#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/12/2010 09:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“Αέρας κοπανιστός” απο την Κρήτη



Αφού διόρθωσε όλα τα άλλα, ο Γ. Παπανδρέου, έπιασε τώρα και τον αγροτικό τομέα και από την Κρήτη αποφάσισε να ανακοινώσει την πολιτική του ΠΑΣΟΚ. Προφανώς προσπαθεί να προλάβει κύμα μπλόκων στους δρόμους μετά τις γιορτές διότι και οι αγρότες και οι κτηνοτρόφοι πλήττονται καίρια από την οικονομική κρίση και τα μέτρα.

Για ακόμη μια φορά όμως οι ενδιαφερόμενοι άκουσαν τα ίδια. Υποσχέσεις και δεσμεύσεις χωρίς αντίκρυσμα. Χρονιά αλλαγών το 2011 για τη γεωργία είπε ο πρωθυπουργός. Δεν κοστίζει τίποτε, να το λέει, το έχει πει και πέρυσι. Πάλι για αγροτικά μητρώα μίλησε, για τέλος των μεσαζόντων, για ανασύσταση της ελληνικής γεωργίας και άλλα πολλά που όλοι τα ακούνε βερεσέ πλέον αφού ξέρουν ότι από το 2013 με τη νέα ΚΑΠ θα πουν το ψωμί ψωμάκι. Χωρίς κανένα ουσιαστικό σχέδιο για εκατοντάδες χιλιάδες αγρότες είναι η κυβέρνηση, έστω κι αν ο κ. Παπανδρέου εξήγγειλε ανασύσταση του υπουργείου.

Καυτηρίασε το γεγονός ότι ως χώρα δαπανούμε κάθε χρόνο 6,5 δισ. ευρώ για εισαγωγές αγροτικών προϊόντων και μάλιστα πολλές φορές κατώτερα των δικών μας. "Έχουμε τη δύναμη να θρέψουμε τους Έλληνες. Έχουμε τη δύναμη να ανατρέψουμε μία λανθασμένη. Ως χώρα δαπανούμε κάθε χρόνο 6,5 δισ. ευρώ για εισαγωγές αγροτικών προϊόντων και μάλιστα πολλές φορές κατώτερα των δικών μας”, υπογράμμισε.
Ανέφερε ότι "θα στηρίξουμε το ελληνικό προϊόν με εκπαίδευση, επιστημονικές μεθόδους για να υπάρξει παρόν και μέλλον, για να δοθεί η ασφάλεια και η ποιότητα στους καταναλωτές οι οποίοι -όπως είπε ο πρωθυπουργός- αναρωτιούνται γιατί καταναλώνουν ξένα προϊόντα ενώ υπάρχουν τα δικά μας που είναι καλύτερα."
"Αυτά θα το πετύχουμε με ένα κράτος επιτελικό που σημαίνει σχεδιασμός μαζί με την περιφέρεια… Προς αυτή την κατεύθυνση θα βοηθήσει και ο "Καλλικράτης", με αλλαγές και αποφάσεις σε περιφερειακό επίπεδο, χωρίς γραφειοκρατία και αθηνοκεντρικές παρεμβάσεις", τόνισε.
Εξήγγειλε επίσης το... Καλάθι των Προϊόντων κάθε περιφέρειας, όπου "θα επιλέγονται τα προϊόντα που συγκροτούν το διατροφικό πολιτισμό κάθε περιφέρειας και στο καλάθι θα απεικονίζεται ο χαρακτήρας και η ταυτότητα κάθε περιοχής".

Οπως ίσως διαβάζετε, δεν υπάρχει καμιά ουσιαστική παρέμβαση, παρά μόνο λόγια του αέρα ή μάλλον “αέρας κοπανιστός”. Οπως αυτά που λέει για τη Μεσογειακή διατροφή σε κάθε του ομιλία.

Είναι σωστό να γίνουν αλλαγές στη γεωργία, αλλά πρέπει να υπάρξουν προτάσεις ουσίας που να χτυπούν το πρόβλημα στη ρίζα.

Να δοθούν κίνητρα για αλλαγές στις παραγωγές και να εξηγηθεί στους αγρότες ότι τέλειωσε το πάρτι των επιδοτήσεων. Ενα πάρτι που ξεκίνησε τη δεκαετία του '80 ο Ανδρέας Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/12/2010 10:01:46

    Ναι... καλά τα λέει... Μήπως να πει στους Κρητικούς τι ακριβώς κάνει ο κύριος Ζερβός της ΔΕΗ με κάποιον Paris Mouratoglou της EDF;

    Καλές οι διαλέξεις στους ιθαγενείς, αλλά ο Πρωθυπουργός μας, μάλλον νεροκουβαλητής ξένων επιχειρηματικών συμφερόντων σε βάρος του Ελληνικού μοιάζει, εν γνω΄σει του ή εν αγνοία του, και εάν και όταν αποδειχθεί, να δούμε ποιό "βρώμικο 89" θα τον απαλλάξει...

    Καλές οι αρλουμποδιαλέξεις, αλλά με άλλα ασχολείται το "Επιτελείο"... Όποια πέτρα και αν σηκώσω, λεφτά βρίσκω,

  2. Tem avatar
    Tem 13/12/2010 10:13:54

    το πράσινο νησί του ταιριάζει απόλυτα του αερολόγου δοσίλογου πρωθυπουργού

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 13/12/2010 10:20:26

    Έχει προϊστορία στα μεγάλα λόγια, όπως fast track,επενδύσεις(αράβων, κινέζων,αμερικανών,κλπ).

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλήθωρος 13/12/2010 12:31:47

      Πάν' κι αυτά. Να ζήσουμε να τα θυμόμαστε

  4. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 13/12/2010 11:24:50

    Τελειωσε ο δανειακος "πλουτος" στην χωρα μας, και ολοι αρχισαν να βλεπουν (με καθυστερηση τριαντα!!!., ετων), τα προφανη.Ετσι και ο "τετραπερατος" Πρωθυπουργος μας. Ενω ουσιαστικα "εκπαιδευσαν" τους αγροτες μας να ζουν με επιδοτησεις και να καταχρεωνονται αλογιστα στην ΑΤΕ-φτιαχνοντας Βιλες και αγοραζοντας πανακριβα BMW-, τωρα τους υπενθυμιζουν οτι ειναι η ωρα της ΔΟΥΛΕΙΑΣ!!!Το ποσο "προθυμοι" ειναι για δουλεια μετα απο τριαντα χρονια κατ'ουσιαν δημοσιουπαλληλιας, ειναι αλλουνου Παπα Ευαγγελιο...Απλως τριαντα χρονια εισεπρατταν φθηνα μεροκαματα (το οποια σημερα ειναι παχυλες καταθεσεις εκτος Ελλαδας), Αλβανοι, Βουλγαροι, Πακιστανοι και αλλοι...Η Ελλαδα (οπως τουλαχιστον φανηκε) τον περασμενο Μαιο, αδυνατουσε να αποπληρωσει ενα ομολογο υψους 9 δις ευρω...Ξερετε ποσες ειναι οι καταθεσεις των Αλβανων στις Τραπεζες της χωρας τους προερχομενες απο την Ελλαδα??Περιπου 60-70 δις ευρω!!!Κριμα που αδυνατω να σας "μεταφερω" σε πιο επισημο τραπεζικο site το διαβασα προ δυο εβδομαδων και εφριξα...Οχι με τους ιδιους.Αλλα με την δικη μας αμεριμνησια-οξυτατη βλακεια των τελευταιων ετων της υπερβολικης "μεθης"...Τα δε ομολογα τους-εν σχεση με τα αντιστοιχα δικα μας (κατηγοριας junks)-, αγοραζονται στην ελευθερη διατραπεζικη αγορα κατα 5 ποσοστιαιες μοναδες φθηνοτερα....

    • 11888 avatar
      11888 @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 13/12/2010 15:09:38

      Καλα κοψε κατι για αυτα τα 60-70 δις των αλβανων.Αν ολοι αυτοι εβγαλαν τοσα δουλευοντας στα χωραφια των ελληνων αγροτων τοτε οι αγροτες πρεπει να εβγαλαν τα δεκαπλασια.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ 11888 13/12/2010 17:54:35

        Ναι, αλλά τα 'φαγαν και θέλουν κι' άλλα. Ενώ οι Αλβανοί τα αποταμίευσαν και τώρα, ήδη, αγοράζουν τα σπίτια και τις δουλειές μας.

  5. καινός avatar
    καινός 13/12/2010 11:30:37

    Προσβάλλεις την Κρήτη

    • Tem avatar
      Tem @ καινός 13/12/2010 11:41:48

      όταν παίρνει τερατώδη ποσοστά στο πράσινο νησί δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια προσβολή

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ καινός 13/12/2010 12:50:59

      Η προσβολή γίνεται όταν οι Κρήτες ψηφίζουν κατα 80% τους ανθρώπους που ξεπουλούν την Ελλάδα.

    • crisis avatar
      crisis @ καινός 13/12/2010 16:32:06

      κοψε ρε το ηλιθιο τοπικισμο σου ρε εγω ειμαι ποντιος οι ποντιοι σας κανανε παλι ελληνες και χριστιανους 200 χρονια με τους σαρακηνους εσεις ησασταν σαρακηνομουσουλμανοι οι αγιοι ποντιοι αγιος αθανασιος ο αθωνιτης ο αγιος νικων ο μετανοειτε εκαναν ιεραποστολη να σας κανουν χριστιανους μολις απελευθερωσε τη κρητη ο νικηφορος φωκας επισης απο του ποντιους πηρατε τη λυρα γι αυτο κοψε την αντιδραστικοτητα σου και μιλας σαν wwf.

    • Enzo avatar
      Enzo @ καινός 13/12/2010 16:40:25

      οι κρητικοι δεν φημιζονται για την νοημοσυνη τους

    • καινός avatar
      καινός @ καινός 13/12/2010 21:41:18

      Χο χο χο! Ορέστιε, επέτρεψέ μου να σου το αντιγράψω!

      Βρε παιδιά, θα μπορούσατε κάλλιστα να ψηφίζετε και παSSόκ με την λογική σας!

      "οι Κρήτες ψηφίζουν κατα 80% τους ανθρώπους που ξεπουλούν κλπ κλπ κλπ": Ανακρίβεια... Αναρωτιέμαι γιατί δεν είπες πχ 92% ή 79% ή 60%...

      "κοψε ρε το ηλιθιο τοπικισμο σου ρε" κλπ κλπ κλπ: Ασχολίαστο όπως και το υπόλοιπο κείμενό σου που όπως εξάλλου όλοι παρατηρούν, δεν (!!!) είναι καθόλου τοπικιστικό. Προσωπικά - και μια και λατρεύω τους πόντιους, τη μουσική, την ομόνοια τους, τη δύναμή τους, τους αγώνες τους - πιστεύω οτι θα έπρεπε να προσβάλλονται αν έχουν στις τάξεις τους πόντιους σαν εσένα (όπως και εγώ προσβάλλομαι από κρητικούς που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ)

      "οι κρητικοι δεν φημιζονται για την νοημοσυνη τους": Ακόμα και να παραβλέψουμε το γεγονός ότι είπες μεγάλη μπαρούφα μια και ισχύει το αντίθετο, φημίζονται για την εξυπνάδα τους, θα ήθελα να σου επισημάνω πως ούτε οι δημόσιοι υπάλληλοι φημίζονται για την εργατικότητά τους, αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.


      Και εις ανώτερα, βλέπω ότι εκτός από εικαστική "αναβάθμιση" κάναμε και "αναβάθμιση κοινού".

      Φάκτορα, αμα δε θες μην το δημοσιεύσεις. Ποσώς με ενδιαφέρει για τους κυρίους και τη γνώμη τους, απλά είχα ώρα για σκότωμα... Καταλαβαίνω ότι ίσως να τραβήξει και άλλα σχόλια - flames από τους "δημοκράτες" και "έξυπνους" και "αγωνιστές" που δεν έχουν καμία σχέση ούτε με το κείμενο (τα σχόλια) και σίγουρα δεν κάνουν καλό στη συνέχεια της κουβέντας (τα σχόλια και οι "σχολιαστές")

  6. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 13/12/2010 12:36:52

    poios einai o "factorx", onoma, epwnymo, fwtografia (opws oi loipoi dhmosiografoi) den exei? kai an oxi, me poio dikaioma ar8rografei? An adikws 8etw to erwthma kai eseis oi ypoloipoi ton gnwrizete, zhtw tapeina sygnwmi. Filika, Xrhstos Theocharis, Boston.

    • 11888 avatar
      11888 @ Xrhstos Theocharis 13/12/2010 15:05:50

      Εσυ ποιος εισαι ο Παγκαλος?Να σου στειλω μια δικια μου ειμαι ωραιο παιδι.

    • Enzo avatar
      Enzo @ Xrhstos Theocharis 13/12/2010 15:12:12

      κανει κρυο εκει στο Boston?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Xrhstos Theocharis 13/12/2010 15:18:25

      Ποιός είναι ο Xrhstos Theocharis?
      Ποιός σκότωσε τον Τιμόθεο Κώνστα?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Xrhstos Theocharis 13/12/2010 15:20:45

      εγώ πάντως Xthstos Theocharis αρθρογραφώ όχι μακριά από το Rt 90, στα μισά του 128 και 495 και η φωτό μου είναι στην ιστοσελίδα μου... αλλά δεν είμαι δημοσιογράφος. Κρύο και καιρός για πάπιες

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 12:54:00

    Πήγε στην Κρήτη να ανακοινώσει τα καινούργια παραμύθια του γιατί εκεί ακόμη έχουν πράσινη υπομονή και τον ακούνε.
    Αν τολμά ας έρθει προς τη Μακεδονία να μιλήσει σε αγρότες !!
    Θα φύγει λάχανο που θα πάει σύννεφο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 12:56:29

      +1000

  8. Geoponix avatar
    Geoponix 13/12/2010 13:21:38

    Το "καλάθι προϊόντων" είναι μια ακόμη αερολογία, η οποία αντικατέστησε την "άλλη γεωργία" της ΝΔ.
    Όσο η ηγεσία του ΥΠΑΑΤ ξέρει από γεωργία όσο εγώ από πλέξιμο, όσο η πρασινογάλαζη παρέα της ΠΑΣΕΓΕΣ λύνει και δένει, όσο οι γεωτεχνικοί είναι κόκκινο πανί για τους παραπάνω (και τους αγρότες), όσο κυριαρχεί στην επαρχία η αποστροφή για την (χειρωνακτική) εργασία, δεν υπάρχει σωτηρία.

    Η γεωργία θα ξαναδεί ανάπτυξη όταν φύγουν οι νεόπτωχοι από την Αθήνα και ξαναπάνε στα χωριά τους, στην προσπάθειά τους να μην πεινάσουν (κυριολεκτικά) τα παιδιά τους.

    Το μόνο που περιμένει ο ΓΑΠ από τον Σκανδαλίδη είναι να "πυροσβέσει" τα μπλόκα πριν ξεκινήσουν. Δεν νομίζω όμως ότι και αυτό είναι εφικτό ...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Geoponix 13/12/2010 14:01:04

      Συμφωνώ μαζί σου 100%, και καλά θα κάνουμε να καταλάβουμε πόσο δύσκολο είναι να βρείς σπόρια να φυτέψεις, αν έχεις την τύχη να βρείς χώμα και εργαλεία

      • Geoponix avatar
        Geoponix @ archaeopteryx 13/12/2010 14:46:08

        Το θέμα "κεφάλαιο κίνησης" της αγροτικής παραγωγής είναι άλλη μεγάλη αμαρτία.
        Επιδοτείται εδώ και χρόνια το επιτόκιο από το κράτος αλλά η ΑΤΕ δεν διασφαλίζει ότι τα αντίστοιχα δάνεια πάνε στην παραγωγή!
        Έτσι για μικροπολιτικές σκοπιμότητες η Αγροκάρτα έγινε ΑΔΑ (Ανοικτό Δάνειο Αγροτών) που η ΑΤΕ μπαίνει στον λογαριασμό και το εισπράττει όταν μπουν οι επιδοτήσεις.
        Αλλά πού περίσσεψαν τα "καρύδια" για να ξοδευτούν σε αυτό το (περιφερειακό) σκάνδαλο.

  9. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 14:09:25

    Στην επικοινωνία είναι μαστόρια!!

  10. Enzo avatar
    Enzo 13/12/2010 14:12:27

    σπορια θα βρεις ηπειρο και συγκεκριμενα στα τζουμερκα.
    το ειχε πει εξαλλου και ο κοσμας ο αιτωλος.

  11. tiramola avatar
    tiramola 13/12/2010 15:37:15

    Έχουν μεγάλη σημασία όσα είπε και που τα είπε.Αν ακριβώς τα ίδια έλεγε ο Σαμαράς από το ίδιο μέρος, οι "αναλύσεις" θα έδιναν και θα έπαιρναν.
    "Έχουμε τη δύναμη να θρέψουμε τους Έλληνες..."

    Θα μου επιτρέψεις φάκτορα να θεωρήσω τον τίτλο του ποστ υπερβολικό

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 13/12/2010 15:39:57

      βαλε εναν αερα γεμισμενο για τον λαστιχενιο sto 4 plzzz!

  12. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 13/12/2010 18:07:09

    "Εξήγγειλε επίσης το… Καλάθι των Προϊόντων κάθε περιφέρειας, όπου “θα επιλέγονται τα προϊόντα που συγκροτούν το διατροφικό πολιτισμό κάθε περιφέρειας και στο καλάθι θα απεικονίζεται ο χαρακτήρας και η ταυτότητα κάθε περιοχής”."
    Αν πάω στην Κρήτη και δω άνθρωπο να τρώει κεράσια ή ροδάκινα θα τον καταγγείλω στην Περιφέρεια.
    Καλά αν καπνίζει κάποιος θα του ζητήσω το βιβλιάριο ενσήμων να δω αν μάζεψε ποτέ καπνά σε Θράκη ή Μακεδονία.
    Το παιδί βρίσκεται σε παράκρουση.