#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2011 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αφού δεν είχες τίποτα να πεις , γιατί ενόχλησες τις λέξεις;"



Μήνυμα προς όλες τις πολιτικές δυνάμεις και τους πολίτες ότι είναι καθήκον όλων να περιφρουρήσουν την δημοκρατική ομαλότητα και την ανεμπόδιστη λειτουργία της Δημοκρατίας, απηύθυνε κατά την ομιλία του στο Υπουργικό Συμβούλιο την Τετάρτη ο πρωθυπουργός Γ.Παπανδρέου.

Ο πρωθυπουργός επισήμανε πως τα φαινόμενα βίας, είτε οργανωμένα, είτε αυθόρμητα, δεν γίνονται αποδεκτά από την πολιτεία και υπογράμμισε πως ιστορικά, όποτε δημιουργήθηκε αντικοινοβουλευτικό κίνημα δεν άργησε η αντιδημοκρατική εκτροπή.

Ο Γ.Παπανδρέου ανακοίνωσε τη σύσταση διακομματικής επιτροπής, που θα συζητήσει πολιτικές και μέτρα για τη διασφάλιση των θεσμών, τη συντεταγμένη λειτουργία του κράτους και την αποτροπή φαινομένων βίας, με στόχο την ενίσχυση των δημοκρατικών θεσμών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2011 14:59:50

    Φυσικά, το να περνάς τα... φανερά μέτρα από τη Βουλή στο μεσοπρόθεσμο, και να επιβάλεις κι άλλα, "κρυφά" μέτρα, ερήμην της Βουλής στα μνημόνια που υπογράφεις με τους διεθνείς τοκογλύφους, δεν είναι καθόλου "αντιδημοκρατική εκτροπή". Ίσα-ίσα, που είναι η πεμπτουσία της πλέριας, συμμετοχικής δημοκρατίας!

  2. Γιάννης avatar
    Γιάννης 06/07/2011 15:13:20

    Ο ίδιος και το ΠΑΣΟΚ είναι η "αντιδημοκρατική εκτροπή" .
    Όταν εκλέγεσαι με ένα πρόγραμμα και εφαρμόζεις άλλο χωρίς να ερωτηθεί ο λαός, σίγουρα δεν λέγεται δημοκρατία.
    Το παράδειγμα το δίνει η ηγεσία.
    Ζητάς λιτότητα, αλλά είσαι παράδειγμα σπατάλης
    Ζητάς Δημοκρατία, αλλά εσύ κάνεις ότι θέλεις.

  3. ifer avatar
    ifer 06/07/2011 15:18:05

    Μα παιδιά, πού πάει το μυαλό σας! Τσ τσ τς. Όταν λέει "πράξεις βίας" και "αντιδημοκρατική εκτροπή" εννοεί την επίθεση των ΜΑΤ στον κόσμο και τον φουκαρά τον δημοσιογράφο που έχασε την ακοή του. Είστε κακόπιστοι πάντως.

  4. Πητ avatar
    Πητ 06/07/2011 15:24:51

    Το θλιβερό με αυτό το ανθρωπάκι είναι ότι τα πιστεύει αυτά που λέει. Δεν είναι σαν το πατέρα του ή σαν τον πρωθυπουργό μας τον Νικολάκη. Αυτός είναι ένας χαζο-ιδεολόγος. Όταν λοιπόν μιλάει για την "ανεμπόδιστη λειτουργία της Δημοκρατίας" πραγματικά περιμένει από τον κόσμο να τρέξει, να σκύψει το κεφάλι και πρόθυμα να συνδράμει στην οικοδόμηση της νέας πράσινης κοινωνίας (του). Κλινική περίπτωση.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πητ 06/07/2011 15:28:53

      Εδώ τον είδαμε να κάνει συνειδητά τον καραγκιόζη χορεύοντας αφρικανικούς χορούς με λαθρομετανάστες και σκουπίζοντας το δάπεδο από το στάδιο μετά το συνέδριο του κόμματός του. Τι άλλο από κλινική περίπτωση περίμενες να είναι; Το θυμάσαι το "κικιρίκουουου" του Γιώργου Κωνσταντίνου στην ταινία "Ξύπνα Βασίλη"; Ε, κάπως έτσι.

      • Πητ avatar
        Πητ @ Αυριανιστής 06/07/2011 15:45:06

        Πραγματικά πιστεύω ότι έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Βέβαια πολλοί που αποκτούν εξουσία το παθαίνουν αυτό αλλά η δική του περίπτωση με τρομάζει. Όλα είναι με το μέρος του. Κανάλια, Δ.Υ., η Πρεσβεία, η Ε.Ε. οι πάντες τον στηρίζουν. Είναι λοιπόν ικανός να προκαλέσει και αιματοκύλισμα ακόμα για να διατηρηθεί στην εξουσία. Και δεν αναφέρομαι στο να καούν (ξανά) κάποιοι κακομοίρηδες ή να σκάσει κάποια βόμβα –όσο πιο μεγάλη κι αν είναι από αυτές που έχουμε συνηθίσει. Δεν αποκλείω, με την κατάλληλη αφορμή φυσικά, να ανοίξουν κάποιοι αστυνομικοί πυρ. Θα πει κανείς ότι δεν χρειάζεται αφού και το ξύλο κάνει τη δουλειά του αλλά από έναν άνθρωπο που, κατά τη γνώμη μου πάντα, πάσχει από Σύμπλεγμα Μεσσία όλα πρέπει να τα περιμένεις.

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Αυριανιστής 07/07/2011 01:22:24

        Περάστε κόσμε!
        http://www.youtube.com/watch?v=BadL5vNGOCg&feature=related

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/07/2011 15:36:45

    "We need Global Police/Army Governance, and we need it NOW "

    ΠΠ

  6. vaggelis avatar
    vaggelis 06/07/2011 15:38:29

    το 73 που δεν τελειωσε η ΧΟΥΝΤΑ ειχε μαζευτει στο πολυτεχνειο λιγοτερος κοσμος απο τους ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ και φωναζε ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ και οχι ΚΛΕΦΤΕΣ βγαλτε τα συμπερασματα σας

  7. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 06/07/2011 15:39:35

    Τώωωωωωωωωωωρα, η ... αντιδημοκρατική εκτροπή; Εδώ και 22 μήνες την έκανε!!!!!!!!!!!!!!

  8. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 06/07/2011 15:41:18

    Αντιδημοκρατική εκτροπή δεν είναι να μην έχει ο πολίτης δουλειά,να μην έχει μέλλον αυτός και τα παιδιά του,να πληρώνει φόρους για να χρησιμοποιούν μερικοί τα falcon χωρίς ιδιαίτερο λόγο,να τρώει ξύλο και δακρυγόνα,να ακούει κάθε βράδυ τους Πρετεντέρηδες και τους Τσίμες να τον κοροϊδεύουν μπροστά στα μάτια του και η χώρα να ξεπουλιέται επειδή έτσι γουστάρει ο κάθε Σόρος?Αντε ρώτα τον αδερφό σου τον συγγραφέα τι είναι δημοκρατία ή καλύτερα τη μάνα σου που μας κατσικωθήκατε τόσα χρόνια στην πλάτη βδέλλες......

  9. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 06/07/2011 15:41:32

    Ο ΟΞΥΝΟΥΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΑΣ: Γιωργάκη μου, φίλε μου και πρωθυπουργάρα μου να σου εξηγήσω τρία πράγματα μήπως και καταλάβεις και συ γιατί σας κυνηγάνε με τις πέτρες: 1) Ο λαός μας δεν θέλει το μνημόνιο και το μεσοπρόθεσμο. Εσύ γράφεις τον λαό μας στα παπούτσια σου και μας λες ότι είσαι και δημοκράτης. 2) Πατρίδα είναι ο λαός μας. Εσύ του κόβεις τον μισθό του, την σύνταξη του, τον αφήνεις άνεργο και μας λες ότι είσαι και πατριώτης. 3) Η θυσία Γιωργάκη μου είναι μια πράξη αγάπης και γίνεται ηθελημένα. Εσύ χαρατσώνεις τον λαό μας και την στιγμή που σκούζει του λες και ένα μπράβο για τις θυσίες του!!!

  10. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 06/07/2011 15:57:24

    Η δυναστεία Παπανδρέου,εδώ και πολλές δεκαετίες, ''παίζει'' με τις λέξεις...το περιεχόμενο,των όσων λέει,είναι ΠΟΜΦΟΛΥΓΕΣ.Μια ζωή στείρα συνθήματα και πομπώδεις φρασεολογίες,όπου κυριαρχούν η βάναυση ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ της ιστορίας,ο ύπουλος ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ και η ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ της αλήθειας....

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/07/2011 16:06:02

    Θα κάνει μια επιτροπή
    ....και θα περιμένει το πόρισμα της ...σαν τον εσωτερικό έλεγχο για το 1.000.000 του κυρίου Τσουκάτου.

  12. victoria (true) avatar
    victoria (true) 06/07/2011 16:23:38

    Διάβασε κανείς την καθαυτό επιστολή ΓΑΠ προς Μπαρόζο για το εσπα κλπ;
    Εκεί να δείτε, κέντημα.

  13. lornion avatar
    lornion 06/07/2011 16:37:11

    WEDNESDAY, JULY 6, 2011
    “Αφού δεν είχες τίποτα να πεις , γιατί ενόχλησες τις λέξεις;”
    “Αφού δεν είχες τίποτα να πεις , γιατί ενόχλησες τις λέξεις;”
    POSTED BY LORNION AT 6:24 AM
    REACTIONS:
    1 COMMENTS:

    lornion said...
    στον ηγέτη της φεουδαρχικής δημοκρατίας της Ελλάδας οπως ο Σπήγκελ την βάπτισε
    αφιερώνω νοοτροπίες ηγετών. (Περνούσαν μουδιασμένες οι πρώτες μέρες, και -κεί που όλα ήταν στην αναμονή, -δεν ξέραμε πως πάνε οι επιχειρήσεις-, κεί που ανάμεσα στην φτώχεια και την ανέχεια, τον αγώνα για επιβίωση και την προσπάθεια για την ανεύρεση λίγης τροφής, κεί που ο σκεπτικισμός για το αύριο ήτανε μπερδεμένος γρίφος, σε κάποια στιγμή οι καμπάνες των εκκλησιών διαλαλούσαν στης γης τα πέρατα, πως τα ελληνικά στρατά μπήκαν στην Κορυτσά, πως πολεμούσαμε τους Ιταλούς μέσα στην Αλβανία. Εδώ πρεπούμενο είναι να πώ πως ο Φράνγκο της Ισπανίας ατενίζοντας την ελληνική αντίσταση αποφάσισε να μην προσχωρήσει στον Αξονα παρά τις πιέσεις που εδέχετο από τον Χίτλερ. 22 Ν/βρίου 1940 .Ο ελληνικός σtρατός μπαίνει στην Κορυτσά.

    Ηταν απίστευτο, ασύνηθες, αναπάντεχο, μα αληθινό. Τα μάτια τρέχαν δάκρυα και οι ψυχές μας ζωντανεμένες έπαιρναν την εκδικητική ικανοποίηση τους. Σφίγγανε οι γροθιές μας γιατί έτσι ξεσπούσε η δικαίωσή μας.Ηταν ο διθύραμβος της Ελλάδος, γιατί χάριζε την πρώτη νίκη κατά του άξονα, δώρο ναι, στην όλη ανθρωπότητα. Ο συνταγματάρχης Δαβάκης στα στενά της Πίνδου, πιο πάνω από τον Πεντάλοφο με δυό Τάγματα δύναμη αντεπιτιθέμενος πλαγιοκόπησε τους Ιταλούς αναγκάζοντας την μεραρχία ΤΖΟΎΛΙΑ σε Υποχώρηση. Στην προσπάθειά του τραυματίστηκε κι ΄ο ίδιος. Αργότερα στης κατοχής την περίοδο συνελήφθη από τους Ιταλούς, για να οδηγηθεί όμηρος στην Ιταλία. Το πλοίο όμως τορπιλίστηκε με αποτέλεσμα να πνιγεί. Το πτώμα του ετάφη στη Αυλώνα .

    Από την δυτική μεριά του μετώπου στο Καλπάκι, πούχει γύρω – γύρω βουνά και πρόσβαση προς τα Γιάννινα από τα νοτιοανατολικά ,ένας στρατηγός, ένας σύγχρονος φωτισμένος ηγέτης, ερμηνεύοντας τις διαταγές των Αθηνών για σύμπτηξη σε νέες γραμμές , θεωρώντας οτι η γραμμή Ελαίας –Καλπακίου ηταν η ενδεδειγμένη, αψήφισε τα πάντα και οργανώνοντας την άμυνα του, διέταξε τους άνδρες της VIII μεραρχίας να υπερασπιστούν την γραμμή ,λέγοντας ότι ουδεμία σκέψη για υποχώρηση υπάρχει, γιατί είναι η τελευταία γραμμή αμύνης, και ο αγώνας είναι μέχρις εσχάτων. Ηταν ο Χαράλαμπρος Κατσιμήτρος.

    Ο Κατσιμήτρος ήθελε να υπερασπιστεί την Ηπειρο, την θεωρούσε μόνη γραμμή αμύνης, γι’αυτό και στάθηκε στην πρώτη γραμμή. Το πυροβολικό του εύστοχο τσάκισε τον εχθρό σφυροκοπώντας τον μέσα στο πλατώ, αχρήστευσε άρματα μάχης με πετρέλαια και φωτιά κλείνοντας ούτω τον δρόμο προς Γιάννινα πολέμησε και γύρισε τους Ιταλούς πίσω στον Καλαμά!

    Οχι μόνον κράτησε τον εχθρό στην περιοχή που γνώριζε καλά , αλλά μέσα σε λίγες εβδομάδες προήλαυνε μέσα στην Αλβανία. Ο Κατσιμήτρος και οι άνδρες του δεν φύλαξαν μόνον Θερμοπύλες, αλλά έτρεψαν τον εισβολέα εκτός της χώρας. Αυτός ο άνθρωπος, έπεσε στη λήθη – η μνήμη του ενοχλούσε. Πέθανε μόνος και ξεχασμένος από όλους στα 1962. Διαφωνία τακτικής στο αμύνεσθαι περί πάτρης ανακύπτει, μα νομίζω εγκυρότερη την γνώμη του ηγέτη που διεξάγει την επιχείρηση από κείνην του κεντρικού σχεδιασμού.Ειδικά αυτό ακριβώς φάνηκε εδώ. Όλα κείνες τις ώρες όλα ήταν αποφάσεις σωστής στρατιωτικής εκτίμησης, αλλά και της ψυχής πολύ μεγάλα. Δεν ήταν θέμα η υπακοή η οχι στις διαταγές του ΓΕΣ.

    Επρεπε να σωθεί η χώρα και η Ηπειρος. Ηδη η τύχη της εκστρατείας της Ιταλίας κατά της χώρας κρίθηκε και εκεί. Το ΟΧΙ του ΕΘΝΟΥΣ που ειπώθηκε από τον πρωθυπουργό Ι. ΜΕΤΑΞΑ και εκτελέστηκε από τους φαντάρους μας και τους δυό φωτισμένους στρατιωτικούς ηγέτες, πούτυχε νάχουν την ευθύνη της σωτηρίας της πατρίδας, είναι χαραγμένο πάνω στο βουνό του Καλπακίου, λαμπερό τις νύχτες για να δείχνει την ιερότητα του χώρου. Τότες ο Μεταξάς διεκήρυττε “ Υπέρ την νίκην η Δόξα”Κι’αυτό έλεγε “ πως πολεμήσαμε γιατί έπρεπε”).

    από το βιβλίο kefalonia-kai-kosmos
    Βαθμολογία: 9.00 (2 ψήφοι) -

    JULY 6, 2011 6:31 AM

  14. yiannos avatar
    yiannos 06/07/2011 16:37:32

    όσο δεν γίνονται εκλογές, το ΓΑΠ παραμένει πρωθυπουργός.
    κι αν οι επόμενες εκλογές γίνουν το 2013, το ΓΑΠ θα τις κερδίσει.

    καλοί οι σύμβουλοι του Σαμαρά αλλά ας βρει και κάποιον που ξέρει από εκλογές.

  15. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 06/07/2011 16:45:31

    Για να του λυθούν οι απορίες του λαοπρόβλητου ηγέτη,ας θυμηθεί όταν τον Μάρτιο του 2009, ο Κ.Κ, φορολόγησε με 1% τα εισοδήματα άνω των 60.000 ευρώ, τι είχαν γράψει τα φερέφωνα του.
    Σήμερα το 1% είναι από τα 12.000ευρώ.
    http://news.pathfinder.gr/press/112893.html
    Τα συμπεράσματα δικά του…(αν μπορεί..)

  16. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 06/07/2011 16:53:06

    Μήνυμα προς όλες τις πολιτικές δυνάμεις και τους πολίτες ότι είναι καθήκον όλων να περιφρουρήσουν την δημοκρατική ομαλότητα και την ανεμπόδιστη λειτουργία της Δημοκρατίας, απηύθυνε κατά την ομιλία του στο Υπουργικό Συμβούλιο την Τετάρτη ο πρωθυπουργός Γ.Παπανδρέου.

    Ο πρωθυπουργός επισήμανε πως τα φαινόμενα χρηματισμού υπουργών, συγκάληψης αξιόποινων πράξεων πολιτικών λαμόγιων, διαχείρισης μαύρων χρημάτων των κομμάτων κάνοντας τίς πάπιες, προσλήψεων βάση κομματικών κριτηρίων, και τα σχετικά που όλοι γνωρίζουμε αλλά ποτέ δεν μπορέσαμε να "βγάλουμε" ονόματα
    είτε οργανωμένα, είτε αυθόρμητα, δεν γίνονται αποδεκτά από την πολιτεία και υπογράμμισε πως ιστορικά, όποτε δημιουργήθηκε κίνημα λαμόγιων με ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΜΑΝΔΥΑ δεν άργησαν οι κρεμάλες...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Χαζούλης 06/07/2011 18:16:42

      έ, ας τις στήσουμε λοιπόν, τι περιμένουμε?

  17. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 06/07/2011 17:51:17

    Ο πρωθυπουργός επισήμανε πως τα φαινόμενα βίας, είτε οργανωμένα, είτε αυθόρμητα, δεν γίνονται αποδεκτά από την πολιτεία
    Δηλ να αναμένουμε συλλήψεις των ανδρών των ΜΑΤ που αυμμετείχαν στα γεγονότα την Παρασκευή, με την κατηγορία ότι άσκησαν βία και μάλιστα οργανωμένη εναντίον φιλήσυχων πολιτών;

  18. Stefanos avatar
    Stefanos 06/07/2011 18:14:09

    Τα φαινόμενα αυτά δεν είναι αποδεκτά όχι από την πολιτεία, όπως μας λέει ο ανεκδιήγητος, αλλά από την κλεπτοκρατία που εκπροσωπεί. Είναι, όμως, πλήρως αποδεκτά από τον απλό λαό που υφίσταται τη δουλεία, τον ετσιθελισμό, τον αυταρχισμό, το απύθμενο ψέμμα και την υποκρισία τους. Και είναι πολύ τυχεροί, μέχρι στιγμής, γιατί αν τολμούσαν να τα κάνουν αυτά σε μία σοβαρή χώρα, θα ήταν το λιγότερο όλοι τους στη φυλακή.

  19. Stefanos avatar
    Stefanos 06/07/2011 18:16:12

    Και όσο κοιτάω αυτή την δήθεν θλιμμένη φάτσα, που...πονάει, τόσο πιο πολύ με εξοργίζει ως απλό και σκεφτόμενο πολίτη.

  20. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 06/07/2011 18:32:03

    Στο μακρινό μέλλον, το φαινόμενο ΓΑΠ θα μελετάται στα πανεπιστήμια και από ιστορικούς και από ανθρωπολόγους.
    Για τους πρώτους θα είναι το παράδειγμα του πολιτικού, που ενώ εκλέχθηκε ως έλληνας αποδείχθηκε ανθέλληνας έως το μεδούλι του, από τον πρώτο εξάμηνο της διακυβέρνησής του!
    Για τους δεύτερους, θα είναι το χαρακτηριστικό είδος που υπέστη μετάλλαξη και συνειδητά ή ασυνείδητα-αυτά είναι προς διερεύνηση-, εξαφάνισε 11 εκατομμύρια ανθρώπων μαζί με τη γη που τους γέννησε!
    Αν πράγματι δουλεύει η μηχανή του χρόνου, θαρρώ πως θα πρέπει να τον εξαποστείλουμε από εχθές! Εκτός κι αν πάσχουμε από αυτοκτονικό ιδεασμό και ενώ βλέπουμε το τραίνο να έρχεται καταπάνω μας, καθόμαστε ακίνητοι. Σφάξε με αγά μου ν’ αγιάσω!
    Κι αν για τους εαυτούς μας το έχουμε χωνέψει, έστω και μοιρολατρικά, για τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας δεν θα κάνουμε τίποτα; Από τα κακά "φαινόμενα" οι άνθρωποι ανέκαθεν φροντίζουν να προστατευθούν.

  21. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 06/07/2011 19:41:15

    Πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο Αλεξης
    και με πιανει μια μελαγχολια
    ανοιξε ρε Γιωργακη
    και τιποτα βιβλια.

  22. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 06/07/2011 19:55:53

    jeffry παραιτησου και βαλε στη θεση σου την φιλλεληνα μητερα σου και τον αδερφο σου να κυβερνουν. Ειναι πλεον γνωστο οτι λειτουργουν ως υποβολεις.

  23. JOHN avatar
    JOHN 06/07/2011 20:04:05

    Την περιφρουρηση των δημοκρατικων θεσμων μας την υπεδειξε ο ΓΑΠ με τα καμωματα του ιδιου και του θιασου κυβερνησης που ηγειται στη πλατεια συνταγματος.Αλλα οπως πολυ καλα καποιος εγραψε τετοια δημοκρατια ειχαμε να δουμε απο το καιρο της χουντας!

  24. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 06/07/2011 23:44:37