31/12/2010 08:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Βέτο” της Τρόικα στις μετατάξεις

Όσο νυχτώνει το… αγγούρι μεγαλώνει καθώς αποκαλύπτονται όλο και περισσότερα σημεία της συμφωνίας ντροπής που έχει κάνει η κυβέρνηση με την τρόικα. Διότι χωρίς καμιά διαπραγμάτευση και χωρίς κανένα σχεδιασμό έχει αφήσει τους δανειστές μας να εγείρουν καθημερινά και μια νέα αξίωση με αποτέλεσμα να μην έχει τέλος η πίεση στην ελληνική κοινωνία.

Πληροφορίες που αναμένεται να επιβεβαιωθούν μετά τις γιορτές κάνουν λόγο για βέτο της τρόϊκας στην πολυδιαφημισμένη προσπάθεια για μετατάξεις στο δημόσιο τομέα. Η κυβέρνηση τόσο μεγαλοπρεπώς έχει ανακοινώσει ευρύ πρόγραμμα μετατάξεων από οργανισμούς που κλείνουν ή μικραίνουν σε άλλες υπηρεσίες του δημοσίου που έχουν ανάγκες. Μόνο τη… μπέρτα του Σούπερμαν δεν έχει φορέσει ο Γ. Ραγκούσης για να μας πείσει πόσο φοβερό επίτευγμα είναι το σχέδιο με τις μετατάξεις αφού έτσι θα καλυφθούν θέσεις που μένουν καιρό άδειες.

Έρχεται όμως η τρόικα τώρα και λέει ότι δε θέλει ούτε τις μετατάξεις διότι πιστεύει ότι πρόκειται για ένα ακόμη ελληνικό κόλπο ή το γνωστό παιχνίδι με τις μουσικές καρέκλες που όλοι τρέχουν να πιάσουν την κενή θέση και ο τελευταίος καίγεται.

Επίσης, εκτιμούν ότι οι μετατάξεις δε θα μειώσουν τον δημόσιο τομέα όπως αυτοί θέλουν καθώς θεωρούν νέα πρόσληψη κάθε μετάταξη που θα γίνει.

Τέλος, πιστεύουν ότι με το να μετατάσσεται κάποιος υπάλληλος επί χρόνια σε μια υπηρεσία σε άλλη είναι δώρο άδωρο καθώς μπορεί να καλύψει μια άδεια θέση αλλά να μην ξέρει τι να κάνει. Τσι, και η θέση θα είναι ουσιαστικά άδεια και ο υπάλληλος θα πληρώνεται. Και δεν έχουν δίκιο εδώ που τα λέμε καθώς δεν υπάρχει κανείς σχεδιασμός από την πλευρά της κυβέρνησης. Τι θα κάνει π.χ. τόσους μηχανοδηγούς του ΟΣΕ; Νοσοκόμους;

Όμως, η ουσία των διαφωνιών της τρόικας είναι άλλη. Μετά την εντολή για πρόσθετα μέτρα 14 δις ευρώ την περίοδο 2102-2104 η νέα εντολή είναι: κάντε απολύσεις από το δημόσιο. Αυτό θέλουν, να μειωθεί το εργατικό κόστος στο δημόσιο τομέα μέσω των απολύσεων. Και δεν περιμένουν να συνταξιοδοτηθούν πέντε για να προσληφθεί ένας και κάποτε να μειωθεί το κράτος. Θέλουν εδώ και τώρα να μπει ψαλίδι όχι μόνο στους συμβασιούχους αλλά και σε μόνιμους του δημοσίου.

Αυτό θα είναι το επόμενο κρίσιμο στοίχημα για την κυβέρνηση που θα πρέπει να επιλέξει αν θα σκύψει εκ νέου το κεφάλι ή αν θα βάλει κάτω τα χαρτιά, θα κάνει έναν σωστό σχεδιασμό και θα αφήσει τις επικοινωνιακές φούσκες για νέες απογραφές και μετατάξεις με στόχο την κάλυψη θέσεων. Αυτά ας τα λέει σε ηλίθιους.



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ωκεανός avatar
    Ωκεανός 31/12/2010 08:18:24

    Πολύ καλά τα λέει η Τροϊκα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ωκεανός 31/12/2010 08:25:18

      Μην ψαρώνεις ρε μεγάλε. Η "τρόικα" υιοθετεί ρητορική που μας έμαθε η ΝΔ του Μητσοτάκη ότι είναι σωστή και σίγουρα έχει μια βάση, μόνον που εδώ δεν γίνεται αυτό που λέγαμε τότε, τη δεκαετία του 1980, στη ΝΔ. Γίνεται κάτι πολύ χειρότερο. Με αφορμή εκείνη τη ρητορική, πιάνουμε και εξαθλιώνουμε όλη την ελληνική κοινωνία. Χωρίς να νοιαζόμαστε για το πώς θα ζήσουν οι άνθρωποι.

      Όλα μπορούν να γίνουν, και να λαμβάνονται υπόψη όλοι και όλα, να βρίσκονται οι χρυσές τομές και το κράτος να εξοικονομεί χρήματα και να λειτουργεί καλύτερα, και οι άνθρωποι να μην δυστυχούν. Αντί να πληρωνόμαστε λιγότερο, ας δουλεύουμε περισσότερο. Για μένα αυτό είναι το κλειδί. Να κρατήσουμε την τσέπη των ανθρώπων όσο γεμάτη είναι σήμερα.

      Τα άλλα είναι σε πολύ λάθος κατεύθυνση και θα τα πληρώσουμε πολύ ακριβά.

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Επώνυμος 31/12/2010 09:51:22

        Καλά τα λες αλλά υπαρχει ένα πρόβλημα άλυτο κατά την γνώμη μου... Άντε να αλλάξεις νοοτροπία σε κάποιον να δουλεύει... όταν επί 25 χρόνια έχει μάθει να κάαααθεται. Και ως γνωστόν υπάρχουν πάρα πολλοί τέτοιοι και μυρίζομαι πώς αυτούς θα μετατάξουν. Τούς άλλους... αυτούς που δουλεύουν δεν θα τους μετατάξουν, γιατι κάποιος πρέπει να βγάλει την δουλειά. Αν υπάρχει αξιοκρατία βέβαια... Τώρα μπορείς να μου πείς οτι αυτοί οι κοπανατζήδες είναι και τα πιο κομματόσκυλα. Η απάντησή μου είναι: ...............!!!

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Χαρίλαος 31/12/2010 11:37:46

          Εκεί είναι που πρέπει να του βάλεις το πιστόλι στον κρόταφο. Να του πεις "ή αλλάζεις νοοτροπία ή απολύεσαι, δεν πάει άλλο". Πειθαρχικό σε όλους τους λουφαδόρους του δημοσίου, να δείτε τα πουλάκια μου για πότε στρώνουν χαρακτήρα.

          Καλομάθανε μέχρι σήμερα οι λουφαδόροι να δουλεύουν μόνον οι φιλότιμοι. Αν το ΠΑΣΟΚ αντί να σπαταλάει την επικοινωνιακή του κυριαρχία για να τρομοκρατεί τον κοσμάκη, τη χρησιμοποιούσε για να εξηγήσει πώς πρέπει να μεταβάλει τη συμπεριφορά του ο Δ.Υ. (π.χ.), τότε θα είχαν γίνει θαύματα μέχρι στιγμής. Ατυχώς, την αξιοποιεί για να κρατάει την ελληνική κοινωνία στα γόνατα για να την εξαθλιώσει μια ώρα αρχύτερα.

  2. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 31/12/2010 08:35:17

    ΩΚΕΑΝΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΣΥ Η΄ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΑΝΕΡΓΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΛΥΚΑ...IDIOT...

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 31/12/2010 08:59:49

      Οπότε... προσλήψεις για να έχουν δουλειά τα παιδιά του Φωτεινού και του Ωκεανού. Και δάνεια, ξανά δάνεια, στα εγγόνια, στα δισέγγονα...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ τσώφλι πασατέμπου 31/12/2010 09:25:30

        Εκτός από τα δύο άκρα υπάρχει και η μέση οδός ρε παιδιά. Ούτε εξαθλίωση, ούτε οι εξωφρενικές υπερβολές της δεκαετίας του 1980, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και εδώ δεν χωράει άσπρο μαύρο.

  3. kiki avatar
    kiki 31/12/2010 08:37:05

    Τωρα ακουσα οτι ο Λοβερδος εχει σαραντα συμβουλους στο γραφειο του και καποιος την Σαμο βουλευτης του ΠΑΣΟΚ, διορισε και την κορη γιο συζυγο, ο νεαρος δε γιος στο γραφειο του Λοβερδου.
    Σαραντα ρε παιδες, Α ρε Γουδι, για τον Βασιλακη Καιλα, τον αγγραματο.

  4. spiros avatar
    spiros 31/12/2010 08:57:59

    Μεγάλη βόμβα , αν πράγματι επιβεβαιωθεί, το νέο έτος για την Ελλάδα. Μόλις επισημοποιηθεί ήλθε το ΧΑΟΣ και τέλος τα σενάρια. Εδώ δεν θα γίνει απλά της Ρουμανίας αλλά της Κορέας γιατί ψεύδονται οι κυβερνώντες στο έπακρο. Η αγανάκτηση θα προέλεθι από το διαδεδομένο ψέμα και μάλιστα από τα ΜΜΕ. Πώς θα κυκλοφορήσουν;

  5. Enzo avatar
    Enzo 31/12/2010 09:23:14

    Kαλημερα σας! στην Ρουμανια εχουν απολυσει μεχρι τωρα 150.οοο Δ.Υ , εδω τι θα κανουν? δεν νομιζω να γλυτωσουν.
    ωχ μανουλαμ τι μας περιμενει το 2011.

  6. sauraki avatar
    sauraki 31/12/2010 09:43:16

    Αν ανατρέξουμε σε σχετικά δημοσιεύματα και βιβλιογραφία με το τι έχει εφαρμοστεί σε άλλες χώρες που πήγε το ΔΝΤ θα δούμε πως τα χειρότερα δεν ήρθαν ακόμα. Οι Έλληνες δε θα γλιτώσουν. Είναι άλλωστε φανερό πως η ηγετική ομάδα της κυβέρνησης είναι οπαδοί της "Σχολής Σικάγο". Επέβαλαν ένα μείζον συλλογικό τραύμα μέσο των ΜΜΕ και εκμεταλλευόμενοι τις διαχρονικές παθογένειες του Ελληνικού κράτους ισοπεδώνουν τα πάντα προς όφελος των επενδυτικών τραπεζών των ΗΠΑ... Αυτά και όχι μόνο!

  7. Χρῆστος Μηλίγγος avatar
    Χρῆστος Μηλίγγος 31/12/2010 09:50:00

    Ἡ ἐξαθλίωση τῆς πατρίδας ξεκίνησε μὲ τὰ πανωτόκια τοῦ Ἔβερτ καὶ τὴν ἀπαγόρευση (Παπαληγούρας) ἐκμετάλλευσης τοῦ ὁρυκτοῦ μας πλούτου καὶ συνεχίσθηκε μὲ τὴν ἐπιδρομὴ τῶν πασόκων. Αὐτὰ τὰ ὀλίγα γιὰ μιὰ αὐτοκριτικὴ ...

    • Χαρίλαος avatar
      Χαρίλαος @ Χρῆστος Μηλίγγος 31/12/2010 09:57:03

      ...και της παιδείας... τότε πρωτοξεκίνησε...

  8. ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΦΕΡΑΙΟΣ 31/12/2010 10:30:09

    Η εργασία είναι δικαίωμα ιερό και τα λαμόγια του μαυρογυαλουρισμού έκαναν πάρτυ
    αγοράζοντας ψήφους...μαζί βέβαια με το φαγοπότι των παιδιών του ΣΕΒ και τις αρπαχτές ..ΖΗΜΕΝΣ,ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ,ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ,κλπ.κλπ.κλπ....και τώρα που μίκρυνε η πίττα φτύνουν εκεί που έγλυφαν...το μόνο "σχέδιο" τους γιά την χώρα είναι η ικανοποίηση των δανειστών και η εξασφάλιση των "παραγωγών" τύπου πρόεδρου του ΣΕΒ.
    μια ζωή υπάλληλοι πολυτελείας το γνωστό πολιτικό προσωπικό....

  9. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 31/12/2010 11:05:57

    Μετάταξη = πρόσληψη ! Κανείς δέν τόλμησε μέχρι τώρα να εφαρμόσει το προφανές, το αναγκαίο, το σωστό, το σωτήριο αυτό μέτρο. Ούτε και το κόμμα μου που τάχα καμώνεται το δεξιό, αλλά κλείνει συνέχεια το μάτι στούς κάθε λογής λαϊκισμούς.

    Ως πότε θα παλεύουμε με τη λογική μας ; Και στο κάτω κάτω, άν πρόκειται για απλό τακτικισμό, αυτή η α πριόρι δαιμονοποίηση της τρόϊκας, να το καταλάβω. Αλλοίμονο όμως άν κάποιοι τα πιστεύουν κιόλας....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ τσώφλι πασατέμπου 31/12/2010 11:34:56

      Και γιατί παρακαλώ είναι "προφανές" το "μετάταξη=πρόσληψη";

      Το Δημόσιο έχει ανάγκη από εξορθολογισμό, αυτό είναι βέβαιο, όμως οι επιμέρους λεπτομέρειες κάθε άλλο παρά προφανείς είναι.

      Η ημιμάθεια είναι χειροτέρα της αγνοίας.

  10. Greg avatar
    Greg 31/12/2010 11:11:07

    Το κακό ξεκίνησε από την κριτική στους υπαλλήλους της βουλής και τους 16 μισθούς τους. Έπεσαν να τους φάνε τους ανθρώπους. Αντί να διεκδικήσουμε όλοι 16 μισθούς το χρόνο, κατηγορούμε αυτούς που τους παίρνουν. Αλλά, έτσι είναι ο Έλληνας, θέλει να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 31/12/2010 11:27:37

    Τελικά οι κουτόφραγκοι δέν τσιμπάνε πιά μέ τά πασοκίτικα κόλπα.

    Δέν θά γλυτώσουν οι αφισσοκολητές καί οι έμμισθοι ψηφοφόροι.

    Δέν θά γλυτώσουν όσοι τά πήραν κάτω από τό τραπέζι.

    Δέν θά γλυτώσουν οι φαρμακοποιοί ότι κι αν συμφώνησαν μέ τή κυβέρνηση.

    Τί νά κάνουμε,χρωστάμε,μέ ευθύνη όλων τών παραπάνω καί δυστυχώς δέν
    έχουμε νά πληρώσουμε τή δόση τού δανείου,καί τώρα τί θά συμβεί?????

  12. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 31/12/2010 11:58:00

    Διάβασε παρακάτω τί λέει ο Greg και θα καταλάβεις.

    Και, στο θεό σου φίλε επώνυμε (που τό'χεις εύκολο το "ημιμαθής" για τους συνομιλητές σου , ποιός μωρέ θα κάνει εξορθολογισμό, η ελληνική κομματοκρατία ;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ τσώφλι πασατέμπου 31/12/2010 12:07:53

      Μπορούμε να το θέσουμε ως στόχο, αρχικά, και βλέπουμε στη συνέχεια.

      Αλλά από το να επικρατούμε την πτώχευση της ελληνικής οικογένειας και του μέσου Έλληνα, προτιμώ να μιλήσουμε με ειλικρίνεια και σε βάθος για τα κακώς κείμενα, ώστε να δούμε μετά τι θα κάνουμε.

      Αυτό που ζούμε σήμερα όμως δεν έχει καμία σχέση με εξορθολογισμό. Απλώς ηχεί ευχάριστα στα δεξιά αντανακλαστικά των δεξιών. Όπως και ο Δεκέμβρης ηχούσε ευχάριστα στα αριστερά αντανακλαστικά των αριστερών.

  13. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 31/12/2010 12:36:20

    Η τρόικα έβαλε βέτο
    Η τρόικα απαίτησε
    Η τρόικα ζήτησε
    Η τρόικα είπε
    Η τρόικα επέβαλε
    Η τρόικα έβαλε τον ακόλουθο όρο.....
    Η τρόικα δεν ενέκρινε
    Η τρόικα καθόρισε
    Η τρόικα τον θεωρεί απαράβατο όρο
    Το ΔΝΤ απαίτησε μέχρι το Μάρτιο τα ακόλουθα 1689 μέτρα - βήματα
    Αυτό περιλαμβάνεται στο μνημόνιο ......
    Αυτό επιβάλλεται από το μνημόνιο....
    Αυτό περιέχεται στο μνημόνιο
    Όταν υπογράψατε το μνημόνιο δεν το είδατε;


    Αυτές οι φράσεις αποτελούν πλέον κλισέ και τη καθημερινότητα στη πληροφόρηση των ΜΜΕ. Αναμασώνται καθημερινά από τους αισχρούς παπαγάλους, χωρίς καμιά ντροπή. Τις ακούμε εμείς οι πολίτες και τις θεωρούμε κάτι το απόλυτα φυσικό. Τις ακούμε και δεν ζωνόμαστε τα γιαταγάνια.... να στείλουμε στον αγύριστο τους προδότες.

    Αν όλες οι παραπάνω φράσεις δεν χαρακτηρίζουν την υποταγή της χώρας σε μια ξένη δύναμη, τότε τι άλλο μπορεί να είναι. Αν όλες οι παραπάνω φράσεις δεν αποτελούν την ατράνταχτη απόδειξη, ότι η λαϊκή κυριαρχία και η κυριαρχία της πατρίδας μας έχουν καταργηθεί, τότε τι άλλο μπορούν να είναι;

    Η γενιά μας θα είναι η ντροπή του έθνους στα χρόνια που θα έρθουν. Ξεπουληθήκαμε για να σώσουμε τα μισθά μας και τη βολή μας.

    Και τα νεοφιλελεύθερα καθίκια πήραν τα πάνω τους. Η καθαρή φυλή των Ινδοευρωπαίων Αρείων αποκτά και πάλι τη δύναμή της για να σώσει τη γη:

    Να γίνουν απολύσεις....
    Όσοι δεν μπορούν να ψοφήσουν....
    Οι αδύναμοι να πεινάσουν.....
    Τα ορφανά στον καιάδα...
    Οι γέροντες στις αποθέσεις....
    Μόνο οι δυνατοί έχουν δικαιώματα.
    Το μνημόνιο ήταν αναγκαίο

    Ακόμη και σε αυτό το μπλογκ δεν ακούγονται οι παραπάνω φράσεις από διάφορους σχολιαστές;
    Μιλάνε οι χορτασμένοι για λογαριασμό των πεινασμένων.

    Αλλά στη χώρα αυτή, ποτέ δεν έλειψαν οι Νενέκοι.

    • mikros fokion avatar
      mikros fokion @ Αρματιστής 31/12/2010 14:30:53

      δεν μπορω παρα να συμφωνησω...

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ Αρματιστής 01/01/2011 15:44:58

      ΟΤΑΝ ΧΡΩΣΤΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ
      ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ,

      ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΡΥΔΙΑ......

  14. jimyk avatar
    jimyk 31/12/2010 14:40:27

    Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι διορισμένοι με ρουσφέτι. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα! Δηλαδή εγώ σαν εκπαιδευτικός, που μετά από 20 χρόνια στα θρανία ξόδεψα άλλον ένα χρόνο από τη ζωή μου ώστε να προετοιμαστώ για τον ΑΣΕΠ και κατάφερα να διοριστώ χωρίς να έχω κανένα κε...τα βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, πρέπει να νιώθω και τύψεις για τα 1020 ευρώ που παίρνω ευρισκόμενος σε μια κουκκίδα του χάρτη;

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ jimyk 31/12/2010 15:51:19

      Μη σκας ρε φίλε, αν δεις αμέσως παρακάτω πως γράφει ο λαλάκης (φανατικός εχθρός των ΔΥ γενικώς, από τον κλητήρα του τάδε υπουργείου μέχρι τον πρύτανη του καποδιστριακού) το "πληθυσμός" θα καταλάβεις ότι δεν παλεύεται αυτό το πράγμα. Συνήθως αυτοί οι τύποι δεν κατάφεραν ούτε με δέκα βύσματα να μπουν στο δημόσιο και τους έχει μείνει απωθημένο.

    • ΣΠΥΡΟΣ avatar
      ΣΠΥΡΟΣ @ jimyk 01/01/2011 15:47:57

      Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΕΠ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΕΧΕΙ
      ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.

      Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.

      ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ???

  15. λαλακης avatar
    λαλακης 31/12/2010 15:06:56

    Πρεπει να διαλυθει ο δημοσιος τομεας , να μεινουν στρατος,αστυνομια πυροσβεστικη και λιγα κρατικα νοσοκομεια που θα προοριζονται για απορους.

    Εννοειται οτι το ΕΣΥ θα πρεπει να διαλυθει.

    Βασικος μισθος των ΔΥ θα πρεπει να ειναι 30% κατω του ΙΥ.

    Ετσι η οικονομια θα κανει σε βαθος χρονου αλματα αναπτυξης ,
    θα στραφει ο πλυθησμος στη δημιουργια
    θα μετατραπει η πατριδα μας σε χωρα δημιουργιας.

    • cornelsen avatar
      cornelsen @ λαλακης 31/12/2010 19:33:57

      λαλακης
      Όνομα και πράμα!

  16. George avatar
    George 31/12/2010 17:40:46

    Μας έχει περάσει καθόλου από το μυαλό ότι αυτά διαρρέονται από τα διαπλεκόμενα για να φανούν μετά ήρωες οι μαχητές πασόκοι που απέτρεψαν τις απολύσεις?