#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2010 10:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Απογοητευμένο” το ΔΝΤ απο τη ΝΔ, “ευχαριστημένο” απο Ντόρα και ΛΑΟΣ



Δυσφορία για την επιλογή της Νέας Δημοκρατίας να μην υποστηρίξει το Μνημόνιο εκφράζεται με διακριτικό αλλά σαφή τρόπο στην ενδιάμεση έκθεση-αποτίμηση του ΔΝΤ για τη μέχρι τώρα πορεία εφαρμογής του προγράμματος σταθεροποίησης. Επισημαίνεται, συγκεκριμένα, ότι «προκαλεί απογοήτευση το γεγονός πως σε αυτή την καθοριστική στιγμή για την Ελλάδα, οι οικονομικές μεταρρυθμίσεις δεν έχουν τύχει μεγαλύτερης υποστήριξης από άλλα πολιτικά κόμματα». Καθώς η αντίθεση των κομμάτων της Αριστεράς χαρακτηρίζεται αναμενόμενη και ο ΛΑΟΣ υπερψήφισε το Μνημόνιο, είναι σαφές ότι η επισήμανση αφορά συγκεκριμένα τη Ν.Δ.

Το κλίμα στην έδρα του ΔΝΤ για το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι εδώ και μήνες βαρύ. Λίγο μετά τη συζήτηση και ψήφιση του Μνημονίου στην ελληνική Βουλή τον Μάιο, στέλεχος του ΔΝΤ, που δεν ασχολείται με την Ελλάδα, εμφανίσθηκε σε ιδιωτική συνομιλία έντονα ενοχλημένο από τη στάση της Ν.Δ., τονίζοντας ότι «δεν είναι δυνατόν ένα κόμμα εξουσίας που επαγγέλλεται αφοσίωση στην ελεύθερη αγορά να καταψηφίζει το Μνημόνιο που αποσκοπεί στη διάσωση της ελληνικής οικονομίας μέσα από αποκρατικοποιήσεις και σειρά άλλων μέτρων τα οποία θα την απελευθερώσουν και θα την καταστήσουν περισσότερο ανταγωνιστική και παραγωγική». Ανάλογο προβληματισμό προκάλεσε η στάση της Νέας Δημοκρατίας και σε ηγέτες ευρωπαϊκών χωρών, όπως και ιδεολογικά συγγενών κομμάτων τα οποία συμμετέχουν στο Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα.

Ο εκπρόσωπος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης Πάνος Παναγιωτόπουλος χαρακτήρισε το λιγότερο άκομψες τις συστάσεις της έκθεσης του ΔΝΤ και επεσήμανε πως «η Ν.Δ. δεν στηρίζει μέτρα που οδηγούν την οικονομία σε ύφεση και την κοινωνία σε μαρασμό, αλλά προτείνει τον δρόμο της ανάπτυξης που μας βγάζει από την κρίση». Τη δυσφορία του ΔΝΤ έχει εκφράσει και σε πρόσφατη συνέντευξή του στην «Κ» ο διευθυντής Ευρώπης του Ταμείου και επικεφαλής της ομάδας που συνέταξε το Μνημόνιο για την Ελλάδα, Πόουλ Τόμσεν. Κληθείς να σχολιάσει τη συνάντηση που είχε με τον κ. Αντώνη Σαμαρά, ο κ. Τόμσεν, αφού σημείωσε ότι «η κυβέρνηση έχει επιδείξει εντυπωσιακή αφοσίωση και χαίρει εντυπωσιακής διεθνούς υποστήριξης», έσπευσε να τονίσει ότι «η παγκόσμια κοινότητα θα περίμενε ευρύτερη πολιτική υποστήριξη μέσα στην Ελλάδα» και να υπογραμμίσει πως «αυτοί δεν είναι καιροί για πολιτικά παιχνίδια στα θέματα αυτά».

Μπακογιάννη και ΛΑΟΣ

Πέραν της καλής συνεργασίας που έχουν με την κυβέρνηση, στο ΔΝΤ εκτιμούν θετικά και τη στάση μεμονωμένων πολιτικών που δεν δίστασαν να ψηφίσουν υπέρ του Μνημονίου και επέλεξαν να αναλάβουν το όποιο πολιτικό κόστος παρότι δεν βρίσκονται οι ίδιοι στην εξουσία. Στο πλαίσιο αυτό, ιδιαίτερη μνεία γίνεται στην επιλογή της κ. Ντόρας Μπακογιάννη. …

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_100016_16/09/2010_415133

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 16/09/2010 10:54:27

    Αυτό είναι έπαινος. Να τοιχοκολληθεί σε εμφανές σημείο στη Ρηγίλλης

    • Kostas avatar
      Kostas @ μικρός οδυσσέας 16/09/2010 16:25:08

      H Ουγγαρία ξεκίνησε την επαναστασή της

      ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΡΟΣ ΔΝΤ: "ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΣ ΓΔΑΡΑΤΕ"....
      Διαβάστε την αντίδραση της νέας δεξιάς κυβέρνησης της Ουγγαρίας, κατά ΕΕ-ΔΝΤ . Μιά χώρα που σέβεται την κυριαρχία της και προσπαθεί.. Περισσότερα :

      http://faq-news.blogspot.com/2010/09/blog-post_6554.html

  2. Tassos avatar
    Tassos 16/09/2010 10:57:25

    Κάτσε να δεις πώς θα δυσαρεστηθούν όταν τους πετάξει με τις κλωτσιές από την χώρα. Ρε ουστ!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Tassos 16/09/2010 11:08:22

      Καλό!

      • zackii avatar
        zackii @ Επώνυμος 16/09/2010 13:31:58

        Το πιστεύεις?...

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/09/2010 11:02:35

    Δυσφορία εξέφραζε και το ΝΑΤΟ πριν δρομολογήσει τη διάλυση και τους βομβαρδισμούς της Γιουγκοσλαβίας.
    Ανθυποκυβέρνηση δοσίλογων με τη βούλα και πανηγυρική επιβεβαίωση της προτεκτορατοποίησης.

  4. sovokai avatar
    sovokai 16/09/2010 11:08:12

    αμ χρωσταμε αμ μας βαλανε να χρωσταμε αμ φωνάζουν κι ολας . Δηλαδή Τι να κάνουμε να μην πληρώσουμε . Εγω συμφωνω απόλυτα και αν ο Σαμαρας πεί οτι σταματα να πληρώνει το χρεος θα τον ψηφίσω οπως τότε το Μητσοτάκη.

    • Αλφα-Βήτα avatar
      Αλφα-Βήτα @ sovokai 16/09/2010 12:27:26

      Ισχύει η Ελληνική παροιμία εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/09/2010 11:08:43

    Είναι πολλά τα λεφτά για να αφήσουν το παιχνίδι στην τύχη.
    Το δημοσίευμα πρέπει να εκληφθεί ως αυτό που είναι, δλδ ως ευθεία απειλή και πρέπει να εγείρει alarm alert.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ αλλενάκι 16/09/2010 12:30:22

      Aλλενάκι, με τα δημευμένα μετρητά και ακίνητα των Εθνικών Ληστών, αποπληρώνονται τα Χρέη που Αυτοί δημιούργησαν και το ΔΝΤ μπορεί μετά να πάει στον γέρο διάβολο χωρίς επιστροφή.

      Το ΔΝΤ δεν ήξερε. Δεν ρώτησε όμως να μάθει τι εστί Ελληνικό Θεϊκό ΙΧΩΡ;;

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/09/2010 11:10:22

    Τώρα γιατί όλα αυτά εμένα μου θυμίζουν Σχέδιο Ανάν και Τάσσο, θα σας γελάσω.

    Δεν θα τους αφήσουμε όμως να νικήσουν για δεύτερη φορά τον Ελληνισμό, όπως με την υπονόμευση Τάσσου. Τώρα ήρθε η ώρα τους να πάρει οριστικά όλη η Νέα Τάξη πόδι από τον Ελληνισμό.

    Τους πήραμε χαμπάρι! Τόσο απλά!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 16/09/2010 11:17:52

      Για να γίνει αυτό, Επώνυμε, μόνο ΜΙΑ λύση υπάρχει.

      Ο ίδιος ο Σαμαράς, να βγει και να κηρύξει ΑΝΕΝΔΟΤΟ αντιμνημονιακό αγώνα. Χωρίς "σεβασμούς" και χωρίς άλλους αστερίσκους. Όπως ο Ορμπάν στην Ουγγαρία, που πέταξε έξω τις κατοχικές δυνάμεις, φορολόγησε τις τράπεζες και τώρα οι Ούγγροι αναπνέουν αέρα ελευθερίας.

      Έτσι κι αλλιώς, το σύστημα έχει το Σαμαρά στη μπούκα. Δεν έχει τίποτα πια να χάσει. Μόνο να κερδίσει. Και μαζί του έχει να κερδίσει και ο ελληνικός λαός.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:19:08

        Έτσι!

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:19:32

        Έτσι!

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:28:20

        θέλει;
        Μπορεί;
        Ήδη το ΟΧΙ τον έφερε σε αντίθεση με ΟΛΑ τα υπόλοιπα «αδελφά» κομματα στο Ευρωπαϊκό Λαϊκο Κόμμα.
        Μέχρι και ο Βάρδας, κολλητός του απο παλιά, είπε τα δικά του.
        Μακάρι να λειτουργήσει όπως ο Ούγγρος και να διώξει τα κατοχικά κοπρόσκυλα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:34:33

        Ο Ούγγρος όμως έκανε πρώτα κάτι πολύ βασικό στο ίδιο το κόμμα του.

        Φρόντισε να ΞΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ τα νεοφιλελεύθερα απολειφάδια που παρασιτιούσαν πάνω στον κορμό του κόμματος, και να μετατρέψει το FIDESZ σε ένα σύγχρονο δεξιό κόμμα χωρίς ιδεολογικές ενοχές και χωρίς ήξεις-αφήξεις.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:37:33

        Ο κ. Βάρδας ήρθε εδώ να μιλήσει μαζί μας και νομίζω ότι είμαστε σε θέση να του αποδείξουμε ότι έχουμε εμείς δίκιο και όχι αυτός.

        Ο άνθρωπος παραπλανημένος ήταν, όπως η μεγάλη πλειονότητα των συμπολιτών μας που νομίζει ότι το Μνημόνιο ήταν "αναγκαίο κακό". Ο ίδιος μας είπε ότι είναι πρωτάρης στα μπλογκς.

        Είμαι βέβαιος ότι μόλις διαβάσει τα επιχειρήματά μας, ένας τέτοιος καλοπροαίρετος και σοβαρός άνθρωπος που δείχνει, θα καταλάβει ότι το Μνημόνιο είναι ένα οργανωμένο έγκλημα και καμία σωτηρία δεν προσφέρει από τίποτα.

        Ζούμε ένα διαρκές Ναβαρίνο, Μίσα, από το 1827. Αλλά την επανάσταση θα την τελειώσουμε εμείς. Η γενιά μας είναι η τελευταία ευκαιρία αυτού του τόπου.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:42:26

        Επώνυμε, έχω σοβαρές ενστάσεις για το κατά πόσον η γενιά μας είναι η τελευταία ευκαιρία αυτού του τόπου.

        Η γενιά μας, και πολύ περισσότερο η νεότερη, είναι αποχαυνωμένη από το υπερκαταναλωτικό "όραμα" που της έχει πετάξει στα μούτρα το σύστημα μέσω των νταβατζοφυλλάδων, των σαπροκάναλων και των προτύπων που αυτά περνάνε.

        Κατά συνέπεια, βλέπω να μεταβάλλεται σε φορέα αλλαγής μόνο όταν η ανεργία φτάσει να την αφορά σε ποσοστό ανώτερο του 50%.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 16/09/2010 11:48:21

        Κοντός ψαλμός αλληλούια, τα περιθώρια στενεύουν, τι μπορεί και τι δεν μπορεί.
        Η ΔΕΘ είναι μια ευκαιρία να αποδείξει ότι τα χρόνια που πέρασαν από την Πολιτική Ανοιξη δεν μάραναν την ελπίδα.

        Ας δείξει την πόρτα στους κρυπτομνημονιακούς του κόμματός του και ας αντλήσει από τη λαϊκή δεξαμενή των 400.000 που τον ψήφισαν.

        Είναι ακόμα καιρός!!
        ΤΩΡΑ!!

        ΥΓ. Δόξα τω Θεώ, αντιμνημονιακές δυνάμεις υπάρχουν αρκετές για να ψηφίσουμε.
        Δεν θα πέσει καθόλου βαριά η ψήφος στη συγκεκριμένη συγκυρία.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Αυριανιστής 16/09/2010 12:07:25

        Φίλε Επώνυμε, χαίρομαι για τις τοποθετήσεις σου.Νομίζω πως το ερώτημα το έχει θέσει προφητικά ο Ορφέας Περίδης:
        «τι είν' αυτό που θα με σώσει από τη φραγκοκρατία ν' αγοράσω ένα αστέρι ή βαθύ υπόγειο να μαλώνω εγώ με μένα μες τον ξένο αχυρώνα;»

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 16/09/2010 12:17:11

        Είχε τέτοιο στίχο ο Ορφέας Περίδης; Μωρέ μπράβο! Ντροπή μου που δεν τον ήξερα.

      • Αλφα-Βήτα avatar
        Αλφα-Βήτα @ Αυριανιστής 16/09/2010 12:31:42

        Συμφωνώ απολύτως πρώτα κάθαρση. Ο Σταλιν έλεγε ότι το κόμμα δυναμώνει με τις διαγραφές γιατι καθαρίζει τις γραμμές του από τα οπουρτουνιστικά στοιχεία. (Δεν έχω καμμια σχέση με Σταλιν και κομμουνιστές για να μην παρεξηγηθώ)απλώς διαβαζω πολύ. Ετσι Αντώνη στείλε τους νεοφιλελευθερους σπιτι τους το πολύ να φτιαξουν κανενα κομμα του 2% δεν είναι περισσότεροι.

  7. spiros avatar
    spiros 16/09/2010 11:31:39

    O Σοσια΄-"ΛΗΣΤΗΣ" του ΔΝΤ θεωρώ ότι βρίσκεται εκτός πραγματικότητας. Είναι αδιανόητο να δυσαρεστείται από την αντιπολίτευση γιατί δεν αποδέχεται την συνταγή του . Έπρεπε να λένε όλοι YES MEN; Από το ΣΟΒΙΕΤ έχει πάρει μαθήματα; Και Αυτό κατέρρευσε. Υπάρχουν και φωνές από ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ όπως Μπάμπης Παπαδημητρίου που ενώ μέχρι τώρα έσταζε μέλι με τα μέτρα και το μνημόνιο ήταν μονόδρομος άρχισε να υποστηρίζει την τροποποίηση του μνημονίου και την προχειρότητα της κυβέρνησης.Δημοσιογράφος να σου πετύχει όικονομολόγος ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΡΑΤΗΚΟΤΗΤΑ ή χωρίς γνώσεις; Αυτό δεν υποστήριξε σχεδόν ολόκληρη η αντιπολίτευση και Ο ΣΑΜΑΡΑΣ με τα παράλληλα μέτρα στήριξης της οικονομίας ; Για πρώωτη φορά δεν ακούστηκε ολοκληρμένη πρόταση για την έξοδο από την κρίση και με νέα διαπραγμάτευση για το μνημόνιο; Ο ίδιος προθυπουργός δεν οδήγησε την χώρα στα βράχια με την άγνοια; Ο προθυπουργός δεν είναι αυτός που διατηρεί άτομα με πολύ κλάμα για τα μέτρα που παίρνει ως προς την "ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ"!!!! Γιατί λοιπόν κ. ΔΝΤ φταίει η αντιπολίτευση; Το μυαλό σας φταίει που δεν βλέπετε ούτε δύο μέτρα παραπέρα.

  8. spiros avatar
    spiros 16/09/2010 11:31:48

    O Σοσια΄-"ΛΗΣΤΗΣ" του ΔΝΤ θεωρώ ότι βρίσκεται εκτός πραγματικότητας. Είναι αδιανόητο να δυσαρεστείται από την αντιπολίτευση γιατί δεν αποδέχεται την συνταγή του . Έπρεπε να λένε όλοι YES MEN; Από το ΣΟΒΙΕΤ έχει πάρει μαθήματα; Και Αυτό κατέρρευσε. Υπάρχουν και φωνές από ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ όπως Μπάμπης Παπαδημητρίου που ενώ μέχρι τώρα έσταζε μέλι με τα μέτρα και το μνημόνιο ήταν μονόδρομος άρχισε να υποστηρίζει την τροποποίηση του μνημονίου και την προχειρότητα της κυβέρνησης.Δημοσιογράφος να σου πετύχει όικονομολόγος ΧΩΡΙΣ ΔΙΟΡΑΤΗΚΟΤΗΤΑ ή χωρίς γνώσεις; Αυτό δεν υποστήριξε σχεδόν ολόκληρη η αντιπολίτευση και Ο ΣΑΜΑΡΑΣ με τα παράλληλα μέτρα στήριξης της οικονομίας ; Για πρώωτη φορά δεν ακούστηκε ολοκληρμένη πρόταση για την έξοδο από την κρίση και με νέα διαπραγμάτευση για το μνημόνιο; Ο ίδιος προθυπουργός δεν οδήγησε την χώρα στα βράχια με την άγνοια; Ο προθυπουργός δεν είναι αυτός που διατηρεί άτομα με πολύ κλάμα για τα μέτρα που παίρνει ως προς την "ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ"!!!! Γιατί λοιπόν κ. ΔΝΤ φταίει η αντιπολίτευση; Το μυαλό σας φταίει που δεν βλέπετε ούτε δύο μέτρα παραπέρα.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2010 11:55:10

    Τιμή μας και καμάρι μας

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ archaeopteryx 16/09/2010 12:18:45

      Πού είσαι εσύ; Μας έλειψες τόσον καιρό...

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/09/2010 11:55:38

    Στην Ουγγαρια οι τραπεζες ειναι ξενες και επομενως οι φοροι που τους εβαλε η κυβερνηση δεν εχουν δυσαρεστα αποτελεσματα.Το τραπεζικο συστημα στην Ελλαδα ειναι ελληνικο και δεν ειναι λυση η φορολογια του γιατι θα κλαταρει.
    Επισης η Ουγγαρια δεν ειναι στο ευρω - οι περιπτωσεις ειναι διαφορετικες.
    Οι εξαγγελιες Σαμαρα ειναι εξοδος απο το μνημονιο σε 2 χρονια.Δεδομενου οτι το μνημονιο ειναι τρια χρονια και ειμαστε στον πρωτο χρονο της θητειας του ΠΑΣΟΚ δεν εχει νοημα η συζητηση τωρα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ψυχραιμια 16/09/2010 12:22:13

      Έχει και παρέχει. Δεν πάμε τυπικά, πάμε ουσιαστικά. Δύο χρόνια είπε ο Σαμαράς, έξι μήνες σου λέω εγώ. Και πολλούς σου λέω.

      Αλλά αυτό που λες για την Ουγγαρία είναι σωστό. Στην Ουγγαρία δεν κλονιζόταν το τραπεζικό σύστημα όπως στην Ελλάδα. Κι αυτό ακριβώς επειδή είναι ξένο. Εδώ αντιθέτως, ο στόχος των πλιατσικολόγων του ΔΝΤ είναι ακριβώς ο κλονισμός και η εξαγορά του ελληνικού τραπειζικού συστήματος.

      Γι' αυτό πιέζουν τώρα για συγχωνεύσεις που δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα: Για να μπορέσουν να εξαγοράσουν μετά εύκολα το σύνολο του ελληνικού τραπεζικού συστήματος εύκολα και για ένα κομμάτι ψωμί.

      Γι' αυτό κι εγώ είμαι κατά της δαιμονοποίησης των τραπεζών. Δεν λέω, υπάρχουν πάρα πολλά στραβά, αλλά με ισχυρό και έντιμο κράτος όλα μπορούν να διορθωθούν. Αρκεί να παραμείνει υπό ελληνικό έλεγχο το τραπεζικό σύστημα. Αν το πάρουν οι ξένοι, τότε οι "υποχωρήσεις" στα εθνικά θέματα θα είναι υπαγορευμένες. Και οι αντισυστημικές λύσεις ίσως πια μονόδρομος.

      • Μisha avatar
        Μisha @ Επώνυμος 16/09/2010 13:26:01

        Επώνυμε

        Θυμίσου: Πίστεως, Εμπορική, Γενική, ΕΤΒΑ, Πειραιώς, Κρήτης...

        Από το κράτος σε ιδιώτες, ξένους κι έλληνες...όπως και ο ΟΤΕ, η Ύδρευση, η Ολυμπιακή, οι δημόσιοι δρόμοι ...
        Κι ύστερα ήρθε το ΔΝΤ
        Δε με νοιάζει αν ο νταβατζής μου λέγεται Μπόμπο ή Στρος Καν. Δε θέλω νταβατζή, γιατί ξέρω πως αυτοί δεν έχουν ούτε πατρίδα , ούτε ψυχή.Ψυχή τους είναι η τσέπη τους...

  11. aengus avatar
    aengus 16/09/2010 12:07:33

    [ΕΥΛΟΓΗ Η ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΠΡΟΣ Ν.Δ. ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ]
    …………………………………………………….
    Οκταπλασίασαν (!!!) τα τοκογλυφικά.
    …………………………………………………….
    Προχτές η καλή μας κυβέρνηση - μεγάλη η χάρη της! - προέβη σε δημοπρασία εντόκων γραμματίων 6μηνης διάρκειας.
    Το αποτέλεσμα της πολιτικής που έχει χαράξει η (καλή μας) κυβέρνηση ομού μετά του ΔΝΤ, της ΕΕ και της ΕΚΤ - μεγάλη η χάρη τους! - είχε ως αποτέλεσμα το επιτόκιο με το οποίο φεσώθηκε ο ελληνικός λαός για τον νέο δανεισμό να ανέλθει στο 4,82%.
    Τα επιτελεία της κυβέρνησης μιλούν για «επιτυχία»...
    Να, ποια είναι η αλήθεια για τον νέο τους «θρίαμβο»:
    Στην προηγούμενη δημοπρασία αντίστοιχων εντόκων (13/7/2010) ο τόκος ήταν 4,65%.
    Στην αμέσως προηγούμενη (13/4/2010) ο τόκος ήταν 4,55%.
    Στην πιο προηγούμενη (12/1/2010) ο τόκος ήταν 1,38%.
    Και στην προηγούμενη αυτής (13/10/2009) ο τόκος ήταν 0,59%.
    Συμπέρασμα:
    Αφότου ανήλθαν στην κυβέρνηση οι «σοσιαλιστές», αφότου έθεσαν σε εφαρμογή το σχέδιο «σωτηρίας» της χώρας, αφότου έφεραν στην Ελλάδα το ΔΝΤ μαζί με τους «εταίρους» της Κομισιόν και των ευρωτραπεζιτών, ο τόκος που φορτώνεται στις πλάτες του ο ελληνικός λαός διαρκώς μεγαλώνει,
    με αποτέλεσμα να έχει φτάσει να αυξηθεί ...κατά 8 φορές! Από το 0,59% στο 4,82%!
    Δηλαδή, οι ...πατριώτες του ΠΑΣΟΚ, ο Παπανδρέου, ο Παπακωνσταντίνου και οι υπόλοιποι «αντιεξουσιαστές», αυτοί που ό,τι κάνουν το κάνουν - όπως λένε - για να απαλλάξουν τη χώρα από τους κερδοσκόπους και τους τοκογλύφους,
    σε διάστημα ενός μόλις έτους από τότε που ανέλαβαν τη διακυβέρνηση, έχουν εξασφαλίσει στους τοκογλύφους και στους κερδοσκόπους ...οκταπλάσια τοκογλυφικά (!) από το σπεκουλάρισμα πάνω στο ελληνικό δημόσιο χρέος. […] (Ν. Μπογιόπουλος, Ημεροδρόμος, 16/9/2010)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aengus 16/09/2010 12:18:07

      Και φυσικά και γι' αυτό "φταίει ο Καραμανλής".

      Ντροπή σε εμάς που μιλάμε άσχημα για την εθνοσωτήριο κυβέρνηση.

      • aengus avatar
        aengus @ Επώνυμος 16/09/2010 12:20:48

        Ακριβώς Επώνυμε!
        Και μ΄αυτά τα στοιχεία, πώς να μην είναι ευχαριστημένοι— ενθουσιασμένοι ! —από Ντόρα και ΛΑ.Ο.Σ. ;;;;;;;;;

    • Μisha avatar
      Μisha @ aengus 16/09/2010 12:43:44

      Φίλε Αengus

      Ευχαριστούμε για την παράθεση, αποκαλυπτικότατη!
      Θα μάς εξαναγκάσουν να βγούμε στο βουνό τα καθάρματα!

      • aengus avatar
        aengus @ Μisha 16/09/2010 13:31:15

        Φίλε Misha, έλαβα, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, το παρακάτω e-mail σχετικά με το θέμα. Το παραθέτω αυτούσιο (αλλά σε δύο μέρη), έτσι για να μην ξεχνιόμαστε…

        ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ (Α΄)

        Εάν προβληθεί το σίγουρο είναι ότι θα προβληθεί παραφρασμένη από τα
        πουλημένα κανάλια και για οφελος των πουλημένων που ψηφίσαμε.
        Γι αυτό φροντίσαμε να αποσταλεί ολοκληρωμένη από..Έλληνες πολίτες
        στους Έλληνες πολίτες...
        Διότι και Νου έχουμε, και κρίση. Αυτήν την στιγμή φεύγουν από διάφορα
        σημεία του πλανήτη email μέσω facebook αλλά και απλών λογαριασμών
        (hotmail, googlemail) με την προδοτική συμφωνία που υπέγραψαν κάτω από
        το τραπέζι και χωρίς να ρωτήσουν κανέναν οι κυβερνώντες.
        Όσο περιληπτικά μπορώ, θα βοηθήσω να αναγνώσετε μερικά από τα αίσχη
        που υπέγραψαν ώστε να μας πουλήσουν στις πολυεθνικές εταιρίες στον βωμό
        του "δημόσιου χρέους" και της "πτώχευσης". Εμείς "οι άνθρωποι του
        μόχθου" όπως μας χαρακτηρίζει ο κ. Παπανδρέου πλέον έχουμε στα χέρια μας
        το χαρτί της προδοσίας και με οδηγο τον Ελληνισμό και την φιλοπατρία θα
        πράξουμε το σωστό.
        Έχουμε και λέμε λοιπόν...
        ---σελ.119-ΔΕΝ μπορεί η Ελλάδα να πάρει δάνειο από άλλο δανειστή
        (Κίνα-Ρωσία) καθώς επίσης δεν μπορεί να υποθηκεύεσαι ούτε να ενεχυριάσει
        για άλλον περιουσία ή έσοδα ή να μεταφέρει το... χρέος της...
        (Γι' αυτό όταν είπε η Ρωσία να μας δανείσει με χαμηλό επιτόκιο
        αντέδρασε η κυβέρνηση!!!!)
        ---σελ 129.παραγρ.13.υποπαραγρ.1.
        Αντίθετα ο δανειστής επιτρέπεται να μεταβιβάσει τα δικαιώματα κ τις
        υποχρεώσεις του.
        Δηλ. μπορεί να δανειστήκαμε από τη Γερμανία άλλα να βρεθούμε
        χρεωμένοι στην Τουρκία ή τα Σκόπια!!! Γιατί η Γερμανία θα τους έχει
        πουλήσει τα δανειακά δικαιώματα τις Ελλάδος
        ---Σελ.129.παραγρ.14.υποπαραγρ.1
        Η σύμβαση διέπεται από το Αγγλικό δίκαιο
        ---σελ΄121.παραγρ.5
        Το επιτόκιο για τα 80 δις ευρωπαϊκών δανείων είναι 5,2 κυμαινόμενο
        για την πρώτη 3ετία.6,2 για τα επόμενα χρόνια κ +2% τόκοι υπερημερίας
        εάν έχει λήξει το δάνειο, επαναπροσδιοριζόμενο ΑΝΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!!!!

      • aengus avatar
        aengus @ Μisha 16/09/2010 13:34:08

        ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ (Β΄)

        ---Σελ 123
        Η Ελλάδα εάν δεν πληρώσει κάποιο από τα παλαιότερα δάνεια κ όχι τα
        110 που παίρνουμε τώρα, που λήγουν ή προβεί σε αναστολή πληρωμών
        παλαιότερου δανείου, δεν μπορεί να εκταμιεύσει χρήματα από το μηχανισμό
        και υποχρεούται να πληρώσει άμεσα το υπόλοιπο κεφάλαιο του δανείου του
        μηχανισμού μαζί με όλες τις επιβαρύνσεις.
        ---Σελ.130,παραγρ.15+σελ 140,παραγρ 5...
        Για να είναι νόμιμη, για να ενεργοποιηθεί και να ισχύει η σύμβαση,
        δεν χρειάζεται καμιά άλλη πράξη παρά μόνον την υπογραφή του
        Παπακωνσταντίνου κ τη νομική γνωμοδότηση του νομικού συμβουλίου του
        κράτους του υπουργείου οικονομικών κ του υπουργείου δικαιοσύνης(χούντα
        έχουμε κ θα υπογράφει ο υπουργός εν αγνοία της κυβέρνησης? ο υπουργός θα
        υπογράφει, ούτε καν ο πρωθυπουργός για να εκταμιεύεται το δάνειο? ούτε
        ψήφιση στή βουλή ούτε καν υπογραφή από τον πρόεδρο της δημοκρατίας, ούτε
        καν γνωμοδότηση!!!!)
        ---σελ 123,παράγραφος 5...
        Μόνο το δικαστήριο της ευρωπαϊκής ένωσης κ τα συνταγματικά δικαστήρια
        των δανειστών μπορούν να ακυρώσουν τη σύμβαση γιατί παραβιάζεται το
        ευρωπαϊκό δίκαιο ή το σύνταγμα του δανειστή αντίστοιχα.
        Σύμφωνα με τη σύμβαση στην Ελλάδα δεν επιτρέπει κανένα δικαστήριο να
        εκδικάσει τέτοια προσφυγή! Αφήστε που δεν έχουμε κ συνταγματικό
        δικαστήριο στη χώρα μας, αλλά από κει κ πέρα υπάρχει το διεθνές αλλά μας
        δένει τα χέρια πρέπει να απευθυνθούμε για τους Γερμανούς στο δικαστήριο
        της Γερμανίας, για τους Άγγλους στης Αγγλίας!!!
        -----Με την παρούσα ο δανειολήπτης αμετάκλητα κ άνευ όρων,
        παραιτείται από κάθε ασυλία την οποία έχει ή πρόκειται να αποκτήσει όσον
        αφορά τον ίδιο ή τα περιουσιακά του στοιχεία απο νομικές διαδικασίες σε
        σχέση με την παρούσα σύμβαση. Όσον αφορά κατάσχεση, διαταγή κ όσον
        αφορά την εκτέλεση κατά των περιουσιακών στοιχείων του στο βαθμό που δεν
        το απαγορεύει δικαστικός νόμος. Ούτε ο δανειολήπτης, ούτε τα
        περιουσιακά του στοιχεία έχουν ασυλία !!!
        Με λιγα λογια θα μας παρουν και τα σωβρακα.. Θα τους αφησουμε ???
        Η Συμβαση ειναι σε αρχειο Rapidshare, σε μορφη PDF (Δηλαδη θα
        χρειαστειτε το Adobe Acrobat Reader για να το διαβασετε). Με τις πολυ
        απλες 2 κινησεις κατεβαζουμε το αρχειο στον υπολογιστη μας..
        Παταμε στο λινκ παρακατω και μολις ανοξει η σελιδα παταμε πανω στο
        κουμπι που λεει στα αγγλικα - Free User - .
        Περιμενουμε 25 δευτερολεπτα και αφου περασουν παταμε μεσα στον μπλε
        κυκλο που θα εμφανισθει με την λεξη - Download -. Αφου κατεβει το αρχειο
        που ειναι μολις 1.2 Megabyte μπορουμε να το αναγνωσουμε.
        http://rapidshare.com/files/404987182/Greece-IMF.pdf"

  12. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 16/09/2010 12:49:06

    ΡΕ ΑΝΤΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ
    ΔΕ ΣΑΣ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΤΣΟΚΛΑΚΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ,ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΑ Α.. .ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΕΤΣΙ

  13. Enzo avatar
    Enzo 16/09/2010 13:14:02

    αν εχει αλλη λυση ο Σαμαρας ωστε να φυγουμε απο το ΔΝΤ ΑΜΕΣΑ να την πει τωρα και να απαιτησει την σημερινη κυβερνηση να φυγει.Μας καταστρεφουν αυτοι.
    Δεν εχουμε πολυ χρονο μπροστα μας.

  14. Γιάννης Μυλωνάς avatar
    Γιάννης Μυλωνάς 16/09/2010 13:23:32

    Έχει δίκιο το ΔΝΤ. Μας έδωσε τόσα λεφτά, μας έσωσε από την χρεοκοπία, μείωσε τα spreads, η Ελλάδα ξαναμπήκε στον δρόμο της ανάπτυξης, επιχειρήσεις ανοίγουν παντού, ο πληθωρισμός μηδενίστηκε, η ανεργία είναι στο χαμηλότερο σημείο της τελευταίας χιλιετίας κλπ κλπ κλπ.

    Αντί τα κόμματα σύσσωμα να ευχαριστήσουν για την σωτηρία της χώρας και η εκκλησία να ανακοίνωση μια μέρα για τους οσίους ΓΑΠ- ΔΝΤ και τους μαρτυρήσαντες συμβούλους υπάρχουν αντιδράσεις για καθαρά μικροκομματικούς λόγους.

    Ζητώ από τους σκεπτόμενους συνομιλητές του antinews να διοργανωθεί διαδήλωση υπέρ νέων μέτρων και εγώ υπόσχομαι ότι θα έχω για σπόνσορα ένα εργοστάσιο βαζελίνης. Ντροπή σε όλα τα κόμματα που αντιδρούν στη σωτηρία μας.

    Γ.Μ.

  15. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 16/09/2010 15:01:12

    Αφού το ΔΝΤ είναι απογοητευμένο από τη Νέα Δημοκρατία, αυτό σημαίνει ότι η Νέα Δημοκρατία είναι σε καλό δρόμο.

  16. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/09/2010 15:58:32

    Πιστευει στα αληθεια ΚΑΝΕΙΣ, οτι οι εκπροσωποι του ΔΝΤ, γνωριζουν ποιοι ειναι οι (Ντορα-Καρατζαφερης)???

    Ας ειμαστε ΣΟΒΑΡΟΙ.Οι ανθρωποι ηρθαν να μαζεψουν ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΑΦΕΝΤΙΚΩΝ ΤΟΥΣ--με το αζημιωτο ΒΕΒΑΙΩΣ//ΒΕΒΑΙΩΣ--, και καμια Ντορα και Καρατζαφερης δεν τους ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ, περαν του απολυτου δεδομενου της αγνωσιας τους επι των συγκερκιμενων ΑΤΟΜΩΝ....Και για τον ΓΑΠ, καπου-κατι α κ ο υ σ α ν,,αλλα,,ως εκει...

    Ποτε δεν ασχολεισαι με αυτους (που καιτοι τους ηρθε κεραυνος εν αιθρια) τον περασμενο Νοεμβρη, περισσοτερο του υποτυπωδους!!!Ας σταματησει αυτη η καραμελα.

    Δεν εξυπηρετει να ασχολεισαι, με αυτους που βλεπουν την σολα των παπουτσιων σου.Εκτος και αν εισαι ανασφαλης.

  17. BlueSky avatar
    BlueSky 16/09/2010 16:04:42

    Ντορατζαφέρης, το εξαπτέρυγο του πασόκ! Θα πρέπει να ανακαλύφθούν έγκαιρα τα ανταλλάγματα που τους προσέφερε το χουντικό πασόκ για την υποστήριξή τους.
    Μαύρο στους δοσίλογους του ΔΝΤ!

  18. Orestios avatar
    Orestios 16/09/2010 17:05:32

    Μήπως το GAP να άνοιγε την Γυάρο και την Μακρόνησο?
    Για να μην δυσαρεστήσει το ΔΝΤ.
    Οι Παπανδρεόυ ξέρουν από εξορίες και πως να της δημιουργούν για τους άλλους.

  19. Μακεδών avatar
    Μακεδών 16/09/2010 17:07:10

    Ο ΠΑΠΑ...ΜΕ ΤΑ ΞΕΦΤΕΡΙΑ

    http://2.bp.blogspot.com/_qX8FWsTASeY/TJHsp-03CdI/AAAAAAAAGcs/9M8njRm7ubg/s1600/KSAFTERIA.png

    • Μακεδών avatar
      Μακεδών @ Μακεδών 16/09/2010 17:11:11

      http://www.gataros1.info/2010/07/blog-post_9786.html

      ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΞΕΦΤΕΡΙΑ (A)ΓΑΠ ΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΝ

  20. ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ avatar
    ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ 16/09/2010 19:41:38

    40 χρονια ειμαι μέλος του ΚΚΕ.ήρθε η ωρα να ψηφίσω ΝΔ

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/09/2010 19:53:52

    Δεν υπάρχει τέτοια λύση, δυστυχώς. Πρέπει να ανορθωθεί πρώτα η ελληνική πιστοληπτική ικανότητα. Και αυτά τα κοπρόσκυλα έχουν τον τρόπο τους να σου τη χαλάνε μέσω του ελέγχου του διεθνούς οικονομικού τύπου. Βέβαια, δεν μπορούν να κάνουν τα πάντα.

    Ακόμη και αν πας στην Κίνα, π.χ., και σου καλύψει τις χρηματοδοτικές ανάγκες για λίγο καιρό, αυτοί θα ξεσηκώσουν τον κόσμο να λένε ότι πήγες για να μη βάλεις σε τάξη την οικονομία σου κλπ. Δεν είναι βέβαιο ότι θα ανακτήσεις έτσι πιστοληπτική ικανότητα.

    Από τη στιγμή που θα μπεις σε αυτές τις αλυσίδες, πρέπει να σπάσεις αρκετές πέτρες μέχρι να βρεις την κατάλληλη ευκαιρία να δραπετεύσεις.

    Για μένα, η λύση είναι η εξής: Παγώνει η συνεργασία με τη Lazard για αναδιάρθρωση του χρέους, σταματάει η φημολογία περί αναδιάρθρωσης, αρχίζουν (με τις κατάλληλες κινήσεις) δημοσιεύματα του τύπου "η Ελλάδα έχει το χι ποσοστό δαπάνης τόκων επί του ΑΕΠ, που δεν είναι υπερβολικό, και άρα μπορεί να εξυπηρετήσει το χρέος της", έρχεσαι σε συμφωνία με τη Μέρκελ, αφού την πείσεις ότι δεν θέλεις να φας τα λεφτά της, περιμένεις να πέσει το σπρεντ αφού πείσεις ότι δεν πας για αναδιάρθρωση, και αρχίσει να πέφτει πας για δανεισμό σε συμφωνία με αναδόχους-κλειδιά που έχουν ομόλογά σου.

    Αν πετύχει η δημοπρασία, τότε σώθηκες. Ξαναβγαίνεις μετά από ένα μήνα στις αγορές, αφού θα έχει πέσει κι άλλο το σπρεντ. Και προσπαθείς να μείνεις στις αγορές.

    Με τα δανεικά που παίρνεις, ξοφλάς τον κοσμάκη, έρχεται χρήμα στην αγορά, πείθεις την οικονομία ότι δεν θα χρεωκοπήσει και ποτέ δεν ήταν για χρεωκοπία και το ΑΕΠ ανεβαίνει, αυξάνεται η φοροεισπρακτική ικανότητα, και σύντομα, σε ένα δύο χρόνια, αντί για ελλείμματα έχεις πλεονάσματα. Τότε βλέπεις ποια από τα μέτρα του ΠΑΣΟΚ θα πάρεις πίσω (που αρκούν, σε συνθήκες ανάπτυξης, για να μηδενίσεις σχεδόν το έλλειμμα και βάλε).

    Την κρίσιμη κίνηση του να πάει στις αγορές, τη βλέπω, αν το χειριστεί σωστά ο Αντώνης (και είμαι βέβαιος ότι θα το χειριστεί) σε κανένα εξάμηνο από τότε που θα αναλάβει.

    Αμέσως όμως δεν γίνεται. Δυστυχώς. Και ούτε γίνεται να πάρει πίσω τα μέτρα πριν αποκτήσει πλεονάσματα. Θα αργήσει να τα πάρει πίσω τα μέτρα.

  22. Enzo avatar
    Enzo 16/09/2010 20:09:16

    δεν με νοιαζουν τα μετρα να τα παρει πισω αρκει να φυγουν τα πρασινα τρωκτικα.ας παει ο αντωνης μια μοσχα μια πεκινο να παρει απο εκει βοηθεια και να φυγουμε απο το μνημονιο.
    και κατι αλλο ,τον τραγκα δεν βλεπω ρε παιδια στον αλτερ . κατι περιεργα ελεγε το πρωι στο ραδιο οτι θα φυγει.