγά...

      • Νίκος Δραγασιώτης avatar
        Νίκος Δραγασιώτης @ Κυθήριος 10/10/2012 23:50:31

        Ναί, σιγὰ σιγά, μέχρι νὰ βγεῖ ἡ δική μας ψυχή.

  20. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 10/10/2012 21:38:34

    Να συμπληρώσω αγαπητοί μου , ότι οι ειδήμονες στα των Η/Υ που έχει η Αστυνομία (δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος) είναι δυνατόν να διακρίνουν πότε κάποιο "στικάκι" έχει υποστεί ... επέμβαση .

    • Κυαίστωρ avatar
      Κυαίστωρ @ ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ 11/10/2012 00:28:14

      Δεν ξέρω για το ίδιο το stick σαν μονάδα, αλλά αν η προσθαφαίρεση έγινε στο αρχειάκι που είναι μέσα, υποθέτω excell ή word τότε φαίνεται η τελευταία τροποποίηση πότε έγινε. Αν έχει πχ ημερομηνία πιο πρόσφατη των δύο ετών, τότε σίγουρα είναι ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ.

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Κυαίστωρ 11/10/2012 00:38:44

        Κυαίστωρ έχουν άλλα συστήματα (ελπίζω) πιο εξελιγμένα στη δίωξη. Κι εγώ ακόμη, που δεν έχω και μεγάλη εξοικείωση , μέσα σε 10'' μπορώ να φτιάξω ένα αρχείο με ημερομηνία την 1/4/2010 ,αν αλλάξω την ημερομηνία του συστήματός μου.

        • Κυαίστωρ avatar
          Κυαίστωρ @ roadrunner 11/10/2012 15:05:01

          Μακάρι, μακάρι, μακάρι !

  21. roadrunner avatar
    roadrunner 10/10/2012 21:42:56

    Αποκλείεται να είναι το ίδιο στικάκι που σέρνεται εδώ και δυο χρόνια, ούτως ή άλλως. Συν ότι, για λόγους ασφαλείας, οι αρχικοί παραλήπτες θα έπρεπε να έχουν οπωσδήποτε και κάποια αντίγραφα ασφαλείας, σε άλλα μέσα.

  22. θησεας avatar
    θησεας 10/10/2012 21:53:57

    Του Πεπονη του δωσανε κανα λαπτοπ κ καμια γραμματεα ?

  23. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/10/2012 22:06:50

    Ας ζητησουν σε οποιαδηποτε φιλη κυβερνηση το αυθεντικο δισκακι και θα το δοσουν με χαρα ! (Αν δεν το ζητησε ο Αντωνης χθες απο την Μερκελ)

    Το δισκακι ειναι μπαγιατικο διοτι οι καταθετες εγκαιρωες ειδοποιημενοι απο την ιδια την τραπεζα μολις αντεληφθηκε την υπεξαιρεση θα τα εβγαλαν μαλλον με εικονικη αναληψη μετρητων ωστε να μην υπαρχουν ιχνη.

    Αλλα σαφως υπαρχουν αξιοποιησιμα στοιχεια το ποιο σημαντικο δε θα ειναι να αποκαλυφθει η συγκαλυψη που εκανε ο Βενιζελος και ο Παπα...

    Θα πρεπει ομως ΗΔΗ να ειχαν δρομολογησει δραση για να παρουν τα ΑΛΛΑ δισκακια που κυκλοφορουν στην αγορα, μερικα εκ των οποιων οι ιδιες οι τραπεζες αγνοουν !!!

    Και παλι οι γερμανικες υπηρεσιες (καθως και οι ιταλικες) μπορουν να βοηθησουν....

    • aaron avatar
      aaron @ Ο Χαζος του χωριου 11/10/2012 09:23:17

      Ο Αντώνης δεν το άνοιξε καθόλου γιατί λέει είναι προιόν υποκλοπής. Το διαβίβασε στον "αρμόδιο εισαγγελέα" και εκείνος τώρα στους "αρμόδιους"
      για την αυθεντικότητα της λίστας. Και εν γένει έχει παραπεμφθεί το θέμα "υπηρεσιακώς" στους πάσης φύσεως "αρμοδίους" και όπως λέει παραπάνω ο Ορεσείβιος : "Του χρόνου τέτοιον καιρό ο καρπούζης θα ψάχνει την σωστή λίστα."
      Καλά κρασιά.

  24. stef avatar
    stef 10/10/2012 22:25:34

    Η Ντόρα γιατί χάθηκε ρε παιδιά;

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ stef 11/10/2012 01:50:01

      Πάει να τινάξει ελιές, πλησιάζει η εποχή τους ...

  25. Ζήσης Χ. Πατσίκας avatar
    Ζήσης Χ. Πατσίκας 10/10/2012 22:36:38

    Καμιά δεκαριά τέτοιους θέλουμε (εισαγγελείς) και μπορεί να ξεβρωμίσει ο τόπος...

  26. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 10/10/2012 22:45:20

    Λέτε να αρχίσει να λειτουργεί όπως θα έπρεπε ο θεσμός της Δικαιοσύνης ?
    Αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε έχουμε ελπίδα. Η ατιμωρησία έχει φέρει την χώρα
    σ' αυτή την κατάντια. Η ατιμωρησία έχει κάνει πολλούς να "πίνουν εις υγεία
    των κορόϊδων", αλλά ενθαρύνει και αυτούς που δεν έχουν βάλει ακόμα βαθυά "το δάχτυλο στο μέλι". Διπλό το κακό.

  27. of8almos avatar
    of8almos 10/10/2012 23:23:59

    Ολα ειναι για ξεκαθαρισμα λογαριασμών στα κόμματα και όχι μόνο, μην μασάτε με ότι ακούτε απο παντού. Ολα είναι σαν οικονική πραγματικότητα. Τα πάντα ξέρουν οι πάντες και απλά βγαίνουν αυτά που συμφέρουν τους ποιο δυνατούς. Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό στους ωκεανούς φανταστείτε τι γίνετε στον κόσμο με τους άπληστους ανθρώπους.
    Απλά ρε κερατά έλληνα πολιτικέ παίξε και λίγο μπάλα έξω, μην πηδάς συνέχεια την ίδια σου την χώρα

  28. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 10/10/2012 23:31:11

    Θυμάται κανείς πως πήγαν να καθαρίσουν, με συνοπτικές διαδικασίες, τον Πεπόνη (και Μουζακίτη), οι Βενιζέλος και Παπαιωάννου; Γιατί ήθελαν, τάχα, να βάλουν πιο υψηλόβαθμους δικαστικούς; Και πως και ανώτεροι δικαστικοί λειτουργοί στον Άρειο Πάγο, πήγαν να κλείσουν άρον -άρον την υπόθεση των καταγγελιών τους, ανταποκρινόμενοι στις επιθυμίες των αφεντικών τους.
    Είχα γράψει τότε για τον ηρωικό εισαγγελέα και αισθάνομαι, απο την συνέχεια, δικαιωμένος που τον υπερασπίστηκα. Στηλιτεύοντας και την φοβική, τότε, στάση της Νέας Δημοκρατίας.

  29. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 10/10/2012 23:53:14

    Ὁ Παπακωνσταντίνου ἀναχώρησε γιὰ τὸ ἐξωτερικό, ὅπως διάβασα νωρίτερα σὲ εἰδησεογραφικὸ ἱστότοπο. Ἂν τὸν βροῦν γιὰ νὰ τὸν καλέσουν στὸν εἰσαγγελέα, ἐμένα περᾶστε μου χαλκά στὴ μύτη.

  30. Tasos avatar
    Tasos 11/10/2012 01:33:52

    Η πρόσφατη ιστορία διδάσκει ότι δε πρέπει να περιμένω τίποτα από κανέναν (ούτε από εισαγγελέα). Αν γίνει κάτι θα είναι απλά bonus. Όνειρεύομαι όμως πτέρυγα στο κορυδαλλό με γνωστά λαμόγια να διοργανώνουν αγώνες τάβλι σκοτώνοντας το χρόνο της πολυετούς ποινής τους.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ Tasos 11/10/2012 01:55:48

      Φαντάσου τώρα εικόνα : στο κελί 33 (που λέει και το άσμα) ο Άκης με τον Παπακωνσταντίνου να ρίχνουν τα ζάρια βρίζοντας την τύχη τους που φέρανε ντόρτια και ο Γιωργάκης να παρακολουθεί φουμάροντας ναργιλέ ....

  31. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 11/10/2012 08:42:20

    Οπου ακούς μεγάλες λίστες ,κράτα και μικρό στικάκι...

    Μακάρι να διαψευστώ,μακάρι να βρεθεί μια άκρη αλλά φοβάμαι ότι η υπόθεση βαίνει για αρχείο...
    Αν τα στοιχεία παραδόθηκαν επίσημα, θα υπήρχαν πρωτόκολλα παραλαβής κλπ,αν δόθηκαν στην ζούλα χωρίς να φαίνεται ο επίσημος φορέας που τα παραδίδει την κάτσαμε την βάρκα ,αδέρφια και τζάμπα οι πανηγυρισμοί.
    Η συμφωνία με την Ελβετία ,όταν κλείνει, συμπεριλαμβάνει και την μη χρήση παρόμοιων στοιχείων απο τα κράτη.
    Η Γαλλία συμφώνησε με Ελβετούς?
    Και ποιός θα διαβεβαιώσει τον κο εισαγγελέα ότι η καινούργια λίστα των γάλλων είναι κανονική? Και αν αφαιρέσουν ένα όνομα οι γάλλοι, έστω για πλάκα, τι θα κάνει ο κος εισαγγελέας, θα απορίψει την λίστα ?
    Ποιά απο τις δυό?
    Αν έχουν αφιαρέσει οι δικοί μας εντάξει, αν έχουν προσθέσει όμως , η καινούργια λίστα θα έχει λιγότερα ονόματα , και μετά?
    Πως θα αξιοποιηθεί νομικά και δικαστικά με σφραγίδες γνησιότητας?
    Αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία, θα τους τρελάνεις όλους, εμείς έτσι και αλλιώς είμαστε εντός του φρενοκομείου και δεν μας πιάνει το ψέκασμα.

    Θα μείνουμε στο περιτύλιγμα και θα χάσουμε την ουσία...Να κρεμαστεί ο όποιος υπουργός πείραξε τα στοιχεία,αλλά έστω και έτσι θα την διαβάσει επιτέλους κανένας ?
    Μόλις αρχίσουν να διαρρέουν τα στοιχεία της γκράντε λίστας όμως, εκεί θα γίνει το πανηγύρι,γιατί θα έχουμε βαρομετρικό χαμηλό με ανθρωποόμβρους απο τα σύνεφα...Και μόνο τα λίγα που διέρευσαν αξίζουν...
    παπάς με ένα εκατομύριο,σκηνοθέτης με άλλα τόσα, αγρότης με καμιά δεκαριά...
    Το να έχει ένας πλούσιος ,ένας στυγνός καπιταλιστής λεφτά στην ζυρίχη είναι δεδομένο...Αμ η φτωχολογιά, σύμφωνα με τα επίσημα μας στοιχεία?
    Και δεν βλέπω πολύ όρεξη για την γκράντε λίστα να έρθει στην βουλή ....Κάποιος κυβερητικός διάβασα ότι είπε, απείλησε μάλλον ενοούσε, θα φέρει την λίστα στην βουλή..
    Είσαι στα καλά σου άνθρωπε μου?
    Τα ιερά και τα όσια της φυλής στον βούρκο?
    Το DNA μας, εμπεριέχει απο αρχαιοτάτων ετών μια παγκοσμιοποίηση του εμπορίου..Διαπρέψαμε εξαποδώ..Τώρα θα μείνουμε εσωστρεφείς?

  32. Διογένης avatar
    Διογένης 11/10/2012 08:54:42

    Ναι, βόμβα. Το πρόβλημα είναι άλλο: ΟΙ ΓΑΛΛΟΙ, ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ; Είναι προφανές ότι ο πρώτο που εκτίθεται είναι ο υπερ-προστατευόμενος του διεθνούς κατεστημένου και δεξί χέρι του καταστροφέα της Ελλάδας ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου. Πόσο σοβαρά πιστεύουμε ότι μπορεί οι Γάλλοι να εκθέσουν αυτόν τον άνθρωπο και να διασταυρωθεί ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ αυτή η λίστα;

    Έχουμε την συνήθεια να αποδίδουμε ένα σχεδόν μεταφυσικό μονοπώλιο αρετής στους ξένους. Γι' αυτό και τόσο εύκολη η αποδοχή του Μνημονίου. Αλλά πρόκειται για φενάκη. Δεν έχουν την αρετή που νομίζουμε οι ξένοι. Και αν οι δυνάμεις που κινούν τα νήματα της κρίσης έχουν τις κατάλληλες προσβάσεις (που γιατί να μην τις έχουν), τότε είναι κομματάκι δύσκολο να δοθεί η αρχική λίστα τις ελληνικές αρχές.

  33. Διογένης avatar
    Διογένης 11/10/2012 10:46:18

    Και κάτι άλλο. Ο Παπακωνσταντίνου απουσιάζει στο εξωτερικό (δεν μας είπε για ΠΟΙΟ λόγο) και γι' αυτό δεν θα καταθέσει αυτή την εβδομάδα στην Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας. Μήπως όμως ο λόγος της απουσίας του είναι ακριβώς ότι πήγε να ελέγξει την "πηγή" της λίστας, ώστε να μην πιαστεί σαν τον ποντικό στη φάκα; Να βάλει σε ενέργεια όλα τα ισχυρά μέσα που διαθέτει, ώστε να μην δοθεί ποτέ η σωστή λίστα στις έρμες υπηρεσίες;

    Κανονικά, σε μια στοιχειωδώς ευνομούμενη χώρα, οι αστυνομικές αρχές θα έπρεπε να είχαν κάνει όλα τα σπίτια, γραφεία, υπολογιστές κλπ. του Παπακωνσταντίνου, ώστε να εντοπίσουν το αρχικό CD. Αλλά στη χώρα του νόμου περί ευθύνης υπουργών τέτοια πράγματα είναι (ακόμη) αδιανόητα. Ίσως όχι για πολύ ακόμη...

  34. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 11/10/2012 12:33:59

    Το στρίβειν δια του αρραβώνος και το θάβειν δια του ελέγχου είναι δύο πρακτικές και συνταγές αλάνθαστες στο ελλαδιστάν μας.
    Ας αναφωνήσωμεν χαρωπά μαζί με τους λήσταρχους.
    Εχετε γειά λιστούλες
    λεφτά και τραπεζούλες..

    Ποιός είπε ότι η τέχνη της απόκρυψης χάθηκε απο την ελληνική γραφειοκρατία?
    Υπέροχη Ελλάδα μας...

    Με πλήρη σοβαρότητα υποθέτω ο γάλλος υπουργός θα παραλάβει ένα ΕΠΙΣΗΜΟ εγγραφο της ελληνικής δημοκρατίας που θα τον παρακαλεί να ξαναδώσει κάποια στοιχεία γιατί....εδώ σε θέλω.
    Ποιά θα είναι η επίσημη δικαιολογία?
    Τα προηγούμενα πάλιωσαν?
    Χάθηκαν?
    Δεν τυπώθηκαν καλά?
    Επεσε μέσα στον καφέ του υπουργού και δεν μπορεί το στικάκι να διαβαστεί?
    Καταστράφηκε το στικάκι γιατί πήγαν να το ανοίξουν με κατσαβίδι για να βρούν την μυστική λίστα ?
    Θέλουμε να διαπιστώσουμε αν η Λαγκάρντ μας έδωσε την αληθινή λίστα?

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ορεσείβιος 11/10/2012 15:39:45

      Γιατί έχουμε υποψίες ότι κάποιοι εντός Ελλάδος με υπηρεσιακές προσβάσεις αλλοίωσαν στοιχεία.