#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ας δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία" λένε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ στην συζήτηση για τον Προϋπολογισμό



“Η κυβέρνηση έχει πάρει πολλά μέτρα. Ας δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία στην κυβέρνηση και ας ψηφίσουμε τον προϋπολογισμό» είπε ο βουλευτής Θεσσαλονίκης Θωμάς Ρομπόπουλος επιβεβαιώνοντας το εκρηκτικό κλίμα στην ΚΟ του ΠΑΣΟΚ, αλλά και το ότι ψηφίζουν τον προϋπολογισμό υπό την απειλή της διαγραφής τους. «Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον πρόεδρο εδώ και μια εβδομάδα και δεν τα έχω καταφέρει. Μπορώ να δεχθώ το πάγωμα, όχι όμως τη μείωση μισθών και συντάξεων» πρόσθεσε…

Οι πυροβολισμοί συνεχίστηκαν απο την Βάσω Παπανδρέου:

«Όμως, σημαίνει ότι μιλάμε για αξιόπιστο προϋπολογισμό; «ΟΧΙ» γιατί έχει σημαντικά προβλήματα στη στόχευση και στις δυνατότητες εκτέλεσης του…» (πρώτος… πυροβολισμός)

«Γιατί δεν προχωρά έλεγχος πόθεν έσχες όλων όσοι διατέλεσαν υπουργοί, υφυπουργοί τελευταία 10-15 χρόνια. Νομίζει κανείς ότι είμαστε Βουλή Αγγέλων;» (δεύτερος πυροβολισμός, και να είστε βέβαιοι πως δεν αναφέρεται στη ΝΔ αλλά σε κάποιους από τους συντρόφους της…)

«Για δήθεν εσωκομματικές αναταραχές στο ΠΑΣΟΚ… στηρίζω την κυβέρνηση και τον Πρωθυπουργό. Θα ήταν ασυγχώρητη η στάση, αν στην κατάσταση που ζούμε προτάσσονται προσωπικές πολιτικές…» (ο τρίτος πυροβολισμος, αλλά κατά τα άλλα … διευκρίνισε πως δεν «επιτίθεται» λόγω της ημέρας…που λένε)

«Βεβαίως στήριξη δε σημαίνει σιωπή, στοίχιση πίσω από μια και μοναδική άποψη, Μερικά «όχι» είναι πιο σημαντικά από τα στρατευμένα «ναι»…! (Γιώργηδες…Παπανδρέου, Παπακωνσταντίνου…φυλαχτείτε)

Κώστας Καρτάλης: «αν (;) χάσουμε (το χαμένο;) το κοινωνικό κράτος, παραδίδουμε την ψυχή μας στον διάβολο»…! Μέχρι τώρα λέγαμε ότι θα πληρώσουν οι έχοντες, αλλά μέχρι τώρα τα περισσότερα βάρη τα σηκώνουν οι μη έχοντες…!!!

Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Έκτωρας Νασιώκας τόνισε ότι «ο λογαριασμός δύσκολα βγαίνει με τη βαθιά ύφεση που βρίσκεται η χώρα γιατί δεν υπάρχουν πολιτικές για την αντιμετώπιση της κατάστασης».

Ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Θωμάς Ρομπόπουλος αφού σημείωσε ότι «δεν είμαι επαγγελματίας πολιτικός», εξέφρασε το παράπονο ότι έχει ζητήσει ραντεβού με τον πρωθυπουργό «και ακόμη δεν μου έχει απαντήσει».

    Ακόμα, σημείωσε ότι «συνειδησιακά δεν θα μπορούσα να δεχτώ μειώσεις μισθών και συντάξεων», αναγνώρισε πάντως ότι «είναι αναγκαίο κακό» προσθέτοντας ωστόσο: «Ξέρετε τι θα πει να πέφτει έξω κάποιος που έχει προγραμματίσει τη ζωή του και τις υποχρεώσεις του και όχι γιατί τα έπαιξε στο τζόγο;»

    Κλείνοντας την τοποθέτησή του και αναφερόμενος στο νέο προϋπολογισμό, ο κ. Ρομπόπουλος τόνισε ότι «η κυβέρνηση έχει πάρει πολλά μέτρα, ας της δώσουμε μια τελευταία ευκαιρία».

Προηγούμενος ρεπορτάζ εδώ: http://www.antinews.gr/?p=77021

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 21/12/2010 18:34:30

    "Ακόμα, σημείωσε ότι «συνειδησιακά δεν θα μπορούσα να δεχτώ μειώσεις μισθών και συντάξεων», αναγνώρισε πάντως ότι «είναι αναγκαίο κακό» προσθέτοντας ωστόσο:
    Προς αντιπαραβολή: Σύνταγμα της Ελλάδος Άρθρο 60 παρα.1: "Οι Βουλευτές έχουν απεριόριστο το δικαίωμα της γνώμης και ψήφου κατά συνείδηση."
    Εφόσον δεν ψηφίζει κατά συνείδηση, επάνω στην οποία θεμελιώνεται το δικαίωμα της ψήφου και ΤΟ ΛΕΕΙ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ, τουλάχιστον εκεί στη Ρηγίλλης δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν επικοινωνιακά, για να δείξουν πόσο άσχετοι και αστοιχείωτοι είναι οι δήθεν "ενσυνείδητοι" Πασόκοι, εκτός και αν γουστάρουν να απολογούνται στις αιτιάσεις των Πασόκων, ότι ο Καραμνλ΄ξς φταίει που δεν έβρεξε, ότι ο Καραμανλής φταίει που έβρεξε, που χιόνισε, που έπεσε το Ιντερνετ κοκ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/12/2010 18:36:31

    Ωχ... το run down look... Επικοινωνιακό είναι ή την πήραν και αυτήν τα χρόνια;...

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 21/12/2010 18:44:33

    Μετά ορισμένοι απορούν για την οργή του κόσμου...."είναι αναξιόπιστος αλλά θα το ψηφίσω" ο ένας ή "θα δώσω άλλη μια ευκαιρία" ο άλλος ...μετά απορούν για το κλίμα στην κοινωνία.

    ΥΓ

    περιμένω να δω τους πράσινους φίλους της σελίδας αλλά κρύβονται τα παιδάκια:
    ούτε ένα στόχο δεν "έπιασε" ο προϋπολογισμός του 2010 αλλά τα παιδάκια φτιάχνουν του 2011 που εδώ είμαστε τον Πάσχα θα έχουμε τα νέα μέτρα...

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Ο Ιθαγενής 22/12/2010 05:21:06

      Συμφωνω!

  4. zap-zap avatar
    zap-zap 21/12/2010 18:58:22

    ποιό Πάσχα;20 Φλεβάρη.

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 21/12/2010 19:01:47

    Κανενας βουλευτης δε τολμα να ριξει την κυβερνηση του.

    Βλεπω η τετραετια να ολοκληρωνεται ανεξαρτητως γεγονοτων.

    Η κυβερνηση ειναι πανισχυρη στη Βουλη.
    Τωρα για το ''κοινωνικο'' κρατος (!!!!) ουδεν σχολο....

  6. man8os avatar
    man8os 21/12/2010 19:05:50

    Τι σου λεγα Μικρε Οδυσσεα?
    Καθε νομοσχεδιο προσθετει πιθανοτητες αποχωρησεων.Ο προυπολογισμος θα ψηφιστει αλλα μετα απο αυτον θα ξαναρχισει η διασπαστικη διαδικασια.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 19:08:46

    Εγραφε ο Θουκιδιδης...
    "Για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους άλλαζαν ακόμα και την σημασία των λέξεων. Η παράλογη τόλμη θεωρήθηκε ανδρεία και αφοσίωση στο κόμμα, η προσωπική διστακτικότητα θεωρήθηκε δειλία που κρύβεται πίσω από εύλογες προφάσεις και η σωφροσύνη προσωπίδα της ανανδρείας. Η παραφορά θεωρήθηκε ανδρική αρετή, ενώ η τάση να εξετάζωνται προσεκτικά όλες οι όψεις ενός ζητήματος θεωρήθηκε πρόφαση για υπεκφυγή."

    ΠΠ

  8. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 21/12/2010 19:16:50

    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΥΣΑ:
    ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.... ΥΠΕΡΨΗΦΙΖΩ!!!
    ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΤΟΥΣ!
    "ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ" ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

  9. Orestios avatar
    Orestios 21/12/2010 19:30:09

    Να και η κολοτούμπα από τους σχίστες καλσόν.
    χαχαχαχαχαχαχαχα
    Όλοι υπόλογοι στο έγκλημα

    • καινός avatar
      καινός @ Orestios 21/12/2010 21:10:15

      άλλαξες το χο χο χο σε χαχαχα ή δεν είσαι ο Ορέστιος που ήξερα;

  10. ataktos avatar
    ataktos 21/12/2010 19:33:48

    πάλι σουρωμένη ήταν

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 19:42:27

    Ο Τζουμακας που ειναι???? ασχετο...

    ΠΠ

  12. aiolos avatar
    aiolos 21/12/2010 19:56:32

    Η γνωστή πασόκικη διγλωσσία και τον σκύλο χορτάτο και την πίττα ολάκερη.

    Εγώ αυτά τα βλέπω σαν θεατρινισμούς και μασκαραλίκια.

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/12/2010 20:01:23

    Σαν το γνωστό ανέκδοτο με τις ξανθιές, "Δώστης...άλλη...μια ευκαιρία!"...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/12/2010 20:04:03

    Ο Κρεμαστινος προτεινει Οικουμενικη... !!! χαχαα λαιβ.

    ΠΠ

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 21/12/2010 22:11:54

    Για να κάνεις προσωπική-πολιτική-κομματική "επανάσταση" απαιτείται αξιοπρέπεια και ήθος.
    Άνθρωποι που ζουν σε βίλλες,γυρνάν με λιμουζίνες και πιστολέρο για συνοδούς και συναναστρέφονται με άτομα που η δικαιοσύνη κατα καιρούς ψάχνει να καταδικάσει όπως Κοσκωτάδες,Χριστοφοράκους,Καραβελάδες,κτλ,παραδέχονται ότι χρηματοδοτήθηκαν από επιχειρηματίες όπως Τσουκάτος και Μαντέλης και ταυτόχρονα βγαίνουν και μιλάν για κράτος δικαίου και πάταξη διαφθοράς είναι δυνατον να διαθέτουν ίχνος ντροπής ;
    Θα ψηφίζουν τα πάντα.
    Είναι πολιτικά και κοινωνικά ερπετά .Μην σας ξεγελάν τα πράσινα παραμύθια.Ούτε εκλογές θα γίνουν και θα περάσουν ακόμη χειρότερα νομοσχέδια .

  16. kiki avatar
    kiki 22/12/2010 06:34:24

    Ας τους δωσουμε την ευκαιρια να καταλαβουν, ολοι τους μα ολοι τους την οργη μας.Ας τους δωσουμε ολοι μας να καταλαβουν, με οποιον τροπο μπορει ο καθενας, οτι μεχρι εδω και μη παρεκει.ας τους δωσουμε την ευκαιρια, να αντιληφθουν οτι δεν παει αλλο πια, οτι ειναι αναξιοπιστοι και γελοιοι, ολοι, ψευτες, και προδοτες.
    Εμεις και ειμαστε πολλοι αυτο πιστευουμε.
    μια ευκαιρια εχουν να παραιτηθουν τωρα, αλλιως, μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα στους καμπους, πεφτει σφαλιαρα.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ kiki 22/12/2010 15:15:53

      Ναι ξερεις "πως θα τους δωσουμε την ευκαιρια"...? και θα τους "δειξουμε" την οργη και αγωνια μας..?
      ΦΤΥΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΛΑΚΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΞΥΛΟ.....ΑΛΛΑ επειδη δυστυχως δε γινεται.. ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ

      ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ!!!!

      Ζητωντας ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ....και ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ..
      φυσικα ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΚΛΕΓΟΥΝ, κι ετσι ειναι ο τροπος ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΟΥΜΕ!!!!