#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 20:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Ακολούθα τα λεφτά και τα ... CDS"

Η απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις είναι πάντα «που πήγαν τα λεφτά»…

 

Ένα τεράστιο ποσό χρημάτων φαίνεται ότι τοποθετείται αναλόγως των εξελίξεων στο επικερδές παίγνιο που έχει στηθεί εδώ και 15 μήνες και ονομάζεται «ελληνική χρεοκοπία».

Πίσω από τα χρήματα υπάρχουν τεράστια συμφέροντα. Υποτίθεται ότι υπάρχουν δύο μεγάλα αντιμαχόμενα  στρατόπεδα. Αυτοί που ποντάρουν  στη βιωσιμότητα του ελληνικού χρέους και αυτοί που έχουν επενδύσει στο «πιστωτικό γεγονός»

Είναι πολύ δύσκολο να ανιχνεύσει κανείς σε ποιο πλαίσιο εντάσσονται οι δηλώσεις για «Τιτανικό», «αδυναμία πληρωμής συντάξεων»,  «λεφτά που  υπάρχουν στα κρατικά ταμεία μέχρι 15 Ιουλίου» και εσχάτως  «επιλεκτική χρεοκοπία, (selective default)». Οδηγούν  σε άμεσες κινήσεις τους «παίκτες», προεξοφλούν μελλοντικές εξελίξεις, ή μήπως δεν συνδέονται καθόλου και είναι ανεξάρτητα γεγονότα;

Ένα εύλογο ερώτημα που τίθεται είναι πόσα λεφτά παίχτηκαν στις ξένες αγορές αυτό το διήμερο της ακατάσχετης παραφιλολογίας για τη χρεοκοπία της χώρας. Ήταν πραγματικές κινήσεις ή «αέρας»;

 

Όπως και να έχει το πράγμα, θα ήταν αφελές να πιστέψουμε ότι οι διαχειριστές των μεγάλων κεφαλαίων δεν θα έχουν διασφαλίσει τα χρήματα τους, ιδίως μετά από τόσο καιρό.  Αποκλείεται δηλαδή κάποιος να έχει τοποθετηθεί μόνο στο σενάριο της βιωσιμότητας και όχι και της «χρεοκοπίας».

Έχουν οδηγήσει την κατάσταση σε win- win situation, αγοράζοντας ομόλογα και ασφάλιστρα κινδύνου στις «σωστές» χρονικά στιγμές.  Απλά οι αποδόσεις αναλόγως της τελικής εξέλιξης διαφέρουν. Δημιουργείται η αίσθηση ότι η αναβολή οριστικής επίλυσης του προβλήματος χρέους της Ελλάδος, είτε μέσω σταθερής χρηματοδότησης της χώρας (χωρίς αστερίσκους και προαπαιτούμενα) είτε μέσω κάποιου «πιστωτικού γεγονότος», διευκολύνει τις βραχυπρόθεσμες ( πολύ επικερδείς) κινήσεις των κεφαλαίων.

 

"Χρεοκοπία" και "αδυναμία ή στάση πληρωμών" σημαίνει ότι θα πληρωθούν οι κάτοχοι των ασφαλίστρων κινδύνου (CDS) και το παιχνίδι τελειώνει. Απρόσκοπτη χρηματοδότηση θα σημάνει επίσης το τέλος των πολλών κινήσεων των «παικτών» καθώς θα έχει μετατεθεί για κάποια χρόνια το πιστωτικό γεγονός. Η ανασφάλεια τροφοδοτεί το παιχνίδι.

Ο ασθενής κρατείται σε καταστολή, γιατί βγάζουν λεφτά τα «νοσοκομεία και οι γιατροί». Αν γίνει καλά και πάρει εξιτήριο ή αν  αποδημήσει σε τόπο χλοερό και αναψύξεως θα χάσει «το ιατρικό σύστημα». Έτσι κρατείται με κάποιες μικροεξάρσεις στην ίδια κατάσταση παρατείνοντας την αγωνία ενός ολόκληρου λαού.

Ο οποίος ασφαλώς και γνωρίζει πλέον πολύ καλά, ότι η  απάντηση στις 99 από τις 100 ερωτήσεις είναι πάντα «που πήγαν τα λεφτά»…

 

Μικρός Οδυσσέας

 ΥΓ: Και για όσους δεν κατάλαβαν ακόμα: Αν χρεοκοπήσουμε δεν θα πληρωθούν τα CDS;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 20:13:10

    ΜΟ
    οποιος ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ την ΕΞΟΥΣΙΑ μιας ΕΓΓΡΑΦΗΣ.. ειναι αξιος της τυχης του.

    ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ και ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΠΤ.. φευγω ΔΙΑΚΟΠΕΣ .
    ΕΙΜΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ... κοψτε το λαιμος σας.

    Εκβιαστε ο ενας τον αλλον ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ χαρτογιακαδες.

    ΠΠ

    • Roulis avatar
      Roulis @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 21:26:48

      ΣΚΑΙ τωρα!!!Να ακουσετε τον Πορτοσαντε ν μιλαει υπερ Παπακωνσταντινου για την αναπτυξη που θα ερθει και για τις αγκυλωσεις που υπηρχαν επι 20 και πλεον χρονια απο δηθεν οικολογικες ανησυχιες!!!!Τι ακουω Παναγια μου!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Roulis 15/07/2011 21:28:00

        Βλεπω..... να κανουν νεες διαδικασιες γαι τις περιβαντολογικες μελετες !
        αχχαχα
        Πρασινη Επιταχυνση.

        ΠΠ

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/07/2011 21:52:29

          Δεν το συζητάμε. Ο αναμορφωτής της Ελλάδας είναι ο Παπακωνσταντίνου. Τη μετέτρεψε από κράτος σε νεοαποικία...

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 20:44:03

    ΜΟ, σε βρίσκω στρατιωτικά απείθαρχο...μη σε πετύχει πουθενά ο Βενιζέλος, κάηκες!!!!

    ΥΓ:Η παρομοίωση στο τέλος εκπληκτική

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 15/07/2011 21:49:53

      Μόνο στρατιωτικώς; Απείθαρχος γενικώς. Και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά Εύα...

  3. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/07/2011 22:09:15

    Μικρε, εισαι πολύ Μεγαλος και χτυπας κεντρο!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 15/07/2011 22:34:26

      Την καλησπέρα μου Φαήλο. Σε ευχαριστώ

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 15/07/2011 23:03:19

    Αλήθεια είναι τόσο δύσκολο στους βουλευτές της Ν.Δ. και του κύριου Μιχελάκη να απαντούν στούς ΑΡΧΙΨΕΥΤΕΣ ΠΑΣΤΟΚΟΥΣ τύπου Ευθυμίου που εξακολουθούν να λένε ότι προεκλογικά έλεγε η Ν.Δ. ότι το έλλειμα ήταν 6% ενώ ήταν 15%;
    Την απάντηση την έδωσε ο Προβόπουλος 10 ημέρες αφού είχαμε μπεί στο μνημόνιο στην εκπομπή του πασοκοΠΑΠΑΧΕΛΑ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ και είχε πεί:
    Τέλος Αυγούστου του 2009 είχα ενημερώσει όλους τους πολιτικούς Αρχηγούς ότι το έλλειμμα ΗΤΑΝ 8%. Άρα όλοι ήξεραν ότι η κυβέρνηση μετά τις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009 έπρεπε ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΡΑ, διότι δεν χρειάζεται κάποιος να είναι μαθηματικός ούτε μεγάλος οικονομολόγος για να καταλάβει ότι εάν σε οκτώ μήνες έχουμε έλλειμμα 8% , εάν δεν πάρουμε άμεσα μέτρα σε 12 μήνες
    θα έχουμε έλλειμμα 12%.
    Πότε πήρε λοιπόν μέτρα η κυβέρνηση; τέλος Ιανουαρίου του 2010 , άρα το έλλειμμα πήγε στο 13% σύν 2% το έλλειμμα των ΔΕΚΟ που για πρώτη φορά προστέθηκε για να δείξουν ότι κάνουν καλά την δουλειά τους Ο ΠΑΠΑΤΖΗΣ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ έχουμε το κατασκευασθέν ΠΑΣΟΚΙΚΟ έλλειμα του 15%.
    Επαναλαμβάνω τόσο δύσκολο είναι να αναφέρονται στις δηλώσεις Προβόπουλου;

  5. μαρικα avatar
    μαρικα 15/07/2011 23:24:49

    Επιλεκτικη χρεοκοπια (SELEKTIVE DEFAULT)
    δηλ. αντι για μπαλακια(κακαλα)
    Με βαλατε σε μεγαλες σκεψεις ΜΟ.Αναροτιεμαι ποιος η ποιοι θα τα πιασουν
    με τα CDS;Kaiμενη Πατριδα μου τι θα παθεις ακομα.

  6. Εnzo avatar
    Εnzo 16/07/2011 00:24:19

    «Δεν είμαστε Ελλάδα» λέει ο Ομπάμα αναφερόμενος στην κρίση χρέους στις ΗΠΑ

    τι αλλο θα δουνε τα αυτια μας και θα ακουσουνε τα ματια μας θεε μου.
    που καταντησαμε.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 16/07/2011 01:07:12

    Enzo
    ο Ομπάμα ας πάει να στεφανώσει και ν΄αλλάξει τις βέρες στους λοκατζήδες...

  8. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 16/07/2011 02:04:32

    Μικρέ Οδυσσέα, οι γιατροί που περιγράφεις, στο πολύ εύστοχο άρθρο σου, λέγονται και "συντηρητές", γιατί συντηρούν το πρόβλημα του ασθενούς για να μην τον χάσουν από πελάτη. Είναι ζήτημα και συνταγογράφησης για το μείγμα φαρμάκων που χορηγούν, αλλά και δοσολογίας.
    Ετούτοι εδώ, δίνουν εξόφθαλμα λάθος συνταγή, γιατί θέλουν να ξεπουληθεί ο ασθενής και στο τέλος να του πάρουν και το σπίτι.
    Άραγε θα μας συντηρούν μέχρις ότου ξεπουληθεί η χώρα, εκτός κι αν αντιδράσουμε πιο ψυχωμένα!
    Η αγανάκτηση είναι μια καλή αντίδραση, αλλά έχουν βρει γι αυτήν τα κατάλληλα καταπραϋντικά! Τα ληγμένα μάλιστα είναι πιο αποτελεσματικά.

  9. nyfitsa avatar
    nyfitsa 16/07/2011 02:30:56

    Βενιζέλος: Γιώργο σωθήκαμε!!!
    Παπανδρέου: Γιατί ρε Βαγγέλη? Βρήκες λεφτά?
    Βενιζέλος: Βρήκα τρόπο να φύγουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. ΑΝΝΑ avatar
    ΑΝΝΑ 16/07/2011 03:49:13

    Μπορει μια χρεοκοπια να εχει εκατο κακα δεν παυει ομως να εχει και ενα δυο καλα ( σεισαχθεια για τους καταχρεωμενους -μια καινουργια ευκαιρια για ολους)Ε! λοιπον η Επιλεκτικη χρεοκοπια (SELEKTIVE DEFAULT) καταργει ΑΚΟΜΗ και αυτα τα ενα δυο καλα .Ψιλοσωζει το τραπεζικο συστημα που μια και δεν μπορει να εξαργυρωνει ομολογα ανεβαζει σε δισθεορατα υψη τα επιτοκια Ολα λοιπον κατα του λαου.. αλυσοδεμενοι σαν τον Προμηθεα
    και οχι αυτη την φορα στην οροσειρα του Καυκασου αλλα στα ταρταρα