#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2012 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Αίμα, δάκρυα και ελπίδα"



Κάποιοι, όχι όλοι αλλά κάποιοι, εκεί στην κυβέρνηση, κατάλαβαν επιτέλους ότι το επικίνδυνο παιχνίδι που είχαν ξεκινήσει θα μπορούσε να οδηγήσει σε καταστροφικά αποτελέσματα. Και κάνουν προσπάθειες να το διορθώσουν προτού επέλθει η καταστροφή που δεν είναι άλλη από την αποτυχία του προγράμματος προσαρμογής που θα οφείλεται και σε λάθος εκτιμήσεις αλλά και σε λάθος προσδοκίες.

Ο λόγος για τη μεταστροφή (μικρή αλλά ορατή) της κυβέρνησης αλλά και του έτερου κυβερνητικού εταίρου Φ. Κουβέλη, που αντιλήφθηκαν χθες ότι δεν μπορούν να υπόσχονται στον κόσμο «χάδια» όταν το μόνο που μπορούν να δώσουν είναι αίμα, δάκρυα αλλά και ελπίδα. Και εδώ έχει σημασία να τονίσουμε ότι ο πρωθυπουργός ήταν εκείνος που από την πρώτη στιγμή χαμήλωνε τον πήχυ.

Η αναφορά φυσικά είναι στα μέτρα που αναμένονται, τα οποία παρότι είναι σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτά των προηγούμενων κυβερνήσεων και θα έχουν πραγματικά μια κοινωνική προσέγγιση, παράλληλα θα είναι σκληρά.

Μέχρι σήμερα λοιπόν, με αποκορύφωμα την προχθεσινή ημέρα όταν ακούσαμε τον κ. Κουβέλη και τον Βενιζέλο να υπόσχονται και να κρύβονται πίσω από τον υπουργό Οικονομικών, η εντύπωση που είχε δοθεί ήταν ότι θα ληφθούν κάποια μέτρα που αφορούν κάποιους άλλους και που σε γενικές γραμμές δεν θα πλήττουν τους φτωχούς ή τα μεσαία εισοδήματα.

Παρότι είχε περάσει η προεκλογική περίοδος, πολλοί ήταν αυτοί που συμπεριφέρονταν σαν να είμαστε ακόμη σ΄ αυτήν ή ακόμα χειρότερα κάποιοι υπουργοί έκαναν σαν να ήταν ακόμα στην αντιπολίτευση.

Δεν ξέρουμε ακριβώς τι ήταν αυτό που τους έκανε να αλλάξουν γνώμη, αλλά από χθες πολλά κυβερνητικά στελέχη αλλά και ο ίδιος ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ, τόλμησαν να ξεστομίσουν την αλήθεια: «δεν έχουμε ξεφύγει ακόμη τον κίνδυνο χρεοκοπίας».

Και αυτό ήταν το μισό βήμα προς την αλήθεια που θέλει να ακούσει ο λαός και που αν μη τι άλλο οφείλει να πει η κυβέρνηση. Την μόνη αλήθεια, με απόλυτη σαφήνεια και διαφάνεια, αντί των τακτικών παραπλάνησης (με τι στόχο άραγε) που βλέπουμε τελευταία.

Και η αλήθεια αυτή είναι ότι θα θιγούν πολλά και πολλοί. Πολλά συμφέροντα και πολλοί εργαζόμενοι και συνταξιούχοι.

Ελπίζουμε να μείνει έτσι ως το τέλος, διαφορετικά η κατάσταση μπορεί εύκολα να γίνει ανεξέλεγκτη και όπως μας έλεγε χαρακτηριστικά γνωστός τραπεζίτης «αν συμβεί το απευκταίο, ούτε τα τανκ θα μπορούν να συγκρατήσουν τον κόσμο».

Μέχρι στιγμής βέβαια, και με βάση τα στοιχεία που μαθαίνουμε για τις προθέσεις του υπουργείου οικονομικών σε συνδυασμό με την αλλαγή στον πολιτικό λόγο της κυβέρνησης, μας δίνουν ελπίδες ότι τελικά μπορούμε να τα καταφέρουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Anaconda avatar
    Anaconda 20/07/2012 07:52:44

    "Μόνο “αίμα, δάκρυα και ελπίδα” μπορεί να υποσχεθεί η κυβέρνηση"
    Ξέρετε καμιά κυβέρνηση με αυτά τα χαρακτηριστικά σε τούτο τον πλανήτη, ανεξαρτήτως χωροχρόνου, που να έζησε παραπάνω από τρία τέρμενα;
    Δε νομίζω...
    Άσε που ο κοσμάκης δεν έχει περιθώριο να δώσει άλλο αίμα, στέρεψε από δάκρυα και δεν πιστεύει στην ελπίδα-έστω εάν αυτή προέρχεται από τον αμύθητο πλούτο του καλού μάγου με την ΑΟΖ, η οποία είναι ελπίδα των πιστωτών να πάρουν πίσω τα πανωτόκια.
    Ελπίζω τα πράματα να είνι λίγο καλύτερα απ'ότι παρουσιάζονται στο άρθρο, αλλιώς θα ζήσουμε μεγάλες στιγμές...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Anaconda 20/07/2012 09:13:23

      Για πες μου, αυτό ελπίζουν στην Κουμμουνδούρου κατά τη γνώμη σου;

      • Anaconda avatar
        Anaconda @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/07/2012 13:29:02

        Αν και δεν έχω καμία απολύτως σχέση με την Κουμμουνδούρου, ίσως να ήταν λίγο πιο δημιουργικό να σκεφτείς ότι ενδεχομένως αυτό να ελπίζουν και πολλοί σε διάφορα τμήματα της Συγγρού.

        • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
          ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Anaconda 21/07/2012 00:09:10

          Ο χρόνος θα δείξει. Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι αλλάζει προς το καλύτερο

  2. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 20/07/2012 08:11:59

    Ο ΑΣ πρέπει να βγει με διάγγελμα στον κόσμο και να του εξηγήσει ΑΚΡΙΒΩΣ τι συμβαίνει και τι πρόκειται να συμβεί! Ας το συνδέσει μ' αυτά που έλεγε προεκλογικά για να μην φαίνεται ασυνεπής, άλλωστε έβαζε τον πήχυ χαμηλά, όλοι το θυμόμαστε.
    Αλλά να πει ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, δεν είναι τετριμμένο αυτό που λέω, να πει στο διάγγελμα αυτά που έχει στο μυαλό του, όχι αυτά (που νομίζει ή τον συμβουλεύουν) που θα ακουστούν καλύτερα και θα καθησυχάσουν. Οι Έλληνες βαρέθηκαν τα ψέματα και τα μισόλογα και τα πασαλείμματα του ΠΑΣΟΚ και τις πορ..ες του ΣΥΡΙΖΑ!
    Θα κάνεις δουλειά, κύριε? Λέγε?!
    1ον όχι ζαβολιές γιατί πρώτοι εμείς που σε στηρίξαμε θα πετάξουμε πέτρες, όλοι ισότιμοι, όχι διακρίσεις και τα σαχλοτσακάλια που σε περιτριγυρίζουν άστα να σκούζουν, πέτα τους κανά κόκκαλο να το γλείφουν να ξεχνιούνται,
    2ον τι σκοπεύεις να κάνεις, ο κόσμος περίμενε διαπραγμάτευση κι εσύ λές "καλά παιδιά" και βλέπουμε. Το εξήγησες? Μέχρι πότε? Ο άλλος θα σου πει γι' αυτό σε ψήφισα κι εσύ συνεχίζεις τα παλιά!.. Άντε και....
    ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ, ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΛΑΟ, μάθετέ το επιτέλους!!

    • Θόδωρος avatar
      Θόδωρος @ Θόδωρος 20/07/2012 10:13:34

      Και για να μην παρεξηγούμαι: Με το "σαχλοτσακάλια" εννοώ ακριβώς αυτούς που περιγράφω, όχι τους συνεργάτες ή τα μέλη της κυβέρνησης.

      Η ένταση του σχολίου μου έχει να κάνει με την ταχύτητα εφαρμογής της κυβερνητικής πολιτικής και ταχύτητας αντίδρασης στα εμπόδια που προκύπτουν. Ίσως και κάποιας κρίσης... Δηλ. τον Νικολόπουλο αφού τον ήξερε, τι τον έβαλε? Για να κάνει τη μαλ... του?
      Είπαμε η "Παλιά Ελλάδα" πέθανε!
      Ο κόσμος δεν μπορεί να περιμένει, πρέπει να κάνει γρήγορα. Αλλιώς φοβάμαι ότι δεν θα προλάβει και τα γεγονότα θα τον προλάβουν!...

  3. akisenv avatar
    akisenv 20/07/2012 08:27:36

    Και μιας και ο τιτλος ειναι αιμα δακρυα και "ελπιδα" ειπε η κυβερνηση να ξεκινησει απο την Χαλυβουργια σωστα;

  4. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 20/07/2012 08:28:21

    Αν χρειάζονται χρήματα υπάρχουν πολλά δισ. στις τσέπες της πλουτοκρατίας. Αλήθεια, τι απέγινε εκείνη η περίφημη λίστα του κ. Βενιζέλου με τις 4.000 επιχειρήσεις που όφειλαν στην εφορία θρυλικά ποσά της τάξεως των 47 δισ. ευρώ; Ο ίδιος ο κ. Ράιχενμπαχ είχε πει πως το ένα τρίτο αυτών είναι άμεσα εισπράξιμα. Ιδού η Ρόδος...Τουτέστιν 14,5 δισ.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Γεώργιος 20/07/2012 09:15:54

      Το κομμάτι της πλουτοκρατίας που μέσα σε 24 ώρες αλλάξει επιχειρηματική έδρα (πχ εφόπλιστες) πως θα το φορολογήσεις ει μη μόνο φτιάχνοντας συνθήκες ανάπτυξης ώστε και αυτοί να ελπίζουν σε κερδοφορία και το κράτος σου να έχει έσοδα από το φόρο των κερδών αυτών;

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/07/2012 09:17:30

        μπορεί να αλλάξει

        πώς

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/07/2012 09:31:22

        Το ίδιο ισχύει και για τον μεγαλοεπιχειρηματία οποιουδήποτε είδους που μπορεί ανά πάσα στιγμή να μετακομίσει την έδρα και τις εγκαταστάσεις του σε χώρες τον Βαλκανίων με φορολογία στο ήμισυ της ελληνικής.

        Γενικά, να πετάξουμε από πάνω μας την εμμονή της αριστεράς κατά των επιχειρήσεων

    • Geros avatar
      Geros @ Γεώργιος 20/07/2012 12:07:38

      Αγαπητέ , υπάρχουν δυο λίστες, μια για νομικά πρόσωπα με 6.000 περίπου οφειλέτες και οφειλές γύρω στα 30 δις και μια με φυσικά πρόσωπα με 4.000 περίπου οφειλέτες και οφειλές γύρω στα 14 δις.
      Κάπου έμπλεξες στο μυαλό σου τις δυο αυτές λίστες και τα νούμερα νομίζω. Δεν πειράζει , αυτά συμβαίνουν.
      Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι λίστες δεν χάθηκαν , δεν κρύφτηκαν και δεν ξεχάστηκαν όπως αφήνεις να εννοηθεί. Δεν είναι εκεί η λύση του προβλήματος μας δυστυχώς για εμάς , οι λίστες και οι μεγαλοοφειλέτες που αν δώσουν τα χρωστούμενα λύνονται τα προβλήματα του λαου είναι ένας ακόμα από τους μύθους της αριστεράς , μια ακόμα θαυματουργική λύση.
      Η αλήθεια είναι ότι οι λίστες κρύβουν κακά χρέη προς το δημόσιο με μηδενικές ελπίδες να αποπληρωθούν. Χρεοκοπημένες επιχειρήσεις , εταιρείες φαντάσματα , .... ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ (ζήτα τα λεφτά από τον Θωμά Μαύρο αν θες), δημόσιοι οργανισμοί (ο ΟΣΕ με πάνω από ένα δις χρέη είναι ο νούμερο ένα οφειλέτης) , θεότρελα πρόστιμα σε εταιρίες με ανύπαρκτους τζίρους και προσαυξήσεις πέρα από κάθε λογική (νομίζω το 40% του συνολικού χρέους είναι προσαυξήσεις!).

      Αν θες μπορείς να το ψάξεις μόνος σου και να βεβαιωθείς.
      Η λίστα με τα νομικά πρόσωπα είναι αυτή:
      http://www.gsis.gr/debtors/kerdoskopika-np.html
      (συγκινητική λίστα , μου θύμισε τα νιάτα μου , είναι γεμάτη εταιρείες κλειστές τα τελευταία 30 χρόνια)
      Η λίστα με τα φυσικά πρόσωπα είναι αυτή: http://www.gsis.gr/debtors/fp.html
      (συγκινητική και αυτή για άλλο λόγο , μέσα φιγουράρει με χρέη γύρω στα 20 εκατομμύρια ένας χρεοκοπημένος γνωστός μου που του λείπουν 99 ευρώ για να έχει ένα κατοστάρικο).

      Δεν υπάρχουν μυστήρια και συνωμοσίες και μαγικές λύσεις αγαπητέ , μια χρεοκοπημένη χωρα υπάρχει που το το μόνο που την σώζει είναι η σκληρή δουλειά και οι θυσίες των κατοίκων της.

      • abc avatar
        abc @ Geros 20/07/2012 20:01:03

        Eχεις απόλυτο δίκιο Γέρο,
        Αυτοί που πήραν τα λεφτά απ' τα δάνεια δεν είναι σε λίστες.
        Είναι όλοι σε Offshore...Οι λίστες είναι για τα μάτια του κόσμου και για να πληρώνονται "χωρις να σκάπτωσιν" αυτοί που τις συντάσσουν...

  5. tasos1 avatar
    tasos1 20/07/2012 08:41:57

    "μπορούμε να τα καταφέρουμε"; Να βοηθήσουμε... Όμως αυτοί που φταίνε, θα κάνουν παρέα στον Άκη κάποια στιγμή; Η πολλή αναβλητικότητα βλάπτει!

    • Ἀντρέας avatar
      Ἀντρέας @ tasos1 20/07/2012 09:00:24

      Αυτό που ζητάς είναι το πρώτο που βγήκε απο την ατζέντα, από την πρώτη μέρα δημιουργίας συγκυβέρνησης με ΠΑΣΟΚ

  6. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 20/07/2012 09:06:12

    "Κάποιοι ... εκεί στην κυβέρνηση, κατάλαβαν επιτέλους"
    "...λάθος εκτιμήσεις αλλά και σε λάθος προσδοκίες. Ο λόγος για τη μεταστροφή της κυβέρνησης"

    Λίγες μόνο μέρες πριν, προεκλογικά, δεν είχαν καταλάβει?

    Μην κατηγορούμε τον Παπανδρέου λοιπόν, όταν έταζε "λεφτά υπάρχουν"
    ε, μάλλον δεν θα είχε καταλάβει την αλήθεια ο άνθρωπος, θα χε λάθος εκτιμήσεις...

  7. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 20/07/2012 09:27:50

    Θα το χάσουμε τελείως με τους παπατζήδες. Το παιχνίδι έχει τελειώσει, δείτε τι γίνεται στην Ισπανία! Ο κόσμος δεν αντέχει άλλο. Ο γερμανικός λαός προς το παρόν βρίζει μόνο, αλλά όπου να'ναι θα βγει κι αυτός στους δρόμους.
    Κι εμείς εδώ συζητάμε αν η κυβέρνηση κατάλαβε. Τίποτε δε χρειάζεται να καταλάβουν, ξέρουν ακριβώς τι κάνουν, υπηρετούν τα συμφέροντα των αφεντικών τους, σίγουρα όχι τα δικά μου.

    Το ευρώ διαλύεται, είναι θέμα χρόνου, εμείς θα είμαστε εδώ να το δούμε; Αντί να μας λένε πόσο ακόμη αίμα θα μας πάρουν, καλά θα έκαναν να ετοίμαζαν τη χώρα για την επιστροφή στο παλιό-καινούριο νόμισμα. Αλλά ποιός θα το κάνει;!

    Μου αρέσει που πριν μήνες εκθειάζαμε το Ραχόι..... όπως και το Σαμαρά.
    Κύριοι παρακολουθούμε τα τελευταία τινάγματα του συστήματος, ελπίζω να μην είναι και τα δικά μας....

  8. camel avatar
    camel 20/07/2012 09:46:53

    Δηλαδη μονο 30 ημερες ηθελε ο Αντωνης να γινει ΓΑΠ.Λαθος εκτιμησεις λαθος προσδοκιες λεει. Αυτο με απλα λογια λεγεται πολιτικη απατεωνια και ψευτια τυπου ΓΑΠ

  9. Κβάντα avatar
    Κβάντα 20/07/2012 09:49:52

    "Και εδώ έχει σημασία να τονίσουμε ότι ο πρωθυπουργός ήταν εκείνος που από την πρώτη στιγμή χαμήλωνε τον πήχυ."
    Άλλα θυμάμαι ή με ξεγελάει η μνήμη μου; Ζάππειο Ι,ΙΙ,ΙΙΙ,...,φτου και βγαίνω, δημιουργικά σοκ, ηλιόλουστες νύχτες...

    "...και θα έχουν πραγματικά μια κοινωνική προσέγγιση, παράλληλα θα είναι σκληρά."
    Παγκόσμια πατέντα, μασαζοκαλτσόν σλιμ. Σκληρά μέτρα με κοινωνική προσέγγιση.

    "δεν έχουμε ξεφύγει ακόμη τον κίνδυνο χρεοκοπίας".
    Η Ελλάδα κύριε δεν είναι; Γιατί; Γιατί κύριε;

    "Ελπίζουμε να μείνει έτσι ως το τέλος, διαφορετικά η κατάσταση μπορεί εύκολα να γίνει ανεξέλεγκτη..."
    Και κλείνουμε το κείμενο μας εκφοφιστικά, γιατί πρέπει να καταλάβουμε πως ό,τι γίνεται είναι για το καλό μας, γιατί αλλιώς θα επικρατήσει το χάος. Τα ίδια διλλήματα εδώ και τρία περίπου χρόνια.

    Θα κλείσω με μία ατάκα του Προέδρου:
    ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ!
    Ο νοών...νοείτω!

  10. gio avatar
    gio 20/07/2012 09:49:55

    Η κυβερνηση δινει την εντυπωση πως απλα κερδιζει χρονο.Μην ξεγιελιομαστε μετα το α εξαμηνο του 2013 θα υπαρξει μια αναταση ετσι και αλλιως, μπορει ομως ο κοσμος να αντεξει μεχρι τοτε?

    • Γρύνη avatar
      Γρύνη @ gio 20/07/2012 10:25:45

      μπορειτε παρακαλω να εξηγησετε τον τροπο που θα υπαρξει ανακαμψη στο δευτερο εξαμηνο του 2013, οταν η υφεση αντι να μικραινει συνεχως βαθαινει και δεν φαινεται πουθενα φως στο τουνελ;

      • gio avatar
        gio @ Γρύνη 20/07/2012 11:02:26

        Οταν μεσα απο τη διαδιακασια της εσωτερικης υποτιμησης οδηγηθουμε σε καποια συγκεκριμενα ποσοστα μειωσης του ΑΕΠ και αυξηση της ανεργιας θα υπαρξει ενα σημειο ισσοροπιας και τοτε οι δεικτες θα αρχισουν να ανακαμπτουν.

  11. blue nile avatar
    blue nile 20/07/2012 09:51:30

    Θυμάμαι πριν χρόνια τις συζητήσεις που κάναμε με έναν πολύ αγαπητό μου θείο. Σε πολύ μικρή ηλικία είχε ξεκινήσει επιχείρηση λίγο πριν τον μεγάλο πόλεμο και η προοπτική της δουλειάς φαινόταν λαμπρή. . Όμως δεν κατάφερε να αντιληφθεί την τέλεια καταιγίδα που ερχόταν παρόλο τα ξεκάθαρα μηνύματα και τη πάτησε άγρια.
    Δε ξέρω για ποιο λόγο αλλά η σημερινή κυβέρνηση μου θυμίζει αρκετά τον συγκεκριμένο θείο μου.
    Σίγουρα δεν ξεκίνησε σε καλές εποχές όμως στον ορίζοντα πάλι φαίνεται να έρχεται η τέλεια καταιγίδα.
    Ο Αντώνης Σαμαράς ανέλαβε την ευθύνη της χώρας στην πιο δύσκολη συγκυρία της. Ο ίδιος είπε ότι δεν μπορεί με το πάτημα ενός κουμπιού να διορθώσει τα πράγματα.
    Μπορεί να αντιληφθεί όμως ότι οι αντοχές της κοινωνίας είναι ανύπαρκτες πια;
    Μπορεί να καταλάβει ότι δεν έχει διαθέσιμο τοσο χρόνο όσο νόμιζε;
    Έχει έτοιμο ένα Plan B σε περίπτωση που η τρόικα δεν συμφωνήσει σε αναθεώρηση όσων μας σκοτώνουν;
    Aυτή τη στιγμή αυτό που προέχει πάνω από όλα είναι έγκαιρα μέτρα ανακούφισης της κοινωνίας.
    Ο ίδιος προεκλογικά υποσχέθηκε τρία πράγματα: Χαμηλοσυνταξιούχους, αγρότες και πολύτεκνους.
    Περιμένουμε εναγωνίως την εφαρμογή τους.
    Είναι σίγουρο ότι από το μνημόνιο δεν θα βγούμε με τσαμπουκάδες και λεονταρισμούς. Όμως η οποιαδήποτε σημαντική υποχώρηση στις ολοένα και αυξανόμενες απαιτήσεις των χαρτογιακάδων θα σημάνει τη γενική κατάρευση.
    Τα πρώτα μαντάτα είναι κακά. Η τρόικα συνεχίζοντας το ίδιο βιολί δεν μοχθεί για την ανάταξη της οικονομίας αλλά για την σίγουρη διάλυση μας.

    Ο Σαμαράς και το οικονομικό επιτελείο είναι υποχρεωμένοι με άρτιο τρόπο να καταδείξουν τι κάνει το εφαρμοζόμενο πρόγραμμα αναποτελεσματικό και καταστροφικό.
    Αν και τότε δεν δεχτούνε την αναθεώρηση, αν συνεχίσουν να λενε ότι για να σωθούμε πρέπει να πηδήξουμε τέσσερα μέτρα στο άλμα εις ύψος και οκτώ στο επι κοντώ τότε απλά μας προορίζουν να πεθάνουμε προσπαθώντας.
    Σ'αυτή τη περίπτωση ο Σαμαράς πρέπει να πάρει την μεγάλη απόφαση.
    Καλύτερα ηγέτης των χρεωκοπημένων παρά εντολοδόχος της τρόικας.
    Στο φινάλε αν είναι να μας επιβάλουν ν'αυτοκτονήσουμε τότε ας επιλέξουμε εμείς τον τρόπο.

    • Κβάντα avatar
      Κβάντα @ blue nile 20/07/2012 11:00:24

      "Καλύτερα ηγέτης των χρεωκοπημένων..."
      Κύριε/κυρία blue nile, ο κόσμος δεν εμπιστεύτηκε τον Πρόεδρο για να ηγηθεί τους χρεωκοπημένους. Ηγέτης των χρεωκοπημένων υπάρχει, και μάλιστα κατά 25 περίπου χρόνια νεώτερος. Ο κόσμος πίστεψε και ψήφισε τον Πρόεδρο, γιατί του υποσχέθηκε ότι μπορεί να κρατήσει τη χώρα σε ευρωπαϊκή τροχιά.

      • blue nile avatar
        blue nile @ Κβάντα 20/07/2012 11:16:24

        Ο Σαμαράς δεν θα είναι ανακόλουθος με τις προεκλογικές του δεσμεύσεις.
        Η κεντρική του θέση ήταν η επαναδιαπραγμάτευση.
        Σε περίπτωση που η τρόικα απορίψει όλα όσα μπορούν να μας ανακουφίσουν δεν έχει νόημα να συνεχιστεί μια πολιτική που μας καταστρέφει.
        Υποχρέωση τοτε του κυβερνητικού επιτελείου είναι να εξαφανίσει τα πρωτογενή ελλείματα για να είμαστε έτοιμοι για παν ενδεχόμενο.
        Δεν απέχουμε πολύ, μερικές περικοπές σε ψηλές συντάξεις και ψηλούς μισθούς, κάποια φορολογικά κίνητρα και ο στόχος είναι εφικτός.
        Η περίπτωση αποτυχίας του Σαμαρά είναι πολύ πιο επώδυνη γιατί ο επίδοξος διάδοχος είναι πιο επικίνδυνος από τον ΓΑΠ ακόμα.
        Οπότε ο Σαμαράς δεν πρέπει να χάσει με τίποτα την λαική υποστήριξη.

        • Κβάντα avatar
          Κβάντα @ blue nile 20/07/2012 13:10:36

          "Ο Σαμαράς δεν θα είναι ανακόλουθος με τις προεκλογικές του δεσμεύσεις."
          Αυτό έχετε καταλάβει από αυτά που συμβαίνουν σήμερα; Οφείλω να είμαι ακριβοδίκαιος. Δε θα πω τίποτα περισσότερο για αυτό το θέμα. Θα μου επιτρέψετε να τοποθετηθώ υπεύθυνα το φθινόπωρο.
          "Δεν απέχουμε πολύ, μερικές περικοπές σε ψηλές συντάξεις και ψηλούς μισθούς, κάποια φορολογικά κίνητρα και ο στόχος είναι εφικτός."
          Αυτό να φανταστώ ότι αποτελεί προσωπική εκτίμηση. Αν τα πράγματα είναι έτσι, οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους προηγούμενους που έθεσαν τη χώρα στη σωστή τροχιά. Τι γράφω ο άνθρωπος!
          Το ποιος είναι επικίνδυνος ή όχι, θα το καταγράψει ο ιστορικός του μέλλοντος.
          Εύχομαι, όλοι εμείς να έχουμε κάνει τη σωστή επιλογή!

        • Kώστας ΜΠ avatar
          Kώστας ΜΠ @ blue nile 20/07/2012 13:13:03

          Koμμάτι της επαναδιαπραγμάτευσης είναι η επίμηκυνση. Γιατί τι ζητάμε; Γιατί δεν μπορούμε να πετύχουμε πρωτογενές πλεόνασμα ούτε τώρα , ούτε του χρόνου.
          Και λέτε "δεν απέχουμε πολύ"; Παρασάγγας απέχουμε από το πρωτογενές πλεόνασμα! Χρόνια.
          Και αυτή ακριβώς είναι η απάτη που κρύβουν οι αντιπλιτευόμενοι. Τυχόν διακοπή της χτηματοδότησης θα σημάνει την άμεση ανάγκη για βίαιο , εντός μηνών, ισοσκελισμό του προυπολογισμού με κίνησεις μπροστά στις οποίες τα μνημονιακά μέτρα θα μοιάζουν με χάδι( μαζικά κλεισίματα δημοσίων οργανισμών, απολύσεις σε κλίμακα πρωτοφανή). Η ιδιωτική οικονομία θα καταρρεύσει. Φάρμακα δεν είχαμε προ μηνών για ένα απλό λόγο: οι ξένες επιχειρήσεις ζητάγαν πλέον( και μόνο από τις ελληνικές επιχειρήσεις) τα λεφτά μπροστά. Δεν πουλούσαν με πίστωση. Σε περίπτωση διακοπής της χτηματοδότησης φάρμακα, τρόφιμα και πετρέλεαιο θα λείψουν. Και εμένα με είχε ενοχλήσει όταν το έλεγαν την εποχή της ψήφισης της Δανειακής ΙΙ, αλλά είναι η τραγική αλήθεια.
          Χειρότερη και από την αποτυχία του Μνημονίου- που πρέπει να διορθωθεί όπου είναι εφικτό με επαναδιαπραγμάτευση- είναι η πλάνη πως τάχα μόλις θα είναι καλύτερα ή τα ίδια αν φύγουμε. Θα είναι μια πρωτόγνωρη κόλαση και τότε οι "αντιμνημονιακοί" δεν θα αναγνωρίσουν το λάθος τους. Θα φωνάζουν : γουδί σε όσους μας χρεοκόπησαν, ξεχνώντας πως χρόνια διέστρεψαν τα μυαλά των Ελλήνων με τάχα εύκολες λύσεις τύπου "καταγγελίας του Μνημονίου".

    • abc avatar
      abc @ blue nile 20/07/2012 21:44:19

      Αγαπητέ blue nile,
      Λες να μην ξέρουν αυτοί τι κάνει το εφαρμοζόμενο πρόγραμμα αναποτελεσματικό και καταστροφικό, που το εφαρμόζουν σε ολόκληρο τον πλανήτη εδώ και τριάντα χρόνια, με τα ίδια καταστροφικά για τους λαούς και κερδοφόρα για τις Υπερτράπεζες αποτελέσματα?. Λες οτι απλώς δεν πήραν στα σοβαρά τον Σαμαρά που τους τα εξηγούσε εδώ και ενάμισυ χρόνο επειδή δεν ήταν Πρωθυπουργός? (μεγαλύτερο ποσοστό λαού είχε τότε). Αυτοί ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν . Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς...

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/07/2012 09:56:10

    Φίλε μου, αίμα έχουν ακόμα μόνο αυτοί που είχαν πολύ αλλά τους πήραν μόνο ένα δοχιάκι για εξέταση.....

  13. avanti avatar
    avanti 20/07/2012 10:24:14

    Σωστή, πολύ σωστή η ανάλυση της ανάρτησης.... όμως μάλλον ακόμη δεν έχουμε καταλάβει εδώ στην όμορφη πατρίδα μας ούτε την οικονομική μας θέση αλλά ούτε θέλουμε να κάνουμε και κάτι για να ξεφύγουμε, έτσι λοιπόν ακόμη και σήμερα
    - οι ΔΥ δεν θέλουν να στερηθούν τα προνόμοιά τους, δεν θέλουν να χαθεί καμμία θέση εργασίας έστω κι αν εκεί που " εργάζονται" δεν παράγεται/προσφέρεται τίποτα. Καμμία περικοπή σε μισθούς - συντάξεις - εφάπαξ - επιδόματα & κόντρα επιδόματα- ευνοϊκά ρυθμιζόμενα δάνεια, αύξηση ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης, κοκ, είναι αποδεκτή! Να κόψουν οι υπόλοιποι Ελληνες τον λαιμό τους και να χρηματοδοτούν την ύπαρξή τους εσαεί και μάλιστα χωρίς πολλά πολλά.
    - οι αγρότες μας θέλουν φτηνά εφόδια, επιδοτήσεις, υψηλές τιμές στα προϊόντα τους, να μην πληρώνουν φόρους και πάει λέγοντας
    -οι διάφορες επαγγελματικές συντεχνίες και αυτές δεν θέλουν χάσουν τα προνόμοιά τους, δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους, μισούν τον ανταγωνισμό, θέτουν βέτο να μην πληρώνουν υψηλούς μισθούς, να μειώνονται οι εισφορές προς τα ταμεία και ζητούν από τις εκάστοτε κυβερνήσεις ως απο μηχανής Θεός να τους ανοίγει δρόμους για την πλούσια & άοκνη επιβίωσή τους.
    - οι πολίτες τέλος που είναι αναγκασμένοι να παρέχουν τις υπηρεσίες τους στον ιδιωτικό τομέα μέσα στην όλη θολούρα και αβεβαιότητα της όλης κατάστασης ως αποκούμπι είχαν και αυτοί το κράτος και με τον ένα ή άλλο τρόπο προσπαθούσαν να επιβιώσουν εξασφαλίζοντας ένα΄"άνομο" προνοιακό επίδομα, αποδεχόμενοι σε πολλές περιπτώσεις να εργάζονται ανασφάλιστοι με ολέθρια αποτελέσματα όταν φτάνει η ημέρα της συνταξιοδότησης κα.
    Φυσικά για όλα τα πιό πάνω υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα ούτε να μηδενίζονται κάποιες προσπάθεις, όμως τελικά αποδείχθηκε ότι το ποσοστό είναι μάλλον μικρό και δεν στάθηκε ικανό να κρατήσει την χώρα όρθια.

  14. tnt avatar
    tnt 20/07/2012 11:00:38

    οταν τα πραγματα ειναι τοσο δυσκολα, γιατι συνεχιζουμε να βλεπουμε προκλητικες συμπεριφορες...δηλ. αχρηστους γενικους γραμματεις που θα αμειβονται αδρα απλα για να παραγοντιζουν,προνομια βουλευτων και αλλων που δν κοβονται,γυμναστηριο,καναλι βουλης, κτλ..εκει γιατι δν υπαρχει μια παρεμβαση ισχυρη για να παρει και το μηνυμα η κοινωνια??

    • avanti avatar
      avanti @ tnt 20/07/2012 13:10:59

      Αν κλείσει το γυμναστήριο, το κανάλι της βουλής, δεν παίρνουν μισθό τοι 300 βουλευτές, οι υπουργοί, ακόμη και ο πρωθυπουργός και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας, καλά οι γενικοί γραμματείς να πληρώνουν από την τσέπη τους για την χάρη που τους έγινε, δεν το συζητώ, θα λύσουμε το πρόβλημα του χρέους? Θα ισοσκελίσουμε τον ισολογισμό? Θα μειωθεί το έλλειμα τρεχουσών συναλλαγών? Θα υπάρξει ρευστότητα στις τράπεζες? Θα αυξηθούν οι εξαγωγές? Θα αυξηθεί ο τουρισμός?
      Οχι δεν είναι στραβός ο γυαλός.....

  15. Joao avatar
    Joao 20/07/2012 11:02:14

    Μπορεί να μην έχει απόλυτη σχέση αυτο που θα πω με την ανάρτηση αλλα κατι λεει.. Καινουργια επιχειρηση στην περιοχη Καλυβιων και περιμενουμε τον ΟΤΕ για σταθερο τηλέφωνο και internet 1,5 μήνα!!! Δυστηχως δεν υπαρχει αλλος πάροχος..
    υ.γ. Έρχεται η ανάπτυξη...

    • τσαλες avatar
      τσαλες @ Joao 20/07/2012 13:51:10

      Μα ο οτε πλέον δεν είναι κρατικός, ανήκει στον κρατικό οτε της γερμανίας, που θέλει σε εμάς να πουλήσουμε και τα υπόλοιπα ασημικά.
      Εκατοντάδες σχόλια μετά τις εκλογές.
      Μάλλον δε το πήρατε γραμμή ακόμη, θέλουμε δε θέλουμε το euro μας τελείωσε.
      Και αν εδώ βρισκόμαστε ακόμη στην καλοκαιρινή ραστώνη, κάπου εδώ στην γειτονιά μας, (Ισπανία), ο λαός αρχίζει να δείχνει την δύναμη του.
      Ο καιρός που πλέον δε θα μας νοιάζει αν χάσουμε την ζωή μας, μιας και όλα τα άλλα θα χουν χαθεί πλησιάζει. Και ως τρίτεκνος προτιμώ να την χάσω από το να δω τα παιδιά μου στην φτώχεια και την ανέχεια που μας σέρνουν οι καρεκλοκένταυροι πολιτική 38 χρόνια τώρα.
      Φτάσαμε σε σημείο να ονομάζουμε εθνάρχη εκείνον που έχασε την Κύπρο....

  16. Pikis avatar
    Pikis 20/07/2012 11:08:19

    Δεν κατάλαβα το νόημα του άρθρου. Φάκτορα γίνε πιο αναλυτικός.

    Η Ν.Δ. ανάλαβε την κυβέρνηση γνωρίζοντας ακριβώς την κατάσταση και συνεπώς δεν ισχύει η γνωστή καραμέλα των κρυφών χρεών και της καμμένης γης. Είχε αναγγείλει ότι έχει τις λύσεις να οδηγήσει τη χώρα στη σωτηρία. Εγώ βλέπω τον χορό των κουμπάρων όπως τις παλιές καλές εποχές. Κρίμα που δεν υπάρχει κανένα δημόσιο έργο προς παράδοση για να δούμε και κανένα τσάμικο (κάντο όπως ο Σουφλιάς) στους ψηφιακούς δέκτες μας. Η μεγάλη ευκαιρία για φιέστα είναι οι σταθμοί του μετρό σε Ηλιούπολη-Αργυρούπολη-Ελληνικό που θα έπρεπε να έχουν παραδοθεί εδώ και 3 χρόνια αλλά η μίζα που έπεσε θα εκθέσει κάτι κουστουμάτους.

    Αν η λύση του Σαμαρά είναι η περαιτέρω αφαίμαξη μας τότε και ο περιπτεράς της γειτονιάς με κουμπάρο τον φούρναρη μπορεί να οδηγήσει τη χώρα. Άλλα περιμέναμε από τον Σαμαρά...

  17. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 20/07/2012 12:07:59

    H έκθεση της Citigroup προβλέπει για το 2013 ύφεση 10%! Και ακούγεται λογικό αφού το τελευταίο τρίμηνο του 2012 η ύφεση θα είναι γύρω στο 7,7%.
    Το σενάριο αυτό είναι εφιαλτικό. Αν επαληθευτεί τα τινάζει όλα στον αέρα. Κανένα πρόγραμμα δεν βγαίνει με ύφεση 10% σε μία χρονιά. Κανένα.
    Οι χαρτογιακάδες της τρόικας οφείλουν να τοποθετηθούν. Αυτοί( που βέβαια πάντα και σε όλα πέφτουν έξω) πόση ύφεση προβλέπουν;
    Και η κυβέρνηση οφείλει να προβεί σε συγκεκριμένες δράσεις. Τα 4,5+1,5 δις που προβλέπει η δανειακή για εξόφληση ιδιωτών πρέπει να δοθούν άμεσα, να απαιτηθούν τώρα. Δεν γίνεται οι δανειστές να στεγνώνουν τη χώρα, να μην δίνουν αυτά που η σύμβαση προβλέπει και να έχουν και απαιτήσεις.

    • akis avatar
      akis @ Kώστας ΜΠ 20/07/2012 13:47:26

      Η εκθεση της city λεει επισης οτι απο 1/1/2013 ειμαστε εξω απο ΟΝΕ. Eγω πιστευω πως θα συμβει πριν αυτο και δυστυχως για Σαμαρα, αυτος θα ειναι πρωτος του lobby της δραχμης...

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kώστας ΜΠ 20/07/2012 13:54:59

      Τα νούμερα στην έκθεση της Citigroup για το 2013 (ήτοι ΑΕΠ - 10%, ανεργία 29%, πληθωρισμός 15% και εκτόξευση του χρέους στο 437,3% του ΑΕΠ ) είναι για Ελλάδα εκτός Ευρωζώνης !!!
      Είναι η ενδεχόμενη έξοδος από την Ευρωζώνη που θα προκαλέσει αυτά τα "νούμερα".
      Προσοχή στις "λεπτομέρειες".
      h**p://www.newsnow.gr/article/161261/draxmi-gia-tin-ellada-to-2013-provlepei-i--CITIGROUP.html

  18. Factorx avatar
    Factorx 20/07/2012 12:32:41

    Εχεις στοιχεία για τις μίζες ή απλώς αναπράγουμε όποια ανοησία γραφεται στο διαδίκτυο;

    • Pikis avatar
      Pikis @ Factorx 20/07/2012 13:01:02

      Γιατί δεν τους ανοίγουν; τι φοβούνται;

  19. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 20/07/2012 12:46:17

    Μανώλη,

    ᾿Εδῶ οἱ παρατηρήσεις τοῦ Anaconda εἶναι σέ ἥπιους τόνους. . .σέ γειτονική ἱστοσελίδα γράφει πιό κουμουνδούρικα!! :D

    • Anaconda avatar
      Anaconda @ Φωτεινή 20/07/2012 13:35:27

      Δεν γράφω κουμουνδούρικα: ακριβώς το αντίθετο.
      Κουμουνδούρικα γράφει όποιος λειτουργεί ως επικοινωνιακό υπνωτικό/κατασταλτικό.

  20. noldor avatar
    noldor 20/07/2012 13:03:42

    Αν δεχτούμε λοιπόν ότι και ένα κομμάτι των εργαζομένων μπορεί πλέον να αποχωρήσει προς άλλες πολιτίες τι απομένει; Οι χαμηλού επιπέδου εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι.

    Εμπρός φάτε τους. Μην αφήσετε σεντσι.

  21. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 20/07/2012 13:04:46

    Παρότι συμφωνώ με την ουσία του άρθρου, καλό είναι να απέχουμε από διακηρύξεις για "αίμα, δάκρυα και ελπίδα", που χιλιοειπώθηκαν από τον λαοφιλή Παπακωνσταντίνου το 2010, χιλιο-επαναλήφθηκαν από τον λαοφιλέστερο Μπένυ το 2011, και δεν "σηκώνουν την τρίχα" κανενός πλέον.
    Ούτε αίμα, ούτε δάκρυα: ελληνικό φιλότιμο, για να σηκώσουμε την Πατρίδα στα χέρια μας.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Κόνδωρας 20/07/2012 13:14:46

      Ασε, από τον ....Τσώρτσιλ δανειστήκαμε τον τίτλο

      • Κόνδωρας avatar
        Κόνδωρας @ Factorx 20/07/2012 13:26:16

        Γνωρίζω την πηγή... όπως όλος ο κόσμος

  22. takis roula avatar
    takis roula 20/07/2012 13:09:22

    ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ
    Χτες, έτσι από περιέργεια ρώτησα έναν Νομικό Σύμβουλο του Κράτους γιατί ο κ. Κουβέλης είπε στην τηλεόραση ότι δεν μπορούν να περικοπούν άλλο οι μισθοί των δικαστικών γιατί προβλέπεται από το Σύνταγμα. Δηλαδή τι προβλέπει το Σύνταγμα τον ρώτησα? Η απάντηση ήταν ότι το Σύνταγμα αναφέρει ότι οι μισθοί των δικαστικών πρέπει να βρίσκονται σε τέτοιο επίπεδο ώστε οι δικαστικοί να διαβιούν αξιοπρεπώς. Και ανέφερε ότι μετά την περικοπή του 10% που έγινε στους μισθούς τους πέρυσι, την κατάργηση του αφορολόγητου, την έκτακτη εισφορά και το γεγονός ότι μειώθηκαν κάποια επιδόματα, η συνολική περικοπή αποτιμάται στο 40%. Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούν να ζήσουν αξιοπρεπώς με λιγότερο από 5.500 μηνιαίως.
    Ας μου απαντήσει κάποιος, πώς μπορούν οι υπόλοιποι Έλληνες να ζουν με λιγότερα από 1000 ευρώ μηνιαίως? Πώς μπορούν να ζουν οι συνταξιούχοι με 500 και 600 ευρώ? Δέχομαι ότι οι άνθρωποι έχουν σπουδάσει και ασκούν λειτούργημα. Όμως οι καταστάσεις δεν είναι οι συνηθισμένες, άνθρωποι αυτοκτονούν καθημερινά, άλλοι ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε, παιδιά δεν έχουν γάλα. Δεν μπορούν λοιπόν οι κατά τα άλλα λαμπροί επιστήμονες να μιλάνε για τέτοια ποσά όταν δίπλα τους πεθαίνουν άνθρωποι. Ούτε η κυβέρνηση που έκανε οριζόντιες περικοπές σε όλες τις άλλες κατηγορίες να μιλάει για ισοδύναμα μόνο για τα ειδικά μισθολόγια. ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ ΕΝΑ ΑΠΟΚΟΜΑ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ.
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ

  23. Economist avatar
    Economist 20/07/2012 13:41:04

    Οι στόχοι που έχουν τεθεί από την Τρόικα δεν μπορούν να πιαστούν από καμιά κυβέρνηση και ειδικά με το πρόγραμμα που μας υποχρέωσαν να ακολουθήσουμε το οποίο μας απομακρύνει συνεχώς από τους στόχους. Ακολουθώντας κάτι που δεν μπορούμε να πιάσουμε κάποια στιγμή θα μείνουμε από δυνάμεις και θα σταματήσουμε. Τη στιγμή όμως αυτή θα έχουν εξαντληθεί και οι αντοχές της ελληνικής κοινωνίας με ότι αυτό συνεπάγεται..
    Από τη στιγμή που η κυβέρνηση Σαμαρά αποφάσισε να κάνει ότι της υποδείξει η Τρόικα έχει μικρό μέλλον.
    Μια κυβέρνηση Τσίπρα θα ήταν ο επίλογος της ιστορίας της Ελλάδας. Το ότι ο ελληνικός λαός απέφυγε για λίγο τον επίλογο και προτίμησε να μείνει στην τελευταία σειρά του κυρίου θέματος έδωσε στη χώρα λίγο χρόνο που όμως εξαντλείται γρήγορα.
    Σύντομα θα υπάρξει επιτακτική ανάγκη δημιουργίας πατριωτικής κυβέρνησης.

  24. Ζωή avatar
    Ζωή 20/07/2012 13:57:13

    Εδώ και τρεις ημέρες ακούω μία και μοναδική λέξη από όλα τα κανάλια της τηλεόρασης. Ψάχνουμε λέει να βρούμε 11,6 δις ευρώ, προσπαθούμε να βρούμε ισοδύναμα μέτρα και εάν τα δεχθεί η Τρόικα έχει καλώς. "Εάν τα δεχθεί η Τρόικα".
    Δεν ξέρω εαν έχουμε καταλάβει τι σημαίνει αυτή η φράση "εάν τα δεχθεί η τρόικα". Έχω την εντύπωση ότι κανείς μας δεν έχει καταλαβει, είτε αυτοί λέγονται δεξιοί, αριστεροί, κουμουνιστές, φασίστες, είτε δεν ξέρω και εγώ τι. Δεν έχει σημασία τι θέλει να κάνει η κυβέρνηση, δεν έχει σημασία ποιος είναι καν κυβέρνηση, δεν έχει πλεον καν καμία σημασία ποια θα είναι η επόμενη κυβέρνηση. Σημασία έχει τι θέλει η Τρόικα και εάν το εγκρίνει.
    Θεωρω ότι ζούμε σε ένα ουτοπικό χρόνο και τόπο και ή δεν θέλουμε να πιστέψουμε τι ακριβώς συμβαίνει στη χώρα, ή απλα δεν το λέμε. Ζούμε στον μικρόκοσμό μας και άνθρωποι δίπλα μας ψάχνουν στα σκουπίδια, πεθαίνουν, ή ζουν με ηρεμιστικά. Όλος ο κόσμος αλλάζει και εμείς νομίζω δεν έχουμε πάρει χαμπάρι. Συνεχίζουμε την ίδια ηλίθια μικροπολιτική, συνεχίζουν να βρίσκονται σε αντιπαράθεση τα κόμματα μεταξύ τους, αλλά νομίζω δεν έχουν καταλάβει ότι μαλώνουν πλέον σε ξένο αχυρώνα. Άκουγα τον Γεωργιάδη το πρωί σε ραδιοφωνικό σταθμό να λέει ότι φταίει η Αριστερά για την χρεωκοπία της χώρας. Εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου "δεξιά" και νευρίασα. Από κάτι τέτοιες πολιτικές αντιλήψεις φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Γιατί ρε φίλε ακόμα και εάν φταίει η αριστερά εσύ σαν "δεξιά" τι ακριβώς έκανες; Κυβέρνησες ή δεν κυβέρνησες;; Τους σταμάτησες; Τους έβαλες στο στόχαστρο όλους αυτούς που έτρωγαν και λογαριασμό δεν εδιναν; Ήσουν ή δεν ήσουν σε εξεταστικες; Κουκούλωσες και εσύ σκάνδαλα; Τους μισθούς π.χ. στην ΔΕΗ δεν τους ήξερες;
    Όλο αυτό το παραμύθι πρέπει να σταματήσει. Πρέπει να μάθει ο κόσμος τι ακριβώς συμβαίνει στην πατρίδα του, στην τσέπη του, στην ζωή του. Πρέπει να μάθει ότι πλέον δεν έχει σημασία εάν ψήφισε, δεν ψήφισε, τι ψήφισε ή σε ποιο κόμμα ανήκει. Σημασία έχει "εάν το εγκρίνει η Τρόικα"

  25. avanti avatar
    avanti 20/07/2012 14:29:12

    Νομίζω ότι δεν ζούμε σε ουτοπικό χρόνο, παλιότερα ζούσαμε, όταν τα δανεικά ήταν άφθονα και όλοι ήταν ευχαριστημένοι. Τώρα ζούμε σε πραγματικό χρόνο γιατί τα δανεικά τέλος και ήρθαμε αντιμέτωποι με την πραγματικότητα που δεν αρέσει σε κανέναν.
    Κανένας δεν θέλει να παραδεχτεί ότι είχαμε ένα κράτος της αρπαχτής, αναποτελεσματικό, άτολμο, αναποφάσιστο, διαπλεκόμενο, που πραγματικά έσοδα δεν είχε ποτέ γιατί με την μεταπρατική νοοτροπία μας εμποδίζαμε την όποια παραγωγική διαδικασία και δεν πουλούσαμε στο τέλος τίποτα. Κανένας δεν έχει μιλήσει μέχρι σήμερα που πήγαν όλα αυτά τα χρόνια τα κοινοτικά κονδύλια, που επενδύθηκαν, δεν ενδιέφερε κανέναν αυτό, αρκεί που βολευόταν και πλούτιζε....

  26. tasos1 avatar
    tasos1 20/07/2012 14:30:35

    Εγώ δεξιός είμαι, αλλά κάτι λαϊκά δικαστήρια θα έπρεπε να δικάσουν τους δικαστές... Δε θέλω να πω πολλά, όχι βεβαίως επειδή φοβάμαι κανένα, αλλά επειδή δεν είναι του παρόντος... Αν θέλουν οι ίδιοι να αισθάνονται ως βδέλλες, δικαίωμά τους. Δικαίωμά μας και ημών να έχουμε όποια άποψη θέλουμε γι αυτούς... Κατά τα άλλα, υπάρχουν στη ζωή ακόμα Έλληνες που έχουν τιμηθεί για ανδραγαθία στα πεδία των εθνικών μαχών και προσπαθούν να ζήσουν με τριακόσια ευρώ το μήνα... Αυτοί που πάλεψαν να κρατήσουν ένα κράτος ζωντανό, για να το νέμονται σήμερα οι βδέλλες και τα συναφή... Αγαπητέ φίλε, δε βρίσκεις πως τα 5500 ευρώ απέχουν πολύ από τα τριακόσια; Ένα μηνιάτικο δικαστή ίσον με 18,33 μισθούς τιμημένου επ' ανδραγαθία στη μάχη... Τι άλλο να λέμε τώρα...

    • tak avatar
      tak @ tasos1 20/07/2012 18:49:38

      Κανένας μισθός στο δημόσιο πάνω από € 3000 και καμιά σύνταξη πάνω από € 2000. Φτάνει και για καθημερινό χαβιάρι και παντεσπάνι...

  27. johnny avatar
    johnny 20/07/2012 15:25:33

    Τελικα ποσο αδικο εχουν αυτοι που λενε οτι αυτη η κυβερνηση δεν ειναι τιποτα αλλο απο τη συνεχεια αυτων του ΓΑΠ και του Παπαδημου;ακομα και τις ατακες που χρησιμοποιουσε ο τοτε υπ.οικον. Παπακωνσταντινου ακουμε πλεον.Μετα την εφαρμογη του μνημονιου με "καταργημενα"χαρατσια,οριζοντιες περικοπες,ξεκινοντας με τα εφαπαξ,σειρα εχουν οι δαπανες για την υγεια,κλεινοντας κλινικες και νοσοκομεια και ολα αυτα για να ζητησουμε,κι αυτο δειλα,2 εστω χρονια παραταση και μονο μιας και οι επαναδιαπραγματευσεις και οι απαγκυστρωσεις τις εφαγε το μαυρο σκοταδι.Ο κ.Κουβελης,μαζι με Βενιζελο,Σαμαρα δεν ελεγαν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας οδηγουσε στη χρεοκοπια;τωρα τι εγινε και εξακολουθουμε να κινδυνευουμε,ενω εφαρμοζουμε και με το παραπανω οσα ειχαν συμφωνησει;Οσο αναφορα το πυχη που ειχε τοποθετησει ο Σαμαρας καλουνται να τον περασουν οι πολιτες με τις απαιτησεις που καθε μερα τους εμφανιζουν οι νεοι σωτηρες.

  28. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/07/2012 18:47:05

    Το μη κερδοσκοπικό ίδρυμα Greece Debt Free (Ελλάδα Ελεύθερη από Χρέος), φαίνεται πως είναι μια πολύ αξιέπαινη πρωτοβουλία:
    Δηλώνει ότι ήδη αφαίρεσε από την "πλάτη" του ελληνικού δημοσίου χρέος ύψους 2,5 δισ. ευρώ, αγοράζοντας ελληνικά ομόλογα που διατίθενται στην δευτερογενή αγορά, στο 10 με 20% της αξίας τους, και ύστερα τα διαγράφει.
    h**p://www.nooz.gr/economy/poso-xreos-diagrafei-to-greece-debt-free

    • abc avatar
      abc @ Ο Θείος 20/07/2012 21:51:43

      Σκέψου αγαπητέ Θείε την τρομερή κομπίνα των Τραπεζιτών.
      Μέσω της “υποχρεωτικής σωτηρίας” της Ελλάδος οι Τραπεζίτες-κάτοχοι Ελληνικού χρέος εισπράτουν σε βάρος των φορολογουμένων 100% σε ομόλογα ελληνικού χρέους που στην ελεύθιερη αγορά σήμερα πιάνουν απο 10-20% το πολύ…Οι ίδιοι Τραπεζίτες μας έκαναν τη χάρη να δεχτούν τη “θυσία” του κουρέματος του Ελληνικού χρέους που κατείχαν, εισπράττοντας το 65% της αξίας των ομολόγων , τα οποία όμως το ίδρυμα Greece Debt Free τα αγοράζει στο 10-20%!!! όπως παρατηρείς πολύ εύστοχα...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ abc 21/07/2012 13:50:47

        Τα ομόλογα που κυκλοφορούν τώρα στην δευτερογενή αγορά ήταν στην κατοχή ιδιωτών και τ0 95 % "κουρεύτηκε", όπως ξέρεις.
        Με το κούρεμα έγινε ανταλλαγή ομολόγων. Πήραν νέα ομόλογα 30ετούς διάρκειας, μικρότερης αξίας (γύρω στο 65 %. όπως λές).
        Όσοι τα βγάζουν στην δευτερογενή τώρα, αυτά τα κουρεμένα βγάζουν. Και πιάνουν 10-20 % της αρχικής αξίας έκδοσης (2005, 2009 κτλ). Τα λοιπά που διακρατούν, θα πληρωθούν στη λήξη - θεωρητικά για το 65 %, στην πράξη (υπολογίζοντας το "κόστος του χρόνου" με προεξοφλητικό επιτόκιο) θα είναι πολύ λιγότερο από 50 %.
        Κανείς δεν πιάνει 65 %, πόσο μάλλον 100 %. Όλοι χάνουν, δεν είναι παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος. Αυτό είναι η "καταστροφή κεφαλαίων" στις κρίσεις. Υπάρχουν τα σχετικά στον Μάρξ, Σουμπέτερ ή Κέυνς.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 21/07/2012 14:01:41

          Όποιος πουλάει τώρα στην δευτερογενή αγορά ομόλογα, είναι "κουρεμένα".
          Άν είναι ο αρχικός ομολογιούχος που δάνεισε στο Ελληνικό δημόσιο (π.χ. το 2009), χάνει σίγουρα 80 % των χρημάτων του.
          Άν τα διακρατήσει και ανέβει η τιμή τους σε 5 - 10 χρόνια, τότε ίσως τα πουλήσει σε καλύτερη τιμή - με μικρότερες απώλειες.
          Άν τα διακρατήσει μέχρι τη λήξη (σε 30 χρόνια), ελπίζει με τα σημερινά δεδομένα νά έχει απώλειες "μόνον" 50 - 60 %.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ο Θείος 21/07/2012 14:09:22

          Σύγκριση:
          ¨Οποιος αγόρασε στο ΧΑΑ μετοχές ΕΤΕ πριν 2 χρόνια (άνοιξη 2010) προς 10 Ευρώ, σήμερα μπορεί να τις πουλήσει προς 1,25 Ευρώ.
          Η χασούρα του είναι γύρω στο 87 %.
          Άν είχε προλάβει και τις είχε "χώσει" σε κάποιον "Αμερικάνο" πέρισυ τέτοιον καιρό, θα τις είχε "χώσει" στα 5 Ευρώ και θα είχε χάσει "μόνον" 50 %.
          "Η μανούλα του Χωσέ δεν τον έκλαψε ποτέ".
          Αυτά με τους παίκτες και "επενδυτές".

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ abc 21/07/2012 13:56:11

        Ωστόσο: Μετά την “υποχρεωτική σωτηρία” και το κούρεμα, το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού χρέους δεν ανήκει πιά σε "ιδιωτικούς" φορείς (Τράπεζες, ασφ. ταμεία κτλ), αλλά σε Δημόσιους (EFSF, διακρατικά δάνεια, ΔΝΤ και μελλοντικά ESM).
        Αυτό φυσικά δεν κουρεύεται, δεν κυκλοφορεί σε καμμία αγορά, δεν μπορεί να εξαγορασθεί, είναι δανεικό χρήμα άλλων φορολογουμένων και θα πληρωθεί στο ακέραιο. Αλλά δεν ξέρω ...πότε. Ίσως το ..2100...

        • Ἀντρέας avatar
          Ἀντρέας @ Ο Θείος 21/07/2012 17:28:05

          Ε, δεν έχει σημασία το ...μήκος!

          (αρκεί καθ όλο το χρονικό μήκος, να τοκίζονται τα δις, μ ένα "λογικό" επιτόκιο. 4% το χρόνο πχ για 300 δις αρχικό κεφάλαιο και για εκατό χρόνια είναι καταπληκτικό επιτόκιο σωτηρίας)

        • abc avatar
          abc @ Ο Θείος 23/07/2012 11:18:53

          Θα πληρωθεί στο ακέραιο ακόμα κι αν η Ελλάδα κηρύξει στάση πληρωμών?
          Τότε τι περιμένουμε για να την κηρύξουμε?

  29. abc avatar
    abc 20/07/2012 20:20:02

    Αγαπητέ Avanti ,
    Ξέρεις κανένα κράτος στον κόσμο όπου οι πολίτες να μην θέλουν αυτά ακριβώς που θέλουν και οι Ελληνες?. Το πρόβλημα δεν είναι τι θέλουν οι πολλίτες αλλά τι κάνει η εξουσία και για να βοηθήσει και να παιδεύσει τους καλούς και για να τιμωρήσει αποτελεσματικά τους κακούς πολίτες.
    Στην Ελλάδα δεν απέτυχε ο ιδιωτικός τομέας, το κράτος απέτυχε...

  30. kapar13 avatar
    kapar13 21/07/2012 14:05:46

    Αυτή την ρήση του Τσώρτσιλ έχω βαρεθεί να την ακούω από όλους τους ανεπαρκείς που αναλαμβάνουν (ή τοποθετούνται/φυτεύονται σε) θέσεις ευθύνης και αμέσως μετά αρχίζουν τις ατάκες του στυλ "δεν έχουμε εύκολες λύσεις", "τι έχετε εσείς να προτείνετε", "είναι δυναμική η διεργασία", και δεν συμμαζεύεται.
    Άμα είναι έτσι, να αλλάξουμε λίγο θέσεις. Να αναλάβω εγώ τη θεσάρα τους (μαζί με τις αποδοχές, κλπ, κλπ) και αυτοί τη δική μου.
    Ατάκες ξέρω κι εγώ να πετάω...

  31. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 21/07/2012 19:45:26

    ....Λοιπόν, θα επιμείνω. Το αίμα μάς το έχουνε πιεί οι προηγούμενοι, τα δάκρυα στερέψανε και τώρα περισσεύει μονάχα η οργή και δεν μάς περισσεύει χρόνος για να ματαιοπονούμε.... Έχετε κάτι επαναστατικότερο να προτείνετε, να ξεβολευτούμε, να παλέψουμε, να ανατρέψουμε ΑΜΕΣΑ αυτό το χρεοκοπημένο σκηνικό της κατάθλιψης και της μιζέριας που μας κυκλώνει;;;;; Αν δεν έχετε, κρίμα..... Αλλά ΑΙΜΑ, ΔΑΚΡΥΑ ΚΑΙ....ΕΛΠΙΔΑ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ. Για τίποτε και για κανέναν.