#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αιχμάλωτος της παγκόσμιας εξουσίας" δηλώνει ο ΓΑΠ στους "Αγανακτισμένους"



Διαβάστε αυτή τη δήλωση κι αν καταλάβετε τίποτε να μου το πείτε. Αφορά το κίνημα των “Αγανακτισμένων” πολιτών κι έγινε λίγες ώρες αφότου χιλιάδες διαδηλωτές παρ' ολίγο να κάνουν ντου στη Βουλή:

«Όσοι διαδηλώνουν, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε τόσες πλατείες ανά τον κόσμο, απευθύνονται σε εθνικά συστήματα Δημοκρατίας, τα οποία σήμερα είναι αδύναμα, πολύ πιο αδύναμα από ό,τι παλαιά. Πέρα δηλαδή από τις ενδογενείς τους ατέλειες, που πρέπει και αυτές να αλλάξουν για να αντιμετωπιστούν, αιχμαλωτίζονται από παγκόσμιες εξουσίες και από τις αδυναμίες ενός παγκόσμιου ή περιφερειακού συστήματος»



Ποιος τα είπε; Ποιός άλλος από τον πρωθυπουργό.

Τι θέλει να πει άραγε ο ποιητής δύσκολο να το καταλάβουμε. Είναι σαν την κυβερνητική πολιτική που μόνο το ΠΑΣΟΚ την καταλαβαίνει αλλά ο ελληνικός λαός δεν παίρνει χαμπάρι.

Το μόνο που καταλαβαίνουμε εμείς, ύστερα από μεγάλη προσπάθεια είναι αλήθεια, ότι ο ΓΑΠ προσπαθεί να μας πει ότι είναι ...αιχμαλωτισμένος από τις παγκόσμιες εξουσίες και δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ή μήπως εννοεί ότι οι "Αγανακτισμένοι" είναι

Κατά τα άλλα μάλλον δεν έχει αντιληφθεί ακόμα τι πραγματικά συμβαίνει στην ελληνική κοινωνία.

Υπάρχει βεβαίως και ένα άλλο ερμηνευτικό ενδεχόμενο του χρησμού για να είμαστε δίκαιοι

Μιλώντας ο Γιώργος περί διακυβέρνησης και παγκόσμιας εξουσίας και για ενδογενείς ατέλειες του συστήματος να εννοεί ότι έχει χρεοκοπήσει το πολιτικό σύστημα το οποίο ο ίδιος υπηρετεί προσωπικά;

Αν πράγματι έχει πει κάτι τέτοιο τότε θα πρέπει να μείνει στην ιστορία μαζί μ' αυτό που είχε πει όταν έγινε πρωθυπουργός: Είμαστε αντιεξουσιαστές στην εξουσία.

Αν είχε πάντως τα κότσια θα αποδοκίμαζε τη λαϊκή οργή ή αντίθετα θα την επιδοκίμαζε ανοικτά. Βλέπει, όμως, ότι η θέληση του κόσμου τον ξεπερνά κι αυτόν κι όλη την παλαιοκομματική νοοτροπία που κουβαλάνε πολιτικοί τύπου Πάγκαλου που θίχθηκε γιατί τον βρίζουν.

Μωραίνει κύριος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ο ξένος avatar
    ο ξένος 01/06/2011 18:03:56

    Είναι ξεκάθαρο: Πρέπει να αλλάξουν οι ενδογενείς ατέλειες και να αντιμετωπιστούν ώστε να μην αιχμαλωτίζονται από τις αδυναμίες ενός παγκόσμιου ή περιφερειακού συστήματος.

    • abyssus avatar
      abyssus @ ο ξένος 01/06/2011 23:15:06

      Απλούστατο, ε;

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/06/2011 18:12:08

    Το λέω εδώ και χρόνια, και τώρα δυστυχώς δικαιώνομαι, και να που το λέτε και σείς. Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 01/06/2011 18:18:37

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lni_PqaLHZY#at=178

    Αγανακτώ με την κίβδηλη αγανάκτηση. Όποιος δει στο βίντεο αυτό αυτήν την κυρία να προσπαθεί αποτυχημένα να πολιτικολογήσει καταλαβαίνει πόσο βαθειά απολιτίκ-και ενίοτε επικίνδυνες- είναι αρκετές εκδηλώσεις των Αγανακτισμένων. Ατάκες της Αγανακτισμένης κυρίας-εκπροσώπου(;):
    "Όλη η ανθρωπότητα είμαστε ένα" (από πότε; μας ρώτησες κοπέλα μου;)
    "Έχουμε ξεκινήσει μια επανάσταση..." !!!
    " Βοηθήστε μας" ( λέει στον ...Κατσανέβα!)
    " Ήταν και τουρίστες και Ρουμάνοι και Πακιστανοί, από όλες τις φυλές" ( κατάρα στο Πακιστανικό Μνημόνιο! ).

    Μέρες γράφεται-και σωστά-πως οι Αγανακτισμένοι είναι βαθειά απολιτίκ.
    -Δεν θέλουν το Μνημόνιο. Κανείς δεν το θέλει. Τί προτείνουν; Ακύρωσή του, αναδιαπραγμάτευσή του, τήρησή του, αναδιάρθρωση χρέους, κόυρεμα, τί; Ξέρουν; Δεν ξέρουν. Ούτε μπορούν να προτείνουν. Μόλις-και αν προτείνουν- θα διχαστούν. Μοιραίο.
    -Για λαθρομετανάστευση και εγληματικότητα που καίει τον απλό κόσμο έχουν γνώμη; Τί προτείνουν; Το "όλη η ανθρωπότητα είμαστε ένα" και λοιπά φαιδρά;
    -Είναι οι μούτζες στα βουλευτικά αυτοκίνητα αντίδραση που βγάζει κάπου;Είναι ο κάθε βουλευτής ένοχος; Πιο ένοχος λχ από τον κ. Ψυχάρη( αμφιβάλλω και αν ξέρουν, ιδίως οι νεώτεροι εξ αυτών, ποιός είναι ο κ.Ψυχάρης και τι εκπροσωπεί). Μόνο στο Κοινοβούλιο βλέπουν ενόχους; Στον ΔΟΛ, στο ΜEGA κλπ ΜΜΕ βλέπουν αθώους; Και αν όχι γιατί δεν μαζεύονται και έξω από τα κτήρια των συγκροτημάτων τύπου που με λύσσα στήριξαν το Μνημόνιο; Αλλά ο βουλευτής Καβάλας λχ μας φταίει, αυτόν θα μουτζώσουμε σε ένα κρεσέντο "επαναστατικής" αγανάκτησης. Βρήκαμε τον ένοχο. Άλλωστε "όλοι ίδιοι είναι"...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας 01/06/2011 21:47:53

      Ποιον εκπροσωπεί αυτή η κυρία;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κώστας 01/06/2011 21:49:19

      Εκτός από τον ΣΥΡΙΖΑ, φυσικά.
      Ο Πακιστανός γιατί είναι αγανακτισμένος; Δεν του φτάνει η δωρεάν περίθαλψη που έχει χωρίς ένσημα και τα 1000 ευρώ που στέλνει τον μήνα στο ορεινό Πακιστάν, για να ζει η φάρα του, μέχρι τρίτων εξαδέλφων, για ένα τρίμηνο; Θέλει παραπάνω το χρυσό μου;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:19:37

    Ετυχε να τον ακουσω !!! χαχχαχααα δεξια του ο Προβοπουλος αριστρα του η Τιτινα !

    Χακλευει ο Κυριος...

    ΠΠ

  5. Ευμένης avatar
    Ευμένης 01/06/2011 18:21:15

    Ήταν κάποτε ένας πρωθυπουργός που του άρεσε να λέει ψέμματα.
    'Ηταν κάποτε και ένας λαός που του άρεσε ν' ακούει παραμύθια..
    Να δούμε για πόσο καιρό θα συνεχιστεί αυτή η ειδυλιακή σχέση..

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/06/2011 18:23:05

    Aυτο που προσπαθει εδω και χρονια.Να γινει μια παγκοσμια κυβερνηση ωστε να υποχρεωσει τους λαους που πηγαινουν καλα οικονομικα να πληρωνουν τους αποτυχημενους.

  7. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 18:25:20

    Για να μάθετε τί θέλει να πεί πρέπει να το μεταφράσετε στα αγγλικά.

  8. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 01/06/2011 18:49:38

    Γιατί δε ρωτάμε καλύτερα τον Λαλιώτη? Ούτε αυτόν καταλάβαινε κανείς όταν μιλούσε τί ήθελε να πει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αληκτώ 01/06/2011 20:25:17

      Θα ξεράσω

  9. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 01/06/2011 18:51:51

    Η ομολογια του ΓΑΠ είναι σαφής . Είναι ομολογία αυτού που όλοι γνωρίζαμε εξ αρχής, ότι είναι πολύ μικρός για να περιμένουμε απ' αυτόν να κάνει κάτι. Αλλωστε αυτός έχει και άλλη πατριδα...Απολογείται ήδη, σαν να είναι έτοιμος να φύγει με το ελικόπτερο, με το γνωστό κλισέ των loosers,οτι η αδυναμία και η ανικανότητά του να κάνει κάτι, οφείλεται στην μεγάλη δύναμη του αντιπάλου. Το τέρας που εξέθρεψε ο καπιταλισμός- καζίνο, το επονομαζόμενο "αγορές" είναι σαφώς ισχυρότερο απο τις πολιτικές εξουσίες των Εθνικων κυβερνήσεων των κρατών. Απόδειξη οτι ενάμισυ χρόνο τώρα επιτίθεται με μανία και με συνεχείς υποβαθμίσεις στις ασθενέστερες χώρες της ΕΕ και αντί η ΕΕ να τις στείλει στη φυλακή, οι "αγορές" ετοιμάζονται να την διαλύσουν. Εκείνο που δεν μέτρησε το "τέρας" είμαστε εμείς οι αγανακτισμένοι. Που όταν δεν θα μπορούμε να κάνουμε άλλο πίσω θα κάνουμε μπροστά και κλείνοντας τα μάτια θα χτυπάμε στο ψαχνό τραγουδώντας "καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή". Γι' αυτό χτες ξαφνικά έλυσαν την πολιορκία.
    " Οι άρχοντες φοβήθηκαν μην πάθουνε ζημιά
    και την κουτάλα χάσουνε μαζί με τα ζουμιά
    ρε θες να κάνουν κίνημα του γάτου οι καρποί
    κι ό,τι γλυκά ροκάνιζαν σαν φούσκα να χαθεί"
    Το πάθος της αποθήκευσης του χρήματος στα υπόγεια των τραπεζών των φορολογικών παραδείσων τυφλώνει το "τέρας" σε σημείο να μην καταλαβαίνει οτι στην επανάσταση το χρήμα γίνεται πραγματικά αέρας. Αν εμείς οι αγανακτισμένοι όλης της Ευρώπης κηρύξουμε πχ. γενική απεργία επ' αόριστον τότε και το "τέρας" σαν φούσκα θα χαθεί. Η ώρα πλησιάζει. Το επόμενο ιντερνετικό μας ραντεβου θα συνοδευτεί απο γενική απεργία. Και τότε θα καταλάβουν όλοι ποιός ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ τον πλούτο...

  10. Stefanos avatar
    Stefanos 01/06/2011 18:58:24

    Αυτή η δήλωση θα πρέπει να γραφεί στην Ιστορία...Το απόγευμα τον άκουσα από την τηλεόραση και το πρώτα που σκέφτηκα είναι: Τι λέει ο άνθρωπος; Σε πόσες στροφές δουλεύει ο εγκέφαλός του; Πως είναι δυνατό η τύχη ενός ολόκληρου λαού να κρέμεται από από έναν τόσο ολίγιστο, τόσο ανεπαρκή πολιτικό που δεν καταλαβαίνει και ο ίδιος τι θέλει να πει; Πως είναι δυνατόν να υπάρχουν συμπολίτες μας που μπορούν να τον εμπιστεύονται ακόμη; Τι ελπίδα μπορεί να έχει ένας λαός και μία χώρα; Πήγα στη Κωνσταντινούπολη πριν λίγες μέρες. Λυπάμαι που θα το πω αλλά αυτή η χώρα προοδεύει και μας έχουν ξεπεράσει σε πολλά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Stefanos 01/06/2011 19:20:50

      Καταλαβαινει πολλα φιλε μου.Γραφεις οτι πηγες στην Τουρκια που προοδευει.
      Αλλα προοδευει γιατι η Τουρκια ειναι ΚΡΑΤΟΣ και εχει ισχυρη ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.Eχει δηλαδη ολα τα συστατικα της δεξιας αντιληψης του κοσμου που δαιμονοποιησαν ολοι στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης.
      Ο ανθρωπος δεν μπορει να προχωρησει τις μεταρρυθμισεις που απαιτουνται για να γινει η Ελλαδα κρατος.Ισως κανεις δεν μπορει υστερα απο πλυση εγκεφαλου ιδεοληψιων.Και οι "αγανακτισμενοι" αριστερες ιδεοληψιες διακινουν.
      Ζητει λοιπον να υπαχθει σε μια παγκοσμια κυβερνηση για να ελθουν οι ξενοι να οργανωσουν την Ελλαδα γιατι δεν μπορει να οργανωθει μονη της.

  11. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/06/2011 18:58:37

    Να ερωτηθεί ο λογογράφος μια και ο Γιωργάκης αποκλείεται να έχει καταλάβει τι μας είπε.

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 19:16:59

    Οι Γερμανοι ηρθαν για OTE, 10% αρχικα.
    Μαθαινω οτι ζητησαν αλλο ενα 6% χαχαχχαχαααααααααααααα τσαμπα ειναι!
    Αν δεν κανω λαθοςμ θα δωσουν περι τα 400εκ σουμα.
    ξερετε ποσα θα ειχαν δωσει το 2008? 2.5δις !!!!!
    Το εξτρα 6% γιατι το δινουμε τωρα?? ΓΙΑΤΙ το ΞΕΠΟΥΛΑΜΕ ?
    Αυτο το 6% ΘΑ εχει μια αξια πολλαπλασια μετα το Μεσοπροθεσμο !
    Πυθια δεν ειμαι.. αλλα 500 θα παρουμε απ το 6%...
    ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ???

    ΠΠ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 19:21:38

      Γιατι τωρα εχεις αναγκη τα λεφτα τους.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 01/06/2011 20:12:59

        μη με κουρδιζεις τωρα.....
        τι θα σου κανουν τα 400 εκ ρε Ψυχραιμια στα 360δις σημερα και 600δις το 2015? τι? και 300 να πουλησω, θα μου λειπουν αλλα 300!!

        ΠΠ

        • kiki avatar
          kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 20:59:42

          Οσο για την Τουρκια που παει τοσο καλα, προχτες ακομα την προειδοποιησαν οι ξενοι οικοι που τοσο θαυμαζουν οι νεοφιλελευθεροι, και ο κεντρικος τους τραπεζιτης , οτι βαινει ολοταχως για φουντο απο την υπερχρεωση των νοικοκυριων και την καταναλωτικη μανια των γειτονων, κατι μου θυμιζει, λειπουν οι επιδοτησεις μονο σαυτο το σεναριο.

  13. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 01/06/2011 20:14:47

    Η πλάκα είναι ότι οι ίδιοι που με τις μπαρούφες τους διέλυσαν το κράτος επί σειρά ετών και δίδαξαν τον κόσμο πως να γίνουν λαμόγια, έρχονται τώρα να αποτελειώσουν τον τόπο και καθόμαστε και τους κοιτάμε. Είναι να τρελαίνεται κανείς.

  14. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 20:24:50

    Στην ουσία η δήλωση του GAP είναι ύμνος στην Παγκοσμιοποίηση.
    Και μας λέει ποιός ο στόχος των διοργανωτών τέτοιου είδους μαζικών διαδηλώσεων.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Orestios 02/06/2011 16:33:08

      γιατί ξεχάσατε την παλαιότερη δήλωση του ΓΑΠ: "we need a global goverment and we need it fast". Το λέει ο άνθρωπος, δεν κρύβει τις από απόψεις του.

  15. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 01/06/2011 20:25:40

    Επειδή πρόσφατα πήγα και 'γώ στην Τουρκία και καλά πέρασα απο άποψη φιλοξενίας, ένοιωσα πραγματικά όπως ο ξένος που έφτανε πριν 50 χρόνια στα χωριά μας, γιατί οι περισσότεροι απ' αυτούς είναι εξισλαμισθέντες Ελληνες που αλλαξοπίστησαν απο ένστικτο αυτοσυντήρησης, προφανή κατάλοιπα της Βυζαντινής αυτοκρατορίας μέσα στην οποία οι Τούρκοι είναι μικρή μειοψηφία που απλώς με την επανάσταση του Ελληνοτούρκου Κεμάλ Ατατούρκ επιβλήθηκαν στρατιωτικά στους παρηκμασμένους Οθωμανούς. Το συμπέρασμα ηταν και πάλι, ότι επιστρέφοντας στην χρεωκοπημένη Ελλάδα, επιστρέφαμε απο την υπανάπτυξη στον πολιτισμό. Μακάρι να εξελιχθούν γρήγορα οι επονομαζόμενοι "Τούρκοι" πρώην Βυζαντινοί. Αυτό θα είναι πολύ καλό για μας...Η Τουρκια ειναι ισχυρό ΜΙΛΙΤΑΡΙΣΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ και εχει ισχυρη ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ. Ο λαός της όμως είναι φτωχότερος κατα περίπου 40 χρόνια απ τον δικό μας. Εμείς μπορει να έχουμε 250.000 κοπρίτες που διόρισε ο Πάγκαλος, αλλά άν δεν τους διόριζε θα έπρεπε ως Ευρωπαικό κράτος να τους πληρώνουμε την ανεργία μέχρι να τους βρεί το κράτος εργασία και όχι μόνο για 3 χρόνια που λέει ο Στεφανος Μάνος . Αλήθεια γιατί 3 και όχι 4 ή 5 χρόνια? Με ΙΚΑ ή όχι?
    Αν η κυβέρνηση Παπανδρέου υπαχθει σε μια παγκοσμια κυβερνηση για να ελθουν οι ξενοι να οργανωσουν την Ελλαδα γιατι δεν μπορει να οργανωθει μονη της, και γίνει η Ελλάδα η "Τίγρης του Νότου" ποιός μας εγγυάται οτι στην επόμενη κρίση δεν θα έχουμε πάλι την τύχη τησ Ιρλανδίας που δεν είχε "κοπρίτες"? Στη γενική απεργία δεν θα΄χεις πια ανάγκη τα λεφτά τους. Αυτοί θα χεστούν που θα τα χάσουν γιατι έχουν πάρα πολλα ενώ εμείς ήλιο και θάλασσα...Κι αυτά κανείς δεν μπορει να μας τα δανείσει. Μάθε τα παιδιά σου οτι πήραμε τη ζωή μας λάθος και πρέπει ν' αλλάξουν ζωή...

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 02/06/2011 15:22:00

      ...Ελληνοτούρκου Κεμάλ Ατατούρκ...

      Όχι και Ελληνότουρκος ο Κεμάλ. Εβραιότουρκος ήταν όπως και όλοι οι Νεότουρκοι. Ντονμέ!

  16. anonymous avatar
    anonymous 01/06/2011 20:43:03

    Μήπως είναι σκόπιμο να μας δώσετε τον κατάλογο ποιοι συμμετείχαν σαυτή την παρασυναγωγή για το κλίμα και άλλα πράσινα άλογα? Ετσι για να βρίσκεται, να δούμε πχ πόσοι απ αυτούς θα πάρουν χρυσα προγράμματα με την αξία τους βεβαίως-βεβαίως, πόσοι είναι παρατρεχάμενοι, ποίες ΜΚΟ μετείχαν, κλπ

  17. σωτηρης avatar
    σωτηρης 01/06/2011 21:08:47

    2,5 της εκατό για το ξεπούλημα πήρε ο γαπ έτσι ακουγετε στην πιάτσα....

  18. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 01/06/2011 22:36:26

    Η απάντηση από τον αδερφό του:

    «Είμαι 37 ετών στην καρδιά της ελληνικής πολιτικής. Δεν ξέρω αν ο Γουόλτερ σου είπε για το υπόβαθρό μου.
    Είμαι μισός Αμερικανός και μισός Έλληνας. Γεννημένος στο Σαν Φρανσίσκο, είμαι μετανάστης στην Ελλάδα.
    Ο παππούς μου και ο πατέρας μου είναι ίσως οι πιο διάσημοι και κακόφημοι πολιτικοί στην Ελλάδα από το 1900.
    Αυτή τη στιγμή ο πατέρας μου είναι επικεφαλής αυτής της καταραμένης χώρας σαν πρωθυπουργός, για ακόμη μια φορά.
    Ο αδελφός μου είναι βουλευτής με το πνεύμα της δεκαετίας του '60. Η μητέρα μου προήδρευε και προεδρεύει σε
    διάφορες γυναικείες οργανώσεις. Ο γαμπρός μου 100% είναι πολιτικός για τα πανηγύρια.
    Περιστασιακά και εγώ ο ίδιος στήνω μια παράσταση ως υιός του. Είμαι ένας μεταμφιεσμένος Έλληνας με αμερικανική καρδιά.».

    Νίκος Παπανδρέου (Επιστολή προς την Αμερικανίδα φίλη του Χριστίνα Βαρντ -
    Περιοδικό «Νέμεσις», τεύχος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου 2004)


    Σχόλιο:

    Οι βουλευτές του 60 ήταν αυτοί που γονυκλίναν στο παρακράτος, στους ξένους και στους κεφαλαιούχους.

    Δεν ήξερα ότι το φορολογικό μας σύστημα το κάνουν ξένοι,
    ούτε ότι τον κοινοβουλευτικό έλεγχο του χρέους που απέρριψαν Κυβέρνηση -ΝΔ τον κάνουν ξένοι.
    Ούτε ότι την άρνηση συναίνεσης στη λήψη μέτρων τον Ιανουάριο 2009 την είπαν ξένοι...
    Μπορεί να την επηρέασαν όμως, όπως και το ΝΑΙ στο Σχέδιο Ανάν;
    Που και τότε ήταν "αναπόφευκτο"...

    Επίσης, τη λίστα Falciani με τα ονόματα Ελλήνων φοροφυγάδων, μας τη δίνουν ξένοι,
    αλλά εμείς δεν την παίρνουμε...

    Μένουν να ενοχοποιηθούν οι ΕΛ ο Βελζεβούλ και η Οθωμανική Κατοχή.

    Ψέμματα για τον Καντάφι, Ψέμματα για το χρέος, Ευθύνες σε άλλους, Ευθύνες στους ξένους....
    Αχ Γιώργο... Κακό πολύ είναι στη ζωή, να μη σου έχουν πει ποτέ ένα βαρβάτο όχι....

  19. dadelos avatar
    dadelos 01/06/2011 23:05:12

    Φαγωθηκε να γινει πρωθυπουργος τι καταλαβε;

  20. Λενα avatar
    Λενα 02/06/2011 07:52:58

    Συγνωμη, ακομα απορειτε τι λεει ο ανθρωπος;;;;;
    Ξεκαθαρα το λέει, καλεί για παγκόσμια διακυβέρνηση διοτι τα εθνη πλεον δεν εχουν δυναμη, και αυτο φαινεται απο τις διαμαρτυριες των αγανατισμενων.
    Αυτα μας λεει ο κυριος, και να τα βλεπουν καποιοι που ξεσηκωνουν τον κοσμακη να παιξει τα παιχνιδια του Τζεφρυ με τις στημενες εξεγερσεις.
    Ξεκαθαρα μας λεει πως δεν ερχονται ουτε οι G8 ουτε οι G20, αλλα ο G0.
    Θελει πολύ μυαλό να καταλάβετε τι λέει;;;;
    Πρωτη φορα στη ζωή του υπηρξε σαφέστατος και ειλικρινης και εσεις ακομα να καταλαβετε, αν ειναι δυνατον

  21. ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΠΑΣ 02/06/2011 21:44:19

    Aγαπητή Λιζα Κοντη,
    Οπως είπαν και οι ποιητές, πατρίδα μας είναι τα παιδικά μας χρόνια...Κι΄απ΄ότι ξέρω ο Κεμάλ Ατατούρκ έζησε τα παιδικά του χρόνια στη Θεσσαλονίκη. Μην ξεχνάς οτι ο Σαρκοζί έχει 50% ουγγρικό, 25% ελληνοεβραικό και 25% Γαλλο-κάτι "αιμα". Ομως αυτο δεν τον εμποδίζει να είναι ο υπ' αρ. 1 Γάλλος πολίτης.

  22. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 03/06/2011 03:28:47

    Εγώ δεν βλέπω καθόλου να μωραίνει οπότε να περιμένουμε και το απωλέσαι....
    ισα ίσα πετάει το μπαλάκι στο περιφερειακό σύστημα.....
    σα να λέει, τι να κάνουμε είναι πέρα των δυνάμεων μας.....

  23. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 03/06/2011 03:39:07

    Γιά Κώστα 6.18 και γενικώς.....
    Κι εγώ θα ήθελα να λέμε γιά τους λαθρομετανάστες,
    πάντως βγήκαν πάλι έξω οι ελληνικές σημαίες κι αυτό κάτι είναι!
    Παίζει και το σύνθημα: Ρουφιάνοι, αλήτες, δημοσιογράφοι!
    Σκέφτομαι ένα ωραίο σύνθημα γιά πανώ : έθνος # παγκοσμιοποίηση
    αλλά δεν ξέρω αν θα το κατεβάσω