#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/08/2011 19:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αποποινικοποίηση" της χρήσης ναρκωτικών!



«Αποποινικοποιείται πλήρως για πρώτη φορά η χρήση ναρκωτικών ουσιών ως συμπεριφορά ενέχουσα αποκλειστικά και μόνο αυτοπροσβολή του ίδιου του χρήστη. Διατηρείται εντούτοις, αλλά μειωμένο, σε βαθμό πταίσματος, το αξιόποινο της προμήθειας και της κατοχής ναρκωτικών, ως και της καλλιέργειας φυτών κάνναβης, σε αριθμό ή έκταση που δικαιολογούνται για την αποκλειστική χρήση του δράστη, λόγω της έστω και μικρής επικινδυνότητας που ενέχουν για τρίτους, αλλά και προκειμένου να διευκολυνθεί η ελεγκτική δραστηριότητα των αρχών για τη διερεύνηση σοβαρότερων εγκλημάτων».

Αυτό προβλέπει διάταξη του νομοσχεδίου για τα ναρκωτικά, τους  βασικούς άξονες του οποίου παρουσίασε πριν από λίγο στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής ο υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων κ. Μιλτιάδης Παπαϊωάννου. Ειδικότερα ο κ. Παπαϊωάννου παρουσίασε  τις προτεινόμενες από τη  νομοπαρασκευαστική επιτροπή του υπουργείου Δικαιοσύνης  μεταρρυθμίσεις της νομοθεσίας για τα ναρκωτικά.

Ανοικτά σε χρήστες ναρκωτικών μεγάλα νοσοκομεία της Αττικής

Χρήστες ναρκωτικών που είναι ενταγμένοι στο πρόγραμμα υποκατάστατων (Μεθαδόνη), θα υποδέχονται τα νοσοκομεία από 15 Σεπτεμβρίου, σύμφωνα με τα όσα είπε ο υπουργός Υγείας κ. Ανδρέας Λοβέρδος σε συνέντευξη τύπου, με θέμα τη δημιουργία θεραπευτικών μονάδων φαρμακευτικής υποστήριξης του ΟΚΑΝΑ σε δημόσια νοσοκομεία.

Στη συνέντευξη, που παραχωρήθηκε στο κτίριο του ΕΚΕΠΥ, έδωσαν το «παρών» δήμαρχοι της Αττικής.

Τα νοσηλευτικά ιδρύματα - υποδοχείς είναι τα εξής: Ελπίς, Έλενα (μόνον για γυναίκες), Πατησίων, Σπηλιοπούλειο, Ευαγγελισμός, Παμμακάριστος, Λαϊκό, Ερυθρός, Ιπποκράτειο, Γεννηματάς, ΚΑΤ, Σισμανόγλειο, Φλέμινγκ, και Αγία Όλγα.

Ο κ. Λοβέρδος ζήτησε να προστεθεί και το νοσοκομείο Άγιος Σάββας, ενώ πρότεινε να εξεταστεί παράλληλα η ένταξη των πανεπιστημιακών νοσοκομείων στον σχετικό κατάλογο.

Σύμφωνα με τον υπουργό, η αξιοποίηση των στρατιωτικών νοσοκομείων θα τεθεί επί τάπητος εν ευθέτω χρόνω, σε συνεργασία με τον υπουργό Εθνικής Άμυνας κ. Παναγιώτη Μπεγλίτη.

Στα σχέδια του υπουργού, συγκαταλέγεται επίσης η ενεργοποίηση γιατρών και φαρμακοποιών, πιστοποιημένων από τον ΟΚΑΝΑ, με στόχο την εξάλειψη της λίστας ντροπής. Το 2004, η λίστα που παραδόθηκε στον τότε Πρωθυπουργό κ. Κώστα Καραμανλή αριθμούσε 2.500 χρήστες, οι οποίοι αυξήθηκαν σε 5.000 το 2009, για να φθάσουν σήμερα τους 7.000.

Ο κ. Λοβέρδος ανακοίνωσε επίσης ότι στις 2 Οκτωβρίου κλείνει η μονάδα του ΟΚΑΝΑ στον Πειραιά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/08/2011 19:20:48

    Εμ με τόσους Αφγανούς που γέμισε η χώρα, δεν πρέπει να βγάλουν το ψωμάκι τους χωρίς το φόβο σύλληψης;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 02/08/2011 19:33:51

      +1000

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/08/2011 19:29:41

    Είναι τουλάχιστον ηλίθιο: αφού η πώληση και η παραγωγή είναι αδικήματα, πως είναι νόμιμη η χρήση και η κατοχή??? Από τον ουρανό θα τους πέσει η φούντα στο κεφάλι? Πρόληψη, ενημέρωση, θεραπεία χρειάζεται! Με τέτοια νεοταξίτικα κολπάκια, όλοι θα γίνουν μικροβαποράκια με κατοχή για... ιδία χρήση! Για να μην πω για το βδελυρό κλείσιμο του ματιού σε όσους νέους είναι στην άκρη του γκρεμού ή προσπαθούν να ξανανέβουν πάνω αφού έπεσαν!

    • Μνημων avatar
      Μνημων @ TopGunZ 03/08/2011 12:11:50

      ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΣ Η ΔΙΩΞΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΑΣ, ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΑΡΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ . ΝΑ ΜΗ ΘΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΟΡΗΓΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ Ο ΣΟΥΡΛΑΣ.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 02/08/2011 19:32:42

    Αδιανόητο! Και χωρίς να υπάρξει ο παραμικρός δημόσιος διάλογος!

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Επώνυμος 03/08/2011 09:44:09

      Οι περίφημες διαβουλεύσεις τους, αγαπητέ Επώνυμε, αφορούν στα πολύ ελαφριά πράγματα! Στα πολύ σοβαρά και προπαντός στα προαποφασισμένα δεν προβλέπονται!
      Ότι θα υποθήκευαν τη χώρα με το μνημόνιο, μας το είχαν πει; Το έβαλαν ποτέ σε καμιά "διαβούλευση";

  4. Orestios avatar
    Orestios 02/08/2011 19:41:53

    Το εμπόριο και η διακίνηση ναρκωτικών εξακολουθούν να είναι παράνομα?
    Δηλαδή γιατί να είναι μόνο νόμιμος ο αγοράζων και όχι ο πωλών? Τι είδους αλλοπρόσαλλες πολιτικές είναι αυτές?
    Η δημιουργία της νέας αγοράς ναρκωτικών ποιόν εξυπηρετεί?
    Τεχνικοί σύμβουλοι είναι τα στελέχη του Πασοκ που διακινούσαν κόκα?

    • Αφροδίτη avatar
      Αφροδίτη @ Orestios 03/08/2011 08:38:51

      Ναρκωμένη χώρα θέλουν Ορέστιε, τους εξυπηρετεί! Μειώνονται αντιστάσεις και κυρίως η Νέα Γενιά θα ζει στο χώρο των ψευδαισθήσεων και της εικονικής πραγματικότητας, με προορισμό το πουθενά!
      Πριν χρόνια, η ¨συμβουλευτική" του ΓΑΠ εκινείτο στην ανάπτυξη του φυτού σε γλάστρες, τώρα πια και στα χωράφια. Τυχαίο;

      • chris avatar
        chris @ Αφροδίτη 24/08/2011 21:48:26

        Τι λετε ρε παιδια σε ποιον κοσμο ζειτε? Δεν κανετε παρεα με αλλα ατομα.Απο τον ουρανο πεσατε? Το 50% των ατομων 16-36 πινει, 8α ναρκω8ει? Εγω ξερω 150 ατομα που κανουν χρηση και κανενας τους δεν ζει σε καμια εικονικη πραγματικοτητα απλως προτιμαει πιο υγιεινους τροπους διασκεδασης (απο το αλκοολ π.χ που ειναι νομιμο,ε8ιστικο και 100 φορες πιο ανθυγειινο και κθριοτερα νομιμο και δεν ακουσα κανενας να μιλαει για αυτο γτ τα λεφτα ειναι πολλα και ο φορος 23%

        • nasos avatar
          nasos @ chris 25/08/2011 21:14:47

          συν οτι απο καναβι δεν εχει αναφερθει ποτε θανατος. ενω απο νομιμα χαπια πολλες αυτοκτονιες και απο αλκοολ βιασμοι κλοπες αλκοολικοι απο χημικα σκευασματα δεν συζηταμε το τι γινετε και οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν ξερει κανεις πως καταληξαν εκει και οτι χρειαζονται στηριξει καθοτιν υπαρχει κ ο ιατρικος ορος ασθενεις..................ελλας του 21 αιωνα ! ! !

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/08/2011 19:47:31

    Εδώ έγινε ολόκληρος πόλεμος στο Αφγανιστάν για να διευκολυνθούν και να διασφαλιστούν οι εμπορικές οδοί του αφγανικού προϊόντος προς τη Δύση.
    Εδώ στηρίχτηκε με νύχια και με δόντια ο UCK, που πρώτη του δουλειά ήταν η εμπορία ηρωίνης.
    Και άλλα πολλά.
    Θα κολλήσει η (αμερικανική) κυβέρνηση μας, στο τσιγαρλίκι;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 02/08/2011 20:28:19

      Πρέπει να βγουν τα εξοδα. Τζάμπα στήριξαν οι σοσιαλιστές τους πολέμους που άπλωσαν την δημοκρατία?

  6. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 02/08/2011 20:03:28

    Τελικά η κυβέρνηση αποφάσισε να ανοίξει και το επάγγελμα του χασισέμπορου;Πάντα το Πασοκ φροντίζει τα παιδιά του

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 02/08/2011 20:56:04

    ΠΑΣΟΚ= Πολιτική του μπάφου και του σκυλάδικου!

  8. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 02/08/2011 20:56:43

    Άρα τώρα δικαιολογείται κάποιος να ανακράξει :

    Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΡΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ...

    Καπου εδω νομιζω (για οσους καταλαβαινουν την σοβαροτητα της ειδησεως αυτης) οτι τελειωνουν και τα λογια και οι πολιτικες αντιπαραθεσεις και μπαινουμε σε εμπολεμη κατασταση... ο κινδυνος πια διαλυσεως (και μαλιστα συντομως) της χωρας μας ειναι ΑΜΕΣΟΣ.

    Αυτη η προδοτικη και βαθυτατα ανθελληνικη κυβερνηση πρεπει να πεσει ΤΩΡΑ και με ΚΑΘΕ ΜΕΣΟΝ , οι μασκες πεσανε και το φανηκε το αποκρουστικο προσωπο της αυταρεσκα αυτοαποκαλουμενης 'γενιας του πολυτεχνειου' ξεκαθαρα.. Ο δρομος πλεον ειναι ενας ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΘΛΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ, καθε ημερα που περνα φερνει τον ολεθρο κοντυτερα στην Ελληνικη κοινωνια και οικογενεια, ο χρονος πια δεν μας επιτρεπει την ανεση της αντιπαραθεσεως επιχειρηματων - τωρα πρεπει να συμμαχησουμε ακομη και με τον διαβολο να ΞΕΚΟΥΜΠΙΣΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ το γρηγοροτερο δυνατον.

  9. α.χ. avatar
    α.χ. 02/08/2011 21:04:45

    Η αποποινοκοποιηση θα εχει νοημα αν προμηθευονται οι ναρκομανεις την δοση τους σε χαμηλη τιμη απο τα φαρμακεια με συνταγη γιατρου.
    Τα νοθευμενα σκοτωνουν τους χρηστες.
    Ετσι οι οικογενειες θα μπορουν να στηριξουν τα αρρωστα παιδια χωρις να ξετιναζονται οικονομικα και οι πρεζεμποροι δεν θα εχουν οικονομικο ενδιαφερον.

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ α.χ. 03/08/2011 02:47:21

      +1000

    • σχολιαστής avatar
      σχολιαστής @ α.χ. 03/08/2011 16:12:05

      πολύ σωστή και ψύχραιμη άποψη!

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/08/2011 21:18:49

    Θέλουν να αισθάνονται όμορφα ...
    Ανάμεσα σε ομοίους τους.
    Να μην ξεχωρίζουν.
    Αυτός είναι ο ΒΑΘΥΤΕΡΟΣ λόγος που φέρνουν αυτό το νόμο.

    Μια πολύ σοβαρή συνέπεια της τοξικοεξάρτησης, που δεν έχει αναλυθεί όσο πρέπει, γιατί δεν συμφέρει κανένα είναι ότι αυτό το άτιμο πράμα δυστυχώς βγάζει από τον άνθρωπο τις χειρότερες ιδιότητές του.

    Την κακία προς όποιον έχει κατορθώσει ή ήταν τυχερός να είναι "καθαρός".
    Αδελφός λερώνει τον αδελφό, γυναίκα τον άντρα της, φίλος τον φίλο, κοκ.

    Ο φίλος του Τζέφρι, ο Σόρος το απαιτεί και στη Καλιφόρνια έχει αρχίσει να ισχύει.
    Και πάει πακέτο με το νόμο για σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα σχολεία κατά της πυρηνικής οικογένειας, κατά της έννοιας Πατέρας / Μητέρα.
    Η πυρηνική οικογένεια πρέπει να διαλυθεί, να επικρατήσουν οι singles, η gay science, οι μονογονεϊκές ή ομοφυλικές οικογένειες, όπου ο γονέας θα δείχνει στον πεντάχρονο πως να στρίβει το μπάφο.

    Ήδη έχει αρχίσει και εφαρμόζεται στην Αγγλία αυτού του είδους η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση στα δημοτικά, για να συνηθίζουν τα παιδάκια στις εικόνες.

    Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ αλλενάκι 02/08/2011 21:54:38

      Αλλενάκι,
      Για ρίξε μιά ματιά εδώ..
      h**p://www.guardian.co.uk/politics/2011/jul/31/public-jury-feral-elite-letter?INTCMP=SRCH
      Οχι τόσο με τα ναρκωτικά αλλά εν γένει.......
      ...Ακόμη και εκεί τα ζώα έχουν "ξυπνήσει" πλέον,και αρχίζουν να αντιδρούν

    • Dora avatar
      Dora @ αλλενάκι 03/08/2011 01:36:02

      Aλλενακι,

      "Να ξερεις παντως τουτο,οτι στις εσχατες μερες θα εμφανιστουν ανθρωποι κακοι.
      Γιατι οι ανθρωποι θα ειναι εγωιστες,φιλοχρηματοι,αλαζονες,περηφανοι,βλασφημοι,ανυπακουοι στους γονεις,αχαριστοι,ασεβεις,αστοργοι,αδιαλλακτοι,συκοφαντες,ασωτοι,ανημεροι,εχθρικα διακειμενοι στο καλο,ΠΡΟΔΟΤΕΣ,ξεδιαντρωποι,φουσκκωμενοι απο αυταρεσκεια,και θα αγαπανε περισσοτερο την ηδονη παρα τον Θεο.
      Θα φορουν το προσωπειο της ευσεβειας,αλλα θα εχουν απαρνηθει την δυναμη της. Κι αυτους να τους αποφευγεις......Κι ενω διδασκονται συνεχως,ομως ποτε δεν μπορουν να φθασουν την πληρη γνωση της αληθειας! Κι οπως ο Ιαννης κι ο Ιαμβρης αντισταθηκαν στον Μωυση,το ιδιο κι αυτοι αντιστεκονται στην αληθεια...." Προς Τιμοθεον β'3,1-6,7-8

      Βρισκομαστε στους εσχατους καιρους,τα εχουμε δει ολα,τιποτα δεν εμεινε πια που να ειναι διεφθαρμενο,ανωμαλο κι αναισχυντο και να μην εχει νομιμοποιηθει.
      Και προχωραει με ταχυτατους ρυθμους!!!!

  11. mantraxalos avatar
    mantraxalos 02/08/2011 21:32:59

    Συντηρίκλες του κερατά! Η αθώα φούντα σας πείραξε τώρα. Αντιπολίτευση για την αντιπολίτευση. Δεν αξίζει να ασχολείτε κανείς μαζί σας. Αποδείξατε τα κολλημένα μυαλά που έχετε. Παπανδρέου και πάλι Παπανδρέου ξενέρωτοι. Να φύγετε, να πάτε αλλού. Στρατόκαυλοι και πατριδοκάπηλοι είστε....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ mantraxalos 02/08/2011 22:01:46

      Και συ χασικλής;

    • ό παγωτατζής avatar
      ό παγωτατζής @ mantraxalos 02/08/2011 22:39:58

      Σαν "χαπακωμένος" tiramola μου ακούγεσαι..
      .....μήπως έτσι ξεδίνεις;;;
      τέλος πάντων..Για τήν ΜΚΟ (Μαστούρα Κράτος Ολοι) πού ψάχνεις ,παρακάτω 2 στενά στα ..Τρίκαλα.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ mantraxalos 02/08/2011 22:47:19

      Ολόκληρος μαντράχαλος και γράφεις...

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 02/08/2011 22:38:45

    ΄΄Ο πρώην γενικός γραμματέας του ΟΗΕ Κόφι Αναν και οι πρώην πρόεδροι της Κολομβίας Σέζαρ Γκαβίρια και του Μεξικού Ερνέστο Ζεντίγιο συμμετέχουν επίσης στην Παγκόσμια Επιτροπή για την Πολιτική Αντιμετώπισης των Ναρκωτικών, μαζί με τους συγγραφείς Κάρλος Φουέντες (Μεξικό) και του Μάριο Βάργκας Γιόσα (Περού). Μέλος της επιτροπής είναι επίσης και ο Έλληνας πρωθυπουργός, Γιώργος Παπανδρέου.΄΄ Η διεθνής επιτροπή για τα ναρκωτικά!!!!!!! ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι τυχαίο...

  13. βασίλης avatar
    βασίλης 02/08/2011 22:41:59

    Συγχαρητήρια Κ Παπαιωάννου , κάθε γωνιά και ενα γραφείο κηδειών γιατί
    σε λίγο καιρό δεν θα προλαβαίνει η αστυνομία να τους μαζεύουν απ' ευθείας
    τα γραφεία κηδειών. Ετσι κ αλλιώς αυτά τα νέα παιδιά που θα κάνουν απο
    τώρα την διαθήκη τους δεν τους χρειάζεστε διότι σας είναι βάρος.
    ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΕΩΣ 25 ΕΤΩΝ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ
    ΠΡΑΞΗ.

  14. Vtheod avatar
    Vtheod 02/08/2011 22:49:55

    Τόχε πει ο ΓΑΠ: κάθε μπαλκόνι και μια γλάστρα για προσωπική χρήση!

  15. StaTsakidia! avatar
    StaTsakidia! 02/08/2011 23:00:54

    Εγω αδύναμος άνθρωπος ειμαι!
    Αλλο τι, να κάνω δεν μπορώ
    Ευχομαι ο κυριος εισηγητής να έχει μεγάλο μπαλκόνι και να έχει καλή σοδια κι αυτός και τα παιδιά του!
    Αν υπαρχει θεός και άν θελήσει καμιά φορά να αποδώσει δικαιοσύνη!
    Καλό μπαφο σπίτι σου κυρ τέτοιε!

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 02/08/2011 23:07:32

    Η πράσινη ανάπτυξη τελικά ξεκινάει από την ατομική μας γλάστρα.
    Ερώτηση: θα μπορώ να έχω το γλαστράκι και στη δουλειά μου;

  17. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/08/2011 23:16:09

    Ο χρόνος που επέλεξαν για τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών, δεν είναι άσχετος με τα προβλήματα που έχει η χώρα και τα οποία θα μεγαλώνουν συνέχεια.
    Θυμηθείτε ότι στην Αργεντινή, τον καιρό του ΔΝΤ, η διάδωση των ναρκωτικών ευνοήθηκε απο το ίδιο το κράτος για να κρατάει τον λαό σε αποβλάκωση και να μην αντιδρά.

    • μόνη λύση η χρεοκοπία avatar
      μόνη λύση η χρεοκοπία @ εναςάσχετος 03/08/2011 09:30:57

      ακριβώς!!!

  18. A.M. avatar
    A.M. 02/08/2011 23:47:24

    Αυτό που περιγράφει ο νόμος ΔΕΝ είναι αποποινικοποίηση.
    Είναι η συνέχεια του ίδιου αναποτελεσματικού τρόπου διαχείρισης ενός τεράστιου και σοβαρότατου κοινωνικού προβλήματος.

    Η αποποινικοποίηση θα έπρεπε να λειτουργεί ως εξής:
    Κάθε χρήστης οποιασδήποτε κατηγορίας (ελαφριά, βαριά κλπ) ναρκωτικών ουσιών θα έπρεπε να έχει ένα βιβλιάριο χρήστη που θα το εκδίδει ένα δημόσιο νοσοκομείο κατόπιν ιατρικής εξέτασης.
    Επαναλαμβάνω χρήστης ΚΑΘΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ναρκωτικών ουσιών.
    Με αυτό το βιβλιάριο χρήστη (κάτι ανάλογο π.χ. με το βιβλιάριο απορίας της πρόνοιας) με την αστυνομική του ταυτότητα και με το εκκαθαριστικό του θα πηγαίνει όποτε χρειάζεται την δόση του σε ένα οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο και θα προμηθεύεται έναντι συμβολικής τιμής ή και δωρεάν εάν είναι άπορος, την ουσία που χρειάζεται.

    Αυτό ΘΑ ήταν αποποινικοποίηση της χρήσης.

    Τα πλεονεκτήματα αυτής της διαδικασίας:

    Πρώτον
    Εξαφάνιση κάθε έννοιας εμπορίας ναρκωτικών λόγω έλλειψης πελατολογίου.
    Ποιός θα πάει στον οποιοδήποτε έμπορο ναρκωτικών για να αγοράσει όταν θα μπορεί να προμηθεύεται έναντι ευτελούς τιμήματος ή και δωρεάν την ουσία που χρειάζεται απ το ίδιο το κρατικό νοσοκομείο;
    Και η ουσία θα είναι και εγγυημένα καθαρή!
    Ουδείς!

    Δεύτερον
    Τεράστια οικονομικά οφέλη για το κράτος.
    Τεράστια!
    Γιατί ναί μεν θα έχει κάποιο κόστος η προμήθεια των ουσιών και η σε συμβολική τιμή ή και δωρεάν χορήγηση στους χρήστες ΑΛΛΆ αν αναλογιστεί κάποιος το πόσο κοστίζουν σε χρήμα και σε χρόνο και σε πάσης φύσεως έξοδα οι αστυνομικοί που κυνηγάνε τους χρήστες και τους εμπόρους, οι δικαστές που δικάζουν, η διατροφή τους και η φύλαξή τους τις φυλακές κλπ κλπ το ΚΕΡΔΟΣ το οικονομικό για το κράτος θα είναι πολύ μεγάλο.
    Επιπλέον αποδεσμεύεται χώρος στις φυλακές, απελευθερώνονται αστυνομικοί για να ασχοληθούν με σοβαρότερα ζητήματα απ το να κυνηγάνε βαποράκια και εμπόρους - που θα έχουν εξαφανιστεί όπως και οι πιάτσες -, κέρδος σε χρόνο για τα δικαστήρια και τους δικαστές κλπ κλπ.

    Τρίτον
    Λόγοι δημόσιας υγείας και προστασίας των χρηστών.
    Μια εξέταση αίματος κάθε τρείς μήνες - ως προαπαιτούμενο για την χορήγηση της ουσίας - για έλεγχο μεταδοτικών νοσημάτων των χρηστών προφυλάσσει και τους χρήστες και την κοινωνία.

    Τέταρτον
    Είναι ο ΜΌΝΟΣ τρόπος για να έχει το κράτος πλήρη και τεκμηριωμένα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τον αριθμό των χρηστών, τους θανάτους που προέρχονται καθαρά απ την χρήση και όχι από νοθευμένες ουσίες, για ασθένειες που προκαλούνται απ την χρήση και πολλά άλλα στοιχεία, βάσει των οποίων μπορεί μελλοντικά να ασκήσει πολιτικές μείωσης της χρήσης και των χρηστών.
    Αυτός είναι - επαναλαμβάνω - ο μόνος τρόπος!
    η νομιμοποίηση της χρήσης και η δωρεάν ή με συμβολική τιμή χορήγηση των ουσιών από κρατικά νοσοκομεία για να έχει το κράτος τον ΑΠΟΛΥΤΟ έλεγχο και να γνωρίζει τι του γίνεται με το θέμα.

    Η χρήση ναρκωτικών ουσιών είναι ΙΑΤΡΙΚΌ και ΚΟΙΝΩΝΙΚΌ θέμα και όχι ποινικό.
    Οι ουσίες θάπρεπε να συνταγογραφούνται όπως ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ άλλο φάρμακο και να πληρώνεται συμμετοχή στην τιμή (ή να δίνεται δωρεάν στους άπορους) όπως σε ΌΛΑ τα φάρμακα.

    Η οποιασδήποτε μορφής αποποινικοποίηση είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ εάν δεν συνοδεύεται και απ την συνταγογράφηση και χορήγηση των ναρκωτικών ουσιών απ τα δημόσια νοσοκομεία!

    Το κράτος δηλαδή με έναν μόνο νόμο θα μπορούσε ΕΆΝ ήθελε να εξαφανίσει παντελώς το εμπόριο ναρκωτικών.
    Δεν το κάνει όχι επειδή δεν μπορεί να σκεφτεί τον τρόπο αλλά επειδή πολλοί θα χάσουν πολλά λεφτά!
    Δικηγόροι, έμποροι, αστυνομικοί, φύλακες στις φυλακές όπως και άλλα πρόσωπα που βρίσκονται κρυμμένα πίσω απ την κουρτίνα της διακίνησης και κονομάνε τα πολύ χοντρά φράγκα χωρίς ποτέ να τους γνωρίζει κανένας.

    Και ο νόμος που υποτίθεται ότι αποποινικοποιεί την χρήση ΔΕΝ θα έχει κανένα θετικό αποτέλεσμα και θα συνεχίζει να διαιωνίζει την ίδια γνωστή θλιβερή κατάσταση.

    Αυτή είναι - χοντρικά - η επιστημονική μου άποψη για το θέμα.

    • of8almos avatar
      of8almos @ A.M. 03/08/2011 01:06:45

      Με αυτή την λογική να πηγαίνουν και οι ομαλοί, οι ανώμαλοι, και οι βιαστές δωρεάν σε σπίτια που θα πληρώνει γυναίκες, άντρες και παιδιά για να εκλείψει το φαινόμενο της διακίνησης λευκής σάρκας και των βιασμών.
      Που να τους κυνηγάς τώρα και να ξοδεύεις τόσα, δεν φτιάχνεις καλύτερα μια οικονομική αστυνομία να χώνει μέσα όσους δεν έχουν να πληρώσουν ΤΕΒΕ, ρεύμα, φπα.
      Και τα φανάρια στον δρόμο να καταργηθούν, ξέρεις πόσες χαμένες εργατώρες και πόση οικονομία στην βενζίνη θα κάνεις απο την άσκοπη αναμονή στα φανάρια. Οικολογία είπαμε το μέλλον.
      Και αν πατάς και κανένα πεζό δεν πειράζει που να τον κυνηγάς τώρα με τόσα καλά που θα έχει, ας πρόσεχε στην διάβαση είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Και αν στο καφέ που κάθομαι με την γυναίκα και το παιδί μου έρχετε το ντουμάνι του χασίς απο πίσω δεν πειράζει δεν υπάρχει πρόβλημα είναι για προσωπική του χρήση και αν δώσει και σε κανέναν δίπλα για κανένα 20€ δεν πειράζει πταισματάκι είναι. Και στο γυμνάσιο τα παιδιά θα κάνουν και κανένα χασισάκι έτσι μετά την περιέργια του τσιγάρου και μετά καμια ηρωινούλα, έτσι και αλλιώς τσάμπα είναι απο τα νοσοκομεία. Δώσε πρέζα στον λαό να γίνουμε η κολομβία της Ευρώπης!

      Πάνε να στρεσάρουν τόσο τον λαό που θα λέει στο τέλος χούντα να τους λιώσει όλα τα λαμόγια στο ξύλο.
      Επιστημονική άποψη είναι μόνο τα μαθηματικά και η φυσική, όλα τα άλλα είναι προσωπική άποψη κάποιου που σπούδασε κάτι παρεμφερές με ένα θέμα.

      Όλα τα παραπάνω είναι ενάντια στις βασικές αρχές της δομής της κοινωνίας. Ναι αυτής που θέλουν να διαλύσουν το πρεζόνια και που ονειρεύονται απο τα φοιτητικά τους χρόνια στο εξωτερικό.

      • A.M. avatar
        A.M. @ of8almos 03/08/2011 08:41:19

        @of8almos

        Επιστημονική άποψη είναι ότι τα άτομα με εξαρτητική συμπεριφορά είναι ασθενείς, σύμφωνα τουλάχιστον με την ψυχιατρική επιστήμη που δεν νομίζω να την αμφισβητείς.
        Ως ασθενείς λοιπόν πρέπει να αντιμετωπίζονται και όχι ως εγκληματίες.

        Και όχι, ΔΕΝ είναι επιστημονική άποψη μόνο τα μαθηματικά και η φυσική, είναι και η ιατρική επιστήμη, είναι και η νομική επιστήμη και πάρα πολλές άλλες επιστήμες και επιστήμονες που δικαιούνται να εκφέρουν άποψη επί θεμάτων με τα οποία σχετίζονται.
        Αν τώρα για σένα ειδικά επιστήμες είναι μόνο τα μαθηματικά και η φυσική είναι μια δική σου οπτική, σεβαστή, την οποία όμως δεν φαντάζομαι να ενστερνίζονται και πολλοί άλλοι άνθρωποι στον πλανήτη.

        Ενα σύστημα καταπολέμησης των ναρκωτικών που έχει ΑΠΟΤΎΧΕΙ παταγωδώς, δηλ. αυτό της δίωξης των χρηστών ως εγκληματιών, δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να το υπερασπίζεται κάποιος.
        Κάτι που απέτυχε, απέτυχε!
        Πάμε γι άλλα μήπως και λύσουμε το πρόβλημα.

        Κατά την δική μου άποψη όποιος είναι κατά της "νομιμοποίησης της χρήσης με ταυτόχρονη χορήγηση των ουσιών απ τα κρατικά νοσοκομεία" εξυπηρετεί τα συμφέροντα των εμπόρων ναρκωτικών είτε από άγνοια είτε από ιδιοτέλεια ωφελούμενος άμεσα ή έμμεσα απ την παράνομη διακίνηση των ουσιών.
        Είναι συνυπεύθυνος και ΣΥΝΈΝΟΧΟΣ για τους νεκρούς απ την χρήση ουσιών.

        Εάν νομιμοποιηθεί η χρήση με ταυτόχρονη χορήγηση των ουσιών απ τα κρατικά νοσοκομεία τότε τελειώνει οριστικά το εμπόριο ναρκωτικών.

        Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

        Για να υπάρχει εμπόριο πρέπει να υπάρχει ΚΊΝΗΤΡΟ.
        Κίνητρο για τους πάσης φύσεως και βαθμίδας εμπόρους είναι το ΧΡΉΜΑ.
        Κίνητρο για τους εξαρτημένους για να βάλουν και άλλους στο τρυπάκι είναι το να εξασφαλίσουν δωρεάν την δική τους δόση.
        Με την χορήγηση των ουσιών απ τα νοσοκομεία ΚΌΒΟΝΤΑΙ εντελώς τα κίνητρα και για τους εμπόρους και για τους εξαρτημένους.
        Και έτσι κόβεται η αλυσίδα εξάπλωσης των χρηστών.
        Περιορίζεται η εγκληματικότα των χρηστών που δεν θα αναγκάζονται να κλεβουν, να σπάνε φαρμακεία κ.ο.κ. για να εξασφαλίζουν χρήματα για την δόση τους.
        Εξαλείφονται οι θάνατοι από υπερβολική ή νοθευμένη δόση.
        Και σε μια δεκαετία, ΕΆΝ εφαρμοστεί η νομιμοποίηση της χρήσης και οι ουσίες χορηγούνται νόμιμα απ τα νοσοκομεία, οι χρήστες θα έχουν μειωθεί στο μισό απ ότι σήμερα.

        Όσο για τα παραδείγματα και τις συγκρίσεις που έκανες είναι ατυχέστατες.
        Δεν συγκρίνεις ποτέ έναν ασθενή με έναν εγκληματία.
        Είτε σου αρέσει αυτό είτε όχι.

        Και η βασικότερη αρχή της κοινωνίας είναι να βοηθάς τους ασθενείς και να λύνεις τα προβλήματα της κοινωνίας και όχι το να διαιωνίζεις μια κατάσταση αρρωστημένη στο διηνεκές επειδή δεν σου κόβει πώς να λύσεις τα προβλήματα ή επειδή κονομάς λεφτά απ τον θάνατο των συνανθρώπων σου.
        Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει εγώ ότι πρέπει να λειτουργεί μια κοινωνία και οι άνθρωποι που την απαρτίζουν.

        Με το να χώνεις στις φυλακές τον εξαρτημένο και ασθενή αντί του να κόψεις τα ΚΊΝΗΤΡΑ σε αυτόν που πουλάει ναρκωτικά και δημιουργεί εξαρτημένους και νεκρούς και άρρωστους συμπολίτες σου, δεν συμβάλλεις στο να γίνεται καλύτερη η κοινωνία.

        • panosk avatar
          panosk @ A.M. 03/08/2011 14:40:29

          +1000000 A.M

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ A.M. 03/08/2011 02:49:48

      +1000 A.M

  19. γζ avatar
    γζ 03/08/2011 02:32:50

    Φυσικα, η προληψη, η ενημερωση, η υποστηριξη δεν αποφερουν κερδη και οπως ειπε και ο πρωτος σχολιαστης πολυ ορθα κατ' εμε, "σπρωχνουμε τους νεους στο γκρεμο"... Αλλα βεβαια, μονο η αρρωστια, η πασης φυσης ασθενεια, στην κοινωνια μας προσφερει κερδος...

  20. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 03/08/2011 02:38:05

    Οταν υπαρχει ενας ναρκωμανης στο σπιτι κανεις δεν προλαβαινει και ουτε εχει διαθεση να ασχοληθει με κατι αλλο , πολυ περισσοτερο με την πολιτικη. Ειναι πολυ ευκολο να δινονται οι δοσεις στους χρηστες απο τα νοσοκομεια. Αλλωστε και σημερα τους προμηθευουν πολυ ευκολα ηπια ηρεμιστικα. Δεν χρειαζεται ΚΑΜΜΙΑ αποποινικοποιηση για να συμβει αυτο. Μοναδικος στοχος η διαλυση της οικογενειας και του κοινωνικου ιστου. Αλλωστε ο ΓΑΠ πριν χρονια δεν ειχε πει οτι μια-δυο γλαστριτσες χασισακι -για προσωπικη χρηση παντοτε-δεν θα επρεπε να αποτελει αδικημα. Ολα τα κανουν στην ωρα τους οι ανθρωποι. Οσο περισσοτεροι απο χαυνωμενοι υπαρχουν τοσο λιγοτερο κινδυνευουν αυτοι και τοσο ευκολοτερα κυβερνουν!

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Μυρσινη 03/08/2011 07:03:46

      ''Οταν υπαρχει ενας ναρκωμανης στο σπιτι κανεις δεν προλαβαινει και ουτε εχει διαθεση να ασχοληθει με κατι αλλο , πολυ περισσοτερο με την πολιτικη''
      εκει ακριβως κρυβεται η αληθεια, θελουν μηδενικη αντιδραση, θελουν αβουλα διποδα οντα.

      • Dora avatar
        Dora @ προβοκατορας 03/08/2011 14:35:05

        +100000000

    • A.M. avatar
      A.M. @ Μυρσινη 03/08/2011 10:25:04

      @Μυρσίνη
      Αυτό που μάλλον διαφεύγει απ τους περισσότερους συνομιλητές είναι το ότι η ελληνική κοινωνία βρίσκεται ΉΔΗ με τα μπούνια μέσα στα ναρκωτικά!
      Η μισή Ελλάδα φουμάρει!
      Τόχετε πάρει χαμπάρι αυτό ή όχι;
      Όταν λοιπόν λέμε ότι η αποποινικοποίηση «έχει σκοπό την διάλυση της οικογένειας» μάλλον δεν ξέρουμε τι λέμε!
      Η ελληνική οικογένεια είναι ΉΔΗ διαλυμένη!
      Το πρόβλημα των ναρκωτικών ουσιών είναι ΉΔΗ τεράστιο ΧΩΡΊΣ να έχει υπάρξει μέχρι σήμερα ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΎΤΩΣ αποποινικοποίηση, χωρίς καμμία νομιμοποίηση και με τους χρήστες εκλαμβανόμενους και μεταχειριζόμενους εκ μέρους της πολιτείας ως κοινούς εγκληματίες.

      Το ότι έχει φτάσει εδώ που έχει φτάσει η κατάσταση οφείλεται στο ότι δεν πάρθηκαν τα μέτρα που έπρεπε, όταν έπρεπε.
      Και η μέχρι σήμερα πολιτικές κατά των ναρκωτικών ΑΠΈΤΥΧΑΝ ΠΑΤΑΓΩΔΏΣ!
      Και οι περισσότεροι υπερασπίζεστε ένα σύστημα αντιμετώπισης του προβλήματος ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΟ!

      Άρα η αποποινικοποίηση ή καλύτερα νομιμοποίηση ( - ΕΑΝ αυτή γίνει ποτέ, που αμφιβάλλω, γιατί ο νόμος που φέρνουν ΔΕΝ αποτελεί αποποινικοποίηση και ΔΕΝ θα λύσει το πρόβλημα - ) της χρήσης με ταυτόχρονη χορήγηση των ουσιών απ το κράτος είναι ένα μέσον ΚΑΤΑΣΤΟΛΉΣ ενός ΉΔΗ υπαρκτού τεράστιου κοινωνικού προβλήματος.

      Για ποιά λοιπόν «διάλυση της οικογένειας» μιλάμε;
      Και που βρίσκοσασταν εσείς όταν διέλυαν την ελληνική οικογένεια εδώ και δεκαετίες;
      Τώρα το πήρατε χαμπάρι;
      Για ρίξτε μια αντικειμενική και προσεκτική ματιά γύρω σας και ίσως πάρετε πρέφα το που ζείτε.
      Γιατί οι περισσότεροι ζείτε μάλλον σε άλλη χώρα και όχι στην Ελλάδα του 2011 μ.Χ.

      Και κάντε και έναν μικρό κόπο για να καταλάβετε τα αυτονόητα.
      Για να διακινούνται ναρκωτικά κάποιοι έχουν όφελος, βγάζουν χρήμα, εμπορεύονται.
      Για να αυξήσουν τα κέρδη τους, όπως κάθε έμπορας, χρειάζεται να αυξήσουν την πελατεία τους.
      Δημιουργούν εξαρτημένους χρήστες, τους υπόσχονται δωρεάν δόση για κάθε πέντε πελάτες που θα φέρνουν και η χρήση και οι χρήστες διαρκώς αυξάνονται, όπως βέβαια και τα κέρδη των εμπόρων.
      ΑΝ λοιπόν το κράτος ήθελε - ΔΕΝ θέλει! - να σβήσει εντελώς και εν μια νυκτί το φαινόμενο της εμπορίας ναρκωτικών και όλο το σκυλολόι που ωφελείται απ το εμπόριο θα νομιμοποιούσε την χρήση και θα έδινε το ίδιο τα ναρκωτικά ως φάρμακο στους χρήστες.
      Οι έμποροι ΔΕΝ θα είχαν κανέναν λόγο να υπάρχουν επειδή δεν θα έβγαζαν χρήματα απ το εμπόριο ναρκωτικών.
      Οι χρήστες δεν θα είχαν κανέναν λόγο να βάλουν και άλλους στην χρήση επειδή θα έπαιρναν την δόση τους νόμιμα απ το νοσοκομείο.
      Άρα θα είχαμε να κάνουμε με έναν "Χ" αριθμό ήδη υπαρκτών χρηστών οι οποίοι σιγά σιγά θα μειώνονταν ή τουλάχιστον θα μειώνονταν τα ποσοστά αύξησης των χρηστών και οι χρήστες και το φαινόμενο θα ήταν ΕΛΕΓΧΌΜΕΝΑ απ την πολιτεία, ενώ σήμερα, με το υπάρχον σύστημα, τα πάντα είναι ανεξέλεγκτα και κανένας δεν γνωρίζει τι του γίνεται.

      Τα φαινόμενο της χρήσης ναρκωτικών ουσιών θα εκλείψει όταν ΚΑΝΈΝΑΣ ΔΕΝ θα μπορεί θα βγάλει κέρδος ούτε ένα ευρώ απ την διακίνηση των ναρκωτικών!
      Τότε και μόνον τότε!

      • dino avatar
        dino @ A.M. 03/08/2011 13:27:57

        Πολυ σωστος.Μην ξεχναμε επισης οτι ο μεγαλυτερος φονιας της ανθρωποτητας σημερα ειναι το νομιμο και ''αθωο'' τσιγαρο.

  21. Pluto avatar
    Pluto 03/08/2011 06:51:20

    +1000 AM !!

  22. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 03/08/2011 09:20:16

    Καιρό τώρα αναρωτιόμουνα, πώς και δεν είχαν νομοθετήσει για τις εξαρτήσεις από τις ψυχοτρόπες ουσίες! Απορούσα ομολογουμένως, γιατί η γλαστρούλα στο μπαλκόνι ήταν αποκαλυπτική προθέσεων.
    Νάτο λοιπόν, που ο πιο ύπουλος σύντροφος στη ζωή των παιδιών μας ήρθε «νομίμως», θα κυκλοφορεί ανάμεσά τους και θα στήνει τα δίχτυα του για να δεσμεύει με τον πιο απαξιωτικό τρόπο τη ζωή τους.
    Ώρα πλέον για αφύπνιση και διαρκή επαγρύπνηση! Τα παιδιά μας είναι ό, τι πολυτιμότερο έχει ο καθένας μας, τα θέλουμε ελεύθερα και δυνατά για να βάζουν το γκολ της νίκης και όχι αυτογκόλ στη ζωή τους.

  23. Γιωργος avatar
    Γιωργος 03/08/2011 09:45:33

    Σε μια πτωχευμενη χωρα οπως ειναι γνωστο ανεβαινουν τρια πραγματα.
    Πορνεια Τζογος Ναρκωρτικα.
    (Το καινουργιο συνθημα του ΠΑΣΟΚ ???)

  24. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/08/2011 09:51:42

    Mantraxalos,
    σκάσε και στρίβε ... κι αν συνεχίσεις ακόμα και μέσα στη τρελή μαστούρα και διαβάζεις αντινέα, υπάρχει και η mandragora για mantraxalous. Αν δεν έχεις , έλα εδώ που έχουμε αρκετή και που τρώνε τα ζώα όταν πεινάνε.

  25. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/08/2011 09:56:49

    Με την Αξ. Αντιπολίτευση ΑΠΟΥΣΑ και ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ αυτά και άλλα πολλά θα συμβούν.

    • Dora avatar
      Dora @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 03/08/2011 15:10:42

      Ποια ειναι η απαντηση της Εκκλησιας?Επιτελους το θεμα των ναρκωτικων ειναι θεμα πνευματικο,τοσο για τους χρηστες οσο και για τους διακινητες!Αλλα και για ολοκληρη την σαπιλα της κοινωνιας μας που προχωραει συνεχως και βαθαινει χωρις σταματημο.
      Η αναζητηση ηδονης,η αναζητηση αυτου του κατι για να ξεφυγουμε βρε αδερφε κλπ, εχει την αιτια του στην ελλειψη καθαρης χριστιανικης παιδειας.

      Ολη η κοινωνικη σηψη,διαφθορα και απαθεια,εχει να κανει με την τελεια απομακρυνση του ανθρωπου α΄π' την Πηγη Ζωης,Χαρας και Δημιουργιας και Ομορφιας που ειναι ο Χριστος.
      Αυτο το απεραντο κενο στην ψυχη του ανθρωπου που προσπαθει να το γεμιση με ολων των ειδων τις ανοησιες,που η ικανοποιηση που δινουν μονο λιγης διαρκειας ειναι και το κοστος η τελεια καταστροφη σε ολα τα επιπεδα,ο Θεος το δημιουργησε για τον Εαυτο Του. Οταν το καταλαβουμε τοτε θα ελευθερωθουμε απ' την δουλεια και την μοιρα!

      "Σ'εμενα ελατε ολοι εσεις που κοπιαζετε κι ειστε βαρια φορτωμενοικι εγω θα σας αναπαυσω.Βαλτε το ζυγο μου επανω σας και διδαχθειτε απο μενα,που ειμαι πραος και τπεινος στην καρδια και θα βρειτε αναπαυση στις ψυχες σας.Γιατι ο ζυγος μου ειναι απαλος και το φορτιο μου ελαφρο".Κατα Ματθαιον 11,28-30

      "Εγω ειμαι το ΦΩΣ του κοσμου.Οποιος ακολουθει εμενα,δε θα περπατησει στο σκοταδι αλλα θα εχει το φως της ζωης"Κατα Ιωαννην 8,12-13

      Ολοι ειμαστε υπευθυνοι γι'αυτους που αργοπεθαινουν απο το αγγιγμα του σατανα και βρισκονται στην φυλακη του,ειτε αυτη η φυλακη λεγεται,ελαφρα ναρκωτικα,βαρια ναρκωτικα,αλκοολισμος κλπ.

      Τι κανουμε σαν ατομα,εχουμε ποτε πλησιασει εναν απ' αυτους να του μιλησουμε με πραγματικη καλωσυνη,χωρις ιχνος απεχθειας η αηδιας στην καρδια μας?
      Μιληστε τους για τον Χριστο,οσοι σ'Αυτον πιστευετε.Δεν ειναι προαιρετικο,ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ,γιατι "οσα κανετε σ'αυτους τους αδερφους Μου τους ελαχιστους σ'Εμενα το κανετε",λεει ο Χριστος!

      Οχι μονο η Εκκλησια λοιπον -που ειναι χρεος της να επεμβη-αλλα κι εμεις ενας ενας χωριστα! Αυτος ειναι και ο πραγματικος σκοπος της ζωης του καθενος μας.Ουτε ο εμπλουτισμος ουτε η μαγκια,ουτε η φημη,ουτε τα λαμπρα πτυχεια κι οι επιδοσεις.Εαν σωσουμε εστω κι εναν ανθρωπο στην ζωη μας,τοτε εχουμε εκπληρωσει το χεος μας,απεναντι στον Θεο,στον αλλον και στον εαυτο μας!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 03/08/2011 15:12:12

        ταπεινος στην καρδια

  26. Krax avatar
    Krax 03/08/2011 10:16:17

    ΓΑΠ Ο ΦΟΥΝΤΟΤΟΣ
    Από υπουργάρα παιδείας ελέω μπαμπά + μιμής τότε, ο ΓΑΠ έλεγε για δικαίωμα κατοχής γλάστρας με φούντα στο σπίτι.
    Πρωθυπουργάρα ελέω Λαπά σήμερα,μιλάει για δικαίωμα (πταίσμα) ο μπαχτσές τσιφλίκι με φούντες.
    To επομενο πρέπει να είναι και η επιδότηση βιολογικής καλλιέργειας ανά στρέμμα φούντας.

  27. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 03/08/2011 10:38:55

    Όπως έλεγε και ένα παλιό τραγούδι <>.

  28. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 03/08/2011 10:39:45

    Όπως έλεγε και ένα παλιό τραγούδι .

  29. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 03/08/2011 10:42:03

    ''στης χούντας το αλισβερίσι λεύτερο ήταν το χασίσι".

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ηράκλειτος 03/08/2011 13:15:23

      Πάνος Τζαβέλας.

  30. Orestios avatar
    Orestios 03/08/2011 10:48:20

    Αν ήμουν druglord και μπορούσα να νομοθετησω, έναν τέτοιο νόμο θα έκανα

  31. stam avatar
    stam 03/08/2011 11:22:15

    επειδη κατω απο το αρθρο εχει πολλες παρατηρησεις και απο οτι μπορεσα να δω οι περισσοτερες ειναι εκτος τοπου και χρονου.μαλλον οι περισσοτεροι δεν ειναι ειδικοι ουτε και ουτε στην ουσια ενδιαφερομενοι,θα πω μονο οτι εφοσον ο καθεις θα μπορει ναχει το δικο του δενδρο και να καπνιζει το δικο του χορτο τοτε μονο τοτε θα εκλειψουν τα βαπορακια ,θα βελτιωθει η ποιοτητα του καταναλουμενου προιοντος και φυσικα θα εκμηδενιστουν οι τιμες.και φυσικα θα μπορουσαν να το πουλαει επισημα το κρατος και να εισπρατει φορους.ειναι αποδεδειγμενο και επιστημονικα οτι το αλκοολ ειναι 3 με 4 φορες πιο επικυνδυνο απο την κανναβη.ολοι εσεις που δεν πινεται ουτε ενα ποτηρακι αλκοολ,υγιεις και ετσι,θα προτιμουσα να απαγορευαν το αλκοολ.

  32. stam avatar
    stam 03/08/2011 11:36:25

    επισης ολοι ξερουμε τοσα χρονια ποιοι πουλανε τα ναρκωτικα στη χωρα μας
    και τωρα μαλλον αυτος ο νομος θα τους χαλασει τις μεγαλες δουλειες με φουντες.
    ευχη.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ stam 04/08/2011 09:57:08

      σωστος ο stam!

  33. Maria Eleuteria avatar
    Maria Eleuteria 03/08/2011 12:17:29

    Επιτελους και κατι σωστο!

  34. Birdman avatar
    Birdman 03/08/2011 12:19:00

    Το ότι το σκεπτικό της κυβέρνησης είναι να μαστουρώνει ο κοσμάκης και να μην αντιδρά στην εξόντωση στην οποία υπόκειται, είναι πέρα ως πέρα οφθαλμοφανές.
    Τώρα αν θέλουμε να δούμε και από την άλλη πλευρά, το σωστότερο θα ήταν, αφού αρχίσανε τις μ@λ@κίες, να αποποινικοποιήσουν και την παραγωγή , και να δώσουν επιδοτήσεις σε νέους αγρότες, μήπως και κάνουμε καμιά εξαγωγή στην Ολλανδία, να κινηθεί και λίγο η οικονομία μας, μια που από επενδύσεις έχουμε πατώσει.

  35. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 03/08/2011 12:50:16

    Όπιο : η θρησκεία των μαζών για να ξεχνάνε τη πείνα τους, από Λατινική Αμερική μέχρι Ασία και τώρα ελέω GAP και στο Ελλαδιστάν.

  36. dem avatar
    dem 03/08/2011 17:03:31

    Είναι μεγάλη κατάντια και η απόλυτη ξεφτίλα παλιά στελέχη της πάλαι ποτέ "προοδευτικής" παράταξης , να τελειώνουν τον πολιτικό τους βίο έτσι. Άτομα όπως ο Κακλαμάνης και ο Παπαϊωάννου θα έπρεπε να προτιμήσουν την αποχώρηση από το σημερινό νεοταξίτικο πα$$οκ του ΓΑΠ και του Ραγκούση , με το κεφάλι ψηλά. ΔΕν ντρέπονται λίγο να βάζουν την υπογραφή τους σε νομοσχέδια για την νομιμοποίηση των ναρκωτικών, των φρουτακίων, των αυθαιρέτων και των λαθρομεταναστών...και πάει λέγοντας. Ρε Κακλαμάνη, ρε Μιλτιάδη, ρε Γείτονα, ρε Οικονόμου, ρε σεις δεν ντρέπεστε καθόλου;;

  37. Νικήτας avatar
    Νικήτας 03/08/2011 20:51:49

    Επιτέλους ένα βήμα προς τον σωστό δρόμο. Ως τώρα είχαμε νόμους τριτοκοσμικής χώρας πάνω στο ζήτημα.

    Μέχρι την απόλυτη νομιμοποίηση της κάνναβης και τον περιορισμό του βλαβερού καπνού & αλκοόλ έχουμε δρόμο να καλύψουμε.

    Ίσως το μόνο σωστό που οφείλω να αναγνωρίσω στο πασοκ.

  38. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 04/08/2011 04:14:49

    Από αυτά που γράφεις, από τα "ακλόνητα επιχειρήματα σου", από τα ορθογραφικά σου λάθη (το "ασχολείτε " στην προκειμένη περίπτωση γράφεται με αι και όχι με ε) και από το συντακτικό σου ("Αποδείξατε τα κολλημένα μυαλά που έχετε"), ένα συμπέρασμα μπορεί να εξαχθεί : είσαι μέσα στη ντάγκλα!!!
    Άντε λοιπόν να φυτέψεις κανένα περίεργο χαρμάνι με τον "Παπανδρέου και πάλι Παπανδρέου" και άσε εμάς τους "ξενέρωτους" να διατηρούμε επαφή με την ζοφερή πραγματικότητα που μας επεφύλαξε ο αρχηγός σου και την οποία θέλει να μας κάνει να αγνοήσουμε, σερβίροντάς μας μπάφους.
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ!!!

  39. Δημήτρης Ιατρόπουλος avatar
    Δημήτρης Ιατρόπουλος 08/08/2011 04:10:34

    Μπαίνω πέντε μέρες μετά την κουβέντα σας, γιατί τρέχω για διάφορα τούτο τον καιρό. Και μπαίνω για να θυμίσω μονάχα δύο πράγματα, που δεν τα κουβεντιάσατε: Πρώτα-πρώτα ότι η πρόταση αυτού του νόμου, μιλάει γενικώς για "ναρκωτικά" και δεν ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με τα μαλακά και τι με τα σκληρά και τα βάζει όλα σ έναν κουβά.
    Όμως το να μπερδεύεις ένα χασικλή μ ένα πρεζάκι, είναι ότι πιο ύπουλο μπορείς να προτείνεις.
    Γιατί ο χασικλής δεν χρειάζεται νοσοκομείο για τη δόση του.
    Κι απ την άλλη μεριά, ένα πρεζάκι, τι σόι δόση θα πάρει και από ποιο νοσοκομείο, άμα δεν ξέρουν οι γιατροί, αυτό που μόνο η πιάτσα γνωρίζει,δηλαδή σε ποιο "χέρι" κολυμπάει το πρεζάκι αυτό.
    Για να καταλάβετε επειδή από την πολλή επιστημονική άποψη βλέπω ότι γίνατε όλοι "ειδικοί", η πρέζα, η ηρωίνη δηλαδή έχει στην πιάτσα της ακόμη και 14 χέρια, που σημαίνει ότι ένα πρεζάκι, άμα δεν πάρει τη νοθευμένη που του δίνει ο αποπάνω του στην πυραμίδα του ως βαποράκι, με άλλη σύνθεση, δηλαδή πιο καθαρή, θα πάει αμέσως από πνευμονικό οίδημα!
    Ουσιαστικά έτσι δολοφονούν τα πρεζάκια που καρφώνουν, τους δίνουν "καθαρή" και τα στέλνουνε.
    Το ζήτημα είναι τεράστιο λοιπόν και μάλλον κρύβει στην ασάφειά του πολλές παγίδες. Το πιο κοντινό με την αλήθεια είναι ότι γίνεται με ψευτοφιλελεύθερο υποτίθεται τρόπο μια πρώτη δοκιμή για τη δημιουργία της αργεντίνικης Βίλας της Μιζέριας κι εδώ.
    Επειδή προβλέπουν για τα επόμενα δύο-τρία χρόνια,απόλυτη διάλυση του κοινωνικού ιστού με 300 ευρώ συντάξεις για όλους και 740 ευρώ μισθό για τους ενεργούς πολίτες.
    Αν θέλετε λοιπόν να κουβεντιάσετε ελεύθερα και ανοιχτά,κατατεθείτε και με τα ονόματά σας,γιατί αυτές οι ανωνυμίες μας μαράνανε τόσα χρόνια.
    Και ελάτε αν θέλετε πάλι, να φτιάξουμε μια διαδικτυακή έστω ομάδα με άποψη να τη στείλουμε πιο πάνω και πιο πέρα όπου και όπως μπορούμε.
    Η κουβέντα είναι καλή μονάχα όταν κρύβει πράξη.Όταν μένει κουβέντα είναι ένα κουτσομπολιό πολυτελείας κι άλλο τίποτε.
    'Με το συμπάθιο αν ενοχλήθηκε κάποιος, και με την αγάπη μου.
    Ο Δημήτρης.