#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ανασχηματισμός" : Λαϊκό ανάγνωσμα για τις πλαζ της Πάρου



Ψιλό γαζί μας περνά όλους από την Πάρο ο… Mεγάλος Τιμονιέρης του Kανό καθώς διαρρέει ότι βρίσκεται σε μεγάλο προβληματισμό για το πότε θα κάνει τον ανασχηματισμό. Οι πληροφορίες λένε ότι θα πάει στη ΔΕΘ με νέα κυβέρνηση, τόσο διότι πρέπει να αλλάξει όσους θα κατέβουν υποψήφιοι στις δημοτικές εκλογές, όσο και γιατί θα θελήσει να δώσει την εντύπωση του νέου ξεκινήματος.

Εμείς να δεχθούμε ότι οι αλλαγές είναι πάντα καλές. Αν μια ομάδα δεν τραβάει ο προπονητής εισηγείται μετεγγραφές, αλλαγή συστήματος, νέα πρόσωπα στην 11άδα ώστε να φρεσκαριστεί το σύνολο.

Φταίει όμως στην κυβέρνηση η ομάδα και τα πρόσωπα, ή μήπως το σύστημα που παίζει; Μήπως φταίει ότι παρεμβαίνει διαρκώς για την κατάρτιση της 11άδας και το μεγάλο αφεντικό που στην προκειμένη περίπτωση είναι η Τρόϊκα;

Ας πούμε ότι ο Γιώργος Παπανδρέου, ύστερα απο τρείς εβδομάδες διακοπών και κάνα δύο Σαββατοκύριακα χαλάρωσης πήρε σωστές αποφάσεις και θα φέρει ικανούς ανθρώπους. Θα αλλάξει κάτι στην πολιτική της πιο άγριας νεοφιλελεύθερης επίθεσης στα λαϊκά στρώματα και εισοδήματα; Θα λάβουν μέτρα οι καινούργιοι για την ανακούφιση των αναξιοπαθούντων και των νεόπτωχων που δημιούργησε η κυβέρνηση;

Πολύ αμφιβάλλουμε. Άρα προς τι ο ανασχηματισμός; Για να ανακατέψει την κομματική τράπουλα και να φιμώσει τους βουλευτές που έχουν εξεγερθεί με τα Μνημόνια και τα ασφαλιστικά;

Ή μήπως για να πιστέψει ο κόσμος ότι αλλάζοντας ο Μανωλιός θα γίνει και άλλος άνθρωπος;

Ότι και να γίνει, μέσα σε λίγες εβδομάδες και η καινούργια κυβέρνηση θα φθαρεί, οπότε ο προβληματισμός της Πάρου είναι μάλλον λαϊκό ανάγνωσμα για την παραλία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/08/2010 09:46:55

    Πριν 5 ημερες η Αννουλα του χιονια δηλωσε στο ΜΕΓΚΑ οτι διαφωνει με τους ανασχηματισμους,διοτι χρειεζεται βαθος τετραετιας προκειμενου να φανει το εργο ενος υπουργου, μεχρι δε να ενημερωθει ο νεος υπουργος περασε ο καιρος....
    Κατι λεει.αυτο...προειδοποιοητικες βολες ακουγονται στα περιξ

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 09/08/2010 16:14:17

      Αμήν και πότε, να ξεκουμπιστει η φραου

  2. Misha avatar
    Misha 09/08/2010 09:59:52

    Αν σκεφτεί κανείς ότι με τα μυθεύματα των ΜΜΕ περί όπλων μαζικής καταστροφής, τα οποία δήθεν κατείχε ο Σαντάμ ,πήγε ο κόσμος σε ένα περίπου παγκόσμιο πόλεμο,γίνεται εύκολα αντιληπτός ο ρόλος που μπορούν να παίξουν και παίζουν τα καθεστωτικά ΜΜΕ.

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Misha 09/08/2010 16:18:06

      Η λύση είναι μια να μην βλεπουμε ειδήσεις από τα χουντοκάναλα. Χτες ο παπαγεωργόπουλος ξεμπρώστιασε τους τρεις παρσινοφρουρους του ΜΕΓΚΑ (Λιαρο, Καψή, και αλλον εναν που δεν θυμαμαι το ονομα του) που παρουσιαζανε παραποιημένα στοιχεία για να δείχνουν διογκωμένο το έλλειμα του Δήμου Θεσσαλονίκης και όταν τους είπε ότι ψεύδονται εξεράγησαν διότι όπως είπαν οι δημοσιογραφοι του ΜΕΓΚΑ δεν λένε ψέματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (που να γελάσω)

  3. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 09/08/2010 10:23:51

    Πάντως φάκτορα σου πρέπουν συγχαρητήρια για την ωραία φωτογραφία... Γιατί νομίζεις ότι ο Τζέφρης θα κάνει ανασχηματισμό; Για να κάνεις ανασχηματισμό, πρέπει να κυβερνάς κιόλας... Εν προκειμένω, ο χαζοχαρούμενος είναι μόνο για ταξίδια, κανώ και ... πιλάτες!

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Πλούταρχος Λευκαδίτης 09/08/2010 16:19:12

      Σαν πολύ δεν ασχολείται με το σωώμα του ο Τζέφρης?, Λές?

      • trellakias avatar
        trellakias @ ανώνυμος 09/08/2010 16:53:14

        Βάλε και τον ......έρπη στο στόμα, ΛΕΣ;

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/08/2010 10:27:34

    "Κουράζεται πολύ το GAP" προσπαθούν να μας πουν τα μέσα της προπαγάνδας, υποτιμώντας την νοημοσύνη των Ελλήνων.
    Η επικοινωνιακή διαχείρηση αυτού του τύπου είναι κίνηση απελπισίας μιας κυβέρνησης μισητής πλεόν, περισσότερο κι από αυτής του ΚΚ.
    Τα πράγματα θα βαίνουν συνεχώς επιδεινούμενα για το GAP παρά τις απέλπιδες προσπάθειες. Εκείνο που μένει χαραγμένο στην μνήμη των Ελλήνων είναι πως το GAP φέρει τον τίτλο του νέου Τσολάκογλου.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ Orestios 09/08/2010 23:56:12

      Ρε παιδιά, εμείς τον λέμε Τσολάκογλου, ξέρει όμως ο ΓΑΠ ελληνική ιστορία για να ξέρει τι σημαίνει το όνομα αυτό; Μήπως να τον λέγαμε Κουΐσλινγκ που είναι ο διεθνής όρος;

  5. Χαμενος avatar
    Χαμενος 09/08/2010 10:43:10

    Γνωρίζει κανείς αν ο ΓΑΠ έχει συναντηθεί τους τελευταίους μήνες με τον Τόμσεν η κάποιον άλλον από την ομάδα εθνικών καταστροφών; Είναι περίεργο, αλωνίζουν σε όλα το υπουργεία και δίνουν εντολές. με τον πρωθυπουργό δεν θέλουν να συναντηθούν;

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Χαμενος 09/08/2010 10:45:32

      Για ποιον λόγο; Αυτός κυβερνά;

      • evangelos avatar
        evangelos @ ΒΡΑΧΟΣ 09/08/2010 13:49:45

        ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.........ΙΣΩΣ ΟΜΩΣ ΕΝΓΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ E-MAIL

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ Χαμενος 09/08/2010 16:21:05

      Αυτός είναι δεδομένος, αυτός τους έφερε, με το αζημείωτο βέβαια, έχει αδέρφια να ταίσει, μάνα, παιδιά, σκυλιά γκόμενες αδερφών, εξώγμα και παιδιά εξώγαμων του παπού και του μπαμπά κλπ

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/08/2010 15:22:26

    Ανασχηματισμό; τι θα αλλάξει; τον Καν με τον Σκόπια; ή θα αλλάξει τους υπαλλήλους των Φούφουτων αφού αφεντικά, έτσι και αλλιώς, είναι άλλα. Εκτός αν προχωρήσει σε ρηξικέλευθα μέτρα και ριζικές τομές, μετακινώντας τους κλητήρες των Υπουργείων που περιφέρουν τα νομοσχέδια για μονογραφές από τους ....Φούφουτους.
    Παρεμπιπτόντως επειδή έκανα βλακεία να διαβάσω εφημερίδα μετά από πολύ καιρό, οι δεσμεύσεις των 5 ΔΕΝ του Παπακωνσταντίνου έχουν την ίδια ισχύ με τα 3 ΔΕΝ του Λοβέρδου; Γιατί από συνέπεια είναι το ίδιου διαμετρήματος.
    Ασχετο, στα βλήματα δεν μετράγαμε διαμετρήματα;
    Φαντάζομαι δε ότι η διαφορά των καταλληλότερων εκφράζεται στη ποσότητα του κύματος που σηκώνουν στη βουτιά, γιατί ο "άχρηστος" αραχτός στη Ραφήνα ήταν ο δε "χρήσιμος" στο Αιγαίο τσαλαβουτά ...κοντεύει μήνα θαλάσσιας διακυβέρνησης.
    Μια ερώτηση μόνο προς το κύριο Παπακωνσταντίνου, η υστέρηση στα έσοδα του ΦΠΑ κατά 5% τον Ιούλιο παρά το 23% ως ορόσημο της θετικής πορείας είναι ή σημάδι του ορθού δρόμου; (η Ελευθεροτυπία το αναγράφει...)Γιατί πλέον αρχίσαμε να μιλάμε στα ΜΜΕ για το ταμειακό έλλειμμα και όχι για τα έσοδα...επιτυχία πάλι φαντάζομαι...

    ΥΓ


    Πάντως ως λαός δεν έχουμε χιούμορ, θα μου άρεσε μια αυθόρμητη υποδοχή του κυρίου Σιόπα με σημαίες της ΕΕ στα Σπάτα πχ όπως γίνεται στους παιχταράδες μας....μεγαλύτερο φτύσιμο των εγχώριων ταλέντων δεν νομίζω να γίνεται...
    Τώρα που οι ορκωτοί λογιστές ολοκλήρωσαν το πόρισμα του ΟΤΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥ υπάρχει σκάνδαλο ή όχι;
    Γιατί οι κυβερνητικοί εκπρόσωποι των 08.00 μπερδεύονται στις αξιολογήσεις των ειδήσεων...
    Παρεμπιπτόντως για τον ΟΣΕ αγαπητό Μεγάλο κανάλι φταίει μόνο η μισθοδοσία των εργαζομένων; Γιατί σίγουρα πρέπει να εξορθολογιστεί, αλλά και με μειώσεις προσωπικού, μετατάξεις και περικοπή αποδοχών πάλι γύρω στα 9 δις θα είμαστε μέσα και θυμάμαι κάτι βαγόνια φαρδύτερα από τις ράγες, κάτι SIEMENS κλπ αλλά ξέρω ξέρω το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκαλο, όλα στο φως, όποιος έχει στοιχεία να πάει στον εισαγγελέα κλπ κλπ.


    Εγώ θα συνεχίσω να ρωτώ λοιπόν τους κυβερνητικούς εκπροσώπους των 08.00 ιδιαίτερα κάτι Καψήδες και λοιπούς έγκριτους δημοσιογράφους:
    -πόσα είπαμε έχει καταβάλλει το MEGA για την συχνότητα που χρησιμοποιεί σε περιόδους αφαίμαξης μισθών και συντάξεων;
    - Η "μετάθεση" του φόρου τηλεοπτικών διαφημίσεων είναι το ίδιο δίκαιη με την αναδρομική περικοπή δώρων μισθωτών και συνταξιούχων;

  7. Crocodile avatar
    Crocodile 09/08/2010 17:27:32

    Παλιοδουλειά. Να πρέπει να κοροϊδέψεις τους αφελείς που πρέπει να σε ψηφίσουν για να υπηρετήσεις τραπεζίτες και μεγαλοκαρχαρίες που δεν κοροϊδεύονται και σε στηρίζουν με το αζημίωτο.

    Το πρόβλημα του Γιωργάκη δεν είναι η επόμενη δόση δανείου αλλά τι να πουλήσει στην Έκθεση Θεσσαλονίκης. Ίσως η απομάκρυνση μερικών αχώνευτων προσώπων να βοηθήσει λίγο.

    Διάβασα στο Κουρδιστό πως σκέφτονται να εξαγοράσουν τους bloggers προσφέροντας ασφάλιση και διαφήμιση. Μεγάλη μαγκιά κι αυτό.