#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/09/2011 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αμετανόητος και αναξιόπιστος" ο Γ. Παπανδρέου



"Παρακολουθήσαμε, χθες, μια ομιλία του Πρωθυπουργού, που έδειχνε να αγνοεί όσα συνέβαιναν και όσα επρόκειτο να ακολουθήσουν.

Παρακολουθήσαμε, σήμερα, ένα έκτακτο Υπουργικό Συμβούλιο για την οικονομία, που θα μπορούσε να είχε γίνει τις προηγούμενες ημέρες.

Παρακολουθήσαμε μια συνέντευξη του κ. Βενιζέλου για νέα χαράτσια στην ακίνητη περιουσία, τα οποία - για άγνωστο λόγο - “ξέχασε”, χθες, ο Πρωθυπουργός στην ομιλία του.

Παρακολουθήσαμε τον Αντιπρόεδρο να απλώνει το χέρι προς τον εφοπλιστικό κόσμο, προς τον οποίο, ωστόσο, αρνείται την επανασύσταση του υπουργείου Ναυτιλίας.

Παρακολουθήσαμε και μια κοινή συνέντευξη Πρωθυπουργού και Αντιπροέδρου, από την οποία προέκυψαν μόνο θλιβερά συμπεράσματα:

Ο κ. Παπανδρέου προσποιείται αμνησία για όσα διέπραττε ως αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.
Αμετανόητος και αναξιόπιστος, δεν έχει το πολιτικό θάρρος να αναλάβει τις ευθύνες του,  ισχυριζόμενος πως πάντα κάποιος άλλος φταίει.
Περιορίστηκε σε μια θλιβερή επανάληψη  - πόσες φορές ακούσαμε τα ίδια ακριβώς πράγματα (!) - που συνοδεύτηκε από ένα ακόμη δυσβάσταχτο χαράτσι.
Δεν έχει καμία πρόθεση αλλαγής της αποτυχημένης συνταγής, που βυθίζει τον τόπο στην ύφεση, την Αγορά στα λουκέτα και την κοινωνία στην ανεργία.
Επιχειρεί να φοβίσει τους Έλληνες, αντί να ακολουθήσει πολιτική ελπίδας και προοπτικής.

Το συμπέρασμα, τελικά, είναι ένα:

Η σημερινή κυβέρνηση είναι το πρόβλημα και όχι η λύση στα προβλήματα των Ελλήνων".  

Εξάλλου, ο Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Οικονομίας της Νέας Δημοκρατίας, Χρήστος Σταϊκούρας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Σήμερα η Κυβέρνηση αποδέχθηκε ότι απέτυχε, μετά το Μνημόνιο και το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο, αφού τα νέα μέτρα, εισπρακτικού χαρακτήρα, δεν περιλαμβάνονται σε αυτό.

Γιατί, ενώ η Κυβέρνηση παραδέχεται ότι η ύφεση είναι μεγαλύτερη από τις εκτιμήσεις της, στο 5,3% για το 2011 από 3% που εκτιμούσε στον Προϋπολογισμό και 3,5% στο Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο, εμμένει στην ίδια λανθασμένη “συνταγή” που την έχει ενισχύσει και, μάλιστα, σε μεγαλύτερη δοσολογία.

Και, ενώ αποδέχθηκε την πρόταση της Νέας Δημοκρατίας για κατάργηση του “πόθεν έσχες” στην κατοικία, προσθέτει, μεταγενέστερα, νέες επιβαρύνσεις στην ακίνητη περιουσία».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας avatar
    Κώστας 11/09/2011 19:37:26

    Kαι κάτι ακόμη είναι ο Παπανδρέου που δείχνει την ηθική του ποιότητα.
    Δειλός. Καραμπινάτος δειλός.
    Δεν θα ηγηθεί του κόμματός του στις επόμενες εκλογές. Ρώτηθηκε σχετικά και δεν απάντησε. Δεν θα θέσει τα πεπεραγμένα του υπό την αξιολόγηση των Ελλήνων.
    Κοινός δειλός.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/09/2011 19:45:34

    Σωστός ο Μιχελάκης..σε κάποιο σημείο ο Γαπ είπε για τις αλλαγές που έπρεπε να γίνουν πριν χρόνια..προφανώς εννοούσε όταν ήταν αυτός στην Αξ. Αντιπολίτευση και δε συμφωνούσε πουθενά..
    Αυτό όμως που θεωρεί ως την παγκόσμια επιτυχία της κυβέρνησής τους είναι τα 100 και πλέον δις που πήραμε ως δάνειο...με τη Βραζιλία στη δεύτερη θέση (και καταϊδρωμένη, αφού πήρε μόνο 35 δις $)

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2011 19:59:36

    Το Πασόκ τελείωσε.
    Πέθανε.
    Απλά δεν το ξέρει ακόμη.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Strange Attractor 11/09/2011 20:14:03

      _+1000.. αφού και η Ολγα με την παρέα της το κατάλαβε..χιχχι

    • Costas avatar
      Costas @ Strange Attractor 11/09/2011 20:18:09

      Mhn perneis kai orko...!! Aftoi simera to vrady mporei na zitokravgazoun dioti einai toso haholoi pou tha to gyrisoun stin "pigmi" tou ellina politikou... kai epeidi distihws (kai as stenahorisw ton factorx) i ND den leei polla pragmata yia na akousei o aplos Ellinas psifoforos, an sou pw oti tin epomeni paraksevi-min pw kai pio grigora- se nea dimoskopisi i psallida tha'nai den tha'nai 1%...!!
      Afto to political gaming kai timing pou ehei afto to komma (Pasok) apo tin dekaeteia tou '80, eprepe to epiteleio tis ND na to gnorizei...den einai i proti fora pou to kanoune...na metaferoun panefkola ta sfalmata allou kai na lene kapoia pragmata pou na antistrefoun to klima...
      Kanw lathos...???

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2011 20:20:52

    Το μόνο που με στενοχωρεί, είναι ότι όλες αυτές οι &^%$φατσες που μας κατέστρεψαν, χάσει δεν χάσει το Πασόκ, χρεοκοπήσουμε ως χώρα ή μη, θα συνεχίζουν να ζουν στα πούπουλα, ως πρώην υπουργοί, συνταξιούχοι βουλευτές, μεγαλοπαράγοντες, με φρουρές, λιμουζίνες, προνόμια κλπ.
    Και εμείς, θα τσιγαριζόμαστε καθημερινά.
    Η δημοκρατία (λένε) κοστίζει.

  5. tim avatar
    tim 11/09/2011 20:24:20

    Τον άκουσα να λέει πάνω από μία φορά για την¨"καυτή πατάτα που του πετάξανε" αλλά κανένας δεν τον ρώτησε : "Καλά, εσύ για πάνω από ένα χρόνο την ζητούσες μετ' επιτάσεως αυτήν την πατάτα και έφτασες μέχρι να απειλήσεις να χρησιμοποιήσεις τις εκλογές για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας προκειμένου να την πάρεις αυτήν την πατάτα".

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ tim 11/09/2011 20:28:53

      Και φυσικά έφταιγε η προηγούμενη 5ετία και η φυγομαχία του ΚΚ..Αλλά τη δική τους ανικανότητα τη δικαιολογούν με τη γενικευμένη οικονομική κρίση..

      • φωνη avatar
        φωνη @ ΕΥΑ 11/09/2011 23:48:04

        Και όλοι οι Πασοκοι ξεκινάνε με το δόγμα "είχαμε κρίση". Έτσι λες και ήρθε ουρανοκατέβατη η κρίση. Δεν μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν γιατί έχουμε κρίση.
        Αυτό που τους παραδώθηκε δεν ήταν μια χώρα σε κρίση δανεισμού. Αυτοί τη δημιούργησαν, αλλά καθημερινά λένε έχουμε κρίση λες και είναι το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου, χωρίς κανείς να τους καλεί να απολογηθούν για την κρίση που δημιούργησαν εντελώς μόνοι τους.

        Στο κάτω κάτω τα "χάλια" που λένε ότι τους παρέδωσαν ήταν μια χώρα που δανειζόταν ακόμα από τις αγορές. Αν μπορούν ας παραδώσουν τώρα μια χώρα στα ίδια "χάλια" που την παρέλαβαν, όταν ακόμα δανειζόταν.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ φωνη 12/09/2011 01:00:51

          Και ξέρεις τι εντύπωση μου δίνουν; ότι στις ομιλίες και στις συνεντεύξεις, παρουσιάζουν προεκλογικό πρόγραμμα...μόνο ''θα'' χρησιμοποιούν...

  6. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 20:29:00

    απλά ... μίζερος.....

  7. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 20:47:49

    και ο Ρεπας ... αστέρι δεν λέω ,τα έκανε σκατά ..χιχχι

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 11/09/2011 20:51:06

    Ο ΓΑΠ ούτε για να τον λυπηθεί κάποιος δεν είναι... Καμαρώστε ''πρωθυπουργό''!!!!! Νοίκιασε σουίτες σ' όλα τα ξενοδοχεία της Θεσσαλονίκης. Άπλωσε στην πόλη 10.000 αστυνομικούς! Απέκλεισε τις κυριότερες οδικές αρτηρίες του πολεοδομικού συγκροτήματος της Θεσσαλονίκης και τέλος μέχρι και βατραχάνθρωπους επιστράτευσε στο λιμάνι της πόλης. Κι όλα αυτά γιατί? Μα για να τον προστατεύσουν από τις εκδηλώσεις λατρείας των ευεργετημένων από την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ πολιτών. Πρέπει απόψε ο Έλληνας ''πρωθυπουργός'' να σκάει από περηφάνεια για το πόσο όμορφα συναισθήματα προκαλεί στους Έλληνες ψηφοφόρους. Ειδικά ύστερα από το σύνθημα που κραύγαζαν μερικές ...χιλιάδες διαδηλωτών. (Π......ας- γυιέ- πρωθυπουργέ). Πρέπει ο Νεοτσολάκογλου να απαιτήσει να μπει στο βιβλίο Γκίνες. Είναι ο πρώτος πρωθυπουργός παγκόσμια, που για ...χάρη του πλήθος πολιτών ξεστόμισε τόσο χυδαίο σύνθημα! Μπορούμε από σήμερα να κοιμόμαστε πιο ήσυχοι! Μας ξανατόνισε, στην συνέντευξη τύπου ότι δεν θα λιποτακτήσει κι ότι θα υλοποιήσει όοοοοολα αυτά, για τα οποία τον ...ψήφισαν(!) οι Έλληνες ψηφοφόροι. Επειδή δεν με πείθει ο Τροϊκανοτσολιάς ότι είναι τόσο μειωμένου καταλογισμού, πιστεύω ότι είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία και γι' αυτό άκρως επικίνδυνος για την Ελλάδα. Πρέπει να τελειώνουμε μ' αυτόν και την συμ... συγνώμη, την παρέα του ΧΘΕΣ!!!!!

  9. ataktos avatar
    ataktos 11/09/2011 20:51:27

    αξιολύπητος ....THE END!!!!!!!!!!!!

  10. Orestios avatar
    Orestios 11/09/2011 21:25:14

    Αμετανόητος

  11. Stefanos avatar
    Stefanos 11/09/2011 22:05:29

    Είχε και το θράσος να κατηγορήσει ακόμη μια φορά τον Καραμανλή ως φυγόπονο που έπρεπε να μείνει άλλα 2 χρόνια. Έλεος με την κοροϊδία!!! Αυτός δεν απειλούσε πως δεν θα ψηφίσει τον Παπούλια για πρόεδρο για να σύρει σε εκλογές τη χώρα; Αυτό ήταν το μέγα σφάλμα του Καραμανλή. Έπρεπε να έμενε άλλους 6 μήνες μέχρι να τον ρίξουν.