#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/12/2012 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ανεξάρτητοι Έλληνες": Από την…επανάσταση στην…αποστασία!



Η πορεία του κόμματος του κ. Πάνου Καμμένου ήταν σχεδόν προδιαγεγραμμένη. Για όσους ήθελαν να δουν.

Αυτό δεν είχε να κάνει τόσο με τα  ηγετικά προσόντα του αρχηγού του, όσο κυρίως με τη διαδικασία που ιδρύθηκε το κόμμα, με τα  πρόσωπα που στελεχώθηκε, με τη ρητορική που υιοθέτησε και τις θέσεις που λάμβανε κατά καιρούς.

Και λυπούμαι, ειλικρινώς, γιατί στο κόμμα αυτό εντάχθηκαν και πρόσωπα που εκτιμούσα (δεν έχουν σημασία τα ονόματα, αλλά ο Χρήστος Ζώης είναι ένας εξ αυτών) και άλλοι φίλοι (αρκετοί και σχολιαστές του Antinews)  με τους οποίους συμφωνούσαμε σε πολλά πράγματα.)

Προφανώς και ο κ. Καμμένος είχε δικαίωμα να ιδρύσει κόμμα!

Όμως, αυτή η έκρηξη λαϊκισμού ήταν σχεδόν πρωτόγνωρη.

Από εκείνο το «είμαστε πολλοί, είμαστε ανεξάρτητοι, είμαστε Έλληνες»,  (λες και εμείς οι άλλοι είμαστε….σκοπιανοί)  μέχρι τις ανοίκειες επιθέσεις εναντίον του κ. Σαμαρά και της ΝΔ,  έδειχναν αμετροέπεια και  πολιτικό λόγο του πεζοδρομίου.

Να  μην αναφερθώ στις γραφικές παραστάσεις της Βουλής, όπου βεβαίως και στο παρελθόν είχαμε δει  πολλά. Όμως, υποτίθεται, ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και απαιτείται σοβαρότητα.

Αυτό ήταν το τρίτο μεγάλο πρόβλημα του κ. Καμμένου. Πάρτε για παράδειγμα τη θέση του για …σύνδεση  με το δολάριο! Μια πομφόλυγα χωρίς  καμιά μελέτη! Έτσι για να γίνεται φασαρία και για να έχουμε να λέμε. Αφήστε πάλι εκείνο το non-paper  με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

Ο κ. Καμμένος  ίδρυσε κόμμα με βουλευτές της ΝΔ και στη  συνέχεια …επιχείρησε να το μετατρέψει σε λαϊκό κίνημα! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα έτσι…

Για να έρθω στα γεγονότα των τελευταίων ημερών.

Ο κ. Καμμένος φαντάζεται …αποστασίες! Δηλαδή, όλοι εκείνοι οι βουλευτές του, όταν αποχωρούσαν από τη ΝΔ και …προσχωρούσαν στον κόμμα του, τι έκαναν; Επανάσταση;

Είναι δυνατόν το 2012 να κάνει πολιτική με όρους και φρασεολογία του 1965;

Ύστερα,  ήρθε και αυτή η …αποκάλυψη του κ.Κουράκου για τον …ρόλο του κ. Βουλγαράκη και το «γλυκό έδεσε»!

Χρηματοδοτούσε ή όχι ο τελευταίος τους ΑΝΕΛ; Προφανώς και η καταγγελία χρήζει περαιτέρω διερεύνησης. Από τους αρμοδίους εισαγγελείς.

Το είχαμε γράψει από την πρώτη μέρα ότι το πολιτικό μας σύστημα θα αποτελέσει ένα από τα ….θύματα του μνημονίου. Η αναδιάταξη του από εδώ και στο εξής θα αποτελέσει  το μέγα ζητούμενο. Και η ανασυγκρότηση της πατριωτικής κεντροδεξιάς, με όρους αρχών και θέσεων, χωρίς προσωπικές στρατηγικές και βιλαέτια, το μεγάλο στοίχημα του κ.Σαμαρά.

Κώστας Ροδινός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LamprosM avatar
    LamprosM 14/12/2012 10:20:24

    όλα καλα με τον φίλο Πάνο, αγαθές οι προθέσεις του, (?) αλλά χωρίς βασεις και ξεχνώντας το παρελθόν δεν πας πουθενά. Διέγραψε το δεξιό παρελθόν του, μάζεψε κάθε καμμενο τυπο που φλερτάρει με τα άκρα -κυριως αριστερά άκρα- και προσπάθεησε να γινει κάτι που δεν ειναι. ένα παραμάγαζο του Συριζα (ή ΠΑΣΟΚ Plus που ελεγε και η Διαμαντοπουλου) με μονο κοινό συνδετικό στοιχείο την αντιμνημονιακή ρητορική. Διαγωνιζονται δε και σε ατάκες και θεατρικότητα, εκμεταλευόμενοι τον πόνο του κόσμου.
    καιρός ειναι να καταλάβουμε πως δεν ειμαστε όλοι για αρχηγοι. Πάνο, ήσουν ένα καλό -πολύ καλό- μικρομεσαιο στέλεχος στην ΝΔ. Σε τιμησα, σε συμπάθησα, σε ψηφιζα πάντα στην Β αθήνας. Εκτιμώ την στάση σου στην ηττα της παραταξης το 2009 που βγήκες αμέσως και με το κεφάλι ψηλα στα καναλια να υπερασπιστεις τα ερείπια της παραταξης μας μετα το -11%. Μεχρι εκεί όμςω φιλε. Δεν χρειαζομουν να μου φερεις τον Χαικάλη στην βουλή & να σηκωνεις πανια στα έδρανα, να στελνεις ραβασακια δεξιά αριστερα κοκ.

  2. farofylakas4 avatar
    farofylakas4 14/12/2012 10:35:25

    "Πατριωτική κεντροδεξία" όταν στα σχολεία και στα πανεπιστήμια η λαϊκίστικη αριστερά αλωνίζει και γαλουχεί τις νέες γενιές;
    Όνειρο απατηλό!!!

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 14/12/2012 11:19:35

    Όταν στα σχολεία κ´ πανεπιστήμια η λαικιστικη αριστερά αλωνίζει κ´ γαλουχεί τις νέες γενιές. Τότε το μέλλον για τις νέες γενιές είναι πολυ Μαύρο

  4. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 14/12/2012 11:22:38

    Από την "επανάσταση" στην αποστασία... και κυρίως στην αισχρή εξαπάτηση των δεξιών ψηφοφόρων την κρισιμότερη ώρα.
    Το 2009 οι πανέξυπνοι.... δεξιοί ψηφοφόροι αδιαφορώντας για το τί έρχεται...., προτίμησαν τις παραλίες.
    Το 2012 η αδιαφορία αντικαταστάθηκε από οργή, θυμό, απώλεια ψυχραιμίας και θολή σκέψη, με αποτέλεσμα να δώσουν την ψήφο τους σε έναν πολιτικό που εξυπηρετούσε αυτό ακριβώς που υποτίθεται κατηγορούσε, την ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
    Το έχω γράψει και θα το ξαναγράψω 100 φορές.
    Ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής είναι προδότης που στήριξε τις επιλογές και την στρατηγική που ακολούθησε ο Αντώνης Σαμαράς???
    Και αυτές τις σαχλαμάρες που επικαλούνται τύπου... δεν ήθελε να διαλύσει την παράταξη, είναι για να γέλια....
    Όταν ένας πατριώτης πιστεύει ότι η τακτική που ακολουθείται είναι προδοτική - ενδοτική, όχι μόνο δεν στηρίζει.... αλλά τα τινάζει όλα στον αέρα....
    Και μόνο λοιπόν η στάση.... Καραμανλή, θα έπρεπε να προβληματίσει πολύ...., ανεξάρτητα... τι διακινούσε ο Καμμένος και οι συνεργάτες του περί κρυφής στήριξης του πρώην πρωθυπουργού στο πρόσωπο του.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ~Mara~ 14/12/2012 14:59:06

      Η στάση Καραμανλή κατά τις εσοκομματικές και στις βουλευτικές και στις ψηφοφορίες της Βουλής δείχνει πολλά που κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν όσοι το παίζουν πατριώτες και τελικά είναι απλώς "καμμένοι" ή τουλ. παρορμητικοί... Ποιος μπορεί να πει προδότη τον Καραμανλή;

      • ~Mara~ avatar
        ~Mara~ @ Γεώργιος Τ. 14/12/2012 17:27:13

        Όχι ποιός μπορεί...
        Ποιός τολμάει να λές καλύτερα.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ~Mara~ 15/12/2012 00:37:47

          Έτσι!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ ~Mara~ 14/12/2012 17:45:14

      Καλησπέρα Μάρα,

      Κάποιοι προσπαθοῦν (ἀνεπιτυχῶς) νά διχάσουν τήν βάση. . .ὁ ΚΚ στήριξε καί στηρίζει Σαμαρᾶ. Καί οἱ δύο ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ, βάζουν τήν ῾Ελλάδα πάνω ἀπό κόμμα. ῞Οποιος δέν τό βλέπει, ἑθελοτυφλεῖ. ῞Οσο ὑπάρχουν αὐτοί οἱ δύο στήν ΝΔ, θά στηρίζω τό κόμμα.

  5. Ηλίας avatar
    Ηλίας 14/12/2012 11:39:07

    Ο συγκεκριμένος ήταν βουλευτής της ΝΔ για πολλά χρόνια. Διετέλεσε μάλιστα και υφυπουργός. Όλα αυτά τα χρόνια θυμάστε ποτέ να ήταν σοβαρότερος από όσο είναι τώρα ??
    Αφού έβρισκε ανθρώπους όπως ο πιο πάνω που τον ψήφιζαν "πάντα" τι ακριβώς δεν καταλαβαίνετε.

  6. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 14/12/2012 12:23:46

    Για μας που ξέραμε τον Πάνο καλά, πολύ καλά, δεν παραξενευτήκαμε από όλη αυτή την ιστορία. Ο Πάνος έγινε βουλευτής με βοήθεια, και εννοούμε πολύ βοήθεια, από τον προηγούμενο πεθερό του της ΦΑΓΕ, αλλά και από τον πρώην ινστρούχτορα του τον Γεωργαλά, που τον είχε από παλιά στο γραφείο του, στην εταιρεία του πατέρα του στη Συγγρού.

    Τίποτα σπουδαίο και τίποτα σοβαρό. Από μόρφωση, πτυχία, τίποτα. Μου έκανε εντύπωση, που ακολούθησαν αυτόν τον άνθρωπο, σοβαροί άνθρωποι, όπως ο Μαρκόπουλος, ο φίλος μου ο Μιχάλης ο Γιαννάκης, ο Αναγνωστάκος κλπ.

    • Μπράβο avatar
      Μπράβο @ Κώστας Σταματάκης 18/12/2012 07:05:22

      Ωραίους φίλους έχεις, άκου σοβαρός άνθρωπος ο Μιχάλης Γιαννάκης, χα χα χα

  7. Χριστίνα avatar
    Χριστίνα 14/12/2012 12:28:56

    Όσο η πολιτική της Ελλάδος βασίζεται στην παιδεία αυτών που έχουν κατέχουν και ορίζονται από άλλους .
    Όσο τα κόμματα ορίζουν τον λαό με όποιο χρώμα και αν καλύπτονται η τσέπη τους είναι ίδια.
    Όσο ο λαός δεν βλέπει ότι πλέον έχει φτάσει το πλήρωμα του χρόνου για να κατανοήσει πως οι ανάγκες του άπτονται ουσιαστικών πραγμάτων και όχι κενών λέξεων και φράσεων που απλά του χαϊδεύουν το θυμικό του τα πράγματα θα χειροτερεύουν.
    Το κόμμα κομματιάζει .Δεν έχουμε ανάγκη από κόμματα αλλά από πολιτική και πολιτικούς....αυτό βέβαια σημαίνει παιδεία αλλά ποιος νοιάζεται τώρα, αφού ο λαός ακούει αυτό που θέλει και τον ευχαριστεί. Ακόμα και σήμερα ..

    Καθώς προτιμούμε να μας ταΐζουν ένα ψάρι την ημέρα αρκεί να μας το δώσουν στο χέρι , παρά να μάθουμε να ψαρεύουμε ....

    Σε λίγο η Ελλάδα θα είναι μια Χ.Α. και ένας (Σ)Υ.ΡΙ.ΖΑ τίποτα άλλο .....Και δεν εννοώ με βάση τα κόμματα αλλά τις ακρότητες οι οποίες είναι εξίσου επικίνδυνες όποια πλευρά και αν έχουν....

    • Σκαρλάτος Νικόλαος avatar
      Σκαρλάτος Νικόλαος @ Χριστίνα 14/12/2012 20:47:15

      Δυστυχώς. Οίος ο λαός τοιούτοι και οι άρχοντες.

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/12/2012 12:36:34

    Η φράξια του δραχμαζάνη "τα έχει πάρει στο κρανίο" με την κρίση στους ΑΝΕΛ:
    h**p://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10354:kammenos-anel-nd&catid=81:kivernisi&Itemid=198
    Βλέπουν και αυτοί "συνομωσία των μνημονιακών", όπως ο ίδιος ο burned.
    "Απίστευτος ο κόσμος, κι ο χαρακτήρας μας".
    Άλλα θέλω κι άλλα κάνω
    πώς να σου το πω
    έλεγα περνούν τα χρόνια
    θα συμμορφωθώ...
    Ξημερώματα στο δρόμο
    ρίχνω πετονιά
    πιάνω τον εαυτό μου
    και χάνω το μυαλό μου.
    (Πριγκηπέσα - Σωκράτης Μάλαμας)

  9. Kostas nikolaou avatar
    Kostas nikolaou 14/12/2012 13:34:09

    οι ψηφοφόροι του δεκτοί για επιστροφή (αν και κατα τη γνώμη μου θα συνεχίσουν αντιμνημονιακά σε χ.α η συριζα) , οι βουλευτές στον πολιτικό αγύριστο ( ή και στον συριζα)΄.
    Αγαπητέ Κώστα μερικές καλοπρόαιρετες παρατηρήσεις:
    1. Ο κ. Καμμένος φαντάζεται …αποστασίες! Δηλαδή, όλοι εκείνοι οι βουλευτές του, όταν αποχωρούσαν από τη ΝΔ και …προσχωρούσαν στον κόμμα του, τι έκαναν; Επανάσταση; Δεν αποχώρησαν Κώστα, Διεγράφησαν επειδή ψήφισαν ότι ψήφισαν και στο πρώτο μνημόνιο
    2. Είναι δυνατόν το 2012 να κάνει πολιτική με όρους και φρασεολογία του 1965; Αγαπητέ Κώστα η ρητορική του στυλ '' θα μας πάρουν τα σπίτια οι κομμουνιστές '' σε ποια δεκαετία ανήκει?

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 14/12/2012 13:53:40

    απλα ξεφουσκωσε...

  11. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 14/12/2012 14:28:49

    Ο φίλος Παναής, απλά πληρώθηκε με το ίδιο νόμισμα και μάλιστα της μετρητοίς.

  12. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 14/12/2012 17:30:35

    “Η αναδιάταξη του από εδώ και στο εξής θα αποτελέσει το μέγα….” “…πολιτικό γεγονός”

  13. ~Mara~ avatar
    ~Mara~ 14/12/2012 19:02:49

    Καλησπέρα Φωτεινούλα!

    Το μεγάλο ξεκαθάρισμα έχει ήδη ξεκινήσει.
    Οι μάσκες θα πέφτουν η μία μετά την άλλη...
    Δεν έχω καμμία μα καμμία αμφιβολία πως οι γνήσιοι πατριώτες θα δικαιωθούν και οι γιαλαντζί.... θα φύγουν νύχτα...

  14. Amphiaraos avatar
    Amphiaraos 16/12/2012 14:03:52

    Ο κος Καμένος μπορεί να παίζει τα χρήματά του στα ζάρια σε όποια μπαρμπουτιέρα θέλει....... Όχι όμως την Ελλάδα φίλοι μου και ο νοών νοείτω !!!